Jliruiur £>iilsrt)r (inurant ROL. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken P A L T H E „PRINCESS" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesti-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5465 DONDERDAG 2 MEI 1935 15e Jaargang Sbbertentieprfóen: Van I tol 5 regels1.17*/» Elke regel meer 022'It Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordl berekend 0.10 DE B.V.L. PARTIJORGAAN? De N.S.B. zit hoog te paard Op hooge al te hooge toon sommeert Volk en Vaderland de Bijz. Vrijwil lige Landstorm om nu eens onomwonden, zonder listigheden, te verklaren of hij wer kelijk bereid is het wettig gezag te steunen dan wel orgaan van partijpolitiek wil zijn. De toon is rijkelijk hoog, want als het blad der N.S.B, blij met 44 statenzetels, vraagt of de B.V.L. bereid is, „zich straks ter be schikking te stellen van het nationaal-socia- listisch wettig gezag", en later nog eens her haalt, dat de B.V.L. gevaar loopt „binnen korter tijd dan deze vermoedt, door beroeps politici te worden gebruikt om tegen de wil yan het volk dit een regiem op te leggen, dat het verafschuwt"; dan moet men over dio ijdeltuiterij toch wel even glimlachen. Zelfs dan, als men zou veronderstellen, dat de N.S.B. binnen kort een poging zou doen om het volk een regiem op te leggen, dat het verafschuwt; want anders kan er moei lijk van opleggen sprake zijn, omdat we een wettige regeering hebben en bijna alleen van de N.S.B. verondersteld kan wor den, dat deze ons volk een „regiem wil op leggen". Wil men de vraag toelaatbaar ach ten hetgeen wij ontkennen dan zou de B.V.L. kunnen antwoorden op de wijze als Ir. Mussert deed, die verklaarde, dat hij de legale weg zal bewandelen, doch overi gens dan pas een ondubbelzinnig antwoord zal geven „als eerst Vrijheidsbond, Mr. Aal- berse en Ir. Albarda zich er over uitgespro ken hebben"'. De B.V.L. kon dus voorshands tegenover dergelijke opdringerige informaties ruim schoots volstaan met het bescheid: wij zul len het antwoord geven, als eerst de N.S.B. getoond heeft, wat zij wil. Een partij, die volstaat met de bedreiging: als we eerst maar de macht hebben, zullen we u wel ringelooren en terroriseeren, heeft niet het recht een wettig instituut naar zijn geloofs brieven te vragen. Want in heel de beschouwing over de B. V. L. ziet V. en V. dit over het hoofd. Het blad trekt de zaak heelemaal scheef door van de B. V. L. te verlangen, dat dit insti tuut zich volledig van politiek zal onthou den en „open moet staan voor alle fatsoen lijke volksgenooten". Afgedacht van de vraag, hoe „fatsoenlijke Volksgenooten" kunnen toléreeren, dat de leiding der N.S.B. jongelui kan opzetten om brieven van hun vader te stelen (ver trouwelijk schrijven van het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond) of zich mees ter durven maken van een persoonlijke brief, welke op een verkeerd adres bezorgd wordt, om daarna deze brieven te fotogra feeren; wordt de zaak hier geheel ver keerd voorgesteld, omdat niet de leiding van de B.V.L. maar de Regeering over de eischen van tpetreding beslist. Anderzijds verliest de N.S.B. uit 't oog, dat het de Biz. V r ij w i 11 i g e Landstorm is. In dat opzicht gaat fout, wie Landstorm met militie op een lijn stelt. De landstor- mer weet, waarvoor hij kiest, n.1. voor Oranje en voor politieke vrijheid en hij zou in geen enkel opzicht ontrouw worden aan het z.g. „wettig gezag" van de dictatuur, als hij zijn wapens inleverde en zich terugtrok. Daarom mag de B.V,L. aan.politiek" 'doen; d.w.z. op zijn vergaderingen mag aan bevolen wat echt nationaal en mag bestre den worden wat onnationaal en revolutio nair is. De N.S.B. moet zich niet van den domme houden. Zij zegt: als wij de baas zijn, is het uit met de vrijheid om zich in partijen te frereenigen en Oranje komt dan op 't twee de plan. De B.V.L. antwoordt: wij laten de historie en de volksvrijheden niet los en dus verwerpen wij de leer en het streven der N.S.B.; evengoed als wij in 1918 tegen de acute revolutiepoging een barricade op wierpen van levend materiaal (iets, wat V. en V. prijst). Dat en dat alleen is de politiek, welke in 'de B.V.L. gevoerd en verdedigd wordt; niet alleen door anti-rev. en roomsch-kath. spre kers, zooals Vova ten onrechte beweert, ook door liberalen en christ-historischen; straks waarschijnlijk ook door vrijz.-democrateu. die men nu reeds in de gelederen van de B.V.L. vindt en die erkennen, dat de B.V.L.. zijnde regeeringsorgaan, te verkiezen is bo ven particuliere wapencorpsen, zooals de N.S.B. ze zoo gaarne vormen wiL Dat overigens de B.V.L. een partij- leger genoemd wordt door de N.S.B., be hoeft niet te verwonderen. Dat is gebruike lijk bij allen, die de wettige overheid tegen staan en het is zoo merkwaardig, dat in Vova had kunnen staan, wat in een propa gandageschrift van de z.g. neutrale Amster- damsche politievereeniging te lezen was: „Zeker, er zijn tot handhaving der bin- nenlandsche orde ook nog groote gewa pende volksgroepen, als Bijz. Vrijwillige Landstorm en burgerwachten ter beschik king en de regeering is deze groepen vriendelijker gezind dan de politie. Maar het is deze gezindheid, welke zoo moeilijk is te verklaren, omdat juist deze gewapende volksgroepen, gegeven de voorbeelden uit het buitenland, de onmis bare voorwaarden zijn voor burgeroorlog en eerst dan blijken te zijn de willooze wapenen in handen der politieke par tijen." Een wapen In de hand der meest verpoli tiekte partij, die zich N.S.B. noemt, zal de B.V.L. nimmer worden. Geen wonder, dat d e ze p a r t ij de B.V.L. gram is. Binnenland Mooie plannen in duigen Het ligt ons niet beschouwingen te publi- ceeren van vooraanstaande personen uit andere partijen; maar wat de roode pers zich liet meedeelen door een N.S.B.-functio- naris was toch wel aardig. Het is daar thans tamëlijk stil, want aldus de inge wijde men had veel verwacht. Eenige dagen voor de Statenverkiezingen had een soort leidersbijeenkomst plaats, waar de toestand werd besproken, die na de verkiezingen zou ontstaan. Aan de hand van de rapporten en mededeelingen van de verschillende propagandisten was men tot de becijfering gekomen, dat de N.S.B. op de volgende stemmencijfers zou kunnen reke nen: 150.000 a 200.000 stemmen uit de ka tholieke kringen; 300.000 stemmen uit de li berale, vrijzinnig-democratische en midden stadspartijen, alsmede uit de verschillende snipperpartijtjes; 80.000 stemmen van anti revolutionairen; 95.000 stemmen van de christelijk-historischen; 125.000 stemmen van de „marxistische" partijen. In totaal, zoo was de conclusie in het hoofdkwartier, kon de N.S.B. op 800.000 a 900.000 stemmen rekenen. Ware dit uitgekomen, dan zouden alle candid aten gekozen zijn en men was dan voornemens het volgende program uit te voeren: 1. De dag na de verkiezingen zouden in tal van steden „spontane" betoogingen plaats moeten hebben voor de stadhuizen 2. In Den Haag zou een dergelijke „spon tane" betooging plaats hebben voor het par lementsgebouw. De betoogers zouden tot taak hebben luide het ontslag van het ka binet te eischen. Zij zouden portretten van Mussert meedragen. 3. Er zou een manifest in een oplaag van drie millioen exemplaren uitgegeven wor den, waarin Mussert het ontslag van de re geering zou eischen op grond van de ver kiezingsuitslag. De tekst van dit manifest werd reeds opgesteld. Het is na de 17e April vernietigd. -i. Men zou een audiëntie aanvragen bij de Koningin. De delegatie, die zou bestaan uit Mussert, Geelkerken en Van Duyl, zou de Koningin verzoeken het parlement te ont binden en Mussert na nieuwe verkiezingen tot kabinetsformateur te benoemen. 5. Kleinere „spontane" betoogingen voor huizen van verschillende politici, o.a. voor die van Colijn, Albarda, Vliegen, bur gemeester De Vlugt en jhr. De Geer. De uitslag heeft thans aangetoond, dat al leen de berekeningen met betrekking tot de vrijzinnige partijen zij uitgekomen. Djt re sultaat kan voor de N.S.B. fatale gevolgen hebben: het kan beteekenen, dat de geld middelen in de naaste toekomst rhindër gaan vloeien! Want het is geen geheim geweest, dat tal van werkgevers de Mussert- beweging met veel geld hebben gesteund. Zij deden dat om de arbeidersbeweging stuk te maken; maar de georganiseerde ar beiders moesten van de N.S.B. niets hebben. Anti-Rev. Jongeren-actie De nieuwe voorzitter Tot opvolger van Dr. Joh. H. Scheu- rer te Amersfoort is gekozen bij referen dum tot voorzitter van de Anti-Rev. Jonge ren Actie (A.R.J.A) Dr. L. W. G. Schol ten te Utrecht, oud-secr. van de A.R.J.A. met 96 stemmen tegen 47 op Ds, H. F o k- k e m a, Ned. Herv. predikant te Amstelveen en 14 op den heer S. Roosj en, Gewestelijke Landstormdag op Raaphorst Op 15 Juni a.s. Bij de Gewestelijke Landstormoommissis „Zuid-Holland-West" is in voorbereiding het houden van een landdag voor het ge west. Deze zal gehouden worden op 15 Juni a.s. Voor dat doel is het gebruik aange vraagd van het mooie koninklijke land goed „Raaphorst" onder Wassenaar. Roode 1 Mei-viering In Amsterdam De S.D.A.P. heeft gistermiddag te Amster dam twee bijeenkomsten gehouden, resp. in het Ajax-stadion en op het Mosveld, ter vie ring van den 1 Mei-dag. Des avonds heeft men een fakkeloptocht gehouden, waaraan naar schatting 35 40.000 menschen hebben deelgenomen. Bij den ingang van het ter rein van het Paleis van Volksvlijt werden de fakkels gedoofd. Op dit terrein waren een aantal schijnwerpers op een hooge stel lage aangebracht, die de menschenmassa's en een eenvoudig podium belichtten. Na een welkomstwoord door den heer J. W. Mat- thijssen namens den Plaatselijken Raad, de AB.B. en de federatie van de S.D.A.P. voer de de heer E. K u p e r s, voorzitter van het N.V.V. het woord. Spr. zeide, dat Commu nisme en Fascisme zich tengevolge van de aanpassingspolitiek der regeering kunnen ontplooien. Het zal van de R.K. Staatspartij afhangen of het bezuinigingsplan wordt aangenomen. De Staatspartij zal nu met daden inplaats van met woorden moeten komen. Na deze toespraak voerde het tooneelgezel schap „De Jonge Spelers" in samenwerking met „De Stem des Volks" eenige fragmen ten uit „Tijl Uilenspiegel" op. Om ongeveer elf uur was de bijeenkomst De communisten vierden den 1 Mei-dag met een bijeenkomst in het R.A.I.-gebouvv. Hier werd door verschillende sprekers het woord gevoerd. Alles had een rustig en or delijk verloop. Te ongeveer half twaalf gin gen dê demonstranten huiswaarts. CHEMISCH REINIGEN-VERVEN *t Gevaar voor bederven van de tegenwoordige subtiele stoffen is groot. Wend U daarom tot den meest vakkundige Het conflict in het mijnbedrijf Naar een oplossing? In verband met de besprekingen, welke de minister van waterstaat heeft gehad met den hoofdingenieur van het staatstoezicht op de mijnen, bestond zoowel in directiekringen als in den kring van de arbeidersleiders in Lim burg een optimistische stemming ten aanzien van de mogelijke ontwikkeling van den tos stand. Algemeen bestaat de verwachting dat alsnog 'n staking zal kunnen worden vermeden „De Maasbode" deelt mede, dat er door den Minister nog geen enkele beslissing is Al acht men op het oogenblik voor toe passing van het enquête-recht en art. 45 der Arbeidsgeschillenwet den tijd nog niet geko men, toch wordt de mogelijkheid daarvan ooi in Regeeringskringen geenszins uitgesloten geacht. Momenteel staan geen nieuwe conferenties ten departemente op het program. Ook zijn daaromtrent voor de toekomst nog geen afspraken gemaakt. Naar het „Limb. Dagblad" publiceert, heeft het uit goede bron vernomen, dat groote kans bestaat, dat het conflict vandi een voor alle partijen bevredigende oplossing krijgt. De vergadermg van de burgemeesters die te Heerlen zou worden gehouden, heeft niet plaats gehad en het was nog niet zeker of deze zou worden gehouden. Stad en Platteland De invloed der politieke partijen In een polemiek met het blad „Landbouw en Maatschappij" beweerde „Het Volk" dat er geen aanleiding was voor de meening, dat de sociaal-democratie haar steunpunt had gezocht in de g-oote stad. Hei blad van het Hekelveld wilde doen geloo\en, dat van alle groote partijen de overwegende massa harer aanhangers in de steden woonde. En met deze opmerking moest dan vermoedelijk „verklaard" worden, dat de S.D.A.P. op het pla'teland minder te vertellen heeft, dan de stad. Wij achten deze verklaring -onhoudbaar en met de cijlers in strijd. In een publicatie van het centraal bureau voor do siatistiek (1932) ui et gegevens om trent de in 1931 gehou ien Staten- en Raads verkiezing (de laatste statistiek op dn ge bied) vonden wij staatje, waaruit bleek, dat de invloed van de S.D.A.P. in -leden bo ven 100.000 inwoners veel en veel grooter is, dan in gemeenten met minder dan 50.000 inwoners. In de eerstbedoelde gevallen waren op de S.D.A.P. 33.24 pet. van het totaal aantal stemmtn uitgebracht*, in gemeenten van 50.000 tot en met iOO.OOO inwoners 23.52 pCt. en in gemeenten boneden 50.000 inwoners 1698 pCt Hieruit is dus duidelijk af te lezen, dat de S.D.A.P. in de groote steden het meeste be- teekent en dat haar invloed in kleinere plaatsen nauwelijks de helft bedraagt van die ini de groote steden. Bij andere groote partijen, zooals b.v. de R. K. Staatspartij, doet dit verschijnsel zich niet voor. Van deze zijn de cijfers in dezelfde volgorde: groote steden 17.94 pCt., middel- groote steden 38.16 pCt. en kleinere plaatsen 33.58 pCt. Hier ziet men dus precies het omgekeerde van de S.DA.P.: de invloed in de groote stad bedraagt ongeveer de helft van die van het platteland. En van de A.R. partij werden de volgen de verhoudingscijfers gegeven: groote ste den 10.20 pCt., middelgroote steden 8.32 pCt.. kleinere plaatsen 14.22 pCt. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen. Uit de gegevens volgt, dat de bewering o n j u i 61 is. dat van alle groote partijen de massa harer aanhangers in de steden woont Op de A R. partij, die in 1932 12,49 pCt. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen kreeg, werden 2.89 pCt uitgebracht in ste den boven 100.000 inwoners, 0.83 pCt. in ste den tusschen 50.000 en 100.000 inwoners en 8.77 pCt. in gemeenten beneden 50,000 inwo ners. Van de A R. partij woont derhalve het overgroote deel op het platteland en in de kleinere steden. Van de S.D.A.P., die 22%4 pet. van het to taal der toen uitgebrachte stemmen kreeg, kon mer nagaan, dat van dit aantal 10.47 pCt in de gemeenten beneden 50.000 werd verkregen. Meer dan de helft (11.77 pCt.) van het totaal aantal uitgebrachte stemmen in de steden boven 50 000 inwoners. De S.D.A.P. zoo mogen wij volhouden moet het van de stad meer hebben dan van het platteland. Maar behalve uit cijfers spreekt deze waarheid ook uit feiten. Het platteland is meer religieus dan de Het platteland hecht meer aan de ver steviging der christelijke grondslagen onzer samenleving dan de stad. Het platteland is minder materialistisch dan de stad, en zijn bevolking is minder vatbaar voor genotzucht dan de stedelingen in het algemeen. Zou uit deze drie feiten ook niet voor een goed deel te verklaren zijn, dat de S.D.AP. op het platteland minder invloed heeft dan in de stad? Desondanks zal zij probeeren ook op het platteland steeds verder door te dringen. Doch zij zal daar stuiten op een principi eel onverzettelijke kern, die van al dat roo de gedoe niets hebben moet. Prinses Juliana heeft goedgunstig be schikt op het verzoek beschermvrouwe te worden van de Federatie van Christelijke Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes, den Nederlandschen tak van den Wereldhond van Christen Jnnge Vrouwen- Vereenigingen (World's Y.W.C.A.) KON. NED. BRANDWEERVEREENIGING De Kon. Ned. Brandweervereeniging hield gister te Utrecht een buitengewone alge- meene ledenvergadering. Bij den aanvang werd onder applaus besloten een telegram van hulde en gelukwensch te zenden H. K. H. Prinses Juliana. Vervolgens werd met algemeene stemmen besloten tot een belangrijke wijziging der statuten waardoor de vereeniging wordt omgevormd tot een federatie van Provin ciale Brandweerbonden. Gemengd Nieuws. Opnieuw een dijk bij Gouda ingestort Plaatselijke verzakking op een ander punt Opnieuw heeft zich in de nieuwe ver binding vain den Hollandschen IJsel en de Gouwe, het millioenenwerk van de provincie in de nabijheid van Gouda voor de verbetering van den scheep vaartweg RotterdamGoudaAmster dam, een onaangename verrassing voor gedaan. Na de doorbraak van eenige weken geleden aan de voorhaven bij den IJsel, is Woensdagmiddag op een geheel ander punt dicht bij de Gouwe een plaatselijke verzakking opgetreden. Volgens de Tel. is op een paar honderd meter van de plaats, waar het nieuwe ka naai in de Gouwe uitmondt, de Oostelijke kanaaldijk, aan den kant van Gouda gele gen, binnenwaarts, dat is aam de zijde van het water, ingestort. Deze dijk heeft een kruinbreedte van tien meter met flauwe bf loopen. Het aansluitende beloop aan de kanaalzijde wordt afgesloten door een paar meter steenglooiing. Zonder dat eenig verschijnsel was waar genomen, dat op een komende instorting kon wijzen, is deze dijk, welke er sinds 1933 ligt, plotseling verzakt, hetgeen in enkele oogenblikken gebeurd was. De ver zakking strekt zich uit over een afstand van 25 30 meter langs het kanaal en landwaarts over een afstand van acht me ter tot halverwege de dijkkruin. De steen glooiing en het uiterste gedeelte van het beloop zijn in het water een paar meter onder de oppervlakte verdwenen en overi gens is de dijk op het weggezakte ged ongeveer een meter beneden de oorspronke lijke hoogte komen te liggen. De instorting is geheel plaatselijk. De klei- en veenlaag $ijn door elkaar gegaan. Daar het een ver zakking en geen doófbraak betreft bepalen zich de gevolgBn alleen tot de instorting. Eten overst roomings kwam niet voor. De machinist van het gemaal van Oostpolder, dat aan den anderen kant van het kanaal staat, zag- wat er plaats greep., Er ging geen enkel verschijnsel aan vooraf Ineens was het gebeurd. De machinist is zoo snel mogelijk naar de sluiswerken gegaan, om den ingenieur op de hoogte te stellen, daar niemand bij het ongeval aanwezig was. De schade be draagt ongeveer f 2000. De slappe bodem is weer de oorzaak **an de instorting, wat voor de toekomst van deze werken bedenkelijk is. Volgens deskuo digen is de situatie niet gevaarlijk en ontrustend, want de dijk heet sterk genoeg oin door te kunnen breken, zoodat van overstroomingsgevaar geen sprake zou zijn. In dat geval zou de stad Gouda bedreigd worden, maar dit valt, volgens deskundi gen, niet te vreezen. In den dijk ligt een zandkern. Deze is volkomen intact gebte ven en dit bewijst den goeden aanleg. Het is zuiver de slechte ondergrond, die is gaan werken. Hoewel alle mogelijke voorzorgen worden genomen, staat men toch telkens, voor nieuwe verrassingen. Een schip met klei is gearriveerden reeds is men begonnen om het gat op te vullen. Ook zal nog zand worden aangevoerd. Het herstel van de weggeslagen steenglooiing zal later geschieden. Treinbotsing te Nijmegen Verkeerde wisselstand de oorzaak. Woensdagavond is op het stations emplacement te Nijmegen een ernstig ongeval gebeurd, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Er heeft n.l. een botsing plaats gehad tusschen twee personen treinen, die ongeveer gelijktijdig van het station in de richting Arnhem wa ren vertrokken. Het betreft hier den trein Maastricht-Amsterdam, die om 20.09 uur van Nijmegen was vertrokken, die ongeveer driehonderd meter buiten het station in den flank werd aangere den door den trein, welke voor Arnhem was bestemd, en die op ongeveer het zelfde tijdstip op een ander spoor het station had verlaten. Verkeerde wisselstand was de oorzaak Geen der passagiers is gewond ge worden. Doordat het ijzeren wagens waren hebben de treinen geen schade opgeloopen. De machinist van den Amsterdamschen trein is ongedeerd gebleven en heeft met zijn stoker, die door een glazen ruit were geslagen, doch wonder boven wonder even eens ongedeerd bleef, maatregelen getroffen om „de vuren te dooven, zoodat er voor braiid niet het minste gevaar meer bestond. Ook de bezetting van den anderen locomo tief heeft geen verwondingen opgeloopen. De ingenieurs van tractie zijn er in ge slaagd het verkeer nog over één lijn te lei den. Deze lijn ligt niet aan de perrons, doch de dienst kon zoo geregeld worden, dat met eenige vertraging alle treinen konden binnenloopen. De Amsterdamsche trein werd op een rijtuig na, waarvan ds reizigers in de aaidere wagons konden plaats nemen, losgekoppeld en naar hot 6tation teruggetrokken. Dit rangeeren nam Gisteren is te Dordrecht aangifte gedaan van de geboorte van de 60.00.0ste inwi nl het zoontje van den werkloozen sigaren maker P. H. M. de Kruijff. De burgemeester heeft persoonlijk den gelukkigen vader voor den nieuwen wereldburger een spaar bankboekje met 100 gulden ter hand gesteld. De moeder met den jeugdigen Petrus Johannes, die de spaarduiten stevig vast houdt. ongeveer een uur in beslag. De wagons zijn daarop vastgehaakt aan den trein, die om 21.13 naar Amsterdam vertrekt. 's Avonds werden nog maatregelen troffen om de lijn vrij te maken, waarbij gebruik werd gemaakt van een kraanwn- gen, welke toevallig te-Nijmegen aanwezig was. Men hoopte in den vroegen ochtena de lijn weer vrij te hebben: - De Amsterdamsche locopiotief is ernstig beschadigd; die-van Arnhem is er beter af gekomen. Ruim een uur na de botsing Is de gewo ne trein naar Arnhem vertrokken. De trei nen naar Den Bosch en Venlo hadden oen half uur vertraging. Groote bosch- en heidebrand Woensdagmiddag te omstreeks drie uur is brand ontstaan op een terrein, gelegen ten Westen van de Renkumsche Beek tus schen Bennekom, Renkum en Bunderkamp, op het grondgebied van de gemeente Ede. De brand nam spoedig een grooten om vang aan en liet zich zeer ernstig aanzien. Onmiddellijk toegeschoten burgers en mili tairen van het garnizoen te Ede slaagden er echter spoedig in het vuur te stuiten. Toen de brandweer van Ede ter plaatse verscheen was de brand nagenoeg gebluscht. Om half vijf waren de laatste vlammen gedoofd. Eenige perceelen hoog dennenbosch, welke gevaar liepen, konden worden gespaard. Ongeveer 25 H.A. hooge heide en vliegden nen zijn door het vuur vernield. De oorzaak van dezen boschbrand is nog niet bekend. Het verbrande terrein ligt niet aan den grooten weg en is ongeveer 500 M. van den spoorweg verwijderd. De mogelijk heid, dat hier kwaadwilligheid in het spel z®u zijn, acht de politie, die een onderzoek heeft ingesteld, niet uitgesloten. In dit ver band wijst men op de omstandigheid, dat de heide in dezen tijd van het jaar nog niet geheel „droog" is, zoodat de kans op het uitbreken van boschbranden door normale oorzaken gering geacht wordt. EEN ROEKELOOZE KORPORAAL Omtrent: het schot in de kazerne te Bergen op Zoom meldt het Dagbl. van N. Brabant het rlgende: In de kazernewacht, waarvan de ramen aan de bümenzüde open waren,' bevond zich de 19-jarige dienstplichtige korporaal V. Hij had zijn geweer in de hand; De ongeveer 20- jarige korporaal Nijdam, woonachtig te Sche- veningen, begaf zich op genoemd tijdstip naar het onder de geopende ramen staande rijwiel- ik en nam daaruit zijn fiets. Op hetzelfde oogenblik is het ongeluk ge beurd. Korporaal V. bracht namelijk zijn ge weer in den aanelag in de richting van zijn collega Nijdam. Oe sergeant van de wacht riep V. iets toe, waarop deze zich omkeerde. Zonder het zelf te willen, haalde V. toen den trekker over. Eten schot weerklonk, maar oor spronkelijk vermoedde toen nog niemand, dat Nijdam getroffen was. Deze liep namelijk naast zijn rijwiel de binnenplaats over in de richting van het waschlokaal, dat zich aan de overzijde bevindt. Nijdam plaatste zijn fiets nog tegen den muur, maar onmiddellijk daar- "i viel hij bewusteloos ter aarde. Twee korporaals namen hem op en droegen hem naar binnen. Het bleek, dat de keel de rechterwang was binnengedrongen en na de onderkant van de mond te zijn gepasseerd in de linkerkaak was blijven zitten. Men vreesde eerst het ergste, doch Dr Koo ien, de militaire geneesheer, kon al spoedig mededeelen, dat er van levensgevaar geen sprake was. Nijdam is daarna naar het Ag. "urgergasthuis overgebracht. Korporaal V., wie* zijn speelschheid wel duur to "taan kwam, was ^ehetl overstuur. GEMAKSSCHOEKEN bieden U comfort en elegance. 0e beste hulp voor gevoelige voeten VAN BLADEL Princess Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Te Nijmegen heeft een treinbotsing plaats gehad tengevolge van verkeerde wissel stand. Vergadering van de Chr. bond van klein» handelaren in aardappelen, groenten en fruit. Blz. 3 Ter gelegenheid van zijn 40-Jarig onderwijs jubileum is de directeur van de Chr. Kweek school „Rehoboth" te Utrecht, de heer J. van der Spek, gehuldigd. Te Utrecht is de algemeene vergadering van de Bond van Vereenigingen voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger On derwijs gehouden. De Clearing met Duitschland en Turkije. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 - Rotterdam STUDIEBEURZEN AGBNTKK GEVHAAGD DE BLOEIENDE BONGERDS Men meldt ons uit V i a n e n: Tengevolge van de mildere weersgesteldheid is in de bloesemzetting op de vruchtboomen de laat ste dagen zichtbare verandering gekomen, zoodat aan het einde dezer week de kersen en andere vroegbloeiende vruchtboomen o.a, de goudreinetten in een rijke bloesempracht zullen prijken. De korten tijd, dat de onvergelijk schoone bloeitijd duurt, moge voor velen een aanspo ring zijn om de komende dagen per auto, rij wiel of touringcar naar Vianen en schoone omgeving te rijden, teneinde bij heerlijk voor jaarsweer de bloesemgeuren in te drinken en de zeer vele prachtige boomgaarden in oe onze stad te bezichtigen. EEN-MEI RELLETJES In de Haarlemmerhouttuinen te Amster dam wilde de politie Woensdagochtend een groep communisten verspreiden. Zij buitte bij op tegenstand. Toen eèn politieagent man wilde arresteeren, werd deze door een driehonderd man ontzet. Ze dienden den agent zelfs slagen toe. Met getrokken sabel wiet de agent zich door de aanvallers heen te slaan. Inmiddels was er assistentie voor hem komen opdagen en mefc vereende krachten dreven de politieagenten de relletjesmakers uiteen. De ontzette arrestant had de beenen genomen. De roode over de straat gespannen doeken werden weggenomen. Ook in de Tollensstraat en de Jacob van Lyinepstraat werden roode doeken verwijderd. ZIEKENVERVOER PER KRUIWAGEN Te Aardenburg vervoerde bij een verhuizing :n inwoner zyn 75-jarige zieke vrouw per kruiwagen. VERDRONKEN Te Haarlem is de 11-jarige M. A L., wonende in de Lombokstraat, in het; Noorder Buiten Spaarne verdronken. De jongen speelde met zyn zevenjarig zusje op het onderstel van een op den wal staande hyschkraan. Het meisje viel daarbij in het water en de jongen, die haar wilde grijpen, eveneens. Voorbijgangers wisten het meisje te redden, doch de jongen was reeds in de diepte verdwenen. Na tien minuten dreggen heef; de politie hem opgehaald. Een dokter en eem- leden van de reddingsbrigade hebben ge- imen tijd kunstmatige ademhaling toege past Doch de levensgeesten waren reeds ge weken. Kunst en Letteren. ZWEEDSCHE VERTALING VAN „KLUIZENAARTJE" Naar wij vernemen zal van den pas ver schenen roman „Kluizenaartje door mevr. A. van HoogstratenSchoch een Zweedsche vertaling verschijnen. De vertaling geschiedt door mej. Ester Larsson en zal, evenals de Zweedsche uitgaaf van „Gouden Teugels" worden uitgegeven door Svenska Missions- forbunets For lag te Stockholm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1