DINSDAG 30 APRIL 1935 TWEEDE BLAD PAG.5\ Een laaiende vlammenzee en kolkende wolken boven de loods van het Centraal Magazijn der R. E. T. aan de Isaac Het inwendige van het Nederlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel, dat vandaag officieel is Hubertstraat te Rotterdam, waar gistermiddag een hevige brand woedde die een oogenblik de omgeving bedreigde, geopend. Boerinnen uit het land rond de nieuwe, op 20 kilometer van Rome verrezen stad Guidonia, hebben zich op den stichtingsdag in feestgewaad gestoken. Het nummer formatievliegen tijdens den zweefvliegdag van de Fliegergruppe IV van het Duitsche Luchtsportverbond. HET NEDERL. PAVILJOEN TE BRUSSEL Heden door Minister Steenberghe officieel Mogen er zuiver zakelijke resultaten verwacht worden? Ia ons nummer van 20 April hebben wij reeds een overzicht gegeven van het Nederlandsche paviljoen op de Brusselsche Wereldtentoonstelling. Dat wil zeggen, we publiceerden enkele mededeelingen over hoe het er alles uit zou zien, want men was nog niet heelemaal gereed. In ons blad van gisteren heeft men kun nen lezen, dat de koning der Belgen Zater dag de tentoonstelling heeft geopend. Vandaag had de officieele opening plaats Jvan de Nederlandsche afdeeling. Daartoe waren verschillende Belgische en Neder landsche genoodigden bijeengekomen. O.a. merkten wij op Mr. Dr. T. J. Verschuur, de Nederlandsche commissaris-generaal en de leden van het Uitvoerend Comité voor de Nederlandsche deelneming, en Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, onze gezant bij het Belgische Hof, en de ge- zantschapsraad Mr. C. G. W. H. Baron van Boel/.elaer van Oosterhout. Onze Minister van Economische Zaken. Mr. M. P. L. Steenberghe, heeft het paviljoen ge opend met een rede, die gedeelte lijk in het Neder- landsch, gedeelte lijk in hel Fransch werd ge houden. Na een woord van wel kom, zei de mi nister, dat het een merkwaardig feit is. dat binnen zes jaar in België drie wereldten toonstellingen zijn gehouden. Dit is te merk waardiger als men let op de tijdsomstandigheden, nu bijna dagelijks voor on.ze geest vraagstukken verrijzen van dikwerf zoo vérstrekkende gevolgen, dat wij daaraan niet zonder ernstige bekommernis kunnen denken. Het is dan ook niet te ver wonderen, lat de tentoonstellingsgedachte niet aanstonds overal weerklank heeft kun nen vinden. Nu de overheid meer dan anders genoodzaakt is, zich te mengen in het be drijfsleven en dientengevolge op de over heidsdiensten een zware druk wordt uitge oefend, nu de ondernemers in landbouw, handel, nijverheid en scheepvaart een gesta dige worsteling om het voortbestaan van hun bedrijven hebben te voeren, nu spreekt het wel vanzelf dat overheid en bedrijfsle ven niet onmiddellijk voor een tentoonstel lingsplan gewonnen kunnen worden. Intuaschen, men kar ook te veel vervuld zijn van de zorgen van het oogenblik Ook in moeilijke tijden ja juist in deze tijden, is optimisme noodig.* Dat optimisme hebben «leppen bezeten, die het initiatief tot. deze tentoonstelling hebben genomen en dat hun jppinaismo aanstekelijk heeft gesterkt, daar* van levert deze Wereldtentoonstelling, waar aan zoovele naties deelnemen, wej de meest spiekende bewijzen. Men kan de vraag stellen, of in deze tijden van verminderde koopkraoht en toe nemende handelsbelemmeringen in zuiver zakelijk opzicht van een internationale ten toonstelling resultaten mogen worden ver wacht, in dien zin, dat de exposanten als rechtstreeksch gevolg van hun oeelneming hun omzet zullen zien vermeerderen. Even wel, ook als men ten aanzien van deze vraag sceptisch gestemd mocht zijn. dan kan toch zulk een tentoonstelling ertoe bij dragen, dat de belangstelling voor bepaalde producten, wellicht tijdelijk onderdrukt, le vendig blijft en zich in de toekomst weer in een toenemende vraag uit. Doch daar naast, of veeleer daarboven gaat het ideëele belang van een internationale ontmoeting waarbij de verschillende volken aan de we reld de krachten, in geestelijk en stoffelijk opzicht, waarover zij beschikken, kunnen toonen. Deze tentoonstelling verdient onze aan dacht als een enorme revue van mensche- lijke activiteit. De Begeering weet het initia tief op de juiste waarde te schatten en zij voelt zich gelukkig dat de Nederlanden op bescheiden doch waardige wijze tusschen dc andere naties zijn veriegenwoordigd. Zij is er ook van overtuigd, dat de Belgische Re geering en het Belgische volk er een bewijs in zien van de gevoelens van vriendschap, die ons bezielen ten opzichte van een nar burige natie. Spr. schetste daarna de Nederlandsche deelneming als in de eerste plaats een poging om het economisch leven van ons land in al zijn nuanceeringen weer te geven. Het spreekt vanzelf, dat het transportwezen, de landbouw, de industrie en de overzeeschc bezittingen er een vooraanstaande plaats innemen. De Commissie heeft onder voorzitterschap van de commissaris-generaal Mr. T. J. Verschuur bij de verzorging gehandeld in de geest der regeering en spr. zegt hen en al hun medewerkers daarvoor dank. Met de wensch, dat de Wereldtentoonstel ling Brussel 19:15 in alle opzichten vrucht dragend moge zijn, verklaart spr het Ne derlandsche paviljoen geopend. Een Duitscher over de grens ontvoerd? Het Tweede Kamerlid Boon heeft aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken -ui Justitie vragen gesteld over de ontvoering van zekeren G u t z e i t, die in Hengelo werkzaam was en door een Nederlander, in samenwerking met Duitsche beambten, over de grens zou zijn ontvoerd. Zijn de ministers bereid, na verificatie der gegevens onder het oog der Duitsche rescee- ring te brengen, aldus de heer Boon, dat menschenroof (het iemar.d opzettelijk over de grenzen van het Rijk in Europa voeren met het oogmerk om hem onder de macht van een ander te brengen) in de wetgeving van alle beschaafde Staten als een der zwaarst denkbare delicten wordt be schouwd en in ons Wetboek van Strafrecht met een gevangenisstraf van 12 jaren wordt bedreigd, zoodat de goede zeden in het in ternationale verkeer der volken eischen, dat Cutzcit onmMdcllijk ongedeerd naar Neder land wordt terugg^rachtZ Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Toegekend ia de bronzen eere-meda Oranje-Nassau Orde aan den rijksweg* L Eükhout van hot Staatsbedrijf der ai inrichtingen. Benoemd is tot ridder in van Oranje Nassau E' Hoogstraal. te Ap benoemd is tot officier in de orde van Nassau de kap.-luit. ter zee G H Pooln versiersel te dragen met de zwaarden TUSSCHEN AMSTEL EN IJ (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Een indrukwekkende kerkdienst. De sterfdag van Da Costa. De 60-er jaien. Groote vooruit gang. Toch donkere plekken. Het afscheid van Dr. Berkelbach van der Sprenkel, den populairen Hervormden pre dikant, bracht mij weer eens in de Nieuwe Kerk, de kathedraal der Reformatie. Vooral Zondagavond, toen het bezoekers stroomde en de kerk gevuld was met een zeer groote schare, kwam de schoonheid van dit mach tige kerkgebouw uit. Immers, wat beteeke- r.en prachtige kerkgebouwen zonder een aandachtig naar de verkondiging van het Evangelie luisterende gemeente. In de Nieuwe Kerk zijn aparte schoon heden te bewonderen: een bijzonder fraai gebeeldhouwde kansel, een verrukkelijk melodieus orgel, een goed onderhouden koor, artistieke kerkramen en vele herin neringen aan ons rijk nationaal verleden Maar deze grootsclie tempel is op haar schoonst als op den historisch beroemden preekstoel een gezant Gods de waarheid in Christus verkondigt, als alle banken bezet en alle gangpaden gevuld zijn. Als uit deze enorme schare het lied des geloofs opbruist- Amen. Jezus Christus, Amenl Ja, Gij zult in 't groot heelal 't Rijk der duisternis beschamen, Tot het niet meer wezen zal. Zoo was het Zondagavond En het was mij goed de sterkende kracht van dezen indrukwekkenden kerkdienst te mogen >n dervinden. Zoo was het niet 75 jaren geleden, toen 28 April 1860 de groote zoon van Israël, de bezielde zanger en profeet Mr. I. da Costa de oogen sloot. Niet velen zullen er Zondag avond bij het wandelen ook over zijn gral aan hebben gedacht, al heeft Dr. de Vrijer de aandacht der gemeente er op gevestigd in het >rKerkbeurtenblad". In den stamp^ vollen dienst waren de gedachten meer ge concentreerd op het heden dan op het ver leden. Toch is het goed hierop te wijzen, om daardoor te beter de voorrechten en de eischen van vandaag tp waardeeren. Het was een geestelijk donkeren tijd toen in den morgen van 3 Mei 1860 Da Costa in de Nieuwe Kerk begraven werd. Bekpnd zijn vooral gebleven de woorden van Nico- laas Beets, die den ontslapene karakteri seerde als „vurige zoon van het Oosten. Is raëliet zonder bedrog, bezielde zanger, oot moedige belijder, moedig strijder, geduldig lijder, getrouw getuige van Jezus Christus en Dien gekruist, ruim hart, onuitputtelijke geest!" Het was dp tijd toen de groote meerder heid der Hervormde predikanten in de hoofdstad tot de modernen moest worden gerekend, de Catechismusprediking prak tisch werd afgeschaft en de z.g „smalle ge meente" alleen samenkwam bij de enkele rechtzinnige Hervormde voorgangers, in de Chr. Geref. Kerk en in allerlei gezelschap pen. Jaren aaneen was da Costa ook voor ganger in en vermaard geworden gezel schap te zijnen huize aan dc Rozengracht 57, waar in later jaren de F-'-— A. J. Hoogenbirk heeft g UIi fcr'aHchool r\u zijn gedachtenis bewaart, Veel is sedert ten goede veranderd. Dr. de Vrijer moge met zekeren weemoed her inneren aan het feit, dat als Ds. J. P. Has«> broek op Paaschmorgen om 10 uur preekte in de Noorderkerk, de menschen reeds om 8 uur voor de deur stonden, er is toch geen aanleiding om het heden nar-t te donkere stift te kleuren. Ook nu stonden de kerk ganders Zondagavond lang voor de dienst begon in de rij. Er is nog steeds in de groo te Hei-vormde gemeente van Amsterdam een trouwe kern; bet Modernisme is terugge drongen; onder de jnnerren i< ontwaking gekomen, dank zij rnede de jeugddiensten en de frissche actie van „Hervormd Amster dam". Op kerkelijk gebied is voorts zooveel veranderd, dat 1886 slechts in liet voorbij gaan in herinnering behoeft te worden ge bracht. Ieder weet dat wat Da Costa en zijn vrienden in nevelen zagen, is opgeklaard, al loopt de waardeering van de feiten rond om 1886 uitteraard sterk uiteen. Er zijn nog een paar frappante verschil len. Da Costa heeft in 1851 de eerste kies- vereeniging in den lande opgericht: de A.R. kiesvereeniging te Amsterdam Hij was de eerste voorzitter Ten tijde van Da Costa's heengaan was ook het politieke leven sterk ingezonken en van „Nederland en Oranje" in de hoofdstad ging zoo weinig kracht uit. dat Groen van Prinsterer omstreeks dien tijd aan Wormser haar adres vroeg. Maar de groote opbloei is toch gekomen, al heeft bet lang geduurd. En dat de antirevolutio nairen in de hoofdstad hij de laatste ver kiezing, ondanks de geweldige bestrijding van alle zijden, 4000 stemmen vooruitgin gen. is toch ook te danken aan den pioniers arbeid van Da Costa eTi de zijnen. Ongere kend het stemmental van de Christelijk- Historischen. die immers eveneens hun ar beid voortzetten. Te roemen is ons overigens waarlijk niet oirhaar, als we letten op de donkere plek ken, die hpt stadsbeeld in geestelijk opzicht vertoont Daar is de groote invloed van sociaal-democraten en communisten. Da Costa en zijn vrienden wisten hier niet van die hadden schier alles te verduren van de vrijzinnigheid, die toenmaals alom den toon aangaf. De principieele strijd moge uiterlijk zijn veranderd, in wezer is deze dezelfde ge bleven, al is zonder twijfel onze positie be duldend sterker geworden. Een geweldige uiterlijke verandering is ook. dat 't gebouw „Salvatori". de voormalige Scbotsche Zen dingskerk op den Rirnen Amstel waar aan ook voor Da Costa vele herinneringen verbonden waren ïaren aaneen centrum van Chris'pliiken arbeid, finaal van bestem ming is veranderd. Nadat het gehnuw lang heeft leeg gestaan, komt nu de S.D A P. er tijdelijk in met een vi-rkiezingstheater. Het meest bedroevende is evenwel, dat een groot deel der bevolking de consequen ties beeft getrokken van de onverschillig heid en ongodisterij van vropgere geslach ten en dp band met kerk pn cod<=dienst heeft verhroken. Van dp moeilijkheid om deze groepen, meermalen nominaal nog hij de kerk te hoek stnniH te henrhpiden beeft Dr. Berkelbach van der Snrenkel Zondag avond nog gewaagd. Hij gaf het goede voor beeld door huis aan huis de menschen op te zoeken en ondervond daarbij, ondanks veel tegenstand, dat God dit werk zegenen wil. En zpc hcc't hij dan. naar zijn teeke netide uitdrukking, het Koninkrijk Gods ook zien komen op het trapportaal. Ziehier de taak van de helijders van Christus in de hoofdstad: uitgaan tot de menschen ea ben «<:n bins bieugou wat 14 Landwinning langs de Groningsche kust j De Waddeneilanden één met het vasteland! Naar wij vernemen, is dezer dagen door den ministerraad goedgekeurd, het door den hoofdingenieur der domeinen te Mid delburg opgemaakte plau tot landaanwin ning langs de Groningsche kust. waaronder te rekenen zoowel liet Groninger- als het I ithuizer Wad. Een 300 a 400 werkloozpn zullen hierdoor gedurende langen tijd aan productieven ar beid geholpen worden. De opzet van liet plan is om na verloop van jaren deze landaanwinning zoo ver door te voeren, dat de Waddeneilanden één geheel vormen met de provincie Groningen. Van de Lauwerszee af zal successievelijk ec-11 dijk worden gelegd nar r Scliiermonnik oog, terwijl dit eiland, Simonspla.it, Bosch- plaat en Rottumeroog in de Noordelijk© oe\erverdediging zullen worden opgenomen. Eer het echter zoover is, zullen er nog heel wat 'aren verloopcn, zoo vlug gaat landaanwinning nu eenmaal niet, ook al bevordert men dit door het aanleggen van kunstwerken, gelijk men hier voornemens is te doen. Chr. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen enz. De Chr. Bond van Kleinhandelaren in. lardappeleri, groenten en fruit, komt op 1 jaarvergadering te Haarlem bij- Kruis, Groen- gebouw Het Blauwe De Friesche Elf-en-dertig-tochten Worden ook dit jaar gehouden Het overgroote succes, dat de elf en dertig tochten in de provincie Friesland verleden jaar hebben gehad, heeft de Provinciale Friesche Veieen ging voor Vreemdelingen Verkeer doen besluiten, deze tochten ook het a.s. zomerseizoen weer te organiseeren. Besloten is, den aanvangsdatum iets te ver vroegen en te bepalen op 1 Juni a.s. Alle gemeentebesturen verklaarden zich weer beleid gelegenheid te geven tot het la ten af-stempelen der toerboekjes, die vanaf heden kunnen worden aangevraagd aan het Informatiebureau voor Vreemdelingenverkeer te Leeuwarden. Bedoelde tochten staan open voor auto s, motorfietsen rijwielen, motorbooten, zeil jachten en kano s. Verleden jaar was er zelfs een voetganger onder de deelnemers, die ae 450 K.M. langen tocht heeft volbracht zeggen te versmaden: het Evangelie van Gods genade Getrouwheid hierin is van on berekenbaar gewicht en het beste midd»! om de vom te urn.'.- 1- -stoning te stuiten. Niet praten, maar d< en. Bidden en werken. SEISQ.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5