DINSDAG 30 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2 DUITSCHE DUIKBOOTEN-BOUW Thans de opdracht erkend Bespreking in het Engelsche Lagerhuis l it Londen: In het Lagerhuis is gistcr- nauiidilag de vraag gedaan of de minister \an buitenlandsche zaken er van in kennis was gesteld, dat de Duitsche regeenng instructies had gegexen voor het op stapel zetten van onderzeeërs en voor het weder openen \an de onderzeeërschool in Kiel. De minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, antwoordde: „De Duitsche regeering heeft medege deeld, dut instructies zijn gegeven x-oor den bouw xan 12 onderzeeërs van 250 ton elk. De aangelegenheid xvordt op het oogenblik bestudeerd. Inzake de onderzeeërschool te Kiel is geen dergelijke officieeio mededee- ling gedaan". Op do vraag van Sir Austen Chamberlain, wanneer de mededceling binnengekomen was, antwoordde de minister van buiten landsche zaken, dat de juiste datum hem niet voor den geest stond,maar dat hij meen- up dat het 25 April was gexveest. F.en afgevaardigde stelde daarop de vraag, of de minister van buitenlandsche zaken de noodige stappen had gedaan om deze verdere schending van het verdrag van Versailles ter kennis te brengen van di r Volkenbond en men voornemens xvas de vloot besprekingen tusschen Duitschland en Groot-Bi ittannië te doen plaats vinden. Sir John antwoordde: -Ik heb reeds ge zegd, dat xvij de aangelegenheid met den ernst onderzoeken dien zij zonder twijfel verdient. Ik zou echter gaarne willen, dat xundaag geen verderen aandrang werd uit geoefend op het geven van een uitvoeriger antwoord". De conservatieve afgevaardigde kapt Mae Donald xvees er op. dat niet alleen de school te Kiel xvas heropend, maar dat ook 00 vroegere Duitsche onderzee-officieren waren opgeroepen. Sir John Simon herhaalde, dat hierover gr on offieieele mededeeling was gedaan- De afgevaardigde Thome vroeg, of Sir John Simon than- niet van meening was. Cat Hitler hem bij zijn Berlijnschc bespre- 1 ineen niet de geheele waarheid gezegd heeft. Afgevaardige Herbert vroeg: „Is de ie kennen gegexen bedoeling van de Duitsche regeering onderzeeërs te bouwen niet een x order boxx ijs er voor. dat de Duitsche her bexxapening in hoofdzaak tegen Groot-Bnt- tanniö gericht is?" De conservatief Adam verklaarde: „xxit S r John Simon trachten voor het te laat is met de mongendheden van Stresa en zoo mogelijk met Rusland tot overeenstemming te komen over maatregelen, welke kunnen x\orden genomen om deze eenzijdige en ge- x aarlijke verdragschending tot staan ie brengen?" De minister van buitenlandsche zaken liet deze verdere vragen onbeantwoord. DE ONTVOERING VAN JACOB Bern wil arbitrage In de Zxx'ilsersche nota aan de Duitsche regeering inzake het geval-Jacob, die de Zxvitserschc gezant tc Berlijn, zooals ge meld. op 27 April aan het ministerie van buitenlandsche zaken aldaar heeft overhan digd. wordt, naar officieel wordt medege deeld, geconstateerd, dat de Duitsche regee ring een schending van de Zwitsersche sou- ereiniteitsrechten door Duitsche offieieele instanties op dc meest besliste wijze zou afkeuren, doeh dat zij ontkent, dat Duitsche instanties hebben medegewerkt aan de ont voering van Jacob. Daar het bereiken van overeenstemming tusschen de beide regeeringen langs den gewonen diplomatieken weg reeds thans uitgesloten schijnt, de omstandigheden, ■aaronder de ontvoering plaats vond, ech- •r onvoorwaardelijk moeten worden opge helderd, opdat het betreurenswaardige voor al, dat de bondsraad niet onopgehelderd laten kan en mag. de bestaande vriend- happelijke betrekkingen tusschen de na buurlanden niet bovenmatig zal belasten, heeft de bondsraad besloten, het Zxvitsersch- Duitsche arbitrage-verdrag van 3 December 1021 in werking te stellen en de aangele genheid aan de bij dit verdrag voorziene arbitragecommissie voor te leggen. Nieuwe ontvoering l'it Praag: Twee Duitschers, die vermoe delijk agenten van de Gestapo waren, heb ben te Zelesruda aan de Beiersche grens een Duitscher, die vermoedelijk naar Tsje- cho-Slowakije was gevlucht, ontvoerd. Schuschnigg en Starhemberg Geen Oostenrijksche politiek buiten bet Vaderlandsche Front Uit Weenen: Op oen demonstratie van het „Vaderlandsche Front" in N.-Ooslennjk hoeft bondskanselier Schuschnigg verklaard, rial cr geen Oostenrijksche politiek bestaat buiten het „Vaderlandsche Front". Hij richtte tot den bondsleider van het fmnt Starhemberg het voorstel, dat openba re vergaderingen tot nader orde slechts zul len xvorden georganiseerd door het ader- landsche Front" en dat dus overigens geen propaganda-vergaderingen zullen plaats '„Iedere critiek", aldus Schuschnigg, „heeft haar grenzen. Geen gelegenheid mag wor den gegeven voor een critiek, welke slechts gericht is op vernietiging en verwoesting. Sommigen meenen, dat de toestand in Oostenrijk onhoudbaar is geworden, maai onhoudbaar kan slechts één ding worden, n I. de toegevendheid, welke men in Oosten rijk heeft ten opzichte van de staatsvijan den". Vice-kanselier Starhemberg verklaarde nog, dat tusschen hem en Schuschnigg geen verschil van meening bestaat. Het Memel-statuut Litauens antwoord aan de mogendheden Naar te Kowno verluidt, zal het antxvoord der Litausche regeering aan de mogendhe den opnieuw de in Memel genomen maat regelen juridisch verdedigen en verklaren, dat deze maatregelen slechts zijn getroffen icr bestrijding van een door het buitenland geleide staatsgevaarlijke activiteit, waar door het normaal functionneeren van het statuut xvordt gestoord. Uit offieieele pers-commentaren valt af te leiden, dat de Litausche regeering een be handeling van de kxvestie door den Volken bond hoopt te vermijden door hervorming aan te brengen. HET GOUD EN DE DOOD. Canada's goudkoning omgekomen. Uit Montreal: Op tragische wijze is Cana da's goudkoning, Stanlislas Lisko, die eige naar xvas van verschillende goudmijnen, om het leven gekomen bij een poging om ïiog meer goud te vinden. Lisko, con Pool van geboorte, die reeds langen tijd in Canada xvoonde, was met een vliegtuig opgestegen, om in de streken ten Noorden van Qubec, waar zich goud in don bodem zou bevinden, een onderzoek in tc stellen. Tengevolge van oen sneeuwstorm moest bot vliegtuig echter midden op het Match i- muniton-meer een noodlanding maken en toen men na eenige uren den tocht xvoder wilde voortzetten, bleek het onmogelijk den nmtor op gang te brengen. De luchtreizigers sloegen een tent op. teneinde zich op een langdurig verblijf ter plaatse voor te bereiden. Lisko besloot ech ter er alleen op uit te trekken, om hulp io gaan halen. Ilij keerde evenwel niet terug ou eonigen tijd later vonden zijn reisgenoo- lon zijn lijk. Waarschijnlijk is hij door ver moeidheid overmand on op het ijs in slaap gevallen en aldus van koude omgekomen. Het slachtoffer laat een vrouw met twee dochters achter. Kort Nieuws In de buurt van Koningsbergen is bij een brand ontdekt, dat een Q£-jarige wedu we in liet huis was vermoord. Het dienst meisje- beweerde later de vrouw op haar herhaald verzoek te hebben gedood. De jubileumtoebereidselen te Londen Een half millioen belangstellenden verwacht Uit Londen: Gedurende het week-end had Londen weer een voorproefj'e van de groote drukte, die gedurende de jubileumxveek m-xvacht kan xvorden. Honderdduizenden bewogen zich door de straten om de versieringen en de illumina ties te bewonderen. Zoo groot was de druk te, dat de verkeerspolitie versterkt moest Men verwacht, dat hij de jubileumfeesten meer dan een half millioen menschen Lon den zullen bezoeken. Bij dPn dankdienst, die a.s. Maandag in de St. Paul's zal plaats hebben, zullen alle minister-presidenten, die te Londen aanwe zig zijn, naar deze kerk rijden. Generaal Hertzog is gister uit Kaapstad te Londen aangekomen en er met geestdrift ontvangen. De roofmoord te Oyen De verdachte legt een bekentenis af Wij vernemen, dat de zestienjarige W. M. de Bie, verdachte in de roof moordzaak- Oven op aanraden van zijn vader in het huis van bewaring te 's Heriogenboseh een bekentenis zou hebben afgelegd, den moord op den 69-jarigen landbouwer A. Verhoeven ie Oyen te hebben gepleegd. Door deze be kentenis zou aan het licht gekomen zijn, dat de beide verdachten Van Orsouxv en de Bie nog twee medeplichtigen hebben gehad. Deze bekentenis is buitengewoon zeld- ;aam, daar de misdadigers van Oss nooit chuld bekennen. Door deze bekenteins zul len vermoedelijk nog meer misdrijven, ge pleegd te Oss en omstreken, tot klaarheid zullen worden gebracht. De Bie zou hebben verklaard, dat aan den roofmoord te Oyen mei hem nog drie jeug dige personen hebben deelgenomen, xv.o. de z.g.n. Rut en Toon de Soep. Ook deze mis dadigers -bevinden zich in de gevangenis. De Rut zou 15 Mei in vrijheid worden ge steld. Voorloopig zal hij nu wel gelogeerd blijven. De Bie zou verder hebben ver klaard, dat hij slechts op den uitkijk heeft gestaan, terwijl de andere drie in het huis der beide Verhoevens het misdrijf hebben gepleegd. Ren der getuigen in de moordzaak-G. de Bie, een zekere Boeyen heeft thans ver klaard, dat de Rut een afspraak roet zijn (Boeyen's) echtgcnoote had gemaakt om hem uit den xveg te ruimen. De vrouw is hier echter tenslotte niet ingetreden en heeft haar man het moordplan meegedeeld. Boeven moest van het tooneel verdwijnen, omdat hij te veel wist van den roofmoord te Oyen en men van zijn kant verraad reesde. Ondanks het feit. dat Boeyen te Oss vast zerk had, heeft hij zijn xvoonplaats verla ten, daar hij vreesde, dat de moordplannen te Oss toch uitgevoerd zouden xvorden. Voorts xvordt bexveerd, dat het gex-aarlijke viertal, waarbij ook nog eenige anderen zich hadden aangesloten, de vele overvallen, welke in 1033 en 1931 oostelijk Noord-Bra bant in beroering hebben gebracht, op hun kerfstok hebben Al deze overvallen met be- rooving, xxaarbij genoemd worden, die te Mariaheide. xxaarbij de kassier van de Boe renleenbank van f 1600 xverd beroofd, die te Uden, waarbij de roovers een buit van f750 ten deel viel, en eenige te Veghel, Heesch en Oss. werden op dezelfde geraffi neerde xvijze gepleegd en bleven onopge helderd. Teekenend is het. dat, nu al deze lieden achter slot en grendel zitten, de ernstige misdrijven in deze streek tot bet verleden schijnen te bohooren. Trein-aan slag in België Betonnen paal op de lijn Zondagavond is tusschen Antwerpen en Brussel een electrische trein op een op de rails gelegde betonnen paal gereden. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar het eerste stel wielen van den mo torwagen was geheel verwrongen. Het on geluk had plaats op het grondgebied van St. Cathelijne—Waver, op korten afstand in Brussel. Naar de daders is tot dusver vruchteloos gezocht. Als men nagaait, dat de trein op het oogenblik, dat hij de plaats van den aanslag moest voorbijgaan, reed met een snelheid van 110 kilometer, kan men zich licht indenken, welk een verschrikkelijke ramp zou gevolgd zijn, indien de motor van den tractiewagen door den schok niet onmiddellijk zou zijn uitgeschakeld. De Amerikaansche vloot- manoeuvres Gistermorgen bogonnen In den Stillen Oceaan zijn gistermorgen de manoeuvres der Amerikaansche vloot begonnen. Dc manoeuvres zullen verscheidene maanden duren en zich uitstrekken over een gebied van duizend vierkante mijl. Ongeveer 160 oorlogsschepen van alle klassen en bijna 500 vliegtuigen hebben de marinehaven van de Amerikaansche West kust verlaten. Op 3 Mei zullen zij zich hebben verdeeld in txvee vijandelijke vloten, die dan in den driehoek tusschen Haxvai, Midway Island en de Aleocten oefeningen zullen houden, wel ker karakter zorgvuldig wordt geheim ge houden. Zelfs niet de namen van de eenheden, welke tegenover elkaar zullen staan, zijn bekend gemaakt. De correspondenten, die de manoeuvres medemaken hebben plechtig moeten beloven hun berichten aan een censor voor te leg gen. Japansche argwaan Het blad „Tokio Nitsji Nitsji" schrijft in een commentaar op de groote Amerikaan sche manoeuvres, welke zijn begonnen, dat deze manoeuvres de meening van Japan sche marinekringen gericht zijn tegen de Caroline en Marianne-eilanden-groep en de functie vervullen van generale repetitie voor het oversteken van den oceaan in ge val van een aanval tegen Japan. Indien de Amerikaansche marine-autori teiten hij de Aleoetische eilanden steunpun ten inrichten voor onderzeebooten en lucht strijdkrachten, aldus vervolgde het blad, en zooxvel defensieve als offensieve manoeu vres houden, dan houden zij blijkbaar reke ning met een oorlog tegen Japan. Uit Colon (Panama): Op een eenzaam eiland in de Caraibische zee heeft de poli tie nog op het laatste oogeiblik een z.g heksenverbranding weten te voorkomen. Tiet was de polilie ter oore gekomen, dat leden van den stam der Saublar-IndianeD op het 75 mijlen xan Colon verwijderde eiland Iguana twee Indianen meisjes van 18 en 14 jaar voor een afgodsbeeld levend wilden verbanden, „xvijl zij door een boozen geest waren bezeten". De politie begaf zich onmiddellijk naar 't eiland en bevrijdde de beide meisjes, die reeds gebonden voor het afgodsbeeld lagen. ZWARE AARBEVING OP SAN MIGUEL. Duizenden dakloozen LONDEN, 30 April Uit Ponta del Gada wordt gemeld, dat Maandag een aardbeving heeft plaat- gehad op het Sar Maguel-eiland in het midden van de Atlantische Oceaan. Er werden twee hevige schokken gevoeld, waar Felle brand te Groningen Twee oude vrouwen gered Te Groningen is een felle brand uit gebroken in het perceel van de firma N.V. De Gruyter, aan de Nieuwe Ebbingestraat. Het vuur woedde in het kantoor en in het magazijn, welke naast de winkel zijn ge legen. Dc brandxveer slaagde erin met twee stralen het vuur te blussehen. Twee oude dames, die boven het magazijn wonen, zijn door de brandweer in veiligheid gebracht. De oorzaak van den brand is het vlamvat ten van een gordijn door een gascomfort, elk in het kantoor stond. De schade xvordt door verzekering gedekt. Het kantoor is geheel uitgebrand, terwijl een groot aantal bescheiden een prooi van het vuur is gexvorden. Een gedeelte van het magazijn brandde uit. Muur omver gereden door een auto Twee knaapjes cr onder bedolven Maandagmiddag reed een met lompen be laden vrachtauto van de fa, de Wilde van een terrein aan den RijnxvegtoTcrHeijde (gem. Monster). Waarschijnlijk doordat een baal bleef haken achter een muur, xverd deze door de vrachtauto omver getrokken. Achter den muur bevonden zich de 11-jarige J. v. Straa- len en de even oude C. v. Rijn, die beiden onder den vallenden muur werden bedolven. Toen men de knaapjes uit het puin van daan had gehaald, bleek de laatstgenoemde jongen er vrij goed afgekomen te zijn; jeugdige v. Straalen klaagde evenwel ern stig over inwendige pijnen. Nadat een ge neesheer was ontboden, heeft deze den knaap voorloopig ter observatie naar een ziekenhuis te Den Haag doen vervoeren. Omtrent de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. DE DOODELIJKE STROOM In het bad gestorven Te Amsterdam is in een pension in de Vijzelstraat een 22-jarige man van buiten- landsdhc nationaliteit op tragische xvijze om het leven gekomen. De jongeman nam een en gebruikte in de badkamer voor ver lichting een leeslamp met snoer. Op een ge geven moment schijnt de lamp te zijn omge vallen, waardoor het electrische snoer in het xvater terecht kwam. Het water in het bad kwam daardoor onder stroom te staan. Waarschijnlijk is de jongeman op slag ge DE BEDRIEGERS BEDROGEN Omtrent de te Geleen in beslag genomen drie flesschen poedercocaine blijkt, dat men hier te doen heeft met een surrogaat. Te gen den betrokken S. te Sittard en G. te Geleen, zal een vervolging wegens oplich ting worden ingesteld. Voor het waardeloos goedje xvas bij het tot stand komen dei- transactie zeven honderd gulden in bank biljetten neergeteld. De betrekken daders bevinden zich allen nog op vrije voeten. BRANDSTICHTING? Door de ïljksveldwacht te Zuidbroek is aangehouden als verdacht van brandstich ting zekere W. K., wonende in het West- einde aldaar, in xxiens woning Zaterdag een begin van brand is ontstaan. Het is ge bleken, dat op velschillende plaatsen in de woning petroleum xvas gesprenkeld, ter wijl ook de schuur met brandbare stoffen was gevuld. SMOKKELEN VAN SIGARETTENPAPIER Door de marechaussee te Budel werd een personenauto in beslag genomen, welke bij onderzoek niet minder dan 10.000 boekjes frauduleus ingevoerd sigarettenpapier be vatte. Het bedrag dat hiermede aan invoer rechten xx'as ontdoken, bedraagt zeer veel. De wagen, die in beslag genomen is, behoor de toe aan zekeren II. Een hotel geramd Drie gewondon Te Valkenburg kwam de vrachtauto bestuurd door den vrachtrijder G. Hensen uit Kerkrade, den Cauberg afrijden. Do wa gen was beladen met zxvare ijzeren ket tingen. Plotseling weigerden do remmen en de vaart van de auto werd steeds groo- ter. De chauffeur kon den wagen niet meer houden, reed eerst een vrachtauto, welke in tegenovergestelde richting hem tegemoet, kwam, aan, en verx-olgens tegen de zijkant van hotel Bleesers. De aangereden auto xvas slechts licht beschadigd, doch van het ho tel xvas de veranda en enkele tafels cn stoelen geheel verbrijzeld, terwijl ook dn zijgevel geheel ingedrukt xverd, en liet zich daarin bevindende geheel xverd vernield. De auto xan den heer Hensen xverd nagenoeg geheel verbrijzeld: in de cabine bevonden zich nog de 28-jarige TI. Godamsick en di 29-jarige Genussen, beiden uit Iverkradc. Deze laatsten bekwamen ernstige arm- en beenbreuken en inwendige verwondingen. Zij zijn naar het hospitaal tc. Kerkrade overgebracht. Wonder boven wonder kxvam de chauffeur cr met eenige schaafwon- VERDRONKEN Te Amsterdam is een 31/?.-jarig jonge tje spelende van een schuit in het Noord- Hollandsche kanaal in het water gevallen en verdronken. Tiet lijkje is twee uur latei- opgehaald. Al spelende is een 8jarige jongen in de Nieuwe Vaart geraakt. Pogingen om den jongen te redden zijn mislukt. Een agent heeft eenige malen naar den knaap gedoken Toen hij tenslotte xverd gevonden, waren de levensgeesten reeds geweken. Te Hoornsterzxvaag (Fr.) is het 2Vfc jarig zoontje van den arbeider Jager spelen derwijze in een sloot geraakt en verdronken. JEUGDIGE AVONTURIERS Te Tilburg zij»* twee jongens die xran Amster dam op stap waren gegaan, door de politie aan gehouden en naar Amsterdam gebracht. Twee an dere jcagens, die op een auto waren geklommen zijn te IJmuiden aangehouden. Zl] zijn naar Am sterdam op transport gesteld. GEVAARLIJK SPEL Bij het lossen van aardappelen van een auto in de Oostenburgervoorstraat is een ernstig ongeluk gebeurd. Een meisje, van acht jaar, dat aan een kist met aardappelen, welk op een auto stond, ging hangen, kreeg de zware kist op het hoofd, kx be- wusteloozen toestand is het kind naar het Binnen- Gasthuls vervoerd, waar men een schedelbreuk constateerde. BLOEDIGE VECHTPARTIJ Twee mannen gewond Te Amsterdam had 's avonds in de Plancius- straat een bloedige vechtpartij plaats. twist begon aanvankelifk op een bovenhuis, tusschen een echtpaar, waarbij de man zijn vrouw mishandelde. D vrouw riep daarbij om hulp. De man heeft in het benedengedeelte van het per ceel een zaak in ijs. Een broer van de vrouw, die daar aan het werk was, hoorde het geschreeuw en snelde zijn zuster te hulp. Hl) -werd echter niet vriendelijk ontvangen en door den echtgenoot de trap afgewerkt. Een oom van de vrouw, die toe vallig langs kwam en toen naar boven liep, onder ging hetzelfde lot. De echtgenoot kwam daarop zelf ook naar beneden. Op straat werden toen dc beide laatste mannen handgemeen. De oom van de vrouw trok een schoenmakersmes en stak zijn tegenstander daarmede io den buik. terwijl hij zich zelf een diepe wonde in het dijbeen tobraebt. Ht slachtoffer, dat 36 jaar oud is. werd in emstigen toestand naar het Binnen-Gasthuis ver voerd. Ook de aanvaller, een man van 32 jaar, werd daar eveneens opgenomen. Te Haarlem is op het station een trein door een stootblok gereden Een rangeeren- de electrische trein van drie xvagens reed van het spoorwegemplacement aan den Verspronckxveg naar het kopstation, waar de treinen naar IJmuiden vertrekken Daar reed de trein door het stootblok heen en vernielde den achterkant van een daar staand gebouwtje De trein zelf kreeg slechts weinig schade Persoonlijke ongevallen had den niet plaats. De oorzaak van het tever doorrijden van en trein staat nog niet vast. Branden Door onbekende oorzaak ontstond brand een schuur, behoorende bij de boerderij van Vissers op de Schoot te Schijndel (N.-Br.). Toen de brand xverd ontdekt viel aan redden niet meer te denken. Een kalf, een zeug met zeven biggen en een honderdtal kippen kwamen in de vlammen om. Een broed machine met 300 eieren en veel landbouw gereedschappen gingen verloren. Te Amsterdam ontdekte een agent x-an politie, dat brand was uitgebroken in een onbewoonbaar verklaard huis in de St. An- nenstraat Het vuur bleek te zijn ontstaan in het ondergedeelte, waarvan de heer W. van 't Vlas een opslagplaats heeft van rijwielbenoodigdheden. Toen de brandweer arrixreerde sloegen de x-lammen fel naar bui ten uit. Na een kwartier van zwaren arbeid moest het xuiur de xvjjk nemen en was tevens het aanvankelijk ernstig gevreesde gevaar voor uitbreiding van den brand x-oorkomen. Uitgebrand zijn het voor- en het midden gedeelte van de bergplaats, alsook het trap penhuis. De schade, die door x*erzekering xvordt gedekt, ie, wat de inventaris betref1:, niet groot. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Amsterdam brak bij de Elf a elemen- tenfabriek, die gevestigd is op de txveede verdieping van een oude diamantslijperij in de Valkenburgerstraat brand uit. De vlammen, die gretig voedsel vonden in de brandbare stoffen, als schellak en een groote hoeveel heid emballage, sloegen weldra voor en achter uit. De brandweer moest zich door verbreking van de deuren, daar niemand aanxvezig xvas, toegang tot het gebouxv verschaffen. Met een viertal stralen op de motorspuit werd de brandweer de vlammen meester. De txveede verdieping is uitgebrand. Het bluschxvater bracht veel schade aan in een gelijkstraat- sche tricotagefabriek, die juist weer in be drijf zou xvorden gesteld. Vele machines had den van het water te lijden. De oorzaak den brand is onbekend. STRAATROOVERS GEKNIPT Te Amsteerdara werd 's avonds een oude man, die in het Oude Mannen- en Vrouwengesticht thuishoort, door twee mannen aangevallen. Het slachtoffer werd \'an zijn portemonnaie beroofd. De politie wist al spoedig de hand te leggen op rwee beruchte Amsterdamsche misdadigers, 38-jarige zeeman en een 47-)arige stoker. INSLUIPER OP HEETERDAAD BETRAPT Een agent van politie zag te Amsterdam op de Leidschegracht bij de Marnixstraat een man hard loopendc uit een woning komen en onmiddellijk daarachter een dame, die riep: „Houdt den dief!" De hardloopende man viel den agent als t ware m de armen. Hij bracht hem naar het bureau Leidscheplein Daar vertelde dc dame dat ze den aar wo door op verscheidene plaatsen groote schade werd aangericht Duizenden persooen zijn tengevolge van de aardbeving dakloos. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn. DE BESPREKINGEN TE VENETTE MILAAN. 30 April. Naar thans vaststaat, zul len de ministers van buitenlandsche zaken van Italië, Oostenrijk en Hongarije, op 4 Mei te Ve netië bijeenkomen ter voorbereiding van de con ferentie te Rome. der vertrekken ning bezig zag met 'n buffetkast te haar komst nam hij de vlucht. De ldaarde dat hij naar een vriend zocht, die daar zou wonen De politie achtte het verhaal dame geloofwaardiger en houdt den insluipei voorloopig vast. EEN FABRIKANT VAN RIJWIELPLAATJES Te Amsterdam werd in de Halx-emaanstceg des avonds wegens dronkenschap een metaalbewerker gearresteerd. Bij fouilleerlrg bleek hij in het be zit te zijn van drie valsche rijwielplaatjes. Hi) vertelde de plaatjes zelf te hebben gemaakt ze niet te hebben bestemd voor verkoop, doch voor gebruik op zijn eigen fietsen. De bewaring gesteld. De Nederlandsche Centrale inzake Falsifiatcen stelt een onderzoek in. BOOTTREIN „CHR. HUYGENS" De trein in aansluiting op het 3 Mei van Genua vertrekkende motorschip Chr. Huygens zal Donderdagmorgen 2 Mei om van Den Haag S.S. vertrekken. Vertrek Utrecht C.S. 8.56 uur; Arnhem 9.5i uur; Nijmegen 10.31 uur. Vertrek den aansluitenden trein naar Utrecht Amsterdam CS. 7.38 uur; van Amsterdam W.P. 7.53 uur of 8.15 uur. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 7.15 uur. Aankoms te Genua Vrijdagmorgen om 7.31 uur. UIT HET RAAM GEVALLEN 's Nachts omstreeks half vier is een be- toner van den Singel te Bussum uit een op vijf nieter hoogte gelegen raam geval len en met \rij ernstige hoofdwonden eu een gebroken pols naar de Majellastchitng vervoerd. Hoe het ongeluk gebeuld is, is nog niet geheel duidelijk. FELLE BOERDERIJBRAND Vee in vlammen Te Oldébroek is afgebrand de boerenwoning, met schuur en twee bergen, bewoond door en gendom van den landbouwer W- van Dijk Azn., i de buurtschap Winkeldorp. De brand werd ontdekt door een zoontje van Van Dijk, die zich ex en uit bed naar het achterhuis had bcge\-en. Ijlings moesten de bewoners het huis verlaten. Van Dijk zelf trachtte nog cenig vee in veilig heid te brengen en liep daarbij schroeiwonden op. Een 5-tal koeien, 2 pioken, 4 kalveren en ei kippen kwamen jammerlijk in de vlammen terwijl een ander rund zulke verwondingen door den brand had opgeloopen, dat ook dit moes -den afgeslacht; een ren paard wist zich zelf li veiligheid te stellen. Het aangrenzend woochui; van den smid J. X'an der Ziel kon, dank zij mede de activiteit van de brandweer (die acht minuten nadat zij gewaarschuwd was. reeds met de motor spuit ter plaatse was) behouden worden; wel den een schuur en een berg van den heer Van der Ziel een prooi der vlammen. Van den inboedel alsmede van diverse land bouwwerktuigen, enz. kon zoo 'goed als niets den gered. De oorzaak van den brand is onbekend doch vermoed wordt dat een z.g. knnstmoedê? (voor kuikens) in het achterhuis in brand is raakt. Een en ander was tegen brandschade x Doodelijke auto-ongelukken Bij Borger (Dr.) is de 19-jarige A. do V., toen hij met een vriend liep te wande len aangereden door een luxeauto. Van deze auto, waarin vier personen zaten bestuurder de 23-jarige K. K. uit Borger. De V. kreeg ernstige verxvondingen. Nadat een dokter een schedelfractuur had geconsta teerd, is hij overleden. Lijk en auto zijn in beslag genomn. Te Bussum fietste de 70-jarige Smit op den Voormeulenxveg, toen hij on wel xverd. Hij reed tegen een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting naderde en viel op den grondJDe man overleed eenige oogenblikken late. De dhauffeur kon den man niet meer ontwijken. Weerbericht Hoogste stand te Nodöyan 771.1. Laagste stand te Stettin 757.9. Stand vanmorgen halftwaalf 768.7. WEERVERWaCHTING Meest matige N. tot N.O. xvind. betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De verbetering tusschen de beide gebieden an hooge luchtdruk aan de Noorsche zee en ten Z. xan Ierland blijft bestaan. Terwijl de Z. hooge druk in beteekenis afnam, nam die in het N. toe. Daar tevens vlak minimum in het Oostzeegebied zich in de nacht uitdiepte, xvordt de toevoer van koude lucht uit het N.O. opnieuxv ver steekt en de kans op zachter weer voorloo pig belangrijk verminderd. De depressie op de oceaan blijft ver in het W. ten Z. x-an Groenland en strekt haar invloed niet verder uit dan tot Ierland. In het O. is het xvinter-koud en veel sta tions in Finland cn het O.-Oostzeegebied melden nog sneeuwval. Een gesloten wolken dek bedekt n<JJ? het geheele xvaarnemings- gebied en alleen aan de Riviera wordt hel- •r xveer gevonden. Behalve van de Duitsche Oostzeekust en in de Faroer xvordt nergens neerslag van beteekenis gemeld. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.0 C. I MEI. Zonsopgang 4.33 uur, zonsondergang 7.23 uur Maan op v.m. 3.24 uur, onder nam. 6.04 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorij Rheinfelden Breisach Jvohl Maxau Diedesheim Mannheim Lohr Biugea Caub Ems Coblene DusseldorE Ruhrort 3,06 3.14 2,69 2,64 3.68 3,92 6,22 6,44 2,91 4,54 6,33 6,51 3,94 3,97 3,56 3.5S 4,42 4,42 5,54 5,50 3,67 1,81 5,41 5,37 2,71 3,20 5,86 5,49 5,14 4,67 4.69 4,09 Wesel Emmerik Lobith St. Andriea Arnhem Heden Vorig (4,56 3,90 5,38 4,71 14,23 13,65 11,48 10,90 .10,99 10,19 Vreeswijk lxv 1,94 1,25 Westervoort 11,65 11,15 Deventer 4,67 4,31 Kampen 0,34 0.28 Evsden 47.53 47.50 Maastricht 42,33 42,20 Grevenbicht 29,39 29,27 Venlo 11,95 12,16 Grave (sluis) 7,67 8.22 St. Andriea 2,30 2,57 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl 10,06 22,15 Terschelling 7 17 19,31 Harliugen 8,10 20,30 Den Helder 6,05 18,15 IJmuiden 1,33 13,56 Hoek v. UolL 0,47 13,04 Scheveningen 0,57 13,14 Rotterdam 2,38 15,19 Hellevoetsl. Willemstad Brouwersh. Zierikzee Wemeldlnge Vlissingen 1,05 13,40 1,31 14,01 12.00 0,15 12,43 0,55 13,34 Schaakrubriek In memoriam Edgar Colle E. Colle door Dr M. Euwe. Uit gegeven door den Belgischen Schaakbond, secretariaat: Rue de Parrae 76, Brussel. Prijs 28y2 Belg. Francs. Het is een goede gewoonte, dat een natie zijn groote schaakspelers eert door hen een herdenkingsboek te Wijden. Te onzent wer den zulke werken gewijd aan Weenink en Notoboom, beide belangrijke figuren in het Nederlandsche schaakleven. Nadat Rubin stein zich uit het schaakleven terugtrok en in kommervolle omstandigheden verkeerde, werden ook zijn be6tc prestaties in een boek verzameld. En nu Colle. Hij was Belg, doch de betee kenis van het werk, dat thans als een mo nument ter herinnering aan zijn kunnen en kennen is opgericht, is niet een .gebeurtenis, xvelke alleen of in hoofdzaak x'oor de Bel gen in het centrum der belangstelling staat. Daarvoor xvas de figuur van Collo te belang rijk en te internationaal. Zijn naam te noe men staat gelijk met te denken aan het ope ningssysteem, dat naar hem genoemd is: de Colle-opening. Het ligt voor de hand, dal een aan Colle gewijd boek juist door die opening texrens het karakter van een studie werk kan dragen; dat juist hierdoor een vaste draad door het, boek kan loopen, welke in andere soortgelijke werken dikwerf zoo lastig te vinden is De samenstelling van het gdheele werk is opgedragen aan onzen nationalcn kampioen Dr M. Euxve. Deze heeft zich met groote kundigheid en piëteit van zijn taak gekwe ten. Waar Colle een groot vriend van Dr Euxve was, kon xvelhaast geen geschikter persoon voor dezen arbeid gevonden worden. Colle heeft het nimmer tot boven aan den ladder gebracht, doch hij was nog toene mende in kracht en zijn zxvakke gezondheid heeft hem dikwijls belet ten uitvoer te bren gen hetgeen waartoe hij geestelijk in staat was. Dr Euxve heeft dit alles en nog meer, chiidelijk beschreven in het historisch over zicht van Colic's prestaties en stijl, terwij! hij in zijn persoonlijke herinneringen aan Colle meer aandacht aan diens persoonlijk heid schenkt. Daarna volgt een uitx-oerige. voortreffe lijke studie over de Colle-opening als zoo danig, xvelke op zichzelf reeds het boek voor den theoreticus tot een waardevol be zit zal maken. Tenslotte nog 50-van Colïe's beste partijen, uitvoerig dor- Dr ..uwe geanalyseerd. Aan gezien Colle 'elf met wit vrijwel steeds zyn eigen openingssysteem volgde, vormen deze partijen voor een groot gedeelte de beste practische toepassing, xvelke men bij boven genoemde artikel over de Colle-opening wenschen kan. De tekst van het boek is steeds in twee talen, Fransch en Nederlandsch, afgedrukt. Slechts bij de analyse der 50 partijen heeft men dit systeem laten varen en de helft der partijen in hot Fransch. dc andere helft in het Nederlandsch geannotteerd. De nota tie is echter in beide gevallen de in ons .land gebruikelijke, d.xv.z. de algebraïsche. En als herdenkingsboek èn als waarde- vol studiemateriaal, kunnen wij dit Collc- boek slechts prijzen. Uit het Sociale Leven. Critiek op benoemingen Wij verklappen geen geheim, schrijft het Ver bondsblad van het R.K. W. V., er xvordt in toonaangevende kringen over ge sproken: dc benoeming van den „directeur- generaal" van de werkverschaffing en stèuri verleening, de benoeming van een neutraal georganiseerde, is niet bijzonder gelukkig. Er waren bekwame krachten aan het de partement werkzaam, uitermate goed be kend met steunvei'leening en xverkverschaf- fing, die zijn, stel dat er 'n „directeur- generaal" moest zijn, niet benoemd. Het moest een neutraal georganiseerde zijn, een man die niet was ingewerkt, een man die, op zijn leeftijd, niet ingewerkt raakt, een man die daardoor geen prestige krijgt. Het neutrale vakverbond had een meester in de rechten op 't kantoor; hij was onge schikt voor zijn daar te verrichten werk. Die man is door minister Slotemaker, naar men ons mededeelt, op zijn departe ment geplaatst. De neutrale vakbeweging xx-as, omdat zij er direct betrekkelijk weinig belang bij heeft, niet vertegenwoordigd in de commis sie. bedoeld in artikel 8 der Bedrijfsraden- xxet; de kerncommissie die adviezen aan den minister voorbereidt Nu komt dezer dagen een benoeming af van een werkgeverssecretaris, mr. Nohach den voorzitter van de neutrale kan- toorbediendenbond van de neutrale, nota bene met uitschakeling van de andere groote en grootere groepen." Ons Beginsel van cle Chr. Kantoorbe dienden sluit zich bij dit oordeel aan, xxijst nog op een andere kant dei- kxvestie en besluit: Dié commissie moet nu het voorbereidende xvork doen. Indien de heer Slotemaker zich tot taak zou hebben gesteld de uitx'oering van de Bedrijfsradcnxvet niet al te sterk te bevor deren, clan zou hij met deze laatste benoe ming zijn doe! op uitnemende xvijze hebben bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2