Ons 1 Melasse Paardenvoer ÏLISi CniLISALPETER Black Alicante of Frankenthaler WIJ PAARDEN M.B. (Melkbrood) PRAATUURTJE Gooisch BUITENLEVEN Kost per jaar slechts ƒ2.50 HENGSTEN en STIEREN TANSA Rasterwerken. Blerick L LAND- EN TUINBOUW No. 285 WOENSDAO 24 APRIL 1935 Wend uw aangezicht naar de zon, dan vallen de schaduwen achter U. Een paard slaat nooit meer vonken, dan wanneer het struikelt. M—I— De bedoeling van inleider is om aan de hand van eigen opgedane ervaringen beide druivenvariëteiten te bespreken en aan te toonen hoe men daar vroeger tegenover stond en hoe thans de resultaten zijn. De Black Alicante is de laatste ja ren overal en vooral in het Westland in de jonge kassen overwegend aangeplant. Het is een blauwe druif, die wanneer zij goed rijp is, ook prima van smaak is; de korrels zijn iets langwerpig en hebben een dikke schil. De trossen bzitten, indien zij goed geteeld zijn, een zware dauw. De rijp lij d valt vrij wat later dan de Franken thaler. Een voordeel van de Alicante is, dat zij zeer goed voor de verzending, dus voor export geschikt is door de taaie dikke schil, die de bessen hebben, terwijl ook de trossen wat compacter en steviger zijn dan bij de Frankenthaler. Ze doorstaan daardoor beter fle verzending. Verder leent zij zich ook zeer goed voor de bewaring in koelhuizen en algemeen wordt gemeend dat zij een grootere productie geelt dan de andere variëteiten. Geen wonder dan ook, dat men tijdens de sterke uitbreiding, die de druiventeelt heeft ondergaan, in de eerste plaats aan export- eigenschappen dacht en allerwege deze variëteit aanplantte. In het Westland noemde men haar foen wei de „brood drui F' hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de Alicante als goede exportdruif toen steeds duurder was dan de Frankenthaler, die bestemd was voor de ibia- nenlandsche markt. Tegenover de voordeelen staan echter ook de- nadeelen, die vooral naar voren kpnn als de Alicante in de koude kas wordt ge- Hoewel algemeen wordt gezegd dat zij grooter productie geeft dan de Franken thaler, is het inleiders ondervinding dat ia- dien men in een koude kas van de Alicante een prima product wil telen, dat goed van sin aak is, dat men dan in Kilo-opbrengst weinig boven die der Franikenthaler uit» ln de stookkas is de productie van Ali cante echter wel het hoogst. Dat men dit ook meende voor de koude kas, wordt veroorzaakt door de lage eischen die nog aan het produkt gesteld worden. Een Alicante, die juist goed gekleurd is. moet echter nog minstens 14 dagen blijven hangen, wil de smaak ook goed zijn. Meestal sneed men te vroeg, zoodat men d* boomen al vroeg kon verlichten, waaneer zij zwaar beladen waren. Daardoor kon het restant ook net nog op kleur komen. De laatste jaren wordt op de Westland- sche veilingen ook meer op smaak gelet, iets wat niet overbodig is, want menig zuur en ongenietbaar bakje druiven zijn onze grenzen destijds overgegaan. Nu we echter op de binnenlandsebe markt aangewezen zijn en we alleen goed smaken de druiven als eerste soort kunnen aanvoe ren, komt de Alicante in het gedrang. In de eerste jaren geeft de Alicante wel meer beschot. Men krijgt aan de jonge boomen groote en zware trossen, maar naarmate de boom ouder wordt, worden ook de trossen kleiner. Ook is door inleider ervaren, dat naarmate de boom ouder wordt men later kan gaan snijden. Zoo sneed hij de eerste druiven in een oude kas Alicante in het eerste jaar op 30 Augustus, in het tweede jaar op 9 Sep tember, in het derde jaar op 15 September en in het vierde jaar op 28 September. Dat is ook het geval bij andere tuinders. Ieder jaar komen ze iets later op kleur en tegen het najaar vraagt men zich bezorgd af, of ze wel allen op kleur zullen komen. Opmerkelijk was dat ze dit jaar, niettegen staande de schitterende zomer, weer laat op kleur kwamen. In een paar donkere en vochtige weken kleurde de kas echter ineens zeer sterk door. Toen weer wat zonnig droog weer volgde kwam het kleuren vrijwel stil te staan. Hieruit is de conclusie te trekken dat de vruchten het beste kleuren bij donker en eenigszins vochtig weer. Als nadeel van de Alicante kan ook won- 'den genoemd, dat ze meer kost van kran ten dan de Frankenthaler, omdat zij een compacte, dicht met bessen bezette tros geeft, wier bessen ruimer gedund moeten worden dan bij de Frankenthaler. Wil men van de Alicante in de koude kas een werkelijk prima product telen, dan mag men per strekkende meter kaslengte, aan beide zijden gerekend, volstrekt niet meer dan 30 Kilo druiven laten hangen, hetwelk overeenkomt met 2628 trossen per vol wassen boom. De grond, bemesting en behandeling heeft hierbij groote invloed. Laat men ze meer dragen dan ondervindt men allerlei moeilijkheden, zooals die thans overal te zien zijin. Men kan zijn boomen dan ook op tijd leeg hebben, zoodat ze dan oog wat reservevoed- sel op kunnen slaan en dientengevolge in het voorjaar goed uit zullen loopen. H.H. VEEFOKKERS Vraagt voor Uwe Transacties bemiddeling bij: K. F. KUIPER GAASTMEER en A. L. DE WITTE - HUIZUM COMMISSIONAIRS IN FOKVEE Telefoon 5430 - LEEUWARDEN administreeren beheeren landbouwbedrijven taxeeren bezorgen Hypotheken voor den landbouw bemiddelen hij Aan* en Verkoop geven gratis advies bij Geldbelegging Van Hasselt's Landbouwkundig Administratiekantoor ■Noordelade 1280 Iel. 111132 OEN HAAG (Uit: Verzameling Voordrachten) Een der voordeelen der Frankentha- 1 e r is, dat ze geteeld als liggend snoer in opbrengst weinig of niet bij de Alicante ten achter komt. De tros is kleiner maar kan 3234 trossen per volwassen boom behou- Verder komt zij vroeg en valt ia een periode, dat het gebruik tamelijk groot is .1 ook de prijs is dan nog hoog. Met de eerste Frankenthaler maakt men prijzen gelijk aan die der stookdruiven. Dit jaar is ook de Frankenthaler meer ge- ?d en zoodoende duurder dan de Alican te. Dit verschil zegt reeds genoeg. Verder is ze eenvoudiger in de teelt en kost minder van kranten. Uit een kas Frankenthaler met horizon tale snoeren veilde inleider in het eerste jaar de druiven liet eerst op 3 September, het tweede jaar op 25 Augustus, bet derde jaar op 20 Augustus en het vierde jaar op 16 •Augustus. Resumeerende kdmt hij tot de conclusie it nu men met de Nederlandsohe druiven steeds meer op de binnenlandsche markt is aangewezen, de Frankenthaler thans de beste finantieele resultaten afwerpt. De wel wat mindere productie wordt ver» goed door een hoogere prijs, terwijl de teelt ook minder arbeid vergt. Aan deze beschouwingen speciaal over do Black Alicante en Frankenthaler wordt nog toegevoegd een korte bespreking van enkele andere drui venvariëteiten en wel: Gros M a r o cdit is een blauwe druif, die na de Frankenthaler, doch voor de Black Alicante rijp is. Zij heeft een middei- matig-groote gedrongen tros met groote bessen, waarom zij altijd gekrent moet zijn, willen de korrels niet barsten. Als koude kasdruif voldoet zij goed. De kleur en de dauw der trossen is prachtig, bijna gitzwart. In smaak doet zij onder voor een Franken thaler en Black Alicante. Zij moet gekweekl worden als horizontaal, liggend of West- landsclie snoer, om dat ze lang gesnoeid moet worden, \yil men een scheut met tros jrkrijgen. De kon-els bezitten een dikke schil en laten zich daarom goed verzenden. Voor be waring in koelhuizen is zij ook geschikt, daar zij weinig last van schimmel heeft. GrosColman, deze druif is in de koude kas niet te telen en moet beslist gestookt worden.Wordt dan met succes geteeld als rechtstaand snoer met toepassing van de •knobbelsnoei. Het is in geval van goede teelt een druif, die zeer goede eigenschappen bezit. Ze geeft een hooge productie en kan zeer lang op het hout hangen. De kleur de- bessen is blauw en de smaak is zoet. Ze heeft veel last van lamsteligheid bij slechte teelt, en ook is de kleur dikwijls te licht. Emile Royal. Waarneer deze druif rijp is, bezit zij een diep donkerblauwe kleur. De rijptijd valt even na die der Frankentha ler, de smaak is best maar het vruchtvleesch is wat vast. Het bezwaar van deze druif is de lastige bevruchting. Ze moet kunstmatig bevrucht worden, waarbij ook nog niet altijd goede resultaten zijn te verkrijgen. Voor de kweeker, die met die bestuiving goed op de hoogte is, kan het een zeer goede druif zijn. Hij blijft ook lang in goede toestand op bet hout hangen en is daarom in België de druif n te verlaten. Golden Champion is een witte druif, die zoet van smaak is. Bij volkomen rijp heid is hij geel en zijn de pitten in de bes zichtbaar. Zij moet beslist kunstmatig bevrucht wor den, doorgaans met stuifmeel van de Ali cante. Gezien zij iets later bloeit dan de Ali cante, kan die bestuiving wel eens lastig orden, en hale men beter stuifmeel uit een andere kas, die wat later bloeit. Bij die ibe- stuiving moet men zeer oplettend te werk gaan, daar meerlijds de stempels te veel vooht bevatten en de stuifmeelkorrels dan verdrinken. De beste tijd is midden op den dag en voorts zeer sterk luchten. De K.G.- opbrengst is nooit groot, zoodat een hooge prijs de teelt van deze druif loonend moet maken. Hij behoort tot de onvruchtbare variëteiten en voldoet het beste als horizon taal snoer. (Slot volgt) \7erzameling Voordrachten gehouden door de Tuinbouw- vakonderwijzers in Zeeland. Wij ontvingen dezer dagen een boekje met bovenstaande weinig pakkende titel ma,ar met een goed pakkende inhoud. Wij zullen misschien gelegenheid zoeken een klein gedeelte in dit of een der volgende nummers van ons Land- en Tuinbouwblad opnemen om eens te laten zien, hoe prak tisch deze voordrachten voor de fruittelers zijn. Het Zeeuwsch landbouwblad schrijft van dit boekje het volgende, dat we grooten- deels onderschrijven: Onder leiding van den Rijkstuinbouwcon- sulent voor Zeeland, worden maandelijks bijeenkomsten en excursies der tuinbouw- vakondenviizers gehouden, waar technische vraagstukken, aanleg van proefvelden enz. worden besproken en teneinde de bijeen komsten zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn, wordt om beurten een onderwerp in geleid, dat later op schrift gesteld wordt in geleverd. Deze inleidingen zijn niet lang en worden na afloop aan critiek onderworpen en geven aanleiding tot vruchtbare be sprekingen. De verschillende voordrachten zijn met de besprekingen verwerkt en gezamenlijk in één wërkje onder bovenstaande titel uitge geven, dat een dezer dagen is verschenen. Ongetwijfeld zullen de fruittelers in deze voordrachten veel vinden, wat hun belang stelling zal hebben, terwijl voor de groen- tentelers een tweetal vakonderwijzers, die meer op groenteriteelt-gebied werkzaam zijn, een groentent eelt-onderwerp hebben inge leid. Wanneer men kennis neemt van de in houd der voordrachten, ervaart men, dat de praktijk hier aan het woord is; op eenvou dige, bevattelijke en overzichtelijke wijze wordt medegedeeld hoe de moderne fruit teler en groentenkweeker moet handelen, om een prima product te verkrijgen. Een goed opgezet bedrijf, waarin de cul- tuuraorgen op een hoog peil staan, zal niet alleen gaver fruit produoeeren, doch zal dit ook tegen lager prijs aan de markt kunnen brengen. Een twintig-tal voordrachten zijn in het werkje opgenomen, welke wij hierbij ver melden: Zal door arbeidsbesparing het peil der Zeeuwsehe fruitteelt worden opgevoerd?; opmerkingen naar aanleiding van het ar trkel „andere tijden, andere inzichten" in „De Fruitteelt" van Juni en Juli 1933; hel verjongen der vruchtboomen, het opkwee- ken der vruchtboomen; peren op kwee, er varingen met de teelt van Cox Oranje Pip pin: beschouwingen over het voorkomen van beurtjaren; de werking der wortels van onze vruchtboomen, ln verband met het on derhoud van de ondergrond in de boomgaar den; kersenteelt; de kanker bij vruchtboo men en als gevolg daarvan het omenten speciaal van de Zure Bellefleur; de bloedluis en hare bestrijding; bestrijding van de be schadiging van cultuurgewassen langs bio- logischen weg, 'motor-sproeimachines; het bewaren van fruit; de frambozenteelt; enke le opmerkingen over de zwarte bessenteelt; Black Alicante of Frankenthaler; perzik- teelt onder glas; de teelt van knolselderij; het opkweeken van groentenplanten. Het werkje heeft inderdaad een waarde volle inhoud en wij twijfelen er niet aan of het zal zijn weg ook huiten Zeeland naar de fruittelers en groentenkweekers wel vin- SUPPLETIA-MINERALEN VAN D*. VAN DER SLEEN bevorderen Gezondheid, Kracht en Productie Fabrikanten: Fa. G. DAAMS - HAARLEM H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 3 4 EN 6 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEER SOLIOE O S K O O P TEL 128 MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN. NIEUWE TUINNETTEN (getaand)! elke gewenschte lengte en breedte 7 cl per M3., franco huis incl. omzetbelasting. Postgiro 93396. Bij rembourszending onkosten voor rekening van ontvangers ZAADHANDELAREN e. a. vraagt prijzen voor WEDERVERKOOP!! (GEEN RISICO!) Nettenfabriek - Tel. 3841 - Apeldoorn TE HUUR GEVRAAGD MET of ZONDER TUIG of KNECHT door de WIERINGERMEER voor het BINNENHALEN van den HOOI- en GRAAN OOGST 1935, vanaf ongeveer begin Juni tot uiterlijk 15 September. Huurvoorwaarden op aanvraag te verkrijgen ten kantore der Directie: St. Laurensstraat 3 ALKMAAR. Wij kunnen een ieder die belang stelt in de moderne inzichten der fruit- en groenten- teelt aanraden van dit werkje kennis te ne men, dat na storting van 0.70 op giro no. 88429, ten name van ir. A. W. v. d. Plassche te Goes, franco wordt toegezonden. Brood is een volksvoedsel bij uit nemendheid. Niet voor niemendal kennen wij in onze taal uitdrukkingen „om den broode", „werken voor het dagelijksoh brood" enz. Als regel vormen twee brood maaltijden tegen één wannen me altijd ons dagelijksch menu. Hoe menigmaal worden onze kinderen aangespoord vooral goed te eten, onder het motto: „men kan beter zijn geld besteden bij den bakker dan bij den dokter". En wie onzer zal deze waarheid niet ten volle beamen? Brood verveelit nimmer en zal dit zeker niet, indiien steeds het beste brood dat de bakkerij te bieden heeft, wordt ge kocht Dat kan ongetwijfeld het geval zijn met het brood, voorzien van het merk M.B., melkbrood, het uitnemende pro duct, dat de voedende bestainddeelen van melk in zoo rijke mate bevat, n.l. die van ruim liter in een heel brood van 800 gram. Aan hoeveel Nederlanders is het eigenlijk bekend? De Minister van Sociale Zaken oordeelde het althans noodig hierop kortelings in heit belang vasn de volks gezondheid de aandacht te vestigen. In dit verband is het van beteeikenis het oordeel over melk van Prof. Dr. E. C. van Leersum te overwegen. Deze bekende voed seldeskundige heeft n.l. o.a. verklaard: Men zal moeten toegeven, dat er geen enkel voedingsmiddel onder de talrijke die de natuur ons schenkt is, waarvan zooveel goeds gezegd ken worden als van de melk en haar nevenproducten, de boter en de kaas. Te leven op water en brood1 we weten het nog wel uit de verhalen uit onze jeugd heeft, door de historie heen als een groote onaangenaamheid, zoo niet alB een straf gegolden. Niet aldus oordeelt de gemiddel de Nederlander van heden. Hij eet thans nog veelal waterbrood. In het zuivelland bij uitnemenlheid is dit echter een on gezonde toestand en een der gevolgen van den wereldoorlog. 1-Iet Nederlandsohe volk volop te doen genieten van het besta, dat zijn land hem biedt, is het doel van de propaganda voo<7 melkbrood in stad en land. En achter deze propaganda stelt zioh de Regeering. Want ook de Minister van Economische Zaken verklaarde in de onlangs verschenen Me morie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het Landibouwcrisisfomds sympathiek te staan tegenover pogingen, die er toe kunnen lei den om het verbruik van melkbrood door propaganda te vermeerderen. Aldus kan bet melkbrood in Nederland weder in eere komen, de plaats innemen, die het op grond van zijn voedingswaarde, zijn heerlijken smaak en verdere voordee len toekomt. Sproeien en sproeiers Van de Mededeeling No. 33 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst,getiteld: Sproeien en Sproeiers, een nieuwe druk (de 5e) is verschenen. De inhoud daarvan is geheel bijgewerkt in verband met de resultaten van proefnemingen en de ervaringen i: praclijk opgedaan. De" Mededeeling bevat eerst uitvoerige opgaven over de ziekten en beschadigingen, die door een besproeiing voorkomen of bestreden worden en dit voor ooftgewassen, boomkweekerij-gewassen, bloemgewassen, groenten- en landbouwge wassen. Verder worden de sproeimiddelen be handeld, n.l. de iusecticiden (contact-, maag- en ademhalings- en zenuwgiften) de fungiciden en de uitvloeiers. Daarna wordt medegedeeld hoe de bespuiting moet worden uitgevoerd en ten slotte worden de verschil lende sproeiwerktuigen besproken, pulveri- sateurs, rijdbare sproeimachines, motor- sproeimachines, vaststaande motoren en loonsproeierij. Daarna wordt nog een hoofd stuk gegeven, waatin de spuitkosten worden berekend. De brochure telt 59 bladzijden en 8 platen met 18 figuren. De prijs is 40 cents franco. A.A.A. Dit is geen uitroep van blijdschap, omdat de Paaschdagen weer voorbij zijn, integen- A.A.A. Dit is niet een levendige herinnering aan de chocoladekoekjes merk A.A.A., die vroe ger gebruikt werden om chocolademelk te maken en mij als 'kleine jongen steeds weer imponeerden, door het smetteloos wit van het papier, waarin ze verpakt waren, door de manhafte houding van tie leeuw, die ten hal ve te voorschijn kwam uit een aantal regel matig gebogen lijnen wat naar me later bleek water moest verbeelden, iets wat mijn erbeeldiugskracht nooit uit die iijnenboah- ten haalde), door de mooie hoofdletters A. Ln wat was die inhoud 'bitter!! Als mees ter van Mara vertelde dacht ik altijd aan chocoladekoekjes A.A.A. Maar deze A's bedoel ik ook niet, zooals ik reeds zei, al zijn ze wel symbool van bittere tijden, A.A.A. Dat is DE CRISISORGANISATIE IN AMERIKA de Agricultural Adjustment Administration. Doel van de A.A.A. is 't bereiken van pa riteit tusschen landbouwprijzen en die van industrieele producten, zooals voor den oor log bestemd. Het was meer 't. verstoren van dit evenwicht dan de lage prijzen der land bouwproducten op zioh zelf, dat de situatie voor de boeren zoo moeilijk maakte. Dit even wicht kon worden hersteld door stijging van de landbouwprijzen of door verlaging van die va nindustrieele producten. Het laatste bleek niet mogelijk daar het streven was de loonen in de industrie op te voeren. Daarom liet de A.A.A. het publiek meer betalen voor do landbouwproducten. Tot April 1934 stegen de prijzen met 20 pet. In 1934 stegen de prijzen nog meer door de droogte. De A.A.A. werkt door DE PRODUCTIE TE BEPERKEN, ZOODAT DE PRIJZEN MOETEN STIJGEN wegens minder aanbod. Met uitzondering van katoen en tabak, waar een gedwongen beperking is ingevoerd, is verder de beperking van alle landbouw producten vrijwillig. Ongeveer de helft van de meer dan 6 mil- lioen boeren, dus ruim 3 millioen hebben een contract van beperking met de regeering aangegaan. In één centraal punt, Washing ton, worden de gegevens van deze 3 millioen boeren op kaarten vastgelegd. Deze gegevens zijn verzameld door meer dan 4000 commis sies, bestaande uit boeren van dezelfde streek, die geheel op de hoogte zijn met de bedrijifsomstandigheden in hun district. De opdracht van de minister van land bouw is dit jaar 10 pet. beperking van de be bouwde oppervlakte en ook van de varkens stapel. ('t Vorig jaar is reeds respect 20 en 25pct. beperkt). Nu moet de commissie alle contracten van de A.A.A. met de boeren uit hun district controleeren hl. nagaan of ze niet meer bebouwen of meer varkens mesten. De opbrengst van de verschillende landerijen wordt getaxeerd.. De boeren hebben dit zelf opgegeven, maar de verleiding is natuurlijk groot, dit te hoog op te geven. De commissie, volledig met land en boeren op de hoogte, gaat de opgaven na. Deze worden daarna ge controleerd door de county-agent, zoo noodig door de A.A.A.-controleur en ten slotte door Washington. Aan de boeren, die het contract geteekead hebben belooft minister Wallace 35 ct. voor eiken schepel, welke hun land meer hda kunnen produceeren en 15 dollar voor elk varken dat niet gefokt wordt. Deze wijze is over 't algemeen genomen, uitzonderingen zijn er nu eenmaal altijd, een succes geworden. Maar wat het herstel van de binnenland sche markt betreft, daarbij indien de bedrijvigheid daar gering blijft, in dien de loonbetalingen niet toenemen, dan is ook geen opleving van de binnenlandsche maikt van landbouwproducten te verwach ten, want ééu ding is zeker: de boer kan op den duur niet meer voor zijn producten krij gen als de arbeider in de industrie ook zijn arbeid niet beter kan verkoopen. De binnenlandsche productie is wel af te zetten in -het binnenland. Er zijn millioenen industrieele arbeiders die te weinig eten; er zijn naar schatting 7 mill, kinderen in de Ver. Staten, die op het oogenblik ondervoed zijn. Het verbruik van levensmiddelen kan nog sterk toenemen en het ideaal van de nieuwe regeling is door een gelijkmatiger ver deeling van inkomen die toeneming te be vorderen. Zoo is het ideaal van den Duitsehen boer, en pok boeren van andere nationaliteiten, om hooge melkproductie per koe te krijgen. Nu schijnt er iemand te zijn, die ZIJN KOEIEN WAT OP DE HAR MONICA VOORSPEELT OM HOO- GER MELKOPBRENGST TE BE VORDEREN. Dat wordt een gezellige melkerij volgens dit systeem. Ik laat dit bericht hier volgen, zooals ik het las in een zeer betrouwbare cou rant, die het uit Berlijn had, vanwaar men schreef: Een boer in een dorp aan de Duitsoh-Tsje- cho-Slowaaksche grens beweert, dat zijn koeien meer melk geven, wanneer hij de con certina (soort harmonica) voor hen speelt. Een zijner koeien was zoo weerspannig, dat hij besloot haar te verkoopen. Hij bemerkte toen echter, dat het dier, wanneer het de concertina hoorde spelen, plotseling handel baar werd. Ook de andere koeien schenen, naar hij zbgt, de muziek gaarne te hooren en zich ge makkelijk te laten melken, ja zelfs meer melk te geven. Thans bespeelt de boer eiken morgen zijn concertina, terwij'l zijn vrouw de tevreden koeien melkt. Dat laatste is al oud, 'k geloof zelfs oud- germaanseh, want als ik het wel heb leerden we vroeger, dat in overoude tijden de Germa nen met dobbelsteenen speelden terwijl de vrouwen werkten. Nu speelt de boer op de harmonica terwijl de vrouw werkt. Maar na en voor het melken moet de boer vermoedelijk ook wenken. Dat brengt deze tijd zoo mee. Zoo moet bijv. hard gewerkt worden om Natuurlijk niet de Russische communisten, die op fort Honswij'k het lekkerste eten kre gen (en het vertikten te eten). Maar de dood- ge wóne, doch als de communistische Russen, zeer lastige en veel bedervende russchea die in sommige lage, niet goed afgewaterde lan den bij boschjes staan. Dat kan men veelal gedaan krijgen door ontwateren, begreppelen en een lager water stand als ditmogelijk is. Verder door een zeer kort afmaaien en daarna stoffijne Kaïniet, dat speciaal voor onkruidbestrijding in den handel is, op de overgebleven stoppel strooien goed in het hart. Dat moet eigenlijk vóór de vorst, want die kan krachtig mede- helpen, dat deze kaïniet bij russchen zijn wenk doet. Helpt dit niet, dan is de eenigste weg het laad te scheuren en een paar jaar met hak- vruchten te bebouwen, waarna men er weer grasland van kan maken. Voor een goede bemesting moet op zulk land steeds gezorgd worden. Dat moet men voor de bloemen- en ir tuin ook. De particulieren onder de lezers van dit praatje wil ik nog eens op het hart binden ZORG DAT UW TUINTJE GOED BEMEST WORDT. Daar hapert meermalen nog veel aan. Of men doet het niet of men doet het te goed d.w.z. veikeerd. 'k Zie de raenschen nog wel eens met ver- sche mest knoeien. Niet doen! Dat geeft een te geil gewas en weinig bloem; uit de kracht groeien de plan ten. Dat is t e goed. Voor particulieren lijkt me hef gebruik in de A.S.F.-korrel of van Nitrophoska het meest ideaal. Dat is zindelijk, dat zijn volledige meststof fen, d.w.z. men geeft alles wat de planten noodig hebben in een goede verhouding. Maar ook hier moet de raad gegeven wo~- den: geef niet te veel. Zoo licht denkt men: ik zal nog maar er bij doen. Wat op de ge bruiksaanwijzing staat is misschien wat wei nig. Niet doen. Niet te veel geven. Te sterk be meste planten bloeien niet voldoende. Dus als ge nog niets hebt gegeven: doe het dan nog en geef A.S.F.-korrels of Nitrophosha. Met dezen raad eindig ik ditmaal. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. Het mooiste Nederlandsohe maand* blad voor liefhebbers van bloemen en planten en van de vrije natuot De nienwe jaargang begint per 1 MeL Proefnummers gratis bij de Uitgever: A. J. HERWIG, BUSSUM kunnen los loopen bij Staaldraad Vlechtwerk H A N S A (Nederlandsch Fabrikaat) ONVERWOESTBAAR en TOCH GOEDKOOP! Draad lengt niet! Mazen verschuiven niet! Zelfs veulens scheuren zich niet! Prikkel* draad beslist onnoodig! Voor ALLE dieren een veilige afrastering! TELEFOON VENLO 840 10 verteerbaar eiwit, 25 suike!^ 6.— per 100 K.G. vrij aan boord/spooa te R'dam bezorgd, event, onder rembouri M VFRHFIII '<i krachtvoeder, iïi. tcnncuLb handel n.v, TELEFOON 56892 ROTTEND Aid Neemt het zekere voor bet onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! 54 ruiten 515 x 38 cm Af 5.15pldst 36 ruiten 59.5 x 48.5 cm a 5.15 p kist 47 ruiteo 59.5 x 38 cm 5.15 p kist 94 ruiten 38 x 29.5 cm A 5 15 p kist 120 rui eo 32.5x27 cm Af 5.15 p kist 21 ruiten 141 x 73 cm A f 14.50 p kist Dubbeldik plas Kisten gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) DORDRECHT HET adres voor Tuinders, Landbouwers en Particulieren Betreffende Prijscourant zenden we gaarne op aanvraag. GEEN Hartrot bij BIETEN GEEN Zuurziekte bij GRANEN GEEN Knolvoet bij KOOLSOORTEN door het GEREGELD GEBRUIK van de NATUURLIJKE STIKSTOFMESTSTOF:

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6