Jlirtuur (tEournut Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. BLOEMEN-TENTOONSTELLING B L IJ F T GEOPEND lot en met 28 APRIL a.s, SJbonnemtntsprijï: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad T/i cl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 68536 NO. 5457 DINSDAG 23 APRIL 1935 15e Jaargang aïbertetitiepripn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau word! berekend 0.10 VEEL DANK Ook nu heeft ons blad, als bij elke verkiezing, zich weer midden in den strijd geworpen, en heeft het dag aan dag materiaal aangedragen. En wij weten, dat het veel is gebruikt gewor den. Ook hebben ons, oudergewoonte zeer veel brieven bereikt van twijfelenden, die vast waren geloonen door de critiek Vooral door de critiek op bepaalde personen. Dikwijls konden wij ze door schriftelijk te antwoorden, hetwelk veel tijd vorderde, maar toch niet mocht nagelaten, terugvoeren tot de beginselen. Ook wij weten wel, dat er fouten worden gemaakt in het open bare leven. De belijders zijn onvolko men, de belijdenis achten wij volkomen tc zijn. Dikwijls waren het ook brieven vol haat en nijd, waaruit een geest sprak, welke weinig goeds belooft. Van deze laatste brieven was er meer dan één ononderteekend. De vele, ons toegezonden stukken, bedoeld voor opname in de krant zelf, hebben wij meerendeels geen plaats ge geven. Wel hebben wij ons meestal even tot de inzenders gewend. Hetgeen in normale tijden nuttig kan werken in in den vorm van hoor en wederhoor, kan in den feilen verkiezingsstrijd kwaad stichten. Zoo vaak bevatten zulke stukken klach ten over de regeering en over regee- ringspersonen. De meeste van deze briefschrijvers zullen blijde zijn, dat wij zóó gehandeld hebben. Bij de stem bus zullen zij, zoo goed als zonder uit zondering, het beginsel hebben laten spreken. Waarom zouden wij dan op deze wijze anderen in de war brengen? Ons blad zal, als het pas geeft, opbou wende critiek blijvend doen hooren, doch niet de positie van het regeerings- kasteel op onvoorzichtige, meestal on bedoelde wijze, doen ondermijnen. Tenslotte willen wij mededeelen, hoe goed het ons doet, dat wij, voor het ver plichte werk uit oorzaak onzer begin selen, zoo veel bewijzen van^ instem ming mochten ontvangen. Zóó kan de band versterkt worden, waar enkelen den moed lieten zinken. Van de neutra le pers, welke zich moeilijk kan uit spreken, zijn de lezers bij tienduizen den terecht gekomen bij de N.S.B. Van de lezers der Christelijke pers zal men ze tellen kunnen. Uitbreiding van ïe- zerstal voor onze eigen dagbladen kan alleen de positie der georganiseerde positieve Christenen bevestigen. Ziet ieder dat voldoende in? Wij moeten he laas zeggen van neen! Wij nemen één der ontvangen brie ven op, en zeggen door dezen allen, die wat van zich lieten hooren, hartelijk dank. Zóó luidde de brief: Ondergeteekende, C. Hoogendoorn Nzn., te Bodegraven, propagandist der Antl- Rev. partij, brengt U en Uw medewer kers groote hulde en dank voor de uitne mende voorlichting aan het anti-revolu tionaire volk van Nederland. Wat Gij in Uw blad voor ons zijt ge weest, gedurende de verkiezingsstrijd, kan ik niet onder woorden brengen. Het zoo groote en machtige wapen, de Christelijke pers, dat God U in de han den heeft gegeven, hebt Gij op meester lijke wijze gehanteerd. Als abonné van Uw geëerd blad voel de ik mij geroepen U het bovenstaande to schrijven. Van opschroeverij of dweperij heb ik, in de schat van artikelen, die Uw blad ons te lezen gaf, niets kunnen bespeuren. Integendeel,, zij waren eerlijk en oprecht Üaarbij hebt gij ook niet geschroomd de feilen der regeering opbouwend te becri- tiseeren. Moge God U en Uw medewerkers steeds trouw en liefde schenken om onze heiligste beginselen, door middel van de Christelijke pers, uit te. dragen, tot heil van ons Nederlandsche volk. C. HOOGENDOORN Nzn. Bodegraven. GELDERLAND OP 26 APRIL Als hekkesluiter bij deze verkiezing voor de Provinciale Staten zal ditmaal Gelder land optreden. Indien deze provincie zoo ongeveer hetzelfde beeld oplevert, als de overige tien gewesten, en waarom zou dit niet het geval zijn, zoo zal er in de verhou ding tusschen de partijen over het alge meen genomen, niet meer veel veranderd worden. Trouwens, dit is ook bijna niet mo gelijk. 90 der kiezers heeft reeds ge stemd. Het woord is nu aan de resteerendo 10». Echter mag verwacht worden, dat onze geestverwanten tot Vrijdag a.s. geen oogen- blik onbenut laten, om hun positie te ver sterken. Zij kunnen gebruik maken van de lessen der heengegane week. Do N.S.B. zal Gelderland evengoed bedek ken onder een lawine van papier, als in de erigc provincies is geschied. Deze partij voor de verdrukten, zoo het eerst heette, die 0 echter vooral onder de gegoede vrijzinnigen denken we dit alles; ook, hoeveel steun opgang maakt, weet met haar geld geen blad en onze redactie immer in Elhorst raad. Mén zond ons al toe hun propaganda- vond, als we iets moesten weten over de geschrift no. 63. Om te watertanden voor d--> politieke verhoudingen in Twente, partijen met weinig geld, als de anti-revo- God nam hem weg. Even voor Paschen het zal het nimmer overmeesteren. Er mo gen enkelen der belijders omvallen, de be lijdenis blijft en zal altijd blijven trekken, wat dagelijks wenscht. te leven, ondanKs menschelijke zwakheid, bij het Woord Gods. En dit beschermt altijd de persoonlijkheid het geweten, tegen menschelijke dwinge landij en dictatuur. En precies zoo is ons standpunt afgeba kend tegenover alle andere partijen, welke uit de menschelijke rede opkomen. bij verkiezingen hun stem niet op Elhorst uit te brengen. Treffende staaltjes van zijn groote, maar zuivere populariteit kon men van onverwachte zijde in volksbuurten van Enschede vernemen. Man van breede wetenschappelijke ont wikkeling was Elhorst niet; soms kon men dat betreuren, want hoe groot zou zijn be- teekenis dan hebben kunnen zijn voor land en volk; maar God weet wat Hij doet en Hij had Elhorst een bizondere taak opgelegd en daarvoor bezat hij alle eigenschappen; niet het minst die van een gezond en nuchter verstand; een heldere kijk op menschen en omstandigheden; een aparte gave om als arbiter op te treden bij kleine, maar ook groote geschillen: we denken aan arbeids conflicten, aan de strijd tusschen de Pro vinciale en Twentsche electriciteitsmaat- schappij, aan de moeilijkheden met de wa terleiding van Rijssen. Toen in 1901 de verkiezingsstrijd brandde en men er eindelijk toe kwam Elhorst als rechtsche candidaat aan te wijzen voor Twente, maakte hij zijn hoorders in het Twentsche dialect, dat hem lief was, duidê- lijk, waarover de strijdvraag liep en toen moest de S.D.A.P. het onderspit delven. En toen hij kort daarop een zeer belang rijk aandeel had in de wijziging der Armen wet, kon hij man van beginsel en ervaring, daarin de nieuwe, gezonde, gereformeerde beginselen leggen, welke deze wet tot een exempel van Christelijke staatkunde maakte. Met groote dankbaarheid erkennen en her- lutionaire. Zooveel te meer moge liefde en trouw dit gemis vergelden. Ook huisbezoek, waaraan het ditmaal elders te veel heeft ontbroken. De N.S.B. om deze nieuwe deelneemster aan den strijd nog eens te noemen, die g e- lukkig lang niet heeft Verkre- hetgecn in eigen kring werd verwacht, houdt de drie dagen vóór de stemming nog tientallen vergaderingen in Gelderland. Volgens het recept: Ds Hofstede naar protestantsch-christelijke plaatsen, de graaf d'Ansembourg naar roomsche ge meenten, en de heer Mussert naar vrijzin nige oorden. Dat men waakzaam zij van uur tot uur! aanlichtte ontsliep hij in Jezus' armen, Wien hij kinderlijk-ootmoedig geloofde. Jezus' opstanding was hem een zeker pand zijner zalige opstanding. Hij rust in vrede. Wij treuren over een zeer groot verlies; maar wij danken God voor wat Hij ons in Elhorst gaf en voor wat Hij aan genade en eere aan Elhorst schonk. .j. DE WITTE DAS IS AFGELEGD De laatste nummers van Volk en Va derland, het orgaan der Mussert-bewe- ffing, welke verschenen vóór de stembus, geleken opvallend veel op lectuur, eensdeels uitgaande van en bestemd vóór het pro- testantsch-christelijk publiek, en anderdeels bestemd voor positief roomsch-katholieke gezinnen. Het nummer, uitgekomen vlak na de stemming van Dinsdag en Woensdag, heeft de witte das weer afgelegd. Dit verschijnsel herinnert aan wat vroeger vaak voorkwam aan vrijzinnige zijde in districten, waar een deel der kiezers gevoelig was voor dit soort Ditmaal heeft de witte das ten eenenmale gefaald. Alléén zijn, omdat dit samen moest gaan, enkele N.SiB.-candidaten, die vroeger tot de protestantsch-christelijke par tijen behoorden, in Zuid-Holland, Noord- Holland en Utrecht vóóraan op de lijst ge plaatst, en dus tot Statenlid verkozen. De begeerde kiezersaanhang liet hen echter in den steek. RECHTS BIJNA ONGESCHOKT Het allervoornaamste, hetwelk de aan dacht moet trekken bij de gehouden kiezingen, is, dat r e c h t s bijna ongeschokt uit den strijd is te voorschijn gekomen. Met rechts bedoelen wij de drie vroe gere coalitiepartijen, welke ook nu nog, naar onze stellige overtuiging op elkaar zijn aangewezen. Zij behaalden samen 47.3 pet. der stemmen. En dat onder felle aan vallen van alle zijden. Zij worden verant woordelijk gesteld voor het regeerings- beleid en voor alle, voorzeker ook wel eens begane fouten. Gelijk het leven nu eenmaal onvolmaakt is. Met wijs beleid en wanneer er groote Irouw is aan de eigen beginselen, en wan neer eens eenmaal de zon weer achter ae wolken vandaan komt, is dit cijfer zeer gemakkelijk weer op te voeren ver boven de 50% der kiezers. Dit staat wel vast, de N.S.B. waarvan de leiders niets begrijpen van de historie Van ons land, en van de 'beginseltrouw van het Christelijk volksdeel, zal zijn tanden stukbijten op het rechtsche volksdeel, maar GROOT DOOR EENVOUD Enschede weent; Twente treurt; Overijsel rouwt en de antirev. partij in gansch het land is van weemoed vol over het voor ve len onverwachte heengaan van den man, die.groot was door zijn eenvoud en onbaat zuchtigheid, den rechtschapen en Godvree- zenden Twentenaar, die zijn kerk, zijn stad, zijn provincie, zijn land en zijn volk diende zonder iets terug te vragen; blij en immer blijmoedig, dat hij zooveel mocht geven. De leegte, welke door de dood van Elhorst geslagen werd, is benauwend. Wij denken aan zijn gade, die vele jaren lief en leed met hem deelde en met hem offers bracht en die nu eenzaam achter blijft; wij den ken aan tallooze corporaties en colleges, waarin de heer Elhorst de drijvende en zegen verspreidende kracht was: een man singulier in alles, een van God geroepene; een dienstknecht in Gods Koninkrijk, met alle nadruk op „dienen" en „knecht". Het allermerkwaardigste in dezen merk- waardigen man was, dat hij altijd en overal en tegenover ieder zijn geloof beleed; niet alleen in vrome persoonlijke meditatie, maar op elk terrein; en dat nooit iemand er aanstoot aan nam. Iedereen was diep in zijn ziel overtuigd van de volkomen op rechtheid en absolute onbaatzuchtigheid. Geen allemansvriend was hij. want mooi doenerij lag hem het minst van alles; toch aller vriend en raadsman en helper, zoo het kon. Tot Elhorst kwam iedereen, die moeilijkheden had en iedereen werd toegelaten. We kunnen het ons zoo voorstellen, dat .volbloed revolutionairen moeite hadden om, Provinciale Statenverkiezingen De uitslag in Groningen Bij het publiceeren van de namen der gekozenen in de Provincie Groningen vielen door een mis verstand de namen uit van de gekozen Candida ten der Chr. Dem. Unie. Gaarne herstellen we dit verzuim^ Het zijn de heeren H. van Houten, A. D. Veen- >ff en F. Amulung. Boskoopsche Bloemententoonstelling Sluit 28 April a.s. Niet op 1 Mei zooals we reeds enkele malen mededeelden naar aanleiding van ontvangen be richten, maar op 28 April as. sluit de Boskoop sche tentoonstelling. Deze geheele week is er dus nog gelegenheid deze buitengewoon mooie bloemententoonstelling te bezoeken. In dit verband wijzen we op de schitterende verbinding met de zoo heerlijk rijdende Dieseltrein Gouda cn Alphen naar Boskoop, die meer dere malen per uur vertrekt, terwijl het station vlak voor het tentoonstellingsgebouw is gelegen. G. ELHORST i Oud-lid der Tweede Kamer Oud-lid Ged. Staten van Overijssel Enschede 21 April Gisteravond is alhier op ruim 69 jarigen leeftijd overleden, de heer G. Elhorst, die in het anti-revolutionaire leven van Nederland een zeer vooraanstaande plaats heeft inge nomen. De heer Elhorst, die vele jaren een beken de bakkerspatroon in Enschede was, genoot in zijn woonplaats een groote populariteit. Alle lagen der bevolking stelden in hem het grootste vertrouwen. Reeds op 2S-jarigen leeftijd deed de thans ontslapene als vertegenwoordiger der Anti rev. partij, zijn intrede in den gemeenteraad van Enschede, waarin hij tot 1924 onafgebro ken zitting heeft gehad De heer Elhorst vierde in 1920 onder belangstelling van de geheele bevolking, zijn zilveren jubileum als raadslid. De groote populariteit van den heer El horst maakte hem tot de meest geschikte candidaat voor de Tweede Kamer voor de rechtsche groepen in den vroegeren Kamer kieskring Ensohede, welke terecht als „de roode burcht" bekend stond. Desondanks gelukte het in 1909, zonder dat het tot herstemming behoefde te komen, hem tot lid van de Tweede Kamer gekozen te krijgen. De heer van Kol, die eenige perioden voor den Kieskring Enschede zit ting in de Kamer heeft gehad, moest toen vooj- den heer Elhorst plaats maken. Dat waren grootsche dagen voor de rechtsche groepen in het roode Enschede, voornamelijk voor de anti-revolutionairen. In 1911 werd hij tevens benoemd tot wet houder der gemeente Enschede. In 't bijzon der wijdde de heer Elhorst zich aan de afd. Financiën. In 1913 werd de heer Elhorst niet als lid der Tweede Kamer herkozen; de heer Albar- da nam toen zijn plaats in het Parlement in. De heer Elhorst kreeg toen alle gelegen heid zijn volle krachten aan zijn ambt als wethouder te wijden. Dit nam in de moeilij ke oorlogsjaren den vollen mensch in beslag; een zeer zware taak was toen op de schou ders van den wethouder van Financiën en voedselvoorziening gelegd. In 1923 werd de heer Elhorst niet als wet houder herkozen' doordat de sociaal-democra ten twee zetels in het Dagelijksch Bestuur van Enschede wisten te veroveren. Het vol gend jaar benoemde de Prov. Staten van Overijssel hem echter tot lid van Ged. Staten, zoodat hij na een zittingsperiode van bij kans 30 jaar, als raadslid moest aftreden. Tot het vorig jaar is de heer Elhorst lid van Ged. Staten van Overijssel geweest In verband met zijn gevorderden leeftijd vroeg hij toen eervol ontslag. Ongeveer tezelfdertijd werden de verkie zingen voor den Raad van Groot-Enschede gehouden. Het was de wensch van den thans overledene, om in zijn laatste levensjaren de stad, die hem zoo lief was, weer als raadslid te mogen dienen. Opnieuw prijkte de heer Elhorst als no 1 op de anti-revolutionaire lijst Als nestor deed hij zijn intrede in den raad van de nu bijkans 90.000 zielen tellende gemeente. De burgemeester wijdde bij de installatie eenige sympathieke woorden aan den heer Elhorst, wiens weer zitting nemen in den raad voor dit college van groote beteekenis mocht wor den genoemd. Slechts enkele maanden heeft hij echter zitting gehad. Een ernstige kwaal wierp hem op het ziekbed neer en thans is hij zacht en kalm ingeslapen in het R.K. Zie kenhuis. Onvoorzichtig met benzine EEN KLEINE BRAND MET ERNSTIGE GEVOLGEN Invde Groote Wittenburgerstraat 84, te A1 ter dam, waar door den heer W. Jaring een manufacturenzaakje wordt gedreven, men eenige kleedingstukken in de keuken met benzine wasschen. Op zich zelf is dat reeds een gevaarlijke bezigheid, maar het wordt keloos, als men dat doet in de nabijheid van een brandend petroleumstel. In minder dan geen tijd hadden de benzinedampen vlam ge vat en stond de geheele emmer met benzine in lichter laaie. De heer Jaring, die nog een poging waag de om de brandende benzine weg te dragen kreeg brandwonden aan armen en handen, terwijl zijn schoonvader de heer J. de Boer, een man van 43 jaar, die hem hierbij trachtte te helpen, ook met de brandende benzine in aanraking kwam en brandwonden opliep aan hoofd, armen en handen. Het ernstigste echter was er aan toe de drie-jarige Cornelis Jaring, die in de keuken speelde. Het kind liep over het geheele lichaam brandwonden op. Het verkeerde in schier hopelooze toets tand toen het met zijn vader en grootvader door de Geneeskundige Dienst naar het gasthuis werd vervoerd. De brand zelf had weinig te bettekenen. De brandweer had het vuur onmiddellijk gebluscht. FELLE BOERDERIJBRAND TE STRIJEN Een veestapel in vlammen Zondagvoormiddag, omstreeks kwart over 11 brandde door onbekende oorzaak de boer derij van den landbouwer P. v. d. Berg den Schenkeldijk geheel af. Vijftien melkkoeien, zeven werkpaarden, een veulen en een hond kwamen in de vlam men om. De landbouwer was met zijn vrouw en twee dochcertjes naar de kerk te 's-Gra- vendeel. Op de boerderij, was dien morgen niemand aanwezig. AUTO IN HET WINSCHOTERD1EP Drie personen om het leven gekomen Eén weet zich te redden door tiidig uit de wagen te springen Een ontzettend auto-ongeluk, dat aan drie menschen het leven heeft gekost, heeft Maandagmiddag plaats gehad aan het Winschoterdiep tus schen Groningen en HoogezancL Om half drie naderde op de smalle ver keersweg, die langs het kanaal loopt, uit de richting Groningen een personenauto, waarin een familie, bestaande uit vier per st ren, uit Ferwerd (Friesland) was gezeten welke op weg was naar een verlovingsfeest te Winschoten. Ter hoogte van de werf van de firma E. J. Smit te Westerbroek onder de gemeente Hoogezand, is de auto, die met een snelheid reed van ongeveer 40 K.M., vermoedelijk door het springen van een voorband, over de kop geslagen en in het Winschoterdiep terecht gekomen. Onmiddellijk snelden van alle kanten om wonenden, voorbijgangers en passeerende automobilisten toe. Ook een schipper roeide met. een bootje dadelijk naar de plaats waai* de wagen in de diepte was verdwnen. In de wagen bevonden zich de 35-ja- rige heer G. Meester, postdirecteur te Ferwerd (Fr.), diens echtgenoote en zijn ouders, de omstreeks 60-jarigo heer en mevr. J. Meester, eveneens uit Ferwerd. Men was op weg naar de familie H. Repko, horlogier te Win schoten, wiens dochter zich had ver loofd met den jongstcn zoon van den heer J. Meester, welke verloving zou worden gevierd. De jonge vrouw van den heer G. Meester, die chauffeerde, had, terwijl de auto de berm af reed, de tegen woordigheid van geest het portier open te gooien en uit de wagen te springen, zich aldus in veiligheid stel lende. De overige drie personen kon den echter niet meer uit de auto ko- Voornaamste Nieuws. De heer Elhorst heeft de Geref. kerk te En schede vele jaren als ouderling gediend. Hij was langen tijd voorzitter van de Ver. tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel. Voorts vervulde hij vele jaren de functie van vooratter van den Ar menraad van Enschede. Dinsdag j.l. was de heer Elhorst nog gekozen tot lid der Prov. Staten van Overijssel. Zijn verdiensten werden door H. M. de Koningin erkend eerst door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en later door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederlandscheri Leeuw. Met den heer Elhorst is een man heenge gaan, wiens leven voortdurend een getuige nis is geweest van zijn geloof. Hoe hoog hij ook in het politieke leven steeg, steeds bleef hij de eenvoudige, voor allen toeganke- Enschede verliest in hem een zijner beste burgers. Uit de anti-rev. kringen is een zeer bekende figuur van de oude garde verdwe- :n. Kort levensbericht Gerrit Elhorst werd den 31sten December 1S65 te Enschedé geboren. Na de school voor Ulo en de daaraan destijds verbonden school voor voortgezet meer uitgebreid lager onderwijs te hebben bezooht en voorts nog privaat-lessen te hebben genoten, werd hij op 18-jarigen leeftijd geroepen het bedrijf zij ner ouders (bakker en winkelier) te aan- vaaden. Bij de periodieke verkiezingen in 1895, 1901 en 1907 werd hij telkens gekozen tot lid van den gemeenteraad van Enschedé In 1901 werd hij bij tusschentijdsche ver kiezing gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Overijsel, maar bij de periodieke erkiezing in hetzelfde jaar werd hij niet herkozen. Bij tussohentijdsohe verkiezing in werd hij echter weer naar het college afgevaardigd en bij de periodieke verkiezin gen in 1907 herkozen. Bij de inwerkingtreding der Kinderwetten werd hij door H. M. de Koningin benoemd tot lid van den voogdijraad te Almelo en bij de periodieke aftreding in 1908 als zoo danig herbenoemd. Behalve dat hij. verschillende betrekkin gen en kerkelijke ambten bekleedde (ouder ling, diaken en boekhouder bij de kerkelijke administratie en organist bij de Gereformeer de Kerk te Enschedé), is hij ook voorzitter der Vereeniging School met den Bijbel, te Enschedé, voorzitter der Enschedésche Handelsvereeiiigiriig en voorzitter der Bak- kerspatroonsvereeniging geweest. In 1909 werd hij voor het district En schedé naar de Tweede Kamer afgevaardigd in plaats van den bekenden soc.-democraat H. van Kol, die aftredend was. Maar de nederlaag, die de rechtsche partijen leden bij de verkiezingen in 1913, moest de heer Elhorst het veld ruimen voor den tegen woordigen leider der SDAP., J. W. Albarda Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Het Paaschcongres van de S.D.A.P. is te Amsterdam gehouden. De jaarlijksche vergadering van de Unie j,Een School met den Bijbel" is heden te Utrecht gehouden. Jaarvergaderingen van provinciale afdee- lingen van N.J.V. en Bond van J.V. op G.G. Bij Hoogezand is een auto in het Winscho terdiep gereden, waarbij drie personen ver dronken. De lustrum Bondsdag van de Chr. Korf- balbond is gister te Den Haag gehouden. De 49ste jaarvergadering van de Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen is heden te Nijmegen gehouden. De jaarlijksche vergadering van den Bond an Nederlandsche Visscherijvereenigingen is te Den Haag gehouden. In Hecks Lunchroom op de Coolsingel te Rotterdam heeft een enorme ontploffing plaats gehad. De Duitsche regeering heeft bij de staten, die te Genève voor de Fransche resolutie stemden geprotesteerd. Het Westen van Formosa is Zondagmor gen door eni ontzettende aardbeving geteis terd. De berichten spreken van ongeveec 3000 dooden. De Bulgaarsche kabinetscrisis is geëin digd. Koning Boris kondigt een staats-reor- ganisatie aan. men en zijn jammerlijk verdronken. Want ondanks het feit, dat van alle zijden hulp kwam opdagen, slaagde men er niet eerder dan na twintig mi nuten in de drenkelingen uit het water te halen. De levensgeesten waren toen geweken. De lijken werden in een arbeiderswoning in de nabijheid binnengebracht, waar de dok toren B. de Jong uit Hoogezand en Fokkwns uit Schermer werden ontboden. Ook de bur gemeester van Hoogezand, de heer D. Bar- tels, was spoedig ter plaatse. Het stoffelijk overschot van de slachtof fers is Maandagavond naar het lijkenhuisji te Hoogezand overgebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets met zekerheid te zeggen. Het is ook mogelijk, dat er geen band is gespron gen, doch dat de wagen door te ver naar rechts uitwijken in het water is gereden. Wat het eerste betreft, dit zal eerst kunnen worden vastgesteld als de wagen op het dro- ~e is gebracht Op eenige afshand van de auto met de familie Meester volgde nog een andere za gen met familieleden, die hevig ontsteld waren bij het vernemen van het v ongeluk. HOE DRUK HET WAS Voor het strand was het eigenlijk te koud 1 tan in de laatste jaren toch moeilijk concurreeren met de bollenvelden; waar^nu Heemstede een extra attractie gaf, is giste ren elk verkeersrecord geslagen. De blauwe tram puilde uit van menschen komende van Scheveningen was ze bij 't Be zuidenhout vaak reeds overvol en zwoegend ging het verder, he>: mooie Noorden in. Maar 't ging al moeilijker. Want de auto's hadden bezit van de toegangswegen naar Heemstede genomen en op menige plaats waar tram en voertuigen elkaar ontmoetten °L m°esten Passeeren> werd het een ware Van tyd toto tijd konden de bestuurders tram geen voet vooruit krijgen, omdat de po litie geen beweging wist te krijgen in een kluwen van auto's, welke in drie dubbele te wachten stonden. Wij hoorden van menschen, die om half an Scheveningen vertrokken en half 2 Heemstede aankwamen; en toen om 3 t_. maar gauw weer een tram opzochten, bang, dat ze anders heelemaal vast zouden loopen. De drukte moet wel ontzaglijk geweest zijn, als tram en verkeerspolitie, welke toch voor geen kleintje vervaard zijn, en op „stij gende omzet" rekenden, in verlegenheid raakten. TE BOSKOOP. Noodlottig ongeval te Den Haag Meisje door auto aangereden en gedood Vrijdagmiddag ongeveer 5 uur is op de Sportlaan een meisje door een auto zoodanig aangeden. dat het aan de ge volgen van deze aanrijding is over leden. Het slachtoffer bleek te zijn de 24-jarige mej. A. I., wonende v. Boetzelaerlaan. Mej. I. stond, terwijl ze op haar fiets zat, stil tegen den trottoirrand en praatte met vriendinnen. Ze verloor daarbij het even wicht. Ze viel toen op den rijweg, terwij! juist een personenauto, bestuurd door den* 25-jarigen J. C. B. uit de lIulsthorststra.it, aankwam. Het meisje viel vlak voor de auto, die niet meer stoppen kon en haar overreed. In hoogst ernstigen toestand werd het slachtoffer naar het Roode Kruis Zieken huis vervoerd, waar zij spoedig na aan komst aan schedelbreuk overleed. Den bestuurder van de auto treft, naar het oordeel van alle ooggetuigen, niet da minste schuld. OPLICHTING Twee Duitschers zouden in de Haarlemmer straat te Amsterdam een zaak in ijs be ginnen. De een zou de materialen inbrengen en de ander een bedryfskaptiaal van f 600. Dit bedrag werd gefourneerd maar met de mate rialen ging het niet zoo vlot. Tenslotte bleek, dat heto geld was verdwenen. De man, die de machines zou leveren had het geld te eigen bate aangewend. By de politie is aangifte ge daan van oplichting. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Te Hedel is de 18-jarige mej. van Eek, wonende te Zalt-Bomrnel, die met een vrien din in de richting Zalt-Bommel fietste, in aanraking gekomen met een vrachtauto uit Geldrop, doordat de sturen der beide rijwie len in elkaad verward raakten juist op het moment, dat de achterop komende auto pas seerde. Mej. van Eek is met een zeer ern stige schedelfractuur opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1