TOGA'S en AMBTSKLEEDINP Economie en Financien ZATERDAG 20 APRIL 1935 Fa. B. v. d. BOSCH - Veenendaal Avondmaalserviezen in zilver en tin. Vraagt prospectus Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Vroomshoop, J. Loos te Oudega W. (Fr.). Te Ouddorp (Z.H-). A. v. Willigen te Rijssen. Te Raamsdonk, G. van Veldhuizen te Hantum. Aangenomen: Naar Wemeldinge, A. de Bruljn te Hooge Zwaluwe. Naar Beers—Jel- lum (Fr.), H. de Boer, caod. te Grijpskerk (Gr.). Bedankt: Voor Garderen, W. Vroegindewelj te Zegveld. Voor Schalsum; H. de Boer, cand. te Grijpskerk (Gr.). GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Enschedé. P. G. Kunst te Deventer. Ds. J. W. P. LE ROY Met den gezondheidstoestand van Ds. J. W. P. Ie Roy, pred. van de Ned. Herv. gemeente te Sloterdijk, gaat het nog niet naar wensch, zoodat hij verlenging van het ziekte verlof met 3 maanden heeft moeten aan vragen BEGRAFENIS Ds. A. M. DEN OUDSTEN Onder zeer groote belangstelling is te E1 b u r g het stoffelijk overschot van Ds. A M. den Oudsten, predikant der Ned. Herv. Gemeente ten grave gebracht. Vooraf had in het sterfhuis een rouwdienst plaats, waarbij Ds. Japchen van Doornspijk sprak over Rom. 519. Daarna werd de kist onder klokgelui naar de kerk gedragen, waar zij vóór den kansel werd opgebaard. Te 1 uur begon in de overvolle kerk een dienst, waarbij het woord gevoerd werd dooc Ds. Japchen, Ds. Montfrans van Barneveld namens de classis, Ds Dekker van Ernst, als vriend, ouderling W. J. Deelman B.Gz., Ds. Lekkerkerk van Oldebroek, den heer Sterk voor de Chr. Jongel. Ver. „Obad- ja"; wegens het vergevorderde uur zagen op ver soek van spreken af de heer en B. G. Deetman namens de Ver. Kerkbelang en de Chr. Knapen- vereenigiog; J. Balk namens de weezen, Ds Ótte- vanger van Kampen, ds. Beerenkamp van Nun- speet, ds. Bout van Genemuiden en ds. Wesseldijk van Kampen, allen als vriend. De stoet, waarbij zich in de stad tal van be kenden aansloten, o.a. de jcogelingsvereen. „Obadja", het bestuur der Chr. Knapenvereen.. de leden der vereen. Kerkbelang, de Proveniers van het Feithenhof en de weezen begaf zich naar het kerkhof, waar ds. Japchen nog voor las uit Colossensen 1 Daarna ging ds. Lekkerkerker voor in dankzegging. Een neef van den overledene heeft voor de belangstelling dank gezegd. KERK EN WERELD De kerkeraad der Geref. kerk van Aalten heeft )n zijn joogste vergadering zich bezig gehouden met bet kaartspel wijl hem ter oore gekomen was dat enkele leden der gemeente .zich daarmede plegen op te houden. De kerkeraad sprak unaniem als zijn oordeel uit dat dit spel in Geref. kringen behoort te worden gemeden en droeg een der pre dikanten op terzake in de kerkbode de gemeente nader op haar roeping te wijzen. PAASCHNUMMER ..HERVORMD AMSTERDAM" Evenals voor het Kerstfeest, heeft de redactie van „Hervormd Amsterdam" ook voor het Paaschfeest weer een frisch extra-nummer samen gesteld, dat van talrijke illustraties is voorzien Wij treffen er oun. aan een artikel van Dr. J. R. Callenbach in aan over „Gezelle, de dichter van Mei", een overdenking van Ds. A A. Dönszelmann. een levendige beschrijving van de Zettensche stichtingen door Dra. M. G. Schenk en een aardige schets „We gaan verhuizen" van J. B. Th. Spaan Ds. J. C. Koningsberger be handelt de vraag, of Dostojewski nog actueel is. KERKHERSTEL EN KERKOPBOUW In „Nieuw Kerkelijk Leven" herinnert Prof. Haitjema aan het door den Bond „Kerkherste. aan .Kerkopbouw" gezonden schrijven inzake de naaste toekomst na de verwerping van het reor ganisatievoorstel door de Alg. Synode. Hij laat nog eens uitkomen, dat in dit schrijven geen sprake was van samen smelting, maar wel van den innigen wensch naar samen spreking tusschen de beide Hoofdbesturen, en dat er voorts bij de Synode gemeenschappelijk op zou worden aangedrongen, dat de Synode een nieuwe reor ganisatie-commissie mocht aanwijzen, en dan ditmaal die commissie mocht laten bestaan uit vertegenwoordigers van beide vereenigingen. „Wij besloten, aldus Prof. Haitjema, tot dit laatste uit diep verantwoordelijkheidsbesef. Om dat er nu, na Januari, groot gevaar dreigt, dat de reorganisatie-vraag voor langen tijd terugge schoven wordt en velen, die begonnen te ont waken in dit opzicht, weer terugvallen in de oude passieve, onaandoenlijke houding ten aanzien van het geweldige probleem onzer Kerk-inrichting. Als de Synode eventueel een nieuwe reorganisatie-com missie in het leven roept wat wij vurig hopen! i— zullen onze vertegenwoordigers in deze com missie de mooie en moeilijke taak hebben, niets van onze grondgedachten los te laten en tegelijker tijd soepel te zijn in de uitwerking der vaste lijnen. En wanneer het daarbij onverhoopt blijken mocht, dat die nieuwe reorganisatie-commissie niet met één voorstel voor het voetlicht zal kun nen komen, welnu, dan waardeere men het links i rechts, dat het niet anders kon dan dat tegen strijdige beginselen zich als zoodanig uitwerken in de artikelen van twee verschillende reorgani satie-voorstellen." DE EVANGELISCHE KERKEN IN OOSTENRIJK Naar aanleiding van de moeiten welke de Evan- gelischen in Oostenrijk doormaken en waarbij in den laatsten tijd aangiften van overgang tot de evangelische kerken door de autoriteiten in grooten getale niet behandeld werden en zelfs zeer velen op hun geestestoestand onderzocht werden, is een proces ootstaan voor het bondsgerechtshol te Weenen, waarbij het bondsgerechtsbof heeft uitgesproken, dat de overheid niet de motieven van overgang, maar alleen de vrijheid van de overtui ging te onderzoeken heeft: en dat verder de be handeling van een aangifte van overgang naar de evangelische kerk niet geweigerd mag woeden, om dat de overgang op politieke gronden zou geschie den. daar men niet zeggen kan. dat iemand die zich door politieke motieven laat leiden, zich in een toestand bevindt, welke vrijheid van overtui ging uitsluit. De uitspraken van het boedsgerechtshof kun nen, indien zij ook handhaving vinden, veel ont- GE MOET VERTROUWEN kunnen stellen in een zaak voor Onze naam en Ianglarige ervaring garandeeren prima stoffen en af werking. Vraagt eens inlichtingen G. J. RHEBERGEN v.h. JULIUS HUF Keizersgracht 433, Amsterdam(C) spanning bewerken inzake de moeiten der evan gelische kerk in Oostenrijk, Hoe sterk de overgangsbeweging thans is blijk: uit de jongste berichten, o.a. dat te Salzburg io de laatste weken 1000 personen hun overgang tol de evangelische kerk hebben aangekondigd. Kerk en Staat in Duitschland Badens rijksstadhouder De Badenscbe rijksstadhouder heeft bepaald dat Iemand niet tegelijk een ambt in de partij en io de kerk bekleeden kan en dat in zulke gevallen :n van beide moet worden neergelegd. Tegen Rijnlands praesea De Oud-Pruisische kerksenaat, welke aan de zijde van Ludwig Müller staat, doch volgens de Belijdenisbeweging reeds lang is opgeheven en oiet op rechtmatige wijze vergaderen kan, heeft den praeses van de kerk in het Rijnland dr. Nold Saarbrücken, die aan de zijde der Belijdenis beweging staat, niet als opvolger van den vorigen praeses (ds, Schafer vao Remscheid) erkend en waarnemen van het praesistaat opgedragen superin'.endent Hom te Duisburg De Rljn- landsche kerk wlist dezen algemeen af en blijft in dr. Nold trouw. Diensten op 20 April en 1 Mei Zoowel de rijksbisschop Ludwig Müller en de zijnen als dr. Mahrsrens en de voorloopige kerk- leidiog der Duitsche Evangelische kerk, gelijk de Belijdenisbeweging die ingesteld hebben, deden de kerken in Duitschland een oproep uitgaan. in de eerste plaats den verjaardag van den rijkskanselier (die heden 20 April 46 jaar wordt) in de kerken te gedenken, n.I. op den Paaschdag. alsmede om de kerken op 20 April te doen vlaggen, en in de tweede plaats om op den vooravond van den eersten Mei, den dag van den nationalen arbeid, in bidstond samen te komen in de kerken, op 1 Mei de vlaggen op de kerken uit te steken en om 1 uur 's middags dan een kwar tier lang de klokken alom te luiden. Adolf Hitler is 20 April 1889 te Braunau iC Oostenrijk als zoon van een douanier geboren. De strijd rond Rosenberg Aan den privaatdocent lie. dr. Walter Künneth te Berlijn, die een zuiver wetenschappelijk gesteld antwoordboek op den „Mythus des 20 Jahrhun- derts" van Alfred Rosenberg in het licht gab werd dadelijk na het verschijnen van zijn boek de venia legendl. het recht van doceeren, aan de universi teit te Berlijn ontnomen, Dr. Künneth 's eveneens de verdienstelijke leider van de apologetische cen trale der evangelische kerk te Beriijn-Spandau. Het wekt in de kringen der belijdenisbewegiog sterke opwinding, dat dr. Künneth op grond van bestrijding van het nieuwe heidendom, als docent is geschorst, te meer. omdat landsbisschop dr. Mahrarens een aanbevelende inleiding in het boek schreef en de Belijdenisbeweging zich bijzonder x>r dit werk van dr. Künneth interesseert. De gevangenen Uit de kriingen der belijdenisbeweging cotvingen e een volledige opgaaf van het aantal gevangen gezette predikanten en voormannen der belijdenis bewegiog. Deze lijst noemt uit Hessen-Nassau 5 predikanten in het concentratiekamp te Dachau, uit Saksen 3 in de gevangenis, 4 in het concen tratiekamp te Sacksenburg, uit Bremen 2 in de ge vangenis. samen 14 opgeslotenen. Deze lijst loopt tot 17 April, sindsdien zijn er nog 2 gevangenen bijgekomen, samen aldus 16. „De Duitsche heiden" Uit Berlijn komt het bericht ,dat op bevel van den rijksminister Goebbels een nieuw geschrift van sterk heidschen geest „Het ABC van den Duit- schen heiden" van de hand van Busso Löwe door de staatspolitie in beslag genomeh en verboden is. In veel winkels lag het boek reeds uitgestald als behóorénd tot dé officieèlc 'én officieuze na- tionaal-socialistische lectuur. Van Christelijke zijde werd reeds ingebracht, dat als dit zoo was, vele Christelijke leden der N.S.D.A.P. niet meer tot haar zouden kunnen behooren. Aan deze stemmen heeft dr. Goebbels thans gehoor gegeven. HOSSENFELDER UITGESLOTEN In het terwille der plaatsruimte verkorte bericht over de uitsluiting van Hossenfelder is door verschrijving het tegendeel van de waarheid beweerd. Men leze nu, dat de voormalige bisschop Hossenfelder, door de rijksleding van de geloofsbeweging der Duitsche chris tenen, die dr. Kinder niet loslaten wilde, uit de beweging gesloten is. Hossenfelder be hoort tot den radicalen vleugel der Duitsche Christenen; de beslissing beteekent dat de Duitsche Christenen het radicalisme van zich afschuiven en mede in het front der bestrij ders van het nieuw-heidendom willen staan. KORTE BERICHTEN De heer P. D. v a n D ij k, theol. cand. deelt mede, dat zijn adres thans Is Zwarteweg 1, N ij v e r d a I. Hij kan preek verzoeken vao v a- o t e kerken alsoog in overweging, nemen. WAAROM GEZANGEN. Om het inzicht in ons Kerkgezang U ver helderen, vooral voor zulken, die nog om trent de wettigheid en noodzakelijkheid der bedoelde Uitbreiding in het .onzekere zijn, schreef Ds. A. H. van Minnen, Geref. Pred. een boekje. De Uitbreiding onzer Kerkgezan gen. Stort 0.35 op postrek. 1850 van N.V. W. D. MEINEMA, Delft en U ontvangt het franco. Prijs bij 50 ex. 0.25. Ook in den boekhandel verkrijgbaar. ACCOUNTANTSKANTOOR ■WIELENGA MAUniTSWEG I ROTTERDAM ALLE BELASTINGZAKEN Tel.: R'dnm 15606, Den Bang; 716474 en 39425S ZENDING EN PHILANTHROPIE 20e CONFERENTIE INW. ZENDING Van 23 tot 26 Juli a.s. zal wederom te He men de Conferentie voor Inwendige Zending gehouden worden, gezamenlijk uitgaande van Centraal Bond voor Inw. Zending en Chr. Phil. Inr. en van de Federatie van Chr. Ver, va voor Vrouwen en Meisjes. Als thema voor deze conferentie werd gekozen: „Het Koninkrijk Gods en onze Christelijke arbeid". Over Inwendige Zending en Geestelijke Volks gezondheid wordt gesproken door Dr. A. H u 11 e r te Loosduinen: Gebedsgenezing door Ds. P. Vis ser te Amsterdam: „Christelijk" Jeugdwerk door Mr. N. Stufkens te Bilthoven; Onze taak te genover den nood der Europeesche jeugd in Indie door Mr. H. S c h o k k i n g te Amsterdam; Christus onder de Batakscbe jeugd door Dr. E. Verwiebe te Taroetoeng, Sumatra. Prof. Dr. W. J Aalders te Groningen hóópt dg openingsrede, Ds. P. A. E. Sillevis Smltt te Haarlem het slotwoord uit te spreken; de korte godsdienstoefeningen zullen worden gehouden door Dr. P. B1 a a u w te Hemmen. Leider der Conferentie is Dr. J, Lammerts van Bueren te Zetten Voor aanmeldingen richte men zich tot de Con- ferentie-penningmeesteresse Mevrouw J. M. Groe- neweg-Barbas, Heuvellaan 16, Hilversum. L. J. VAN WIJK Zün 70en verjaardag Dat het bereiken van den 70en verjaardag voor den Zendingsman Van Wijk een vierdag van grooten omvang zou worden, was te voorzien. Er had zich trouwens al een groot comité gevormd uit de vele corporaties, waarin de jubilaris zitting heeft. De heer van Wijk is te zijnen huize gehul digd door den voorzitter van dat Comité, Joh. w s, die reeds 27 jaren met den heer Van Wijk heeft samengewerkt. Hij zette uiteen, diens beteekenis voor de inwen dige zending, maar vooral ook wat hij op het gebied der uitwendige zending gedaan heeft (Bij belvertaling, Zendingsconsulaat, Ned. Zend. Raad, Alg Zend. Conf., Nationaal Zendingsfeest. Zen- dings Studie Raad, Centraal Comité Depok enz.). Tenslotte memoreerde spr. ook het belangrijke aandeel, dat Mevr. van Wijk, in dit zegenrijke leven gehad heeft. Door Ds. Boeke en den heer van Marie werd een album aangeboden met de namen van alle medewerkers en vrienden. Verder deede ds. Rauws mee, dat in Ver. Chr. at. Zendingsfeest den heer van Wijk „t eec el id heeft benoemd in de verwachting, di: hij zijn gewone werkzaamheden in het bestuur zal voortzetten. Dr Onvlee van Soemba bood den heer van Wijk namens de taalgeleerden in dienst van het Ned. Bijbelgen, een boekgeschenk aan. Ds, Westerman sprak als vriend en als voorzit ter van de Alg. Kerk Commissie der Hersteld Ev. Luth, Kerk. De heer P. M. Legêne sprak een enkel woord namens de Broedergemeente en de heer H. D. J Boissevaio oamens den Zendingsstudie-Raad. De heer W. Wagenaar, dir. van de Neder lander. sloot de rij der sprekers met een woord ïmens de familie. Uitvoerig heeft de heer van Wijk de verschil lende sprekers beaotwoord en hun mede namens de zijnen dank betuigd. Io den namiddag hebben velen van de gelegen heid gebruik gemaakt om hun gelukwenschen aan te bieden, DUBBEL JUBILEUM 2en Paaschdag. zal de 'Herv. Evangelisatie te Vledderveen haar zilveren jubileum vieren met haar zal ook de voorganger de heer J. Halsma zijn zilveren ambtsjubileum vieren. De jubilaris is in breeden kring een populaire per soonlijkheid wiens arbeidsveld zich uitstrekt over Vledderman, Mussel en Jipsiogboertange. Hij is voorzitter van de Chr. Hist. Kiesver. van de afd. van het Groene Kruis, het Ziekenhuisverplegings- fonds, de begrafenisvereeniging, idem van het bestuur der Chr school en bestuurslid van tal van vereenig'ngen en instellingen. De jubilaris die 29 Sept. 1S79 geboren werd, was eerst 7 jaar werk zaam als Bijbelcolporteur. Schoolnieuws. PROF. Dr. H. F. NIERSTRASZ Donderdag herdacht prof. Dr. H. F. Nier- strasz, hoogleeraar in de zoölogie aan de uni versiteit te Utrecht, dat hij 25 jaar geleden zijn ambt aanvaardde. Dr. HOLWERDA 25 JAAR LECTOR De bekende Nederlandsche archaeoloog Dr. J. H. Iiolwerda, directeur van het Rijks museum van Oudheden te Leiden, hoopt 20 April den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden het ambt van lector in de prae-his- torische en Romeinsche archaelogie aan de Leidsche Universiteit aanvaardde. Holwerda is de grondlegger van de Nederlandsche prae- historische wetenschap te noemen. Men her innert zich zijn belangwekkende opgravingen op Arentsburg bij Voorburg, bij Nijmegen en bij Vechten. AFSCHEID PROF. DR. KERNKAMP Prof, dr. G. W. Kernkamp, die aan het einde van dit studiejaar wegens het bereiken van der 70-jarigen leeftijd, als hoogleeraar in de geschiede nis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zal aftreden, is voornemens 1 Juni a.s. om elf uu afscheidscollege aan leerlingen en oud-leerlingen te geven. Uit deze heeft zich een comité gevormd om den scheidenden hoogleeraar te huldigen. Het Comité heeft daartoe tot alle oud-leerlingen leerlingen een rondschrijven gericht en hoopt, dat oud-leerlingen, die dit niet hebben ootvangen, zich alsnog tot de ab-actis, Me] Röntgen, Frans Hals laan 1, Bilthoven, zullen wenden. VEREEN. LEERAREN CHR. M.O. De algemeene vergadering (Slot) De te 's-Gravenhage voortgezette algemeene vergadering werd o.m. bijgewoond door de heeren Prof Dr. R, Woltjer, voorzitter van den Onder wijsraad; Dr. C. v. d. Ber, chef van de afd. On derwijs ter gem. secr. te den Haag: Dr. R. Ren- kema, inspecteur M.O Ds. J W. Groot Eaze- rink, Ned. Herv. predikant te Leiden, namens der Bond vao besturen van vereenigingen van Chr M.O.; Mr. J. Ae. A. Lisman, vertegenwoordiger van de Ver_ voor Chr. M O. te 's-Gravenhage; Dr. J. Prins van Amsterdam, namens de neutrale vereeniging voor M.O.; Dr. C. de Jong. afgèvai cigde van de R.K. zusterorganisatie S-. Bor.dvi •tura. Van deze afgevaardigden hebben meerderen tot de vergadering een vriendelijk woord gespro ken, waarvoor de voorzitter zijn erkentelijkheid be- Op het referaat van Dr. Philip J Iden- burg van Wassenaar over: „Ons middelbaar on derwijs en de veranderde maatschappij", volgde een levendige discussie. Na repliek van den in leider slo^t de voorzitter de vergadering. LICHAMELIJKE OPVOEDING Op de jaarvergadering van de Ned. Chr. Ver. voor leeraren en onderwijzers in de lichamelijk* opvoeding, heden te Utrecht gehouden, werd door ds. F. A den Boeft van Kralingen lezing gehouden over het onderwerp: „Waarom is een Christen lichamelijke opvoeding geboden?" PRIJSVRAAG-OSSEWAGEN Dit opschrift is minder agrarisch en meer weten schappelijk dan het lijkt. De Zuid-Afrikaansche Academie voor Taal, Letteren en Kunst heeft n.I. een prijsvraag uitgeschreven voor een studie het ontstaan, de geschiedenis en de beteekenis van den ossewagen in Zuid-Afrika. De daarvoor uitgeloofde prijs is 25 pood sterling, Vóór 31 Juli 1937 moet ingezonden zijn bij den secretaris van den Academieraad, Bus 3686, Johannesburg. TOELATING LAGERE SCHOOL Bij Kon. besluit van 15 April is bepaald, dat het eerste lid van art 1 van het Kon. besluit van 28 Augustus 1934, wordt gelezen als volgt: „De kinderen, die bij de algemeene toelating tot een school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, moeten hetzij vóór 1 April, hetzij vóór 1 September van het kalenderjaar, waarin die toe lating geschiedt, den leeft ij d van zes jaai bereiken of bereikt hebben, al naai gelang de klasse, waarin zij wordet geplaatst, in de eerste of in de tweede helft van het kalenderjaar aanvangt. Bij tusschentljd- sche toelating moeten de kinderen dien leeftijd be reiken of bereikt hebben, naar de onderscheiding van den vorigen volzin, hetzij vóór 1 April, hetzö vóór 1 September van het kalenderjaar, w I die klasse is aangevangen." VEREEN. VAN LEERAREN CHR. GYMNASIA EN LYCEA Jaarvergadering te Haarlem De 16de ALgem. Vergadering werd Donder dagmorgen in het Ghr. Lyceum te Haarlem geopend door den Voorzitter Dr H. C. Schamhardt van Zeist, die na Ps. 33 ge lezen een openingswoord sprak en de aan wezigen verwelkomde, onder wie Dr K. Sprey, afgevaardigde van het Genootschap van Leeraren van Nederl. Gymnasia. Ook dankte hij, nu hij dit jaar moet aftreden, zijn medebestuursleden voor de zeer aange- ime samenwerking. Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken trad Dr K. H. Miskotte op, voor wiens lezing zooveel belangstelling bestond, dat de leeraarskamer de schare nauwelijks kon bevatten. In de vacature-Schamhardt is gekozen tot lid van het bestuur de heer E. J. van Eekeren, leeraar aan het Chr. Lyceum te Zeist. Na afloop der vergadering werd een gemeenschappelijk bezoek aan de internatio nale bloemententoonstelling „Flora" to Heemstede gebracht. Referaat Dr K. H. Miskotte Spr. ging uit van het vertoog van de Ned. Mij. van Letterkunde gericht tot de regeering over de slechte resultaten van het onderwijs in de Ned. taal. Hij vreest, dat men het een voudig zal gaan zoeken in een verzwaring van de examen-eischen en vermeerdering van het aantal lesuren. Echter, de schuld kan niet op het speciale onderwijs in de moeder taal worden afgewenteld. Wat vertoond wordt aan onkunde en ongevoeligheid is een symptoom van do crisis onzer West-Europee- sche cultuur. Doceeren is, ook waar het de extacte vak ken betreft, een hanteeren van de moedertaal tot zuivere overdracht van gedachten. Het voortgezet onderwijs geeft natuurlijk slechts seperate kennis in separate vakken, maar de éénheid .waardooi dit tocfl van verre samen hangt met de cultuur is juist de taal. Waar geen eerbied is voor het geheimenis van het woord, daar is geen „Bildung" mogelijk, daar heeft ook het gymnasium als organisch centrum van cultuurbouw zich zelf opge- Spreker wil van twee kanten uitgaande, het gewicht van de taal voor den docent trachten aan te wijzen. Hij wil eerst van de taalfunctie bij het onderwijs gaan naar de functie der taal in het menscheüjk gees tesleven. En daarna dezelfde weg in de om gekeerde richting. Wat het eerste betreft beschouwt hij de mee te deelen leerstof achtereenvolgens on der vierderlei gezichtspunt, naar inhoud, naar grens, in zijn verband met het geheel der menschelijke kennis, als verwijzing naar het werkelijke leven. Klaarheid van woord-lijn, kleur en plas tiek, het juist aanwenden .van metafoor en fiaradox, het rechte aanspreken van den eerling als naaste, het moet opnieuw ver overd worden, Spr. licht het gezegde met enkele voorbeelden toe. Langs de andere lijn van de functie der faal in het geestesleven naar de taalfunctie bij het onderwijs-gaande, geeft spreker een analyse van het dichterschap. Geen verweer tegen de verwording onzer cultuur zal baten, indien ons onderwijs niet opnieuw van uit een elementair taalbesef gevoed wordt. Toch is hiermee het eigenlijke nog niet gezegd; dieper dan deze functie der taal ligt in het geestesleven zelf de taal als getuigenis aangaande de realiteit van den geest. De ik-eenzaamheid, waarin wij bij het abstracte denken verkeeren, is teeken en regel van onzen afval van God. De diepste functie van de taal is het verkeer van mensch tot mensch, van mensch tot God. Met zich zelf een gesprek voeren, daartoe neigen zij, die op weg zijn naar den waan zin. En op dezen weg zijn wij van nature meer of min allen, zoolang Jezus Christus ons niet bij onzen naam geroepen heeft In de grondvorm der taal die zich in de gram maticale structuren spiegelt, ligt een logische functie, die nimmer zonder een zekere dub belzinnigheid is; want er is een logica van het denken zonder spreken, en er is een logica van het „sprekende-denken". Het denken en de taal Ook het denken van uit de ik-eenzaamheid grijpt naar de taal. Maar dan komen de groote gevaren van het „zelfstandige" gees tesleven aan den dag. Van ons uit is de hoogste functie van de taal het gebed. Gaan wij van uit zulk een analyse van het geestesleven naar het on derwijs, dan komt weliswaar de cultus der taal onder verdenking; maar anderzijds wordt het duidelijk dat met het geestelijk leven evenmin als met het geestelijk leven waarachtige ernst kan worden gemaakt, ten zij men de gave van de taal deemoedig en dankbaar, in het geloof aanvaardt als moge lijkheid tot het verstaan ook der goddelijke waarheid. Spreker past dit ten slotte nader toe op de vier kanten van de leerstof, de bepaalde inhoud, de begrenzing, de relatie tot het menschelijk kennen in 't algemeen en de heenwijzing naar het werkelijke leven. Spreker eindigt met een meer stichtelijke peroratie. ONDERWIJSBENOEMINGEN tot tijd. onderwijzeres aan de Herv. School no. 2 te Hoogeveen, Mej. D. G. Fo kinga te Tzum. De heer A van Neutegem te Sliedrecht benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Dr Piersonschool te Den Haag. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr School (hoofd F. Brouwer), te 2de Exloërmond (Wést) de heer A. B. Nieuwenhuysen te Vlaar- SCHOOLDAG ROTTERDAM-ZUID EN IJSSELMONDE De „Schooldag" voor het rayon Rotterdam-^, en het eilaDd IJsselmonde zal D.V. dit jaar ge houden worden te Zwijnde echt en wel op Donderdag 16 Mei a.s, In de middagvergadering zal Prof. Dr. L. v. d. Horst van Amsterdam rekreeren, terwijl in de avondsamenkomst (bid stond) Ds. M. van Grieken van Rotterdam hoopt voor te gaan. Examens ACADEMISCHE EXAMENS N.V. Rotterdamsche Boazbank Winstsaldo 1934 74.106 (v. 82.697). Dividend 3 (onv.) Aan het jaarverslag over 1934 van die N.V. Rotterdamsche Boazbank te Rotteirda.m ont- leenen wij het volgende: Het jaar 1934 heeft niet de opleving ge bracht, waarop velen hadden gehoopt. Het uitblijven van verbetering in den algemeenen economischen toestand, en de eischen, welke het aanpassingsproces aan verschillende be drijfstakken verder stelde, hadden tot ge volg, dat oveir het algemeen geen uitbrei ding aan de zaken kon worden gegeven, ter wijl in eeniige bedrijven een verdere in krimping moest worden geconstateerd, wel ke dikwijls een zeer nadeedigen invloed had op de bedrijfsresultaten. Uiteraard heeft ook ons bedrijf die nadee- lige gevolgen daarvan ondervonden. Trager rouleering van het rekening-oourant-crediet, weinig credietaanvragen, waaraan met het oog op de aangeboden zekerheden kon wor den voldaan, hadden invloed op den omzet in onze rekeni ng-cou rant-afdeefl ing en op onze rente-resultaten. Albeen tegen het einde van het jaar konden wij nog eenige tijde lijke credieten tot een eenigszins belangrijk bedrag verleenen, waarvan een groot deel thans weder is afgewikkeld. Onze effectenrekening, waarop wij het vo rig jaar een aanzienlijk koersverlies leden, wees dit jaar, ten gevolge van eenige verbe teringen op de fondsenmarkt, een voordeelig verschil aan van ƒ20.906.29. Ons effecten bezit had per 31 Dec. 1.1. een waarde van ƒ567.403.04 tegen ƒ651.173.96 per 31 Dec. 1933. Het verschil is ontstaan, doordat wij in den loop van het jaar een deel onzer portefeuille verkochten, terwijl de voorraad niet ter beurze genoteerde fondsen« welke in het vorig jaar een waarde vertegenwoordig de van ƒ125.185.90, thans een waarde aan wees van ƒ82.516. De afdeeling effecten zaken wees ook in het afgeloopen boekjaar weder gunstige resultaten aan. De gewone bedrijfswinst bedraagt 74.106.74, tegen ƒ82.697.98 in 1933. De rente winst is ƒ14.947.11 lager dan het vorig jaar. Daartegenover staat, dat de provisiewinst ƒ2.932.90 hooger was en de bedrijfsonkosten met ƒ3.422.97 konden worden teruggebracht In verband met de omstandigheden, waar op wij reeds in het vorig verslagjaar wezen en mede met het oog op de waardedaling van onroerend goed, waaruit ook voor ons bedrijf bijzondere risico's voortvloeien, wordt het wenschelijk geoordeeld de reserve tegen bedrijfsrisico's belangrijk te versterken. Voorgesteld wordt een afschrijving op ge bouwen te doen plaats hebben van 5000, de rekening meubilair ta handhaven op ƒ1, evenals het vorig jaar een dividend uit te keeren van 3 en bet restant van de winst ad ƒ52.619.24 plus het bedrag van het vcor- deelig koersverschil op effecten, zijnde 20.906.29 toa te voegen aan de bijzondere reserve tegen bedrijfsrisico's, opgenomen onder crediteuren (rekening-courant-crediet). Do in hot vorig Jaarverslag uitgesproken ver wachting. dat do aan de Buitendienst gegeven uitbreiding de winstmogelijkheid ln volgende jaren zou vergrrooten, bleek, wat het boekjaar 1931 betreft, Inderdaad juls. Zooals uit de Ver lies- en Winstrekening blijkt, ls niet alleen de bruto-wLnst hooger dan ln 1933. doch ook de netto-winst kon ondanks een hernieuwde stij ging van de post Onkosten en Afschrijvingen eerderen. De stijging van de laatstgenoem ds* houdt voor een deel verband met de al- geheele afschrijving van een niet onbelangrijk bedrag aan kantoormachines, welke vóór de in het afgeloopen boekjaar doorgevoerde mechani satie van onze administratie, werden aan- Op onze Effecten-portefeuille werd oen ver- les van 1.669.73 geleden, welk bedrag ten last© pij waren betrokken bij één executie, waarbij 5 vordering wegens hoofdsom en rente rulm- >ots gedekt was. Overigens kwamen zoowel .e als aflossingen regelmatig binnen, zoodat rta per 31 December j.l. geen achterstand Bij hypotheken op landerijen zijn wij ndet De balans per 31 Dec .-.mber 1934 vermeldt als; a: Kas en kassiers 93.361 (77.690) effecten 567.403 (651.174): debiteuren teger effecten onderpand 274.481 (263.044); rek.-ort debet 2.491.804 (2.448 036): gebouwen en safe- Inrichting 192.500 (197.500); meubilair ƒ1 (onv.); div. rekn. 18.287 (18.632): en als Passiva: aandelenkapitaal ƒ500.000 (onv). reserve 175.652 (onv.); leden coop. In liq. ƒ119 (154); rek.-crt oredlt 451.878 (426.220): depo sito's 835.785 (968.426); spaarbank Boaz 1.416,619 (1.324.892): kassiers 161.517 (130.260) hypotheek o/g 78.000 (110.000); onafgehaald dividend 1161 (1077): div. rek. 748 (3118); di vidend adh. 15.000 (onv.); dlv.- en tantième- belasting 1357 (1275). De winst en verliesrekening meldt De M.V.Z. in 1934 Aan het jaarverslag over 1934 van de N.V. Eerste Ned. Mij. voor Ziekenhulsverplegimg (M.V.Z.) te Gouda, ontleenen wij het volgende: Door de regelmatige ultb: drijf ls de kantoorruimte onvoldoende geworden Ofschoon feitelijk betrekking hebbend op hi jaar 1934 willen we niet nalaten reeds nu me ding te maken van het feit, dat we ln het begin van het nu loopende boekjaar het op goed< tand gelegen Hotel „Station" tegen o.l. guns-tl- ')ben a lit pane gebruik Wat voorts de ontwikkeling van ons bedrijf betreft, kunnen wij wederom op gunstige uit komsten wijzen. Hoewel nog tal van verzekeringen tengevolge van de tijdsomstandigheden werden beëindigd, Is het verheugend te kunnen oonstateeren, ds in vergelijking mot vorige jaren het royc mentcijfer lager, het bedrag der bruto-product hooger was, zoodat de netto-vooruitgang b< langrijken was <Ja.n in eenlg ander boekjaar va onze vennootschap. Het aantal van onze verzekerden steeg dan ook tot ongeveer 170.000. Doordat een groot deel van de verzekerden hun tevredenheid over de aan hen gedane uit- keerlaigen uiten door onze Instelling bij anderer aan te bevelen, verwerft de coulance der M.V.Z in steeds wijder kring bekendheid en ls onge twijfeld de steeds toenemende productie mede hieraan te danken. Het schade-percentage was niet onbevredigend en week weinig af van dat over 1933. Uiteraard zijn per elke balansdatum nog tal van schade-gevallen niet afgewikkeld, zoods voor deze nog loopende verplichtingen jaarlijk een begroot bedrag moet worden gereserveeri terwijl eerst nadien de juiste hoegrootheid va de uit dien hoofde te betalen bedragen blijkt. In verband hiermede is het ons aangenaai te kunnen mededeolen. dat op grond van intu: schen bekend geworden gegevens kon worden vastgesteld, dat over overige boekjaren in dan voldoende mate werd gereserveerd, zoodat gelijk aan uit de aan het jaarverslag toege voegde Accountantsverklaring blijkt zonder bezwaar een bedrag van 30.000 van de Schade- Reserve naar de Reserve kan worden over- Rljks-en en J. H. Struivig de Groot. Tandarts examen, de heeren: G. Grevei M. Kaajan, A. A. Dekker, J. W. Feitsma, P. G. APOTHEKERS-ASSISTENT UTRECHT. Geslaagd: Mej. A. v. d. Eyk te Lopik; Mej. W. J. G. Swilde te Zeist; Mej. E. R. Gosschalk te Deventer en de heer W. v. d. Berg te Utrecht. GRONINGEN. Geslaagd: de dames B. T, Mar- rt, de heer j ne stoomvaart de heer J. Pronk er l kleine zeilvaart de heer E. Smid. Bosch te Heemstede. Ei afgew. 2. Gesl.F. Bakker. A. G. v d Berg, B. P. v. Berkel, H Bosscher, J J v Eyk, D J. Kamp- C. Lehman, R. C. Ommertng, S, Osinga, D. De netto-wlost bedraagt 49.028.49. (v. J. 39.877), het onverdeelde winstsaldo van 1933 500.12, zoodat 49.528.61 ter verdeeling beschik baar ls. Teneindo de financieele positie zoo krachtig mogelijk te maken, stellen wij voor een bedrag van 35.000 aan de Reserve toe te voegen, waarna deze met Inbegrip van het vrij gekomen bedrag der Schade-Reserve tót 125.000 stijgt, en de Reserve Geldbelegging met 11.669,73 te verhoogen, waardoor deze voor '30.000 komt teboek te staan. Daarnevens stellen wij voor aan Aandeelhou ders een dividend van 5% (onv.) uit te keeren„ 2000 noodig is, waarna met inacht- de te betalen Dividend- en Ta.ntlème- belastlng 677.88 als onverdeeld winstsaldo naar boekjaar kan worden overgebracht. Magazijn De Bijenkorf De netto-winst Ls van ƒ1.209.983 tot 810.6-18 teruggeloopen. Do omzetcijfers bewegen zich ook ln het nieuwe boek jaar nog steeds ln dalende lijn. Wij hebben getracht en zijn ook thans nog doende, onze onkosten zooveel mogelijk aan den lagoren omzet aan te passen. Een dividend kan worden uitgekeerd van 6 pet. (onv.) op de pref. aandeelen, 5 pet. (onv.) op de priorlteitsaandeolen, 6J pet (7J pet.) op de gewone aandeelen en 6 (10) op de winstbewijzen. De boekwaarde van de onroerende goederen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, met inbegrip .van winkel-, kantoor- en magazijnin richtingen en machines en toestellen, bedraagt op 31 December 1934 11.720.013, nadat daarop in totaal 9.112.614 ls afgeschreven. Wij hebbeD gemeend ook dit jaar op ons ge- ten afschrijven, oYndat wij de "motleven, welke het vorige boekjaar daartoe geleld hebben. Van de 4ï pet. eerste hyp. obligatieleening per 3 December 1933 per saldo groot 5.400.000 werd ln het boekjaar 1934 perl-odlek afgelost 300.000 en vervroegd 2.600.000, in totaal 2.900.000, zoodat nog onafgelost is 2.500.000. Intusschen hebben wij, teneinde onze rentelast te verlichten, wederom per 1 Juli 1935 oen be drag van 700.000 obligaties aflosbaar gesteld, waarmede onze kasmiddelen gevoeglijk ver minderd kunnen worden. Sonderkonto In de week van 15 tot en met 20 April 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal oen bedrag van omstreoks.HAL800.000 ven de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen, wtft de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen vaS 76179 tot 76321. Het totaal bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik in totaal een bedrag van om streeks RM 56.4 millioen. De Sonderkontoiposten- waarvoor koers» fixeering is verkregen, zijn hieronder ba» grepen. NED.-IND. PORTLAND CEMENT MAATSC HAFPIJ In do gecombineerde vergadering van houders van obligaties der leeningen 1918 en 1920 waren vertegenwoordigd 18 obligaties der leening 1918 en 89 obligaties der leening 1920, zijnde een o-nvoldoend aautaJ om een bindend besluit ten aanzien van de aanhangig gemaakte voorstellen het getal der g een rechtsgeldig besluit ovea- do zal kunnen worden genomen, ongeacht inWoordigeride obligaties. ©Ik der leeningen betreft r..c- 2/3 deo- uitgebrachte stemmen. SOLLEVELD, VAN DER MEER Verlies van ƒ2.407.345 tol ƒ2.381.899 gedaald Het verslag over 1934 van de N.V. Solleveld. van der Meer en van Hattum's Stoomvaart Mij te Rotterdam meldt: De averij-grosse s.s Vechtdijk, aldus de dl ree- h1Ur' in het afgeIo°I><3n 1aar geregeld He^ v°orstel om de vennootschap te ontbin den heeft in de op 15 Maart J 934 gehouden buitengewone vergadering niet de vereischte meerderheid verkregen. Thans geven wij op- een zoodanig voorstel in overweging. Blijkens de winst- en verliesrekening is het ttl?°7?rm?s,,Vn .d6n loop van 1931 verminderd, van 2.407.345 tot EERSTE NED. VERZ. MIJ. OP HET LEVEN EN TEGEN INVALIDITEIT Voorgesteld Dividend 30% (onv.) houders worden voorgesteld 30 pet. (onv.) uit te keeren. Het win.stsa.ldo over 1934 bedraagt 1.643,679 Voorgesteld wordt uit de winst een bedrag van 1,009.998 aan de extra-reserve toe te voegen Nadat de noodige afschrijvingen daaraan ont- st|teen de vrije reserves dan tot 7.825.009 de extra-waarborgen tot 10.325.000. iD?9.8?7r.«frtSm8t '3'651'"8 V" Land- en Tuinbouw. STEUNBESCHIKKING POOTAARDAPPELEN Aan de erkende telers en aan de erkende handelaren van pootaardappelen zullen over de door den Nederlandschen algemeenen keuringsdienst goedgekeurde pootaardappe len van den oogst 1933 uitkeeringen worden gedaan. Uitgekeerd zal worden per 100 Kg. goedgekeurde pootaardappelen, vallende bin nen de maat 2680 m.M. met een maximum lengte van 8 c..M., een bedrag, hetwelk ver schillend kan zijn naar gelang van de klasse, waarin de pootaardappelen door de poot- aardappelcommissie, met inachtneming van de classificatie door den Nederlandschen Algemeenen keuringsdienst, werden inge deeld,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6