NATIONALE zaterdag 20 april 1935 tweede blad pag.5^ De plek bij Bidon 5 in de Taneszróuff waar op het oogenblik een 32 M. hooge vuurtoren wordt opgericht als 1 baken in den weg van Colomb Béchar naar Gao door de Sahara. Een boom, prachtig in den bloesem, in een der Zuid-Limburgsche boom gaarden die zich eer aan den kalender dan aan 't weer hebben gehouden. Het bouwen van de groote pieren aan de Hudson te New-York, waar de „Queen Mary", nieuwe Italiaansche zeekasteelen aan zullen meeren. Elke pier is circa 365 M. lang. Normandiëen Prins Otto von Habsburg verlaat de St. Rombouts-kathedraal te Mechélen waar hij een dienst bijwoonde. de statenstembus Wat men van de uitkomst zegt De uitkomst wijst op een bedenkelijk te kort aan inzicht in de werkelijkheid en aan verantwoordelijkheid bij een belangrijk deel van ons volk, oordeelt de Stand a a rd. want er vielen bedenkelijke verschuivingen te eonstateeren. En deze zijn te ernstiger, als men den uitslag in de twee grootste steden wat nauwkeuriger beziet. In Am sterdam vereenigden de S.D.A.P., de Comm. Partij, de R.S.A.P., de C.D.Ü. en de N.S.B. tezamen ruim 231.000 stemmen op zich; dat is belangrijk meer dan de helft van het totaal aantal uitgehracnte geldige stemmen, zijnde 378.307. In Rot terdam verkregen de S.D.A.P., de Comm. Partij, de RS.A.P. en de N.S.B. tezamen ruim .136.000, van de 260.751 geldige stern- men, dat is eveneens meer dan de helft. D.w.z.,.als de kiezers in die steden niet spoedig tot bezinning komen, dan zal er mede moeten worden gerekend, dat aldaar straks raden worden verkozen, welke niet tot het besturen van die steden in staat zijn. Men ziet hier uit, dat, al mogen onze Amsterdamsche geestverwanten niet ontevreden zijn over den stembusuitslag voor onze eigen partij op zichzelf gezien, de uitkomst tot somber heid stemt. Allerminst ongunstig boemt de Nederlander de uitslag zoo wel voor de anti-rev. als voor de Chr.-hist. partij, omdat de verantwoordelijkheid ge dragen wordt voor de gang van 's lands zaken: Maar wel willen wij dezen uitslag op vatten als een ernstige waarschuwing. Er zal van ons in de komende jaren meer dan vroeger worden verlangd, dat wij waakzaam zullen zijn voor de groote geestelijke goederen onzer natie. De stemmencijfers der N.S.B. staan daar als het bewijs van het gevaar, dat ons land bedreigt. Zijn we paraat? Ts onze organisatie zoo hecht als voor een partij, die weet te moeten strijden, past. Is onze beginseltrouw groot genoeg? Staan wij als één man niet slechts 'tegen andere staatopvattingen, maar ook voor positieve idealen. Zoo dwingt deze verkiezing ons tot ern stig zelfonderzoek. Voldoening naas* zorg, Schrijft de Maasbode boven een breed- iuitgedijd artikel; want er is zorg: Toch blijkt uit het betrekkelijk groot succes der N.S.B. wel afdoende, hoe ook ons zoo rustig en nuchter volk door de crisis uit z'n geestelijk evenwicht is ge slagen. En het is in hooge mate beden kelijk, dat, afgezien van alle hoogere be langen, een vrij aanzienlijk deel van ons volk, en niet het minst intellectueele, zijn stem gaf aan een beweging, die alleen reeds op een louter stoffelijk terrein ons land zou blootstellen aan experimenten die het economisch en financieel, naar den ondergang zouden kunnen voeren. Tenminste: indien het de N.S.B. werke lijk ernst is met dt uitvoering van haar o zoo schaarsche, positieve program- j punten. Dr. Colijn heeft reeds een paar malen clen indruk gewekt alsof hij nu en dan een soort behoefte gevoelt aan uitlatin gen, die noodzakelijk in Katholieken kring kwaad bloed moeten zetten. Wij wagen: hebben dergelijke uitlatingen ook zijn eigen broeders, speciaal onder de talrijke „kleine luvden" van zijn partij geheel onberoerd gelaten? Het is jammer, zegt d e T ij d, dat de N.S.B. niet nu reeds gedwongen kan worden, met een werkpro gram voor den dag te komen in het Par lement. Wii y/eteö piet, of bet Kabinet-Colijn zich naar deze verkiezingen zal oriëntee- ren. Dat echter sedert zijn optreden iets veranderde op .de politieke kaart van het land, is moeilijk te weerspreken. Dat li beralen en vrijzinnig-democraten, partijen van minder stemmen-aantal dan de N.S.B. leden in het Kabinet-Colijn tellen, ac-' centueert de politiek der verschuiving. En dat straks een zoo groot contingent kiezers zich niet in het Parlement kan uitspreken, als zijn oordeel wordt ge vraagd over het ingrijpende bezuinigings- ontwerp, zou in de parlementaire situatie een misteekening zijn Te leeren valt er wat, Op de eerste plaats dit, dat zij goed zal doen zich zoo min mogelijk naar de vrijzinnigheid te oriënteeren. Wel hebben we tijdens de verkiezings campagne vernomen dat de vrijzinnigen, als van ouds, de besten in het gebruik waren, met onovertroffen beginselen en onovertroffen candidaten, maar het kie zerskorps heeft hun een les gegeven die hen tot iets meer bescheidenheid moge stemmen. De kleurlooze middenstof, waaruit, voor al den laatsten tijd de liberale partij be stond een stof die ook de christelijk- historischen en in mindere mate de anti- revolutionnairen had aangetast is in drommen naar de N.S B, gedeserteerd. En van de andere kant heeft de demo cratische vleugel van de rechtsche par tijen zich scherp geaccentueerd, een aanwijzing, welke een nationale regeering niet zal kunnen en willen verwaarloozen. Een weinig opwekkend beeld, gaven de verkiezingen te zien, zegt do „N.R.C,", die meer overzicht, dan be schouwing geeft: Van de oppositie-partijen heeft alleen de S.D.A.P. geen winst behaal, hoewel zij zich met een verlies van slechts 1 zetel vrij goed gehandhaafd heeft. Dit is een verkiezing, waarbij de econo mische nood en de daardoor veroorzaak te ontevredenheid groote invloed hebben gehad. Men ziet het aan de 39 zetels, waarop de N.S.B. beslag heeft gelegd; aan de 10 zetels, waarmede ook de Chr.- Dem. Urne haar intrede in de Staten zal doen; aan de 4- zetels winst voor de Kath.-Dem. Arb.-P.; aan de 3 zetels winst voor de communisten en 1 zetel winst voor de Rev. Soc. P. Uit al deze winsten spreekt het naieve geloof, dat de daarbij betrokken partijen bij machte zullen zijn, verbetering in de toestand te brengen waartoe deze partijen wel het laatst in staat zijn. Gezwegen nog van het onheil, dat er op ander dan economisch gebied zou worden gesticht. 't Lag voor de hand schrijft het Handelsblad, dat de regeeringspartijen verliezen zou den lijden. Van een massale verschuiving, die voor het kabinet-Colijn een onheilspel lend karakter zou hebben, is gelukkig geen sprake. Ontevredenen, ongeduldigen, en naar verandering hakenden veroor zaakten een, zeker in dezen crisistijd vól kernen logische, maar juist daarom niet al te tragisch tp nemen afbrokkeling van de partijen, die tot nu in den regel het kabi net steun verleenden» VERKIEZINGSNOOTJES „Een rechtschapen man" Aan tafel wordt de verkiezingsuitslag be sproken. Een der aanzittenden weet mee te deelen, dat een reserve-luitenant op Nije („dan kun je honger lije") gestemd heeft. De anderen twijfelen en heffen vragend de blik op naar het „hoofd des gezins" (tusschen aanhalingsteekens), die deel van het stem bureau uitmaakte en dus bij uitzondering eenigszins als deskundige beschouwd wordt. Deze geeft zijn oordeel, zonder een woord te veel te spreken: „de stemming is geheim". Daarover wordt verder gediscussieerd. Sommiger meening is, dat dit niets zegt Hij kan toch wel op de N.S.B. gestemd heb ben, al is deze voor militairen verboden. Waarop de jongste zoon, die militair noopt te worden, het woord en vuur vat (niet, bij uitzondering) en plechtig verklaart: dat doet geen rèchisrliapen man". Applaus met vork en mes en een hand druk van de oudste zoon, die de familie feli citeert met het nieuwe lid van de garde d'honneur. Eere-Ieden der A.R.P. De anti-rev. partij heeft ook een garde d'honneur. Daartoe behooren de kiezersvol ken in menige visschersplaats. Zie Bunschoten-Spakenburg. Daar kwa men 2161 kiezers aan de bus en daar werden 1946 stemmen op de anti-rev. lijst uitge bracht; of te wel 90 pCt. Zoo vindt men geen tweede plaats in ons land. Het schimmetje Tot juichen, aldus de Vrij z. Dem., geeft de uitslag van deze verkiezingen voor ons stellig geen reden, tot moedeloosheid echter even min. De moeilijke omstandigheden, waarin ons land verkeert en de zware taak, waar voor het Kabinet, waarin twee vrijzinnig- democratische ministers zitting hebben, zich gesteld ziet, heeft tot gevolg dat cri- tiek op het Regeeringsbeleid welig tiert, welke tot afval van aanhang ook in onze partij leidt. Een hard vonnis Het geheel van de verkiezingsuitslag toont aan, dat twee jaar Colijn-bewind uit gewerkt hebben: bijna 8 pet. fascisme, een verscherping van de officieel-commu- nistische zuiging in de extremistische groepen, en een uittocht van de rechtsche kleine luyden, die breken met de ramp zalige aanpassingspolitiek en de rechtsche regeeringspartijen verlaten. Zullen deze voor het huidige bewind zoo fnuikende verschijnselen althans eenige van de partijen van het burgerblok tot in keer brengen? Zullen zij thans einde lijk klaar gaan beseffen, dat hun noodlot tige crisis-politiek het land aan het extre misme prijsgeeft en een stijgend volksdeel ook in hun eigen rijen hun de rug toe keert?. Nog is het piet te laat. liberalen, dat er vroeger gevonden werd, ging thans over op.de N.S.B., die helaas 90 stemmen kreeg. Overigens, dat noem ik nog eens trouw! Trouw aan het beginsel, ondanks de groote tegenspoed; ondanks teleurstelling op teleur stelling; ondanks de zorg over het dage- lijksch brood. Indien ergens, dan hadden deze kleine luyden zich tot de N.S.B. moe ten wenden. Zij bleven echter het vaandel, diet b e-g i n s e 1 trouw. Hulde, broeders! Bunschóters en Urkers hebben nog al eens wat met en tegen elkaar. Net als kinderen van één vader. Maar als 'i ér op aan komt, .trekken ze één lijn tegen de vijand. De Urkers behooren óók tot de garde d'honneur, al bracht slechts83.5 pCt. der bevolking zijn stem uit op de A.R.P. Hier waren echter 91 C.H. en telt men ze bij elkaar, dan komt men ook precies aan 90 pCt. Bovendien had de R.S.P. 17 stem men, wat men alleen begrijpt, als men be denkt. flat tUw iii«- •i-u-oriu. volgde en sommige kiezers willen nog steeds niet gelooven, dat men het hokje vóór de naam rood moet maken. Overigens heeft „rood" van Urk weinig wil: de S.D.A.P. kreegwelgeteld5 stemmen. Daarvoor heeft Mr. Duys nu zoo zijn best gedaan. Daarvoor is hij menigmaal naar Urk geweest om de boeren, die er niet zijn, koeien met gouden horens en de visschers, die er wel zijn, volle netten en hooge prijzen te beloven. Ondankbare Urkers? Wel neen; mannen van stavast, die als 't moet krachtig hun recht bepleiten, ook tegenover geestver wanten, maar nooit het vaandel in de steek laten. De garde sterft, maar geeft zich niet over! De partij van rijken en renteniers De N.S.B. zou de partij der verdrukten en ontmoedigden zijn, die om arbeid en brood vragen; nietwaar? De uitslag was, zooals wij ze veronderstelden: waar geld en rijkdom zit vluchtte men naar de N.S.B. Voor de voet weg schreven we deze rijke lui's en forensenplaatsen op:: Bloemendaal (1020), Zeist (1430), Amersfoort (1661), Voor burg (1947), Maartensdijk (486), Soest (878) Wassenaar (904)). Haarlem (5990), Heem stede (1013), Hillegersberg (1646); Rijswijk (1059), den Haag (Indische buurt 27038), Haarlem (7960) en we plaatsten er de cij fers achter. Er blijkt duidelijk uit, waar de N.S.B. de kiezers kreeg. Het is alles zeer leerzaam. Blokzijl niet geblokkeerd Merkwaardig is de uitslag in Blokzijl, waar Ds. Hofstede vele jaren als predikant arbeidde en invloed oefende. Van de 460 uitgebrachte stemmen kreeg de N.S.B. er 23, dat is precies 5 pCt.; de kiezers van Blokzijl bleven het vaandel getrouw en volgden Ds. Hofstede niet. Dat is ook leerzaam! De 1 i en de agent De man had gezegd: we moesten een raambiljet voor de A.R. lijst ophangen; de vrouw antwoordde: ik voel er niets voor nu we juist aan de schoonmaak zijn. Natuur lijk triumfeerde de vrouw. De volgende dag kwam de man thuis en zag het raam versierd met een groote plaat van „Nederland Waakzaam". Hij was ver rast en verbaasd en zei dat. Ja. zie, zej de vrouw, er kwam een jonge propagandist en vroeg, of hij zoo'n plaat mocht ophangen. Om er af te zijn. zei ik, ja, geef maar hier; ik zorg er wel voor. Maar toen antwoordde hij: Och, laat ik het dan even doen dan hebt u er geen moeite mee En hij plakte het. We zullen het nu maar laten zitten. En het zat er goed; juist op een mooie hoek. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam In 1934 aan polishouders uitgekeerd .ruim 40.000,— per dag De onbekende candidaat 't Hindert niet, waar het was; maar één onzer lezers zat aan een stembureau en con stateerde, dat op den ant-rev. candidaat 28 stemmen werden uitgebracht; terwijl Dr. Colijn in 1933 ruim 100 stemmen kreeg. Oor zaak; totale onbekendheid van den candi daat en verzuim van de Kiesvereeniging om op raam- en strooibiljetten er de aandacht op te vestigen. Noch den naam, noch het lijstnummer was vermeld. Dat moet anders worden. Ten eerste zullen de candidaten er wat meer op uit moeten trekken; ten tweede zullen de Kiesvereenigingen actiever moeten zijn en ten derde, last not least,, breidde men de lezerskring van ons blad uit. Wij hebben nadrukkelijk de aandacht op dag en lijst en naam .gevestigd. In verkiezingsdagen valt er veel te leeren! Binnenland Nat. Crisiscomité Wat het uitkeerde In de periode 1 tot en met 15 Mei 1935 werd door het Nationaal Crisis Comité aan plaatselijke comité's een uitkeering ver strekt tot een totaal bedrag van 3.754.— in den vo.rm van natura en brandstoffen. Voor 22 bijzondere gevallen werd voorts door tusschenkomst van de plaatselijke co mité's een bedrag van 1990.— verstrekt. Uit de gift van H.M. de Kopingin, speciaal bestemd voor kleeding en dekking, werd voor extra-uitk°eringen in dezen vorm een bedrag van 2104.— geput. Speciale vermelding verdient nog een uitkeering van 6.313— aan de Landelijke Commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid te Amsterdam, als voorschot voor het in 1935 te organiseeren kampwerk. Zomerwerk van het Ned. J ongelingsverbond Naar wij vernemen stelt het Nederlandsch Jongelings Verbond, de oudste Protestantsch Christelijke Jeugdorganisatie in ons land, ook voor jongemannen, die geen lid van dat Verbond zijn, de gelegenheid open om deel te nemen aan zijn zomerwerk. De Ernst Sillemhoeve, het buitenhuis bij de Lage Vuursche, staat gedurende den ge- heelen zomer in het bijzonder open voor hen die in een mooie omgeving en in een gerief lijk en gezellig ingericht huis korter of lan ger tijd van hun vacantie willen doorbren gen. Inlichtingen hieromtrent worden gaarne verstrekt door de Directie van de Ernst Sillemhoeve, Lage Vuursche bij Baarn (tele foon no. 7). Voorts worden opengesteld de kampen voor jongemannen van 16 jaar en ouder te Hulshorst, nabij Harderwijk en wel van 8 Juli tot 10 Augustus en die voor jongens van 12 tot 15 jaar te Leusden, bij Amersfoort van 29 Juli tot 24 Augustus. Ook zijn er een tweetal zomerreizen geor ganiseerd en wel van &-13 Juli naar Zuid- Limburg, de Ardennen en de Wereldtentoon stelling te Brussel en van 17—24 Augustus naar de Ardennen (met de Grot van Han) en naar Luxemburg. Voor nadere inlichtingen betreffende jonge mannen- en jongenskampen en deelname aan de reizen wende men zich tot 't secreta riaat van het Nederlandsch Jongelings Ver bond, wingsl 58. Amsterdam C. itslef. ,48888). Voorkoming van hypotheek executies Het eerste verzoek afgewezen Eigen schuld geen geldige reden De minister van Econ. Zaken heeft dezer dagen afwijzend beschikt cp een verzoek schrift. van een kvveeker en handelaar in bloembollen, tot toepassing van de nieuwe bepalingen van het Crisisorganisatiebesluit ter voorkoming van niet-noodzakolijke exe cuties van landelijk eigendom. De afwijzing van het verzoek was o.m. ge grond op de overweging, dat niet aanneme lijk is gemaakt, dat het in verband met de heerschende buitengewone omstandigheden is, dat hij niet in staat is aan zijn verplich tingen te voldoen, doch bovendien dat wat daarvan zij inwilliging van het verzoek onredelijk zou zijn, nu deze inwilliging in verband met den inmiddels reeds en be grijpelijkerwijs plaats gehad hebbenden verkoop alleen de eerste hypotheekhoudster zou treffen, die echter na dien verkoop blijk heeft gegeven van een bereidheid tot e_n voor den schuldenaar gunstige regeling, welke slechts om buiten de schuldeischeres liggende redenen geen voortgang heeft kun nen hebben. Deze beslissing spreekt duidelijke taal! Een debiteur, die door eigen schuld deerlijk in de knoei zit en dan wel eens rare bokkesprongen zal maken, hoeft niet te speculeeren op steun van Hy- pothcekcommissie en Minister. Aanbestedingen De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed (voor werkverruiming) het vernieuwen van boord- voorzieningen langs het Merwedekanaal in de provincie Zuid-Holland, met zijtak langs de Linge tot in de Merwede. Hoogste aantal meters; de firma Dubbers en Van Hees te Culemborg en Utrecht, ver nieuwen voor f 100.000 6240 strekkende me ter met gebruikmaking van buitenlandsch hout en 6040 M. met gebruikmaking van in- landsch hout. Voorte heeft de Rijkswaterstaat aanbe steed (eveneens voor werkverruiming) het maken van de aardebaan met bestratingen en bijkomende werken ter verbetering van den Rijksweg no. 27 (ged. Bentsberg-Hei- koppersteeg voor het wegvak tusschen Hels- dingen en Lexmond, onder de gemeenten Vianen en Lexmond. Laagste inschrijver L. Bakker te Doetin- chem voor 39.798. DE HARINGVISSCHERIJ IN 1935 Binnenkort kan een regeling voor de uitoe fening van de haringdrijfnetvisscherij in 1935 tegemoet worden gezien. Het ligt in de bedoeling dit jaar de haring visscherij te doen aanvangen op 13 Mei, met dien verstande, dat, zooals dit het vorige jaar is geschied, de vloot in gedeelten zal uitvaren, aanvankelijk met een beperkt aantal netten. Voorts zal fn het komende seizoen, in ver band met te verwachten afzetmoeihjkbeden de aanvoer van pekel, en steurharing wor- den beperkt tot een nader te bepalen aan tal kantjes. Aan iederen reeder zal een aandel in den aanvoer worden toegewezen. De toewijzing van dit aandeel zal geschieden, rekening hou dende met het aantal en sort der schepen van iederen reeder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5