N AT i O N A L E DUBBELSTER De uitspraak te Geneve DONDERDAG 18 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG T LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam BUITENLAND 'Alleen Denemarken onthield zich bij de stemming Studiecommissie voor sancties in de toekomst Zooals we in een deel der vorige editie van ous blad nog hel>ben kunnen mcdebie len, is in de gisternamiddag gehouden zit ting van den Volkenbondsraad eenstemni'g, alleen met onthouding van Denemarken, de den vorigcn dag voorgestelde Fransch-En- gelsch-Italiaanscho resolutie inzake deDuit- sche herbewapening aangenomen. Vrij lange discussies waren aan de stem ming voorafgegaan, waarbij vooral de aan dacht heeft getrokken wat. de Sovjet-Russi sche gedelegeerde Litwinof in het midden bracht» Litwinof wees er op, dat iedere ver dragsschending te veroordeelen is, doch dat 'n verdragsschending speciaal be denkelijk is wanneer deze tengevolge heeft de herbewapening van een staat, waarvan men niet de zekerheid heeft, dat deze zijn bewapening uitsluitend voor defensieve doeleinden zal gebrui ken en wanneer deze verdragschen ding gebeurt door een staat, welks lei ders een revanche-oorlog gepredikt hebben en de vernietiging van de zelfstandigheid van enkele andere staten op hun program hebben ge- Litwinof zou zich erover verheugd he v ben, wanneer men deze kwestie met Duitsch land zelf in don raad had kunnen bespre ken en verklaringen van Duitschland had kunnen hooren over de Duitsche bereidwu licheid om samen te werken aan de orga nisatie van den vrede. Nu de Duitschers echter afwezig zijn. moet de raad zich ertoe bepalen de resolutie aan te nemen, zonder Duitschland te hebben gehoord. Van de andere sprekers was het Mauaria- ga (Spanje) die tenminste de opmerking maakte, dat het beter zou zijn geweest de eenzijdige actie van Duitschland te bezien in het licht der voorgeschiedenis, al zou daardoor de eenzijdige verdragsveriooche- ni ng niet te rechtvaardigen zijn. De resolu tie had echter meer moeten rekening hou- oen met de geheele behandeling van he* ont-wapeningsvraagstuk in de jaren, die aan de verdragschending zijn voorafgegaan. L* Madariaga herinnerde o.a. aan de niet-aan neming door de ontwapeniingsconfereut o van het Spaansdhe voorstel tot algobee'0 afschaffing van de militaire luchtvloot. Ofschoon de redactie van de resolutie aan de Spaansche regeering niet in alle opzich ten voldoening geeft, zal deze zich niet van stemming onthouden, doch vóór stemmen. Munch motiveerde Denemaikens outhou ding door de vrees uit te spreken, dat de resolutie den terugkeer van Duitschland m den Volkenbond zou belemmeren. Denemar ken wil medewerken aan de uitbreiding van de economische on financieele sauctie- bepalingen, doch in het vertrouwen, uat gelijktijdig nieuwe, ernstige pogingen zul len worden gedaian tot belemmering van een bewapeningswedloop. Nadat Litwinof nog een poging had ge daan om het laatste gedeelte van de reso lutie, dat alleen slaat op sanctiemaatregelon tegen een Europeeschen staat die den vrede zou bedreigen door verdragschending, uit te breiden ook op niet-Europeesche staten, doch deze poging was afgestuit op het ver- ze van sir John Simon, die geenerlei wijzi ging in de resoluie wilde hebben, hracht de voorzitter de resolutie in stemming met liet bovenvermelde resultaat, dat 13 raadsleden voor stemden en alleen Munch zich van stemming onthield. Beek stemde ook voor, ondanks zijn eer gisteren geopperde bezwaren. Naar men zegt, is Beek hiertoe bewogen door de toe zegging van Laval, dat hij op zijn reis naar Moskou eerst in Warschau zal komen. De studiecommissie benoemd De Baad is daarna nog bijeen geweest, om de commissie te benoemen, die volgens de aangenomen resolutie zich zal moeten be zig houden met het bestudeeren van de kwesties der sancties tegen toekomstige verdragsinbreuken. De commissie zal be staan uit vertegenwoordigers van de volgen de 13 staten: Engeland, Canada, Chili. Spanje, Frankrijk, Hongarije, Italië, Ne derland, Polen, Portugal, Turkije, Rus land én Zuid-Slavië. De commmissie zal zoo spoedig mogelijk met haar werkzaamheden beginnen en moet den in Mei voor een gewone zitting bij een komenden Volkenbondsraad rapport uit brengen. Overigens heeft de raad het begin van de gewone raadszitting van Mei uitgesteld v"n IS Mei tot 20 Mei. Het lot der Assyrische Christenen In de openbare vergadering heeft de Raad daarna nog do kwestie van de kolonisatie der Assyrische Christenen behandeld. De rapporteur, de Spanjaard Lopez Olivan, betreurde het, dat geen uitvoering was ge geven aan de plannen om de Assyriërs naar Britsch-Guyana over te brengen. De eenige overblijvende mogelijkheid is de kolonisatie in Syrië. Ondanks de moeilijkheden van verschillenden aard che door de Fransche regeering, die het mandaat voert, naar v> n?n zijn gebracht, heeft de Raadscommissie zch dan ook genoodzaakt gezien de Fran- sche regeering te verzoeken, niet alleen toe te stemmen in het verblijf der Assyriërs, dje zich reeds voorloopig in Syrië hebben gevestigd, maar ook toe te stemmen in de permanente vestiging van uitgebreidere dee- lén van het volk. De Raad heeft van dit rapport kennis ge nomen en zijn toestemming gegeven voor het voorgenomen optreden der commissie. Bovendien werd besloten, opnieuw e;n voorschot van 40.000 Zwitsersche francs be schikbaar te stellen. De kwestie is nu voorloopig van de agenda De Raad is daarna uiteen gegaan. DE DUITSCHERS BOOS OVER DE UITSPRAAK VAN GENEVE „De Volkenbond heeft de brug met Duitschland afgebroken" Versailles is dood, de kliek van Geneve duurt voort" Uit Berlijn: In politieke kringen al hier wordt verklaard, dat het Duitsche standpunt nopens de gebeurtenissen te Genève' waarschijnlijk pas zal worden bekend gemaakt, wanneer geconstateerd zal zijn of nog aanvullende verklaringen te Genève zijn afgelegd. Van Duitsche zijde wordt overigens verklaard, dat de Volkenbond met zijn resolutie, welke iedere moreele en juridische basis ont beert, zich zelf den hevigst en slag heeft toegebracht en de brug met Duitschland heeft, afgebroken. Het zal aan den Volkenbond zijn deze brug weer op te bouwen. Volgens een ander bericht uit Berlijn is men daar vooral zeer getroffen door het feit, dat. ook Polen voor de resolutie heeft ge stemd. In sommige kringen wordt beweerd, dat Hitier voornemens zou zijn, een beroep te doen op het Duitsche volk, om zich uit te sproken over zijn geheele politiek. EEN ANTWOORD VAN HITLER? Uit goede bron te Berlijn verluidt, dat het Duitsche standpunt ten opzichte van de Geneefsche resolutie waarschijnlijk door Hitier persoonlijk in een redevoering of in terview geformuleerd zal worden. De be slissing hieromtrent wordt eerst na Hitiers terugkeer te Berlijn, dus Donderdag of Vrijdag a.s., venvacht. Men is te Berlijn van meening, dat de Duitsche bewapeningsmaatregelen voortge zet zullen worden, tot het minimum, dat noodzakelijk geacht is voor de defensie, is bereikt. TOCH VERBORGEN VOLDOENING IN DE WILHELMSTRASSE? Uit andere bron wordt nog gemeld, dat ien in de Wilhelmstrasse achter zijn uiter lijke verontwaardiging een zekere voldoe ning verbergt over het feit, dat de mogend heden in den Volkenbondsraad zich be perkt hebben tot een geschreven bedreigiDg voor gevallen van verdragsbreuk in dc toekomst, doch dat zij zich feitelijk bij den bestaanden toestand hebben neergelegd en de militaire rechtsgelijkheid van Duitsch land hebben erkend. Het Fransch-Russisch bijstandspact In groote lijnen gereed Laval en Litwinoff hebben gisternamiddag te Genève een lange bespreking gehouden over het Fransch-Russisch bij stands verdrag. Aan liet slot daarvan hebben zij aan de pers een communiqué uitgegeven, waarin zij mededeelen, dat de groote lijnen vdrdrag thans zijn vastgesteld en thans hun respectievelijke regeeringen er over moeten raadplegen Er blijft alleen nog over, de teksten samen te 6tcllen Laval zal Vrijdag het verdrag aan het Fransche Kabinet voorleggen Hierna -zal hij zoo spoedig mogelijk zijn reis naar Moskou aanvaarden, die naar men, na do Poolsche uitspraak vóór. de resolutie, algemeen neemt, over Warschau zal leiden. Oostenrijks zelfstandigheid geen r probleem meer Vijl landen zullen mobiliseeren zoodra Oostenrijk bedreigd wordt Uit Genève wordt aan de Tel., op grond ■van volgens don correspondent volko men betrouwbare inlichtingen, gemeld, dat te Stresa onder invloed van Musso lini's machtig pleidooi, tusschen Enge land, Frankrijk en Italië reeds een voor loopig accoord is tot stand gekomen, het welk thans tot de Kleine Enteinte-Staten, Tsjecho Slowakije, Roemenië en Joego Slavic is uitgebreid en door den Oosten- rijkschen minister van buitenlandsohe zaken Berger Waldenegg goedgekeurd, inzake de waarborging van Oostenrijks zelfstandigheid. Bij het eerste toeken van bedreiging, ook zelfs in geval van intriges tegen het be staande regiem en bij aanslagen, zullen, in dien de toestand ernstig wordt geacht, Ita lië, Joego Slavië en Tsjecho Slowakije hun troepen aan de Oostenrijksche grens verza melen, terwijl het Fransche legér Rijngrens zal concentreeren. Men neemt aan, dat deze verdragsafspraak voldoende zal zijn om een herhaling van het tragische gebeuren van 25 Juli 1934 te voor komen. Te Rome zal dus met meer over verzeke ring van Oostenrijks onafhankelijkheid on derhandeld worden, doch over een politieke en economische reorganisatie van het Don&u bekken. Hierbij moet evenwel gerekend worden met de tegenstellingen binnen de kleine En tente een er- en tusschen Oostenrijk en Joego Slavië anderzijds. Vooral Titoelescoe (Roemenië) moet een zeer recalcitrante houding hebben aangeno men tegenover de herbewapening van Oos tenrijk, Hongarije en Bulgarije, waarin En geland, Frankrijk en Italië willen toegeven nu Duitschland ook weder bewapend is. Benesj, de buitenland-minister van Tsje cho Slowakije, schijnt in dit opzicht meegaand te zijn en het voldongen feit van de invoering van den algemeenen dienst plicht in Duitschland ten volle laten wegen. Titoelescoe wil voor de herbewapening der genoemde landen de voorwaarde stel len, dat die landen zullen afzien van hun revisionistische aspiraties, doch de groote mogendheden hebben hem doen weten, dat zij geen gemarchandeer over deze kwestie zullen dulden. Zooals bekend, bestaat het plan Duitsch land tot de Donouconferentie uit te noodi- gen. Gezien echter de wijze waarop B U'Iijn op het Raadsoordèel van gisteren reageert, houdt men er thans rekening mee, dit Duitschland weigeren zal om aan die con ferentie deel te nemen, j Hetgeen natuurlijk zon leiden tot een nop scherper anti-Duitsch front inzake de reor ganisatie van het Donaiibekken. MAC DONALD OVER STRESA. Mac Donald heeft gisteren in het Lager huis en later in een radjio-rede| verklaringen afgelegd over het resultaat van Stresa. t Voor de radio verklaarde hij, ondanks 't Duitsche optreden op 16 Maart, te blijveh hopen, „ndien de geest vjan Strfesa zich w?ói te handhaven en de daar getroffen beslui ten en vastgestelde aoéleindeh de richtlij nen blijven der internationale samenwer king, dan zal dat een machtige hulpe zijn om de wolken, die Eurqpa zoo somber rrifi- ken, te verdrijven en eindelijk; weer de zuil te doen doorbreken, REIZEN BEZORGDE HEM CONSTIPATIE Verkooper vertelt, hoe hij zich „Ut" houdt „Ik ben handelsreiziger", schrijft iemand .is, „en als ik er niet steeds iets voor in neem, heb ik door het voortdurend zitten in den trein steeds last van constipatie. Kru- hen Salts is het eenige middel, dat hiervoor1 inderdaad goed helpt en toch mijn werk niet stoort. Eiken Zaterdagavond neem ik een groote dosis Kruschen en op Zondag, als ik niet hoef te werken, hebben de zouten hun uitwerking. Op weekdagen neem ilt direct na het opstaan een kleine dosis. Den geheelen dag door moet ik in de weer zijn en Kruschen is het eenige juiste middel, dat me den hee- len dag fit houdt. Ik heb ook wel eens andere laxeermiddelen geprobeerd, maar ik heb de ervaring, dat deze óf wel onvoldoende waren óf te krachtig werkten." V. L. Kruschen Salts is een natuurlijk recept om een inwendige lichamelijke zuiverheid te be houden. De zes zouten in Kruschen sporen Uw afvoerorganen zachtjes tot regelmatige werking aan. Zoodoende wordt Uw orga nisme vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen, den algehoelen gezondheidstoestand schaden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Het wapen- en munitie-onderzoek in Amerika Britsche bezwaren WASHINTONG 18 April. Staatsecretaris Cordell Huil heeft president Roosevelt mede- deeling gedaan, dat de Britsche regeering bezwaren tegen publicatie van de correspon dentie, die de Britsche regeering tijdens den wereldoorlog met het bankiershuis Morgan en andere Amerikaansche financieele instel lingen beeft gevoerd. De Staatscommissie zou namelijk een on derzoek hebben geëischt van de documenten betreffende de bankiersfirma A. P. Morgan, verband met het onderzoek naar de wapen- munitiehandel en -fabricage. Een onopgelost raadsel 400 stembiljetten verdwenen. Toen gistermorgen om ongeveer half acht de leden van het stembureau in het school gebouw aan het Weltevredenplein te Haarlem de pakken met stembiljetten openmaakten, bleek, dat een pak met 400 stembiljetten verdwenen was. De beide andere in het stem bureau gedeponeerde pakken met resp. 1250 en 800 biljetten waren wel aanwezig. Onmid dellijk werd de politie van een en ander op de hoogte gesteld. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat het verdwenen pak Dins dagavond door den ambtenaar van de afd. Verkiezingen der gemeente-seretarie aan het schoolgebouw was afgeleverd en ook door het hoofd van de school in ontvangst genomen was. Om 6 uur des avonds was het nog in het stembureau aanwezig, gistermorgen was het weg. Het stond niet vast dat het pak gestolen moest zijn. Het kon b.v. ook wel te goed opgeborgen zijn geweest! De mogelijk heid, dat iemand door een raam het bureau zou binnengedrongen zijn en vervolgens het pak ontvreemd zou hebben, wijst de politie af. Ook gisterenavond was het nog niet zeker dat diefstal in het spel is. Voor dal; de verkiezing begon zijn de vc zitters van alle stembureaux in Haarlem omstreken van het gebeurde op de hoogte gesteld met het verzoek zeer scherp toe te zien, dat een kiezer geen twee stembiljetten in de bus wierp. Bovendien was het politie toezicht verscherpt. Gistermiddag om 5 uur, dus toen de stembureaux werden gesloten, was er geen politiehulp ingeroepen. De verdwenen biljetten konden onmiddellijk vervangen worden uit de reserve-voorraad, welke by iedere verkiezing aanwezig is. In het werk van het betrokken stembureau is géén stagnatie ontstaan. LAWINE-ONGELUKKEN BERN 18 April. In de Alpen van het kan ton Wallis •zen Zuiden van het dorp Saas Fee, zjjn gisteren drie personen bij een lawine ongeluk omgekomen. Een Duitsche groep toeristen van vijftien personen uit Baden, werd bij een klimtocht naar het plateau, die men ondanks den sneeuwval in den loop van de ochtend ei danks waarschuwingen die men tevens had gekregen, had ondernomen, door een vai Mittaghom omlaag komende lawine verrast. Van de bedelvenen, die ten deele werden ge wond, konden eenigen levend worden gebor gen. Drie personen zijn omgekomen. TSJECHO-SLOWAAKSCHE PARLEMENT ONTBONDEN. Uit Praag: De president der republiek heeft in een schrijven aan den eersten mi- ninster het huis van afgevaardigden .en den naat ontbonden. OPNIEUW BRANDSTICHTINGEN IN SPANJE. Uit Mad rid- Dezer dagen zijn weer scheidène gevallen voorgekomen van brand stichting in kerkelijke eigendommen in Spanjej. Bij Vigo drongen verscheidene per sonen een kapel binnen, waar zij het hoog altaar in brand staken. Het brandde ge heel af 1525 PROCESSEN VOOR DEN SPAANSCHEN KRIJGSRAAD. Uit Madrid: De krijgsraad van Bac.eloita maakt thans naar aanleiding van de ophef fing van den staat van beleg in geheel Spanje en van de overdracht van de recht spraak van de militaire overheid op de ci viele het aantal processen bekend, dat voor den krijgsraad is gehouden. In zes maanden en zeven dagen hebben in totaal 1525 pro cessen plaats gevonden, waarvan 450 in 1935 en 1075 in 1934. HET PROCES VAN KOWNO. Uit Kowno: De verdedigers van alle ver oordeelden in het Memel-proces hebben op 17 April hooger beroep aan ge teek end tegen het in dit proces uitgesproken vonnis. Uit Brussel: Een parlementaire commis sie is thans ingesteld, belast met een onder zoek naar de manoeuvres, die hebben ge leid tot de devaluatie van den Bel ga Deze commissie zal het recht hebben alle noodi- ge onderzoeken in te stellen en tot taak hebben licht te brengen in de kwestie van de onttrekking van goiAl en deviezen aan de Nationale Bank sinds 30 Maart 1933. van den uitvoer van gouden munten en devie zen uit België. Voorts moet worden onder zocht of do uitvoerindustrieën de verkregen deviezen in het land hebben teruggebracht Bovendien moet de positie worden vastge steld van de wisselagenten, dc banken en de financieele instellingen, alsmede de gedra gingen hunner beheerders t. a. v. de Belgi sche valuta sinds 30 Maart 1933. ZES EXECUTIES TE MOSKOU. Te Moskou werden gisteren zes leden van de zg. Leiferofbende" gefusileerd. Zij had den zich schuldig gemaakt aan niet mini-ei dan 86 diefstallen, talrijke overvallen en v»r schei dene moorden op ambtenaren van dt politie. Gemengd Nieuws. OVER BOORD GESLAGEN Het Grieksche stoomschip Agia Marina heeft via het Engelsche radiostation van Burn ham geseind, dat er op 16 April om elf urn 's avonds het Nederlandsche stoomschip Jonge Jacobus, op weg van Rotterdam St. Louis du Rhone, een man overboord 9poeld is, Twee reddingsboeien zyn hem na geworpen. Aan schépen die zich in de nabij heid bevinden, is verzocht goed ui't te kijken. TRAGIEK OP EEN STEMBUREAU Gedurende de zitting van stembureau III ii de Prinses Julianaetraat te Ginneken werd de heer V. lid van dat bureau even voor vier u gisterenmiddag door een beroerte getroffen. Onder groote ontsteltenis werd hij per bran card naar zijn woning overgebracht. RUMOER BIJ E$N STEMLOKAAL Voor egn ö:embureju in de Roelof Hgrt- straat te ^mst er dam, is ,'s morgens eènig rumoer ontstaan, doordat politieke tegenstan ders, die met elkander in debat waren getre den, hun Verschil van politiek inzicht mei; de vuist wilden beslechten. De politie heeft hen bij het stemlokaal verwijderd. In 1934 ingeschreven nleuwé verzekeringen -50 millioen gulden „TELEGRAM-CODE" TRUC Tc Amsterdam veroordeelde het Gerechts hof dén koopman J S., wegens poging tot oplich ting van een lithograaf te Wcesp tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank had den man tot twee jaar ver oordeeld en de procureur-generaal had bevestiging gerequireerd. Verdachte had tegen den lithograaf gezegd een telegram-code te hebben uitgevonden, welke hij voor f 400 aan de Fransche regceriog had ver kocht. De lithograaf zou f 60.000 krijgen voor het druleken der codes, mits hij onmiddellijk f 10.000 contant kon fouraeeren. De lithograaf vertrouwde dc zaak niet en deed aangifte. Het dunne pijltje geeft den vorigcn stand aajj Hoogste stand te Helsingfors 767.8. Laagste stand te Shielts 746.3. Stand te Rotterdam half twaalf 752.9. WEERVERWACHTING Matige tot krachtige Z. tot W. vind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering in tempe ratuur. Het drama op Schiermonnikoog De 20-jarige R. uit Utrecht, de verdachte van den moord op den heer H. J. Kerstholt, gepleegd op Schiermonnikoog, heeft tijdens .iet verhoor, dat hem te Leeuwarden werd afgenomen, toegegeven, dat hjj op het eiland is geweest. Vervolgens bekende hij, dat hij het lijk van het slachtoffer in den put bjj diens huis heeft verborgen. Hij weigerde echter te zeggen, hoe de dood is ingetreden en wie de moordenaar is. Hij ontkende zelf schuldig aan den moord te zyn. Woensdagmorgen zijn in de R.-K. kerk aan den Badweg te Schiermonnikoog de plechtige uitvaartdiensten gehouden voor den heer Kerstholt. De diensten werden geleid door den rector van het R.-K. Vacantiehuis te Schiermonnikoog. Hierna heeft op de open bare begraafplaats de teraardebestelling plaats gehad. Vrijwel iedereen was naar de begraaf plaats gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den burgemeester van Schiermonnikoog, den heer H. W. van den Berg. Een zoon van den overledene dankte de belangstelling. Te Bussum is de 19-jarige A. Linthout, die een racefiets achter een vrachtauto reed, .p den Huizerweg, hiertegen opgereden, toen de wagen plotseling stopte. Met een ernsklge hersenschudding is hij bewusteloos naar de Majellastichting te Bussum gebracht. Zyn toestand is zorgwekkend. doodelijk tramongeluk Té B.ennekom is de ruim 60-jarige me vrouw C. Brutel de la Riviere, toen zij uit een winkel kwam en dicht langs de trambaan liep, door een passeerende tram gegrepen Branden Te Amsterdam brak brand uit in een merloods en opslagplaats van fijo hout vai firma Valk tusschen de Lauriersstraat cn de Lau riersgracht. Hoe het vuur ontstaan is, is moeilijk uit te maken. De brandweer moest den brand bereiken door woonhuizen en onderstukken in dc Lauriersstraat en aan de Lauriersgracht en heeft duanoe eenige deuren moeten fcrceeren. Voor de naburige loodsen en loodsjes bleek ernstig gevaar tc bestaao. Vooral ondervond de brandweer er last van, dat een loods van gegolfd plaatijzer onder stroom kwam te staan. Met stralen had zij het vuur na ongeveer drie kwartier bedwongen. De loods was toen echter vrijwel geheel uitgebrand. De niet onaanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Te Beverwijk heeft brand gewoed in twee hulzen aan de Koningstraat De brand ontstond io de woning van den heer A. waarvan de zol derverdieping spoedig in lichte laaie stond. Later sloeg het vuur over naar dezelfde verdieping van het belendende huis van den heer F. Sch. De schade aan beide woningen as zeer aanzienlijk. Te S1 u i p w ij k werd brand ontdekt bi) den raanufacturier J. Schouten. Door spoedig eD krachtig ingrijpen van de vrijwillige brandweer kon met 2 slangen op de motorspuit het woonhuis behouden blijven. De stcenen schuur, die tegen het woonhuis gebouwd is, brandde geheel af. Be halve eenige rijwielen zijn 60 kuikens verbrand. Verzekering dekt de schade; oorzaak onbekend. Te Huizen (N.-jH.) is in den vroegen mor gen vermoedelijk door nabranden van het fornuis brand uitgeboken in het door twee gezinnen bewoonde perceel, Oud-Bussemer- weg 4, in de buitenwijk. In dit perceel is een pension gevestigd, doch er waren thans geen gasten. De mannelijke bewoners waren op hun werk en de vrouwen werden gewekt door de verstikkende rook en moesten in nacht gewaad in allerijl de vlucht nemen. _Zij Mierden bij (huren -ojjgénomen. Hoewel de brandweer vrij spoedig tèr plaatse was, moést men zich''beperken tot' het neerhalen van het dak en de achter gevel. Het pand brandde vrijwel geheel uit Van de heide gezinnen was een der in boedels verzekerd. De ooi-zaak van den brand is onbekend. Slechts een klein gedeelte van den inboe del kon in beschadigde tóestand naar bui ten worden gebracht. Het pand zelf, dat behoort aan den heer Glijsteen te Amsterdam, is eveneens ver zekerd. 0 cf. p. ih om. THEÖDORUS NIEMEIJER GRONINGEN. Auto- en motor-ongelukken Te Tegelen is op de Bongerdetraal; de 63- jarige mevr. H. door een met zand geladen vrachtauto aangereden, doordat zij voor den wagen kwam te vallen. Met zeer ernstige wondingen is zij overgebracht naar het zie kenhuis te Tegelen. OUDE WAPENS GEVONDEN Te Overlcos is men bij graafwerk gestooten op. een aantal wapens, uit den tijd der Sak- i. De voorwerpen, twee lansen, twee sporen, een byl en een naald, zullen worden bewaard in hel; Prov. Centrale Museum te Den Boscn. ZOMERKAMP AFGEBRAND Te Lurteren ontstond door het ui't el kaar springen van een benzinelamp brand i het zomerkamp van den Algemeenen Neder- landschen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden. Het kamp, bestaande uit barakken, brandde geheel af waardoor de 24 g; dakloos werden en naar hun woonplaatsen terug moesten keeren. DE SMOKKELKINDERWAGEN Duitsche kommiezen hebben aan de grens bij Vaals een vrouw me'; een kinderwagen aange houden, waarvan in den dubbelen bodem 2C kilo tabak was verborgen. Wagen en smdkkel- waar zyn in beslag genomen. De vrouw is in arrest gesteld. DOOR EEN DRIJFRIEM GEDOOD In het R.K. ziekenhuis te Enschede is de 38-jarige P. Kint uit IJmuiden overleden, die Dinsdag bij de werken van het kanaal Twente —Rij n onder Enschede by reparatiewerkzaam- lieden aan een graafmachine in aanraking is gekomen met een drijfriem. DOOR DE TltAM GEGREPEN De 9-jarige J. Pautv uit Rijnsburg, is, toen z(j bij de driesprong onder Noordwijk, terwijl een electrische tram naderde, nog de tram baan wilde oversteken, gegrepen en met een harer voeten onder de tram gekomen. De teener» werden alle afgereden. De kleine is naar het academisch ziekenhuis 'te Léiden Boeken en Geschriften. DE STER IN 'T STAG. door Dr O. Norel. Uitgave van J. N. Voorhoeve te r Men zest we<I eens: ..een goede preek 'tt niet gemaakt, maar geboren word" Aan <Jle woorden dachten we, toen we bov genoemd boekje liazen. Dr O. Norel is verbonden aan een Dlako-- neiRsenhuia als geestelijk verzorger, regel laat hij elke week aan alle pattern een gedrukte kaart uitreiken, waarop een k woord staat, dat hij speciaal voor d'le pati< ten schreef. Meermalen was een gesprek r de patienten_ de aanleiding medildatie. Het spreekt dus als va/nselve. d; die korte meditaties menigmaal een eenlgsams persoonlijk karakter dragen. Maar juist daardoor kregen ze die warmte er innigheid, welke vóoraJ in dagen van beproe ving zoo weldadig aandoen. Ds. Norel leeft Inderdaad mee met hen. dd< dioor Gods hand beproefd worden, maar da meeleven vindt niet zijn einddoel in mee kla gen. dooh in het heenwijzén naar Hem, Die a, onze krankheden op Zich genomen heeft. Moge dit keurig uitgevoerde boekje op me nige ziekenkamer een plaats viaiden, eer plaats ook in de harten der paiUenten. En mis schien strekt het dam bovendien nog wel tot zegen voor de gezonden, die er uit voorlezen Schaakrubriek. Weerbericht BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressiekern over de Britsche eilan den bleef stationair en vulde aan alle kan ten op. Ten Z.W. van Ierland verscheen een nieuwe secundaire, welke zich O.waarts zal verplaatsen, zoodat het weer ten onzent nog zijn buiig karakter zal blijven behouden en hij den aanvoer van vochtige lucht uit W. richtingen nog geen verandering van temperatuur te wachten is. Rondom de depressiekem waait het hier en daar krachtig. Eveneens op het grens gebied van hooge en lage druk in Polen en de randstaten. Er viel over het geheele waarnemingsge bied uitgebreide en plaatselijk zware neer slag. Óo hedenmorgen meldden vele stations regen, terwijl bijna overal de lucht zwaar bewolkt of betrokken is. Over IJsland, N. Schotland en ons land werd het iets kouder. In het overige gebied steeg de temperatuur een weinig. TEMPERATUURSTAND Temperatuunstand half twaalf 9.8 c 20 APRIL. Zonsopgang 4.55 uur, zonsondergang 7.Ö4 uur Maan op nam. 9.45 uur, onder v.m. 4.51 uuil VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 APRIL. Van 's avonds 7.32 uur tot 's morgens 4.25 uuï Waterstanden Rivieren Heden Vqrie Heden Vorig Rhelnfelden 3.32 3 25 Wesel 3.23 3.12 Hrtigjch S85 2.&9 Emmerik 4 30 4 24 Kehl 3.92 3 58 Loblth 1317 1317 Maxaa 5.68 5.44 Nijmegen 10.67 10 67 Dledeshelip 2.22 200 St Andriea 5,25 5 25 Mannheim 4.92 4 82 Arnhem 1030 10 30 Lohr 2.19 2.17 Vreeswijk lw 1-99 199 Mains 3.14 214 Westervoort 1096 10 86 Bineen 016 3,10 Deventer 4.68 4 68 Caub 3 70 3-63 Kampen -033 0 33 Ems 177 1 77 Eysden 48 20 48 20 Coblens 3.94 3 84 Maastricht 43 55 43.10 Trier 2.24 2.25 Grevenbtcht 3016 3017 Keulen 4 23 411 Venlo 13 49 1289 llusseldorf 3.62 3.51 Grave (sluis; 8 84 8 84 Knhrort 317 3.10 St Andries 3.05 3.05 Stuw Borgharen geopend Stuw Sambeek geopend Hoogwater Ned. Zeehavens 19 ApriL 20 April Delfzijl 11.51 23.57 12.34 Terschelling 9.03 21.14 9.37 21.51 Harllngen 9.45 22 05 10.20 22.45 Den Helder 7.35 19!35 8.05 20.05 IJmuiden 3.28 15.42 3.56 16.13 H. v. Holland 2.39 14.47 3.07 15.19 Schevenlngen 2.49 14 57 3.17 15.29 Rotterdam 4.26 16.57 4.56 17.28 HeUevoetsluis 2^2 15.06 3.22 15.36 Willemstad 4.12 16.26 4.39 16.58 Brouwershaven 2.34 14.48 3 05 15.31 Zierikzee 3.06 15.30 3.38 16.02 Wemeldinge 3.28 15.49 4.00 16.23 Hansweert 2.04 14 22 2.50 15.18 Hieronder volgen twee der opgaven. Da oplossingen geven wij t.z.t. in onze rubriek „Eindspelfragmenten". UITSTEKENDE OEFENSTOF Schachtaktische Bilder, door Dr. E. Voellmy. Uitgave Heinr. Majer, Stapfelberg 6, Bazel. Prijs 4% Zwits. Fr. Bovengenoemd boekwerk bevat een uitne mende oefenstof voor schakers van allerlei ontwikkeling. Het bevat 200 diagrammen 2 per bladzijde waarbij telkens niet an ders is aangegeven dan wie aan zet is. Men weet dus met wie het spel winnen moet, ja zelfs niet óf het spel door een der beide partijen gewonnen kan worden. Men weet evenmin of ér geofferd dan wel gecombi neerd moet worden, óf dat er positiespel vereischt wordt. Men wordt dus gedwongen zich in den stand te gaan verdiepen, aan weerskanten het materiaal te tellen, sterke cn zwakke punten in beider kamp op tc sporen, kortom men moet gaan analyseeren. een nauwkeurige analyse dient men dan te gaan bepalen, hoe men het spel zou gaan voortzetten voor de partij, welke aan zet is én hoe; men vervolgens voor de andere partij fcou tegenspelen, enz. Achter in liet boek kan men dan zijn eigen opvattingen poetsen aan de feiten. De oplos singen zijn veelal sober gehouden, doch uitermate instructief. Ook de stellingen zijn voortreffelijk gekozen uit een omvangrijk materiaal..Inderdaad een boek, met behulp Waarvèft'men zich met de controle bij de bind uitstekend kan oefenen, Zwart is aan zet No. 30 Zwart is aan zet

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2