VOEDT «HM WEKELIJKSCHE B IJ L A G E DRINKT BETERE THEE Vraagt dus uitsluitend het merk: GOENOENG MAS prijs: 28 en 34 cent per ons PRIMA JAVA DESSERT KOFFIE Zeer geurig vol en krachtig! prijs: 35 en 50 cent per half pond JAVA THEE IMPORT J. H. NIEHORSTER Rotterdam, v. Weelstraat 52c,Tel. 35514 VRAAGT UW WINKELIER EEN ONONTBEERLIJK TOILETARTIKEL Sponsen Als wij de spons een onontbeerlijk toilet artikel noemen, is zeker vrijwel ieder het met deze uitspraak eens, met uitzondering wellicht van een enkele jongeman, die er de Voorkeur aan geeft, om zich zijn „aangelaat" met behulp van zijn handen te wasschen. Maar wat een spons eigenlijk is, dat is een yraag, waarover het meerendeel der ge- bruiksters geen duidelijke opinie heeft. De spons is een lage diersoort, die in zout of zoet water leeft, en daarbij de stof vormt, die wij als waschgereedschap gebrui ken. Dit is eigenlijk niet anders dan het hoo,mig skelet van sommige sponssoorten, dat door de sponsvisscher van den bodem der zee wordt opgediept, in Griekenland, waar Aegina een handelscentrum voor deze artikelen vormt, nabij Tunis en onder andere hemelstreken. De spónsenvisscherij in Tunis is van het meeste belang in de maanden December, Januari en Februari, omdat de plaats, waar !de spons wordt gevonden, gedurende de rest van het j.aar bedekt is door een dichte massa zeegras. De stormen in November en December verdrijven dit zeegras, en dan kan men de sponsen duidelijk zien. De Vis- scherij in die streek kent evenwel twee sei zoenen. Het eene begin in Maart en eindigt in November; het andere loopt over de ove rige maanden van het jaar. In het zomerseizoen is de productie ge ring, omdat men dan gebruik moet maken Van een duikertoestel en men dat slechts daar kan doen, waar de bodem der zee hard of rotsachtig is. Maar de Arabieren zoeken langs de kusten, waarbij zij met hun voeten tasten tot onder de massa der ineengc- g-roeide planten. De sponsen, die zij op deze ■wijze vinden, zijn in den regel van minder goede kwaliteit, daar de visschers zich na tuurlijk niet ver in zee kunnen wagen. Het succes van het visschen naar sponsen Staat voor een niet gering deel in verband met. de meerdere of mindere kalmte van de Zee. Er zijn in het heelé winterseizoen ge woonlijk niet meer dan veertig of vijftig dagen, die er geschikt voor zijn. Zooals wij reeds zeiden is vooral 'tGriek- feehe Aegina een belangrijk sponsencentrum, vanwaar veel meer sponsen worden verzon- dèn dan van alle andere havens in Grieken land. De grootste voorraad van dit artikel gaat naar Londen, vanwaar ze verzonden worden naar alle landen der wereld. De sponscnduiker gaat óf in duikerklee- 'din.g, óf geheel ontkleed te water. De ont- kleede duiker daalt in de zee af met een hreeden smallen steen, dien hij op arms lengte voor zioh houdt en dien hij gebruikt om zijn daling te besturen, om zijn hoofd te beschermen, wanneer hij tegen de boot mocht stooten en om hem in de laagte te houden, als hij op den bodem staat. Vijftien tot twintig vademen is de gemid delde diepte; voor diepten van grooter af meting, tot veertig vademen toe, zooals in de Middellandse!-e Zee dikwijls voorkomen, moet men meerdere toebereidselen maken. De man, die in de boot staat, blaast zijn horst gedurende tien minuten zooveel moge lijk op,'en wanneer het bloed daardoor zeer veel zuurstof heeft opgenomen, neemt, hij zijn steen en dompelt zich bals over kop in zee. De geweldige drukking van het wate'r op een diepte van vijftien vademen geeft in het begin van het seizoen dikwijls aanlei ding tot neus- en mondbloedingen en a-.le.m de meest ervaren duikers wagen zich in een grcotcre diepte. Het duiken duurt meestal twee minuten, op zijn allerhoogst drie en een halve minuut De huid van de schouders der duikers verbrandt deerlijk door de gezamenlijke werking van zon en zout water, en him haar krijgt gedurende den zomer geleidelijk een groenachtige of groenachtig-bruine tint Elke duiker heeft vlak vóór zioh een net, dat met een touw om zijn hals bevestigd is. Daar legt bij de sponsen in, die hij van den bodem losscheurt. Wanneer dit net vol is, of wanneer het verblijf op den bodem niet langer is vol te houden, trekt hij aan het touw en dan wordt hij ijlings weer naar de oppervlakte getrokken. Natuurlijk weten de sponserxvisschers heel best, dat zij een gevaarlijk en verre van ge zond bedrijf uitoefenen, maar de eilanden, waarop zij ge-boren zijn, zijn zeer onvraent- baar. De landbouw beteekent er dan, ook heel weinig, vandaar, dat de be won ei-s maar al te blij zijn, dat zij een bestaan kunnen vinden in de spónsenvisscherij. In den zomer verwij deren de booten zich honderden mijlen van den oever, want des winters durft de visscher zich niet te ver te wagen, en duikt hij alleen in betrekke lijk ondiepe wateren. De Grieksche' duikers hebben somtijds ook heel merkwaardige vondsten gedaan, o.a. van oud-Grieksche vazen, die van om streeks 200 v. Chr. dagteekenen. In de Grieksche wateren mogen de dui kers hun werkzaamheden met of zonder duikerkleeding verrichten, maar in West- Indië, waar ook spónsenvisscherij wordt uit geoefend is duikerkleeding geboden en wel omdat het water daar zoo buitenge woon diep is. In de nabijheid van Nieuw-Providence lig gen ook groote sponsvelden. Daar zijn bijna voortdurend 500 schepen in gebruik en voor zien 3000 menschen op deze manier in 'hun onderhoud. Hoewél de sponsen daar dik wijls ver van de kust en op een diepte van 20, of -10, of 60 voet liggen, kan men ze toch gemakkelijk vinden in het doorschijnende water op den helderen, zandigen bodem, waar ze bij elkaar geharkt en dan opge haald worden. Vangsten van allerlei grootten en kwali teiten worden zoo door de visschers aan den wal gebracht. Na gesorteerd en ge droogd te zijn, worden de sponsen ver scheept naar de handelscentra en zoo vin den ze allengs hun bestemming over heel de wereld. Vreemde gedachte, niet, dat u 's morgens bij uw toilet in de u zoo vertrouwde om géving, een voorwerp in de hand neemt, dat in de geheimzinnige diepten der zee door onbekende wezentjes voor u gereed is gemaakt en door den koenen duiksprong van een vreemden man door wier en schuim heen in het zonlicht is gebracht! Ledikanten, die men een goede beurt wil geven, moet men behandelen met een doek met een weinig petroleum. Het houtwerk, de springveeren en alle verborgen boekjes hiermee goed wrijven. Dit werkt desin- fecteerend en verdrijft insecten. HANDWERKEN Een gehaakt kinderjurkje Benoodigd materiaal: 5 strengen wit Ex- trema 3600 no 1000: 1 streng geel Extrema 3600 no 1006; 1 streng blauw Èxtrema 3600 no 1013; 1 streng rood Extrema 3600 no 1016; 1 streng groen Extrema 3600 no 1022. Dit aardige gehaakte kinderjurkje is be stemd voor kinderen in den leeftijd van "3 tot 4 jaar.. Men knipt van papier een pasje voor hej' bovenstuk je. Het best meet. men de maten1 na bij een jurkje van het kind, waarvoor, het bestemd is. Nu haakt men van de verschillende kleu ren rondjes van vasten, (dus geel, blauw, rood en groen) van ongeveer 3 c.M. mid dellijn. Deze rondjes worden op het patroon ge legd en aan elkaar gehaakt, daarna worden armsgaatjes, halsje en splitje met een toér vasten, rood, afgewerkt. Het rokje wordt gehaakt van wit. Man haakt ongeveer 165 lossen, waaróp in Tunische haaksteek wordt verder ge haakt. Na 10 c.M. begint men opnieuw en haakt het rokje tot op de veréischte lengte. Het onderste stuk wordt met een rij rondjes aan het bovenstuk verbonden. Met een koordje dat men door de gaatjes van het splitje rijgt, wordt het jurkje gesloten. De Tunischö haaksteek: er wordt begon nen met opzetten van het benoodigde aan tal kettingsteken, de laatste kettingsteek wordt overgeslagen en door iedere ketting steek een lus gehaald. Daartoe wordt de haaknaald van voor naar achter in de ket tingsteek gestoken, de draad op de naald genomen en doorgehaald Liggen de lussen alle op de naald, dan wordt het tweede deel van de toer begonnen. De draad wordt nu om de naald geslagen en de draad door de laatstgevormde steek en de daarnaast lig gende lus gehaald. Dus worden steeds twee lussen tezamen gewerkt. Hiermee is de eer ste toer af en is de bewerking van allé toe ren gelijk aan de eerste. HOE KLEUBEN WIJ PAASCH EIEREN? Paa schei ex-en kleuren is een aardig huise lijk gebruik, dat hoe langer hoe meer in onbruik blijkt te raken. Toch is het een aar dig werkje, eieren kleuren, en de kinderen zijn er dol-blij mede. Het mooiste is, als we het zoo doen, dat er geen twee eieren aan elkander gelijk zijn. Bij den drogist kunnen wij speciale pakjes verf er voor krijgen, waardoor aan de eieren de bontste kleuren kunnen worden gegeven: hard paars, fel groen, hel geel, enz. enz. Veel aardiger en absoluut gevaarloos zijn verschillende kleurmiddeltjes, welke de na tuur ons biedt, in den voim van allerlei plantenaftreksels. Met eenige oefening bren gen we bét zelfs zoo ver, dat met één zoo' aftreksel nog allerlei verrassende variaties worden verkregen. Daar is bijv. de roode kool. In een aftreksel daarvan (men kan e: zuinigheidshalf de afgepelde buitenste bla deren voor gebruiken) nemen de eieren een eigenaardig zacht blauw-grijs tintje WAT ETEN WE MET PASCHEN? Voor de huisvrouw, die bij de samenstel ling van haar maaltijden in hoofdzaak is aangewezen op wat de eigen tuin oplevert, is April wel de meest zorgenvolle maand van het jaar; de oude oogst is vrijwel ver dwenen en niet meer van topkwaliteit, ter wijl het zaad voor den nieuwen ternauwer nood aan de grond is toevertrouwd. Het menu van de Paaschdagen, die vrij wel steeds in deze maand plegen te vallen, vertoont dan ook meestal niet dien over vloed van groenten, welke den Pinkster- disch reeds siert. In deze maand komt de goed voorziene inanaakkast dan ook pas tot haar recht en goed gesteriliseerde of ge droogde groenten en vruchten kunnen de vérsche van den laten zomer in smaak ook zeer dicht benaderen. Gelukkig zijn de eieven de Paaschtrac- 'tatie bij uitnemendheid! goedkoop, vooral als we er hij in aanmerking nemen, dat ze in voedingswaarde met het vleesch op één lijn staan. Bij de broodmaaltijden, maar ook in bet Warme middagmaal krijgen dus de eieren een plaats. En, omdat het Pascfhen is, be palen we ons niet uitsluitend tot het een voudige gekookte ei, maar probeeren we er „iets meer bizonders" van te maken, dat onzen Paaschdisch eer aandoet. Veel succes kunnen we b.v. hebben met een frisschen schotel sla, waarbij we de eieren met hun helder wit en geel als een aardige omranding gebruiken. In dezen tijd van het jaar kunnen we kropsla gebruiken; is het echter wel alge meen bekend, dat ook spinazie zioh zoo uit stekend voor bet bereiden van sla leent? Maakt u ze maar eens klaar volgens on derstaand recept en geeft u er de gebruike lijke hardgekookte eieren eens bij, zooals het tweede recept ze beschrijft. SLA V!AN JONGE SPINAZIE (4 personen) 1 pond jonge spinazie, 4 eetlepels slaolie, 2 3 eetlepels azijn, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 preitje of uitje, 2 koude gekookte aardappelen, 1 theelepel mosterd-, 2 thee lepels zout. Zoek de spinazie zorgvuldig uit en wasch ze eenige malen (zoo lang, tot het water vol komen helder en zandvrij blijft). Sla ze goed droog uit, door ze b.v. in een sdhoone uoek samen te nemen en dan uit te „slin geren" (een slamandje is natuuxiijk ook goed!). Wrijf in een diep bord de koude aardap pelen goed fijn (met een vork), roer er den mosterd en het zout door (misschien ook een ietsje peper), daarna de Maggi's Aroma en vervolgens eerst de olie en dan den azijn. \Ieng met dit sausje de spinazie luchtig aan met behulp van slalepel en -vork; breng de sla over in een slabak of stapel ze op in een meer ondxepen schotel. Geef in het eerste geval de „gevulde eieren" .(zie vol gend recept) er op een afzonderlijke schotel bij, of gebruik in het tweede geval de eieren als omx-anding langs de opgestapelde sla. GEVULDE EIEREN (4 personen) 8 hardgekookte koude eieren, 50 Gr. (y2 onsversche boter, ongeveer 1 eetlepel fijn gesneden peterselie, wat peper en zout, 1 theelepel Maggi's Aroma. Pel de eieren en snijd ze precies doormid den, hetzij in de lengte of in de breedte Neem uit de helften voorzichtig de dooiers weg; wrijf die fiin en vermeng ze met de eenigszins week geroerde boter, de Maggi's Aroma, de peterselie, wat peper en wat zout. Vul, met behulp van twee theelepeltjes, de eiwit-bakjes hoog-op met het dooiermeng sel en schik ze daarna op een schotel of rondom de sla. EIERGELEI 2 eiei-en, 1 afgestreken eetlepel bloem, 2 theelepels Maggi's Aroma, y2 theelepeltje zout, een klein beetje peper en geraspte nootmuscaiatj kopje melk. Klop de eieren in een kommetje met zout, peper en noot, voeg dan de melk toe en de Maggi's Aronia. Doe deze massa in een met boter ingesmeerd kommetje-en zet het kom metje in een pan met kokend watei\ Zorg, dat het water ongeveer tot dén rand vaxx het kommetje komt. Laat het water heel zacht jes koken pl.m. */2 uur. Stort de eiergelei, snijt ze ia kleine blokjes en .doe ze in dc soep. GEVULDE EIEREN 2 ons rijst, 6 d.L. kokend water, 4 eieren, 20 Gr. boter, 50 Gr. gei'aspte kaas. 2 theele pels Maggi's Ai-oma, fijngehakte peterselie. Wasch de rijst, kook ze gaar en droog in het water en een theelepel zout. Leg ze op een warme schaal. Kook de eieren hax-d, pel ze, snijd ze doormidden. Neem de dooiers er uit. Roer dan boter, geraspte kaas en ei dooiers met de Maggi's Aroma en e'en klein beetje zout flink dooreen. Vul deze massa in de uitgeholde eiwitten. Strijk ze glad met een warcn gemaakt mes. Leg de eieren op de rijst. Strooi er wat fijngehakte peter selie ovei'. PETERSELIESAUS y2 L. kokend water, 2 theelepels Maggi's Aroma, 30 Gr. boter, 30 Gr bloem, 1 eet lepel fijngehakte petei-selie, 1 theelepel zout. Smelt de boter in een pannetje, voeg de bloem toe, roer deze glad, doe er onder roeren het kokende water bij en laat de saus even doorkoken. Maak ze af met de gewasschen en fijngehakte petei-seiie (alleen de blaadjes van de peterselie), de Maggi's Aroma en bet zout. Laat MORAAL Uw slager zijn Eerste kwaliteit - Lage prijzen, die zich aansluiten aan de tijdsomstandigheden. Vraagt prijscourant. Vergelijkt kwaliteiten pi-ijs. Pluvierstraat 273- DEN HAAG-Tel. 554297 GEHAKT VAN SOEPVLEESGH Soepvlc'eseh, 2 A 3 eieren, pepex-, nootmus- caat, 3 a 4 fijngestampte beschuiten, 3 thee lepels Maggi's Aroma. Hak of maal het soep vleesch fijn, vei-men; het met de beschuit, de geklopte edei-en, de kruiden en de Maggi's Aroma. Maak e'r een groote bal of kleinere ballen van. Bak deze in half vet, half boter aan alle kanten brain en gaar. Het vet moét goed heet zijn alvo rens het vleesch er in komt. JUS Het vet, waarin het vleesch gebraden heeft, 1 Maggi's Bouillonblokje, L. ko kend water, y2 theelepel koffiestroop. Los het Maggi's Bouillonblokje op in hel kokende water. Voeg dit bij het vet en laat het opnieuw doorkoken. Meng de koffie stroop aan met een beetje water en doe deze er ook bij. Wil men de jus gebonden hebben, dan moet men nog een beetje met koud ter aangemengde maizena toevoegen en de jus opnieuw laten doorkoken. ULLEN WE ETEN? ZONDAG: Rosbief voor 2 dagen, bloemkool, namaak spiegeleieren. MAANDAG: Rosbief, andijvie, caramelvla. DINSDAG: Haché van vleeschresten, wen telteefjes. WOENSDAG: Tomatensoep, gebakken bok king, gedroogde appeltjes DONDERDAG: Gebakken lever, witte kool, vermicellipap. VRIJDAG: gebakken eieren met spek, sla, rijst met krenten. ZATERDAG: Kerrysoep, varkenslapjes, spi nazie. Voegt men echter bij het roode koolnat een stukje soda, dan verandei-t die kleur in een mooi groen, ook bijzonder flatteerend voor de daarin gekookte eieren. En gieten tenslotte bij een ander deel van het roode kool-aftréksel wat azijn, dan ontstaat een helder rood, dat de eieren mooi rose kleux-en. Een zeer bruikbare groente in dit opzicht is ook de ajuin, die ons in staat stelt warm (roodachtig) bruine en citroengele eieren te maken; bruin, door alleen de ruwe buitenste schillen af te koken; geel door 't binnenste van de ajuin voor het afkooksel te laten diensl doen. Het bruin, dat door koffie gemakkelijk aan de eieren wordt medegedeeld, is veel minder warm van kleur; bovexidien is kof fie uit den aard der zaak een duurder mid del dan ajuinwater. Eenigszins dezelfde, ovexnveging zal gel den voor saffraan en voor curcuma, als gel: „kleux-stoffen", hoefwel hun effect ook zeker genoemd mag worden. Een verrassend resultaat wordt teweeg gebracht door het ei, vóór het in de koken de vloeistof wordt gelegd, strak te omhul len met een lapje tule, ramen-weefscl of iets dergelijks. Op de plekies, waar het weefsel het ei bedekt, dringt de kleurstof minder goed (sonxs in het geheel niet) in de schaal, zoodat het patroon van het netje in lichte tint zal worden aangegeven, op een donkex-- der ondei'grond. Tamelijk gi'of weefsel geeft gewoonlijk het meest voldoening (cox-elstof, muskietengaas, enz.). Voox-tgaande op dit onthullingsidec, kun nen we zelfs nog „gebatikte" eieren i'abi'i- ceeren. We hebben daax-voor slechts wat bont-gekleurde lapjes zij of katoen noodig, een veelkleurig gestreept stukje lint, een gebloemd cretonnelapje, allex-lei afknipsel- tjes uit de „lappendoos", die maar net groot genoeg zijn, om er een ei in te wi..kelen. Hoe grilliger, hoe verx-a®sendei\ En dan trekken we de verschillende lapjes e'r tel kens op een andere wijze omheen; bij het eene ei hullen we bv. de punt strak ix nemen aan het tegenovergestelde ronde uiterste het heele bundeltje plooien stevig bij elkaar, om het ten slotte met eeix sterk touwtje samen te binden; bij 't ander v Het is lang niet voldoende in de keuken zoo maar „gewoon" zout te gebruiken. JOZO moet het zijn, het gezonde keukenzout, dat U tegen Krop beschermt. 8 ets. per pondspak! Aan tafelDaar heeft het buitenlandsch zout afgedaan, nu er beter en zelfs goedkooper zout van eigen bodem is: Boekelo's Tafelzout. 20 ct. per bus van 340 gr. (12 ct. 'n gevulde strooier.) In dit voorjaar zijn de compléts zeer iiï trek; ze bestaan uit een rok, een blouse ea een drie-kwart of halflange jas. Het hier af- geheelde complét is vex-vaardigd van ruige Engels che stof. Nr. 539A: het jasje is geknapt in raglaxi- model exx wordt met' een eenvoudig plat kraagje gesloten. De jas valt ruim. Benoo- digd materiaal: 1.75 Metex-. Nr. 539C: de rok kan al of niet met eeiü kleine split middexxvoor of middenachter go* maakt worden. Deze mogexx echter niet lan ger dan 25 c.M. zijn. De rok valt verder aangesloten. Benoodigd xnateriaal: 1 Metetf hoogte van 130 c.M. breedte. •Nr. 539B: het blousje dat hierbij gedragen wordt is vaxx fluweel met Pen vierkante pas en halve mouwtes. Benoodigd materiaal: 2 Meter fluweel van 90 c.M. breed. De patronen ieder apart zijn tegen da px'ijs van 38 cent per stuk te vex'krijgen (waarbij 6 cent komt voor porto) bij da „Afdeeling Knippati-onen" van de Uitgevers, maatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het verschuldigde bedrag, dat. kan wor den voldaan per postwissel, in postzegels, of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewensohte patx-oon en tevens, da verlangde maat, d.w.z. boven-, taille, heup- wijdte' enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vei'mclden;men voorkomt daardoor oixnoo- dige vertraging in de toesturing. juist het ronde kopje strak omspannen, ter wijl bij een dei'de het samengepakte knoe deltje ergens op zij komt te zitten. Om en bij dat „knoedeltje" zal altijd een soort lijnexx-gewirrel ontstaan, omdat daar de (dik- kere plooiexx afwisselen met de diepere en kele stoflaagjes. Grappig is het resultaat van een ten twee den of derden male gebruikt lapje'; 't kleur effect van datzelfde lapje wordt totaal an dei's, omdat de eene kleur sterker afgeeft dan de andere en men dus bij de ontwikkeV ling van een tweede ei dikwijls al een kleuï! uit het lapje zal verloren hebben; daaren* tegen zal een tint, welke het lang uithoudt soms nog na lang gebruik op het ei" zicht baar zijn. Tenslotte nog deze opmerking. De gekleui' de Paaseheieren zien er nog veel mooier uit als ze na afgebeeld te zijn, met wat sla-oLid worden opgewreven, zoodat ze mat glan zend worden. SIGG Aluminium Diverse SOORTEN en MATEN PANNEN enz., enz., worden tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN opgeruimd! Ziet etalagel J. VAN DER TOORN Co- MATHENESSERWEG 77—79 DAMES! Uw laatste kans Zendt tot 15 April per postwissel een bedrag a 40 cent (geen postz.>, U ontvangt daarvoor een genummerd BREI-HAAKB OEK en dingt mede naar de 3 volgende prijzen: 2-pers. Sprei, Salontafelkleed, Slipover (alles handwerk). Uitslag nè, April in deze courant. Uit voorraad leverbaar. Notaris Greidanus zal de nummers be palen. EEN NUTTIG BOEK MET ZOMER- EN WINTER-ONTWERPEN. A. M. DEN BESTEN—MULDER, „Vale Ouwe", ERMELO. MODE-VAKSGHOLE INSCHRIJVING tegen 1 MEI aanstaande L. MAASOEVER: Frans HILLEGERSBERG: Bekkerstraat 69. Spreekuur I Berglaan 6 Spreekuur: Maandagavond v. 7—9 u. Donderdag van 2—4 uur Directr. N. LAGENDIJK. Directrice: J. STOK. Gelegenheid voor DAMES en MEISJES in korten tijd hun eigen kleeding te leeren vervaardigen. DAG- EN AVONDLESSEN Speciale Middagcursus voor Meisjes v. 1418 j. 4 middagen per week VRAAGT PROSPECTUS ROTTERDAM: Goudsclie- singel 21P - Telefoon 15877 Spr.uur: Dind. en Donderd. v. 2—4 u. Dir. M. VVOLS

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12