DINSDAG 16 APRIL 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 BlNNENLAMl) CENTRALISATIE DER K.L.M.-DIENSTEN De revisie der motoren Er wordt gebouwd op Schiphol! Eenjgen tijd geleden heeft de K.L.M. het besluit genomen om haar technisöhen dienst van het vliegveld Waalhaven naar Schiphol over te brengen. De gemeente Am sterdam bouwde een weideplaats, die door de K.L.M. werd gehuurd en welke Zaterdag middag officieel in gebruik is genomen. In de groote motorhal riep de heer P 1 es- ma n het personeel tezamen en maakte van de goede gelegenheid gebruik deze op korte en kernachtige wijze toe te spreken. „Nooit", zoo zeide hij, was een vliegonge luk bij de K L.M. te wijten aan een niet goed onderhoudpn motor. Het is uw' nauw keurigheid en onverflauwde ijver, die de ab solute bedrijfszekerheid der vliegtuigmoto ren waarborgen. Vanaf de oprichting zijn het dagelijkscho onderhoud en periodieke revisies van de mo tor in eigen hand geweest, in tegenstelling tot verschillende buitenlandsche lucht vaartmaatschappijen, waar de motorrevisies door de fabriek van herkomst geschieden.. Het systeem dat de K.L.M. toepast heeft het groote voordeel dat men de motoren beter leert kennen en dat de revisiekostan lager zijn. Tien jaar lang werden de werkzaamhe den, die aan de motoren geschieden moeten op Waalhaven gedaan, totdat men nu be sloot deze afdeeling naar Schiphol over te brengen, terwijl tevens een deel van de ad ministratie uit Den Haag naar nog op Schiphol te bouwen kantoren en loodsen zal worden verplaatst. Bij de opzet van de motorenafdeeling werd er rekening mede gehouden, dat deze groot genoeg moest zijn om per werkdag •twee motoren geheel bedrijfsklaar te kun nen afleveren. De werkplaaats is in verschillende afdee- lingen verdeeld, waar de motor na een ge bruik van ongeveer 700 vlieguren grondig wordt nagezien en gereinigd. Als men bedenkt, dat het opwekken van do noodige energie, dus motoren, benzine, enz. 30 procent van de alge- heelo exploitatie van de K.L.M. in be slag neemt, begrijpt men dat aan het onderhoud de grootst mogelijke zorg besteed wordt. Herhaaldelijk worden dan ook de ver schillende onderdeelen, door middel van de meest ingenieuze apparaten ge toetst. Wanneer de motoren klaar zijn dan moeten ze nog ruim 7 uur proef draaien. Dit proefdraaien gebeurt in de open lucht in een door een zware aarden wal besloten ruimte, om het daverende geluid te dem pen, waarin men dan ook werkelijk uitne mend is geslaagd. Bovendien is er nog een aparte zaal ingericht voor het controleeren en repareeren van instrumenten, hetgeen van zeer groote beteekenis wordt geacht, nu het blindvliegen steeds meer toeneemt Tenslotte kunnen wij nog mededeelen. dat waar nu een paar oude boerderijtjes staan een nieuwe loods zal worden ge bouwd, die gedeeltelijk voor hangarruim- %e benut zal worden. Een andere loods is, r$?.ds gedeeltelijk voltooid. '"Nabij het stationsgebouw Wordt een nieuw bureautje gebouwd voor de propa ganda, van waaruit deskundige geleiders gezelschappen, die de vlieghaven komen be zichtigen, ten dienste zullen staan. De K.L.M. heeft momenteel in bedrijf 146 motoren, terwijl nog 34 motoren in bestel ling zijn. In totaal heeft zij sinds de op richting 264 motoren in bedrijf gehad. de tegenwoordige tarieven reeds f60.000 tol geld te kunnen innen; het tweeie jaar f 51 000. Na het zesde jaar hoop: men. dat het tolgeld met 10 pet. verlaagu zal kun- >en worden. a De rekening sluit echter met een nadee- lig slot van f 10.000. Dit zal door de streek en de provincie moeten worden opgebracht. De voor/.i'ter deelt mede, dat de commis sie aan Gedcp. Staten zal voorstellen aldus to handelen; le. bami having van het veer Kamperland Veere; 2. afstand nt or de Provincie van de vol ledige win;: (pl.m. f12000) op de veergel den Kortgenc -Wolpbaortidijk, en wel van 1036 af; 3e. de Provincie zal gedurende 20 jaren jaarlijks f5000 bijdragen. De vier gemeenten van Noord-Beveland zouden gedurende 20 jaren f0.35 per inwo ner moeten bijdragen, hetgeen neerkomt op f2500 per jaar, De polders worden in vier klassen ver deeld. Dc meest nabijgelegen polders vor men de le klasse. Deze zouden een bij drage moeten geven van f0.45 per HA., de 2e klasse betaalt f 0.40, de 3e kl. f0.35 en de 4e kl. f0.30 per H.A. Gezamenlijk zou er dan gedurende 20 jaar f2500 per jaar bij gedragen worden. Werkverschafing Noord-Holland Rijk commissie geïnstalleerd In het gebouw der Provinciale Griffie te Haar lem heeft Minister Slotemaker de Bruine gisteren de Rijkscommissie van Advies voor Werkverschaf fing en Werkverruiming in Noord-Holland ge ïnstalleerd. De Minister wees er op, dat de werkloosheid in Nederland sedert het vorige jaar is gestegen, dodh bij de door het Rijk gesubsidieerde werkver schaffingen zijn ongeveer duizend personen meer te werk gesteld Hij herinnerde aan de bijzonder gunstige resultaten, welke de Rijkscommissie in Gelderland beeft bereikt, waar. indien men Nij megen en Arnhem uitschakelt, op 1 Januari jJ. 76% van het aantal voor steun in aanmerking komende personen te werk kon worden gesteld. Voorts deelde de Minister mee, dat ca eenige proefnemingen besloten is, over geheel Nederland arbeiders in het landbouwbedrijf te werk te stel len, waarvoor het Rijk dan een loontoeslag geven. Bovendien zal de mogelijkheid worden geopend werken uit te voeren, waarbij niet het geheele beschikbare bedrag als loon kan worden uitbe taald, zooals tot dusverre geschiedde. De voorzitter der Commissie, Mr. J. B. Bomans. herinnerde aan hetgeen de provincie reeds gedaan heeft ter bestrijding der werkloosheid, en deelde mede, dat het in de bedoeling ligt 37 K.M. weg aan te leggen, en 190 H.A. duingrond te bebos- Brugplannen op Noord-Beveland Tc Kortgene heeft een commissie van eenige leden van de Ged. Staten vergadierd, onder presidium van den Commissaris der Koningin, met afgevaardigden van verschil lende polderbesturen, tel- bespreking van een brugverbinding van Noord- en Zuid- Beveland. De Voorzitter noemde een brugvertrin- ding a.m. een groot landbouwbelang voor de streek. De kosten zijn geraamd op f 1.100.000. In het midden van de brug zal een beweegbaar gedeelte gemaakt worden. De afstand van de onderzijde van de brug en het hoogwaterpeil zal pl.m. 7 "M. bedragen; de brug zelf zal 5 M. breed worden, zoodat twee voertuigen elkander kunnen passeeren. Aan beide zijden van de brug zal een pad loopen van 1.25 M. breed. Het beweegbare ge deelte zal nacht en dag bediend kun- men worden. Het Rijk is bereid om voor een gedeelte ln de kosten van den bouw tegemoet te komen, door den aanleg van den oprit aan den Zuid-Bcvelandschen oever voor zijn re kening te nemen. De tegenwoordige veergelden brengen laar lijkt» bruto f48.000 op. Het eer-te jaar dat 'de brug er ligt, denkt men met behoud yan Staatspensioen. In strijd met het Christelijk beginsel. In 1922 trad de heer Van Houten van de C.D.U. op voor Patrimonium te Lemmer en „wees in het bijzonder", volgens het verslag, „op het feit, dat wij ons niet kun nen vereenigen met het stelsel van staats- pensioneering, omdat dit opkomt uit do socialistische levens- en wereldbeschouwing; de sociale wetten van Talma spruiten voort uit het Christelijk beginsel." Thans staat dit Kamerlid op elke verga dering premie-vrij staatspensioen te verde digen. Onlangs liet hij zich aldus uit: „Een staatspensioen van f 10 per week voor man en vrouw is de eisch van do C.D.U. Dat pensioen moet op 60-jarigen leeftijd ingaan. De heer Den Ouden heeft gezegd, dat het 60 milHoen gulden zal kos ten. Dat is mogelijk. Er gaat dan echter af het bedrag, dat thans reeds betaald wordt ouderdomspensioen en men zal op den steun besparen, omdat er dan weer meer ruimte, komt .voor jonge menschen, die van steuntrekkende normaal arbeider worden." Hiertegenover berekende R. A. den Ouden onlangs in Nederland en Oranje dal wanneer personen met een inkomen van f 2000 niet voor staatspensioen in aanmer king komen, voor een uitkeering van f 5 per hoofd en per week een bedrag van 134 millioen noodig zou zijn. Stelt men de grens op f 1400 dan is er zeker nog 70 80 millioen noodig. Nu lieoen er op 1 Januari 1934 do laatst bekende cijfers in totaal ruim 305 duizend ouderdomsrenten tot een bod rag van ruim 45 millioen gulden. Zou men deze in mindering willen brengen, gelijk de heer Van Houten het voorstelt, ofschoon zijn pro gram dat klaarblijkelijk niet doet, dan was daarboven toch nog benoodigd een bedrag van 40 millioen, rechtstreeks uit de belas tingen te kwiiten. Verviel daarbij het zegel tjes-plakken, gelijk boven reeds gezegd, dan zou worden gemist: le. het bedrag der premies, door middel van zegels opgebracht; in 1931 werd volgens het verslag der Raden van Arbeid voor 41 millioen aan zegels verkocht; het gemiddeld bedrag per loopende verzekering, in dat jaar betaald, was ongeveer 1-4 gulden; 2e. de rente van de belegde kapitaal reserves uit de fondsen. Ook op deze wijze berekend, zouden de kosten van dit premie-vrije staatspensioen wel 'n dikke 80 millioen vordêrr- Patrimonium paraat Onder de titel „Voor Waarheid en Recht' verscheen no. 3 van het propagandablad van „PatrimoniumHet is goed geschreven en geeft positieve voorlichting aan 't volk, doch rekent ook behoorlijk af met propa gandisten, die het parool volgen: „Verlak ken maar, jongens!" Enkele spotprenten verlevendigen de houd. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Drietal: Te Amsterdam (vac. BerkeJbach v. d. Sprenkel), Dr. A. H. Edel'koort te FeyenoOrd, Dr. K. H. Mlskotte te Haarlem en Ds. P. G. de Vey Mestdagh te Rotterdam. Beroepen: Te Amsterdam (vac. Kromsigt) F. J. Broeyer te Woerden. Te Almkerk, H W. Waardenburg te Hoogmade. Te Ridderkerk, Jac. Vermaas te Hoogeveen. Aangenomen: Naar Waaxens-Bractzum, D. Oosten, cand. te Sneek. Bedankt: Voor Oldeholtwolde, D. Oosten, car.d .te Sneek. Voor Oostkapelle (Z), Ph Peter te Rijnsburg. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Drogeham, A. de Ruiter te Oude en Nieuwe Bildtzdjl en Dr. J. Schelhaas te Tzummarum. Beroepen: Te Koog-Zaandijk, D. Broer te Surbulsterveen. Te Zuidhorn, J. G Adema te Opende (Gr.). Te Driebergen, M. B. Veer te Zevenbergen. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Sceek. W. Meijnhout te Amsterdam-Noord. GEREF. GEM Tweetal: Te Leiden, J. Fraanje te Barne- veld en M. Heikoop te lltredht. BAPT. GEM. Beroepen: Te Emmer Erfscheiderveen (2e keer), J. B. de Neef te Vriesdheloo. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE De heer H. M. J. van Duyne, cand. tot den II. Dienst en hulpprediker te Terne u- -n, hoopt Zondag 21 April a.s. afscheid te nemen als hulpprediker van de Ned. Herv. Gemeente te Temeuzen. Zondag j.l. heeft Ds. A. Dragt J.Hzn., gekomen van Noord-Scharwoude, zijn intrede gedaan als e eerste predikant bij de Geref. Kerk van Nleuwer-Amstel- Noord, na bevestigd te zijn door Dr. J. H. Donner van Broek op Langen dijk met een predikatie over Joh. 1:6 en 7, sprekende r 3 dingen: zenden, getuigen en geloo- Den bevestigde werd toegezongen Ps. 132 6 en Ps. 134 3. Voor zijn intrede had Ds Dragt tot tekst gekozen 1 Joh. 1:5, be helzende: de verkondiging van het Woord des levens, wat zij is en wat zij inhoudt nieuwe lecraar sprak daarna toe zijn bevestiger, den Consulent Ds. Bouma, zijn collega's, de vertegenwoordigers der gena- buurde Kerken en der burgerlijke overheid, kerkeraad en gemeente. Ds. Dragt werd toegesproken door ouder ling L. Oranje Czn., namens Kerkeraad Gemeente, die liet zingen Ps. 20 1; door Ds. H. Buurman, em.-pred. van Amstelveen, door Ds. H. S. Bouma, van Amstelveeo-Zuid, namens Classi?, en collega's en buurtkerken door burgemeester Mr. C. P. Haspek van N.-A. Aanwezig waren verder Ds. A. C van Nood van Ouderkerk a.d. Amstel en Ds. G. Lugtlgheid van Amstelveen. EMERITAAT Ds. J. N. DROST Ds. J. N Drost, predikant b'j de Ned. Herv. gemeente te Assendelft, heeft, wegens voort durende ongesteldheid, emeritaat aangevraagd. Ds. Drost is thans 61 jaar oud en werd can- didaat in 1899. Assendelft is, tweemaal verblijf ln O. Indië meegerekend, zijn 17e standplaats Dr. S. P. DEE Geest el. verzorger van „Eudokia' De N Prov. Gron. Crt. bevat bet, ons officieel nog als voorbarig bestempelde bericht, dat Dr. S. P. Dee, Geref predikant te Haren (Gron). be noemd zal worden tot geestelijk verzorger var „Eudokia" te Rotterdam, als opvolger van Ds. G. Elshove, Dr. Dee is 45 jaar oud en sedert 1925 predikant te Haren. Ds. W. A. WIERSINGA. De toestand van Ds. W. A. W iersinga, Geref. pred. te Loosduinen, is de laatste dagen vooruitgaande. De patiënt is thans koortsvrij. BEGRAFENIS Ds A. BOLWIJN In de gemeente, welke hij ruim tien jaar gedieivi heeft: Nieuw Loosdrecht, ie het stoffelijk overschot van Ds A. Bolwijn, pred. dei Geref. kerk van Montfoort en L-nschoten, ter ruste gelegd. Zaterdagmid- waren daartoe honderden op de begraaf plaat verzameld, nadat ten huize van Ds H. d. Elskamp, Geref. pred. te Hilversum, en schoonzoon van den overledene, Ds R. Smilde Zeist, waar Ds Bolwijn overleden is, ge sproken had over 2 Tim. 4 7. Aan de groeve hebben gesproken Ds J. Ver- steegt, Geref. pred. te Nieuw-Looedrecht, die gewezen heeft op de tragiek in het leven van Ds Bolwijn. Ir» Ned. Indië werd zendeling Bol wijn namelijk door zijn gezondheidstoestand weldra verhinderd het Evangelie te verbrei en moést hij weer naar het vaderland terugkeeren. Nadat Ds Smilde een gedeelte had gelezen ui'; Roni. 8, gevolgd door de Apostolische Geloofsbelijdenis er. gezongen was Psalm 08 10, werd door Ds Smilde het Onze Vader gebeden. Namens de familie heeft Ds v. d. Elskamp voor de betoonde belangstelling dank gezegd. Woensdag 12 Juni zal te Apeldoorn worden gehouden de predikantenconferentie der Chr. Geref. Kerk. Als sprekers zullen op treden Prof. G. W i sse. met het onderwerp: „Antiek Kerkelijk besef en moderne reli- gieuse Gemeenschapszin". Ds. II. C. Bimee van Zaandam zal spre ken over de Buchmanbeweging. OUDERLINGENCONFERENTIE De 29ste Ouderlingenoonferentie, in do Classis 'sGravenhage der Geref. Kerken wordt gehouden Woensdag 8 Mei, s avonds 7 uur in de Westerkerk, Herderinnestraat 22 te Den Haag. Ds. W. v. 't S a n t, van den Haag-West, hoopt een referaat te hou den over „De prediking in onze Geref Kortten.' KERKBOUW TE DEN HAAG Zaterdagavond hield de Chr. Geref. Ge meente 's-Gravenhage-West onder praesi- dium van Ds. N. de Jong een drulc be zochte gemeente-vergadering ter bespreking van de plannen tot kerkbouw. Het ligt in de bedoeling een bedehuis te doen verrij zen met 800 zitplaatsen op een terrein aan de Pomonalaan, waarvaü de onderhande lingen met het gemeentebestuur in een ver gevorderd stadium vePkeeren. Ter tafel waren de teekeningen en ma quette van het nieuwe kerkgebouw, dat ge bouwd wordt onder architectuur van den heer v. d. Kraan te R 11 e r d a m. Na breedvoerige toelichting van den pen ningmeester hechtte de vergadering met al- gemeene stemmen haar goedkeuring aan de plannen. MEDISCHE ZENDING Met ingang van 1 April is tot tijdelijk arts aan de Zendingshospitalen te Keboe- men en Wonosobo benoemd, Dr. G. H. van Koevorden Brouwer, arts te Am sterdam. Deze arts is 15 Maait reeds naar Indië vertrokken ter vervanging van Dr H. M. v. d. V e g t, die begin December van het vorige jaar ongesteld in Keboemen is aan gekomen. Door eenigen tijd vacantie verbe terde zijn toestand niet, en moest hij op advies van drie doktoren, door den Raad van Toezicht op het Hospitaal te Keboemen aangewezen, naar Nederland terugkeeren. Schoolnieuws, Prof. Dr. H. Th. Obbink Benoemd tot buitengewoon hoogleeraar voorgesteld: Utrecht, op 20 Mei. In behandeling komt een referaat van Ds. J van Herksen in Ermelo over „Meester en Dominee". Het aantal aangesloten scholen is gedaald van 393 tot 388. Het orgaan van het G. S. bevat het jaarverslag en de Districtsverslagen, zoomede een lijst der aangesloten scholen. CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS Het 75-jarig bestaan Op 30 October 1860 werd de Vereen, voor Chr. Natiooaal Schoolonderwijs opgericht. Zij zal n dit jaar op dien dag haar 75-jarig bestaan bereikt hebben. Zij telt thans ruim 600 aangeslo ten scholen en 13 kweekscholen. Het voornemen op een buitengewone algemeene vergadering het najaar dit feit te gedenken en een gedenk boek uit te geven. Examens photosynthesis of schrift „Optisch aoelt van firasontladir ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Cand. rechten Jhr. dr. P. M. Graswinkel, Tj. de Vrleze cn mej. M. J. C. KerkelUk voorber. Op voorstel van curatoren der Gemeente- Universiteit van Amsterdam stellen B. en W. den Raad voor te benoemen tot bui tengewoon hoogleeraar in dc algemeene Godsdienstgeschiedenis en de geschiedenis van deu Israêlietischen godsdienst Prof. Dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. B. J. VAN BOCHOVE. f Te Utrecht is in den ouderdom van 64 jaren overleden de heer B. J. van Bochove, pedel 'der Utrechtsche universiteit. In Juli 1904 is hg als bediende aan de administratie dier universiteit verbonden ge worden en in December 1930 volgde zijn benoeming tot pedel. De begrafenis is bepaald op Donderdag a.s, omstreeks kwart over 11 op de tweede alge meene begraafplaats te Utrecht. THEOL. SCHOOLDAG APELDOORN Op den Theol. Schooldag der Chr. Geref. Kerk, die dit jaar op Donderdag 13 Juni te Apeldoorn gehouden zal worden, hopen als sprekers op te treden Prof. J. W. Geels en Ds. H. Velema van 's-Graven- zande. ONDERWIJSBENOEMINGEN. Aan de Geref. school te Pieterzijl is tot onderwijzeres benoemd mej. C. Mujj s, wacht geldster te Haarlem. Benoemd aan de Chr. U.L.O. school te Eindhoven de heer R. de Jager te Bussum. Mej. P. E. Kragt f Te Rotterdam is overleden op 68- jarigen leeftijd mej. P. E. Kragt, oud-hoofd der Bilderdijk-bewaarschool en oud-penning meesteres van de vormschool voor Chr. Bewaarschool-onderwijzeressen. Woerkc :mietische taal en let terkunde de heer J. H. Kroeze. Doet. Germaanache taal en letterkunde (Dultsch) de heer H. P. H. Teesing. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Doet. handelswetenschappen de heer H. J. A. ej. C. W. E l de hees Te Genève verzetten Polen en Denemar ken zich ernstig tegen een veroordeeling van de Duitsche breuk met de ontwapenlngs bepalingen van het Verdrag van Versailles. Abessynië's verzoek komt eerst in de ge wone zitting van den Volkenbondsraad in lei a.s. aan de orde. Te Dublin is een communistisch complot ontdekt, dat ten doel had onlusten te ver wekken in de Paaschweek. Chamberlain heeft bij de indiening van zijn begrooting een optimistische redevoe ring gehouden. De beklaagden inzake de lilmbrand te Hilversum hebben voor de Amsterdamsche Rechtbank terecht gestaan. Prinses Juliana heeft gister de door jeug dige werkloozen aangelegde Ringspoorbaan- wandelweg te Amsterdam geopend. De Twentsche Bank in 1934. Verschenen zijn de jaarverslagen over 1934 van de N.V. Levensverzekering Mij. Utrecht; Thomsens Havenbedrijf te Rotterdam en de Spaarbank te Rotterdam. Her Prop. theologie (cum laude) Nog niet lang geleden, in Augustus 1932, heeft mej. Kraet het onderwijs verlaten en bij haar afscheid is toen gebleken, hoezeer zij gewaardeerd werd en hoe groot haar vloed was op degenen, die, klein of groot, aan haar zorgen werden toevertrouwd. Bij die gelegenheid heeft Dr. J. F. Reits- ma als voorzitter der vereeniging, waarvan ook de Da Costa- en Dr. Bavinck-bewaar- scholen uitgaan, haar aldus toegesproken: „Bij het neerleggen van uw levenstaak, die gij bijna een halve eeuw met liefde en toe wijding hebt verricht, kunt gij met groote voldoening op den afgelegden weg terug zien. Namens het bestuur wensch ik u Gods zegen in uw verdere levensjaren toe en een goede gezondheid om van de welverdiende rust te genieten". Deze rust is betrekkelijk kort geweest; toen zij aftrad was haar gezondheid uitste- De begrafenis is bepaald op Donderdag te 2 uur op Crooswijk. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND De algemeene vergadering van het Geref. Schoolverband zal gehouden worden op Woens dag 29 Mei a.s. te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. In de Comm. van uitvoering moet in een vacature voorzien worden door tot om ge zondheidsredenen uittreden van den heer J. Klok man, Als plaats en datum van vergadering wordt G. S. Prank. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Cand. vis -en natuurkunde F. do heeren A. M. :erman, J. Landsman (met lof) en C. J. J. iinek Blok Cand. wis- en natuurkunde L do heeri V. de Bas en A. P. Petten. mej. L. Holn- i H. M. van Hofi D do heer N Voorwijk. ^Apotheke irkunde H do heer •eohtswetenschap de he« APOTHEKERSASSISTENT STUURLIEDEN M, Pauwels. VROEDVROUW-EXAMEN ROTTERDAM (Rijkskweekschool voor vroede vrouwen). Eindexamen. Gesl. do daj Bakker, T. v. d. Bijl, F. Epker, P. Feor SCHIPPER BINNENVAART Nederland: A. Bollet, Ooltsensplaat, E. S. Smid, Groningen, K. Timmer, Texel J. Vermeulen. Middelburg. Voor het diploma Kana BRESKENS. Dlploi Braohe, Breskons. Diploma schipper Wetenschap. Dr. ROBERT SAUDEK. f Baanbrekend graproloog. Op 55-jarigen leeftijd is te Londen over leden de ook in ons land zeer bekende gra- pholoog Dr. Robert Saudek. Hij ontwikkel de de graphologie op wetenschappelijken grondslag in tal van werken en wordt als grondlegger van de experimenteele richting in de graphologie beschouwd. Tijdens en na den oorlog was hij in Nederland aan het Oostemrijksche, later aan het Tsjechische gezanschap verbonden. Hij sprak en schreef onze taal en had vele Nederlandsche vrien den, ook te Londen, waar hij gedurende latere jaren, tot aan zijn vroegtijdigen dood. als journalist werkzaam was. Gemengd Nieuws. DE INBRAKEN IN DEN ACHTERHOEK Geruimen tijd reeds zijn groote streken van den Achterhoek door veelvuldige in braken onveilig gemaakt, met het gevolg', dat vele plaatsen er toe zijn overgegaan een versterkte bewaking in het leven te roepen Zoo was de burgemeester van Steenderen in overleg getreden met de marechaussee van Zutphen, waaprloor ook voor zijn plaats bewakingsversterking kon worden voerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men hiermede succes kunnen boeke Men slaagde er nl. in een inbraak hij de Coop. Zuivelfabriek, te Steenderen, te ver ijdelen. Tegen twee uur in den nacht waren de inbrekers, in totaal drie man, per auto naar hun operatieterrein gekomen. Een hunner bleef in de auto zitten, de twee an deren gingen tot den aanval over. Dank zij de extra-surveillance echter liepen de heeren in den val Zoodra zij zich ontdekt zagen, kozen zij het hazenpad, waarbij echter een hunner door een revolverschot van dc ach tervolgende marechaussee in den arm ge troffen werd, waarop hij kon worden gear resteerd. De tweede inbreker kon eenigen tijd later met behulp von den politiehond van den rijksveldwachter van Steenderen worden opgespoord. De man, die in de auto Voornaamste Nieuws. ROFFELR1JMEN. ELKE AVOND..., Elke avond tusschen zessen En half zevenstrijk en zet, Speelt het volgende tooneeltje Met de vastheid van de wet: Als de tafel afgeruimd is Zakt pa diep in z'n fauteuil; Veilig achter zijn courantje Zinkt hij weg en knapt z'n uil. Moeder pakt het kousenmandje, Zoekt precies de rechte zij En ze stopt, of haalt een gaatje Met een enkel draadje bij. Mfe de meid zingt in de keuken Wijsjes in een lijze maat, Rinkelt met het gerozilver, Baadt de pannen en de- vaat. -> Mies, het bakvischje van zestien, Heeft haar schooltasch opgepakt En is kallempjes naar boven, Naar pa's kamer afgezakt. Boven komt ze pas in actie, Werkt ze met versnelde spoed, Tot pa's tafeltelefoontje Miesje's wangen kleuren doet. Als het ding maar amper ting zegt Heeft ze al de horen vast; Niemand hoort de vreemde vragen Waarop Miesje's antwoord past: „Ja-aa! Nee-ee! Malle kwiebus! Neehoor! Jahoor! Eénig! Loop* Fijn! Zeg, bèn-je!".en tenslotte Da-agJa, tot morgen Joop!"... Elke avond tegen zessen...: Aan het andre eind der stad Staat een glazen telefooncel Die een jongeling bevat. Elke avond gaat een duppie In de liefde-automaat En een stroom van stille liefde Langs de onder gr ondsche draad... - (Nadruk verboden.) LEO LENS zijn makkers had opgewacht, was, zoodrai hij onraad bespeurde, weggereden. Hij kon tot dusver nog niet worden opgespoord. DE DIJKDOORBRAAK BIJ GOUDA. Het gat gedicht. Zaterdag is het gat in den doorgebroken binnendijk van de voorhaven in de nieuwe verbinding tusschen den Hollandschen IJssel en de Gouwe, bij Gouda, nadat men de ge heele week zand had gestort, gedicht. Tevens is de weggeslagen steenglooiing voor den dijk hersteld, zoodat de voorhaven weer afgesloten is. Tot de verdere werkzaamheden voor de versterking van den IJsseldijk behooren thans nog de aanleg van een kleibekisting en van een berm langs den voet van den dijk. Het onderzoek duurt nog steeds voort, doch de gewone werkzaamheden voor de voltooiing van de nieuwe scheepvaartverbinding worden regelmatig voortgezet. Er is thans ook een aanvang gemaakt met het uitbaggeren van de voorhaven, waartoe een baggermolen is gearriveerd. De uitgebaggerde grond wordt opgespoten op het tusschen het scheepvaart kanaal en Rijnland's stroomkanaal liggend terrein, dat op het oogenblik als gevolg van de doorbraak ruim een meter onder water staat en waarin de tractor en een aantal kipkarren zijn verdwenen. Deze materialen zijn nog niet teruggevonden. door den heer Wolnie, van Essen naar Bremen vloog, na een nood landing te Voorst nabij Deventer. Het ■vliegtuig, waar van een vleu gel afbrak, wordt ter ■plaatse gede monteerd. 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5