D-E IN DE PIJP/ De Volkenbondsraad en Berlijn MAAR...., D0UWE EGBERTS De filmbrand te Hilversum Gemengd Nieuws. Weerbericht BINNENLAND. DINSDAG 16 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Ernstige verdeeldheid over de voorgestelde resolutie Te scherp voor Polen en Denen, te zwak voor Franschen en Russen De zitting- van den Volkenbondsraad zou gistermorgen om 11 uur beginnen. Daar Simon en Aloisi ecjiter te laat zou den aankomen, besloot de voorzitter, Roesjdi Arasj, de vergadering eerst in den middag te doen aanvangen. Hoewel deze zitting een buitengewone is, 'speciaal bijeengeroepen omdat Frankrijk dit had gewenscht met het oog op de invoering van den algemeenen dienstplicht door de Durtsche regeering, kwam als eerste punt op de agenda voor het hernieuwde beroep van Abessynië op den Volkenbond in ver band met den Italiaanschen troepcnaanvoer langs de Abessynische grenzen. Lang werd over dat beroep gesproken en het einde was, dat de Abessynische gede legeerde zwichtte voor de argumenten der groote mogendheden, om de kwestie tot de gewone Raadszitting, van Mei, te verdagen. In de hotelkamers was inmiddels al ern stig van gedachten gewisseld over het Fran- sche beroep op den Volkenbond en daarbij was gebleken, dat men het over de desbo treffende resolutie niet gemakkelijk eens zal kunnen worden. Te Stresa hebben de Engelschen er reeds naar gestreefd om de Fransche resolutie, die zij veel te scherp vonden, te verzwak ken. En nu te Genèva blijken de meeningen ook over de „verzwakte" resolutie lang ntet gemakkelijk in overeenstemming te kunnen .worden gebracht De tegenkanting komt van de zijde van d° Poolsche en Deensche leden van den Vol kenbondsraad, Beck en Mijnch, die er beide niets voor gevoelen Duitschland met een scherpe resolutie voor het hoofd te stooten, omdat dit Duitschland allicht weer lange" buiten den Volkenbond zou houden dan an ders mogelijk zou zijn. Ook de Zuid-Amerikanen zouden de reso lutie te scherp vinden en met elkander zou den de tegenstanders bezwaar hebben tegen het in de resolutie uitgesproken voornemen om tegen toekomstige verdragsschendingen sanctie-maatregelen te nemen, waartoe ze dan voorstellen wil doen uitwerken door een comité. Hiertegenover staat' weer, dat Litwfnof de strekking van de resolutie te zwak vindt omdat zij geen „veroordeeling" van de Duitsche daad bevat maar deze slechts be treurt Met de eigenlijke kwestie waarvoor de buitengewone Raadszitting is bijeengeroepen zat men dus reeds in het slop nog vóór de eigenlijke Raadszitting begonnen was. De Raad kon zelfs niet eens een rappor teur over deze zaak benoemen, omdat Ma- idiaraga, dien men ervoor bestemd bad, de medewerking van twee collega's ervoor ver zocht, zooals bij belangrijke vraagstukken gebruikelijk is en or onder de daarvoor in aanmei-king komende Raadsleden geen lust bestond om zich het lidmaatschap van deze commissie te laten welgevallen. Zoodoende wist de Vulkenbondsraad voor- loopig niets beter te doen dan zich tot he denmorgen te verdragen. In de Raadszaal zelf is gisterem, den eer sten dag, nog geen voord gesproken kun nen worden over de invoering van den Duitschen dienstplicht. De te benoemen commissie l drie In Fransche kringen verluidde gister avond. dat in de Raadszitting van lieden een commissie van drie zou worden benoemd, bestaande uit Madiaraga (Spanje) Munch (Denemarken) en Rinas Vicuna (Chili), welke een ontwerpresolutie zal moeten uit werken nopens de Fransche klacht aan den Volkenbond wegens de invoering van den dienstplicht in Duitschland. Do Memel kwestie De vertegenwoordiger van de MemelU.nd- sche Duitschers, schoolraad Meyer, en de Lithausche gezant te Parijs, Klimas, zijn in Genève aangekomen. Dientengevolge ver wacht men, dat ook de Memelkwestie bij de politieke besprekingen van thans te berde zal worden gebracht. De aanstaande Donauccnferentie. De Donauconferentie, welke op 20 Mei te Rome zal bijeenkomen, heeft volgens Gior- nale d' Italia tot taak het nieuwe Donau- pact definitief tot stand te brengen. Uit Genève: Laval heeft Maandagavond een verklaring afgelegd over de kwestie der herbewapening van Oostenrijk, Honga rije en Bulgarije, waarvan de essentieels inhoud is, dat de drie mogendheden die te Stresa hebben geconfereerd niet breedvoe rig op deze kwestie zijn ingegaan. Zij heb ben zich er veeleer toe bepaald deze kwestie ter informatie door te geven aan de direct belanghebbende mogendheden. Men verneemt, dat Laval in een onder houd met Titoelescoe. ook de kwestie der herbewapening van Bulgarije, Oostenrijk en Hongarije heeft besproken. Titoelescoe zou daarbij namens de Kleine Entente en de Balkanentente het toetreden van Bulgarije tot het Balkanpact een der tevoren te scheppen veiligheidsgaranties hebben genoemd. De groote moeilijkheid te Genève LONDEN, 16 April. De .Daily Telegraph" verneemt heden uit Genève, dat het de Fransche, Britsche en Italiaansche regee ringen niet gemakkelijk zal vallen den Vol kenbondsraad ertoe te krijgen een moreelc veroordeeling van de Duitsche dienstplicht- maatregelen uit te spreken. Simon heefter zich gisteren toe beperkt tegenover de Brik sche journalisten alleen over Stresa te spre ken. De houding \an Polen en Denemarken vormt de grootste belemmering voor een veroordeelende uitspraak. TERUGKEERENDE VOORSPOED Optimistische begrootingsrede van Chamberlain „80 pet. van onzen voorspoed terugverovard" Uit Londen: De zitting van het Lagerhuis van gisteren stond geheel in het teelten van de begrootingsredevoering van den minister van financiën, Chamberlain. Mac Donald was twee uur voor het begin van de rede van den minister uit Stresa weer te Londen aangekomen. Chamberlain, die door de afgevaardigden in afwachting van een begrooting, die geen 'nieuwe lasten, doch integendeel zekere ver lichtingen brengt, levendig werd begroet, ving aan met te constateeren, dat het afge- loopen jaar gekenmerkt is door beslistev vooruitgang. De industrieele productie is met 12 pet. gestegen. De uitvoer is vergeleken met het vorige jaar gestegen met 30 millioen pond sterling. De rentevoet is laag gebleven, ter wijl de kosten voor levensonderhoud belang rijk bleven onder het niveau van 1931. De productie van ijzer en staal is met 30 pet,, die van ruw ijzer met 50 pet. gestegen. Onder luiden bijval deelde Chamberlain mede, dat de deposito's van de spaarders gestegen waren met 50 millioen pd. sL „Over het algemeen kan men thans zeggen aldus Chamberlain dat wij SO pet van onzen voorspoed terug- veroverd hebben. Onze taak is thans de overblijvende 20 pet te heroveren, zonder nadeed toe te brengen aan het vertrouwen, dat wij reeds hebben ge vestigd. Wanneer de vrede in het bui tenland gehandhaafd blijft en wij een behoorlijke mate van eenheid in het land kunnen behouden, zie ik niet in, waarom wij niet in dit loopende jaar nog verderen vooruitgang zouden be reiken in de richting van voorspoed. In deze overtuiging heb ik mijn be- grootingsramingen opgesteld", In zijn begroot jngsverklarmg deelde Cham berlain o.a. mede, dat de belasting op zware oliën voor wegvoertuigen verhoogd zal worden van 1 d. tot 8 d. per gallon, met ingang van Augustus a.s. De belasting op rijst in dop zal eveneens wordon verhoogd, terwijl een nieuwe belasting op soyaboonen zal worden ingevoerd. Verlagingen van inkomstenbelasting zul len worden ingevoerd voor de kleine inko mens, terwijl de civiele ambtenaren volledig herstel zullen krijgen van de salarisverla gingen, die zijn ingevoerd. De begrooting wijst een totaal van in komsten aan ten bedrage van 734 470000 1 van uitgaven ten bedrage van 733.970.000 Aan het slot zijner redevoering verklaar- Ierland bedreigd door een communistencomplot? Scotland Yard heeft den Ierschen Vrij staat gerapporteerd over een communistisch complot ten doel hebbend ernstige onlusten te verwekken gedurende de Paaschweek en een welbekende persoonlijkheid te Dublin te vermoorden. Uit de bij huiszoekingen ge vonden documenten zou voorts gebleken zijn, dat er nauw contact bestaat tusschen de communisten met de organisatie van het lersche RepublikeLnsche leger in vele dee- 2 en van Zuid-Ierland. De Valera heeft alle verloven voor leger fen politie gedurende de Paaschweek inge trokken. Zal Ierland zich afscheiden? Plannen voor eon referendum Uit Dublin: Minister-president de Valera beeft aangekondigd, dat een referendum zal worden gehouden in den Ierschen vrijstaat ter beantwoording van de vraag, of de vrijstaat deel zal blijven uitmaken van het Britsche rijk, of zich zal afscheiden en een onafhankelijke republiek zal vormen. Bezoek van Nederlandsche Journalisten Een aantal Nederlandsche journalisten hebben een bezoek gebracht aan de Brussel- sche Wereldtentoonstelling. Na een déjeu ner, dat werd voorgezeten door den heer Vaxelaere, onder-voorzitter van het Uit voerend Comité en dat werd vereerd met aanwezigheid van den Nederlandschen gezant te Brussel, hebben de journalisten een rondgang over de tentoonstelling ge maakt Zij werden ontvangen in het Neder landsche paviljoen, dat op 30 April a.s. of ficieel zal worden geopend. Des avonds waren zij de gasten van hun Belgische collega's in het Pershuis te Brussel. Vandaag brachten zij een bezoek aan het Graf van den Onbekenden Soldaat. Zij wer den daarna ontvangen op het Stadhuis en in het Nederlandsche DUITSCHE BLADEN IN ITALIË VERBODEN. Uit Berlijn: Het Berliner Tageblatt deeft mede, dat de Deutsche Aligemeine Zeitung en de Muenchener Neuesten Nachrichten in Italië zonder termijn zijn verboden. Van den Voelkjschen Beobachter is een editie in be slag genomen. L.i WERVELSTORM IN POLEN. Uit Warschau: In Klein-Polen heeft een Wervelstorm gewoed, die groote schade heeft aangericht De storm woedde in het Ooste lijke gedeelte van genoemd gebied en hoeft, daar in korten tijd niet minder dan 62 hui zen totaal verwoest Talrijke boomen wer den ontworteld, terwijl de telegraafverbin dingen ernstige schade opliepen. 7500 ONGESCHOOLDE ARBEIDERS VOOR OOST-ATRIKA. Uit Rome: In verband met een verzoek [van den hoogen commissaris voor Oost-Afn- ka, de Bono, zijn 7500 ongeschoolde arbei ders in dienst genomen, die noodig zijn voor de werken, die thans in Oost-Af rika worden uitgevoerd. De arbeiders zijn in Zuid-Italië gerocruteercL Zij zullen zonder verwijl ver trekken aan boord van verschillende mail schepen. SOVJET-RUSLAND EN HET INTERN. ARBEIDSBUREAU. Uit Moskou: De Sovjet-regeering heeft het intern, arbeidsbureau er van in kennis ge steld, dat de Sovjet-Unie, ondanks haar toe treding tot den Volkenbond, slechts als waarnemer zal deelnemen aan het werk van bet internationale arbeidsbureau. PARIJSCHE INDUSTRIEEL GEARRESTEERD Uit Parijs: De rechter van instructie te Versailles heeft Zaterdag den Parijschen in dustrieel Schwab doen arresteeren, die als directeur van een suikeronderneming in de jaren 1930 en '31 schuldbrieven tot een be drag van acht millioen francs in omloop heeft gebracht, terwijl het maatschappelijk kapitaal zoo goed als geheel niet meer be stond. De onderneming stortte in 1934 ineen. De oplichting betreft een bedrag van onge veer vier inillioen francs. PRIJZEN STIJGEN IN BELGIE Brood 15 pet. duurder Ondanks den remmenden invloed van de regeering stijgen de prijzen in België, in som mige gevallen langzaam, in andere vrij snel Zoo is de prijs van het bloem over het alge meen met 20 francs gestegen, waardoor de prijs van het brood van heden af met 15 pet. wordt verhoogd. Verschillende verbruiksartikelen stijgen met 20 d 30 pet.. De (Belg.) „Standaard" wijst er op dat op de Antwerpsche beurs niiet alleen de de tailprijzen onmiddellijk den weerslag van de waardevermindering van den franc onder vonden, doch vooral in de groothandelsprij- zen een snelle stijging werd waargenomen, wat duidelijk blijkt uit enkele cijfers van de Antwerpsche beurs. Kort Nie&ws Tussohen Sovjet-Rssland en Tsjecho-Slowa kije is een handels- en soheepvaartovereen- komst gesloten. m Het bij Patras aan den grond geloopen groote Engelsche stoomsohip „Letitia" is vlot gesleept Het schip is onbeschadigd. Tussohen Sovjet-Rusland en Tsjecho- Slowakije is een handels- en scheepvaart- overeenkomst gesloten. Daar de criminaliteit onder jeugdigen toeneemt heeft de Sovjet-regeering de wet op de doodstraf tot kinderen van 12 jaar uitgebreid. Te 'Genua zijn met een specialen trein 800 patriottische jongeren uit Frankrijk aan gekomen. Heden werd de reis naar Rome voortgezet. De Hongaarsche regeering heeft een vier jarenplan voor het parlement keurd. Vorige week is het aantal steuntrek kend en in Frankrijk met 9000 afgenomen. Sedert 1 Maart hebben 28.000 steuntrekker- den werk HEEREN-BAAI C 20 ct. per A ons HEEREN-BAAI A 15 cl per A ons HEEREN-BAAI Paars 10 ct. per ons j VARINAS 20-25-30 ct per ons ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI VARINAS Ot&dekéexndA gau/Ug&fe pyptafazfo/ de de minister, dat de begrooting in een tijd van nieuwe bezorgdheden in Europa wordt ingediend. Engeland moet denken aan het feit, dat zijn verdere economische vooruit- gang eventueel kan worden beïnvloed door omstandigheden waarover het slechts een geringe controle heeft. Daarbovenuit echter moet Engeland zijn opmerkzaamheid richten op eenige zijner flinkste industrieën, die thans nog in de schaduw liggen van de dalende lijn der wereldhuishouding. De bede van Chamberlain werd niet al leen door de regeeringspartij, maar ook door de Liberale Oppositie zeer gunstig ontvan gen. Voor de Labour Oppositie uitte major Attlee den wenach inzake een iJebat op een later tijdstip. Hij beperkte zich er toe thans te consta teeren, dat de begrooting uitgaven bevat voor verdere bewapeningen en dat boven de begrooting liet gevaar zweofde van een De verlichtingen die toegestaan zijn aan de kleine belastingbetalers noemde spr. een veel te laait komende maatregel. DE KERK EN DE WAPENFABRICAGE Uit Londen: Zestien leiders van Chris telijke kerken in Groot-Brittannië en Ierland hebben een memorandum onderteekend, dat ter zake van de wapen fabricage aan de Ko ninklijke commissie zal worden aangeboden. Het memorandum spreekt de overtuiging uit, dat het tegenwoordige systeem van fa bricage en handel in wapens den Oorlog pro voceert en strijdig is met de Christelijke mo ra aL De eisch tegen beide verdachten De eisch tegen de belde verdachten Maandagavond 24 September woedde in Hilversum een brand, tengevolge waarvan 46 kinderen werdén gewond. Drie meisjes overleden enkele dagen na het ongeluk. Op genoemden dag, in den vooravond brak brand uit in 't gebouwtje van de R.K. Werkliedenvereeniging aan de Boschdrift. In bet lokaal werd een missiefilm voor kin deren, getiteld „Ria Rago" vertoond. Er be vonden zich ongeveer tweehonderd kinde ren van 8—12 jaar in het gebouw, toen plot seling de film in brand vloog. Bijna dol van angst drongen de kinderen naar deuren en ramen. Voor de hoofddeur stond het filmtoestel opgesteld, zoodat slechts de beide zijdeuren overbleven. Door de krachtige hulp van politie en voorbij gangers waren ten slotte do kinderen bui ten het gebouw gebracht, dat als een fak kel brandde. Veertig kinderen en de pater missionaris B., die met kracht aan het red dingswerk had deelgenomen, hadden brand wonden opgeloopen. Een aantal patiënten, w.o. pater B., onder wiens leiding de film werd vertoond, moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen pater B. en den operateur, broeder E. J. D., beiden woonachtig te Teteringen, werd rechtsingang verleend, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Gister kwam deze zaak voor de Amster- damsche rechtbank. Grove schuld. Beide verdachten staan terecht, omdat het aan hun beider grove schuld, of althans aan den schuld van één hunner te wijten is, dat Barbera Hilhorst en Adriana Reyn- ders bij een door de verdachten gegeven film vertooning zoodanige brandwonden heb ben opgeloopen, dat zij na korten tijd zijn overleden. Subsidiair is de schuld aan zwaar lichamelijk letsel ten laste gelegd. Bij deze filmvertooning in een daarvoor niet ingerichte zaal, zoo vervolgt de dagvaar ding, hadden de verdachten in gezamenlijk overleg twee film-projectie-toestellen op zeer ondoordachte wijze opgesteld tusschen een houten buffet en den voorwand van de zaal op een brandbaar onderstuk, dat bovendien was bekleed met zeer brandbare stoffen. De deuren waren op slot. Verdachten hadden zich daarvan tevoren geen rekenschap ge geven. Voorzorgsmaatregelen volgens de ge meente-verordening (een emmer water en een dweil) waren niet genomen. De film rollen waren open en bloot neergeleg* het buffet bij de werkende toestellen. Op 29 Sept. is nog een 7-jarig meisje gestorven. Het getuigenverhoor. Dr Hulst als deskundige geeft een ver klaring van de doodsoorzaak der beide meis jes. Het lichaam van het eene meisje was op 17 plaatsen verbrand; bij het andere kind was de huid over een groot deel ver brand. De commandant van de Amsterdam- sche brandweer geeft vervolgens een demon stratie van de werking van bioscoopinstal laties. Getuige mej. van Os en de heer Welling, die de voorstelling bijwoonden, zette uiteen wat zij zagen vóór de ramp plaats had. Nadat nog drie getuigen zijn gehoord ver klaart de politioklerk HuiJ'sing, dat bij zich herinnert, dat er vergunning is gevraagd voor deze filmvertooning. De aanvrage was geschied door den heer Bergen Henegouwen bestuurslid. Getuige had het stuk terugge kregen met de bemerking „Goed, J. RL". Getuige had toen de vergunning afgegeven. De gebruikelijke voorwaarden waren in de vergunning gemeld. De yergunning was gesteld op naam van het missiehuis. Pater B. zegt, dat hij aan de vergunnings voorwaarden heeft voldaan. De waterkraan was vlak bij het filmtoestel; ook had hij een lap bij zich om eventueel brand te dooven. Vandaar, aldus pater B., dat ik vier minu ten stand kon houden; ik had de kraan ppengedraaid. Pres.: „Maar een natte doek had U niét"! Verd.: „Daar zou ik ook niets aan heb ben gehad." Getuige C Huijger, agent van politie, was in de nabijheid van het gebouw toen de brand uitbrak. Hij verklaart, dat de achterdeur gesloten was. Uitvoerig beschrijft getuige het verloop van den brand. Pater B. deed zijn uiterste best zoo vlug en zooveel mogelijk kinderen naar buiten te brengen. De agent Bergen Henegouwen heeft voor het bestuur de aanvrage ingediend, na ont vangen toestemming had hij deze aan het missiehuis te Soesterberg gezonden. Over een rapport naar aanleiding van de aan vrage wist getuige niets. Een der bestuursleden van de propagan- daclub geeft enkele verklaringen. Aan de hand van teekeningen zet getuige uiteen waar precies de stoelen en de toestellen stonden. Pater B. vestigt er nog eens de aandacht op, dat de installatie zoo dicbi mogelijk bij de waterkraan was opgesteld. De commandant van de Amsterdamsche brandweer Gordijn had een onderzoek inge steld. Van een vuurvrije cabine was geen sprake geweest. De stoelen stonden los in de zaal. Hij had een groot aantal half ver brande onderdeelen in beslag genomen. Op het bureau van de brandweer is de toestand zooveel mogelijk gereconstrueerd. Aan de hand hiervan is deskundige nagegaan waar aan de brand te wijten was. Verdachten misten de kennis. Pater B. en broeder D. misten de meest elementaire kennis omtrent de gevaren bij de vertooning van een dergelijke brandbare film. Er was niet precies na te gaan of de ver schillende voorschriften betreffende het toe stel wel waren nagekomen. Zeker is echter, dat het gebouw in kwestie niet geschikt was voor een filmvertooning. Uitvoerig bespreekt desk. de brandbaar heidsmogelijkheid van films in diverse soorten- Deskundige vertelt van een geval van brand in een kofferfilmapparaat, dat hijzelf heeft meegemaakt. Toen werd de koffer direct in den tuin gebracht, zoodat alles goed afliep. Deskundige acht het dan ook een fout, dat de installatie hier zoodanig1 was, dat de koffer niet onmiddellijk naar buiten kon worden gebracht, doch vast zat op een draaitafel. Pater B.: „Ik moet er nog eens de aan dacht op vestigen, dat alle normaalfilms die in kofferapparaten worden vertoond, brandbaar zijn, niet één procent is on brandbaar. Verdachte toont dan een film, waarmee hij proeven heeft genomen. Zeven en dertig maal heeft hij een klein gedeelte van de film zoodanig verwarmd bij het vertoonen, dat die plek verbrandde. Het vuur plantte zich echter niet voort." Deskundige Gordijn is het hier niet eens; legio is het aantal malen, dat her vuur wèl verder gaat. Get. toont eveneens een stukje film, om dit te bewijzen. Ook heeft desk. proeven genomen met een toe stel, zooals dat in Hilversum werd gebruikt. De film brandde bij die proeven wel door. De techniek houdt daar dan ook rekening mee. In het onderhavige geval is waar schijnlijk de film voor het „venstertje'' in brand geraakt door het breken van de film. De omstandigheden waren blijkbaar on gunstig en de film brandde door. Het requisitoir. Nadat verdachten nog zijn gehoord, neemt de officier van justitie het woord, die de feiten, in de dagvaarding naar voren bracht, releveert en de meening deelt, dai er een causaal verband bestaat tusschen deze feiten en de schuld van de verdachten en de gevolgen van die feiten. De verdaeti ten hebben onachtzaam en onoordeelkundig gehandeld en de officier van justitie refe reert zich in dit opzicht in hoofdzaak aan het rapport van commandant Gordijn. Hier in wordt o. m. gezegd, dat de toestellen niet hadden mogen worden opgesteld bij trap en deur en in een zoo brandbare cabine. Maat regelen bij brand zijn door de verdachten onderling nooit besproken. Pater B. noemt zich deskundige, dus de maatstaf tegenover hem zal wat strenger moeten zijn dan bij ;n gewonen particulier. Ook broeder D. is medeschuldig, daar hij de cabine en da,toestellen opstelde en mede werkte aan de vertooning. Vóór vergunning werd verleend had do brandweer een onderzoek in moeten-stellen. Deze feiten ontlasten de verdachten echter Wegens veroorzaken van dood door schuld requireerde de officier tegen Pa ter B. f 500 boete, subs, twee maanden hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Tegen broe der D. requireerde spr. f 100 boete subs, een maand hechtenis, benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. Voorts wordt geëischt ten aanzien van beide verdachten een verbod tot verdere vertooning van films. De verdediger merkt op, dat verdachten volkomen overtuigd waren van de gevaar loosheid van de voorstelling. De eigenaren van het gebouw hadden hetere inlichtingen moeten geven. De films lagen niet open op het buffel De plaatselijke overheid had de verantwoordelijkheid. De verdediger conclu deert tot vrijspraak van beide verdachten. Uitspraak 29 April. BELEEDIGING VAN DEN BURGE- MEESTER VAN NUMANSDORP rereohtshof 1 G„ drukker van den E landen. De rechtbank lerkerk, volgens _aad der Nedor- Dordireoht had veroordeeld tot esn voorwaardelijke gevangenis- d, en een geldboete van 40. Haagsche gerech zake van smaadschrift en het verspreiden van geschriften van beleedgienden Inhoud met het oogmerk om aan den beleedi- genden inhoud ruchtbaarheid te geven, tot gevangenisstraf van een maand. Verd. gaf blaadje uit en om meer abonné s te krflgen. werkte hij met sensatie. Toen de burgemeester van de gemeente Numansdorp werd geïnstal leerd verspreidde hij een pamflet, waarin bij den burgemeester beleedigrde, door te schijven, dat de bugemeester cod paar maal fraude had gepleegd. Het gerechtshof heeft verd. veroor deeld tot oen maand gevangenisstraf. Het dunne pijltje geeft den^'orlgen stand aatf Hoogste stand te Warschau 765.S. Laagste stand te Yarmouth 744.3. Stand to Rotterdam half twaalf 748.1 WEERVERWACHTING Krachtige tot matige Z.W. tot W. of N.W« wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waar schijnlijk regenbuien, later jets kouder.- BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het W. blijft de weerstoe- stand ten onzent béheerschen. Voor het Ka naal ontwikkelde zich gistex-en een diepe secundaire, waarvan werd verwacht, dat zij zich naar midden of Z.-Frankrijk zou be- 'Ggen, doch die haar koers naai- de Noord zee koos. Hierdoor nam de luchtdruk gra diënt in onze omgeving flink toe, zoodat rond het Kanaal en de Noordzee krachtige W. tot Z. en Z.O. winden waaien. De depressie-invloed bracht over de Brit sche eilanden vrij veel neerslag (Scilly had 14, Croydon 12 mil.), Over de Britsche eilan den loopen de temperatuursveranderingen uiteen, over het overige geibied werd het iets zachter. Do hooge druk over Z. Frankrijk ver plaatste zich naar Duitschland en Polen waar het thans nog rustig, helder weer is, •enals over het grootste gedeelte van Zwe den en Finland. Over Groenland houdt de hooge druk stand. Er mag in ons land op buiig en later vrij guur weer worden gerekend. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt hedenmorgen om 7.42 uur aan alle posten: Weest op uw hoede! TEMPERATUURSTAND Temperatuur half twaalf 10.4 C. 17 APRIL. Zonsopgang 5.02 uur, zonsondergang 6.59 uur Maan op nam. 5.57 uur, onder v.m. 4.00 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERHEN 17 APRIL. Van 's avonds 7.29 uur tot 's morgens 4.30 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorte Rhetnfelden 3.18 3 24 Bretsach 2 60 2 63 Krti! 3 68 3 55 Maxnn 540 5.22 DtedeBhetm 2 08 1 95 Mannheim Mainz Bin een Coblens Trier Keulen Dnsaeldorf Uöbrort 2.21 2.38 2.08 2 08 3 0« 3 06 3 58 3 58 1 67 1 76 3.77 3 79 2.05 2.05 4 04 4 20 Wesel Emmerik Lobitb Nijmegen St An dries Arnhem Heden Vortg 4.S0 4 90 Kampen -030 0 36 Ejsden 48 01 48.11 Maastricht 42.98 42.95 Grevenbicht 30.18 30.04 Venlo 13 02 13 02 Grave (sluis; 8.85 8.98 311 3.4Ö St Andries 3.02 3.1 3.48 Hoogwater Ned. Zeehavens 17 April Delfzijl 1045 Terschelling 7.57 Haningen 8 40 Den Helder 6.35 IJ muiden 2.29 Hoek v. Holl. 1.45 Scheveningen 1.65 22.47 HellevoetsL 2,23 1L38 20.06 Willemstad 314 15.35 20.55 Brouwersh. 1.35 13 50 18.25 Zierikzee 2.00 1430 14 43 Wemeldinge 2.26 14 48 13 53 Vlissi'gen 0 36 13 01 14 03 Terneuzen 1,10 13.31 16.03 Hansweert L44 1415 Te Tilburg is op de brug over het Wilhel- minakanaal een doodeljjk ongeluk gebeurd. De 43-jarige schilder C. Polak uit Lage Z wal uwe, die schilderswerkzaamheden ver richtte aan die brug, is bij het oversteken van de lijn door een ui; Den Bosch komenden sneltrein gegrepen en vermorzeld. Het deerlijk verminkte lijk is door den Geneeskundige Dienst naar het lijkenhuisje van het St Eli sabeth Ziekenhuis overgebracht. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kinderen. EEN GEVAARLIJKE BRAND. Een bedwelmde en een gewonde. Te Wees,) ontstond brand in de vulcaniseer. af deeling der Weesper Gummifabriek aan de Muidervaart. Waar deze fabriek op niet meer dan 40 meter van den gemeentelijken gashou der is gelegen, is het gelukkig, dat men het vuur spoedig heeft kunnen stuiten. De brandweer was weldra met een motor spuit ter plaatse, doch het personeel van de fabriek was er toen reeds in geslaagd, met behulp van zand, dat bij het brandende rubber het beste blusclimiddel was, het vuur te bedwingen. Een der arbeiders, een zekere Bos, is naar het ziekenhuis vervoerd, daar hij door gassen, die zich bij het brandje ontwikkeld hadden, bedwelmd was geraakt. Ongeveer gelijktijdig werd bij een brandje, dat was ontstaan in een schuur van v. Beek aan de Geinbrug, de zoon des huizes gewond, zoodat hij zich moest laten verbinden. Zijn kwetsuren zijn echter niet van zeer ernstigen RELLETJES TE AMSTERDAM Maandagvond is het te Amsterdam in" de Egelantiersstraat en omgeving weer rumoe rig geweest. N.S.B.-ers waren aan het col- porteeren en werden daarbij lastig gevallen door andersdenkenden. Er werd gescholden en men hief spreekkoren aan. Toen de politie ingreep werd deze met steenen vanaf de da ken bekogeld, zoodal; zij genoodzaakt was van de vuurwapenen gebruik te maken en eenme schoten te lossen. Hierop keerde de rust spoe dig terug. Een brigadier van politie werd door een steen licht gewond. Zijn verwondingen waren echter niet van ernstigen aard. In een openbare verkiezingsvergadering van den Vrijheidsbond, hebben een aantal an dersdenkenden getracht de orde te verstoren. INBREKERS GEARRESTEERD De gemeentepolitie van Dieren is er in ge slaagd een tweetal inorekers te arresteeren, die reeds sedert het vorige jaar de geheele streek onveilig maakten. De mannen zijn af komstig uit Arnhem; zij trachtten in den regel hun slag te slaan in- cafe's en villa's langs den boschrand en hebben in totaal ongeveer zestig inbraken te Soeren, De Steeg, Rheden, Dieren en elders op hun geweten. O.a. worden zij verdacht van de inbraak, die èenigen tijd geleden in het stadion Laag Soeren is ge pleegd. Nadat zij zich Donderdag j.l, hadden ge waagd in een café te De Steeg, was men Dun op het spoor gekomen en thans zijn zij op het politiebureau te Velp opgesloten. Een hunner werd aangehouden, terwijl hij per rijwiel op weg was naar Apeldoorn, terwijl de ander daarna is opgespoord. Noodtcfestand in particulier woningbedrijf Overproductie van woningen Een delegatie uit het bestuur van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren oil Bouwondernemers is op audiëntie geweest' bij den Minister van Socialo Zaken, tor .be- spreking van den noodtoestand in hot par ticuliere woningbedrijf. In het bijzonder werd besproken de in vloed van den nieuwbouw en de daarmede' gepaard gaande overproductie van wonin gen op het huurpeil der bestaande wonin gen. De Minister was van oordeel, dat in verschillende plaatsen des lands aan niéuw bouw thans geen behoefte is, tenzij dan ter' vervanging van bestaande woningen en dat, indien nieuwe arbeiderswoningen met over heidssteun noodig zijn, deze slechts betrok ken mogen worden door gezinnen, wier in komen met de daarvan te heffen huurprij zen in overeenstemming is. Verder heeft de delegatie nog eens extra de aandacht van den Minister gevestigd op de wenschen van den Bond inzake de huurbetaling van steuntrekkende werkloo- zen, zooals die zijn neergelegd in een nota aan den Minister d.d. 19 October 1934. Omtrent het vraagstuk der vaste lasten, en zoo noodig dat der exocutiebeperking wees de Minister er op, dat dit onderwerp mot name behoort bij de departementen van, Binnenlandsche Zaken, Financiën en, Justitie,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2