JOZO aiOl N°G 4 DAGEN TIJD! JOZO KNIPPUZZLE ƒ1000.- aan prijzen. rfll MANNBORG ORGELS w. A, Co.'s en PRIJZEN LAGER DAN OOIT' £iuu[öild MAANDAG io APRIL' 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Gruwelijke misdaad op Schiermonnikoog Het lijk van een ouden man in de put gevonden Vermoedelijke dader door de politie gearresteerd Het eiland Schiermonnikoog is opgeschrikt door een gruwelijke misdaad, gepleegd op een ouden man door iemand, die speciaal daarvoor van de vaste wal naar het eiland is gekomen. Een van de be kende figuren van het eiland, de 63-jarige heer H. J. Kerstholt, ex ploitant van gemeubileerde zomer huizen op Schiermonnikoog, is ver moord. Zijn lijk is na lang zoeken ongeveer een week na het misdrijf in een waterput nabij zijn woning gevonden. De vermoedelijke dader, de 30-jarige Riddering uit Utrecht, is door de politie gearresteerd. Op Donderdag 26 Maart was de oude heer [Kerstholt, die des winters te Groningen aan «Ie Vischmarkt woonde, naar Schiermonnik oog vertrokken. Op het eiland bezat hij acht zomerhuizen, gelegen aan den Bail weg, be nevens een klein houten huisje, op ongeveer 100 meter afstand van zijn zomerhuisjes ge legen, waarin hij des zomers woonde. Tel ken jare, reeds langer dan een kwart eeuw, ging de heer Kerstholt in het voorjaar naar Schiermonnikoog om de zomerhuisjes voor het verhuren aan badgasten in gereedheid te brengen. De geheelo vorige week had dc. familie van den heer Kerstholt te Groningen niets van den ouden man gehoord. Men be gon zich, daar het niet de gewoonte van K. was, niets van zich te laten hooren, onge rust te maken, en stelde zich in verbinding met den burgemeester van Schiermonnik oog, den lieer II. \Y. v. d. Berg. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in, doch de heer Kerstholt was niet in zijn huisje. Bijgestaan door den veldwachter Holm en later dooi den werkman Jacob Drent, die voor het vcr- leenen van hulp bij het onderzoek door den heer S. van der Werff naar den burgemees ter was gezonden, trachtte de burgemeester uit te vinden, waar de oude man was. Spoe- ilig rezen ernstige vermoedens \an misdrijf, welke vermoedens helaas Vrijdagavond be vestigd werden. Een vxeeselijke ontdekking. Nabij de woning van den lieer Kerstholt bevindt zich een groote waterput, die de .[heer K. vroeger eens zelf van twee tonnen heeft vervaardigd en welke diende om over water voor de tuintjes van zijn huizen te beschikken. De. werkman Drent merkte op idat boven de waterput, die met planken was afgedekt, een geschreven bordje was ge plaatst met het woord: „vuilnis". D. veron derstelde, dat men den ouden man weleens 5n de put zou kunnen hebben gestopt. Inplaats van water, bevatte de put, al thans bovenaan, slechts vuilnis. Dit en tal Nan afgedankte voorwerpen, waaronder ook nog ecnige kleine stroomatrassen, werden uit de put verwijderd en bij het water gekomen deed men de vreeselijke ont dekking. Boven het water staken een paar handen uit. Het lijk van den ouden heer K. bleek onder in den put te zijn geworpen. Het had een prop in den mond. Do burgemeester liet het lijk naast de put ïn den tuin leggen en stelde het afge dekt onder bewaking der politie. Hij st#de vervolgens de justitie te Leeu warden van het gebeurde op de hoogte en op zijn advies liet deze door de politie te Utrecht als vermoedelijke dader in ai Êtellen den 30-jarigen R. te Utrecht. Deze R. is op 5 en 6 April j.l. op het eiland Schiermonnikoog geweest en moet in ver binding met den heer K. hebben gestaan. Op Vrijdag 5 April j.l. werd notaris Bolwijn te Anjum van Schiermonnikoog af opgebeld door genoemden R., die hem dringend ver zocht nog denzelfden dag voor een belang rijke financieele kwestie naar het eiland te komen. De notaris ging inderdaad nog Vrij dagavond naar Schiermonnikoog, waar hij R. ontmoette. Hij -vertrouwde de zaak ech ter niet en stelde zich daarom in verbinding met den burgemeester van het eiland, den heer H. W. van den Berg. De verdachte vreemdeling De burgemeester nam R. een verhoor af en deze liet bij dit verhoor een koop akte zien van de zomerhuizen van den lieer Kerstholt, welke hij door den no taris in orde gemaakt wcnschte te zien. De koopakte moet reeds geteekend zijn geweest; of deze onderteekening van den heer Kerstholt zelf was, zal thans onder zocht moeten worden. Het bedrag van den verkoop der zomerhuizen was in totaal 16.000 gulden. Aan R. kon -hoewel de zaak zeer ver dacht was niets ten laste worden gelegd, en daar K., volgens mededeeling van R., reeds naar Groningen was vertrokken van zijn vermissing was toen nog niets be kend moest R. weer worden vrijgelaten. R. had echter reeds direct op het cilaud een vreemden indruk gemaakt. Hij had zich uitgegeven als ingenieur der electriciteits- vverken en in deze functie stelde hij zich ook in verbinding met den bedrijfsleider der elcctrischc centrale op het eiland, den heer De Jonge. Deze had evenmin veel ver trouwen in den vreemdeling en vroeg hem naar zijn legitimatiebewijs als ingenieur. Dit kon R. niet toonen, waarbij hij ver klaarde, dat hem per telegram was verzocht naar Schiermonnikoog te gaan, waardoor hij zijn papieren vergeten had mede te nemen Toen hij eclitei ook het telegram niet kon laten zien, heeft de heer Dc Jonge hem de deur gewezen. Dit geheele bezoek aan de elee* trische centrale schijnt voor R. een voorwendsel te zijn geweest voor zijn bezoek aan het eiland. Toen nu aan het eind van de vorige week de oude man vermist werd en tenslotte zijn lijk werd gevonden, vermoedde de bur gemeester onmiddellijk verband tus- schen deze misdaad en het bezoek van R. aan liet eiland. Tal van aanwijzingen Tegen R. zijn boewei het onderzoek ter plaatse eerst gister, Zondag, is aan gevangen, reeds tal van aanwijzingen. De heer Kerstholt maakte op het eiland nogal eens gebruik van de diensten van een 17- jarigen jongen, Klaas van der Geest. Deze had van K. Vrijdag opdracht gekregen voor het halen van eenige levensmiddelen en deze Zaterdag in zijn woning te brengen, R. heeft toen den jongen medegedeeld, dat hij deze boodschappen maar niet moest brengen en voorloopig maar niet meer bij den heer K. moest komen,, want deze was naar Groningen vertrokken. De oude heer Kerstholt was dit jaar wat latei- naar Schiermonnikoog gekomen dan in andere jaren. Men brengt dit thans ook met het misdrijf in verband, omdat K. aan zijn zoon te Groningen voor zijn vertrok ditmaal had verklaard, dat hij erg tegen d-- reis naar Schiermonnikoog opzag. Vermoe delijk wist K. dus, dat R., die zooals uit 'het verband der feiten zou blijken en zoo als algemeen aangenomen wordt zich meester wilde male en van de eigendommen van K. en dezen daarvoor een gefingeerd; koopakte wilde dwingen te teekenen, naa: Sohiermonnikoog zou komen. Het is verder waarschijnlijk, dat R. zijn slachtoffer in zijn bed heeft overvallen. K. was lijdende aan rheumatiek en volgens dedeelwigen van bewoners van het eiland mcoet hij aan het einde van de voorlaatste wedk bedlegerig zijn geweest. Het is nog niet bekend op wélke wijze K. om het leven is gebracht. De Justitie ter plaatse Met een speciale reoherche-boot uit Oostmahorn is Zondagochtend het parket uit Leeuwarden op Schiermon nikoog aangekomen. De leden van het parket namen hun intrek in hotel Van der Werff en bleven de geheele dag op het eiland om ter plaatse een onderzoek in te stellen. In en om de woning van het slacht offer werden foto's gemaakt; ook de put en het lijk werden gefotografeerd. Verder werden in de loop van den dag verschillende getuigen gehoord. Het lijk van het slachtoffer is in den loop van den dag gekist. Tegen den avond is het itoffelijk overschot met de rechercheboot via Oostmahorn naar Leeuwarden vervoerd voor *t verrichten dor sectie. Den goheelen Zondag stonden op de dui- ?n rondom het afgezette gebied om het het. buis van het slachtoffer de bewoners an het eiland in groepen bijeen om het reeselijk misdrijf, dat zeer waarschijnlijk n den avond van 5 April of in den daarop olgcnden nacht is gepleegd, te bespreken. VREESELIJK DRAMA TE AMSTERDAM Alleenwonende oude vrouw levend verbrand Op de vierde etage van het perceel Bor- gerstraat 8, to Amsterdam, is Zondagmor gen tusschcn acht en negen uur een alleen wonende 76-jarige vrouw, de Wed. G. Schenk op gruwelijke wijze verbrand. Het was de zes-jarige kleinzoon van het slachtoffer, die het eerst ontdekte, dat er in de kleine, armelijke woning, waar zich het drama heeft afgespeeld, iets niet in orde was. Zooals icderen Zondag .was hij te ongeveer negen uur naar het huis van zijn grootmoeder gegaan, cm haar te begroeten en het gebruikelijke snoepcentje in ont vangst te nomen. Toen de knaap, op de vierde verdieping gekomen, de deur naar 'i gangetje wilde openen, bemerkte hij, dat daar iemand achter lag, terwijl hij ook een brandlucht waarnam. Hij liep ijlings terug naar de woning van zijn aan den overkant wonende oudors en deed daar mededeeling van hetgeen hij gezien had. Terwijl de vader van het kind op on derzoek uitging werd de brandweer ge waarschuwd. Deze rukte uit met een mc'orspuit van de hoofdwacht en toen onderbrandmeester De Jong niet eenige brandwachts ter plaatse verscheen, wachtte hun een afgrijselijk schouwspel. In het gangetje lag voor de geopende W.C-deUr, de Wed. S. op haar knieën. De klcei'en waren nagenoeg geheel van het lichaam weggeschroeid, terwijl de rug van 't slachtoffer één groote gapen de wond was. Van het gangetje was het houten besohot cenigszins ingebrand; ook op het toilet werden brands-poren waargenomen Voor de oude vrouw mocht geen hulp meer baten; de dood moést reeds eenigen tijd zijn ingetreden. De reconstructie van het drama dat een lap, welke uit den over: fornuis, dat in het kleine achterkeukentje staat, stak, aan het smeulen was geraakt. Bij haar poging om deze lap te verwijderen moeten de kléeren van de vrouw in brand zijn geraakt. In haar doodsangst heeft zij zich toen maar de W C. begeven, waarna zij voorover in het gangetje is gevallen zóó den dood heeft gevonden. Daar brandlucht omhoog was getrokken én op den zolder was blijven hangen, hebben de buren niet bemerkt, welk vreesdijk drama zich boven hun hoofden had voltrokken. Na het onderzoek der politie is het vrij el geheel verkoolde lichaam van deWdd.S Ifï P T"\ ...4 HZ! 11, ril min r> P*,i SMOKKELDRAMA Iu den nacht van Vrijdag op Zaterdag stieten twee hulp-komiruezen van Cl in ge (Zeeland) op den Limedijk bij de Moersdhans op 'n tweetal mac nen, vermoedelijk uitkijkposten van smokkelaar- Zij lieten deze passeeren en even later bleek, dat hun vermoeden juist was. Want toen verscheen de smokkelaar A. de Valk uit Hulst. Hij gaf geen gevolg aan de sommatie der kommiezen nam de vludht met achterlating van de smokkel waar. Een achtcrvolgiog had plaats, waarbij de douaneambtenaren tenslotte eenige schoten losten. Door een daarvan werd de smokkelaar in den rug getroffen, waarbij de kogel doordrong tot longen en borst Io zorgwekkenden toestand is de naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht EEN VERDWAALDE By Ammerstol is in de rivier een bruinviisch gevangen, die door den storm blijkbaar uit zee in zoet water is verdwaald. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Bij Tiel is de 30-jarige mej. M. uit Tiel op een onbewaakten overweg aan de Medel- schestraat door een passeerenden trein ge grepen en op slag gedood. Mej. M. was ge huwd en moeder van twee kinderen. Nog 4 dagen heeft U gelegenheid om mee te doen aan onze knip* puzzle, met f. 1000.- aan prijzem 19 April moeten alle oplossingen bij ons binnen zijn. Koop een ponds- pak jOZO (8 cent) en vraag een afdruk van de puzzle bij Uw winkelier of bij de Kon. Ned. Zoutindustrie te Bockelo. Maar baast U! KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKEIO Ernstig motor-ongeluk Drie gewonden Zondagavond is de 23-jarige motorrijder J. Pol, die te S a j\p e in e e r woont, aan het Winscho- terdiep te Groningen ter hoogte van de electrische centrale tegen een voetganger aangereden, doordai hem een auto met verblindend licht, tegemoet kwam. De mcorrijder en zijn duopassagier, de 28-jarige H. Z uit Hoogezand, werden tegen den grond ges.ingeid. Pol kwam daarbij verschillend-.* verwondingen, waaronder een zware schedei- Hij werd overgebracht naar het R.K. ziekenhuis Zijn toestand is zoo ernstig, dat het ergste wordt gevreesd. De duorijder kwam er met lichte kwetsuren af, terwijl de aangereden voetganger de 31-jarige C. Tepper niet ernstig werd gewond. Zij konden zich beiden na verbonden te zijn naar huis begeven. Het motorrijwiel is vrijwel geheel vernield. RUBRIEK^ Dr Colijn neemt voor volledig herstel van zijn gezondheid nog eenigen tijd rust op de Veluwe, waar hij zijn intrek genomen heeft in hotel „De Zilven" bij Loenen. Een foto van den minister president tijdens een kleine wandeling in b'osch en heide. Doodelijk Auto-ongeluk Op den Heemsteedsche Dreef te H e e ra st ede, heeft Zondagmiddag een ernstige aanrijding plaats gehad. De automobilist H. F. B., uit de Haarlemmermeer, reed met snelle vaart in de richting van Haarlem. Nabij de Pier Aertszlaan reed hij den daar loopenden 75-jarigen M. den O. aan, die bijna op slag gedood w erd. De verloofde van den bestuurder, mej. L. R., uit Haarlem, die naast hem zat, werd door het plotselinge' remmen tegen de tioorruit van de auto ge slingerd en kreeg een ernstige hoofdwond. Onmiddellijk werd door de politie een uit voerig onderzoek ingesteld, alsmede door den Officier van Justitie te Haarlem. Tegen den bestuurder wérd proces-veiibaal opge maakt. Het lijk van den O. werd naar de Algem. Begraafplaats te Heemstede overgebracht. ZEER GROOTE KEUZE bij; PIANO- SINGEL 114—116 - SCHIEDAM Telefoon 68871 Ernstig fietsongeluk Een doode, een gewonde Men meldt ons uit K1 u n d e r t; In de Hilschestraat had een ernstige aanrijding plaats. De heer A en zijn vrouw begaven zich naar hun woning en liepen achter elkander. Vanaf de richting Stoofdijk kwam een jeugdige fietsrijder, die rechts van den weg rijdende, wel de vrouw bemerkte, waarvoor hij naar links uitweek, maar bij het weder naar rechts uitwijken er blijkbaar geen erg in had, dat achter de vrouw op eenigen af stand de man volgde. Hij botste zoo hevig met zijn rijwiel tegen den man aan. dat beiden kwamen te vallen. Toegeschoten hulp heeft de man in een naastbijzijndc woning binnengedragen, waar Dr. de Ruiter een drietal ernstige hoofdwonden heeft ge hecht. waarna de man, die mede een hersenschud ding had bekomen, per brancard naar zijn woning is vervoerd. Zijn toestand bleek levensgevaarlijk. De fietsrijder liep mede een hersenschudding op Het eerste slachtoffer is intussdien overleden. Te Gouda moest een met aarde geladen scliuit de brug, wellke dc verbinding vormt tussclien den Bleekcrssimgel en den Fluwee lensingel, passeeren. Teneinde de schuit te verzwaren, om onder de vaste brug door te komen, ging een aantal jongens op de schuit zitten. Een van hen, dc 12-jarige Henny Barbier, is daarbij tusachen de brug en de schuit bekneld geraakt. De jongen werd zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. INVAL IN EEN NACHTHUIS De politie van 't bureau Singel heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag te Amster dam 'n inval gedaan in 'n woning aan de Re guliersdwarsstraat. Het vermoeden, dat hier de Drankwet werd overtreden, bleek juist te zijn. Men trof 'n klein gezelschap aan dat gebruik maakte van zwaik-alcoholisahe dran ken. Eenigen van hen werden naar het bureau geleid om verhoord te worden; tegen de bewoner van het huis is proces-verbaal opgemaakt. KIND LEVEND VERBRAND Het 3-jarig zoontje van S. L. te Grootebroek (N.H.) dat in een kuip met kokend water is gevallen, is aan de gevolgen overleden. DUITSCH SPORTVLIEGER MAAKT NOODLANDING Bij Deventer heeft op een weiland een sportvlieger uit Essen in Duitsohland, die op weg was naar Bremen en die uit de koers was geraakt, wegens benzincgebrek een noodlanding moeten maken. Het vlieg tuig kwam daarbij in aanraking met eenige populieren, tengevolge waarvan de vleugels ernstig beschadigd werden. Overigens slaag de de landing goed. Dc piloot, bleef onge deerd. Het toestel wordt gedemonteerd en naar Deventer overgebracht, waar het her steld zal worden, waarna het weer zal ver trekken. DINSDAG, 16 APRIL HUIZEN. 1875 Meter. K.R.O.-Uitxewfingi 4.00-5.10 HIRO. 8.00-9.15 en 10.00 Gram, platen. 11.30-12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en Gram.pl. 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Modecursus. 4 00 HIRO. 5.10 Orkest» concert en Gram.pl. 6.40 Cursus 7.15 Lijdens meditatie. 8.15 Vaz Dias. 830 Koorconcert. 8 50 Symphonieconcert. 9.10' Zang. 9.25 Sym- phonieconcert m.m.v. pianosolist. 10.00 Gram, platen. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Symphonie concert. 1.1.00—12.00 Gramofoocmuziék. HILVERSUM 301 M. AVROnitxending. 530 VPRO. 630 RVU. 8.00 Grara.pi 9.00 Kovaca Lajos en zijn orkest. 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ensemble Fran cis Keth. 11.00 Causerie Mevr. R. Lotgering» Killebrand, 1130 Ensemble Francis Ketb. 12.15 Omroeporkest olv. N. Treep. 1.40 Pianorecital P. J. W. de Klocr. 2.00 Orgel concert P. v. Egmocid Jr., mmv. Toos Schleye* (sopraan). 3.00- 4 00 Knipcursus. 4.15 Gram. platen. 4 30 Radio-kindericoorzang olv. J Ha mel. 5.00 Voor kleine kinderen. 530 Jeugdhai! uur v. d. VPRO olv. Ds. B. J. Aris 6,00 Ko. vacs Lajos en zijn orkest 6.30 RVU. Dr. J. Romein; Grondstoffen en Politiek. III. Rubber. 7 00 Disco-nieuws. 730 Engelsche les Fred Frey. S.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest 01 v N. Treep, mauv. Erna Sack (sopraan}, 9.00 Het Lyra-Trio. 9.25 Optreden van „The Song Singers". 9.45 „Peter Voss, de mil- ïioenendief", hoorspel van H. Freundl. Leiding: K Kleyn. 10.35 Ensemble ,,Pali'\ uit Astoria. A'dam. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoooplaten, DROITWICH 1500 M. 9.20 Voorlezing. 935 —930 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel Si Torch. 10.50 Gram.pl. 1120 Het Sharpe Sex tet m.mv. A Langford (sopraan). 12-20 J. Muscant en zijn orkest. 1.20 Het Schotsche Studio-orkes: m.m.v- S. White (bariton}. 2 35 Gram.pl. 3 20 Lezing. 3.40 Het New* English Trio. mjn.v. S Crawley (sopraan). 4 35 Het BBC-Orkest óJ.v. H. Hall. 5.20 Berichten. 550 Bach-concert 6.10 Fraoscbo les. 6.40 Gram.pl. 6 50 Lezing. 7.20 „The Breadwinner", spel v. W. Somerset Maugham. 8 50 Berichten. 9.20 Causerie. 9 40 Het Krisfc Septet. 10.35—d 1.20 Lew Stone en sïjn Band. RADIO PARIS 1648 M. 630 en 7.20_Gram.pL I.35 Orkestconcert olv. Krettly. 8.05 Opera» concert m.m.v. solisten en orkest olv. Bigot, 9.50 Muziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 2.20—430 Operette» muziek o.l.v. Fr. Maluer 7.20 Grampl. 733 „Lhi-.'oire du soldat" met muz ek van Stra» winskl. 8.35 Pianorecital. 9.20 ItaJiaanscho muziek o.l.v. Reesen 10.20—11.50 Muziek, KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 635 Onkestconcert 10.00 Pianoduetten. 11.20 Or kestconcert. 12.35 Gram.pl. 1.35 Gitaar, viool en fluit, 3.20 Zang en piano. 4.20 Werag» kamerorkest o.l.v. Hagestedt. 6.50 Gram pl. 7.30 VoHcsliederenconcert, m.m.v. Omroepkoor, en solisten. 9.50 Omxoeptrio. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 1130 Gram.pl. 11.50 Omroeporkest olv. Walpot, .1250—1.20 en 4.20 Grairupl, 550 Omroep orkest oJ.v. Walpot. 6.35 dito. 7.20 Omroep orkest m m.v. tenor. 8 20 Symphonieoanccrl o.l.v. Aadxé 9.30—10.20 Gram.pl. 484 M.t II.20 Gram.pl. 11.50 Omroeporkest o.l.v. Ga» son. 1250—1.20 en 4 20 Gram.pl. 435 Piano recital. 5.35 Gram.pl. 550 Bach-concert. 635 Gram.pl. 7 20 Gewijd concert (koor en orgel) 8.35 Omroeporkest olv. Gasco. 9.30—10.15 Gram.platen. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. - 733 Zang door S. Ooegin A. d. vleugel: H. Rcut ter. 8.20 „Funkexpedibon nach der Südsec", van W. Ziesemer. 9.20 en 10.05 Berichten. 1030—1150 Oskar Joost cn zijn orkest. Ü^aas^Jerjiakiin^ inhoud stukken l« FEUILLETON SAAMGEBRACHT -.16 „Nu wordt ge ernstig", sprak Theodorik, toen de anderen zwegen, „en aan dingen, waarmee niemand der aanwezigen iets te maken heeft, behoeft ge ons althans nu jiiet te herinneren." „En het zou toch goed zijn, wanneer ider bekend was met wat hem eij- (telings betreft", hervatte de „profeet" met nadruk, Theodorik aanziende. „Dan kon men beter maatregelen nemen om het kwa de te voorkomen, en men zou gelukkiger leven, gelijk met mij, uw onderdanigen dienaar het geval is." „Kent ge dan ook uw eigen lot?" vroeg Karei. „Ik ken het, o Prins! en daarom zoek ik Steeds vroolijk te leven. Want dat is een goed middel om kwade herinneringen to .verdrijven. Ik weet het, dat ik nimmer tot lioogen staat zal komen, en daarom zoek ik mij het leven in mijn stand zoo genoegelijk mogelijk te maken." „Wijs gedacht!" zei Lode wijk. „Ge ver dient gehoord te worden." „Nu zeg dan ook mij, wat mij te wachten Staat?" \|oeg Karei. „De toekomst kan niet alle verwachtin gen vervullen en de hoop der braven wordt somtijds hier beneden verijdeld." „Ik moet dus leeren te ontberen?" her yatte Karei. „Maar ik dan?" yroeg Pipijn. „Wie te veel op zijn moed en fcijn dapi perheid vertrouwt, waagt dikwijls meer dan hij wagen mag." „De voorzichtigheid is mij dus aanbe volen", hernam Pipijn. „En wat hebt ge nu voor mij?" was Lo- dewijks vraag. „Ik heb voor u niets", antwoordde de waarzegger, „maar wanneer de toekomst ons huiselijke vreugde en huwelijksliefde biedt, dan zal de wijze daardoor gelukkig kunnen worden". „Dat geeft moed", hernam Lode wijk, „en de Prinsessen kunnen met vertrouwen de voorspelling barer toekomst verwachten; want nu is de 'beurt aan haar". „Zeg mij dan", zei Rotrudis, de oudste, „wat mij te wachten staat", en haar toon w as meer gebiedend dan vragend. „Volgens den wil des Konings", antwoord de de aangesprokene, „moet het geestelijke van het wereldlijke gescheiden worden. Maar het zal zoo vreemd niet zijn, dat dc zonen van vorstinnen het geestelijk kleed dragen''. „Geluk, zuster!" zei Karei. „Al zal uw zoon dan geen koningskroon dragen, hij zal toch 'bestieren". „Doch slechts een geestelijk heerscher zal hij zijn", antwoordde Rotrudis niet zonder spijt. „Nu is de beurt aan mij!" riep Bertha. „Ik ben verlangend naar mijn toekomst. Wat hebt ge mij te zeggen?" Hierop greep do wichelaar zijn speeltuig, tokkelde de snaren en zong een soort, van romance, waarvan ieder couplet eindigde met het refrein: „Het hart dat in 't geheim bemint, Moet sterk in nioeilijglieden wezen-V En nauwelijks had Bert'ha dit gehoord, of zij sloeg haar oogcyi beschaamd neer; een bewijs dat de waarzegger in haar hart bad gelezen. „Eindelijk kom ilc", sprak Gisla; „maar ik verwacht iets vroolijks. Hebt ge dus droef heid mij aan te kondigen, dan verlang ik uw voorspelling niet te kennen". „Niemand kan zijn lot ontgaan", was het antwoord; „maar een blijmoedig hart in de jeugd is dikwijls een onderpand vaa een verder blijmoedig leven". „Goed opgepast", hernam Gisla. „Ik zal altijd aan u denken". „Nu ontvangen wij toch ook onze beurt?" vroeg Drogo. „Zeker", antwoordde de waarzegger. „Wie zou een vorst der Kerk kunnen voorbijzien? Maar wie 't hooge en edele vvenscht, moet ook hetgeen hoog en edel is bedoelen". „Wel! wel!" zei Theodorik. „Het begint hoe langer zoo gunstiger te worden. Wie weet wat mij dus is weggelegd". „Wat voor ons weggelegd is", was het antwoord, „is niet zelden het loon onzer eigen daden. En wie op verkeerde wegen wandelt, komt gemakkelijk tot een onge lukkig einde". Theodorik verbleekte. Zoo iets bad hij niet verwacht. E-.i ziju drift begon te ontbx*andcn, toon allen de oogen op hem sloegen. Maar Angelbert gaf een zekere afleiding door do vraag naar zijn toekomstig lot. Nu nam de „profeet" andermaal het speel tuig en liij zong een romance, die op den overval in Spanje doelde en waarin een persoon van een geringe geboorte oorkwam die doorzijn moedtot eer en voorspoed was opgeklommen, en die eindigde met de woorden: „Blijf trouw aan God en de eer! Al siert u dan geen kroon; Al zijt ge ook ongekend, gij vindt toch eens uw loon!" „Hal" riep Theodorik uit. „Dat is juist een woord voor u, Angelbert! Voor deze wijze les moogt ge den waarzegger wel een ruime bclooning geven. Bij uw onbekendheid kunt ge dan toch eenmaal op iets beters hopen. Maar dan getrouwheid aan God en eer, anders ook niet!" Angelbert beet zich op dc lippen en zou even gaarne een toespeling op de waarzeg ging van Theodorik hébben gedaan, had eer bied voor Bertha hem niet doen zwijgen. Hij gaf hem evenwel een wenk, die stilzwijgend te kennen gaf: „wij spreken elkander na der". Gedwongen was het verder onderhoud, dat ook niet lang meer duurde. Eenige oogen- blikken daarna vonden Angelbert en Theo dorik elkander op een meer afgezonderde plaats buiten het kasteel. Nu wci-il de laatste meer beleedigend en de eerste kon, hoc. lan ger zoo minder zijn uitvallen verduren. Licht zouden zij handgemeen met elkander zijn geworden, indien niet juist vele anderen de beide twistenden genaderd waren. - Theodorik verblijdde zich hierover, want hij begon reeds in stilte voor den arm van Angelbert te vreezen. Maar zich nu ontzet wanende, klom zijn euvelmoed weer op nieuw, en terwijl hij zijn vijand met verach ting den rug toekeerde, riep hij hem, luid genoeg, dat liet door de aangekomenen kon worden gehoord, toe: „Moed en dapperheid, Angelbert! Dan kunt gij u met anderen ge lijk stéllen!" En na dit gezegd te hebben, verwijderde hij zich terstond. Angelbert keek hem met verkropte woe de na en beloofde zich een vreeselijke wraak Spoedig echter begon hij te bedenken, hoe onaangenaam thans zijn toestand was aan het Hof, hoe hij weldra overal zou veracht worden, cn wel vooral wegens zijn onbe kende geboorte, waardoor hij geen plaats verdiende onder zoo vele edelen en aanzien lijken, als zich thans te Nijmegen hadden bij elkander verzameld. Allerlei gedachten vlogen hem nu door het hoofd. Op het ééne oogenblik wilde hij Theodorik openlijk tot verantwoording roe pen. Maar daarbij herinnerde hij zich hoe weinige bewijzen hij voor ziju wettige ge boorte kon aanvoeren. Daarom kwam bet het verkieselij'kst voor in stilte het Hof te verlaten. Maar tegen dit besluit verzette zich weer de gedachte aan Bertha, wrer aanminnig en liefelijk beeld zich thans voor zijn verbeel ding plaatste. En toch, zou zij, een Konings dochter, zich ooit inlaten met iemand ran een onzekere afkomst? Ware dit het geval niet geweest, hij had nog durven hopen, want ook 's Konings oudste dochter Rotrudis had, volgens het algemeen gerucht, een verbinte nis, verre beneden haar stand, aangegaan. Maar nu hij onbekend was, was er voor hem geen hoop. Vluchten dus. zoo ver hij kon, dit was het eenige wat hem overschoot. In den oor log tegen de Saksen deelnemen, dan zou hij tenminste nog voor de Kerk strijden, en hij zou toch niet zondec verdienste sterven. Dit was eindelijk het beste wat hij meende te kunnen doen. Den volgenden dag wilde hij vertrekken. Maar eerst wilde hij toch nog eenmaal Wilibald spreken. Deze had hem meermalen over zijn geboorte onderhouden, zonder hem nog, op zijn dringend verzoek, de gevraagde inlichtingen te geven. Hem wilde hij dus voor 't laatst die inlichtingen vragen cn was deze poging vruchteloos, „dan", riep hij bij zichzelven uit, „dan in den strijd ien dood gezocht! En kan ik Wittekind treffen, dan, Bertha! zal ik tenminste toonen, dat ik uw onderscheiding en de gunst des vaders niet geheel onwaardig was". „En waarom zoudt ge de gunst mijns va* der onwaardig zijn, edele Angelbert?" vroeg onverwacht een stem, en wel do stem van Bertha zelve, die met Alcuinis en Ludger chu kleine wandeling had gedaan, maar zich naar het kasteel terug willende begeven, de Dlaats voorbijging, waar zich Angelbert be vond, en liem ontdekt hebbende, haar beide geleiders had verlaten. Ongemerkt was zij nu de getuige van 's jongelings gemoedsbe* weging en van zijn laatste woorden. Op minzamen toon vroeg zij: „Waarom zoudt ge de gunst des Konings onwaardig zijn?" Angelbert vertrouwde nauwelijks zija oogen en wist zoo spoedig geen voldoena antwoord te geven. Zonder dus te weten wat hij zei, antwoordde hij de Prinses, en er lag nadruk en gevoel in ieder woord dat hij sprak: „Mijn vijanden vervolgen mij hier «m noodzaken mij een plaats te verlaten, die mij dierbaar was boven alles". 'CWordt v&ruolg&i

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9