Stadsnieuws MAANDAG 15 APRIL 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 EEN MAN VAN GEZAG Onder het Stadsnieuws heeft men kunnen lezen, welk een leerzame en bezielende avond het a.r. volk uit de Statenkicskring Leiden in de Graanbeuis gehad heeft Als men weten wil. wat rar Briët en prof. Anema in hoofdzaak pver de Statenverkie zing en de landspel itiek hebben gezegd, doet men goed van dat verslag nauwkeurig ken nis te nemen. Wij villen op deze plaats al leen even wijzen op een punt, waarover de beide sprekers het roerend eens wapen, over dit punt namelijk, dat in de Staten gekozen moeten worden menschen van karakter, iVan zakelijk inzicht, bre'ede ontwikkeling en een breede kijk op de dingen. Aan deze eischen voldoet de candidaat »Van de a.r. partij in deze streek in alle op zichten, zei mr Briët. Kijk achter de be stuurstafel, merkte prof. Anema op en ge zult een fraai exemplaar zien van wat een Statenlid behoort te zijn. Inderdaad. W, Warnaar no. i van lijst 10 ïs een candidaat. waarmee de a.r. partij voor Ü«n dag kan komen. Hij maaJkt nu reeds Vele jaren deel uit van de Prov. Staten van Zuid-Holland en is in deze Staten een man van gezag. Hij heeft een prachtige staat van idienst achter zich en men weet precies, wat men aan hem heeft. Wij zijn in onze partij \vars van alle mensdhenvertieerlijking, maar als men momenteel allerlei menschen in de Staten tracht te brengen, die niets met zich mede brengen dan een zak met demagogi sche beloften, dan mag men toch wel eens wijzen op enkele voor een ieder constateer bare feiten, die de waarde bepalen van een man, die iets voor zijn gewest gepresteerd beeft en als hierbij sprake ls van verheer lijking dan is dat toch alleen een verheer lijking van het beginsel, dat die man be lijdt en waaraan hij zijn waarde ontleent Voor dat beginsel te strijden is de moeite Jn alle opzichten waard en als dat beginsel pp een gegeven moment moet belichaamd worden in een naam, in een man, dan is ook daarvoor de strijd in alle opzichten de moeite waard. En daarom werken wij nog Üriö dagen vóór en stemmen op Woensdag 17 April op W. WARNAAR, NO. 1 VAN LIJST 10 Het Tandheelkundig Instituut, Breestraat 65, bericht UEd. in verband met do vestiging van een nieuw instituut, dat Ons Tandheelkundig Instituut gevestigd blijft: Breestraat 65 In verband met een daling van verschillen de materiaalprijzen, berichten wij tevens dat wij onze prijzen in belangrijke mate kunnen herzien, en berekenen voor een Geheel gebit, inclusief pijnloos trekken f 35.— MONDONDERZOEK KOSTELOOS. FI ALF J .VAR LI J KSCHE MONDCO NT ROLE. Voor alle garanties, door ons instituut af gegeven, blijft alléén het Tandheelkundig Instituut Breestraat 65, aansprakelijk. De patiënten, die volgens ons oude tariel' een prijsafspraak gemaakt hebben, kunnen op vertoon van dit bericht, voor zoover het nog te verrichten werkzaamheden betreft, hun prijzen volgens bovenstaand tarief laten hei-zien. den. De politie gaf het eerst water met een slang op de waterleiding en daarna nam de brandweer onder leiding van onder-com mandant Neuteboom het blusschingswerk over. Men had het vuur gauw onder de knie. De bibliotheek brandde bijna geheel uit waarbij de 8000 a 9000 boeken die zij be vatte goeddeels verloren gingen. De schade wordt door verzekering gedekt. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: A vom Hofe en J de Kld< der 23 i A Bronsgeest 28 j en B Blok 25 J W Kaagman 37 j en C Snel 19 j J Ja: 26 j en H E M Krui 23 j P Massaar 25 C J den Daas 24 3 M Habraken 23 j en 1 Lumme 23 j - G C Naves 23 j en W C G Smink Uit den Omtrek pond van Leidsche Harmonie- en Fanfarevereenigingen Jaarvergadering In de Jaarvergadering van bovengenoem- Ben bond deelde de voorzitter mede dat deze vergadering door verschillende om standigheden wat later in het jaar is uitge schreven dan gewoonlijk. Het bestuur had [verschillende zaken te onderzoeken en kon onmogelijk eerder met deze werkzaamheden klaar zijn. Spr. deelt verder mede dat een schrijven van het gemeentebestuur is bin nengekomen als antwoord op de vraag van 'den Bond, dat dit jaar slechts 10 concerten gegeven zullen worden. Spr. betreurde dat dit aantal weer kleiner is dan het vorige 5aar daar deze concerten toch in de groeien de belangstelling van het publiek staan. Het eerste concert zal plaats hebben op 23 Mei a.s. Het jaarverslag van den secreta ris en van den penningmeester worden on der dankzegging goedgekeurd. Uitvoerig worden de plannen voor het vieren van het eerste ..Lustrum" van den Bond besproken. Met algemeene stemmen wordt besloten dit te vieren door het geven van twee concer ten t.w. op Maandag 8 en Dinsdag 9 Juli a.s. De concerteerende vereenigingen (elke Eivond vier) zullen vanaf hun repetitielokaal met muziek vertrekken naar „Oud Hortus- jsicht". Een en ander zal nog verder moeten wor- Iden uitgewerkt en zal nader worden be leend gemaakt. Te ongeveer elf uur sluit, de rvoorzittcr onder dankzegging voor de pret tige samenwerking deze vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris pntleenen we nog het volgende: In het jaar 1934 trad de Arbeldersmuzlek- ivereeniging „Nieuw Leven" uit den Bond. Dit wordt ten zeerste betreurd en het be stuur hoopt dat deze vereeniging zal kun nen besluiten zich weer bij den Bond aan jte melden. Het concert bezoekend publiek was ook gedurende de concerten in de afgeloopen zo mer weer grooter in aantal dan het vorige jjaar. Alleen het huren van stoelen wilde er nog steeds niet in. Het Bestuur zal trach tten dit in het volgende seizoen te verhoogen. De „knipkaarten" uitgegeven namens den [Bond met de bedoeling het bezoek aan de concerten van de aangesloten vereenigingen te verhoogen, werden ingetrokken en zullen piet meer worden uitgegeven. GEVEILDE PERCEELEN Ten overslaan van den notaris B. J. I. N. ETroost te Leiden. Het woon- en winkelhuis met bovenwoning tuin en pakhuis te Leiden aan de Hooge- Rvoerd 53 en aan de Krauwelsteeg groot pl.m. 8.55 Are tezamen in bod f 6.060, gemijnd f>p f 1200. Deze perceelen zijn niet getand. Het heerenihuis met tuin te Leiden aan Ben Zoetenvoudschen Singel 104, in bod f 5100; kooper de heer J. van Riet q. q. te Leiden voor f 5520. Binnenbrand op de Haarlemmerstraat Bibliotheekkamer uitgebrand Gistermorgen te omstreeks half zeven heeft fcen binnenbrand gewoed in de uitleenbiblio theek van boekhandel J. du Pon, eigenaar Be heer D. A. v. II., Haarlemmerstraat 81. Notaris A. J. C. v. d. II. die op de Apothe- Stersdijk woont werd wakker doordat rook Sn zijn slaapkamer drong. De bewoners van de boekhandel werden gewekt en politie en brandweer gewaarschuwd. De uitleen-biblio theek is gevestigd op de eerste verdieping jvan de achterzijde. Waarschijnlijk is vuur »iit een brandende kachel op de daarvoor p -legen cocoslooper gevallen, waardoor deze lam vatte. Toen de brandweer arriveerde fclecli het .vuur. in de bibliotheek lel te wo.e- Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst Een goede uitvoering. Zaterdagavond werd door eenige de meestgevorderde leerlingen van de Leidsclic Muziekschool een uitvoering gegeven in do groote zaal van de Muziekschool, die, zooals men weet, sinds enkele maanden gevestigd is in het gebouw Nieuwe Rijn 19. Wij voor ons hadden met het nieuwe home van de school, die zulk een hoogst belangrijke plaats inneemt in het muzikale leven van Leiden, nog geen kennis gemaakt. En we willen direct even verklaren, dat we die kennismaking bijzonder prettig hebben ge vonden. De zaal ziet er aardig uit, en dat is op zich zelf reeds een verdienste, want Jiet oog wil ook wat hebben". Aardig en een voudig! Dit evenwel is hier niet het voor naamste. Het voornaamste is een voortref felijke acoustiek. Het maakt voor uitvoer ders en toehoorders beiden een voortreff-^ lijk onderscheid of het geluid onmiddellijk in de ruimte wordt doodgedrukt, dan wel of het levend en tintelend tot ons komt. Welnu, in dat opzicht mogen we dankbaar zijn. i De uitvoering droeg, als we dat gewoon waren, een prettig huiselijk karakter en ook deed het goed, dat behalve belangstel lende ouders, onder de toehoorders de jeugd een belangrijke plaats innam. De toenemen de interesse der jeugd voor goede muziek is een moedgevend verschijnsel in onzen tijd. Uit den aard der zaak is critiek bij deze uitvoering geheel misplaatst. Den uitvoe renden mag geen critiek treffen, eenvoudig omdat zij leerlingen zijn en dus in 't alge meen nog niet podiumrijp. En den leeraren mag deze al evenmin treffen, omdat, zij blij kens de resultaten, hun taak uiterst cons ciëntieus verrichten en er zich geheel aan geven, wat we bij elke openbare les steeds weer met groote dankbaarheid mogen con- stateeren. Wij kunnen dan ook ouders, die van doel zijn hun kinderen muziekonderwijs op breedere basis te willen laten geven, de. Muziekschool van Toonkunst met klem bevelen. Alsl eerlingen van den hear II. Geirnaert hoorden wij C van de Wouw en N. Kan bier in vierhandig pianospel. Zij brachten ten gehoore het Eerste deel der Sonate C gr. van Bach en deden dit met prijzens waardige rhythmische zekerheid, wat bij Bachspel toch wel een eerste vereischte is. Een Menuet voor drie violen van Bach werd gespeeld door A. Pool. P. van Heusden en A. Kelder, leerlingen van den heer J. van den Burg, waafbij' even streng bet metrum werd vastgehouden. Als men zich even rea liseert, hoe moeilijk Bach is, zoodat zeer velen na jaren nog niet tegen hem op kun nen, dan mag men toch wel met genoegen constateeren, dat de heeren Geirnaert en Van den Burg hun leerlingen toch wel den juisten weg wijzen. Een zeer muzikaal jongmensch is de heer J. Muller, leerling van mej. C. van Baten burg, die op zijn cello een mooien toon pro duceert, die zonder weifeling met overtui ging strijkt, blijk geeft'een vaardige linker hand-techniek te bezitten en kleur in zijn voordracht legt. Hij speelde een Adagio van Grazioli en een Allegro spirituoso van Se- naille. Op hem volgde Feiko Kalsbeek met Sarabande van Tartini en Rondeau van Buononcini. De heer Van den Burg zal zeer zeker van dezen leerling vele genoegen beleven. Wij waarde eren zijn goed loonvorming, zijn ze kere stokvoering, zijn linkerhand-vaardig heid, terwijl er nu al reeds in zijn spel zit dat wijst op een fijne muzikaliteit en zin oor voordracht. En eindelijk hoorden we voor de pauze nog mei. Henny Boekwijt, leerlinge van den directeur, den heer R. Boer, die gave. mu- ziale vertolkingen gaf van een vijftal Bach- nummers: Inventio No. 1 in C. 7 in e. kl., 6 in E. 11 in g. kl. en eindelijk Praeludium en Fuga in D uit „Das Wohltemperiertos Klavier I". Wie met zoo nobelen aanslag, met zoo'n sterk rhythmisch gevoel, en met. zoo'n klaarheid Bach kan spelen als leer linge, mag bij voortgezette studie de toe komst rustig onder oogen zien. Na de pauze hoorden wij een drietal leer lingen van den heer Hans Franco Mend es Mogen de opvattingen van den lieer Franco Mend es verschillen met die van een paar andere leeraren, het doel, het muzikaal voor dragen van pianocomposities is ten slotte precies hetzelfde. En dat. vverd in de voor dracht van een serie moderne werken, die andere eischen stellen dan de meer klassie ke, geheel bereikt. Zoo speelde mej. II. C. Bik de bekende Sonatine van Ravel. Mej. H. Heringa speelde „Uit mijn Dag boek", zes melodieën van den heer Franc.» Men des, stemmingsbeelden, die troffen door hun praegnanten vorm en smaakvolle kleu righeid. En eindelijk speelde mej. .T. Snoep de Suite op. 14 in drie deelen van Bela Bartok. Van al deze moderne werken, die alle technisch zeer hooge eischen stellen, was het laatste met zijn polonaise achtig be gin, het op zeer moderne klankverbindingen berustend Scherzo en Finale zeer zeker wel het zwaarste. Wij eindigen met voor al het gebodene onze warme waardeering uit te spreken. AANRIJDING Hedenmorgen te 8.45 uur is op de Mare- singel de 6-jarige W.B. uit de Sophiastraat aangereden door een wielrijder. De jongen viel en brak het linkerbeen .Hij is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht, ARBEIDSONGEVAL Hedenmorgen heeft op de scheepswerf van de fa. Boot de 53-jarige- scheepswerker I. v. d. T. bij het verrichten van werkzaamheden de rechterarm gebroken. Hdj is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. ALKEMADE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagmiddag te 2 uur. Voorzitter Mr J. W. Peek, burgemeester. Bij de opening der ver gadering waren aanwezig 11 van de 13 leden Afwezig de heeren S. Strijk en J. Clemens. De notulen worden door den secretaris ge lezen en onder dankzegging vastgesteld. Ingekomen is een verzoek van Th. Borst, volontair van politie, om in aanmerking te komen voor gratificatie wegens verrichte politiediensten bij ziekte en afwezigheid van een tweetal veldwachters. De Voorzitter deelt naar aanleiding van dit verzoek mede, dat aan den volontair van politie van ge meentewege is verstrekt geworden uniform- kleeding en uitrusting, terwijl hij bovendien nog van de gemeente Warmond een kleine gratificatie heeft ontvangen voor toezicht tijdens het watersportseizoen. Buiten zijn ge wone dienst heeft hij gedurende een drietal maanden wegens bovengenoemde redenen extra dienst verricht, waarvoor hem vol gens den Voorzitter een gratificatie toekomt Het gaat volgens spr. bij hem niet om een groote belooning, doch de billijkheid brengt mede, dat hij een vergoeding ontvangt van 60 uit waardeering wegens gepresteerde diensten Na eenige bespreking wordt deze gratifi catie goedgekeurd. In behandeling komt een schrijven van de wed. P. van Es, waarbij zij zich bereid ver klaart haar medewerking te verleenen om achter de haag van de gemeente een grep pel te graven voor afwatering van den weg. De Voorzitter herinnert er aan, dat destijds de sloot langs de lange weg voor gezamen lijke rekening is gedempt geworden, waar voor wijlen P. van Es een bijdrage aan de gemeente verschuldigd was van 500. In plaats van contante betaling is op het land een tweede hypotheek gevestigd gelijk aan de verschuldigde bijdrage. Wegens de slech te uitkomsten in de tuinderij was het voor den eigenaar de laatste jaren zeer bezwaar lijk rente en aflossing te voldoen. Nu de weg ter plaatse geen behoorlijke afwatering; heeft, is het gemeentebestuur met de eige naresse in onderhandeling getreden, ten einde gedaan te krijgen dat achter de haag van de gemeente een greppel wordt gegra ven en onderhouden, en wel tegen een ver goeding gelijk aan de rente, welke de eigene, res van het land wegens hypothecaire schuld jaarlijks aan de gemeente moet be talen. Na ampele bespreking wordt besloten op het aanbod van de wed. P. van Es in te gaan en in de overeenkomst een bepaling op te nemen, dat op 1 Jamiari van elk jaar de overeenkomst kan worden opgezegd met in achtneming van een opzeggingstermijn van drie maanden. Ingekomen is nog een adres van een tal vergunninghouders in deze gemeente om gedurende den zomertijd hun vergunnings- lokalitaat op de Zaterdagen en Zondagen; open -te mogen houden tot half twaalf uur zomertijd. De heer Venvèïj is van meening, dat het niet op den weg van den raad ligt op het verzoek in te gaan, daar hij het onverdedig baar acht het cafébezoek in de hand te; werken. De heer Pennings merkt op, dat in dien de jongelui in Oude-Ade en Rijpwote- ring de café's om 10 uur gesloten vinden, zij zich naar de andere dorpen begeven waar een langere openstelling is, zoodat spr. er voor is de café's gedurende den zo mertijd langer open te houden. De heer de Koning dient een tusechenvoorstel in nl. om gedurende den zomertijd de café's op alle dagen open te houden tot 11 uur. Dit voorstel wordt aangenomen met 1 tegen 5 stemmen .zoodat de andere voorstel len hiermede van de baan zijn. Vervolgens komt nog in behandeling het tarief voor heffing van veergeld voor het overzetten aan het veer te Kaag. De Voor zitter deelt mede, dat na onderhandeling met den veerman Verhoog een tarief is ont worpen, dat naar de meening van het ge meentebestuur als zeer billijk moet worden geacht. Door de invoering van week- en jaarabonnementen is met de belangen van de inwoners van de Kaag ernstig rekening gehouden. De heer Clemens vindt het tarief voor de vreemdelingen, die de Kaag bezoe ken, zeer billijk, doch voor de inwoners van de Kaag niet. Er zijn gezinnen waar 4 kinderen -buiten de Kaag schoolgaan, zoo- dat voor deze alleen reeds 0.60 per week moet worden betaald, hetgeen z.i. te hoog moet worden geacht. Hij stelt daarom voor de tarieven voor de vreemdelingen eenigs- zins te verhoogen en voor de inwoners te verlagen. De Voorzitter acht de redeneering an den heer Clemens niet juist. Het voor- jestelde is gemaakt als basis voor de toe komst. Wannneer blijkt dat het vreemdelin gen bezoek aan de Ivaag steeds grootere vormen gaan aannemen, dan is er gegronde reden om voor de inwoners goedkoopere ta rieven te bedingen. Na ampele bespreking wordt besloten het door W. Verboog inge diende tarief goed te keuren onder voor waarde. dat de tarieven op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze aan het huis van den veerman worden opgehangen, terwijl tevens een betere voorziening moet worden aangebracht voor bediening van de nacht- bel. Voorts zal aan W. Verhoog worden medegedeeld, dat wanneer voor de inwoners van de Kaag voor het overzetten lagere tarieven worden berekend dan thans zijn goedgekeurd, hij verplicht is zich aan deze lagere tarieven te houden. 2. Wijziging gemeente-begrooting, dienst jaar 1935. Van Gedeputeerde Staten is terug omvangen de begrooting voor 1935, waarbij is medegedeeld, dat op uitnoodiging ran de Regeering alsnog zal moeten worden over gegaan tot verlaging van de wedde van eersten ambtenaar ter secretarie en aanpas sing van de loonen der werklieden en van de bezoldiging van den bode aan het plaat selijk loonpeil. Voorts wordt het noodzake lijk geacht mede op aandrang van de re geering, dat to-t verhooging van het vergun ningsrecht voor ingevolge de Drankwet ver leende vergunningen tot het wettelijk maxi mum wordt overgegaan, alsmede invoering van een vermakelijkheidsbelasting waarvan het tarief kan worden gesteld op 20 van de opbrengst der vermakelijkheden. Wat de verlaging van de salarissen voor de genoem de titularissen betreft, deel-t de voorz. mede, dat zij met het voorsta] van Ged. Staten niet mee kunnen gaan. De wedden zijn reeds belangrijk verlaagd, terwijl wat betreft het salaris van den bode-concierge de raad moreel gebonden is aan de destijds voor dezen beambte vastgestelde salarisregeling. Wi] de Regeering niettegenstaande onze ar gumenten toch verlagen,, dan is de verant woordelijkheid voor haar. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten aan de overige gemaakte administratieve opmerkin gen tegemoet tc komen, terwijl B. en W.i bij de punten 3 en 4 van da agenda 3 stellen over te gaan tot wijziging van de verordening regelende de beffing van gunniugsreebt alsmedo invoering van een belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden. Punt 7 komt hierna aan de orde: Voorstel tot het doen afgraven van een perceel wei land bij wijze van werkverschaffing. Het betreft hier een perceel van A. D. Rotteveel tc Rijpwetering, dat door de gemeente kan afgegraven worden. Hiertoe wordt na be spreking besloten. In besproking komt voorstel tot het doen bestraten van een gedeelte dorpsweg Roelof- arondsveen, waartoe wordt besloten na eenige discussie. Na nog enkele ondergeschikte rondvraag- punten volgt 6l-uiting. WERKZOEKENDEN Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling stonden heden ingeschreven 158 werkzoeken den. In de werkverschaffing waren in de afgeloo pen week werkzaam 107 arbeiders. JAARWEDDE-VERORDENING VELDWACHTERS Bij Koninklijk beshïit is goedgekeurd de jaar- wedde-verord'ening voor de veldwachters. ALPHEN AAN DEN RIJN Uitreiking van on&rscheldingen en beëediging nieuwe leden In hotel „De Vergulde Wagen" hield de Alphensche Burgerwacht onder leiding van haar voorzitter de heer H. Jongenburgcr, een druk bezochte propagandavergadering. De voorzitter heette in zonderheid welkom kolonel Phaff, toegevoegd als inspecteur van den bond van burgerwachten; afgevaar digden hoofdbestuur; Burgemeester P. A. Colijn; Secretaris Mr. F. A. Helmstrijd; Wet houder G. M. Herngreen; Bestuur Mobilisa- tiekruis; Plaatselijk leider B.V.L.; Bestuur Oranje Garde; Deputaties van B. en W. uit de omliggende gemeenten. - Tot zijn leedwezen moet spr. mededeelen dat burgemeester Verkerk van Boskoop niet aanwezig kan zijn; in zijn plaats zal de eere-voorzitter burgemeester P. A. Colijn een toespraak houden: Het Wilhelmus wordt ge zongen en hierna spreekt burgemeester Co lijn een opwekkend woord. De tijden zijn voor u Burgewachters moei lijk om getrouw te blijven aan den eed. Toch leven we in een gelukkig land. Spre ker trekt een vergelijking tusschen Italië en Nederland en wijst daarbij speciaal op de steun- en loonregeling in Italië. Overtuigd ls spreker dat zij daar niet meer kunnen doen, maar hij laat alleen het verschil zien. Een woord van ernstige waarschuwing wordt ^gesproken tegen de N.S.B., die voor elke volksgroep een speciale jas aantrekt. Een van de nieuwste jassen is wel dat zij de godsdienst waardeert en in het bijzonder de Calvinistische, zooals het laatste pam flet luidt. Een spontaan applaus volgde op deze rede. Hierna houdt kolonel Phaff een korte toe spraak. Onder krachtig applaus leest de voorzit ter de copie voor van een te zenden tele gram aan H. M. de Koningin. Hierna wordt het kruis van verdienste uitgereikt aan den heer N. C. A. v. d. Linde en de medaille van toewijding aan de heeren K Koning e; C. Mijs. Een kernachtige toespraak van den burgemeester; zingen van Wien Neerlands Bloed en de burgemeester hecht de onder scheidingen op de borst dér genoemde le den. Na de pauze worden een aantal perso nen als lid van de Alphensche Burgerwacht beëedigd. De commandant, de heer Bern. Knapen, spreekt de nieuwe leden toe en tot de daaronder aanwezige gardisten spreekt de heer J. Overduin van de Oranje Garde in zijn kwaliteit als voorzitter. De commandant reikt nu de prijzen schietvaardigheid uit, waarna de voorzitter deze alleszins geslaagde vergadering sluit. Het programma werd afgewisseld met muziek en filmvertooning, wat zeer in de smaak vieL EMMABLOEM COLLECTE Op Woensdag 17 April wordt dit jaar we-, der in deze gemeente de Emmabloem-collec- te gehouden. DOELTREFFENDE VERKIEZINGSRECLAME Eenige ondernemende jonge Anti-Revolutionairen te Alphen a. d. Rijn hebben na dagen van arbeid een fraai res-ultaat bereikt met veilkiezingsreklame. Een doek van vijf bij zeven meter en daarop ge schilderd: Hou vast! Is het elders beter? A.R. politiek waarborgt: Gezag, orde, vrijheid. Stemt C J. Hoogendijk. lijst 10. Het geheel is geplaatst in het centrum Alph'en a. d. Rijn, ni. zichtbaar van Alphensdhe In deze groote industriegemeente met haar ruiin (000 inwoners staat deze reddame wel op :er goede plaats. Ieder die ever de brug gaat ziet maar ook de schippers die Alphen passecren. Enkele lichtbakken met zeer sterke lampen zorgen dat het geheel ook bij avond aan niemands aan dacht ontgaat. Ter navolging! JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK! Eenige dagen geleden maakten wij melding van de oprichting van een plaatselijk Comité van Actie, als onderdeed van de Centrale voor Werk- loozenzorg. De Centrale heeft van het Rijk voor haar arbeid een belangrijke suh^die verkregen, onder 1 waarde, dat Christelijk Nederland zelf de hand a1 d'en ploeg slaat en gezamenlijk een b in rond f 50.000,— bijeen brengt. Deze son ;n bijeenbrengen op 27 April as_ De actie, die in deze gemeente geleid zal worden door het plaatselijk Comité van Actie, secretaris de heer W. Geerlof, Hoorn 432, gaat onder het motto: „Jong Holland snakt naar weik". Ter nadere toelichting zal Ir. Ingwersen Amsterdam Donderdagavond 7.30 in Concordia spreken. Vrije toegang. KATWIJK AAN DEN RIJN JAARVERGADERING TUINBOUWVEREEN. „KATWIJK EN OMSTREKEN" Onder leiding van den voorzitter, den heer J. v. d. Perk, hield deze vereeniging haar jaarvergadering in „De Kroon". Uit de groote opkomst der leden viel de belangrijk hcid dezer vei-gadering reeds af te leiden. De voorzitter opende de vergadering en zeide in zijn openingswoord o. m.: Bij het begin van onze vergadering wil- n we allereerst onze geachte collega en vriend wijlen den heer A. Korpelshoek ge denkend in het- voorbijgegane vereenigings jaar werd hij van zijn post opgeroepen. We hebben in hem een ijverigen en trouwen medewerker verloren, die na het overlijden van onzen nog steeds onvergetelijken heer Jac. Wassenaar diens plaats als secretaris i veilingleider met eere heeft ingenomen. De tijden waarin we leven zijn nog steeds zeer moeilijk. Meende men zoo nu en dan eens een lichtstraaltje aan den donkeren horizon te ontdekken, telkens bleek dit steeds schijn te zijn, om daarna tot de ont dekking te komen, dat de wolken zich nog weer dreigender samenpakten. Ook ons he drijf ondervindt wel in zeer 'bijzondere mate de gevolgen van wat men noemt de crisis. Dankbaar zijn we voor de toeslag, die we op onze producten mochten ontvangen, waar door de Regeerhig toont een open oog te hebben voor de nooden van den tuinbouw. Dankbaar zijn we, hoewel niet voldaan, omdat we ons eenigszins achtergesteld ge voelen bij den landbouw. Niet dat wij onze landbouwers geen loonend bcstuan gunnen, doch we willen gaarne behandeld worden op voet van gelijkheid. Eenige kentering is in deze echter wel op tc merken. Bedenken we echter bij onze kritiek steeds de moei lijkheden waarvoor onze Regeering zich ge plaatst ziet bij het bieden van fmancieele steun aan de verschillende takken van be drijf. Onze vertegenwoordigers in landelijke of provinciale organisatie, daarvan zijn we overtuigd, staan steeds voor ons op de bres om ter gelegener tijd en ter juister plaatse onze belangen te bepleiten. En al kunnen zij ook niet steeds bereiken wat wij en ook zij gaarne zouden willen, we weten dat door hen alle mogelijkheden worden aan gegrepen om te bereiken wat er te berei ken valt. Onthouden we dan hen ons vertrouwen niet, maar steunen we eendrachtelijk hen die geroepen worden aan het hoofd onzer organisatie op te treden. Wat onze vereeniging betreft kunnen we naast bezorgdheid die ons vervult, geluk kig nog een andere toon laten hooren. Let ten we op vele andere tuinbouwstreken in den lapde, dan kunnen wij nog dankbaar zijn wanneer we terugzien op het vorig jaar. Voor onze veiling waron de resultaten over 1934 beter dan die van 1933. De omzet steeg met ongeveer 50 pet., die eohtervoor een groot deel moet worden gesteld op kening van het verplicht veilen van alle vroege aardappelen, waardoor velen zich bij onze veiling moesten aansluiten. De ver hoogde omzet is ook4 mede een gevolg van betere resultaten van eenige producten. In zonderheid de regeling voor de vroege aard appelen en de daarvoor gestelde minimum prijzen heeft gunstig gewerkt en het is te hopen dat ook voor dit jaar weer dezelfde gunstige bepalingen kunnen worden be reikt. Een enkel zonnestraaltje tusschen de buien door geeft verkwikking, cn laat ons tevens zien dat de zon wel tijdelijk schuil kan gaan, doch op zijn tijd zeker weer te voorschijn zal komen. Zooals altijd is ook het jaar dat voor ons ligt een duistere toekomst. We weten echter dat onze toekomst ligt in de handen van Hem die alles regeert. Stellen we dan in alles ons vertrouwen op God, en waar menschelijke overleggingen falen, is Hij de machtige om alles nog ten goede te doen uitloopen. Dan krijgt de secretaris, da heer II. W. Grimbergen, het woord voor het lezen het j aan'er slag. Het jaar 1934 is voor onze vereeniging niet ongunstig geweest. Het totale omzet cijfer was beduidend hooger dan in 1933 en bereikte een totaalcijfer van f 251.977.09. Dit moet voor een niet gering deel worden toegeschreven aan de Regeeringsvoorschrif- ten betreffende de handel in vroege aard appelen, welke geheel over de veiling moest loopen. Dientengevolge was de aanvoer groo ter, terwijl tevens door de gestelde minimum, prijs de opbrengst die van vorig jaar aan merkelijk overtrof. Aangevoerd werden 901.369 Kg. of ruim 36.000 kisten met een opbrengst van f 399.770.44 of een doorsnee- prijs van f 1.08 per kist. Late aardappelen aanvoer 910.325 Kg. of pl.m. 36.100 kisten, opbrengst f 34.962.28 of f 0.96 per kist. Ook het product bloemkool heeft, zij het op bescheiden wijze, een aandeel gehad de toeneming van het omzetcijfer. Als ge volg van do droogte met de daarmede ge paard gaande rupsen- en insectenplaag waar door vele gewassen bloemkool totaal zijn mislukt, bleef ihet geveilcle kwantum be neden dat van het vorig jaar. Bovendien waren bovengenoemde onheilen mede oor zaak dat het percentage tweede en derdo soort in verhouding tot de eerste soort ab normaal hoog was. Niettegenstaande bedroeg de opbrengst f 81.991.42, d. i. f 7500 hooger dan in 1933. Een factor, welke in niet geringe mate heeft medegewerkt tot de stijging van den omzet is het feit, dat we diit jaar voor het eerst onafgebroken hebben doorgeveild. De voorjaars- en wintel-artikelen zijn daardoor in grooter hoeveelheid aan de veiling geko men. Dit wordt wel duidelijk gedemonstreerd door de aanvoercijfers van sla. Werd het vorig jaar van dit artikel aanvoerd 68.000 stuks, dit jaar bedroeg de aanvoer 340.2S6 stuks of vijf maal zooveel. De aanvoer van spinazie en radijs, welke vorige jaren zoo goed als niets te. beteekeneu had, bedroeg in 1934 resp. 22.654 Kg. en 41.693 hos. De aanvoer van waschpecai steeg van 408.000 Kg. in 1933 tot 833.580 Kg. in 1934. Uien 254.356 Kg. in 1933 en 379.665 Kg. in 1931. Groene kool 37.675 stuks in 1933, 70.448 in 1934. Verder werd nog aangevoerd: kroten 162.992 Kg., roode kool 96.45.7 Kg., gele kool 97.800 Kg., knolselderie 50.05S stuks, andijvie 15.948 Kg. en 12.739 bos prei. Bóspeen stel de teleur. Er waren veilingdagen waarop de prijs beneden de productieprijs bleef. De aanvoer was hooger dan vorig jaar, nl 499.567 bos, tegen 419.000 bos.'De opbrengst f 22.922.36 is ruim f 3000 lager dan leden jaar In totaal werden gehouden 161 veilingen tegen 127 in 1933. Het ledental beweegt zich in stijgende lijn. Ingeschreven waron op 31 December 177 leden. Gehouden werden 10 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen. In de laatstgehouden vergadering bereikten de leden verschillen de voorstellen met betrekking tot de ver lichting van terrein en gebouwen. De voor genomen uitbreiding van de electrische i-n stallatie van de kalkzandsteenfabriek bood daartoe een mooie gelegenheid. Door stag natie in de onderhandelingen tusschen ge noemde fabriek en het gemeentelijk licht- bedrijf is aan ouze plannen nog geen uit voering gegeven kunnen worden. Evenwel heeft de oplossing van het verlichtingsvraag stuk steeds de volle aandacht van het be stuur. De financieele positie van onze vereeni ging is uitermate gezond. De leening- schuld, oorspronkelijk groot f 45.000, is ge daald tot f 25.250, welk bedrag bovendien voor meer dan 70 pet. gedekt is door de schuld aan de Bank. Onze kis ten-voorraad is belangrijk toege nomen en vertegenwoordigt een hoogere waarde dan vorig jaar. Men diene echter bij de beoordeeling van den stand van zaken niet uit het oog te verliezen, dat de toestand van onze onroerende goederen wel iets te wenschen overlaat. Met name liet veilinggebouw begint op bedenkelijke wijze teekenen van verval te vertoonen en zal voortdurend meer reparatie behoeven. On der die omstandigheden meent het bestuur dat eventueel e plannen tot stichting van 'n nieuw veilinggebouw ernstig onder de oogen dienen te worden gezien. De balans sluit met. een bedrag van f 53.3S0.29. De scbuld die op de vereeniging rust is thans f 6781.24, waartegenover als baten staan veiling-terrein en diverse ge bouwen, plus terrei. en teelgronden. De fi- MAANDAG 15 APRIL Programma 3: 8.00 Deutschlandscnder; 9.20 Keulen; 11.20 Brussel Vl; 13.20 Deutschlandsen 'w' 11.20 Londen Reg; 16.20 Keulen; 17.50 IC] VI; 18.20 Leipzig; 19.20 Keulen: 21.20! 21.<0 Weoncn; 22.20 Deutschlandscnder igramma 4: 9.20 Droitwich; 10.05 Londen R 1.35 Droitwich; 17.20 Partis Radio; 17.50 Lon 50 Diversen; 21.35 DINSDAG 16 APRIL Programma 3: 8.00 Deutschlandsendor; 9.20 Keulen; 11.20 Brussel VI; 13.20 Deutschl-sender 14.20 Londen Reg; 16.20 Bruswl VI; 18.20 Leip- ;fg; 19.20 Brussel Fr; 20.20 Paris Poste Pari- Jon; 20.35 Weonen; pl.m 22 Leipzig Programma 4; 9.20 Droitwich: 10.05 London Iteg; 10.20 Droitwich; 17.20 Diversen; 17.50 London Reg; 19 Tuinpraatje door den heer J, iker. chef. afd. Gem.-PI.19.30 London Reg; 21.20 Boedapest; 21.10 Droitwifcli; 23.20 Kaünd- Agenda Woensdag 17 April. Stadsgehoorzaal S u, Bach-herdenking, Kerkkoor Chr. zangver* eeniging „Ex Animo". avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 April (1ste Paaschdag) a.s, waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. Maandag 22 April (2e Paasohdag) nemen aar, de apotheken G. F. Reept, Steen straat 35. telefoon 136 en A. J. Donk, Doe- zas-traat 31. telefoon 1313. Voor Oegstgedst worden deze diensten waargenomen door apotheek C. van Zijp, Wilhelminapark 8, telefoon 274. nancieele toestand is dus kerngezond. De balans wordt met algemeene stemmen goed gekeurd evenals de exploitatierekening met als eindcijfer f 15.290.40. De begrooting voor' 1935, sluitend met al3 eindcijfers f 12.425, ondergaat eenige wijzi ging, doordat op voorstel van den heer D. C. van Leeuwen in plaats van 5000, zooals het bestuur had voorgesteld, 10.000 kisten zullen worden aangekocht. Ook de kisten- huur zal volgens voorstel van het bestuur en dit naar aanleiding van een voorstel van D. M. van der Gugten, met cent per kist worden verlaagd. Na aanneming van deze voorstellen wordt de begrooting, geraamd op een omzetcijfer van f 200.000, zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Dan is aan de orde bestuursverkiezing. De voorzitter, periodiek aftredend, wordt met bijna algemeene stemmen herkozen. In de vacatures wijlen A. Korpelshoek en W< van Beelen worden bij eerste stemming met flinke meerderheid van stemmen gekozen de heeren D. C. van Leeuwen en R. van Delft. Een bestuursvoorstel om de boete voor het verkoopen van producten huiten de vei ling vast te stellen op minstens hetzelfde bedrag als de verschuldigde provisie, wordt zonder verdere besprekingen aangenomen. Uit de besprekingen over de benoeming van een veilingleider volgde ten slotte dat een motie werd ingediend waardoor de leden bij stemming ter kennis van het be stuur konden brengen wie men als veiling leider wenschte. Van de 84 stemmen ver kreeg de heer J. v. d. Perk er 65. Het be stuur deed de toezegging bij de benoeming van een veilingleider-met deze wensch reke ning te zullen houden. Het voorstel van den heer Nic. Fénnes om een andere wijze van loting te volgen werd na lange bespreking met bijna algemeene stemmen aanvaard. Een verzoek van de Koopliedcnvereeni- ging om de monsters der producten aan do veiling te merken of te stempelen, zal het bestuur in overweging nemen. Met den wensch van dezelfde vereeniging om da tuinders te verplichten steeds van hun aiaam bordjes gebruik te maken, zal eveneens ern stig rekening worden gehouden. Op een vraag betreffende de omzet van kunstmest ten behoeve der leden antwoord de de heer Grimbergen, secretaris, dat in 1934 aan de leden ruim 300.000 Kg. kunst mest was afgegeven. Op een vraag over het repareeren van do schoeikig op het veilingterreim antwoordde de voorzitter, dat zulks geheel geschiedt voor, rekening der Trammaatschappij. De electrische verlichting zal doorgang hebben, maar er is schijnbaar een kwestie tusschen gemeentebestuur en directie kalk zandsteenfabriek, zoodat het nog niet is te zeggen wanneer. Vervolgens werd er de aandacht op ge vestigd dat, niettegenstaande de huurders van landerijen van Baron van Wassenaer van Catwijck sinds zeer vele jaren voor het gebruik der Zanderij vaart z.g. vaargeld be talen en dus recht hebben op een goed» vaart, thans wordt uitgebaggerd door werk loozen of ingeschrevenen bij de werkverschaf fing, waardoor dus de gemeente aan dit werk een niet onbelangrijk bedrag bijdraagt en niettegenstaande de vaart in de gemeen telijke zanderij in onbevaarbaren toestand verkeerd. Als de gemeente zulks als werk- object wil laten uitvoeren, laat men het dan doen in eigen vaart, doch niet in die van den landheer der oude zanderij. Van het 'bestuur wordt gevraagd te willen- bewerk stelligen dat de pachters liet z.g. „vaar geld" aan den landheer riiet meer behoeven te betalen. Het bestuur zegt hiervoor geen medewer king te kunnen verleenen omdat het be talen van vaargeld in de huurovereenkomst is opgenomen en do pachters «lve deze zaak aanhangig kunnen maken bij den landheer. Hierna volgde sluiting. KATWIJK AAN ZEE ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk I—Quick Boys II 3—3 Zaterdagmiddag speelde Katwijk I een vriend schappelijke wedstrijd tegen haar plaatsgenoot Quick Boys II. Bij den aanvang van den wedstrijd sprak de voorzitter van Q. B.. de heer P. v d. Berg, eenige hartelijke woorden van gelukwensch aan het adres van het Katwijksch elftal, in ver band met de behaalde kampioenstitel. Hij over handigde hierbij namens het bestuur van de V. V. Quick Boys, den aanvoerder van Katwijk een pracihtig bouquet blüamten, waarvoor deze hein hartelijk dankzegde. Hierna werd een aanvang gemaakt van deze in goede verstandhouding gespeelde wedstrijd, waar van de puntjes gedeeld werden. De leiding was KATWIJK ASP. A—QUICK BOYS ASP. A 3-1 In deze wedstrijd is het de Katwijk asp. gelukt beslag te leggen op de kampioenstitel Dit is dus de 'tweede keer dat Katwijk kampioen is. BIDSTOND VOOR DE VISSCHERIJ De bidstond voor de haringvissaherij zal D.V. gehouden worden in de avonddiensten van den eersten Paasdhdag. WERKVERSCHAFFING

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6