BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. TWEEDE BLAD PAG. 5 De sleepdienst van de firma Goedkoop leverde een knap staaltje van stuurmanskunst toen de „Bulysses" van de Shell te Amsterdam de brug bij de Oosterdoksluis moest passeeren op weg naar Werkspoor voor reparatie. Aan beide zijden bleef 5 c.M. ruimte over Laval maakte tusschen de bijeenkomsten van de conferentie een i Stresa, waar de Balilla's hem al goed schenen te kennen. tje door de straten van De handelsbesprekingen met Frankrijk Binnen enkele dagen zal thans de parafee Ting van een Nederlandsch-Fransche han delsovereenkomst kunnen worden tegemoet gezien. De bedoeling bestaat, te komen tot een algemeene contractueele regeling van alle handelsvraagstukken tusschen de beide landen. Aangaande een handels- en scheep- yaartverdrag is nu op de principieele punten overeenstemming bereikt. Amsterdams nieuwe station Als het W.P.-Station verdwijnt De uitbreidingsplannen van Amster damOost komen meer en meer hun verwerkelijking nader. Thans zagen wij in het stadhuis bij den directeur van Pu blieke Werken Ir W. A. de Graaf een maquette van een nieuw 6tationsemplar cement dat in de Watergraafsmeer, na bij den Aanstel, achter de tennisbanen bij de Berlagebrug zal worden aangelegd, en dat eind 1939 of begin 1940 vol tooid is. Wat de verdwijning van het W. P. sta tion en de uitvoering van dit nieuwe plan voor Amsterdam zal beteekenen valt moei lijk te schetsen. Aan de rommelige toestand bij het W. P. komt een einde, nieuwe en hoogst noodzakelijke toegangswegen zullen worden aangelegd, terwijl het station met het geweldige voorplein dat drie hectaren groot zal worden en het lager liggende grasveld, voor nieuw Amsterdam een ont zaglijke verbetering, ja zelfs een stedebouw- kundige bekroning zal zijn. De gordel van nieuwe buurten, Oost, Zuid en West is dan door breede verkeerswegen hecht verbonden met het in het middelpunt een station, dat op de meest moderne wijze wordt gebouwd en ingericht dat bijv. over een restaurant zal beschikken, dat door zijn hooge ligging een prachtig uitzicht biedt en dat bovendien bezocht kan worden zonder de controle te passeeren. Door een zeer nauwe samenwerking tus schen de spoorwegen en Publieke Werken is dit plan zoodanig gegroeid, dat niet zoo als zoo vaak een 6tation aan een plein ligt maar dat plein indeel ing en stationopzet met elkaar vergroeid zijn tot een harmo nisch geheel. Aan het einde van dit jaar begint men aan de uitvoering van de grondwerken, die voor het ophoogen van de spoorbaan (een 12 meter hooge zanddijk) en het aanleggen van het voorplein noodig zijn en waarvoor onge veer een millioen kubieke meter zand ver werkt zal worden. BOND VAN SMEDENPATROONS De Jaarvergadering De algemeene vergadering van den Bond van Smedenpatroons (organisatie van pa troons in het smeden-installateurs, en gas- en waterfittersbedrijf en aanverwante vak ken) zal op 20 en 21 Augustus worden ge houden te Amsterdam in De Binckhorsthavens Waar blijft de aanbesteding? Men hoort wel eens het verwijt, dat het Werkfonds zoo weinig doet voor de werk verruiming; er is thans „pas" 20 van de 60 millioen voor diverse werken vastgelegd, heet het dan. Als we zulk een uitspraak hooren of le zen, pleegt ze ons steeds weer eenigszins te verwonderen. Immers onze indruk is, dat den regel degenen, die de gelden toege zegd krijgen, met de voorbereiding van hun plannen op geen stukken na gereed zijn. Amsterdam had b.v. verscheiden maanden noodig eer het tot aanbesteding van Werk- fondswerken kon overgaan. Den Haag kreeg fiat voor een zeer belang rijk werk, waarvan de betrokken wethou der reeds in Januari 1934 met veel ophef verklaarde: nog een paar maanden en er kan worden aanbesteed. Inmiddels ging 't gemeentebestuur bij het Werkfonds vragen, werd enkele maanden geleden geholpen, maar nog steeds wordt niets van aanbesteden vernomen. De voor bereiding dezer plannen we bedoelen de Binckhorsthavens schijnt ook thans nog lang niet voldoende ver gevorderd om tot uitvoering van 't werk te kunnen overgaan. Ook blijkt het meermalen voor te komen, dat men zich met zeer onvoldoende projec ten tot de Regeering om steun wendt. Ook dat moet tot vertraging en teleurstelling leiden. Wie er behoefe aan heeft om naar schub digen te zoeken voor velen een dagelij ksch tijdverdrijf zal zijn aandacht niet in een verkeerde richting moeten concentreeren. Lagere besturen en met name gemeente- besturerf zullen goed doen te zorgen gereed te zijn, zoodra gelden voor het uitvoeren van werken te harer beschikking worden ge steld. Het Amsterdam-Rijnkanaal Werk heden hervat Naar wij vernemen heeft, waarschijnlijk naar aanleiding van een gehouden bespre king in Den Haag, de onderaannemer van het N.V. Aannemersbedrijf v.h. F. den Bree- jen van den Bout zich geheel teruggetrok ken van het kanaalwerk Jutphaas—Vrees wijk. De hoofdaannemer zou heden met een gedeelte van het thans werkzaam zijnde personeel en het materiaal van den onder aannemer het werk voortzetten. Inderdaad zijn er verzakkingen geconsta teerd, waarmede men echter met de grond boringen rekening zou hebben gehouden. De Jutphaasche arbeiders zullen allen aan het werk kunnen blijven. Het bloembollensaneeringsplan Heffing voor tulpen en narcissen verlaagd De mededeelingcn d.d. 8 April 1935 inzake de uitbetaling van steungelden voor inge leverde bloembollen blijken tot eenige mis vatting aanleiding te hebben gegeven. In verband hiermede wordt aan belang hebbenden, bloembollenkweekers, georgani- seerden bij de Nederlandsche Sierteeltcen trale, medegedeeld, dat in de vorige publi catie, bij de bepaling van de te vorderen be dragen per are voor de verschillende groe pen van bloembollen, zijnde resp. 12, 4, 4 en 4 per are, een ruime marge werd genomen met de bedoeling het eventueel te veel gehevene te restitueeren. Aangezien daartegen in het vak groote bezwaren blij ken te bestaan, heeft de Regeering gemeend aan die bezwaren tegemoet te moeten ko men, door aan de hand van een scherpe cal culatie de heffingsbedragen reeds thans de finitief terug te brengen, met uitzondering van de heffing voor hyacinthen, welke niet verlaagd kan worden om voldoende fonds voor de uitkeering op ingeleverde bol len te vormen. Voor vroege tulpen, late tulpen en narcissen evenwel is de heffing van 4.— teruggebracht tot resp. 2.60 2.40 en 3.00 per are, welke wijzi ging in het Bloembollensaneeringsplan 1934 (teeltbeschikking) bij Ministeri- eele beschikking van 12 April no. 4896 reeds is aangebracht. dat bij de invordering der hei deze, waar mogelijk, worden verrekend 'met de steunbedragen, zoodat niet eerst zal worden geheven voor het volle pond daarna zal worden uitbetaald. en uitbetaling wordt der halve voor iederen georganiseerde tegenover elkaar gesteld en voor zoo veel mogelijk met gesloten beurs be rekend. Ook wordt er nogmaals op ge wezen dat, mochten de bedoelde hef fingsbedragen ad 12, 2.60, 2.40 en 3.00 een overschot opleveren, res titutie van het te veel gehevene ponds pondsgewijze zal plaats hebben. Voor wat betreft de inning der heffings bedragen c.q. na aftrek van de steunbedra gen, kan worden medegedeeld, dat van wege de Nederlandsche Sierteeltcentrale de noodige soepelheid zal worden betracht, met dien verstande dat aan de vereischte zeken heid niet te kort kan worden gedaan. andere soorten veevoeder verwerkte olie houdende zaden, pitten en noten ƒ0.50 en ƒ0.50. Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's Gravenhage in verbin ding te stellen. Patrimonium De algemeene vergadering Naar we vernemen zullen in de morgen zitting van de algemeene vergadering van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium te Apeldoorn te houden, op Dinsdag 30 April a.s. als referenten optreden de heeren Dr. K. D ij k, Geref. predikant te 's Gravenhage West en Dr. C. J. Honig, arts te Amster dam, die het onderwerp. „Huwelijk en kin derzegen" zullen behandelen. Veevoeder Het bestuur van de stichting Nederland sche Meelcentrale heeft de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte olie houdende zaden, pitten en noten vastgesteld op de navolgende bedragen per 100 K.G. (respect, inklaring in April en in Mei tot Augustus a.s.): voor lijnkoeken ƒ0.75 en ƒ0.65, voor soyaschroot ƒ0.50 en 0.25, voor grondnootkoeken 0.S0 en ƒ0.80, voor cocos- kocken ƒ1.50 en ƒ1.50, voor Ned. Oost-Indi- scho cocoskoekea ƒ075 en 0.75, voor tot DE MOEILIJKHEDEN MET DE DUITSCHE BETALINGEN De beide te Loosduinen gevestigde Groen ten- en Fruitveilingen hadden onlangs aan den Minister van Econ. Zaken een tele gram gezonden, waarin zij de aandacht ves tigden op de noodlottige prijsdaling der vroege groenten, tengevolge van de onmo- jelijkheid voor de exporteurs om naar Duitschland te verzenden, door gebrek aan betalingsmiddelen. Naar aanleiding van dit telegram heeft de Minister thans medegedeeld, dat het hem duidelijk is. waar voor den tuinbou. na de vele slagen welke hij reeds ontving, genoemd feit beteekenL De Minister deelt mede, dat door hem zooveel mogelijk reke- wordt gehouden met de belangen van den tuinbouw, met name voor den export "an de tuinbouw-producten. MINDER DEVIEZEN VOOR NEDERLANDSCHE BLOEMEN Naar wij vernemen, krijgen de importeurs vaar Nederlandsche bloemen voor de maand April slechts 32 pet van de deviezen, die hun April 1934 werden toegestaan. De Ueber- wachungstelle ftlr Gartenbauerzeurnisse sohreef hun, dat de stand van de clearing een hooger percentage niet toelaat De nieuwe regeling ls voor de bloemlmpor- >urs een groote teleurstelling. Er zijn thans i weinig bloemen op de markt. Derhalve is 3 winstmarge belangrijk grooter en het be derf geringer dan in andere jaren. Aangezien nkosten echter veelal hetzelfde blijven, wordt minder verdiend. Men schrijft ons: Het jongste nummer van .Ons Trekpaard" het orgaan van het stambook voor het Neder landsche Trekpaard (Belgisch type), dat dezer dagen verscheen, is voor een belangrijk deel gewijd aan de 11e Nationale tentoonstelling, die gelegenheid van het 20-Jarlg bestaan van Stamboek op 27 en 28 Juni in Den Bosch gehouden zal worden. Het belooft met recht een nationale tentoonstelling te worden, daar alle afdeelingen de inzending van paarden, zoo wel hengsten als merries, hebben toegezegd Deze zullen in niet minder dan 24 categoriër» de prijzen kampen, terwül er bovendien noe e eereprijs-kampen zullen zón voor het kampioenschap, waaraan de eerste en tweede Prija-wlnnaars der andere categoriën kunnen De heer van Vredenburch. voorzitter van het Stamboek heeft bovendien een wisselbeker uit geloofd voor den in Nederland geboren hengst, fokkerskringen voor deze bestaat en het belangrijke aantal eerste klasse- hengsten en merries, welke in de laatste jaren op de keuringen der verschillende provinciën te zullen overtreffen. Dat voor deze tentoonstelling ook in het bui tenland belangstelling bestaat, is het Stam boeksecretariaat inmiddels reeds gebleken. Er zal niets worden nagelaten om de aandacli van de bultenlanaschc autoriteiten en koud ledfokkcrs te vestigen op de trekpaarddagen in Don Doach, WERELDPLUIMVEETENTOONSTELLING TE BRUSSEL Nederlandsche deelname Ter organisatie van de Nederlandsche deel- ïernlr.g aan de Wereld-Pluimveetentoonstelling e Brussel zón door het bestuur der Algemeene .Vereldtentoonstelling de volgende Nederlan- iers uitgenoodigd om zitting te nemen in de verkcommissie van genoemde tentoonstelling F. WttewaaJ, voorz.; C. S. Th. van Gink secretarisA. C. il. Dolk P. Kersten, J. Man tel. E. Ostermann, F. Schaedtler en P. de Vries. Er bestaat voor deze van 18 tot 22 October s. te houden Wereld-Pluimveetentoonstelling roote belangstelling in de kringen der Neder- indsche pluimvee- en konijnenliefhebbers. In aar vergadering van 16 April a.s. zal de com- erpen ter verwerkelijking Uit Oost-Indie DE BIERCONTINGENTEERING BATAVIA. 13 April. {Aneta.) Het Staatsblad bevat bet besluit tot verlenging van de con tin gen teer ing voor bier voor den duur van negen maanden met ingang van 13 April. Het contin gent bedraagt voor den duur van negen maan den 2.760.000 liter. PECH VAN DE „PELIKAAN" BANDOENG, 13 April (Aneta). De middelste motor van het vliegtuig de „Pelikaan", dat zich thans te Calcutta bevindt, is defect en zal moe ten worden vervangen. Morgenochtend om zes uur vertrekt de „Oehoe" onder gezagvoerder Blaak, met deii nieuwen motor via Bataria en Singapore naar Calcutta waar hij niet vóór Maandag zal aankomen. De „Oehoe" zal de post en de passagiers overnemen, en doorvliegen naar Holland, terwijl de „Pelikaan" na het aanbrengen van den nieu wen motor, naar Bandoeng terugkeert De „Ijsvogel", welke gistermiddag onder gezag voerder Viruly, arriveerde, zal reeds 17 April terugkeeren inplaats van 24 April. ONTBINDING VAN ARBEIDS OVEREENKOMST Kwestie van 120.000! POERWOREDJO. 13 April. (Aneta). De residentie-rechter heeft aan de Algemeene Volks- credietbank, als liquidatrice van de Volkscrediet- baok te Poerworedjo. het beroep op art 1603 van het B.W. tot ontbinding van de arbeidsover eenkomsten. door laatstgenoemde bank aange gaan. ontzegd Als gevolg hiervan zal de Algemeene Volks- credietbank aan den oud-administrateur va Volksbank te Poerworedjo nog tien jaar salaris en emolumenten uitbetalen, welke inkomsten bijna 1000 gulden per maand bedragen. Hiertegenover zijn tegen-prestaties practisch niet te eischen. De arbeidsovereenkomst met den heer Pompe werd in 1929 gesloten voor den duur van twin tig jaren, met terugwerkende kracht tot 1925, dat deze overeenkomst eerst 1 October 1945 expireert. DE LUCHTKAARTEERING VAN NIEUW-GUINEA BUITENZORG. 13 April (Aneta). Goedge keurd is. dat de Bataafsche Petroleum Mijde Nederl. Koloniale Petroleum Mij. en de Neder landsche Pacific Petroieum Mij., ten behoeve var de luchtkaartcering in Nieuw-Guinea, drie lan dingsterreinen zullen aanleggen in de residentie der Mohikken. nl. ten noorden van Seroci (op het eiland Japen), co het eiland Efujan .(in straat ROFFELRIJMEN. IK VRAAG U alle kanten dringt Wel wil Ik Ik las in „Aangegord ten strijde Het schotschrift van de S.G.P., Dat men om des beginsels wille Met Kersten steken moet in zee. Ik laat de leugen en de laster In hun beslagen stolpen staan En wil om des beginsels wille Tot enkle vragen overgaan. Ik vraag u, man die stemt op Kersten En trekt van d'ongevallenwet: Komt niet om des beginsels wille Uw ziel daartegen in verzet Ik vraag u, zieke Kersten-stemmer: Als gij uw ziekengeld ontvangt Wordt dan om des beginsels wille Uw hart niet kennelijk geprangd? Ik vraag u, man die stemt op Kersten En haalt uw ouderdomspensioen: Zult gij om des beginsels wille Niet van uw rechten afstand doen? Ik vraag u, man die stemt op Kersten En werkloos loopt: doet men geen steek?, Acht gij om des beginsels wille Dat weinig: vijf millioen per week? Ik vraag u, man die stemt op Kersten, U, onderwijzer, ambtenaar: Is u om des beginsels wille Uw traktement somtijds te zwaar? Ik vraag u, man die stemt op Kersten En tuinder zijt, en steun toucheert: Vindt gij om des beginsels wille Dat u teveel wordt uitgekeerd? Ik vraag u, boer die stemt op Kersten: Pakt gij nog steun aan van Colijn? Gij moest om des beginsels wille Vies van dat „geld der armen" zijn! Ik vraag u, vrouw die stemt op Kersten (Verfoeit hij 't vrouwenstemrecht Zijt gij om des beginsels wille [niet? Gehoorzaam? Ja? En stemt gij niet? Ik vraag u, mensch die stemt op Ker- Als gij beginselvast wilt zijn [ste7i; Durft gij één penning aan te pakken Van ,'t futloos Kabinet-Colijn"? (Nadruk verboden.) LEO LENS. EEN MYSTERIEUS GEVAL Dame dood in zwembad aangetroffen MALANG, 15 April. In het diepe gedeelte van het zwembad SengkaJing is mevrouw Gee ra tbs dood aangetroffen. Aangezien men het slachtoffer geheel gekleed vond. en niemand een ongeval heeft opgemerkt, tast men in het duister omtrent de toedracht van deze zaak. Aanvankelijk werd het lijk niet herkend, daar het slachtoffer het zwembad voor de eerste maal bezocht. Eerst later konden kennissen, die omtrent de vondst werden ingelicht, het lijk iden- tificccren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5