Een vierweeksche speurtocht door Amerika MAANDAG 15 APRIL 1935 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Tjerkgaast c.a., J. J. Polder vaart te Nigtevecht. Te Schalsum (Fr.), cand. H. de Boer te Grijpskerk (Gr.). Te Hoek van Holland (Vrijz. Herv.), mej. Ds. S. Gooszen te Delft. CHR. GEIREF. KERK Bedankt: Voor Drachten,. Ds. D. Bicsma te Drogeham CHURCH OF ENGLAND Aan de Engalsdie kerk (Christ. Church), te Amsterdam, is tot predikant benoemd Rev. Ar thur W. Allen, die gisteren zijn ambt aanvaard heeft. Ds. R. SYBRANDY Ds. R. Sybraody, predikant der Geref. Kerk te de Krim (O.) zal wegens ongesteldheid dc eerstvolgende maanden zijn ambtelijken arbeid mict kunnen verrichten. GEREF. GEMEENTE EDERVEEN Op Woensdag 3 April heeft de Gercf. Gemeen te te Edcrveen een nieuw kerkgebouw in ge bruik mogen nemen. De plechtigheid werd geleid door Ds. R. Kok van Veenendaal, die sprak over Gen. 28 19, „En hij noemde den naam der pUats Beth-El", CONFESSIONEELE VEREENIGING Aid. Gelderland-Overijssel De voorjaarsvergadering van de afd. Gelder land-Overijssel van de CoDfessioneeie Vereeni- ging, zal Woensdag 8 Mei a.s te Apeldoorn worden gehouden. Ds. J. F L. A. d e a g h e r. Ned. Herv. predikant te Slijk-Ewijk, zal de openingsrede houden. In de middagvergadering treedt als referent op Ds. A Dönzelmann, Ned. Herv. predikant te Meppel. met het onder werp: „De roeping der confessioneele gezindheid tegenover het kerkelijk vraagstuk". NED. HERV. GEM. TE VOORBURG De Ncd. Herv. Kerk te Voorburg heeft be sloten met het oog op de intrede van Ds Roo- denburg den hulpprediker Speelman met 12 Mei te ontslaan, terwijl Ds. Sonne veld in de H«rv. Kerkbcde mededeelt, dat hij in zooverre hersteld is, dat hij met Mei D.V. weer met de catechisaties zal beginnen. REORGANISATIEVOORSTELLEN Van „Kerkopbouw" In het orgaan van „Kerkopbouw" ontwik kelt Prof. Brouwer de nieuwe voorstellen, waarin deze Vereeniging haar hoofdgedach ten vervat heeft. Deze zijn: 1. een goede vertegenwoordiging der kerk In plaats van een stelsel van pesturen dia met het wezen der kerk geen verband hou den; 2. de arbeid op het terrein van in- en uit wendige zending in de kerkelijke vergaderin gen opgenomen; 3. de Heiworm de Kerk beschouwd als een ideel der algemeene kerk met een eigen ka jakter, dat niet aan ee:i formulier eens voor al gebonden mag worden; 4. hulpgeraeenten mogelijk gemaakt; 5. kerkelijk opzicht (en tucht) door kerk- Visitatoren en moderator ingesteld. OXFORDGROEP IN DENEMARKEN Evenals colangs in Noorwegen zijn dezer dagen ook in Denemarken door de Oxfordberwegkig op breede sohaal bijeenkomsten gehouden, die even- seer duizenden bezoekers höbben getrokken en blijkens de bladen tot levendige belangstelling iri, dc geestelijke dingen hébben geleid. PAASCHCOLLECTE GEREF. BOND In de Ned. Herv. Gemeenten, waarvan de Kerkeraad den Geref. Bond (voorz. Ds. M. v. Grieken) gunstig gezind is, wordt met Pa- schen een collecte gehouden voor het Studie fonds van den Bond. Er zijn uiteraard dus talrijke gemeenten, waar de meenning van den Kerkeraad -niet door alle leden gedeeld ■wordt, Van dezulken vraagt de Geref. Bond een Paaschgave voor het genoemde doel. Daartoe zijn circulaires verzonden, waarop tegen Paschen antwoord wordt gehaald. Wij deelen een en onder gaarne mede, omdat ver sterking van het Studiefonds van den Geref Bond gelijk staat met versterking van het aantal predikanten, die de beginselen van den Bond toegedaan zijn en al zoodanig in de Ned. Herv. Kerk de positie der Geref. be lijdenis en haar toepassing op hot gemeente lijk leven helpen verstevigen. Terecht wordt In de genoemde circulaire gezegd, dat de druk der tijden groot is, m«w dat de nood der Kerk nóg grooter is. Inwijding Duinzichtkerk te 's Gravenhage Zaterdag j.l. is de nieuwe Duinzidhtkerk der Ned. Herv, Gemeente te 's-Gravenhage gereed gekomen en op plechtige wijze ingewijd De dienst, die een sterk liturgisch en oecume nisch karakter had. werd geleid door den wijk- predikaot. Ds. L. D. Poot, die o.m. een korte pre dikatie hield naar aanleiding van Joh 3:31a. ter wijl voorts de oud-hofprediker Ds. W. L. Weiter. Dr. H. Scbokking en Ds. L. J. v. Leeuwen naar liturgisch gebruik hun medewerking bij het overige gedeelte van den dienst verleenden. Het Duinzichtkerkkoor o.l.v. Adr. Engelsch heeft ver schillende liederen ten gehoore gebracht. T oespraken Na afloop is het woord gevoerd door Mr. W. baron van Lynden. eere-voorzitter der Bouwcom missie en voorz van het College van Kerkvoog den; door Ds. G. B. Westenburg. die de Kerk ln ontvangst mjiim als voorz. van den Kerkeraad; door Ds. D. den Breems, Secretaris der Alg. Synode; door Ds. E. Michel in Moreau namens de Waalsche" Herv. Gemeente in Den Haag; door Pastor F. Herbst namens de plaatselijke Duitsche Bvang. Gemeente en de Duitsche Ëvang. Kerk, door Dr. W. Thomson, namens de Synode der Kerk van Schotland en door Pastoor Heyligers namens de Oud-Katholieke Kerk, Vermelden we nog. dat tot de vele belangstel lenden behoorden Z.Exc. Mr A. de Wilde, d? wnd. burgemeester. Mr. Dr. S. de Vries Czn., tal vao andere autoriteiten en een groot aantal pre dikanten. De kerk is een halfzelfstandige kerk. bevat 700 zitplaatsen, een jeugdkapel met 250 plaatsen, een kerkokamer. een bibliotheek, een padvindershuis cn een ondergrondsche fietsenbergplaats voor 2d0 rijwielen. Er naast is een pastorie en een kosterie gebouwd, alles onder leiding van architect W Verschoor. Prof. Wencelius en het Calvinisme Op den in ons blad van 6 April vermelden brief van Prof. Wencelius, in de Heraut ge publiceerd door Prof. Dr. H. H Kuyper, ant woordt Prof Dr. K. Schilder in de Reformatie met een breedvoerig artikel, waarin hij niet zoozeer dien brief bespreekt als wel de uit spraken van Prof Kuyper over de Calvijn- herdenking in 1909 te Genève stelt tegenover diens uitspraken van de herdenking, die pas te Parijs heeft plaats gehad. Inzake den brief van Prof. Wencelius zegt Prof. Schilder tot Prof. Kuyper: „U zoudt van de dragers van namen van „calvinisten" als Krafft, Slotemaker de Bruine, Haitjema voorzeker ook wel een brief kunnen krijgen, en publiceeren, die m hoofdzaak gelijk is aan dien van Prof. Wen celius. Maar u zult zulke brieven niet vra gen. U zult veel te goed weten, dat niet alles Calvinist is, wat in den Calvijn-almanak Calvinist heet. Maar daarom is met het breeu uitmeten van dit ééne geval-Wencelius de vraag, waarom het gaat, niet beantwoord, ze is niet eens aangeraakt. Het gaat immers niet over de vraag, wat iemand probeert te zijn, doch over de andere, als hoedanig hij blijkens zijn publieke acta et gesta thans reeds gelden moet. Iemand moet. zegt Dr A. Kuyper, in zijn gememoreerd Encyclopaedia fragment, zelf het symbool (de belijdenis) zij ner eigen kerk tot levensparool hebben, en er voor „stMn", zal hij bv. een symboliek kunnen schrijven". Met deze opmerkingen van Prof. Schilder stemt overeen wat (Dr. J.) v(an) L(onkhuy- zen) schrijft in een ons toegezonden nr. van. dé Geref. Kerkbode i'öor Schouwen-Duive- "land: Maar professor te zijn aan een vrij zinnige Kwakerschool; gepromoveerd tot doe tor in de Theologie aan de meest vrijzinnige Theol. School van Amerika (Union Seminary te New York); hulpprediker in een kérken groep, die allerminst als het Calvinisme te handhaven en te propageeren bekend staat* lid van een plaatselijke Fransche kerk met de Westmintersche Belijdenis, zie, dat alles legt ons Calvinisme om met de woorden van Dr. Beets te spreken wel wat „open voor critiek". ,En maakt het wel wat bezwaarlijk voor de 100 pet. Calvinisten in Amerika om zoo een als vertegenwoordiger aan te merken". In het artikel van Prof. Schilder treffen wij de mededeeling aan, dat de Rotterdam mer „dadelijk" het artikel van Prof. Kuy per in de Heraut doorgaf; later wordt dit nog eens gezegd in dc bewoording, dat. de Rotterdammer er „vlug bij" is. De achter deze woorden schuilende bedoeling is ons volkomen vreemd. Als Prof. Schilder thuis was in de keuken van een Chr. dag blad op Zaterdag, dan zou hij weten, dat de stroom van kerkelijke bladen op dien dag eenvoudig belet, er bedoelingen op na te houden. Om het heel precies te zeggen: do Heraut van 6 April lazen wij om 9 uur, de Reformatie van 13 April om 1 uur. Zonder bedoeling. Kerk en Staat in Duitschland Boven den Bijbel de vooronders Naar de Tel. uit Leipzig verneemt, wordt in het leerplan, dat de stad Leipzig haar on derwijzers hoeft voorgeschreven, over het Godsdienstonderwijs het volgende bepaald: „Do Godsdienstonderwijzer moet er zich [steeds van bewust zijn,dat de Duitsche jeugd op do. kennis van de religieuze en ethische opvattingen van haar voorvaderen veel meer recht heeft dan op hot kennen van de ge schiedenis van het Oude Testament. Daarom moet hij bij iedere gelegenheid, die zich voor doet, den Germaanschen godsdienst ter spra ke brengen en de kinderen met de oud-Ger- maansche gebruiken bekend maken. In de .hoogere klassen moeten de Genmaansche godsdienst cn het indringen van het Chris tendom in de Germaansche wereld behan deld worden. Hierbij mag niet verzwegen worden dat de kerk een groot gedeelte van den Germaanschen vrijheidsgeest onder drukt heeft". UITBREIDING KERKGEZANGEN Onder den titel „De uitbreiding onzer kerk gezangen" heeft Ds H. A. van Minnen Geref. pred. te 's-Gravenzande, bij W. D. M cinema te Delft uitgegeven een korte en heldere uiteenzetting van de voorgeschie denis en de beteekenis der uitbreiding, door de Gen. Synode in 1933 gegeven aan de kerk gezangen, die in de Geref. Kerken worden gezongen en achter de Psalmen zijn afge drukt. Als lid van de Commissie, die de uit breiding heeft voorbereid, had Ds. van Min nen uiteraard volledige kennis van zaken. Deze, gevoegd bij zijn sobere, omniet te zeg gen nuchtere schrijftrant, heeft het boekie gemaakt tot een betrouwbaar oriënteerings- middel. In de laatste bladzijde maakt de schrijver ook zijn meening openbaar over de houding, welke men z.i. ten aanzien van de uitbreiding moet innemen. ZENDING EN PHILANTHROPE AFSCHEID Dr. J. RONDA Zijn opvolger Dr. W. J. Mulder De samenkomst, waarin de geneesheer-directeur der stichting „Wolfhezc", Dr. J. Rcoda, en de huismeester, dc heer E. Schipper afscheid zullen oemen van hun werk is bepaald op 25 April a.s. Dc oicuwe functionarissen. Dr. W. J. Mulder en E. A. v. Aken zullen dan meteen tot hun arbeid worden ingeleid. DE 100.000STE In het Koflcfiiehuis „Zwartendijk" te Egmona aan Zee 'heeft het Centraal Genootschap voor Kinderherstcliliiigs- en Vacantie-kolonics Zaterdag de opneming van het 100.000ste kind met eenige feestelijkheid gevierd. Dr. A. Schuckirik Kool, voor zititer van het hoofdbestuur, overhandigde aan de 100.000ste, een meisje, een zilveren vork en lepel. Ook de eerste van het nieuwe 100 000-tal, een knaap, werd op gelijke wijze bedacht. EVANGELISATIE IN DRENTE Te Assen hebben vergaderd de De put aten v ah den Evangelisatie-arbeid'in de "classis Assen der Geref. Kerken, onder leiding vÉ,n Ds. Bos. De tent, die geheel gerepareerd is. krijgt 70 nieuwe banken en zal op 12 plaat sen in de classis geplaatst worden. In Mei hoopt de Ned. autozending een toumée te ma ken door de classis. INTERN. HAVENZENDING „IMMANUEL'. Een weinig bekond, maar zeer belang rijk Evangelisatieterrein is dat van de wereldhavens, waar een vlottende bevol king zeelieden va velerlei taa_ en natie zonder geestelijke voorlichting of verster king komt en gaat. De Intern. Havenzeu- ding ..Immanuel" poogt hier het licht des Evangelies ie do-'gi schijnen. Haar afdeeling Nederland-Belgiè zendt ons een nummer van het orgaan „Havennieuws" en daaruit krijgen we een indruk van den omvang en de beteekenis var. dit werk. Uit tal van buitenlandsche havens onfc ving men verblijdende mededeelingen. Zoo maakte een der werkers, b.v. Zimmermann uit Berkeley (Californië) een wereldzen dingsreis en bezocht de havenzendingspos- ten. O.a. Rangoon, waar gewerkt wordt on der duizenden Az'aten; Calcutta, waar hij de Bengaalschc Zeemanskwartieren bezocht eil het Evangelie verkondigde aan honder den in de propvolle straten; Madras, waar in de haven dc vlsscherswijken en achter buurten, met behulp van een fonograaf vele inboorlingen bereikt werden met de Blijde Boodschap; Colombo, waar in Gods kracht onoverkoombare bezwaren werden wegge ruimd, zoodat voor de H. Z. toegang verkie- gen werd tot de terreinen van 5 groote Scheepvaartmaatschappijen, zelfs Moham- medaansche. Nieuwe havens werden voor het werk ge opend in Brindisi (Italië), Havanna (Cuba,, Port au Prince (I-laïta), Santo Domingo (Dominicana-republiek), San-Juan (Porto- rico), St. Thomas (Virgin-eilanden, en Port de France (Frans Martinica). Wat Nederland en België betreft, is te wijzen op de haven van Antwerpen, waar in 1934 550 schepen van 30 verschil lende naties bezocht en ruim 40.000 Tracta te», 10.000 Geschriften, 200 Bijbels verspreid zijn. In de havens van Rotterdam en Schiedam zijn bezocht 364 zee- cn 410 binnenschepen, terwijl er o. m. verspreid werden 4000 Evangeliën, 2600 kalenders, 16000 tractaatjes en 1700 brochures. Wie dit mooie werk steunen en de wer kers bemoedigen wil, zende zijn gave aan den heer J. Jansen Jr., Kcrkweg 22, Beekbergen, wiens gironummer41914is RUDOLPHSTICHTING Algemeene Rij kstuinbouwwin ter cursus Deze cursus, begonnen met 17 leerlingen, telde thans 12. Woensdagavond werd na een afgelegd examen aan bijna allen het diploma uitgereikt Tegenwoordig waren de Commissie van Toezicht, de Rijkstuinbouwconsulent Ir .D Blocmsma, en enkele ouders der leerlingen. Nadat de leerlingen door de leeraren geëxa mineerd. waren, hield de consulent een toe spraak en reikte de diploma's uit. Daarna sprak de voorz. van de Comm. van Toezicht, dc heer B. Geleynse zijn dankbaar heid uit. dat zooveel jongens het diploma hadden verkregen. Aan de heer Bloemsma werd dank ge bracht voor diens medewerking om hier een cursus in het leven te roepen. Een woord van dank werd gericht tot de leeraren, de heer Abma, hoofd eener school te Ede, en de heer P. van Wijk, tuinbouw-vakonderwijzer, te De Glind. Een der leerlingen, B. Kruimer, dankte na mens alle geslaagden voor de lessen hun ge geven en bood een souvernir aan. Schoolnieuws. Achterlijke en zenuwzwakte kinderen In hotel Terminus te Utrecht hield de Ver. voor Chr. Onderwijs aan achterlijke en zenuwzwaltke kinderen haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van den heer J. de Graaff. De voorzitter opende de vergadering met gebed en Schriftlezing uit 1 Samuel 17. In het openingswoord wees spr. op de vooruit gang van het B. Chr. Onderwijs en noemde de natuurlijke aanleg toch de hoofdzaak. Voorts herdacht Spr. het overleden lid den heer BrandAvijk uit Den Haag. Na- het- openingswoord werden de notulen goedgèkeürd en bracht 'de- heer H.Leene het jaarverslag uit Jaarverslag Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Leene, ontleenen wij, dat er in het Bestuur geen verandering kwam, door dat de heer J. L. de Witt die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen. Ledental Het ledental liep iets terug. Het jaar werd begonnen met 91 en afgesloten met 8S leden. In samenwerking met de „Vereeniging van Onderwijzers en Artsen", den Bond ter bevordering van het R.K. B.L.O. en de Ver. voor Chr. B. O." werden naar aanleiding van plannen tot inhouding der Gemeentelijke marge, een 5-tal adressen gezonden in het afgeloopen jaar. Deze adressen waren ge richt aan de Gemeentebesturen van Rotter dam, Gouda.Leiden en Almelo. De heer de Graaff Avas in het afgeloopen jaar wederom namens de vereeniging ver tegenwoordigd in de Commissie voor voort gezette Vakstudie, de heer Calliber in de A. V. O. en mej. Breukelaar en dc heer Cal liber in de Werkplaatsgemeenschap te Bilthoven. Het Bestuur werd gemachtigd voortaan op onze vergaderingen afgevaardigden te vra gen van de verschillende groote vereenigin- gen op 't gebied van het Chr. Onderwijs ten einde voor deze arbeid in ruimeren kring belangstelling te wekken. Het jaarverslag werd besloten met'een woord ter nagedach tenis aan den overleden vertegenwoordiger van de „Ver. voor Chr. B. O." te Den Haag, den heer A. Renes. Financieel verslag Het financieel verslag van den penning meester, den heer A. J. Calliber, meldde een voordeelig saldo van f 34.98. Het reserve fonds is nu f 190.De contributie werd vastgesteld voor 1935 op 2.50. Na gehouden bestuursverkiezing werd de heer Calliber als penningmeester herkozen. Na eenige besprekingen over de afdeelings- aangclegenheden, werd des middags een referaat gehouden door Mevr. v. Leeuwen- Aal bers. ONDERWIJSBENOEMINGEN In Nederlandsch-Indië De heer J K. M o 11 m a k e r. laatstelijk onder wijzer aan de leerschool te Solo. thans met ver lof te Sauwerd (Gron.) is met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd tot hoofd van de Chr. Holl. Inl. School te Schragen (Ned.-Indië) De heer H. Baayen .laatstelijk onderwijzer aan de Chr. Holl. Chin, school te Klaten. thans met verlof te Bergen op Zoom, is met ingang van 1 Jan. '36 benoemd tot hoofd van de Chr. Schakelschool te Oslo. Aan de Chr. U.L.Ó.-school te Middelharnis is tot hoofd benoemd de heer A. Beversluis aldaar, voor tijdelijk. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Eemnes (Utr.) is benoemd mej. C. P. d e D i e te H. J. OFFERS Ter jaarvergadering van de Ver. voor Chr U.L.O. te K a m p e n heeft de heer H J Offers, hoofd der bijz. U.L.Ó.-school, afscheid geno men. De heer Offers, die het onderwijs gaat ver laten, ontving daarbij vele blijken van da hoogachting, welke men voor hem en zijn werk te Kampen heeft. Hij werd toegespro ken door de heeren H Pitman, wn. hoofd de" school, D .W. Reinders, inspecteur L.O., Prof Dr A G Honig, Ds. H H Schoemakers, W ten Kate (oudste collega), J. B. Klok (jong ste collega), Veldhuyzen van Zanten, secre taris der Vereeniging en H. Krans Hzn., oud-leerling. J. CASPERS Op 1 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer J. Caspers. Hoofd der Geref. School op den Lcbretwcg te Oosterbeek zijn loopbaan bij het Chr. Onderwijs begon. AFSCHEID J. PAS Als Inspecteur L.O. De heer J. Pas, die met 1 April als Inspecteur van het L. O. te S c h i e d a m en omgeving is afgetreden, heeft Zaterdagmiddag onder betoon van groote belangstelling afscheid genomen Ln het Geref. Jeugdhuis tie Schiedam Uit opkomst en toespraken bleek, hoezeer de 'heer Pas werd ge waardeerd om zijn aangenomen omgang en strikte rechtvaardigheid. Namens 800 hoofden en onder wijzers werd hem, na een toespraak van den heer van B o c h o v e, aangeboden een door den Schiedamschen kunstenaar J. Scheuermann op hout geschilderd gedenlkibörd, waarop benevens de opdracht twee zeer geslaagde voorstellingen van het schooltoezicht in den ouden tijd en uit den tijd van de.n heer Pas. Ter receptie heeft de heer J. Dinkelaar, wet houder van onderwijs, den heer Pas gehuldigd erop wijzende, dat hij een sfeer had weten te scheppen met de in zijn functie gecontroleerden. Hij had drie gemeentelijke inspecteurs meege maakt, de heeren Horn, Gosiinga en de Smit en nooit heeft het college moeilijkheden met hem gekend, of zij werden overwonnen. De heer Pas dankte voor het gesprokene en voor de medewerking, die hij steeds van het gemeentebestuur ondervonden had. Ongeveer 400 personen hebben daarna den heer Pas tot afscheid de hand gedrukt. M.T.S. VOOR BOUWKUNDE Toevoeging van een aid. Weg- en Waterbouwkunde In het 5de jaarverslag (over 1934) van de Middelb. Technische School voor Bouwfcunle te Amsterdam (Dongestraat 12), die een bloeiende afdeeling bouwkunde bezit, zal dit jaar uitgebreid worden met een 2e afdeeling nl. een voor weg- en waterbouwkunde. Deze afdeeling weg- en waterbouwkunde zal wor den geopend met ingang van September 1935. Voor talrijke jongelieden, die tot nu toe buiten de hoofdstad des lands hun opleiding moesten zoeken voor weg- en waterbouwkun de. is dit een verheugende gebeurtenis. 125 leerlingen uitsluitend voor burgerlijke bouwkunde bezoeken de school, waaronder zich één meisje bevindt. VERLENGING LEERPLICHTIGE LEEFTIJD Het Hoofdbestuur van de Ver. Volksonder wijs heeft aan de Regeering en aan de Sta- tcn-Generaal verzocht te bevorderen dat de leerplichtige leeftijd met een jaar verlengd .Het N.O.G. en de Bijz. School De 89e algem. vergadering van het Ned. Onderwijzers-Genootschap zal 31 Juli en 1 Augustus te Groningen gehouden wor den. Op de agenda vinden wij o.m. een rap port van de commissie betreffende de Openib. School, bevattende 20 conclusies. Enkele daar van mogen hier een plaats vinden, bijv. do twaalfde: „De verbrokkeling van ons onderwijs, de voortgaande ontwikkeling van ons onder wijs in particuliere richting zijn niet bevor derlijk a oor de staatseenheid en ondermijnen de volkstucht". En de vijftiende: „Bijzondere Scholen kunnen gesticht Avor- den op verzoek der ouders, die zioh terecht bezwaard gevoelen hun kinderen naar de Openbare School te zenden. De stichting van Bijzondere Scholen is in zooverre beperkt, dat niet iedere Godsdienstige richting recht heeft op een eigen school. Met uitsluiting van sectarisch onderwijs moet gevolgd Avor- den een stelsel van concentratie". En de negentiende: „Voor een goede ontwikkeling van ons Volksonderwijs is het noodig, dat het on dei- wijs geheel onttrokken wordt aan de invloed der partijpolitiek". Ja dat laatste vooral lijkt ons prachtig...... voor de openbare school. Examens PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN' Bevorderd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op een proefschrift „Statica en dynamica", de heer C. Kool. geb. te Groningen. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gealï Nederlandsche letteren: doet. ex., de heer C. H. A. Kruyskamp. Klass. Letteren: cand.cx., mej, J. C. Klink. Indisch recht: doet. ex., de heeren AV A. Bo- venkamp en Soediono; cand.ex., de heer G. R, GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gasl.: Rechtsgeleerdheid: cand.ex., de heeren R. v. d. Bergh en H. vam Dam. Geneeskunde: doet. ex., de heeren "W. P. v. d. Merwe. H AVoerdeman, O. L. Abas, D. J. Otten en P Leguit. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.ï Germaansche taai- en letterkunde (Engelsch)t cand.ex.. de heer G. Storms, Sittard; en mej. E, Nijst, Nijmegen. Nede-rl. taal en letterkunde: cand.ex., de heer F. AV. H. J. Slijpen. Linne. RIJKSUNIA'ERSITEIT TE UTRECHT. Ges!.: Bakker, A. M. Oosthoek, en R. Scliuumans: Veeartsenijkunde: doet. ex. Ie ged., de heeren D. D. Bakker, A. M. Oosthoek en R. Söhuur- mans: 2e ged. de heeren P. L L. Bollen, J. M. van der Born, A M. Huizinga en K. B. M. Koelman. Rechten: cand.ex., de heer F. R. Crommelln. DIPLOMA HANDEL EN ADMINISTRATIE De minister van Onderwijs brengt ter kennis, dat het examen Staatspractijkdlploma voor Handel en Administratie in 1935 zal worden afgenomen op 1. 2 en 3 Oct. te Den Haag. in de Grafelijke Zalen (Binnenhof). Aanmelding vóór 1 Sept. bij J. M. Fleurbaaij. Anemoonstraat 151, Den Haag, postrekening 160.633. Kunst cn Letteren. JO VINCENT Men meldt ons: Jo Vincent heeft de vorige week in de Mariastichting te Haarlem een operatie ondergaan welke een vlot verloop heeft ge had. Haar toestand is naar omstandigheden bevredigend. Binnen afzienbaren tijd hoopt de kunstenares haar ïverkzaamheden te hervatten. De strijd tusschen twee symbolen door Mr P. BORST V) Alles voor het onderwijs Alles hebben de Amerikanen over voor het onderwijs, zoo zegt men. De schoolgebouAven zijn paleizen. De universiteiten zijn machtige wolkenkrabbers. De laboratoria kosten millioenen. Maar de schoolmeesters in Chicago hadden ten tijde van mijn bezoek sinds twee jaar geen salaris ontvangen. De opvoeders der jeugd leden bittere armoede. Wel konden zij hier en daar in de A. P.- stopes levensmiddelen krijgen op crediet, maar dan moesten zij hun vordering op de gemeente verpanden en natuurlijk menige veer daarbij laten. Hoe komt dat? Dat is een kwestie van be lasting. In Chicago en omgeving Avordt het onderwijs betaald Het centrum der medische wetenschap: ziekenhuizen en laborato ria te New-York. K 'X IV stond in het nummer .van 10 April, uit de grondbelasting. De eigenaars van huizen en landerijen hebben echter reeds lang opgehouden tp betalen Geen enkele autoriteit durft het aan om deze belasting met geweld te innen. Zij wordt gewoon niet betaald en daarmee uit. Zoo is er geen geld voor de schoolmeesters. Zes Aveken na mijn terugkomst kwam er in Chicago uitkomst. De Centrale regeering sprong bij. Zij leende aan de gemeente *6 20.000.000.Een bedrag van 21.592.000.— werd toen aan de noodlijdende onderwijzers wegens achterstallig salaris uitgekeerd Land van tegenstrijdigheden. Eenerzijds overvloed en ver spilling. Paleizen ten dienste van het onderwijs, tenvijl men voor meer dan 21.000.000 dollars bij den onderwijzer in het krijt staat! Wat die onderwijzers betreft, over het algemeen hebben dezen zich zeer hoogstaand gedragen, beter dan hun medebur gers. Ik heb ouders gesproken, die er niet over uit konden, dat de leeraar van hun kinderen zoo opgewekt zijn plicht bleef doen. Zij hebben geprotesteerd, maar zij hebben het hun toevertrouwde kind niet in den steek gelaten. Nationalisme De Amerikaan is nationalist. Hij is trotsch op het land waarin hij woont. Trotsch vooral, omdat het een groote republiek is. De sterren en strepen van zijn vlag zijn voor hem een roerend symbool. Wij zijn een groot volk, een republiek, wij kennen geen keizers of koningen, wij kennen geen adel. Wij zijn het volk, dat zich zelf regeert. Maarallenvegen bespeurt men een schier kinderachtige belangstelling voor den Prins van Wales, het is de hoogste eer voor een Amerikaansch meisje uit de „upper ten" om in Londen te mogen worden voorgesteld aan het Engelsche hof. De koning en koningin van Engeland worden er vereerd. Menige millionairs dochter bood haar bezittingen met vreugde aan een armen na zaat uit een adellijk geslacht. Amerika is een democratisch land en het vereert koningen en prinsen, koestert een schier onbe grensde bewondering voor den dictator Mussolini. Honor System Amerika is het land van bedrog en misdaad, zegt men. Ik kreeg de waarschuwing mede, om goed uit te kijken, want overal loerden dieven en roovers. Maar in de drukste straten Aran New York zag ik krantenstalletjes zonder krantcnverkooper. Een bakje met geld lag open en bloot klaar. Men wierp er zijn 2 of 3 centen in en nam de krant die men wenschte. Men kon ook in het bakje graaien cn geld wisselen. Hetzelfde bij de appelenstalletjes. De brievenbussen waren bedekt met pakjes, die op den postbode wachtten. Wat niet in de bus kon, legde men er op of er naast. En niemaml van de menschen, die pas seerden. dacht er aan iets weg te nemen. Dat noemt men het Honor System, een speculatie op het eer gevoel van het groote publiek. Zoo vertelt Maurois van een ont moeting met professoren van de Princetown University. De stu denten aan deze universiteit maken bij het examen liet opstel in hun eigen kamertje, zonder eenig toezicht „Wij verbieden hun", zoo zeiden de professoren, „om hun boeken er hij te ge bruiken en dat is voldoende". Wat is Amerika nu, een land van bedrog en leugen of een land van grenzelooze betrouwbaarheid? Armoede of overvloed Wij hebben gehoord van de ontzettende armoede, die in Amerika heerscht. Millioenen hebben er broodgebrek. Er zijn geen sociale wetten, die de zwakken beschermen. In dezen crisistijd heerschen onder de werkloozen de A'reeselijkste toe standen. Maarik heb heel arme menschen ontmoet, die het toch eigenlijk beter hadden dan een goede middenstander in Holland. De eerste levensbehoeften zijn zoo ontzaglijk goedkoop. Natuurboter, vleesch, suiker, melk, room, fruit, ze kosten slechts enkele centen. Ook na omrekening der valuta niet de helft en soms niet een kwart van den Hollandschen prijs. De huisvrouw uit den gegoeden middenstand gaat in Nederland nog zuinig met het voedsel om. Ginds zijn arme menschen er royaler mede. Deze overvloed en lage prijs van de eerste levensbehoeften ma ken het mogelijk dat bijna overal de relief, d.i. het maatschap pelijk hulpbetoon, in ruime mate kan steunen. Niet in dollars, maar in voedsel. Mij is van verschillende zijden verzekerd, dat b.v. in Chicago niemand van honger behoeft om te komen, want dat hij altijd rijkelijk de eenvoudigste levensmiddelen van de „relief" kan ontvangen. En als men slechts één dollar bezit, dan doet men er, om zijn honger te stillen, in Amerika veel meer mede dan in Nederland met 1.50. Amerika is duur, maar de eerste levensbehoeften zijn er spotgoedkoop. Standen verschil In Amerika bestaat geen standenverschil, zegt de een. Nergens is de kastegeest zoo ontwikkeld, als juist in de Vereenigde Staten zegt de ander. Pas binnengekomen emigranten worden niet aangekeken. De man, wiens grootvader reeds Amerikaan was, kijkt hoogmoedig neer op dengene, die maar op één Amerikaan- sche generatie kan bogen. De „van Rensselaers" en andere oude geslachten, die een stamboom bezitten tot de eerste Hollandsche of Engelsche pioniers uit de 17e eeuw zijn totaal ongenaakbaar. Hoe zit het met deze tegenstrijdigheid? Wat ik er van gezien heb, viel nog al mee. In de politiek bestaat, naar wij later zullen zien, de democratie niet. Wel in het gewone leven. Een armo student wordt niet voor minder aangezien dan een rijke. Me» vindt het heel gewoon, dat hij voor zijn brood moet werken. Dat gebeurt b.v. door als kellner aan de tafel van zijn kameraden te bedienen. Soms is hij een paar uur per dag chauffeur van den dokter. In de lange zomervactntie werkt hij op het land. De vrouw van den professor, die geen dienstbode kan vinden, huurt een student om de borden te wasschen. Of om 's avonds op de kinderen te passen, als zij uit wil. Alles a raison A'an 40 cent per uur. Toen ik in Rockefeller City (New York) boven op de wolkenkrabber stond, vertelde de bewaker mij dat de oud» Rockefeller zoo nu en dan eens boven een praatje kwam. maken. Hij klopte hem dan eens op den schouder en was even joviaal als met iedereen. Zoo iets schijnt daar geen uitzondering te zijn. Opschepperij en minderwaardigheidsgevoel De Amerikanen hebben een sterk „minderwaardigheidscom- plex1;. Zij voelen of ruiken als het ware dat het oude Europa hen in historisch gevormde cultuur de baas is. Maar zij verzet ten zich daartegen door tot het andere uiterste over te slaan Dan schimpen zij op het oude vervallen Europa. „Wij hebben meer locomotieven, automobielen en frigidaires per inwoner, dan ieder ander volk ter wereld. In bijna ieder huis staat bij ons een electnsche waschmachine. Iedereen heeft een bad, centrale verwarming, radio. Het grootste hotel ter wereld staat in Amerika. Kent U het? Het is het Stevens Hotel. Wanneer een gast in iedere kamer van dit hotel één nacht wil slapen moet hij negen jaar blijven logee- ren". (Deze laat ste berekening hoorde ik zes maal, uit zes A'crschillendo monden). De crisis heeft deze klanken eenigcr mate verzwakt. Hier en daar is het minderwaar digheidsgevoel sterker gewor den en durft men het ook te uiten hoort men soms uit den mond A-an een Amerikaan het ongelooflijke dat het mis schien in de oude wereld er niet zoo slecht voor staat als in hun eigen country;, A

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3