JHeuurr gviltsrijf (ütrumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Dag en naam Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5452 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 15 APRIL 1935 15e Jaargang gttfoerttntitprijjtn: Van 1 tot 5 regelsI.17'/i Elke regel meer0327» Ingezonden Mededeelingen nrtr van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadverlentiin per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'l bureau V wordt berekend 0.10 Ons beginsel in de Staten Heeft voor heel het provinciaal beleid waarde Bij de beteekenis der Statenverkie zing in het algemeen stonden we reeds stil. Intusschen is er aanleiding aan een afzonderlijke behandeling te onderwer pen de vraag, of in de Statenpolitieli ook ons beginsel aan de orde komt. Laat het beleid der provincie ruimte voor toepassing der Anti-Revolutio naire beginselen? Menigeen aarzelt om op deze vraag een toestemmend antwoord te geven. En het moet erkend, wanneer het gaat om het algemeen lands bestuur, is het geval heelwat sprekender en blijkt het gemakkelijker een antwoord te geven op de vraag, of daar de Christe lijke principia toepassing kunnen er langen. Immers, het lands beleid gaat over aangelegenheden van de eerste rang, het houdt zich bezig met de groote vraagstukken op het gebied van wet geving en bestuur, waarbij de beginse len terdege aan de orde komen, waar bij de scheidslijn duidelijk in het oog springt en de antithese zich doet ge voelen. En als met name de behande ling der staatsbegrooting aan de orde is en het geheele regeerbeleid in ooger.- schouw wordt genomen, dan gorden de coryphaeën ter rechter- en linkerzijde zich aan, dan wordt beginsel tegenover beginsel gesteld, dan blijkt over de ge heele lijn hoe groot de waarde is van de toepassing der Christelijke beginse len in het staatsbestuur. Maar de Staten politiek! Mag men sommigen gelooven, dan ligt de werkzaamheid van Provinciale en Ge deputeerde Staten zoo goed als geheel in de neutrale zone: zij houden zich bezig met polders en waterschap pen, met wegen en veren, met bedrij ven en financiën, en daarbij speelt het beginsel toch eigenlijk geen rol. Is deze beschouwing juist? Het komt ons voor, dat zulks niet het geval is, dat tegen dit betoog wel een en ander is in te brengen. Immers, aangenomen een oogenblik dat de Staten zich inderdaad uitsluitend bezighouden met aangelegenheden van enkel stoffel ij ke aard, ook dan heeft onze invloed beteekenis en recht van bestaan, ook dan wenschen wij, voorstanders der Christelijke be ginselen, mee te spreken in het nemen van beslissingen. En de tijd is voorbij dat men degenen, die waren van andere levensovertuiging, zooveel mogelijk kon buitensluiten. Maar staat het zoo? Kan inder daad worden volgehouden, dat het Sta- tenbeleid zoo goed als uitsluitend gaal over zaken van materieele aard en het beginsel in de Statenpolitiek van gering belang is? Wie de ontwikkeling van de werk zaamheden en bevoegdheden der Sta ten nagaat, oordeelt ongetwijfeld an ders. Zeker, er is verschil in de mate van toepassing der beginselen en wie betoogt, dat de principes in het bestuur des lands meer op de voorgrond treden dan bij het beleid der Staten, heeft zeker het gelijk aan zijn zijde. Intusschen heeft niet het minst de ontwikkeling van de werkzaamheid der Staten, de gestadigde toeneming en uit breiding der bemoeiingen van dit col lege er toe bijgedragen, dat de beginse len op ruimer terrein mogelijkheid van toepassing ontvingen. Naar verhou ding kwam h'ier het beginsel al meer in het geding. Daar zijn de bedrijven. De leuze „de staat moet het doen", „de gemeente moet het doen" ging aan het provinciaal bestuur niet voorbij: ook in de Staten deed het overheidsbedrijf zijn intrede: het eene gewestelijk bestuur na het andere trok de zorg der watervoorzie ning, der electriciteitsvoorziening, der gasvoorziening aan zich. Gelukkig zijn er Statencolleges ge weest, die niet vernietigden wat door het particulier initiatief of door de be moeiingen van lagere organen reeds was tot stand gebracht. En de provin cie Zuid-Holland, die ruimte liet aan het voortbestaan van een zestal gemeen telijke electriciteitscentrales en de or ganisatie van diverse kringen ten plat- telande in de hand werkte, die ook op ander gebied gebied geen groote kapi talen in provinciale bedrijven inves teerde, gaf een voortreffelijk voorbeeld van de wijze, waarop men het reeds gewordene kon erkennen en handhaven, tot verder initiatief kon prikkelen en de pijnlijke moeilijkheid kan ontgaan, dat het provinciaal bestuur tegelijk zijn eigen bedrijven moet sterken en optre den als concurrent van het particulier initiatief en van gemeenten, op wier gestie men tegelijkertijd het bij de wel vereischte toezicht uitoefent. Wie spreekt van provinciale bedrij ven, raakt tevens aan de regeling van diensttijden, arbeidsvoorwaarden, met name Zondagsrust, sociale voorzienin gen enz. Op dit gebied treedt de Over heid op niet als overheid, maar als werkgeefster, hier neemt zij de plaats in van den vader in zijn gezin. Behoeft het betoog, dat bij de vele zijden, die aan het bedrijfsleven zijn waar te nemen, het beginsel een krach tig woord meespreekt? Als onderdeel van de arbeidsvoor waarden werd melding gemaakt van de Zondagsrust. Voor dit vraagstuk der Zondagsrust ziet de overheid zich ge plaatst ten aanzien van onderscheiden middelen van vervoer. Voor de mate, waarin te dien opzichte de Zondagsrust kan worden bevorderd, zijn van groote beteekenis de zeden, die onder een be paald gedeelte der bevolking gelden. Een zeer aanzienlijk gedeelte der financiën van provinciën en gemeenten wordt in deze dagen opgeëischt ter be kostiging der verpleging van armlas tige krankzinnigen. Op tweeërlei wijze kan de provincie deze verpleging doen geschieden. Zij kan zelf over gaan tot de bouw en exploitatie van provinciale gestichten, gelijk Noord-Holland deed, en in zulke geval len leert de ervaring, dat de. kosten zeer hoog worden. Zij kan ook een an dere weg inslaan en gelden verstrekken aan particuliere vereenigingen, die uit de exploitatie voor rente en af lossing hebben zorg te dragen, en dan met de besturen dier vereenigingen overeenkomsten aangaan tot het op nemen van patiënten. Ook hier is de ervaring de leermeesteres, die toont, dat op deze wze de kosten zoo laag mogelijk worden gehouden, wat ten profijte is van provincie en gemeenten Dat de provincie op dit gebied nog ander werk kan verrichten te alge- meenen nutte moge blijken uit het feit, dat Ged. Staten van Zuid-Holland sinds geruime tijd een op grondige studie gebouwd overleg voeren om te komen tot verdere verlaging der verpleegprij- zen. En het zelfstandig particulier initiatief is voor deze overheidsactie geen beletsel gebleken, doch uit de be langrijke verlagingen is komen vast te staan, dat men van die zijde bereid is con amore mee te werken. Het aantal vereenigingen en organi saties, dat zich tot de Prov. Staten wendt met het verzoek een subsidie uit de provinciale kas te ontvangen, is niet gering. Ook hier bestaat de mogelijk heid om met de Christelijke levensover tuiging rekening te houden en door weigering of het stellen van voorwaar den datgene te weren, wat zich doel bewust tegen de Christelijke levens tradities kant. En dan de belijdenis der Goddelijke souvereiniteit. De Overheid regeert bij de gratie Gods. Ook de provinciale overheid zal, waar de omstandigheden zulks mogelijk maken gelijk dan ook in tal van provinciën is geschied in het openbaar Haar afhankelijkheid wil len belijden van den Almachtigen God en het ambtsgebed invoeren. Niet alleen in dit opzicht, maar over de geheele breedte van haar beleid die nen de Staten hun bestuur te stellen onder de tucht van 's Heeren wet en met de ordinantiën Gods rekening te houden en die te verwezenlijken voor zoover dat practisch mogelijk is. Niet op een enkel punt, waarvoor men een leuze aanheft, maar voor heel het pro vinciaal beleid heeft ons beginsel waar de en vraagt daar doorloopend toepas sing. Zoo is er bij de beperkte taak der Staten voldoende plaats voor doorvoe ring der Christelijke levensnormen. Waar 's Heeren ordinantiën in het openbare leven richtsnoer zijn, daar schenkt God Zijn zegen. WAARSCHUWENDE CIJFERS Velen vermeien zich in toekomstige toe- komstcijfers over de ?..s. verkiezingen. Eu over cn weer verzekert men, dat de tegen partij het loodje zal leggen en dat de eigen partij tevreden zal kunnen zijn. Met de N. S. B. wordt het niks, zegt de een; doch de N. S. B. zelf profeteert: we behalen een eclatante overwinning. Wij verklaren eerlijk het niet te weten. Wij erkennen, dat we ons geen verkiezing herinneren, waarbij de kansen zoo onzeker stonden als nu. Wij althans voorspellen Ja. toch iets en wel dit, dat wanneer on zerzijds niet de laatste man en vrouw op 't appèl komt, we groote kans loopen verlies te lijden. Dat wij heel veel tegen hebben, behoeven we onze lezers, over wie jn de laatste dagen een lawine van verkiezingslectuur stormde. niet te herhalen. Des te schooner zal het zijn, als we door hard werken onze positie handhaven. En we mogen ons zelf wel ern stig voor oogen houden, dat dit meer dan noodzakelijk is, ja, dat in enkele provincies versterking gewenscht is. Daar is de provincie Zuid-Holland, om velerlei redenen hoogst belangrijk. De anti- rev. zijn daar teruggeloopen tot13 van de 82 leden. Dat is voor ons doen erg wei nig in deze provincie. Met de chr.-histori- schen en roomsch-katholieken gingen we vroeger een heel stuk uit boven de 41 leden en de gecoaliseerde rechterzijde had dus de meerderheid. Thans staat het zoo: A.R. 13, C.H. 10, R.K. 16; samen 39 leden; twee minder dan de helft. Dit is een ramp. De gevolgen zijn in de loop der jaren niet uitgebleven. En onaan gename verrassingen troffen ons. Dit maant tot activiteit Nu reeds vordert de S.D.A.P., welke 21 leden telt, een tweede zetel in Ged. Staten op en oefent ze critiek, dat de R.K. met 16 leden nog steeds twee mannen in bet dagelijksch bestuur heeft Zuiver formeel gesproken ligt er in de te genwoordige verdeeling iets onevenredigs. Doch wanneer men de rechterzijde met 39 leden slechts drie zetels toewees, zou zij ongunstiger bejegend worden dan de S. D. A. P„ die op 21 leden twee zetels zou ver krijgen. Evenwel gaat de rechterzijde nog meer achteruit, dan is het viertal niet te hand haven en dat zou ons ten zeerste spijten. Men ziet dus, hoe het in Zuid-Holland spant. In andere provincies is de toestand ietwat anders en minder zorgwekkend, doch over al zullen we hard ons best moeten doen om te houden, wat we hebben; terwijl onze ac tie eigenlijk op winst gericht moest zijn. Want direct en indirect staat er zoo heel veel op 't spel. „AANGEGORD TEN STRIJDE' De S. G. P. heeft zich „ai strijde", blijkens een op ruime schaal spreide verkiezingsbrochures. Daarin staan drie artikelen. De schrijvers verraden zich zelf. De eerste twee zijn blijkbaar kamer leden, die over dezelfde algemeene dingen dezelfde woorden zeggen. De laatste, blijk baar de leider der S.G.P.'sche Statenfractie in Zuid-Holland past de bekende critiek toe op enkele dingen, welke in de Staten ge beurd of niet gebeurd zijn. Overigens is liet alles koekoek-een-zang. Echter, in die zang wemelt het van dis sonanten, schelle schreeuwen scheuren er door heen, bittere woorden wisselen vrome termen af. Men slaat van zich af; men is aangegord ten strijde. Tegen wie? Als men goed zoekt, dan vindt men een simpel woord van waarschuwing tegen fas cisme en marxisme, misschien ook wel te gen het liberalisme, als men goed speurt' en Rome krijgt natuurlijk ook wel een veeg uit de pan; maarmeer dan 99 van het pamflet is tegen de anti-rev. partij, at of niet gesecondeerd door de C.H.U., gericht. Niets nieuws zal men zeggen; en dat is juist. Maar opvallend is het crescendo, dat deze partij zich veroorlooft in haar mate- looze bestrijding van genoemde groepen. Ziehier slechts een paar zinnen uit het rijke repertoire. Bijna vooraan begint het al: „Helaas, anti-rev, en chr.-hisL partijen spannen samen om de beginselen te begra ven". Let er op: zij dwalen niet; zij span nen samen. Met extra duidelijke letter heet het ver der: „de regeering van het f-u 11 o o z e Ka- bi et-Colijn". „Eerst gingen de z.g. ProL Chr. partijen het monster-verbond met Rome 'aan; thans zijn zij in het kabinet bovendien saamgesmolten met liberalen en vrijz.-demo- crated. Samengesmolten! Men vreest geen groote woorden. Even verder, dit alles staat op bid. 1, heet het: ,De Belijdenis des Geloofs, op Gods Woord gegrond, heeft men verworpen. Het geloof der vaderen krijt men uit als waro het nog half Roomscli. Wij vragen u af. vrienden! of in al de jaren van de zg. Chris telijke beweging één wet tot stand kwam die het kenmerk eener Christelijke regee ring droeg? Neen, niet één!" Zoo gaat het maar door. Bladzijde, na bladzijde. Van. ter zijde wordt ons bedekte- lijk te laste gelegd, dat wij Dr Colijn heb ben aangediend als „de sterke man"; wat zijn tegenstanders verzonnen wordt aan zijn vrienden verweten. Voor do zooveelste maal wordt de leugen verteld, dat „anti-rev. of chr.-historischen, die, nadat zij eerst zoovele jaren in een heillooze coalitie Rome aan macht en aanzien en ongehoorde subsidies geholpen hebben, thans een regeering vor men met liberalen en vrijzinnig-democraten, die zij eertijds als paganisten (heidenen) bestreden". Altijd maar weer die leugenpraat. De roode pers heeft tegenover ons erkend, dat Dr. Kuyper en de genoemde partijen nog veel minder het zóó nooit of nimmer heeft gezegd (precies andersom!) maar in een brochure van de S.G.P. mag dèt onbe wezen herhaald worden. Maarmen laat er herhaaldelijk op volgen: „mocht ons volk vervaardigd wor den naar Gods Woord weder te keeren". Het is om te huiveren. GROOT VERSCHIL De nati.-socialisten, die krachtens hun be ginsel den staat moeten stellen boven gods dienst en kerk en dat in Duitschland en in het program der Nederlandsche beweging ook doen, beroepen zich in een hunner pam fletten ook op Dr. Kuyper. Met diens ver houding tot de anti-rev. partij zou vrijwel overeenstemmen de positie van hun „Fttfirer", Het is voor wie even nadenkt en van de dingen iets afweet, de dwaasheid gekroond als hij zulk een uitspraak leest of hoort. Tusschen Kuyper en de zijnen was er een innig zielscontact; in de N.S.B. is geen en- Rel positief bindend element te ontdekken. Daar vormen negatie en lagere instincten het element, dat vereenigt. Het verschil is wel heel groot! Toch meenden we op de poging tot mis leiding even de aandacht te moeten ves tigen. ♦it PRINCIPLE LE VERSCHILLEN BLIJVEN De N.S.B. staat in haar verkiezingslectuur soms schijnbaar vroom, dan weer speen leerend op lage materialistische instincten voor niets. Als waarheid aangediend wordt b.v. dat door Dr. Colijn een band gesloten is met liberalen en vrijz.-dem. en dat een coalitie mét „rood" nogal de eigen kleur van de N.S.B. volgens den heer v. Geelkerken! wordt voorbereid. Wat is de waarheid? Communisten en andere „rooden" tot deze revolutionairen rekenen we ook de N. S. B. te bchooren zijn volkomen één in hun scherpe bestrijding van het kabinet- Colijn. In het optreden van dit kabinet is niets, dat aan een insinuatie als de N.S.B. zich veroorlooft, ook maar eenigen grond geeft: -* Het kabinet-Colijn is opgetreden als crisis kabinet op zakelijken grondslag. De princi- pieele positie van de samenwerkende parle- mentaire fracties is het blijkt in de Ka mer herhaaldelijk volkomen ongewijzigd gebléven. Meermalen treedt, zoowel in als buiten het Parlement, het essentieels der principieele verschillen aan den dag, ook al is men in de crisispolitiek bedacht op zoo algemeen mogelijke samenwerking. Wij stemmen niet op personen, maar op dragers van beginselen. Dat wil zeg gen: wanneer de Kiesvereenigingen onzer partij, al of niet geheel conform aan ons verlangen, de candidaten heb ben gesteld, dan vragen we niet meer, wie er op de lijst staat, doch wij kiezen voor het beginsel Echter, het lijstenstelsel zooals we dat thans hebben, brengt licht verwarring. Niemand behoeft zich te schamen, als hij ootmoedig erkent: ik kan de lijst van mijn partij moeilijk vinden; het zijn voor mij onbekende namen en onbeken de menschen. Daarom geven we hieronder de namen van de lijsttrekkers, voorzoover onze lezers er belang bij hebben. Men raadpege de oproepingskaart en zoeke de naam op van den eersten candidaat onzer lijst en voor die naam make men op het stembiljet het hokje rood. Vergissen is menschelijk, doch vooral by de stembus niet wenschelijk. WOENSDAG 17 APRIL In ZUID-HOLLAND: No. 1 v. Liist 10 Kieskring Rotterdam: J. Schouten. Kieskring 's-Gravenbage: Jhr. Mr. J. M. M. van Asch van Wijck. Kieskring Leiden: W. Warnaar. Kieskring Gouda: C. J. Hoogendijk. Kieskring Delft: Mr. G. van Baren. Kieskring Dordrecht: J. A. J. Jansen Manenschijn. Kieskring Ridderkerk: J.C.Diepenhorst DE NIEUWE FIRMA: VAN HOUTEN CO Nu weten we het precies. Het was al reeds in de pers uitgelekt en deze en gene ingewijde had al meer dan eens zoo iets laten verluiden, maar thans is de officieels mededeeling gekomen. In een vergadering te Rotterdam heeft men aan den heer Van Houten, het kamer lid voor de C.D.U., gevraagd, welke nieuwe rcgeeringscombinatie zal moeten optreden, wanneer het aan hem en de andere leden der firma Afbraak Co gelukt om aan het kabinet-Colijn het regeeren onmogelijk te maken. Want, men moet het goed begrijpen: deze rijk-gevarieerde firma stuurt niet aan op wijziging van eenige maatregelen of inwil liging van eenige verlangens, maar op een absolute politieke omkeer, welke met het aftreden van het ministerie-Colijn ingeluid zal worden. Welnu, genoemde spreker jaagt met ande ren dat ideaal na. En hem mocht dus ge vraagd worden: wat dan? Het verdient waardeering en geeft blijk van waarheidsliefde en verantwoordelijk heidsgevoel dat deze vraag niet ontweken werd. We kennen wel groepen, die deze in formatie niet zouden geven of eenvoudig zouden antwoorden: Daarover maken we ons geen zorg. Het geeft bovendien blijk van bescheiden heid, dat de spreker niet het bescheid gaf: Dan vormen we een kabinet van Christen democraten, want de zege is over heel de linie ons verzekerd. We kennen wel een nieuwe politieke partij; welke lastige vra gers met zoo'n antwoord afscheept Echter, juist om deze reden heeft het klare antwoord, dat de vrager van den heer Van Houten ontving onze volle belangstelling. Het luidde, zooals het ons naar men ver zekert, woordelijk doorgegeven werd, als volgt: De nieuwe regeeringscombinatie moet gevormd worden door de C.D.U.; de K.D.P. (kath. dem. partij); de S.DA.P., als ze nog wat verder op de weg der revi: gevorderd; en de vrijzinnig-democratem voorzoover ze verstandig zijn. Ziezoo, nu weet men het. Beweer niet, dat de C.D.U. dicht bij de S.D.A.P. staat, want dat wordt u hoogst kwalijk genomen. Maar de politieke leider zegt het hier duidelijk en klaar: Wij zijn het zoo roerend met elkander eens, dat de vorming van een nieuwe firma Van Houten Co, waarin Co niet de kleinste plaats zal innemen, slechts een kwestie van tijd en van kleinigheden is. Het is goed, dat ons volk dit weet; wan dan weet het ook, welke chaos nagestreefc WAT BRENGT DE NIEUWE FIRMA? Met zijn tegenstanders mag men het on eens zijn; maar met zijn politieke vrienden (in de tweede graad) dient men toch eenige dingen gemeen te hebben, wil men elkaar als medestanders in de nieuwe regeerings- coalitie kunnen begroeten. Daarom mag gevraagd: wat brengt de nieuwe firma Van Houten en Co. Hierin zullen K.D.P., S.D.A.P., V.D. (het verstan- Zaterdagmiddag had de plechtige inwijding plaats van de Duinzichtkerk der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage (Waalsdorp). Op den kansel Ds. L. D. Pootwijkpredikant. In de Hofbank (onder de diaconessen van Bronovo) Mr. J. A. de Wilde. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 2 Engeland, Frankrijk en Italië zijn het te Stresa eens geworden over een gemeen* schat.--lijke gedragslijn in de Europeesche vraagstukken. Frankrijk heelt bij den Volkenbond een nitvoerig memorandum tegen de Duitscha herbewapening ingediend. Duitschland preciseert zijn standpunt ten aanzien van het Oostpact en zijn bereidwil* Ligheid tot het sluiten vap non-agressie* verdragen. Overleden is Dr H. J. Kiewiet de Jonge, een bekende fignnr uit het Algemeen Neder* landsch Verbond. Blz. 9 Op Schiermonnikoog heeft zich een vree* selijk drama afgespeeld. Het lijk van een ouden man is in een pnt gevonden. De ver* moedelijke dader is gearresteerd. Te Amsterdam hebben de kleeren van een oude vrouw vlam gevat. Haar verkoolde lijk is later gevonden. digste deel)en C.D.U. samenwerken; gelijk bekend is. De Kath. democraten kunnen we buiten beschouwing laten: het program dezer; groep is allicht in hoofdzaken overeen te brengen met dat der GD.U. Over de VJD. spreken we ook niet: wel vreezen, dat het aantal „verstandigen" in! die partij te gering zal zijn om den toekom* stigen premier een minister te leveren. Samenwerking met de S.D.A.P. is wel he5 voornaamste. Wat het getal betreft zal daar op het kabinet wel het meest moeten steu nen. Maar, hoe zal het gaan? We hebben nog een leger. Wat zal daar mee gebeuren? Dat is toch geen onderge schikte zaak. De C.D.U. zegt: elke militaire macht is op grond van Gods Woord onge oorloofd. De S.D.A.P. daarentegen heeft haar ontwapeningseisch laten vallen. Hoe verkrijgt men hier een compromis? Veel moeilijkheden zal de vraag der al of niet devaluatie brengen. En we zagen het in België, daarover kunnen kabinetten vallen. De S.D.A.P. is in dit ojpziciht verdeeld; hoe staat het. bij de C.D.U.? Ook verdeeld?, Waarschijnlijk wel; doch hoe zal dit huis dan bestaan? Er ware meer te noemen; maar hier gekit' het fundamenteele stukken. Hoe komt men daar tot volledige samenwerking?, Land- en Tuinbouw. DRINK MEER MELK-ACTIE Door de propagandakern „Amsterdam" v: het C.Z.B. is een vergadering gehouden, om overleggen hoe het meerdere gebruik der zt vclprodncten te bevorderen is. Bedoeling is een groote actie te voeren. Do mr G. kropman, wethouder te Amsterdam, we een ïnleiaena woord gesproken, waarbij spr. aan herinnerde, dat de gemeente zich reeds vele jaren heeft bezig j melkgebruik te Amsterdai bruik in de de Nederlaiidsche rziening en getracht v ,en" -N"ie«emin Is het per noofd en per dag slechts 0.4 L. ii. hetgeen lager is dan het ge, meeste Europeesche hoofdsteden? -nstige exportbelemn: ;mde. >oals >eger uitvoeren zuivelproducten in onsniifnd0t|s ehouders voor hun produkten geen ïiïï. 5' J m"r "«nne» maken. D.t Ne- der land het overschot van produkten niet kan onsumeeren. spreekt vanzelf, maar het propa geren van een doorloopend gebruik is ook om leze reden niet alleen in het belang van de olksvoedlng. maar ook in dat van een goede -houding van stad en platteland. BU 1 hotge. weging gen s:,f- op net oeiang i het algemeen gebruik ook mogelijk ivelbu hield mevr. Lotgering een korte le zing over melkproducten en wat men daarvan De chef-kok van het Carlton-Hotel had eeni ge van deze producten van melk en kaas ter demonstratie vervaardigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1