*|K>» VRIJDAG 12 APRIL 1935 DERDE BLAD PAG 9'1 1 Begrafenis der Leeuwerik bemanning Indrukwekkende plechtigheid op „Zorgvlied" Het leven van een fiiloot is broos...," Hsi acht GistermiVlag heeft op „Zorgvlied'' te Am sterdam do teraardebestelling plaats ge- huu uer-omgekomen Leeuwerik-bemanning. Honderden hadden zich langs den weg en nabij het kerkhof opgesteld, om van deze droeve plechtigheid getuigen te zijn. Om de groeve, dich zich op het nieuwe ge deelte van „Zorgvlied" bevindt., ,was een ware bioemenschat opgetast, w.o. kransen der verschillende K.L.M.-Öicnstèn, van de Fokker-fabrieken, Juehtvaartvereénigingen, enz. enz. Ook de gemeentebesturen van Am sterdam, Rotterdam. Haarlemmermeer had don bloemen gezonden. Inide,-omgeving van het graf was een groot aantal, luidsprekers geplaatst, welke hot mo gelijk maakten do redevoeringen te volgen Om ruim één uur klinkt, het zware gedr.cun van motoren. Het is de blauwe F 22, de „Lap land", dié laag óver .de begraafplaats vliegt, teneinde een laatste groet té brengen aan do gevallen kaméraden. Tegen kwart over één arriveerde de laatste rouwauto. Wij merkten onder de aanwezigen op do hoeren A. Plesinan, E. Erithovcn, voorzitter van den Raad van Bestuur der K.N.I.L.M.. wethouder J. ter Ilaar, Mr Smeenge, II C, E. van Ede. van de Pais, waarnemend directeur van de luchtvaartdienst, als vertegenwoordi ger van den Minister van Waterstaat, en vele anderen. Van de K.L.M. zijn nog aanwezig Mevr. A. Ple-sman," dë Keer en mevrouw h\ A. Wurfbain, 'verschillende leden van den Raad van Bestuur en den Raad van Com missarissen en do lieoren Hans Martin, D. J. de Vries, Mr. L. H. Slolgmaker, I. A. Alcr, P. Guilonard, B. Prinsen Geerligs, A. S. Thomson, G. Spit en A. C. Tolk. Voorts.zijn talrijke collega's van de omgekomen vlie gers en vele leden van het personeel der K.L.M.-diensten aanwezig. In de afgesloten kapel staan op een cata- falk vijf kisten, bedolven onder een schat van bloemen en kransen, opgebaard. Te half twee worden de deuren van de aula geopend, en zij, clie gekomen zijn om een laatsto afscheid te nemen van de vijf K.L.M.-mannen stellen zich rond de catafalk op. Onder hen bevinden zich ook burge meester Dr. W. de Vlygt en zijn beide zoons, Mr. E. de Vlugt en G. W. de Vlugt. De directeur der K.L.M., de heer At Plesman, die als eerste spreker naar voren trad, sprak als volgt: Vrienden, als wij straks aan den schoot der aarde het stof felijk overschot van vijf jonge lüchtvaarders toevertrouwen, gaan onze gedachten ook uit naar de beide omgekomen passagiers. Als wij afscheid genomen hebben van ou zo kameraden, zullen wij huiswaarts gaan, vervuld van goede herinneringen. Zij toch waren mannen, -zij deden onvervaard hun plicht. Zij kenden, geen vrees en zij leefden slechts in den Vrecze des Heeren. Wat nu, mogelijk' is, was tien jaar geleden, onmoge lijk. D.o techniek'is vodrtgegaanen nog steeds volgt zij haar weg opwaarts. Doch thans is con zwarte schaduw gevallen op de K.L.M., .maar het offeiv dat deze vijf kra nige mannen gebracht hebben, zal niet te- vergeefsch zijn geweest. Gij, die gevallen zijt, gij hebt, jn Uw leven oneindig veel gegeven, ik dank U voor Uw werk en Uw toewijding. Veel waardeering hebt gij in Uw werk ge vonden, Gij waart een in Uw werk en ook an den dood zijt gij één geweest. Rust in vrede, rust zacht, zoo eindigde de cent' -directeur dér K.L.M. j Vervolgens werd het woord-gevoerd door den heer E. Enthoven, voorzitter van den Raad van Bestuur der K.NXL.M Het is slechts luttele jaren geleden, dat, wij hier .op dezelfde plaats stonden, met voor ons de baren van hen, die in de uitoefening van hun plicht in het Verre Oosten gevallen waren en om ons heen hun treurende be trekkingen. Spr. denkt hierbij aan cle ramp van de „Ooievaar" en aan hen, die daarbij het leven verloren. En de tijd ging voort en heden staan wij wederom voor de baren van een vijftal mannen, die ditmaal zeer nabij het vaderland in den strijd met de elemen ten met. hun leven moesten betalen- Onze gedachten, vervolgde spr., gaan in de aller eerste plaats uit na-ar hen, voor wien deze wakkere mannen het dierbaarste waren, dat zij op aarde haclden en wij buigen met ia ow biecl voor hun smart. Spr. herdacht als voorzitter van den Raad van Bestuur der K.N.I.L.M. in het bijzonder aiotor den heer Prillewitz, en aan den studierci- siena, zen, welke déze in het belang dér lucht- oordi vaart heeft gemaakt. Van iemand, die zulk ZwaS een staal van dienst heeft, kan getuigd wor- j den, dat hij een welbesteed leven heeft ge had,- een leven, dat geheel in dienst stond van de hooge taak, die hij op zich had ge nomen, een taak die voor hem een vervul ling van zijn leven was geworden. Moge zijn oudo vader in Malang hierin eenigo troost vinden bij den wroeden slag, die hem hoeft getroffen en moge hij verze kerd zijn, dat de herinnerjg aan zijn krani- gen zoon bij ons in dankbaarheid zal blijven 'oortlèven. Spr. eindigt met dén wcnscb, dat Prill,witz in vaderlandschen bodem de grootö rust móge vinden, die wij hém weliswaar met een hart' vol drocvenis moeten gunnen. Wethouder J. ter Haar van Amster dam, die namens het gemeentebestuur het woord voerde, wees er op, dat, de man nen die thans het leven verloren hebben in de uitoefening van hun taak. hebben uitge blonken door hun grooten moed,.hun kun de en hun voorzichtigheid. Een macht, die; .litgaat boven het-menschelijk kunnen, heeft met één slag een einde gemaakt aan deze nuttigo levens. Er rest slechts een laatste groet te brengen aan de vijf jonge mannen. Tot de familieleden wil spreker geen ij de Ie oorden van troost, spreken, maar hij uit -n wënsch, dat God hen sterken moge "om 'er dit haast onoverkomelijke verlies heen te kunnen konten. Mr. Haspe.ls, burgemeester van Nieu- er Amstel én .Haarlemmermeer, schetste :hoo de bevolking van deze plaatsen in alle lagen meeleeft inet het gebeuren en hoe aller gedachten uitgaan naar de dooden en hun nabestaanden. Spr. herinnerde daarbij aan Soer's eigen woorden: het leven van een piloot is broos, maar als hij wordt weggenomen, is het zijn tijd. De gemeente Nieuwer-Amstel heeft gemeend een grafstede aan do geval lenen te mogen aanbieden. Allen in Nieuwer-Amstél hopen met liefde en zorg de overblijvenden te mogen om ringen. Dat God hen móge helpen het zware leed tedragen. Vervolgens sprak de heer Egg Ink, Bur gemeester van Havelte, de geboorteplaats van Soer. De Burgemeester sprak mede na mens den Commissaris der Koningin in Drente. I-Ict is niet niet woorden te zeggen, aldus spr., hoe het stille eenvoudige dorp Havelte door dit verlies is geslagen. Moge de palm tak, die wij nederlegden op de baar, spre ken van het medegevoel van hqel ons dorp Moge U mevrouw Soer moed en kracht vinden, dat is de wensch van ons allen. Wij weten immers wat, gij verliest. Wij kenden Soer en wij hadden hem lief. Wia eenmaal zijn vriendschap gewonnen had, had een vriend in h%m voor het loven. Vervolgens voerden de heer Sterner- ding, wethouder van Rotterdam en Mr. H a rm. Smeenge, lid van do Eerste Ka mer het woord. Als Evangelieprediker ben ik in uw mid den om een woord van hart tot hart te spreken. Wij kunnen niet spreken van het waarom van dè groote droefheid, die thans In onze harten is. Woorden van troost kun ncn wij niet spreken, slechts God kan troost brengen in deze'moeilijke en zware uren. Als wij het, gevoel hebben, dat wij denken to verzinken in de droefheid, is er slechts één wijze om hieraan te on ticomen- wij zien naar boven.'Christus staat naast U, wan neer gij teruggekeerd' zijt in uw zoo stil ge worden huis. Moogt, gij u vastgrijpen aan Hém; moogt gij gemeenschap krijgen met Hem, clie Gocls licht op deze wereld heeft doen söhijnen. Het orgel deecl-hierop het slotkoor uit de Matthaüs Passion vgn, Bach hooren. Hierop werden .de? vijf kisten, welke bedekt waren met witte seringen en aronskelken, naar buiten gedragen, èn vervolgens ging het grafwaarts' Onder cle tonen van het orgel, dat „Ases Tod" ten gelmore bracht, welker klanken door middel van de luidsprekers ver werden uitgedragen. De kisten met de stoffelijke hulsels van P. Soer, E A. J. Prillwitz, P. Wei man. H. Wingelaar en Th. van der Klein werden vervolgens op het door balken afgedekte graf geplaatst, waar na mevrouw Soer als eerste der fami lieleden bloemen over de lijkbaren strooide. In den kouden wind. die im felle vlagen over de open vlakte blies, schaarden zic'h cle familieleden rond om de gro' e. Kransen werden aange dragen, waarmede het graf en de kis ten langzamerhand geheel aan het oog werden onttrokken. De Burgemeester van Nieuwer Amstel, Mr. Haspel s, sprak daarna, hoewel hij zelf niet tot de familieleden behoorde, na mens hen eenige woorden van dank. Tenslotte sprak kapelaan v. d. Klein ...t Beverwijk, 'n broer van den omgekomen radiotelegrafist, de gebeden uit welk deel uitmaken van de beaardingsplechtigheicL Te drie uur precies was hiermede de droeve plechtigheid ten einde. Velen bega ven zich nog eens naar de aula om den achtergebleven betrekkingen hun deelne ming te betuigen. Uitvaart van den heer Briel Ook bij cle uitvaart van den heer Briel. welke gistermiddag te Ginnelcen plaats had, was zeer veel belangstelling. Even over drieën arriveerde de stoet op liet kerkhof. Onder de daar wachtenden be vonden zich nog enkele autoriteiten, o.m. de burgemeester van Breda. mr. dr. van Sons- beek en cle houtvester van do houtvesterij Bréda, de heer P. M. Tutein No 1 tb enius. Namens do kerkvoogdij en de oud-directie der II K.I. was aanwezig de heer Bernsen. Ds. ter Haar Romeny richtte, toen cle kist in cle groeve was neergelaten, woor den van troost tot mevrouw Briel en haar kinderen en noemde den overledene een stoere werker, die een voorbeeld voor allen De heer Stulemeijer voerde bet woord namens het bestuur van de H.K.I., de di rectie van cle maatschappij en cle zuster- fabrieken. Hij sprak woorden van dank voor de toewijding en de kennis van den overledene voor de zaak. Hij noemde cleil heer Briel'oen voorbeeld voor zijn collega's. Tenslotte spraken nog de heer A n drie s, namens de Verkoopcentrale, de heer Pauw namens de K. L. M., cle heer Eggelte, eer. vriend van den overledene, waarna de zoon van den heer Briel allen dank braoht voor cle betoonde belangstelling. Gemengd Nieuws. Geweldige brand te Wezep Twee boerderijen en vijf schuren een prooi der vlammen. Donderdagmiddag te omstreeks kwart voor twee brak brand rit in de boerderij van den landbouwer M. van Dam te Wezep, in de gemeente JHebroek. Oorzaak vau den bi-and is, Idat de kinderen in hé; achterhuis met lucifers hebben gespeeld. Door den hevigen wind greep het vuur snel om zich heen, zoudat wel dra de geheele boerderij in lichter laaie stond. Ook de drie om de boer derij gelegen schuren vatten vlam. Do naast gelegen boerderij van den landbouwer C. Hartman en twee in de nabijheid gelegen schuren, benevens een hooiberg gingen eveneens in vlam men op. De stoomspuit uit Oldebroek was spoedig ter plaatse. Het blus schingswerk werd geleid door den burgemeester van Oldebroek. Tegen de geweldige vuurzee was evenwel, mede tengevolge van den buitenge woon hevigen wind, niet veel uit te richten. De brandweer kon niet voor komen dat de twee boerderijen en de vijf schuren totaal afbrandden. Een villa van den heer Hartink, benevens cle boerderij van den landbouwer van der Kolk liepen nog een oogenblilt zoo groot ge vaar, dat beiden door. cle bewoners moesten ontruimd. De brandweer kon evenwel voor komen, dat ook deze een prooi der vlammen werden. Van den inboedel van de boerde rijen kon niets gered worden. Ook eenig vee kwam in <tf vlammen om. Beide landbouwers zijn verzekerd. BRAND IN „HET TOLHUIS" Te .Toure (Fr.) is in het café „Het Tolhuis" de bovenzaal geheel uitgebrand. De oorzaak <an den brand wordt gezocht in een schoor steengebrek. Auto- en motor-ongelukken Te Vries slipte een auto, bestuurd door een ingenieur van de Gemeentewerken te Gro ningen, op den Rijksweg. De wagen reed met volle vaar»; tegen de pui van de woning van den heer Polling. De bestuurder bleef onge deerd, doch -zijn medepassagier, zijn collega Ke»3teren, vloog met het hoofd door de ruit, waardoor hy ernstig werd gewond. Het slachtoffer werd door dokter Galema uit Paterswolde verbonden en naar huis vervoerd, pe auto werd ernstig beschadigd, evenals de v^oning van den heer P. Te St. Laurens (Z.) is de auto, be stuurd door Jhr. H. J. van A. B., ontvan ger van den polder Walcheren, die met zijn vrouw en zoon van Oostkapelle naar Mid delburg reed, met een bode-auto in botsing gekomen en geheel vernield. De heer van A. B. is' met inwendige kwetsuren naar het gasthuis te Middelburg overgebracht; de zoon kon naar huis worden vervoerd; me vrouw bekwam geen letsel. Te Tilburg reed een personenauto, be stuurd door C. B-, uit St. Oedenrode, doordat cle wagen in de bocht slipte, met volle vaart tegen de woning van landbouwer Maas op den hoek Molenstraat-IIoefstraat De bot sing was zoo hevig, dat de deur van de woning geheel werd versplinterd, terwijl de steenen van den muur in de gang; werden 'geslingerd, waar een kinderwagen en een De doodslag te Zoeterwoude In den avond van Zondag 27 Januari j.l. werd de gemeente Zoeterwoude in opschudding gebracht, door een érnstig misdrijf tegen het leven. He»; slachtoffer van dit misdrijf, de onge veer 25-jarige loswerkman Van Polanen, uit Leiden, werd door een broer van het meisje, waarmede hij tegen den wil van haar familie omging, in de gang van de woning van dit gezin door een twaalftal messteken zóó sfcig gewond, dat hij tijdens het transport naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de gevolgen is overleden. Spoedig daarop werden de beide daders dit misdrijf, de 23-jarige F. W. van K. en diens 50-jarige vader A. van K., door de poli tie gearresteerd, waanby de zoon bekende de mess»;eken te hebben toegebracht en de vader toegaf Van P. met een stuk hout te hebben geslagen, hoewel een met bloed besmeurde» gaspijp in beslag is genomen. Beiden stonden thans voor de Haagscho rechtbank terecht. In deze zaak waren 9 getuigen gedag vaard, terwjjl van de zijde van de verde diging eenlgë getuigen décharge waren opgeroepen. •Een deskundige bracht rapport uit over de toegebrach»;e verwondingen. De ge meenteveldwachter van Zoetermeer schet ste den verslagene als een lastig persoon. Dè beide verdachten zouden gunstig be kend staan. De rijksveldwachter van Zoetermeer kwam tot ongeveer dezelfde verklaring. De gewezen verloofde van den verslagene, zeide, ongeveer drie jaar met Van P. te heb ben verkeerd. Haar ouders waren tegen dezen omgang omdat de jongen dronk. Ge»;uige moest toegeven- zelf ook nog al eens inzie met hem te hebben gehad, waarbij Van P. hard handig optrad. Ook in huis ontstond meerma- n ruzie, waarvan Van P. de oorzaak was. Het meisje geeft vervolgens weer, wat er dien bewu sten avond geschiedde. Nog eenige getuigen werden gehoord over wat er dié avond voorviel en over het gedrag van beide verdachten, die uiteen zetleen, hoe z\j tegen Van P. waren opgetreden. De gang met het meisje achtte de vader onge- wenscht, daar Van P. een dronkaard en woes teling was. ,Ze hadden niet het plan gehad Van P. te dooden. De officier van justitie meende, dat moeder Van K. hier een rol speelde en dat Van P. meer een groo»;en mond opzette dan in ernst te dreigen. Volgens den officier heeft de jonge v. K., die v. P. eenvoudig afmaakte met het mes, doodslag gepleegd. Hy eischte daarom tegen den zoon 8 Jaar gevangenisstraf wegens doodslag en tegen den vader 3 jaar wegens zware mishande ling. De verdediger van den vader meende, dat tenlastelegging ten aanzien van A. van K. zich niet leent tot de veroordeeling. Pi. ver- zoch'; onmiddellijke invrijheidsstelling, waartoe de rechtbank echter geen termen aanwezig achtte. De verdediger van den zoon kivam tot de .conclusie, dat men hier te doen heeft met een volkomen verschoonbaar noodweer-exces. In volle overtuiging vroeg pleiter dan ook vrijspraak, subsidiair clementie. De rechtbank zal lafcer uitspraak doen. ZATERDAG 13 APRIL HUIZEN 1875 M. - KRO-uitzending. 8.C0-9.15 en 10.00 Grain.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 1.00 Schlagermuziek. 2.00 Voor de jeugd. 230 Sporthalfuur. 3.00— 4 00 Kinder uur. 4.15 'Gram.pl. en orkestconcert. 6.20 Le zingen en orkestconcert. 8.00 Vaz Dias Gram. pi. 8.15 Schlagcrmuziek en grara.pl. 10.30 Vaz Dias. Gram.pl. 10.45 Schlagermuzie^ 11.15—s 12.00 Gram.pl. HILVERSUM 301 M. - VARA-uitzending. 8.00 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 8.45 De Zonne kloppers olv C. Steyn. 9.15 De Flierefluiters olv E. Walis. 9.50 N. de Klijn (viool) en R. Schoute (piano). 10,00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. in de continubedr.: De Noten krakers olv D. Wins, E. Walis en zijn orkest, Vara-tooneel olv. W. v. Cappellen en J. Le- maire (voordracht). 12.00 Gram.pl. 12.30 J. v. Kinsbergen en zijn kwintet. 1.00 Gram pl. 1.15 Vervolg kwintetconcert. 1.30—1.45 Voordracht J. Lemaïre. 2.00 „Hoe de toonkunst groeide", 2.20,;Gram.pi. 3 00 Huismuziek. 3.15 Film- praatje M. Sluyser. 3.30 Rotterdamsch Philh. Orkest olv. E. Flipse, mmv. Berthe Seroen (zang) en M. Velt (piano) 4 30 Lezing. 4.50 Vervolg orkestconoert. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong, 6.02 Ada Dassy (piano en zang). 6.30 Esperanto-uitzending. 7.00 Ter- scheliingsche uitzending. 7.30 Gevar. program ma, mmv. orkesten en solisten. 8.05 Herh. SOS-ber. 8.08 Gram.pl, 8.20 Vaz Dias en Vara-Vacia. 8-30 Vervolg gevar. progr. 9 0O Mannenkoor „Zang na arbeid", olv. G. Leen- ders. 9.10 Gram.pl. 9.20 Vervolg gevar. pro gramma 9.50 „The Berg Sisters". 10.05 Dubbel' X-ensemble olv. C. Steyn, mmv. Gaby Ehr- hardt en Alb. de Booy. 10.35 Orgelspel J. Jong; 11.00 Rep. v. d Intern Bloemententoon stelling „Flora", Heemstede. 11.00—12.00 Gr.pl, DROITWICH 1500 M. 10.35-10.50 Morgen wijding. 11.20 Gram.pl. 12 05 BBC-Northeru, Orkest olv T. H. Morrison, mmv, G. Gover (piano). 1.20 Commodore Grand Orchestra olv Davidson. 2 20 Het Bel faster Omroeporkest olv, Brown, l mv. H. Mitchell (bariton)3.20 Orgelspel D. Thorne. 2.50 Mantovand's Tlpica Orkest 5.05 Amerikaansch relais, 5 35 Am brose en zijn band. 6.20 Berichten. 6.50 Sport- praatje. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Inter views. 7 50 CaLIenders Senior Band olv. T. Morgan, mmv Alfredo Campoli (viool). 8.50 Variété-programma. 9,50 Berichten. 10.20 BBC-Theater-orkest olv. Lubbock. 11.10 Le zing. 11 20—12.20 BBC-dansorkest olv. Henry; "Hall. RADIO PARIS 1648 M. 6.20 en 7.20 Gram.pl, 11.35 Orkestconoert olv. Doyeo. 7.20 Gram.pl. 7.45 „Malvina", operette van Hahn. Mmv. so listen en orkest, olv. Gressier. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 635 Orkestconoert olv. F. Humpert. 11.29 Gram.pl, 12.35 Orkestconoert olv. Jaekel. 1.35 Gram.pl. 3.20 Gevar. programma. 5.35 Kamermuziek. 6.20 „Der Ake von Mechtshausen", WÜhelmi Busch-herdenking. 7.35 „Film ist Truropf'. gevar. programma 9.40 Gram.pl. 10 20—11.20 Oskar Joost en zijn orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.: 11.20 Gram.pl. 12.30—1.20 J. Schnyders orkest. 3 20 en 3.50 Gram.pl. 535 Piano- en cellorecitaL 6.2Q Gram pl. 730 Omroeporkest. 8.20 dito. 930—11.20 Dansmuziek. 484 M.t 11.20 J. Schnyders orkest. 12.30—1.20 en 3.35 Gram.pl, 4.20 Dansmuziek. 5.20 Zang. 5.50 15de-eeuw- sche muziek uit Luik. 7.20 Gram pl. 735 Hoor spel. 9.20—11.20 Grammuz. (Traviata-, Verdi). DF.UTSCHLANDSENDER 1571 M. 730 Paul Lincke-concert olv. den componist. 9.20 Berichten. 9 30 „Ostpreusenfahrt 1935", repor tage. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.50 Oskajj Joost) en zijn orkest. WIST VAN PIJN GEEN RAAD MEER. Do kleine dosis verdreef rheumatische pijn en houdt hem er al jaren vrij van. „Terwijl ik hard moet werken voor miju bestaan, moest ik enkele jaren geleden ver scheidene weken het bed houden, van pijn. niet wetende waarheen ik mij zou richten. Een oude vriend raadde mij Kruschen Salts aan. Ik kocht een flacon van 1.60 en vol gens de gebruiksaanwijzing nam ik, zonder éénmaal te vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoodoende heb ik in een goed jaar 4 5 flacons Kruschen Salts gebruikt en wist van geen pijn meer af. Om nu direct te zeggen, ik ben er van af, durfde ik nog niet goed. Maar daar ik er nu al enkele jaren niets meer van af weet, mag ik niet nalaten U mijn oprechte dank te brengen voor mijn herstel." A, v. L. den H. Kruschen Salt spoort nieren en ingewan den aan tot geregelde werking, zoodat scha delijk afvalstoffen, die de rheumatische pij nen veroorzaken, op natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. De „kloine dagelijksche dosis" zal U inwendig zuiver houden. En in een „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. (Adv.)] FEUILLETON SAAMGEBRACHT HOOFDSTUK II Het onverwachte bevel Op den middag van den volgenden dag, na den maaltijd dien Karei de Groote na zijn ochtendbezigheden en meestal met zijn gezin hield, hadden zich zijn kinderen bij elkander verzameld, en wel in een der leeuw, als den voorstander vertrekken van het uitgestrekte kasteel, i en geleerdheid, als degene die dat het uitzicht op den voorbijstroomende Waal had. Daar bevonden zich zijn hooghartige dochter Rotrudis, die in haar houding een koninklijke afkomst verried, en wetende dat zij door de natuur niet stiefmoederlijk bedeeld was, zich op haar lichamelijke schoonheid nogal veel liet voorstaan; cle vroolijke dochter Gisla, die in clen opslag harer schoone oogen, zoowel als in do trekken van haai' mond een geaardheid te kennen gaf, die meer naar liet vroolijke dan naar het ernstige zweemde; en de aan vallige dochter Bertha, clio haar naam (Bertha beteekent in liet Frank-Duitsch lijk vergoed door de helderheid en schran derheid van haar geest, waardoor zij Verre 'boven haar beide zusters uitmuntte."; Behalve deze drie dochters en een voor zoon, den gebreklyigen Pi-pijn uit zijn eer sten echt, had Karei dq Groöte uit het huwelijk met zijn tweede vrouw HildegaarcI ook drie zonèn: Karei, het volkomen even beeld zijns vaders, op wién cleze' clan ook al zijn hoop had gevestigd; Pipijn, moedig en dapper in den strijd; en bodewijk, niet onervaren, in- alle toenmalige weten schappen. Oppervlakkig zou menigeen, die Karei don Groote ként als den hervormer zijner godsdienst clen gees telijke vooral reinheid van zeden .eischte, denken, dat het Hof van dien Vorst, ook een voorbeeld was geweest Van matigheid en eerbaarheid. Het ging echter aan dat Hof zoo ernstig en bedaard niet toe. Een groote menigte van menschep Volg de doorgaans den koninklijken stoet, alleen met, 't oogmerk om zich te vermaken. Er was daartoe gelegenheid door middel van de. jacht, waaraan cle Koning zelf deci nam. Ook ren- en ridderspelen behoorden tot cle vermaken van het Frankische Hof en bij openbare gastmalen zag men dik wijls fluit- en Citerspelers, minnezangers en goochelaars. In dit alles deelden nu ook .waardig", Hoogduitsch „werth") volkomen clc koninklijke kinderen en schoon Karei verdiende. Zij waren alle drie, volgens het alles voor bun opvoeding aanwendde, hij getuigenis van 's Konings geheimschrijver veroorloofde hun aan den anderen kant Eginhart bijzonder schoon. Maar Bertha, 1 vele vrijheden, waarvan zelfs zijn dochters wel minder schoon clan haar zuster Rotru-1 gebruik maakten, wot als e(in 'fout in do dis, boeide toch meer dan de anderen, opvoeding door den Koning zijn kinderen Want haar mindere schoonheid werd rijke-1gegeven,' wordt aangerekend. Deze lieten dan ook dikwijls dezulken tot zich toe, die zich slechts op de een of andere wijze wisten te onderscheiden, en zoo had dan ook clc meergenoemde Angelbert reeds voor eenigen tijd toegang tot de bijzondere sa menkomsten van Koning Kareis kinderen verkregen, onder wie vooral Bertha en Lodewijk hem meer nog dan de anderen gé negen schenen. Geen wonder, dat Angelbert cleze onder scheiding genoot. Hij was een jongeling van ruim twintig jaren. Doch zijn uiterlijk hacl reeds die beslistheid gekregen, die den man meer eigen is. Hij was schoon van gestalte. Zijn gelaat teekende zachtheid en ernst, bracht een aangenamen indruk te weeg. Zijn hoog voorhoofd verried heider-, hei cl van beg rip. Zijn mond teekende goed aardigheid. Zijn donkerblauw oog sprak van geest en leven en zijn blik was open en vast. J Ook AngeLbert bevond zich thans weer in den kring van 's Konings kinderen, bene vens nog twee. andere Frankische edelen, Thoodoriik en Drogo genaamd, waarvan rV laatste later aartsbisschop van Motz is geworden, doch die beiden met weerzin de voorkeur verdroegen; die Angelbert bij de Prinsen en Prinsessen genoot. Terwijl nu de laatste zich mei het spin rokken bezig hielden, waarop de Koning zeer gestold was, namen zij toch deel aan het' algemeen gesprek. Dit had reeds ge- loqpen over de jacht en andere vermaken, die men te Nijmegen hoopte te smaken, over de vreemdelingen, die, ook op dien dac. on hot paleis waren aangekomen, en eind olijk kwam men on don geöindiedon oorlog in Spanje, waarin twee zonen des Konings even zoo goed als Angelbert en cle beide anderen, Theodorik en Drogo, hadden gediend, en waarvan ieder dus het zijne wist mee te deelen. ..Maar verhaal ons, Angelbert!" zei Pipijn die niet het minste in dien oorlog had uitgemunt, „hoe het bij de Fntsche afda ling die door den dapperen Gundebold werd aangevoerd gesteld was?" „Treurig genoeg. En als wij niet tijdig genoeg door u waren te hulp gekomen, dan zou er licht niet een der Friezen den dans zijn ontsprongen", antwoordde Angelbert. „Dus hebben wij het aan mijn broeder te danken", hernam Bertha, „dat wij u thans nog in ons midden zien." „Voorzeker!" bevestigde Angelbert. „Daar om is mijn. leven ook aan hern en de «ijnen voor altijd toegewijd. Ik zal het mij daarom tot een geluk rekenen, dit nog een maal door daden te kunnen toonen." „Mits gij uw leven slechts nop lang weet te sparen, want de Koning heeft tegenwoor dig behoefte aan dappere strijders", ver zekerde Kérel. „Juist daarom", vervolgde Pipijn, was liet mij een genoegen, Angelbert met ck; zijnen te hebben kunnen helpen. Maar de eer daarvan komt toch aan dien onbeken den Fries toe, die onder mijn bevelen diende." „Ik vind", zei Theodorik niet zonder spijt, „dat cle heeren lust hebben, elkander in de hoogte to heffen, terwijl toch in clen oorlog voel, zoo niet alles, van „geluk" afhangt." „Ook niets meer dan geluk was het", zei Pipijn. „dat ik de mijnen juist hij elkander had. Maar dapper was het van dien Fries die den sföot óp ving, die op Angelbert ge richt was." „Hulp blijft altijd hulp" meende Gisla, „en als ik geholpen word, dan vraag ik niet altijd, of het door geluk of uit dapperheid is geschied. Ik zie op het tegenwoordige, en wanneer mij dit stof tot vreugde geeft, en vraag ik naar het verleden en het toe komende niet." „Dan verschil ik van mijn zuster", her nam Rotrudis, en er lag iets in den toon harer stem, dat onaangenaam was. „De hulp, die mij verleend wordt door dezulken die verplicht zijn mij te dienen, is mij nooit zoo aangenaam, als de hulp van hen, die aan mij geen verplichting heoben." „Mijn zuster heeft gedeeltelijk gelijk" gaf Lodewijk te kennen. „Een daad ver krijgt vooral waardij door hem. die haar verricht, en door het beginsel waaruit hij handelt," „Ieder zijn zin", betuigde Gisla, „maar ik houd van die fijne onderscheidingen niet. Of ik geholpen word door een edelman of door een slaaf, dat is mij tamelijk onver schillig". „Hoe kunt gij zoo spreken. Gisla!" her nam Rotrudis. „Gij moest meer prijs op een edele afkomst stellen." „En toch dank ik uw zuster, jonkvrouw! voor haar meening. Want volgens die mee ning is er dan voor een ongelukkige, die zijn edele afkomst niet bewijzen kan, toch nog gelegenheid zich uit het stof der ver nedering op te heffen", sprak Angelbert met nadruk. ..Ge kunt gelijk hebben, mijn vriend An gelbert!" viel Drogo in. „-maar vergeet niet- ciat een édele geboorte on* altijd noóger plaatst." Angelbert keerde zich om en zijn blik; teekende diepe verachting. Eer hij echter spreken kon, zei Bertha: „De, Koning oordeelt gelukkig «oo niet. Hij beloont alle ware verdiensten, om het even bij wien die "gevonden worden. En een goecl kind volgt zijn goeden vader", voegde zij er bij, Angelbert minza&ni toeknikkende. Angelbert begreep haar en vergat bij haar gezegde het schamper woord van Drogo. Pipijn, die intusschen vreesde, dat Drogo zou voortgaan, meende dit te moeten be letten en de verdiensten van Angelbert in waarheid op prijs stellende, zei hij, „Krv Angelbert! ge zijt ons nog het verhaal schuldig gebleven van uw wedervaren bij Fampelpna. Deel ons dit mee!" „Ja, Angelbert!" voegde Bertha er hij. „Wij stellen belang in een oorlog, waarin Friezen zoowel als Franken blijken van moed en dapperheid gegeven hebben „Welaan, Fries!" vulde Theodorik aan. „Het zal u dus niet moeilijk vallen nieuwe lauweren te plukken, want "lnen is reeds "oor u ingenomen." „Dat zijn wij", viel Bertha in, „en wij .villen alleen dat Angelbert spreke, om tevens van mijn broeder iets te hoonen en van dien onbekenden redder van Angel bert." „Gij hoort het", verzekerde Pipijn. „Mijn zuster vraagt u naar een verhaal van het gebeurde, en gij zu't dus aan haar ver zoek wel willen voldoen." „Wel zeker merkte Drogo aan. „Wie •'■•lii op zulk een 'makkelijke wijze zich nat verheffen, -.vllrcn?" (Wordt vervolQd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9