Stadsnieuws VRIJDAG 12 APRIL 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 LECTUUR EN HUISBEZOEK Vanavond treden wij dus aan in deGraan- beurs en daarna blijven er nog drie dagen ovex om het laatste werk te verzetten. De drie dagen zullen van alle kanten uitgebuit worden om stemmenwinst te boeken. Want laten we ons dadr niet in vergissen: de vijand is actief genoeg. We behoeven er alleen onze brievenbussen maar op na te kijken. Welk een chaos van lectuur wordt er in deze dagen niet in de huizen ceoracht. Wo moeten de invloed van die lectuur niet onderschatten. Het gedrukte woord heelt Voor vele mensclien groot gezag, vooral als het er smakelijk en suggestief uitziet. Vele menschen, die wat wankelmoedig van aard zijn, laten zich door al die leugens of schijnwaarheden, door al dat gebral, door al die leuzen en beloften beïnfluenceeren en als daar niets tegenover staat, moeten wij Vreezen. dat tal van stemmen verloren gaan en den vijand helpen bouwen, die voor ons hadden kunnen blijven bewaard. Tusschen de lectuur die in de bussen wordt gedeponeerd bevindt zich ook lectuur Van onze zijde. De „Koerier" doet zijn werk en hij doet het goed. „Nederland Waak zaam" doet zijn werk al even uitstekend. Laat men trouw zijn in het rondbrengen van die lectuur. Geen blaadje mag men thuis laten liggen. Daar doet het geen nut. Het moet zich meten in kracht met de an dere lectuur die in de huizen wordt ge bracht Het heeft altijd een goede kans om te winnen bij die wankelmoedige adressen. Ornaat het ondubbelzinnige, nuchtere en klare taal spreekt; omdat het kan wijzen op daden en feiten en cijfers waaraan inen houvast heeft. Ja, laat men vooral trouw zijn in het rondbrengen der lectuur. Maar naast die lectuurverspreiding moet ook het huisbezoek, vooral in deze laatste dagen, intensief worden betracht. Het huis bezoek is het merg en been van onze actie. Een rustig gesprek kan zooveel uitwerken, als het geschiedt onder biddend opzien en In de overtuiging, dat God het zegenen kan Laat men eens en vooral in de dorpen kan men dat zoo gemakkelijk nagaan welke menschen men in zijn omgeving heeft, die niet zoo vast in hun schoenen staan ol' van wie men niet weet dat zij hun stem gewoonlijk uitbrengen op dissidente Christe lijke partijen of die naar de N. S. B.-kant overhellen en laat men eens met die men schen gaan praten. De vrouw des huizes schenkt een kopje koffie en de mannen praten over de politiek. En natuurlijk wordt ook de huisvrouw op liaar politieke sym pathieën getoetst. Op Het gemoedelijk huis bezoek verkeert men in beste omstandig heden om met succes een lans te breken voor het a r*- beginsel en voor de a,r. caudi- daat in de Statenkieskring Leiden^ W. WARNAAR, NO. 1 VAN LIJST 10 In hoeverre is luchtbescherming gewenscht? Rede le luitenant A. A Schwing Het is onze plicht de burgerbevolking gerust te stellen: paniekstemming kweekien is de slechtste dienst die wij het vaderfand kunnen bewijzen. Aldus was de conclusie waartoe de le duit. der Jagers A. A. Schwing, die zich reeds meer dan 15 jaar gespecialiseerd heeft in den gasbescher- miiigsdienst, kwam aan het eind van zijn voor dracht ..In hoeverre en voor welk deel der bur gerbevolking is luchtbescherming gewenscht?" welke hij te Leiden in tegenwoordigheid van ver schillende plaatselijke autoriteiten voor de Ver- eeniging van reserve-officieren hield. Het is vol gens spr's meening volkomen onjuist de z.g.n. passieve burgerbevolking in luchtbeschermings oefeningen met gebruikmaking van gasvrije onderka mers, bomvrije kelders etc. te betrekken. Spr. waar, schuwde tegen de vele alarmeerende en volkomen foutieve raadgevingen die tegenwoordig zoo gretig ingang vinden eenerzijds en, anderzijds tegen het postvatten van een zeer overdreven voorstelling van het gas en bommengevaar in een kom'enden oorlog voor de 'bevolking der groote steden. Spr. die een jarenlange studie van de mogelijkheden theoretisch en aan de hand van allerlei proef nemingen van deze materie - heeft gemaakt staat tegenover een groot gedeelte van de oefenin gen die tegenwoordig hier en daar worden geor ganiseerd, sceptisch en zelfs afwijzend Op dege lijke gronden betwijfelt spr. sterk of een oorlog met chemische strijdmiddelen zal terugkeeren. Voor de weermacht blijven echter, ondanks die twijfel, gas-afweermiddelen noodzakelijk. De burgerbevolking zou in geval van oorlog ■kunnen worden blootgesteld aan artillerie-beschie ting, aan vliegtuigaanvallen speciaal. Spr. gaf aan, hoe dan te handelen. Bijzonder stond spr. stil bij het gevaar der brisantevlieger- bommen. Spr. gaf den raad veel liever in eigen huis te blijven dan naar een speciale kelder, zooals in Den Haag te vluchten, omdat deze bij instorting een massa-doodkist wordt. Spr. acht het gevaar voor de burgerbevolking der steden voor brand- en gasbommen zeer twij felachtig. Luchtbescherming zender luchtverdediging is waanzin, hoe uitgebreid men zoon luchtbescher ming ook zou "willen doorvoeren. Het is dan ook volkomen fout de luchtbescherming als een bur gerzaak te willen losmaken van de luchtverdedi ging en slechts met een behoorlijke luchtverdedi ging is het mogelijk een luchtbescherming te ver krijgen. die waarde heeft. Daarom heeft het nie. de minste 2in, dat iedere gemeente, ieder gehudit. waar in werkelijkheid geen bom zal vallen, lucht- beschermingsoefeningen gaat houden. Men be denke. dat zij die zoo bijzonder ijveren voor „luciit bescherming voor alle steden" op zeer onverant woordelijke wijze medewerken aan het kweeken van een mentaliteit, die maling heeft aan de grond vesten van het beschaafde volkenrecht en de goede trouw, aldus spr. Zij deden beter, het begrip ingang te doen vinden, dat slechts een behoor lijk leger in staat is de gevaren, die de burgerij eventueel uit de lucht bedreigen, tot geringere af metingen terug te brengen. Spr. vertoonde nog verschillende modellen gas maskers en wees daarbij op de geldmakerij teo opzichte van een bevreesde bevolking, die het 3 en 4-voudige van de eigenlijke waar Je racet be- ieiea. -1 1i-*-'-"u-i-• PROPAGANDA-AVOND ORANJE GARDE Propaganda-rede Dr. C. Beekenkamp De Oranje Garde hoeft gister in de groote Stadsgehoorzaal, nadat zij een jaar heofl bestaan, haar eerste groote propaganda- avond gehouden en dezo avond is reeds da delijk een succes geworden. Dc stadsge hoorzaal was bijna geheel met. belangstel lenden gevuld. Onder de aanwezigen merk ten we op den burgemeester van Loiden. Mr. A van de Sande Bakhuijzen, den garni zoenscommandant, overste Haitsma Muiier, den commandant van de burgerwacht, over ste van Mens, den Voorzitter van de Plaat selijke Landstorm-Commissie. Ds>. H. Tho mas, den plaatselijken leider van de B. V. L. landelijk commandant van de O. G., den heer E. Raams. de hoofdbestuursleden der O. G„ de heeren van Oei, Polderman en v. Schuppen, burgemeester Gerrevink van Oegstgeest, den spreker van dezen avonii. Dr. C. Beekenkamp, verschillende leden van den Raad van Toezicht, vertegenwoor digers van de 3 Oct. Vereen., van de Leid- sdlie Chr. Oranjevereen., van de Vereen „Koninginnedag" en van verschillende an dere bevriende vereenigingen. Deize allen heette de voorzitter, dö lieer .T. C. Elsgeest, nadat de opmarseh der gar disten had plaats gehad en door de Garde band uit Zwijndre'cht het Wilhelmus was gespeeld, waarbij het Vendel een vaandel- groet bracht, in zijn openingswoord speciaal hartelijk welkom, waarna het doel van de Oronjegarde werd uiteengezet. In den lande zijn reeds 19 afdeelingen met 2000 leden. Zes afdeelingen zijn in op richting. Onder luid applaus werd besloten een te legram te zenden aan H. M. dc Koningin, getuigende van aan'hankeiykTioid en ver knochtheid aan het Oranje-huis. Onder groote bijvalsbetuiging deelde de. heer Els- geest daarna mede, dat de burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen zich bereid had verklaard het beschermheerschap dei- Garde op zich te nemen. De heer Elsgeest zegde den burgemeester i enkele woorden voor deze zijn bereid willigheid dank. - Het enthousiasme werd langzamerhand tot het toppunt opgevoerd. Hiertoe werkte vóór de pauze mee. keurige zang van dc gardisten, een paar vlotte, heel goed gedis ciplineerde gymnastieknummers van dc af- deeling jongens. Vooral ook muziek van de Garde-hand uit Zwijndrecht en van het Lcidsche fluitisten-vendel, dat nog wat zwakjes en onzeker klonk. De Hollandsche liederen van dc Zwijndrechtsche band, vonden in de zaal gretig weerklank. Als propaganda-redenaar trad op Dr. C. Beekenkamp, met het onderwerp Oranje-waarde en Oranje-waardeerlno Spr. begon met er op te wijzen dat bij vele jonge menschen het besef is opgeko men. dat Oranje al lang genoeg is opgebor gen geweest, dat het tijd wordt dat Oranje wordt uitgedragen op de straat, dat ontel bare vlaggen wapperen van de gevels. Er is nog geuzenbloed in ons land en dat geu zenbloed verraadt zich nooit Er is geen enkele dynastie in Europa waaraan de zaak der vrijheid e.n der be schaving meer te danken heeft dan aan ons Vorstenhuis. De liefde der Oranjes heeft zich gegeven, met opoffering van alles, tot in den'dood. We zien die opofferende lief de niet alleen hij den Vader des Vaderlands. Spr noemde Prins Maurits Prins Willem III Koning Willem I en andere Oranje-vorsten. Na elke tijd van inzinking en verslapping kwam een Oranje de zaak van Nederland weer redden Ook op den dag van vandaag is er geen land dat zoo ruimhartig en barm hartig de vrijheid handhaaft, geen land dat zóó vreedzaam is. Onze Vorstin gaat ons daarin voor. Oranje is kampioen van den vrede. Maar Oranje is meer toch dan een historische merkwaardigheid, méér dan eeu bolwerk voor den vrede, meer dan een voor beeld van Christelijke charitas. Er is een suggestie in onze dagen: Wat he!b je nü eigenlijk aan onze koningin: Daarop is het antwoord: Onze Koningin neemt een zeer werkzaam aandeel in de Regeering. Bij tal van gelegenheden is dat zonneklaar ge bleken. Helaas denken niet alle Nederlanders zóó over Oranje als zij er over moesten denken. Spr. noemt met name de' socialisten en do nationaal-socialisten. Beide partijen vor men een gevaar voor de constitutioneele monarchie. Wie Oranje liefheeft verzet zich daartegen, ook als die partijen hun doel trachten te bereiken onder nationale leu zen en onder liet zingen van het Wilhel- lus. Spr. maakt dc woorden, van minister Marchant tot de zijne: Het maakt geen ver schil of Oranje uit het Regeer-kasteel wordt verjaagd of dat Oranje in het Regeer-kas teel wordt opgesloten. Wij willen geen van beide. Oranje tpoet als constitutioneele mo narchie gehandhaafd blijven Als men spr. vraagt of Oranje Nederland uit de crisis redden kan, dan herinnert spr. aan het woord van een Oranjevorst: Oranjo kan nooit genoeg voor Nederland doen. Spr. hoopt dat het antwoord hierop van all3 ware Nederlanders zal zijn: Nederland kan nooit genoeg voor Oranje zijn. Er volgde op deze rede een daverend applaus. De heer v. Schuppe, voorzitter van het landelijk Comité, hield vervolgens een kor te toespraak. Na de pauzo liet de Gardeband zich nog maals hooren, ditmaal op het tooneel. Zij behaalde een daverend succes. De leider werd met de krans gehuldigd. De dames- gardisten voerden onberispelijk een gym- nastieknusmmer uit, terwijl zij voorts veel succes oogstten niet een zang-potpourri. De heeren gardisten brachten een klein too- neójstukje voor het voetlicht „Kampleven", waarvan het gesproken woord niet goed verstaanbaar was, maar dat toch al een even dankbaar applaus ontmoette, als de andere nummers. De heer A. J. Plu. leider van de zang der jongens en van de' fluitis ten. ontving een klein geschenk als blijk van waardeerinig voor zijn werk. De vendel commandant, de heer Groot Enzerink, sprak een opwekkend woord en huldigde den voorzitter, den heer Elsgeest met een bloemenmand. Prof. Dr Korff sprak een slotwoord. Spr. zei er diep van overtuigd te zijn, dat Oranje en de jeugd op bijzondere wijze bijeen hoo ren. Eigenlijk moest, het niet noodig zijn, dat er een Oranje-garde bestond. Heel ons olk moest één Oranje garde zijn. De liefde oor Oranje is er wel, maai* zij moet wor den wakker gemaakt. Daarmede houdt Oranje-garde zich bezig. Als we Oranjé "van binnen dragen, laten we het dan ook van huiten dragen, 't Is Oranje, 't. blijft Oranje, t is Oranje boven. Prof. Korff ging tenslotte voor in 'dank gebed. Gemeenschappelijk Eigendom Wtnstsaldo ƒ574.960 (vorig jaar ƒ923.203). Geen dividend op de gewone aandeelen. Het jaar vol's lag over 1931 van de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom meldt het vol gende: Het is voor onze N.V. een gelukkig ver schijnsel. dat een groot deel barer bezittin gen niet is aangekocht ten tijde van hoog conjunctuur, zoodat ondanks de sterke da ling van onroerend goed do waarde onzer bezittingen relatief geringere afwijkingen vertoont, hetgeen o.a. mag blijken uit het stabiel blijven der door ons opgenomen hy potheken. Ook do gemiddelde huuruitikomst, die ondanks de huurschade door leegstaan van circa 10 pet der woningen op het oogenblik nog 7.2 pet van de huizen- waarde vertegenwoordigt, stemt niet ontmoedigend. De verkoop van panden stond dit jaar weder nagenoeg stil. Do werkzaamheid der N.V. heeft vooral in dit jaar buiten de exploitatie der percee- len meer in het bijzonder gelegen in het in exploitatie brengen van haar bouwter rein te Leiden, in do Stadsuitbreiding be kend onder „Rodenburger- en Cronenstijn- schöpolder". Gedurende den loop van het jaar werd een terrein van pl.m. 84.000 M2 in exploitatie gebracht, hetwelk thans na. genoeg geheel is verkocht, en waarvan de resultaten, voor zoover hot notarieel tran sport hoeft plaats gehad, ten gunste van 1934 kwamen. Door de Vennootschap wer den geen bouwcredieten verst rdkt, zoodat geen risico's na verkoop blijven bestaan. Thans hebben wij weder een terrein van plm. 40.000 M*2 in exploitatio genomen, waar van weder 1/3 gedeolte tegen gunstigen prijs is verkocht, terwijl voor het overige onderhandelingen loopende zijn en wij nog steeds aanvragen ontvangen. De terreinen welke thans nog in het bezit der Vennoot schap zijn, hebben een grootte van pl.m. °3.5 HA. en zijn onaangelegd. Het in exploitatie brengen dor overblij vende terreinen, kan o.i. gezien de gunstige ligging nabij het centrum der stad op regel matige wijze worden voortgezet. Resumeerend willen wij vaststellen, dat alhoowel de tijdsomstandigheden geduren de den loop van het boekjaar 1934 ongunsti- rer waren dan in de vorige jaren, wij door le verkregen resultaten niet alleen volko men aan onzp verplichtingen hebben kun nen voldoen, doch tevens hebben mogen be reiken, dat de uitkomsten van het boekjaar gelet op deze tijdsomstandigheden, nog be vredigend genoemd mogen worden. Voorgesteld wordt uit de winst over het afgeloopen boekjaar ad f 571.960 (f923.303) af te schrijven op aandeelen in zuster-ondememingen f56.450 emisr siekosten nihil (45.523), te reserveeren voor belasting f 16.290 (f85.447). Van de f 502.220 zuivere winst uit te keeren: 3 (6) pet over f2.500.000 cum. pref. aan deelen f75.000 (f150 000), 3 (7^4) pet over f3.500.000 cum. pref. winstd. aan deelen f 105.000 (210.000), gewone aan deelen nihil (v.j. 11 pet), zoodat voor overbrenging op nieuwe rekening over blijft f 322.220. ARBEIDSBEURS Op den llen April 1935 waren 4108 ,(v.j. 3218). .werkzoekenden ingeschrever Christelijk Comité voor Werkloozenzorg Wij dingsa vond In de geheel gevulde zaal van „Prediker' is gisteravond vanwege het Chr. Comité voor Werkloozenzorg een wijdingsavond ge houden onder leiding van den voorzitter, den heer J. Slegtenhorst. Voor de pauze werden er door een koortje van de Her vormde Jongeren Organisatie een aantal liederen gezongen, die stemming en wijding brachten en hield de heer Joh. dc Groot, godsdienstonderwijzer hier ter plaatse een toespraak naar aanleiding van het tekst woord: Als God vóór ons is, wie zal tegen ons zijn? Spr. wees er op, dat als God voor ons is, dit nog niet wil zeggen dat wij dan voorspoed genieten, dat alles van een leien dakje gaat. Ook dan kan tegenspoed ons deel zijn, kunnen wij in nood verkeeren, in werkloosheid en kommer. Maar God laat ons niet los. maar brengt ons door de donkerte naar Zijn heerlijkheid. Mogen wij het allen deelachtig worden dat God vóór ons is. W' zal dan tegen ons zijn? De heer Slegtenhorst deed voor de pauze eenige mededeelingen. Spi*. deelde o.a. mede dat het ontspan- ningslokaal voor werkloozcn. Vrijdagavond gesloten wordt en bracht dank aan allen, die hot mogelijk gemaakt hebben het werk te doen dat gedaan is. Spr. dankte vooral voor de medewerking der kerken, der pre dikanten en van de Chr. Vrouwenbond, spe ciaal Mevr. Werner en Meji. v. Loo, die zich zeer hebben ingespannen om den nood in de gezinnen der werkloozen eenigszins te lenigen, door het verstrekken van deksel en schoeisel. Er is gelukkig heel wat gedaan kunnen worden. Het Comité voor Werkloo zenzorg blijft ook gedurende de zomermaan den intact en zal ook dan trachten nog iets voor de werklooze gezinnen te doen. In dc pauze ontvingen de aanwezigen een bon waarop zij op 20 April eieren kunnen halen voor de Pa&schdagen. Na (1e pauze werd opgevoerd het leeken- spel „De verloren Zoon", dat een verdien stelijke vertolking genoot en zeer wel in het kader van den avond paste. Dc aamve zigen zongen daarna gemeenschappelijk een lied, waarna de mooie, inderdaad wijdings volle avond werd gesloten. „DE PRINCEVLAQ" Aan de op morgen (Zaterdag) te houden bloembollenmarsch zal de „Prineevlag" af- deeling Leiden medewerken met: een lel der, een vaandrig, een tamboer, een hoorn blazer en acht man. Voor de groote nationale eendaagsche afstandsmarschen van de wandelsportclub van „De Prineevlag" te Den Haag, te hou den oo Tweede Paaschdag, is ingeschreven met twee afdeelingen, een voor 30 K.M. en een voor 40 K.M. Burgerlijke Stand BEVALLEN:P Slejjser—BleUi d; XV Marck— de Graaff z; M A PhlllppoDuüs z; M J Ver bergAdema d en z- OVERLEDEN: F H ToorenburgBuning wed ;2 j- A C Bekooy m 54 j: G BoezelDijkgraaf rr 34 j. ONDERTROUWD: D F Verplancke 22 en C S -an Nlmwegen 22 j; C J Cras 25 en J M Otten 27 j; G v d Poel 21 j ei C J v Amsterdam 25 j. HAZERSWOUDE DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. De lijst voor de a.s. verkiezing voor leden van den Gemeenteraad voor de R.-K. Staats partij is voorloopig aldus samengesteld: N. P. Kaptein, aftr.; A. J. de Jong, aftr.; W- Lommerse, aftr.; A G. Timmermans; F. J. Kouwephoven; J. II. van Kampen: II. A Koot; M. Straver; J. C. Lourier en W. van der Voort. PROPAGANDA-AVOND A. R. KIESVER. Donderdagavond werd in het gymnastiek lokaal van de Chr. School op het dorp een propaganda-avond gehouden door de A.-R. Kiesvereen. Nederland en Oranje, die goed is geslaagd. Voor dezen avond waren een tweetal spre kers uitgenoodigd en wel Mr. T. A. van Dijken, lid van de Tweede Kamer der S'a- ten-Generaal, die tot onderwerp had „Taak en moeilijkheden van het Kabinet-Colijn", en Mr. IJ. Langhout, Referendaris van het Departement van Financiën, die behandelde het onderwerp „Vaandel en Vendel". De heer B. Offringa opende het samenzijn met te laten zingen Ps. 89 S, ging voor in gebed, las een gedeelte van Matth. 24 en sprak naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte oen openingswoord. Spr. heette daarop allen welkom, inzonderheid de sprekers van dezen avond, die zoo wel willend waren geweest dezen avond over te komen. Mr. T. A. van Dijken verkreeg daarop het woord, om in een helder en duidelijk betoog uiteen te zetten wat als taak dei* Regeer.ng ls te beschouwen en dan bleek hierbij zon neklaar voor weike groote moeilijkheden h&t Kabinet zich vaak ziot geplaatst in betrek king tot financieel herstel en bezuiniging, ook in verband met het verleden od econo misch gebied. Nadat gezongen was „Zij zullen ons niet hebben" trad op Mr. IJ. Langhout, van Voor burg, om te spreken over het onderworp: „Vaandel en Vendel". In een bezielende rode waarschuwde spr. voor verschillen le por- tjjen, als H.G.S.. de CD.U., de S.D.A.P. en do N.S.Beweging in Nederland, die er hun werk van maken onze menschen, door hun schijnbaar prachtig vaandel, af te voeren van hun beginsel en in hun netten te van gen. Met klem riep spr. de aanwezigen op trouw te blijven aan ons A. R. beginsel, waan-an zeker is, als het vendel getrouw blijft, dat het vaandel nooit zal zinken. Door een drietal der aanwezigen wcrcten enkele vragen tot den spreker gericht, die uitvoerig werden beantwoord. Aan hot einde bracht de heer Offringa een woord van har- tclijken dank tot de sprekers voor hun ge heel belangeloos werk en bezielend woord, en verzocht te zingen Gez. 180 1, waarop Mr. T. A. van Dijken voorging in gebed, KATWIJK GEMEENTERAADSVERKIEZING Er komt leven in de brouwerij. Verschil lende geruchten duiken op, die er op wij zen, dat het weer niet aan de noodige par tijen zal ontbreken. Dat er dientengevolge weer enkele teleurgestelden zullen zijn, staat vrijwel vast De kiesdeeler zal naar alle waarschijnlijkheid iets hooger zijn dan in 1931. Aan de hand van enkele gegevens is zulks ongeveer te berekenen. Voor dc be langstellenden het volgende: In 19*27 was het aantal kiezers voor de gemeenteraad 6131, uitgebrachte geldigo stemmen 5231, kiesdeeler 3-1811/15. In 1931 was dit als volgt; aantal kiezers 6602, uitgebrachte geldige stemmen 5608, kiesdeeler 329 15/17. In 1935 is het aantal kiezers voor den raad 7351. Nemen we aan, dat het aantal geldige stemmen, vergeleken bij de vorige opkomst, zal zijn 6300, dan wordt de kies deeler 370 (17 zetels) en (dit voor de kleine partijtjes) het om een zetel te be halen 282. Hierop zal men zich dus oner veer kunnen instellen, KATWIJK AAN ZEE Voor dezen avond, welke in de Oranje-zaal van het Jeugdhuis is gehouden, bestond groote belangstelling. Bij de aanvang werd de liturgie welke bij de samenkomsten, uit gaande van het Nederlandsch Verbond van Chr. Meisjesvereenigingen gebruikelijk is gevolgd. Een koortje zong hierbij eenige lie deren. Vervolgens opende de voorzitster vai vereen. „De Vierboct" de bijeenkomst. Zij heette hierna de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, en sprak haar voldoening uit over het feit, dat dit vierde Jaarfeest in de Oranjezaal kon plaats hebben, doordat de „Vierboet" sinds eenigen tijd hij de C.J.O is aangesloten. Hierna werd een aanvang gemaakt met het uit IS punten bestaande programma. Al lereerst gaf mej. G. Ravensbergen een in leiding over hot gezin te Bethanie. Mej. J. Remmelzwaal leverde een opstel- over Flo rence Nightingale. De secretaresse mej. H Bakker bracht haar jaarverslag uit. Hierna werd een prachtig tableau ver toond, getiteld de „Maanden van het jaar". Mej. T. den Dekker, bracht haar financieel verslag uit. Er is nog een batig saldo van 66.80 Na enkele voordrachten en een tableau werd het woord gegeven aan de afgevaar digden uit Leiden, Noordwijk, Rijnsburg, Katwijk-Rijn en vele andere zustervereen. Na de pauze werd een z.g. reciteerwedstriid gehouden die bij het publiek zeer in den smaak viel, evenals eenige aardige samen spraken. Tot slot werd vertoond een tableau „1-Iet zonlicht". Mevr. Tom Spaanderman sprak een kort slotwoord waarna zij met dankgebed sloot. VERBETERING IN DE POSTVERZENDING Met ingang van 15 April komt een belang rijke verbetering in de postverzending tot stand. Vanaf dien datum zal de post ook verzonden worden met, de tram, die om 11 uur 18 van Katwijk aan Zee vertrekt. De laatste buslichting aan het. kantoor voor deze verzending Is vastgesteld op 11 uur, terwijl alle bijbussen worden gelicht tus schen 10.15 en 10.45 uur. De post niet. deze gelegenheid verzonden wordt, opgenomen in de middagbesclling te Leiden en Don Haag en in de avondbestelling over bijna het ge heel e land. GEREF. GEMEENTE Hedenavond om half aoht hoopt voor de Geref. Gemunte op te treden Ds. Ligten- berg van Lisse. GEREF. BOND Hedenavond om half acht hoopt ln de Gemeente voor te gaan Ds. N. de Jong, Chr. Geref. predikant te 's Gravenhagc. VISSCHERIJ-EXAMENS Bij de in de visscherijschool alhier afge nomen examens voor het certificaat in kennis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee zijn ge slaagd: Arie Berhey, Jac. y. d. Oever Jzn.31 Corn, de Best, Leen de Jong, allen van hier en G. v. Rooijen van Noordwijk aan Zee. Allen leerlingen van den hoer C. Varke- visscr, rijksgcdelegecrde was kapitein J. H. Götz. GEMEENTERAADSVERKIEZING Door de kiesverecniging Gemeentebelang zijn voor de as. Gemeenteraadsverkiezing de volgende candidaten gesteld: 1. Dr. J. Hueting; 2 Dr. J. Eikelenboom; 3 D. T. E. Meerburg; 4. W. Taat; 5. J. D. Bokslag; 6. G. Meerburg; 7. Dr. J. van Hettinga Tromp; S. C. dc Best; 9. W. Mooyekind; 10. Dr. G. C. A. van Dorp. KOUDEKERK RESTAURATIE GEREF. KERK In de Woensdagavond gehouden verga dering van de manslidmaten der Geref. Kerk alhier, is onder algemecne goedkeu ring aangenomen het voorstel van den Kerkeraad om het interieur van de kerk te restaureeren. Tevens word besloten om de kerk en pastorie van electriciteit te doen voorzien. VERKOOPING Ten overstaan van Notaris R. van den Berg te Alphen aan den Rijn, werden gis termorgen in Hotel De Bruin alhier ge veild: de twee nieuw gebouwde woonhui zen C 24 b en 24 c en een perceel bouwter rein met de daarop aanwezige opstallen van zes in aanbouw zijnde huizen tezamen groot 14.25 A. gelegen in dc Lagewaard al hier. Het geheel stond in bod op 2675, en werd afgemijnd op 750,— door de fa. M. P. den Hollander te Hazerswoude. LEIDSCHENDAM MET EEN BUKS GESCHOTEN Een 60-jange inwoner van Stompwyk door den Haagschen politierechter ter zake van mishandeling veroordeeld tot f 15 subs. 30 daeen. Verdachte, die een jongen met een buks had geschoten, beweerde geruimen tijd door de Stompwijksche jeugd gesard 'ce zijn. De reden hiervan was, dat hij voorheen fascis tische sympathiën had gekoesterd, waa: die jeugd niet gediend scheen en hem nu op allerlei manieren plaagde. Toen hjj op Koninginnedag de 'vlag uitstak, werd dit sym bool door de jongens dwars voor de deur vastgebonden. Op Oudejaarsavond liet men een bus met carbid voor zijn deur ontploffen, De president van het Haagsche Hof zeide, dat verdachte's opvliegendheid aan drankmis bruik was toe te schrijven, hetgeen deze ten sterkste ontkende. De eisch luidde: bevestiging van het vonnis. Uitspraak 24 April a.s. LISSE WOEST RIJDEN Een automobilist reed Woensdag met een te snelle vaart in de nabijheid van het g. meentehuis en kwam daardoor in a an ra king met een lantaarnpaal waardoor deze vernield werd. De politie maakte proces verbaal op. BRAND Bij den heer De R. in „den Engel" brak een binnenbrand uit. De brandspuit wist- het vuur te dooven. CONCERT „KLEIN EXCELSIOR" DitmaaJ was het .„Klein Excelsior", dat in deze compagne dc rij der zanguitvoerin gen besloot. Het heeft dit gedaan op een lofwaardige wijze. „Klein Excelsior" gaf zijn elfde uitvoering onder leiding van den heer Theo Wester- daal. Door dr. Ruys werd een woord van welkom gesproken tot de aanwezigen, die in zoo groot en getale waren opgekomen, en tot den heer Willy Grebe, die zou mede werken als cellist. Vóór de pauze werden verschillende koor liederen ten gehoore gebracht, afgewisseld door h'oogstaand cello-spel van Willy Grebe, waarnaar met groote aandacht werd geluisterd. Het koor weerde zich dapp< De jeugdige zangers en zangeressen hebben hun uiterste best gedaan om zóó te zingen als de directeur het hebben wilde en zelfsprekend is het dan goed te noemen, want de heer Westerdaal is als dirigent niet zoo spoedig bevredigd. Van hetgeen door het koor voor de pauze werd gezongen willen we speciaal noemen dc „Holland-cyclus" die met veel élan ge zongen werd en tintelde van levenslust. Met veel genoegen werd voorts geluisterd naai de liederen, die door de kleintjes van het koor werden ten beste gegeven. Het is hier wel de kinderlijke eenvoud en onopgesmukt heid, die zoo weldadig aandoet Vooral iet „Het klokje van gehoorzaamheid" werd veel succes geoogst Na de pauze werden een drietal speel liedjes uitgevoerd: „Vogeltje fuït", „Wach ter Ahoi" en „Een wedstrijd op schaatsen". Het daverend applaus bewees wel, dat dit bij het publiek zeer in den smaak viel, Tot slot werd een zangspel uitgevoerd: „De geleende koekenpan". Een mooi stuk je werk. Dr. Ruys sprak een slotwoord, waarna gezongen werd de Avondzang. ROELOFARENDSVEEN BALDADIGHEDEN Gedurende de laatste weken worden hier ter plaatse talrijke 'baldadigheden ge pleegd. Tegen enkele der schuldigen is door de politie proces-verbaal opgemaakt, zoodat dezen hun gerechte straf niet zullen ontloopen. Het heeft echter de aandacht van de overheid getrokken, dat sommige ouders in het geheel niet of onvoldoende tegen hun kinderen optreden, wanneer zij weten, dat de/ze zich aan baldadigheden hebben schuldig gemaakt. Zoo is dezer da gen gebleken, dat in enkele gezinnen op onrechtmatige wijze verkregen eendenbout is veroiherd. Door enkele jongelui waren namelijk een vijftal aan den heer M, O. alhier toebehoorende tamme eenden dood geschoten, waarvan deze aangifte deed bij de politie. Het ingestelde onderzoek bracht bovengenoemde feiten aan het licht. WASSENAAR BEDREIGING Een verschil van meening over een zeker punt tusschen v. d. G. alhier en v. d. H. uit Oegstgeest liep zoo hoog, dat door v. d. G. bij de politie aangifte gedaan werd van bedrei ging tegen het leven en van vernieling door d. H. DIEFSTAL RIJWIELBELASTINGPLAATJE De 18-jarige A. M. S., tuinman te Wasse naar, is door den Haagsche politierechter ter zake van diefstal van een rijwielbelasting- plaatje veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. S. beweerde dat niet hij maar zyn vriend het plaatje ontvreemd had; hijzelf had slechts geholpen om het plaatje van de fiete te verwijderen. De advocaat-generaal bij het Hof vroeg bevestiging van het vonnis. Uit spraak 2A April a.s. Radiodistributie VRIJDAG 12 MAART Programma 3: 9.20 Kouten; 11.05 FarUs Radio 13.20 Deutschland-ender: 14.20 Londcua.Rcg: 15.50 Kalundborg; 16.20 Keulen: 17.35 Musset Fr: 17.50 Leipzig; 10.10 Boromunster; 201*0 Keu ton; 21.20 Beromunster; 21.35 Weenen; 22.10 Leipzig; 23.20 Kalundborg Programma 4; 10.10 Deutschlandsender; 10.35 Droltwlch; 11.05 London Reg; 11.20 Droltwlch; 18.20 Keulen; 18.50 London Reg; 19.50 Droltw; 20.30 Locale ulta, waaraan medewerken: I. mu- zlekvereonlglng N.Z.T.H.M. o.l.v don heer R. v 't Hof; II (21 uur) Mann.zangver. Kunst -na Arbeid o.l.v den hoor J. J. v d Bo's. In do pau zen gram.-muzlek G.R.D:.; 22.30 London Rog 15.20 Keulen; 17.20 Brussol Fr; 17.33 Brusjel* 18 20 Keulen; 19.20 Boromunster; 22.20 Le'|>zig Programma 4; 10.05 Deutschlandsender; 10.35 Droltwlch; 11.05 London Reg; 13.20 Droltwlch; 18.20 Diversen; 18.50 Lo-adon Reg; 19.50 Droit- wich; 21.50 London Re-g Agenda Vrijdag 12 April. Graanbeurs 8 uur. A.-R, Statenkieskring Leiden, Prop.-avond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 April a.s. waargenomen door de apotheken. P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en E. B. do Metz, Korevaarstraat 51. telef. 3553. PLAKKERS Nabij de Maaldrift alhier waren eenige onba voegden aan het plakken van pamfletten. De politie heeft de vreemde plakkers de grens der gemeente overgebracht en het plakmate- riaal in beslag genomen, WOUBRUGGE JAARVERGADERING In do Geref. kerk hield dc ltnapenver* eoniging „Samuel" en de meisjesvergade ring „Lentebloesem" een gecombineerd® jaarvergadering. Nadat de leider, dc lieer J van Rcenen de bijeenkomst had geopend, worden de verslagen uitgebracht, afgewis seld door inleidingen, waarop een vlotte bespreking volgde, voordrachten, stukjes proza en tableau's. Een en ander werd uit nemend uitgevoerd, zoodat de talrijke aan wezigen een aangename avond hadden. Rechtzaken. Bananen-diefstallen in de haven De Rotterdamsche Rechtbank heeft behan deld een zaak tegen den 85-jarigen W. P. S., den 47-jarigen H. V., den 24-jarigen M. M en. den 50-jarigen C P. R., allen controleur-expe ditieknecht, wien ten laste was gelegd, dat zij in hot tijdvak van 1 Januari tot *20 Novem her 1934 telkenmale ongeveer 700 Kg. bana nen te veel hadden geleverd. De verdachten legden een volledige beken tenis af. Zij hadden de opdracht de uitgelost© hoeveelheden bananen te wegen en liet ge wicht daarvan te noteeren in hun weegboek jes. Het is voorgekomen, dat er een minder; gewicht genoteerd werd dan er in werkelijk heid op de schaal lag; soms ook werd de par tij in 't geheel niet genoteerd. Zoodoende wèq den er aan de kooplieden te veel kilogram men bananen afgeleverd, waarvoor die koop lieden aan de verdachten betaling gaven. Op de vraag van den president, .wie nu met deze oneerlijke practijken begonnen is, gaf verdachte W. P. S. aan hoe men. mede onder den drang der kooplieden, daartoe gekomen is. Het is namelijk gewoonte, dat bossen ba nanen, die geen eerste kwaliteit zijn, door de koopers teruggelegd worden. Volgens de re geling hadden de verdachten die zoogenaam de turners weer moeten wegen, maar dat werd meestal nagelaten en uit den volgen den bak. die gewogen moest worden, werden de kooplieden dan goede bananen gegeven. Daarbij werd meermalen door de koopers aandrang gedaan om een „goed gewicht". De verdachten S., V. en R. geven toe tien ii vijftien maal geld te hebben ontvangen, als zij te veel bananen hadden laten afleveren. Verdachte M. zegt slechts eenmaal een be drag van f40 te hebben ontvangen. Getuige J. Nord, bediende bij een Amster- damsche bananenfirma, zegt, dat op een goe den dag de wegers bij hem zijn gekomen, met dc opmerking, dat zij wel een fooitje wil den hebben. „Dan geven we een goed ge wicht" hadden zij gezegd. Getuige had dit aan zijn patroon overgebracht, die er wel boren naar had en getuige opdracht had ge geven telkenmale een fooi van f 10 te geven, als zij „goed" gewogen hadden. Getuige heeft die fooien aan V. en S. gegeven en ook aan M., die gevraagd had of er voor hem ook niet wat kon overschieten. Verd. verklaren, dat de aandrang om fooien te geven voor meer ge wicht niet van de wegers is uitgegaan; inte gendeel deze zijn dikwijls door getuige ge prest om meer wicht te geven, dan rechtma tig was. De terreinchef C. J. Bros verklaarde op 19 November een auto, die met bananen gela den was, voor het vertrek opnieuw te hebben laten wegen. Er bleek ruim 700 Kg. bananen te veel ingeladen te zijn. Op een vraag van den pres. zegt getuige de meening te hebben dat de aandrang tot geknoei uitgaat van de afnemers. De directeur dor bananenimport maat schappij M. A. Kerwin kan niet aangeven hoe groot de schade is, die zijn maatschappij door het geknoei heeft geleden. Bij de inja- dmg in liet schip worden dc bananen niet gewogen, doch de bossen geteld. Het O. ftL betoogde in zijn requisitoir, dat het feit waaraan de verdachten zich hebben schuldig gemaakt, gekwalificeerd moet wor den als het doen plegen van diefstal. Over alle vier verdachten zijn reclasseeriugsrap- poiten uitgebracht, die niet ongunstig zijn. Hier staat een groot maatschappelijk belang op den voorgrond en dit in aanmerking ne mend, kan geen voorwaardelijke straf wor den opgelegd. Tegen den verdachte M., vau wien bekend is, dat hij slechts éénmaal ge knoeid heeft, eischte het O. M. een gevange nisstraf van 3 maanden; tegen de verdachten S. en R. luidt de eisch 1 jaar gevangenisstraf en tegen V. 1 jaar en zes maanden. De verdedigers, Mr. D. D. van Waardhui zen, optredend voor S, Jbr. Mr. P. Tb. Six, sprekend voor V., Mr H van Traa voor M., en Mr. G. v. Geest voor C P R, hebben er op ge wezen, dat hier geen diefstal heeft plaats ge had, doordat de verdachten geen enkele po sitieve daad hebben verricht om de goederen onder hun bereik te brengen; evenmin is hier j sprake van verduistering, omdat do verdach- L ten de goederen niet onder zich hebben ge- had. Wat hun ten laste gelegd had moeten r worden is valschheid in geschrifte, omdat de cijfers in dc weegboekjes valschclijk zijn ln- gevuld. Bij de beoordeeling moet men niet de zer onsympathieke rol vergeten die de afne- L mers. die later nog terecht zullen staan, ge- ~peeld hebben. De pleiters drongen ten slotte 16' an op een voorwaardelijke straf. .Uitspraak 25 dezer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6