Vrijdag 12 april 1935 tweede blad pag. 51 Uit de Pers» GEEFT EEN BOEK BEN IK HET? HET EEUWIGE LEVEN OPENBARING VAN JOHANNES Wat ons volk te wachten zou staan De N. S. B. van den heer Mussert vertelt, dat zij het zedelijk welzijn op het oog hetft, alsook, dat zij den neutralen Staat wil om zetten in een christeüjken. Deze schoone doeleinden zullen dan nu reeds moeten uitkomen in de practijk der N. S. B. Hoe rijmt men dan het volgende? I. Ds. G. Hofstede, d:e_veertig jaren anti revolutionair wits, en dis nu pas, .voorge licht door Musserts theoretici het juiste verband ziet tuschen Christen rn en Staat, zei op den Ami-lcrdamscheri NS.B.-dag: „Wij zijn het, diö voor de eere Gods strijden'. Vlak 7m Ds. Hofstede trad als spreker op de vurige vrijmetselaar Farrwerck. Hoe wil Ds. Hofstede dezen strijd voe- ren, arm in arm met den vrijmetse laar? II. „Volk en Vaderland" drukt een brief af gestolen door iemand en aan de redactie doorgezonden, zonder toestemming van den schrijver? Is hier nog sprake van het geringste ethisch minimum? III. De Rotterdamsche slagersjongen R. luistert N. S. B.-vergaderingen eenige maan denlang op met beschuldigingen over cor ruptie bij de Varkenscentrale, terwijl „Volk en Vaderland" krachtige steun biedt. De beschuldigingen blijken valsch. R. wordt iveroordeeld. De geheele N. S. B., het blad voorop, zwijgt nu. De slager mag het gelag betalen. Uit angst voor eventueel e gevolgen, laten de promotors van het spel het slachtoffer schieten. Bevordering van zedelijk welzijn? IV. Het geheele optreden der N. S. B. be staat uit matelooze critiek op anderer werk. Nooit is uiteengezet, hoe men zelf aan alle maatschappelijke ellende voor altijd een eind kan maken. B e w ij s y a n e e r 1 ij k- h e i d? V. Tot de N. S. B. behooren vooraanstaan de kapitalisten. Hindert op zichzelf niets. Mits zij ook een toonbeeld zijn van hoog op treden. Eén der Zuid-Hollandsche ij veraars is de heer Mr. van Hasselt, één der directeu ren van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Deze bankdirecteur gaat dus volkomen ac- coord met. de wijze, waarop dé N.S.B. Dr. Col ij n bestrijdt. De Rott. Bankvereen. heeft echter een historie. In 1924 had deize bank het verzadigingspunt overschreden, 't Was „mis". In November '24 werden nominaal 25 niillioen aandeelen ingetrokken. Deze wa ren door een consortium met regee- ringssteun (via de Ned. Bank) inge kocht en afgestaan tegen overgifte van 25000 amortisatiebewijzen. Wie was t minister van Financiën, die do Rott. Bankvereen. heeft helpen redden? Dat was Minister Co lijn. wat anders te doen had, dan vooraan staand en vooraanloopend N.S.B.-er te spelen TÉGEN den redder van zijn Bank in. Wij vermoeden, dat in den N.S.B.-staat de vrijheid minder groot zal zijn. VI. In het N.S.B.-program wordt geëisdht „uitschakeling van de steeds onzedelijker vormen aannemende en steeds onnutter wordende kiesstrijd". Inmiddels slaat de N. S. B. bij deze verkiezing alle partijen in felheid en spreekt beurtelings protes tanten en roomsöhen, kapitalisten en ar beiders, naar den mond en speculeert op alle menschelijke gevoeligheden, en neemt een houding aan tegenover de Overheid, waar uit de communisten leering kunnen putten. En eindelijk wordt den N.S.B.-ers opgedragen straks voor den gemeente raad Kersten, Lingbeek, Van Houten en Westerman te kiezen. Van onzedelijke vormen gesproken! Binnenland Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Bü K. B. is toegekend de zilveren eereme daille der Oranje Nassau Orde aan G. A- van Alphen te Zoeten. opzichter bij don Gecombi- irden Grindweg TielBurenCulemborg. LEVENSVERZEKERINGSCONGRES 3ij beschikking vj s, K. en W. is >r de Nedorlandsche Regeering bij het „In- national Congress of life assurance medi- e", dat van 23 tot 27 Juli 1935 te Londen zal worden gehouden, dr. J. Siegenbeek van jkelom, voorzitter van de Nederlandscbe eeniging van geneeskundige adviseurs van 2nsverzekeringsmaatschappijen te Rotter- REGENT GEVANGENISSEN BiJ Kon. besluit is aan mr. J. W. A. M. ba- ZOO JUIST VERSCHEEN: A. K. STRAATSMA Na het prachtige „Licht en Kruis" brengen wij thans een nieuwen bundel. Ook hier zal U opnieuw treffen het sterke Christus getuigenis. Gebonden 2.90 A. G- BARKEY WOLF V.D.M. De vraag naar het „hiernamaals" houdt tegenwoordig allen bezig, niet alleen de nieuwsgierigen die de sluier voor de geheim zinnige tóekomst zouden willen wegnemen, maar juist ook de serieuse Christenen, vooral in dagen van verlies en rouw. Gebonden 2.50 PROF. DR. A. H. DE HARTOG Het boek Openbaring open te leggen en uit te leggen, of liever toe te lichten zóó, dat de blijvende waarde onweersprekelijk blijkt, aldus de auteur in zijn woord voorat Gebonden 3.90 UW BOEKVERKOOPER HEEFT ZE VOORHANDEN U.M. HOLLAND - Heepengracht 149 AMSTERDAM De eerste Industriebank opgericht Doel en werkwijze. Na vele maanden wachten is de goedkeu ring van den Minister van Justitie op de statuten van de eerste Industriebank in Nederland eindelijk ontvangen en zal heden Vrijdag ten gouvernementshuize te Maas tricht de acte gepasseerd worden, waarmee de N.V. Industriebank in Limburg tot stand zal komen. De Raad van Beheer zal tege lijkertijd worden samengesteld. Een paar jaar geleden is in de Limburg- sche hoofdstad opgericht de N.V. ter bevor dering van de industrieele belangen der provincie, met daaraan annex het Econo- misch-Technologisch Instituut Dit lichaam zou de provincie kunnen gaan explorëeren, het zou adviezen geven aan par ticulieren, die de bestaande industrieën zouden willen "itbreiden of nieuwe zouden willen oprichten, maar daarnaast zou het de overheid van voorlichting kunnen dienen. Dit instituut heeft een paar jaren met veel succes gewerkt Er is ontzaglijk veel te doen geweest Tot de meest belangrijke werkzaamheden behoorde het nagaan van plannen voor de oprichting van kleinere en middelgroote industrieën. En van menig plan werden goede rapporten uitgebracht. Maar tot oprichting van industrieën kon het niet komen om de eenvoudige reden, dat het benoodigde kapitaal niet gevonden kon worden. Nederlandsche banken zijn er niet op ingesteld, investatiekapitaal aan de industrie te verstrekken. Dat ondervond het Econ. Techn. Instituut van Limburg al heel spoe dig. Men kan dat afkeuren en men kan het goedvinden; het feit lag daar en op het flnancieele vraagstuk dreigden alle goede pogingen te zullen stranden. Buitenlandsche banken, die zich met de in dustriefinanciering wel bezig houden, heb ben naast zich een instituut, dat van voor lichting kan dienen. Naar dit voorbeeld blijft ook in Limburg het Econ. Techn. Instituut ingeschakeld en in voortdurende nauwe samenwerking met de bank. De ervaring heeft geleerd dat ook de particulieren geen kapitaal voor de oprich ting van nieuwe industrieën beschikbaar stellen. Teneinde bij hen meer vertrouwen te wékkén werd door de overheidskassen in Limburg, en voorloopig uitsluitend door el genomen in de industriebank. Dezer doel is het verstrekken van credie- ten aan en het verrichten van financierin gen op andere wijze van bestaande en te richten industrieele ondernemingen het verleenen van steun, medewerking tusschenkomst, welke tot het -verstrekken ivan credieten door-derden aan en het verrichten van financieringen op andere wijze door derden van bestaande en op te richten industrieele ondernemingen kun nen leiden. Het kapitaal der Vennootschap bedraagt f 1.000.000 verdeeld in 4000 aandeelen van 250 gld. Dit staat bij alles voorop, dat geen in dustrie voor finanoieelen steun in aanmer king komen kan aan wier producten in Nederland geen behoefte bestaat. Er is veel vooroordeel te overwinnen ge weest, thans nu de notarieele acte gepas seerd is en de werkzaamheden kunnen aan vangen, ziet het geheele land naar de prac- tische beteekenis van de eerste industrie bank uit. Voor overdreven verwachtingen zal men zich wel moeten hoeden, gelijk uit den mond van den Commissaris der Ko ningin in Limburg reeds vermanend geklonken heeft. Samensmelting A.,R. en C.-H. Naar een Politiek Christelijke Eenheid! Wij ontvingen het volgend schrijven: Het is ons een genoegen u te kunnen mededeelen, dat wij reeds vele bewijzen van Instemming met het streven tot saambin- binding van alle Christus-belijders op het politieke terrein mochten ontvangen. Ook hieruit blijkt duidelijk, dat in onzen kring het besef levendig wordt, dat de versplin tering van het Christelijk volksdeel krach tig moet worden tegengegaan. Inderdaad roept dan ook de nood der tijden tot. bezinning. Vooral om de goederen des geloofs. Zien wij naar het buitenland, alwaar onze geloofsgenooten om hun belijdenis worden vervolgd en verguisd, dan is het een van odswege op onze schouders gelegde roe ping om te bidden en plicht om te waken, dat ons land voor dit leed gespaard blijve. De machten der duisternis werken ruste loos voort Zij zullen, wanneer de gelegen heid daar is, niet schromen ook hier onzen, na langdurigen en moeizamen strijd ver kregen, geestelijken invloed zoo noodig met geweld te vernietigen. Met dit gevaar voor oogen, behoeft het geen betoog ,dat allen, die op den bodem der werkelijkheid staan, onder één vaandel moeten optrekken. Het is daarom, dat wij tot u het dringend verzoek richten om met ons actief mede te werken tot bereiking van dit ideaal. U kunt dat doen door in den kring uwer familie, vrienden, kennissen, enz., de gedachte van ineensmelting te propageeren. De namen en adressen van hen, die gij daarvoor fnoogt winnen, ontvangen wij gaarne zoo spoedig mogelijk, wijl het in het voornemen ligt, om, zoodra de gelegenheid daartoe gunsti"- is, een vergadering te beleggen, waarin de actie nader worde georganiseerd. Christelijk Nederland, let op uw saeck! J. v. d. Zee, Van der Mondestraat 110. A. P. Timmer, Griet straat 4. J. A. Beuker, Obrec-htstraat 18 bis. Mr. P. v._d. Rovaart, Maliebaan 141. Utrecht. ROFFELRIJMEN, ZIERIKZEE Hier is de hemel wijd en licht Hier pronkt de gouden zon, Dezelfde die de gouden eeuw Zoo rijk beschijnen kon. Hier ligt de Schelde blank en breed In 't onbegrensd heelal, Getuige van de wisseling Van glorie en verval. Hier spreken poorten, stoer en sterk, Van ingehouden kracht, Van ingetuinde vrijheidszin Beschermd door wal en gracht. Nog hangt rondom de Versche Gracht In 't oude Slingerbosch De echo van de dapperheid, De hoefslag van het ros. Hier streeft als een belijdenis Van diepe vrome zin De machtige St. Lievensdom De blauwe hemel in. En van de toren van 't stadhuis, Waar trots Neptunus troont, Wordt door het vroolijk klokkenspel De blijdschap hoog betoond. Hier spreken nog de eeuwen in De grijze gevelsteen Van moed en onverwoestbre trouw Door nood en ontij heen. Hier spreekt der Zeeuwen wapen- Met nieuwe kracht en klem: spreuk Hoe hoog het woelig water wast, Ik worstel en ontzwem! LEO LENS. (Nadruk verboden.) Het regeeringsprogram De diepere beginselen uitgeschakeld? Van onderscheiden zijden schuift men Dr. Colijn in de schoenen, dat hij gezegd of geschreven zou hebben: Dit kabinet houdt geen rekening mot de Christelijke beginse len; ik schakel die voorloopig uit. In een door hem te Coevorden uitgespro ken rede, aldus schrijft R. A. d. O. ons, zei de heer Van Houten o.m.: „Vlak na de verkiezingen schreef Dr. Colijn aan de R.-K. Kamerfractie, dat de diepere beginselen in deze periode wel uil- geschakeld konden worden." Dit is vermoedelijk een vrije, maar valscho vertaling van een volzin uit een destijds door Dr. Colijn tot Prof. Aalberse gerichten brief, welke woordelijk luidde: „Terwijl de aan de orde komende vragen voorshands alle buiten het terrein der diepere beginselen liggen, dus daar waar de meenïngen nogal uiteen loopen". De heer Van Houten verstaat in vol doende mate de Nederlandsche taal om voor zich zelf te bekennen, dat zijn weergave niet in overeenstemming met de waarheid is, 't Huwelijk van Goering en Emmy Sonneman. Het bruidspaar na 't huwe lijk voor den Berliner Dom. Achter hen Hitler, die als getuige fungeerde. Leden van het Roode Kruis op zoek naar slachtoffers tijdens een denk- beeldigen gas-aanval op Chislehurst in Kent (Eng.) De storm trekt strepen zand op den Scheveningscheh Boulevard, men juist bezig is alles voor het a.s. seizoen in orde te maken4 In de botanische afdeehng van den Haagschen Dierentuin worden de verwarmingsbuizen in het bassin van Victoria Regia vernieuwd en gemonteerd met het oog op de binnenkort te openen Paaschbloemen-tentoonstelling. Deze week liepen al kinderen met Palmpaaschtakken door de straten van Den Bosch. Een vroolijke Palm- paasch-optocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5