De conferentie op Isola Bella VRIJDAG 12 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND DE TEGENSTELLING TE STRESA l Niemand buiten de delegaties van Enge land, Frankrijk en Italië is getuige geweest van de beide eerste zittingen van de drie- mogendhedenconlerentie te Stresa. ,TIet verslag dat wij daarover kunnen ver nielden kan daarom niet geacht worden een juist beeld te geven van het verhandel de. Men dient het tc beschouwen als een vage aanduiding van den gang der bespre kingen en racer niet. Eén uiting, die in dit nevelig relaas ver meld wordt verdient bijzondere opmerk zaamheid. Het is de aandrang, die uit Mac Donalds mond kwam, om toch vooral te zorgen, dat de drie te Stresa vertegenwoor digde mogendheden niet uit elkander genre- ven zullen worden. De Britsen e premier roerde hier namelijk een gevaar aan, dat zeer reëel is, al blijkt het verder niet uit de gegevens, die na de bedde bijeenkomsten op het Isola Bella zijn uitgelekt en toen dienst hebben gedaan voor de samenstelling van 't „persverslag De feiten, die de conferentie van Stresa beheerschen, kan men het best puren uit beschouwingen, die van officieuze Italiaan- sche en Engelsche zijde over de werkelijke politieke verhoudingen en omstandigheden worden gegeven. Van Fransche zijde is men op het mo ment met zulke beschouwingen uiterst spaarzaam en heeft men blijkbaar tegen over de Duitsche politiek van het voldon gen feit een dergelijke politiek gesteld, zon der er verder over te praten. De bekendo Italiaansche journalist Gayda wijst Mor in de Giornale d' Italia op, als het belangrijkste feit in verband met do conferentie van Stresa. Hij schrijft, dait tegenover de stelling van Engeland, dat versterking van den Volken bond en van het mechanisme van zijn sanc ties in een collectieven en nogal vagen v-.rm begunstigt, Frankrijk een aanzienlijken vooruitgang heeft behaald door zijn prin- cipieele overeenstemming met Rusland bin nen het kader van den Volkenbond. Bij de-, ze overeenstemming, dat het Oostelijk pact vervangt, verbinden de beide landen zich vooral direct, zoncler een beroep op den Volkenbondsraad, te oordeel en over onrust wekkende feiten, die hen belang inboezemen en daartegenover eventueel sancties te ne men. Een dusdanig pact zou moeten worden gesloten tusschen Rusland en Tsjecho-Slo- .wakije. Frankrijk zou een gelijke houding ite-Stresa willen aannemen en analoge ver dragen willen sluiten met Italië en Enge land. Zonder hierop nader in te gaan. wijst Gayda toch op het krachtige realisme, dat 'thans de buitenlandsche politiek van Frank rijk kenmerkt. Door zijn nieuwen geest na dert de Fransche politiek de Italiaansche en bestaat er tusschen beide landen een ver wantschap in interpretatie en gevoelen, hetgeen leidt tet een toenadering in activi teit en willen. Er is dus te Stresa nog wel iets 'ergers aan de orde dan het „verslag" wil doen gelooven, dat slechts een klein verschil van inzicht over de motie van afkeuring" van Duitschlands eigenmachtig invoeren van den dienstplicht wil suggereeren. De waar schuwing van Mac Donald, dat men toch solidair zal blijven, krijgt door de uiteen zetting van Gayda reeds meer relief dan er bij eersten oogopslag aan te zien was. Nog duidelijker wordt de botsing \'an in zichten wanneer we kennis nemen van een officieuse uit eenzetting, dio gisteravond te Londen is afgegeven. Met het feit, dat de Engelsche reseering geen krachtige verklaring inzake de poli tiek jegens Duitschland heeft afgelegd als uitgangspunt, keert deze publicatie rich na drukkelijk tegen 't doen betrekkon van Fn- geland in nieuwe verbintenissen, hiermee klaarblijkelijk doelend op het Fransche fait accompli, waarover Gayda met zooveel in stemming schrijft. „Het spreekt toch vanzelf aldus do Londensche publicatie dat do Engelsche regeering, zonder nieuwe verbinten'ssen re aanvaarden, niet in staat is bij voorbaat te .verklaren, wat zij bereid zou zijn te doen in geval van een agressieve daad. De En gelsche ministers deelen de ongerustheid, welke is veroorzaakt door de houding van Duitschland, maar zij geven de hoop niet op, dat Duitschland bereid zal zijn, overeen komsten met enkele zijner buurstaten aan te gaan. De Engelsche regeering Is namelijk overtuigd, dat Duitschland op dit stuk zijn laatste woord nog niet heeft gesproken. „Indien echter na een nieuw ond rzoek mócht blijken, dat Duitschland niet genegen is metterdaad mede te werken tot de verze kering van algemeene veiligheid, zou de Britsche regeering ongetwijfeld met instem ming de pogingen van andere mogendheden om zich wederzijds veiligheid zonder aede- werking van Duitschland te verzekeren, overwegen". Hier .ziet xnen zeer helder voor zich het {volkomen strijdige van de standpunten van Engeland en Frankrijk. Het eerstgenoemde land wil Duitschland metzachtehanden met toegeeflijkheid trachten terug te leiden naar het veilige Genève. Het laatstgenoemde ziet geec doel treffender middel om Duitschland tot reien te brengen dan in de politiek van een over machtig bondgenootschap, dat Duitschland moet dwingen zich ten slotte w.'cr bin nen het kader van het veiligheiclsverbond van Genève te begeven. Wij kunnen ons voorstellen, dat men te Parijs na 16 Maart niets meer verwacht van zoetsappig overleg met Berlijn en dat men, overigens dankbaar voor de inlichtingen welke Simon en Eden daar hebben ingewon nen, nu liever maar het zekere voor he> on zekere neemt, vooral nu deze politiek m zoo menig Eurooeesch land weerklank vindt. De°Britten toonen een vriendelijk en tege moetkomend begrip yoo£ de protesten yan Simons verslag en Frankrijks beroep op den Volkenbond Mac Donald dringt aan op solidariteit Uit Stresa wordt gemeld: De driemogendheden-conferentie is gister morgen 11 uur alhier in de muziekzaal van het slot Borromeo begonnen. Bij de openingszitüng waren twaal zetels geplaatst rondom de groote tafel in de conferentiezaal, waarop hadden plaatsgcno- nomen Mussolini, Baron Aloisi en staats secretaris Suvicli, Mac Donald, Sir John Simon, Sir Robert Vansittart, da permanen te ondersecretaris van het departement van buitenlandsche. zaken en Strang, die Eden begeleid heeft naai* Warschau on Moskou en Praag, en tenslotte Flandin en Laval, die vergezeld zijn door Noel en Lége*. Mussolini heeft de zitting gepresideerd eD de leden dei' delegaties hartelijk gegroet. De Engelsche minister-president Mac Do nald heeft daarna de richtlijnen der Brit sche buitenlandsche politiek uitgestippeld, waarbij hij zeide, dat alles moet gedaan worden om de solidariteit van de drie mo gendheden te versterken en t zorgen dat zij niet uiteengedreven worden. Engeland wil voorts het vertrouwen tusschen de vol ken heretellen. De Engelsche minister van buitenland sche zaken Simon gaf dan een uitvoerig rapport over de bezoeken, die hij en Eden aan de Europeesche hoofdsteden hadden gebracht. Dit rapport was zoo uitgebreid, dat daarmede anderhalf uur gemoeid was, waarna Sir John Simon zijn inlicht'ngcn op zekere punten, waarin de Italiaansche en Fransche gedelegecrdon bijzonder geïnteris- seerd waren, nader preciseerde. Simon gaf de verzekering, dat hij er voor gezorgd liecft, dat de Duitsche regeering goed heeft begrepen, dat zijn bezoek aan Berlijn volstrekt niet heeft beteek-;nd, dat de Engelsche regeering geenerlei bedenking tegen Duitschlands eenzijdige actie inzake de algemeene dienstplicht zou hebben. Sir John Simon en Eden hebben te B rlijn zeer duidelijk laten weten, dat het doel van hun bezoek was na te gaan, of er nog eem- ge hoop bestond, dat Duitschland tot een samenwerking op den grondslag van het recht zal terugkeeien. Hierbij hadden de vertegenwoordigers der Engelsche regee ring met nadruk verklaard, dat de Volken hond het natuurlijke en voor dit doel meest geschikte instrument is, waardoor een duur zame vrede kan worden georganiseerd. Sir John Simon heeft niet nagelaten ook nu weer te verzekeren, dat de Engelsche re- geering overtuigd is, dat de collectieve vei ligheid moet worden verzekerd en dat En geland bereid is op iedere mogelijke wijze tot de verwezenlijking van dit doel bij te dragen Volgens een Italiaansch communiqué wer den na de Britsche uiteenzettingen in hot bijzonder voorloopige besprekingen gewijd aan het Donau-pnct. het Oostelijk pact, ha* luchtpact en den Volkenbond. Voorts werd de agenda der conferentie vastgesteld. Mussolini bood om half twee de drie dele gaties dan een luch aan en daarna maakten de deelnemers aan de conferentie een boot tocht naar Pailanza om het mausoleum van den opperbevelhebber der Italiaansche troe pen aan de Isouza, generaal Cadorna, te be zoeken. Voor de tocht naar Pailanza werd een groot e stoomboot ter beschikking van de aanwezige internationale persvertegenwoor digers gesteld. In sommige kringen, vooral bij de Duit- schers. ziet men in het feit, dat voor deze excursie juist Cadorna's graf is gekozen, een soort demonstratie der voormalige drie geallieerde groote mogendheden. Om 5 uur werd een tweede zitting aan gevangen, waar de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Laval, kennis gaf van een memorandum, dat de Fransche delega tie zal indienen op de bijzondere zitting van den Volkenbondsraad van Maandag a.s., die bijeengeroepen is door een beroep van Frankrijk op artikel 11, deel I van het Vol- kenhondshar.dvest, ter bespreking van de bedreiging van den vrede en de goede be trekkingen. die voortvloeit uit de unilatera le opzegging door Duitschland van het ver drag van Versailles Naar verluidt wijst het memorandum, zonder 'n directe veroordeeling van Duitsch land te eischen, er op, „dat de Duitsche methodes de internationale samenwerking zooal niet onmogelijk, dan toch op zijn minst buitengewoon moeilijk maken" L>e tekst van de door Franrijk in te dienen resolutie werd besproken, waarbij van de zijde der Engelsche delegatie sterk aange drongen werd op matiging, teneinde de kansen op spoedlgo terugkeer van Duitsch land in den Volkenbond niet te verminderen. Het leek ten slotte mogelijk, dat door de drie mogendheden overeenstemming zou worden bereikt over een gezamenlijke reso lutie, in te dienen in de zitting van den Volkenbondsraad. Om half 8 waren de besprekingen voor gisteren ten einde. Heden, Vrijdag, zou men zich waarschijn lijg bezig houden met de politiek welke in de toekomst moet worden gevolgd. Van Fransche zijde heeft men zich niot over het verloop der conferentie uitgelaten, waaniit de Fransche journalisten de conclu sie trekken dat het er voor het Fransche standpunt niet zoo gunstig uitzag. Venvacht wordt, dat de onderhandelingen niet vóór Zaterdagavond ten einde zuli.cn zijn. „Wij vallen niemand lastig....1 aldus Minister Rust (Van onzen Duitschen correspondent) Het duel tusschen kerk en staat neemt van beiden kant een steeds scherperen vorm aan. Uit het feit, dat minister-president- Göring zijn huwelijk met mejuffrouw Son- nemann in den Berlijnschen Dom door rijksbisschop Müller laat inzegenen, valt ook voor den buitenstaander reeds af te lei den, dat de kerkelijke oppositie allerminst de sympathie der rijksregeering geniet. Van welingelichte zijde liet ik me ver tellen, dat thans ook rijksminister Jr. Frick officieel is overgegaan tot de Duitsche Gcloofsbeweging en een speciale verorde- nine, welke alle jeugdorganisaties nadruk kelijk verbiedt, over confessioneele en dog matische vraagstukken te debatteeren zal er stellig het hare toe bijdragen, dat de schei ding ausschen kerk en staat haar voltooiing tegemoet gaat. Uit alle deelen van den eenheidsstaat loo- pen berichten binnen omtrent predikanten der oppositie die naar het concentratiekamp te Dachau getransporteerd zijn en meest al komen zulke opzienbarende mededeeün- gen uit een landstreek, waar de Duitsche Christenen ondersteund worden door een bisschop ,die als aanhanger van den rijks bisschop bekend staat. Deze draconische maatregelen hebben ertoe geleid, dat ook do gereformeerden in scherpen vorm tegen deze inmenging van den staat hebben ge protesteerd en velen zich sedertdien bij do oppositie hebben aangesloten. Het, merkwaardige hierbij is, det over de- „un kerkelijken strijd geen-woord in do nationaal-socialistische pers wordt gepubli ceerd. Hoogstens kan men zoo nu en dan uit een ministerieele toespraak afleiden, dat de rijksregeering met alle geweeld er een einde aan wil maken, naar zij voorgeeft om het staatsprestige niet langer in ge vaar te brengen! Zij geeft hiermee te ken nen, dat zij den ernst en de beteekenis van dezen kerkelijken strijd niet kan of niei wil erkennen, een tekort aan inzicht, dat den staat en zijn aanzien op den duur meer zal schaden dan men thans schijnt te voor zien. Nog zonderiinger doet dit doortastend op treden tegenover de predikanten der oppo sitie aan, wanneer men ervaart, dat profes sor Hauer, de voorvechter van Duitsch ge loof en Duitschen volksaard. Vrijdag den 26 April in het Sportpaleis te Berlijn een voor dracht zal komen houden over zijn door en door heidensche leer, terwijl dienzelfden avond graaf Ernst zu Reventlow het thema zal behandelen: „Hoe ontstond de Duitsche Geloofsbeweging?" Mocht deze samenkomst niet bijtijds door j politie verboden worden, dan komen wij dus in het Dorde Rijk voor het feit te staan, dat positieve christenen als ^staatsvijanden worden behandeld, terwijl anti-christenen openlijk het woord mogen voeren- Minister Rust voerde te Keulen in de Rijn landhall het woord over de cultureele en politieke taak der regeering en raakte bij deze gelegenheid ook het religicusc thema „Helaas zijn er in Duitschland velen, voor win het einddoel der nationaal-socialistl- sdhë beweging niet voldoende is. Zij wen- schen ook de religieuss eenheid van het Duitsche volk op liet program geplaatst te zien. Adolf Hitler heeft vcor dezen wcnsch geen minuut en geen centimeter ruimte be schikbaar gesteld. Zij, die deze meening zijn toegedaan, moeten bedenken, dat op den man. die dit vraagstuk tot een oplossing brengt, sedert vier eeuwen vergeefs wordt gewacht! Luther beeft de overwinning niet behaald en ook de tegenreformatie heeft den strijd niet gewonnen. Duitschland Is Hitier tegen de pogingen om Duitschland ;n tweederangs-mogendheid te iaton blij- sn. Maar de Franschen zetten de tanden op elkaar, omdat zij voelen, dat zij alléén geen tegenwicht kunnen bieden tegen n Duitsch land, dat weer in alle opzichten eersterangs geworden is, noch het land van 't protestantisme, noch 't land van het katholicisme. „Bij zijn afwijzing van een religieuse op dracht Is Hitler niet biijven stilstaan, maar als leider der nationaai-socialistische bewe ging ging hij zelf? een stap vorder, hij hoeft met alle duidelijkheid in zijn program ge zegd: het nationaal-socialisone belijdt het positieve christendom. Wanneer nu in be paalde kringen wordt gemeend, dat de strijd om kerkelijke .vraagstukken moet worden voortgezet, dan moet zulks op de daartoe aangewezen plaats geschieden. Wij willen hét kruis od de kerken beschermen, maar wij willen het hakenkruis op de thing sportterreinen laten stralen. Wij vallen mand lastig en verlangen dan ook, dat men ons bij het oplossen van vraagstukken, die we niet zelf voor onze rekening hebben ge nomen. maar waartoe we geroepen werden, met rust laat" Veertien kinderen op slag gedood Autobus dooi trein gegrepen NEW-YORK, 12 April. Nabij Rocheville in den Staat Maryland werd een autobus met schoolkinderen bij de overweg door een sneltrein gegrepen en goheel vernield. Veer tien kinderen werden op slag gedood en vele liepen ernstige verwondingen op- Pas 500 meter voorbij de overweg kwam de lo comotief tot staan en kon don de vreeselijk verminkte lijkjes van eenige kinderen tus schen de wielen der locomotief vandaan worden gehaald. DUITSCHE LEVERANTIES AAN RUSLAND BERLIJN, 10 April, Dc Rijksregeering. heeft gister een overeenkomst geteekend tot toekenning van een crediet van 200 millioen R. M. voor den duur van vijf jaar Sovjet-Rusland voor welk bedrag de Sovjet- regeerinjg bestellingen zal plaatsen bij de Duitsche industrie. DE VERKIEZINGEN IN HONGARIJE Uit Boedapest: Officieel wordt medege deeld, dat de regceringspartij nog een zetel heeft verworven, zoodat zij thans over 170 mandaten in het parlement beschikt. ANTISEMIETISME IN ROEMENIE BOEKAREST, 10 April. Ondanks de waak zaamheid van de gendarmerie, die met de bajonet op het geweer door de straten pa trouilleerde. kwam het gisteren voor den vierden achtereenvolgenden dag tot nieuwe anti-semietischc betoogingen en incidenten. De meerderheid der Joden bleef thuis en Joodsche zaken hielden hun deuren g< ten. Een Grieksch-orthodox priester, die wilde ingrijpen, toen eenige Duitsche Joden door een opgewonden menigte werden aan gevallen liep verwondingen op. De Roemeensche anti-Semietische bewe ging staat onder leiding van den voormali- gen minister-president, A Iran Wojwad, die korten tijd geleden uit de nationale partij werd geroyeerd wegens zijn rassen-stand punt, dat hij toegepast wenscht te zien door een algemeene numerus clausus. EEN OVERTOCHT VOL SENSATIE. Uit Parijs: Het Fransche s.s. Mexique, dat Woensdag int Amerika to St. Nazaire Is aangekomen, heeft oen overtocht vol sensa tie gehad. Kort na het vertrek sloeg een passagier de hand aan zichzelf. Eenige dagen later werd plotsiling een lid van de bemanning krankzinnig en moest in een dwangbuis worden gesloten. Nauwelijks was de opwin ding hierover cenigszins geluwd of er wer den vier blinde p issagiesr aan boord gevon den, Cubaansche studentnt, die na de laat ste onlusten in Havanna ter dood veroor deeld waren en op het laatste oogenblik kans hadden gezien tc ontsnappen en aan boord te komen, i-let zijn alle vier zoons van welgestelde ouders, die op het oogenblik in Spanje verblijf houden. Zij zijn voorloopt g in arrest gesteld en zullen na hun onvermij delijke. straf te hebben uitgezeten naar Spanje over de grens worden gezet, Acht inzittenden omgekomen Uit Wladiwoslok: Ten Westen van hot eilaud Sachalin is een groot Russisch vlieg tuig neergestort. Dc acht inzittende perso nen werden gedood. De Rijksweerlelding wees de gedachte al Men meldt ons, dat naar aanleiding van het desbetreffend bericht, dat inderdaad do „Reichswart" het orgaan van den neidensrh aangelegden schrijver Graaf von Reventl >\v, bovenstaande vraag is gesteld, doch dat van de zijde van de Rijkswecrleiding onmiddel lijk scherp-afwij zend tegen die gedacht 9 is opgetreden, iet.s wat ons natuurlijk slechts verheugen kan. Kort Nieuws Een West-Europeescli secretariaat van het Centr. Executief Comité der Roode Vak- vereenigings-Internationale, de z.g. Profin tern, dat zijn bevelen uit Moskou ontvangt, wordt onder leiding van den communist Gaston Monmousseau le Parijs gevestigd. De auto-belasting in Joego Slaviö is af geschaft. Men hoopt, dat meer auto's en dus meer benzinegebruik do derving van inkom- ste zal goed maken. De eerste twee vrouwelijke politic-be ambten te Parijs zijn in dienst getreden. Zij zullen surveilleeren in de omgeving van meisjes-lycea en op stations en pleinen. BINNENLAND DE BOTERPOSITIE lil ons land slecht door gebrek aan vooruitziende blik De wereldboterpositie is echter iets beter als in 1934 De algemeene vergadering van den Bond van Coöperatieve Zuivclverkoopveroonigin- gen gehouden te Den Haag werd door den voorzitter, de heer S. N ij h o 11 geopend, met het uitspreken van een rede, waarin hij wees op de toenemende moeilijkheden bij den uitvoer van zuivelproducten, Dit jaar zijn de omstandigheden niet gun stiger dan voorgaande jaren. De prijzen zijn voor de meeste zuivelproducten nog lager dan in 1934; terwijl het belangrijke afzetgebied Duitschland hoe langer hos meer van ons vervreemdt. Alle zuivelbereiders zijn het volkomen eens, waar het geldt behoud van den be- staanden afzet en verruiming van dien af- #set, waar dit maar eenigszins mogeliik is. In 'het algemeen Is er ook, eenstemmigheid 'omtrent aé verschillende middelen,- welke kunnen dienen om daartoe te geraken. Ofschoon er in de kringen van belang hebbenden ton aanzien van een aantal di rect invoerbare en direct verbetering bren gende maatregelen groote eenstemmigheid bestaat, laat de invoering ervan op zich wachten, totdat het misschien te laat is en de situatie niet meer te redden is. Dit uitblijven van daden, op het moment dat ze noodig zijn, dit gebrek aan een contractieve vooruitzien de afzetpolitiek bezorg* de boer groote verliezen en werkt zeer teleur stellend en deprlmeerend, erger dan de tegenslagen, welke het gevolg zijn van omstandigheden, waaraan niets te ver anderen is. Spr. merkt op, dat de diepe daling van de Leeuwarder Commissie-noteering voor boter voor een deel voorkomen had kunnen worden, indien tijdig de noodi- gen voor de hand liggende steunmaat regelen waren genomen. Intusschen is na de diepe daling van de botemoteering steun gekomeu van een an dere zijde, nJ. van over de Oceaan. Inge wijden waren er mee bekend, dat de Leeuw- arder Commissienoteerlng geen juiste af spiegeling was van de Internationale boter- positie. Het ontbreken van een compensa tie doed bovendien de noteering lager schij nen, dan ze in werkelijkheid was: do inter nationale botermarkt was beter dan uit de Leeuwardernoteering kon worden afgeleid, die sterk onder invloed van het verminde ren van den uitvoer naty Duitschland stond- De voorraden in de koelhuizen in Engeland en Amerika, zoowel als de no- tecring voor Deensche boter wezen er op, dat de algemeene botensituatie niet minder maar beter was dan in 1934. Do laatste weken komt dit tot uiting in een vraag naar boter uit de Vereenigde Staten. Groote hoeveelheden koloniale Nederlandsche on andere boter worden thans naar Amerika verscheept, om te voorzien in hot daar te lande vooral onder invloed van de droogte van de zen zomer ontstane tekort. Ofschoon wij zeer goed weten dat ééi zwaluw nog geen lente maakt en dat bij de uaderende toeneming van de productie in Amerika het getij kan keeren, stemt hel toch bemoodigeod, dat- een zoo groot land dat in vele jaren geen Nederlandsche boter importeerde thans groote hoeveelheden boter uit ons land tot zich trekt Ondanks onze sterk vergroote productie, ondanks 't nog lage mengpercentage voor de margari ne is dan ook thans in hot geheel geen ovorschot van boter meer aanwezig. Na dc rede van den voorzitter werden •erschillende mededeelingen gedaan. De vergadering was algemeen ontstemd over do wijze, waarop de verdeeling van f 1.000.000 van het Heflingsfonda heeft plaats gehad, waarbij de fabrieken, aangesloten bij een verkoopvereeniging voor het meeren deel van de verdeeling ziju uitgesloten. Het bestuur werd opgedragen in dezen de noo- dige stappen te doen. De Bond sprak zich verder uit voor de wenschelijkheid van reorganisatie van de F. N. Z. in dien zin, dat ook de verkoop- vereen igingen als gewoon lid in het verband van den F, N. Z. kunnen worden opgeno men, ANTIREV. WESTLAND PARAAT! Massale bijeenkomst in Honselersdijk Het Anti-Revolutionair Westland heeft gisteravond een geweldig enthousiaste wapenschouw gehouden, die door den partijleider, den heer J. Schouten is gepresideerd. Uit alle Westlandsche dor pen stroomden de A. R.-getrouwen naar het gebouw der Centrale Westlandsche Bloemenveiling te Honselersdijk. Penris ppri uur voor den h.-invang der vergadering waren de toegangswegen naar Honselersdijk bezet met voetgangers, wiel rijders, luxe-auto's en tal van touringcars. Iu het gebouw zelf dat op prettige wijze was aangekleed, heerschte een enorme drukte. Omstreeks half acht waren alle beschikbare zitplaatsen bezet en nog steeds liep de groote stroom aan. Uit Maassluis, uit Delft, uit Hoek van Holland, zelfs uit Rijswijk waren belangstellenden gekomen. De A. R.-jongeren en de jeugdvereeni- gingen hadden zich verzameld bij de Chr. school te Naaldwijk. Na een korte tocht door het dorp trok men naar het bloemen veilinggebouw, waar deze pl.m. 500 jonge ren de laatste vierkante meter ruimte van het gebouw vulden. De wachttijd werd gekort met het zingen van onze vaderlandsche liederen, terwijl de Chr. Muzjekvereeniging Advendo te Naaldwijk voor muzikale afwisseling zorgde. Zoo waren minstens 3500 men schen ii groote veilinggebouw bijeen toen de voorzitter van het uitvoerend comité der centrale West landsche A. R. Kiesvereenigingen, de heer A. Bos te 's-Gravenzande op gebruikelijke wijze de vergadering opende. In zijn openingswoord merkte hü op dat de N.S.B., die tot debat was uitgenoodigd, dit aanbod niet had aanvaard, omdat men deze vergadering niet daardoor aantrekkelijk wilde maken. Spr. merkte op dat de duizenden vanavond hier gekomen zijn, niet om de N.S.B., doch om den heer Schouten te hooren. De heer Mussert heeft in de Woensdagavond in dit gebouw gehouden vergadering alvast gewaarschuwd, dat de heer Schouten niets dan leugens over de N.S.B. zou zeggen. Na deze inleiding van den heer Bos kreeg de heer J. Schouten, die met geweldig applaus vas begroet, het woord om te spreken over ,Staat's werkzaamheid en 's volks actie". Na de rede van den heer Schouten maakten •an de gelegenheid tot debat gebruik een N.S.B.er, een S.D.A.P.er en een kleurlooze. Dat de heer Schouten dit 8-tal geducht van repliek diende, behoeft geen betoog. De hee- ren hebben er geducht van langs gehad en op duidelijke wijze heeft de heer Schouten de onjuistheid van hun beweringen aangetoond Met kracht wekte hij de A.-R.-getrouwen op vast te staan in hun beginsel, en met de tanden op elkaar de strijd te blijven voeren De heer Bos heeft de vergadering dank ge. bracht voor de rustige wijze waarop zij dezen avond bijeen was geweest, en den beer Schou ten voor zijn bezielende rede. De heer Schouten ging, nadat gezongen was: Zij zullen he'. niet hebben, ln dankgebed voor. De vergadering werd bijgewoond door versch'llortfia nredikonter) uit bet Westland Maassluis, Hoek v. Holland enz., door den heer J. Dolman, secr. der Statensectie Delft, door den burgemeester van De Lier, den heer J. H. Crezee, terwijl ook de bur gemeesters van Naaldwijk en Monster eenigen tijd aanwezig waren. Het was ruim 11 uur toen deze prachti ge vergadering uiteen ging. A. R. West land kan met groote voldoening op deze wapenschouw terugzien. Humor verboden. Altijd maar weer die spoorwegman. Nu ben ik voorgoed van alle zucht naar humor genezen. Want daar vertelt mij Het Seinlicht, liet blad van onze Chr. Spoor- wegmenschen, dat het orgaan van de Centr. Bond (30 Maart) zelfs een hoofdartikel over het onnoozele stukste geschreven heeft. Echter gebeurde het zoo slordig, dat de redactie een ander blad in de schoenen schoof, wat ik misdreef. Het Seinlicht, troost mij echter mot _3 opmerking, dat mijn humor ditmaal niet gelukkig was (daaruit haal ik het compli ment, dat de redacteur er anders nog wel pens schik in heeft), maar dat „overigons de zaak van te weinig belang is om er ver der aandacht aan te schonken." D i e overtuiging had ik al daags uadat het stukje gepubliceerd was. Sindsdien ben ik niet van meening veranderd. Koloniale uitgaven De fraudeur controleur van ziohzell! In het verslag der Indische Rekenkamer over 1933, dat in Januari 1.1. uitkwam lazen we, schrijft De Tij d, dat de Kamer In hot verslagjaar kennis kreeg van 853 gevallen van onregelmatigheden op geldelijk en ma terieel gebied (waaronder niet meer dan 600 fraudegevallen) ter waarde van ruim één millioen! Bij een der fraudes met lands^elden bleek, dat de kas in plaats van éen maal per maand, één keer per jaar was opgenomen. De hoofdambtenaren, die er op moesten toe zien. dat de controle geregeld plaats vond, hadden in het geheel niet gekeken. Maar de kascontrole, die dan ten slotte in het ver slagjaar toch plaats vond, was dan ook niet mis. Alleen een verduistering van ruim twintig mille bleef volkomen onopgemerkt. De Rekenkamer begreep dat niet en stel de aan den betrokken dienst de zeer na tuurlijke vraag: Er is enkele weken vóór de ontdekking van de verduistering vanwege uw dienst gecontroleerd. Hoe is het nu mo gelijk, dat die fraude toen over het hoofd verd gezien? Het antwoord van de dienst moet wel den meest zure doen glunderen. Dc bedoelde in spectie bestond aldus het antwoord uit kasopname en afsluiting en afsluiting "an het Kasboek door den fraudeur zelfl OUDE DOCUMENTEN IN DE ABDY-MUUR TE MIDDELBURG Bij het herstellen van een muur in het ge deelte der Abdij te Middelburg, bewoond door den Commissaris der Koningin, zijn middeleeuwsche documenten ontdekt Naar wij vernemen zullen over dezo vondst na dere mededeelingen worden gedaan in do eerstkomende vergadering van *t Zeeuwsen Genootschap der Wetenschappen. HULP VOOR ZIEKEN VAN GEEST Een gift van H. M. de Koningin H. M. de Koningin heeft bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Nederland- sche Vereoniging voor hulp aan zieken van geest een bedrag in geld geschonken, als blijk van belangstelling in den arbeid der vereniging, Weerbericht Hoogste stand 'te Isafjord 762.7 Laagste stand te Rost 738.8 Stand te Rotterdam half 12 753.2 WEERVERWACHTING Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit N. richtingen, zwaar bewolkt tot betrok ken, later opklarend, regenbuien, weinig ver andering in 'temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De expressie in het N. vult geleidelijk op, zoodat de stormen afnemen. Een uitloopen van de zwakke depressie op den Oceaan kwam gisteravond uit het Z.-W. over Spanje naar het N.O. en ligt thans over Bretagne. De warme luchtstroom van haar Z.-zijde doet zich bemerken in temperaturen tot 9 gr. boven normaal in het Rhónedal en aan haar tempe- ra'tuur in de Alphen. De hooggelegen stations aldaar melde heftige stormen uit Z.-W. In het W. en in Duitschland werd het iets kouder. In deze omgeving nam de wind af tot zwak met onzekere richtingen. Het archiosche gebied van hoogen luchtdruk over Groenland met temperaturen van —30 gr. aan de Oostkus'i verandert niet. In het Z.-W, 6tijet de barometer na het passeeren van het minimum sterk Het is te verwachten, dat de ten Z. of O. van ons passeerende depressie de wind naar N. zal doen draaien met koel en bewolkt weer, TEMPERATUURSTAND Temperatuur half 12 te Rotterdam 9.0 C. T STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt 11 Apr. 4.20 nam. Attentiesein: Wees op uw hoede, en 12 April 10.35 v.m.: Attentenieeein neer! VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 APRIL Van 's av. 7.22 uur tot 's morgens 4.39 uur. Waterstanden Rivieren Heden VotIc Heden Vorig Rhelnfelden 2 96 2 98 Wesel 373 224 Rrelsach 2 23 2 35 Emmerik 4 68 4.08 ftehl 3 45 3 65 Lobith 13 37 J3 00 Maxau 537 5 61 Nijmegen J0.9' 1035 Diedeshelin 2 21 282 St Andries 3,27" 460' Mannheim 5.04 4 85 Arnhem 1031 ïöóo'- Lohr 2.80 2.62 Vreeswijk lw 172 -128 Mainz 2.32 2 04 Westervoort 11-18 1067 Bingcn 339 207 Deventer 4.50 414 Caub 3 86 335 Kaïnpen -030 038 Ems 2 38 2 50 Eysden 4802 48 31 Coblens 4.25 3 75 Maastricht 42 97 43 35 Trier 2 70 2 56 Grevenbicht 30 21 30 04 Keulen 4 53 4 07 Venlo 13 64 1392 Dusseldorf 3 85 3 43 Grave (sluis; 9 58 9 44 Khhrort 3 70 3-33 St Andries 3.56 3 30 Hoogwater Ned. Zeehavens r: Polfzijl 7,08 Terschelling 3 20 Harilngen 4 55 Den Llelder 2.55 IJ muiden 11.49 Hoek v. Holl. 10-19 ÖcbeveningeD 10.50 Kottoidam 19.53 HellevoetsL 11 20 Willemstad 12 54 Brouwersh 10 32 23 17 Zierikzoe 10 58 2333 Wemeldlnge 11.20 VUssi' geu 9 54 2225 Uit Oost-lndie De leiding der N.S.B. Fascistische Raad op komst Het A.I.D. vernoemt, dat binnenkort het centrale kwartier der Indische afdceling van de Nationaal-Socialistische Beweging .te Bandoeng zal worden gevestigd. In vcr-~ band hiermede heeft do N.S.B. per 1 April ingehuurd het ruime pand, gelegen Mala- barpark No. 15 to Bandoeng, dat tegen hot einde van April officieel zal worden inge wijd en tevens dienen zal voor het beleg gen der gewone plaatselijke ledenbijeen komsten. I11 de maand Mei d.a.v. wordt een fascis tische raad ingesteld, die straks de leiding krijgt van de N.S.B. in Indië, mede m ver band met het repatrieeren van den huidigeu gemachtigde voor West- en Middeo-J&va, ir. A. L. van der Laaken, hoofdingenieur der Staats-Spoorwegeu, die tegen eind Juli rijn pensioen heeft aangevraagd. Gemengd Nieuws- TREIN VERTRAGING Door het breken van een voedingsdraad Gisteravond is 'cusschen Delft en Kethel de voedingsdraad gebroken van de electrische bo venleiding van de spoorlijn Delft—Rotterdam, waardoor ernstige storing in het treinverkeer is ontstaan. In de richting Rotterdam was het treinver keer geheel gestremd. Het werd over de an dere lijn geleid en de reizigers konden ook ge bruik maken van de verbinding via Den Haag Pijnacker. Met het herstel van den gebroken draad is men direct begonnen, maar dit werk nam vry geruimen tjjd in beslag. INBRAAK IN EEN KERK Te Borne hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. pastorie, die be woond wordt dooi den godsdienstonderwijzer van der Gronde. Het huis werd geheel over hoop gehaald en uit kaften en laden werd klein geld gestolen, terwijl ook de spaarpot ten der kinderen werden leeggohaald. Boven dien is ook ingebroken in de Ned. Herv. Kerk waar de collectebussen geleegd zijn. In totaal is een bedrag van zeker f 170 ontvreemd. Men brengt verband tusschen deze inbraken en de tallooze van den laatsten tijd. .Hoewel in geheel Twente dergelijke inbraken byna aan .de orde van den dag zijn, is de politie er tot dusverre niet in geslaagd de hand op de daders te leggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2