VERBORGEN POLITIEKE ACHTERGRONDEN DE BLOEDPROCESSIE IN BRUGGE ENGELSCHE BELANGEN IN 'T VERRE OOSTEN - EEN ZEEROOVER IN SHANGHAI De groote kerk, het vertrekpunt der processie. eens kon zijn,, dat hij niet meer in zijn land terugkwam. De officieele kenners kregen ditmaal, als zoovele malen tevoren, ongelijk. Want de bestrijder van Amanoéla, Batdia i Sakao drong zegevierend tegen de Regeeringstros- pen voort en de chef van zijn staf, een zekere Ali Iflhan, bezorgde hem overwinning op overwinning. Op het oogenblik, dat Batcha de hoofdstad binnentrok vilde hij zijn stafchef'omhelzen en beloonen, maar deze was toen verdwenen. Hij. had zijn In disch gewaad afgelegd; hij was weer tot de Europeanen teruggekeerd en in Pesjawar als Majoor Cox weer ingelijfd. De Offficièr van Gezondheid, die hem be zocht, was verwonderd over de mededee- ling, dat de majoor op de jacht verwondin gen had opgedaan, waardoor een kogelwond aan de rechterarm en een sabelhouw over het hoofd was ontstaan. Dat zijn verwon dingen op de jacht, zelfs op leeuwen en tij gers, niet gebruikelijk. De majoor echter erklaarde met het kalmste gezicht, dat hem dat meermalen overkomen was en dat de dokter zich daarover niet moest ver wonderen. De dokter echter liet zich niei overtuigen. Men kan er zeker van zijn, dat de bij hem gebleven venvondering wellicht het uitgangspunt is geweest voor het in de pers verspreide verhaal, als zou Engeland de hand hebben gehad in den opstand tegen Amanoela, die aart het Engëlsche gezag nabij de Afghaamsche grenzen zoo, hij uit stek te stade kwam. Amanoela toch ging verbindingen aan met de Russische Sovjetregeering; Amanoe la Veirtoonde te onafhankelijke neigingen; Amanoela werd gevaarlijk, indien en zoo lang zijn volk hem volgde. Het officieele Engeland bemoeit zich daarmede niet., tenzij een nota onvermijde lijk wordt Maar bijzondere krachten, be stemd om op bijzondere wijze de Engelsche belangen te beschermen, behoeven er zich niet huiten te houden! Tot de zonderlingste steden op de wereld behoort Shanghai. Het is mooier, uit hel oogpunt van ligging aanmerkelijk mooier dan Port-Said, maar het innerlijkervan is niet minder afschuwelijk, niet minder af- stooteud. Slechte elementen, die in cie we reld verder - geen plaats vinden, vinden daar, en zelfs vrij gemakkelijk, een wej door het leven. Dat is er in de jaren van d< Chineesche burgeroorlogen, the reeds zoo geruinien tijd ditren, niet beter op gewor- Engelse-hen en-Ghineezèn hebben elkan der in de jaren van den Chineeschen bur geroorlog niet altijd goed verstaan. Dat "hield verband met het feit, dat dan de eene', dan de andere generaal in China een langrijke rol speelde. Dat hield verhand met de' kansen op de overwinning en neder laag. Maar 'het hield ook verband met de komst van een derde macht ter plaatse: het communistisch Rusland. Van Canton uit spon de bekwame Russische agent Bo rodin zijn web. Bemdorff weet ons te vertellen van een Chineeschen bankier, die een duister, dubbel Een bekoorlijk oud Brugsch grachtje. Brugge, de' stad vin Guido Gezelle, een der meest befaamde der Vlaamsche kunst steden, trekt, telkenjare in de Meimaand- groote scharen van bezoekers, zoowel uit het Be'lgenland, als uit de nabuurstaten. Want op tien eersten Maandag van deze maand heeft een gebeurtenis plaats, die door de eeuwen heen gehandhaafd bl'eef, die steeds wijder bëlangstelling. trok en die een evenement mag wórden genoemd in hét godsdienstig leven van onze zuiderburen, Het is die groote, historisdh-religieuze op tocht, die met pracht en praal door de oude, schilderachtige straten trekt en in zijn midden een relikwie medevoert, welke het „Heilige Bloed" wordt .genoemd. Aan deze zoogenaamde „Heilige-bloéd- processie" is een oude historie verbonden. Diederilt. van den Elzas, graaf van Vlaan deren, zoo verhaalt de legende, had zich bij de verdediging van het Heilige Graf groote verdiensten verworven, en Bodéwijn III, die den dapperen graaf beloonen wildé, schonk hem het relikwie, dat door de Roomschen aangeduid wordt als het kost baar Heilig Bloed van Onzen Lieven Heer. Voor deze merkwaardige relikwie liet de Vlaamsche graaf, bij zijn terugkomst in liet vaderland, een speciale kapel bouwen, wel ke door den bisschop van Doornik werd in gewijd. Dit allés dateert uit de eerste helft der twaalfde eeuw, een tijd welke rijk was aan vrome historiën en verdichtselen, omdat de kinderlijke mensch van die dagen er .een behoefte aan had, de godsdienstige roerselen van zijn hart te veruiterlijken in schoone verbeeldingen. Tot voor het jaar 1300 bleef het Heilige Bloed steeds vloeibaar, een mirakel, waar voor men diep respect had, doch op den dertienden April van het jaar 1310 is het, aldus het verhaal, om onverklaarbare re denen plotseling gestold.'In het daaropvol gende jaar, dus in 1311. wérd daarop het Genootschap van het Heilige Bloed gesticht, hetwelk een meer officieel karakter gaf aan de Bloedprocessie, welke reeds sedert 1303 telkenjare door Brugge omging. Men ziet dus tot hoe oude tijden deze Roomsche traditie terugvoert, en sindsdien is de be langstelling voor het groote Mei-evenement er zeker niet minder op géworden. Dagen tevoren komen reeds van heinde en ver d< belangstellenden in groote drommen opzet ten, en als eindelijk de eerste Mei-Maandag is aangebroken, zijn alle gelegenheden vooé logies dan ook tod het laatste plaatsje be- De stoet biedt inderdaad een prachtigen aanblik. Hij bestaat uit vier deelen. Vooio gaat een serie verbeeldingen uit Oud-Te: tamentische tijden, dan volgen de voorste lmgen uit het leven van Jezus, tenslotte komen de tafereelen, welke een specifiek Roomsch karakter dragen, en die uiteraard den Protestant' minder belang zullen inboe zemen. Hoe men ook over voorstellingen van Bijbelschen aard moge denken, in elk geval kan worden geconstateerd, dat de uit beelding geschiedt met zeer veel devotie', dat het geheel doet denken aan een soort van wandelend Obefammérgau. De deelnemers aan de processie zijn over wegend jonge mannen en meisjes, gerecru teerd uit de. kloosters en de verschillend' "inrichtingen van onderwijs. Natuurlijk ne men ook vele priesters eraan deel. Het Hei lig Bloed Ls geborgen in een gouden reliek houder, die den voim van een tempeltje heeft. Deze wordt voortgedragen op eer platvorm, dat op de schouders van hoogge plaatste' geestelijken rust. Knapen begelei den het met zwaaieude wierookvaten, waar uit de geurige grijsblauwe dampen dwar reien, en de duizenden, die langs den wes staan geschaard, buigen de knie, .ten tee- Aan ile relikwie van het Heilig B'.oed gaan natuurlijk nog andere reliek) vooraf, en de geestelijkheid omstuwt dit alles in een plechtigen stoet. Bijzonder moei zijn de "toga's der magistraten en de stol der bisschoppen, de vaandels der stad Br ge en de vele kerkelijke banieren. Het is dan ook niet te verwonderen dat dit schit terende schouwspel telkenjare van wijd en zijd de belangstellenden tot zicli weet te trekken. Ook -de kapel, waarin het Heilig Bloed wordt bewaard, is een bouwwerk, dat de be zichtiging waard is. Op het einde van vijftiende eeuw wérd deze kapel geresl reerd. Zij is enkele, ciirieuse schilderijen rijk en andere waardevolle kunststukken. bestaan leidde. Mpn kan zeggen een drie-1 oudig bestaan, want zijn afkomst hield hij 'oor iéder, ja zells voor de Intelligence Scr- 'ico verborgen. Dat kan in zooverre niet -erbazen, wijl China is een groot land met alle denkbare geografische mogelijkheden onmogelijkheden en wijl een breede kloof hier het. Oostcrsche van het Wéstcrschc leven scheidt. Niemand, die den vriende- u Chineeschen bankier ontmoette, naasi hem zat aan zijn rijken disch in zijn Euro- peesch huis, kon in hem vermoeden een ouden zeeroover. Dat is in China van de laatste twintig jaren een weliswaar niet eerzaam, maar toch meer dan abnormaal oorkoinend beroep. De zeeroover op C'hi- ïa's breedo rivieren, die jonken en zee lieden in zijn dienst heeft, in den regel ge hoorzaamd wordt zoolang hij prompt be taalt, en weinig gevaar loopt, zoolang hij met typisch Oostérsche wreedaardighe. j zich om het lot van zijn slachtoffers niet bekommert.. Zulk één was de betreffende ban kier, die, na enkelejaren van ingespannen zeeroovers-arbeid, zich te Shanghai vestigde en zoozeer over contante middelen bleek to beschikken, dat het bijkans niemand inviel naar zijn verleden te informeeren. Dat het verleden niet dood voor hem was, toonde op gezette tijden een kaart, die hij als een diep geheim verborgen hield, een kaart, waarop hij aan de hand van de berichten an zijn vertrouwden boekhouder, de vlag getjes plaatste daar, waar zijn jonken ver blijf hielden. En wie de vlaggetjes gezien had, kon erkennen, dat hij een vloot over geheel China ter beschikking had. Eens word hij in dat werk gestoord. Een zekere Dr Wu, van afkomst even onzeker als hijzelf, kwam hem bezoeken. Hij scheen hem goed te kennen, want hij noemde hehr oude zeeroover en sloeg den eerwaarden bankier gemeenzaam op den schouder. Aan vankelijk luisterde deze maar met een half oor, want eens had Dr Wu hem duizenden en tienduizenden van zijn dollars doen ver liezen Maar nu kwam hij met een zaak, waarnaar de bankier luisterde, zij het ook schijnbaar, onwillig. Dr Wu sprak van koop- Een karakteristiek oud straatje. raar, die snel en in het geheim Vervoerd moest worden, vanuit verschillende deelen van China naar Shanghai moest komen. Dit was koopwaar, welker beteekenis groot was voor de geadresseerden. De bankier wist natuurlijk, dat wapenen bedoeld waren; wapenen, die noch in Shanghai zelf, noch in een der nederzettingen mochten Avorden binnengebracht, maar hij vermeed 't woord zorgvuldig, teneinde later straffeloos te kun nen schijnen. Hij begon met naar de zaak te luisteren, nam haar toen in overweging en Was bereid mede te doen, indien hem baar geld getoond kon worden. Maar de Intelligence Service mocht al van heider verteden niet nauwkeurig op de hoogte zijn, zij waakte over hun gangen. Wu was nagegaan en zijn urenlang bêzoel; bij den bankier had de aandacht getrokken van een der Inspecteurs van de Engelsche geheime politie. D.eze bracht een dag later een bezoek aan den bankier, maar niet in functie, doch als agent van Engelsche b porthuizen, die zaken wilde doen. En aan gezien-hij niet. slechts uitstekende aanbeve lingsbrieven kon toonen, maar ook alweer over contant geld beschikte, nam do ban kier hem in- zijn vriendenkring op. De En gel schman, veinzende met de genoegens van Shanghai onbekend té zijn, wilde des avonds wat boemelen; de bankier moest hém, zij het ook tegen zijn zin, wel v< zeilen. Zoo kwamen zij in een elegant naciht lokaal, een der weinige in Shanghai, waar Ghineezen en Europeanen door en met el kander zitten. De attractie van dit lokaal Was een Fransch danseresje, die een groote mate van ongegeneerdheid paarde aan eert knap uiterlijk en een knap figuur. Als al tijd had ze siucces en de jonge Engelsclunan schoof al meer en meer naar voren, tot bij het podium en de bankier moest hem wel vergezellen. Hij mocht dan zoo rustig zijn als hij wilde, maar ook hij bezweek voor de bekoorlijkheden van de Fran^aise en 1 dat hij met zijn Engelschen zakenvriend 't nachtlokaal verliet, had hij met de jonge dame een afspraak voor den volgenden avond gemaakt. Zijn huis in de Chineesche stad toonde het, want het werd door tal van enkliéden opgeknapt cn voor een behoor* lijke ontvangst in gereedheid gebracht. Maar aanvankelijk vergeefs, want lang; na het afgesproken uur op den volgenden avond, lang nadat het Fransche meisje in haar lokaal was opgetreden, wachtte de bankier nog. Wat toch was er gebeurd? Wu was in dó hall van zijn hotel door een Chineeséh be ambte en een Engelsche officier aangespro ken. Men kwam hem eenvoudig om raad vragen, want men meende te weten, dat hij nogal bekend was met een zekeren bankier en men interesseerde zich voor diens ver leden en diens zaken. Dr Wu maakte er zich met enkele gemeenplaatsen af, waarop zijn heide ondervragers te kennen gaven^ dat ze gewaarschuwd waren door een ano- niemen brief, die eigenlijk tegen hem, De Wu, gericht was en waarvan zij vermoeden hadden te veronderstellen, dat deze van den bankier afkomstig was. Waarop Dr Wu in woede ontstak, zich beklaagde over schelmerijen van don bankier en blijkbaar zijn ondervragers overtuigde, want ze gaven hem een krachtigen handdruk en verzeker den helm, dat ze niets geloofden van wat er in dien brief stond en dat zij zich ver ontschuldigden hem te hebben lastig geval len. Dien-zelfden avond in het nachtlokaal, werd het Fransche meisje door Dr Wu aan gesproken en opgehouden en een geheimg bode wist dit den bankier, die nog steeds ongeduldig wachtte, te vertellen. Toen zij eindelijk kwam. beklaagde zij zich zeer ovetf Dr Wu's gedragingen, die zich bovendien, over hem, den bankier, op een ergerlijke) wijze had uitgelaten. Ilij mocht wantrou wend zijn. gelijk zijn beroep meebracht, zo vernam toch dingen, die haar en de haai instrueerende politie op een spoor brachten». Zoo kreeg rle Engelsche politie ook inzage van een draadlooze mededeeling, waaruit bleek, dat de aankomst van een boot met groote belangstelling moest worden tege moet gezien. Dat geschiedde; het wemelde van vreemde en Chineesche politie-agenteiï en zes mannen en een vrouw, de laatste bleek mevrouw Borodin te zijn, werden ge pakt en naai' de gevangenis gebracht, Daan werd mevrouw Borodin aan den lijve on derzocht en al probeerde ze ook haar onder zoekster om te koopen, dit hielp haar niets en men vond bij haar geheime documenten, die op wapensmokkelarij wezen en geheel een code bevatten. Nu wist men, dat er wat gebeuren ging. Maar iets anders was, hoe 't te voorkomen Daartoe was hét noodig het centraal punt der communisten in Shanghai te weten. Een der Russen, hoe listig anders zelf, liep in de val. Een CJiineesc'h politie-officier kwam bij hem in de cel cn ondervroeg hem tot in net oneindige. Tot zijn groote verwondering zag hij op den binnenkant van diens man chetten enkeie woorden geschreven, die hem eenerzijds mededeelden, dat mevrouw Borodin alles, wat zij vóst had bekend en anderzijds deden begrijpen, dat deze Chi neesche politie-officier in bet complot was« Maar meer, er volgde uit hetgeen hij ge lezen had, dat. Dr Wu de verrader was. Het schemerde den Rus en toen de Chineesche officier zich verwijderd had, maakte hij van de gelegenheid, bem natuurlijk geboden, ge bruik, om door het venster van zijn cel te ontsnappen. In een stille straat sprong hij neer. Niemand ziende, achtte hij zich veilig. Maar hij werd achtervolgd, de eene nauwe straat na de andere. En zoo kwam mgn het hoofdkwartier van de Communisten te weten Om zich meer zekerheid te verschaffen, zond men Dr Wu een nagemaakte bood schap, die, al was zij niet onderteekend, zoodanig echt scheen, dat hij er aan gehoor* zaamde. PIij was nauwelijks den geheimen gang van het huis doorgegaan en de kelder waai- de beraadslagingen in den regel plaats hadden, binnengetreden, of hij werd door de aanwezige Russische agenten gegrepen en geworgd. De Chineesche politie had het vermoed, en zich zoodoende werk bespaard' Want nauwelijks was dat geschied of \an alle kanten klonk rumoer. Het. huis we'rd van zes zijden tegelijk binnengedrongen en ontsnappen bleek onmogelijk. De Russen werden allen gesnapt; ze werden in het be zit bevonden van belangrijke papieren. Maar met dat al wist men één ding niet: waar de wapenvoorraden waren. Dat wist alleen de bankier. Ten- Ml hij in de vro morgenuren in zijn E, .pccsch huis was, hoorde hij rumoer en geloop, afwïjkin van de gewone rust. Plotseling stond het Fransche meisje voor hem, dat hem vol schrik mededeelde, dat de Chineesche poli tie de Russische spionnen te pakken liad, dat ook zijn naam genoemd was en dat hij moest vluchten, zoo gauw hij maar kon. De bankier wankelde en viel in een stoel neer. Op hetzelfde oogenblik vertoonde zich zijn jonge Engelsche zakenvriend, die vol deelneming vroeg, wat hem scheelde. Van zijn schrik hoerende, bood hij hem een glas water aan en begrijpende, dat hij zich hulp moest verschaffen, vertelde de bankier zijn jongen Engelschen vriend alles, natuurlijk verzwijgende, dat hij van den aanvang weten had, dat de vervoerde koopwaren wapenen waren. Zoo kostte 't den Engelsch- man niet veel moeite, om te weten te komen waar de schepen met de wapenen wa en de Chineezen en de Engelschen alle kaar ten in handen te spelen, om deze slag van Borodin te voorkomen! Het „Tribunaal,- van Pilatug' in den rtwfc Hel Engelsche wereldrijk belieevscht vol ken van de meest uiteen loopend e stam, godsdienst en gezindheid. Alleen reeds in Britseh-Indië, dat een wereldrijk op zichzelf (vormt, maakt liet verschil tusschen Moham- anedanen en Hindoes een vraagstuk van de grootste politieke beteekenis uit, dat telken male naar voren komt, wanneer het gaat over de nieuwe staatsregeling, aan Britsch- J-ndië te schenken. Zoo was er in een der onafhankelijke rijken van de groote Maharadja's, die bijna goddelijke macht over hun onderdanen be- zitten, een vrouwelijke agent van den Engel schen geheimen dienst. Naar het uiterlijk was zij daar slechts als opvoedster van de (twee kleine kinderen van den Maharadja. De taaie A an het Engelsche meisje was Piet moeilijk; de kinderen van den Kroon prins waren gewillig en zagen hun ouders weinig of niet. Zij woonde met de kinderen 5n een 'busje, gelegen aan het uiterste uit einde van 't park, bijkans een woud gelijk, dat het vorstelijk paleis met al zijn bijge bouwen omvatte. Ze had een uitgang in het park en een op den grooten weg, die haar niet veel meer dan een vijftal kilometers yan de naaste Engelsche militaire neder zetting verwijderd deed zijn. In die nederzetting diende (toevalliger wijze!) een neef. Hij was kapitein, en wat was natuurlijker dan dat hij zijn nicht régel matig kwam bezoeken Hij hoorde van haar te el nieuws van wat er omging in de wereld der Hindoes, avaat een oude vromv onder de bedienden Aan den Vorst, zwijgzaam en in zichzelf gekeerd als geen ander, had haar - .vertrouwen aan de jonge Engelsche leerares geschonken, nadat deze haar genezing had gebracht voor wonden, die haar door Avikle dieren Avaren veroorzaakt.. Geregeld eens per week ging de oude vrouw naar Bombay. Daar diende haar eenige zoon, hij oefende er het ambt van kellner in een restaurant pit. een inlandscli restaurant, Avel te ver- staan. De jongen kwam met. zeer veel jon geren uit de Indische beAveging in aanra- king en zijn moeder, voor Avje hij zijn hart Uitstortte, AA-as steeds goed op de hoogte van alles, Avat er gescliiedde. Ongemerkt en zon- der opzien te Avekken-konden zoodoende in lichtingen aan den geheimen dienst te Bom bay worden gegeven. Totdat op een kAvaden 'dag de ouide vrouw half onsamenhangend «en verhaal deed, dat op een bom betrek king had, en sprak van een tweede bom, die zou worden geAvorpen, indien de eerste geen doel trof. Waarbij de oude vrouw ech- i Ier herhaaldelijk verzekerde, dat zij, do leerares, niet zou Avorden getroffen, dat zij zou worden beschermd. Teneinde zoo spoe dig mogelijk bericht te kunnen zenden, maakte het Engelsche meisje gebruik van een lang tevoren afgesproken signaal in den toren van het huis; ze plaatste er roode en witte lichten, die op verren afstand zicht baar waren. En werkelijk, niet veel langer dan een half uur daarna kwam een En gelsch sergeant op motorrijAviel den weg langs. Er haperde toevalligerwijze iets aan zijn motor op het oogenblik, dat hij vlak .voor het huis was; het Engelsche meisje kon een brief, voor haar zoogenaamden neef bestemd, naar beneden Averpen en on opvallend kon de sergeant zicli verwijderen. Niet al te tactvol werd daarna door de autoriteiten te Bombay ingegrepen. Men kon geen vasten voet verkrijgen; men kon niet te weten komen, Avat er met een tweede bom de eerste Avas inmiddels geworpen en niet ontploft bedoeld was. Zoo voerde men de oude vrouw naar Bombay, maar ze weigerde te spreiken; ze liet niets, maarden ook niets los. En daarop greep men den jongeman, die geen kellner bleek te zijn, ma,ar bediende, eenige bediende in een ^oort Boardinghouse A an inlandsche jonge ren, doch ook uit bem verkreeg men niets. En of men al de anderen, die in het huis woonden, gevangen zette, zij verrieden ook geen geheim. Alleen bleek bij de doorzoe- king van het huis, dat twee met name ge noemde Indische studenten, die in Londen (Verblijf hielden, met de zaak te maken had den. Aan Scotland Yard Averden de noodige hevelen gegeven en zoo wisten de beide studenten niet, dat, toen zij bij de aankomst iyau de commissie-Simon een koffer met zich medesleepten en zich met deze koffer vooraan drongen tusschen de belangstellen den, dat zij uitsluitend door mannen van Scotland Yard Avaren omgeven. Ze Averden gegrepen, geen oogenblik te vroeg teneinde te voorkomen, dat anderen hun taak zouden overnemen, geen oogenblik te laat, teneinde de commissieleden te beschermen. Het Engelsche meisje werd het slacht offer van haar plichtsbetrachting op den [vooruitgeschoven post. Op een avond, kórt. nadat de oude vrouw uit Bombay naar haar woonplaats Avas teruggebracht, be merkte zij, dat de bedienden in liet huis fluisterend spraken, iets voor haar geheim trachten te houden en toen zij een dezer vroeg, bleek -haar, dat de oude vróuw zich in de vijver van den paleistuin had ver dronken Ze ging er, begeleid door den tuin man heen; ze liet de kinderen onder be waking achter en ze zag het lijk van de oude vrouw ophalen uit den vijver. Haar ledematen waren gebonden, zoodat aan mis drijf niet te tAvijfelen viel. En toen ze zich naar huis begaf, de kleine browningrevolver stevig omkneld, gevoelde ze zich als gevolgd door onzichtbare personen. Ze richtte een oogenblik de zAvare lantaarn, die ze had meegenomen, op het bosch en zag daarin tal van gestalten. Ze ging het buis binnen en ze bemerkte, dat het leeg was; de be dienden Avaren gevloden, de kinderen aan hun lot overgelaten. Angstig te moede gaf ze signalen, rood en wit licht in den Avucht- toren, maar lang stonden ze daar niet, want ze werden door steenen van buiten kapot gegooid. Op dat oogenblik schoot ze in het wilde hair zes schoten in de duisternis af en de kreten bewezen haar, dat ze goed had getroffen. Om munitie te halen, ging ze naar beneden en daar verbleekte ze bij het aanschouwen van een groote korf, .waarin slangenbezAveerders in den regel bun slan gen medevoeren. En ze wist, dat het einde nabij was, toen ze, munitie gehaald hebben de en weer naar boven Avillcnde gaan. een beet voelde aan den voet, een beet, die doo- delijk moest zijn. Ze sleepte zich voort en ze moet nog gehoord hebben, dat luid ge toeter van drie of vier motorrijders over den weg weerklonk. Ze stootten op het ont zielde lichaam van een inlander, maar reden, voort zonder om te zien; ze drongen het hais binnen, geAvapend mét verblinden de lichten en konden de slangen van het giftigst denkbare soort, verwijderen. Ze haalden de kinderen uit het huis en red den ze. Maar men had deze agente voor goecl on schadelijk gemaakt Inderdaad, moed, zedelijke moecl wordt daar in menig opzicht ten toon gespreid, ten einde Engelands heerschappij over dat belangrijke rijk, dat zich uitstrekt van de grenzen van Afghanistan tot aan den Indi- schen Oceaan, te bewaren. Géén dienst werd minder door den opstand in Afgha nistan tegen den wettigen heerscher Ama noela verrast-, dan de Intelligence Service. Een man, wiens naam bekend is door ge heel de wereld, majoor LaAATencrt de man wiens komst in de Arabische of de Hindoe- sche wereld een gebeurtenis op zichzelf is, hield reeds geruimen tijd in liet gVehsgami- zoen van Pesjawar verblijf. Zijn -dienst was een zeer vrije','want hij sloot zich op in zijn huis en was voor niemand te bereiken. Tot dat op een goeden dag een Engelsche bezoe ker in civiel naar dit uiterste punt van En gelsch gezag kwanij den -zgn. majoor Cox bezocht cn. hem de boodschap bracht, die hem plotseling te midden der. zijnen deed te voorschijn komen. Om echter, zooals Bemdorff in zijn verhalen der diplomatie achter de coulissen vertelt, reeds den vol genden dag te verdwijnen. Zoogenaamd met langdurig ziekteverlof, maar in werkelijk- heid, om als Perzisch kameeldrijver ver momd Afghanistan binnengesmokkeld te worden. Na eenigen tijd was liij terug in een ander garnizoen en verbaasde daar op een réceptie-avond de officieele kenners van 'net officieele Indië met de mededeeling, dat er groote ontevredenheid heersehte tegen Amanoela, die juist zijn groote - reis naar Europa had aangevangen' en dat het wel Het oude molentje opden stadswal*

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10