£ux%ilet ^ee/i BINNENLAND. Een vierweeksche speurtocht door Amerika MAANDAG 8 APRIL 193C TWEEDE BLAD PAG 5 WEER ZEVEN Wederom Is de K. L. M., zijn verschillende families, onder welke die van burgemeester De Vlugt, is ons volk smartelijk getroffen door het neerstorten van een der bekendste en betrouwbaarste vliegtuigen, bestuurd door een piloot van groote reputatie. Weer hebben we geleerd, dat geperfec tioneerde techniek zeer veel vermag, doch geen hulp kan bieden als Gods storm winden gieren over de bergen en hagelslag raast tegen het broze vliegtuig. Hoe klein is de menseli in al zijn groot- beid. Hij verordonneert, dat de diensten door de lucht verloopen met de regelmatig heid van een chronometer; doch dan plotse ling grijpt Hooger Macht in en wij voelen weer onze onmacht Dan wendt de ervaren piloot het roer om te vluohten voor de loeiende orkaan, welke uit zwarte duisternis losbarst; dan begint de kamp om het leven, soms, als bij Alburv, met succes, straks bij Rutbah Wells en nu ibij Brilon tevergeefs. „Veiligheid voor allee"; we twijfelen geen oogenblik of do sympathieke Soer heeft al het. mogelijke gedaan om die regel na te leven; doch de stormwind kwam te onver wacht en zijn geweld was te groot en te snel om te ontkomen. Toen werd de sterke machteloos en het machtige brak. Zeven, meest jonge levens braken ook en niet te zeggen rouw kwam over vele gezinnen. Groot was Zaterdagavond de verslagen- 'heid onder heel ons volk; ontroering leefde in aller hart; iedereen treurt als over eigen doode; aller deelnemende sympathie gaat uit naar de diepbetroefden: de vaders, de moeders, de vrouwen, de kinderen van hen, die vielen. God trooste, waar niemand troos ten kan- De techniek kent geen rust. Ook deze vree- selijke slag zal de luchtvaart niet binden; de ontwikkelingsgang in het maatschappe lijk wereldleven heeft steeds onder de pio niers offers gevraagd en zal dat blijven doen. Maar wel gaat er van dit vreeselijk gebeuren opnieuw een roepstem uit tot heel de menschiheid om nooit ons betrouwen te stellen op de arm onzer sterkte en nimmer de taal van Nebucadnezar te spreken; want alle vleesch is als gras en alle heerlijkheid des menschen als een bloem des velds. HUIVERINGWEKKEND BETOOG In een onnoozel klein plaatsje in Brabant staat een Hervormd predikant, die tot de vrienden der Sovjet-Unie behoort. De vorige week sprak hij voor zijn mede-vrienden in Schiedam en hij heeft helaas niet ver zuimd een heveringwekkend betoog te hou den. Sprekende over de anti-godsdienstige pro paganda en do godloozenbeweging in Rus land wilde hij, naar zijn zeggen, niets ver-, zwijgen, maar ook niet overdrijven. En, hoe: is dan de huidige situatie? Bij de grondwetsherziening van 1929 is de godsdienstvrijheid opnieuw verzekerd. Ge regelde godsdienstoefeningen vinden plaats, er heerscht vrijheid, voorzoover de gods dienst geen dekmantel is om het nieuwe regiem tegen te werken?'' Men lette er op, dat hier van overdrijving geen sprake is; de „vriend" der Sovjet zegt openhartig zijn meening. En men merke in 't voorbijgaan ook even op, dat deN.S.B. precies dezelfde leer huldigt Ook volgens haar is de kerk vol maakt vrij, als zij zich maar niet met de politiek bemoeit Dat zegt de Sovjet ook en in Duitschland past men de consekwen- EENVORMIGHEID geen typeering van het nationale De Nationaal Socialistische Beweging dient zich aan als de nationale groep bij uitnemendheid. Niets echter is minder waar dan dat Het gezonde nationale leven was steeds en .is nog veelvormig en niet een vormig, gelijk de N. S. B. de goegemeente tracht wijs te maken. In de beste dagen van ons historisch verleden was die veelvormig heid er en thans is zij ©r nog. Wat ons niet behoeft te verhinderen om in waarlijk na tionale zaken ons zonen van één volk te ge voelen en te betoonen. Die nationale saamhoorlgheid is in onze tijd veel grooter en steviger dan b.v. in de jaren '70 en '80 van de vorige eeuw, toen de verjaardagen van leden van het Vorste lijk Huls meermalen aanleiding waren tot zoo ernstige ongoregeldheden, dat de mili taire macht te hulp moest worden geroepen om de relletjes te onderdrukken. Om des lieven vredes wil werden toen op menige plaats feestvieringen achterwege gelaten. En in die dagen waren er nog geen marxis ten", die den boeLop stelten zetten! Wat de N.S.B. najaagt is de eenvormig heid, dezelfde eenvormigheid, die door het oude overmachtig liberalisme in de ééne kerk, de ééne school ,de ééne partij werd nagestreefd, toen het nog bij machte was minderheden te onderdrukken en ook op haar van toepassing was het woord: eenvor migheid is de vloek van het moderne leven. Mussert Is op dat punt gebleven wat hij was: een gewone liberaal, maar van een verdwijnend type wien de revolutionaire gelijkvormigheid met bijpassende cadaver- discipline een bekorend ideaal is. Het schijnt, dat een deel van ons volk naar dat ties toe. De eenstemmigheid is bepaald be angstigend. Ook de predikant, die ongetwijfeld in het Roomsch-Kath. Brabant volle vrijheid van prediking verlangt en waarschijnlijk hevig te keer zou gaan als de plaatselijke over heid zijn preeken onder controle stelde, juicht de censuur van de Sovjet toe. Im mers, zegt hij, die domme boeren houden nog aan hun godsdienstige propaganda vast en beroepen zich op Gods wil,, zooais zij die verstaan en dan mag de staat in grijpen; dat is geen godsdienstvervolging. Voorts werd de vraag besproken: hoe staat het met de godloozen en de uitdruk king: Godsdienst is opium voor het volk? En de spreker erkende, „dat uit Rusland een oordeel over'de bestaande godsdiensten gaat en hij buigt voor dat oordeel, omdat de godsdiensten zich aan de maatschappe tijke stelsels hebben overgegeven en daar mee dus ook veroordeeld moeten worden'" Dat is wel. een zéér zonderling verwijt in de mond van iemand, die even te voren ge eegd heeft, dat, de Sovjet er heel goed aan doet om dé kerk te verbieden en de gods dienst onder controle en cpnsuyr te stellenj, wannéér deze zich niet...... aanpast bij het heerschende maatschappelijke stelseL Zoon redeneering is toch wel zeldzaam onlogisch: de Kerk opwekken om te protes teeren tegen de maatschappelijke ordening hier, doch haar te beletten om de waarheid te zeggen elders. Geen wonder, dat zoo iemand tot profanie indien niet blasphe mie vervalt, door te verklaren, dat hei Christendom een nieuwe gestalte in het nieuwe geloof der Sovjet heeft verkregen en dat hij tegelijkertijd Christus en Lenin kan aanhangen. De geestelijke crisis van deze dagen is wel huiveringwekkend groot en diep. liberale verleden, dat welhaast een eeuw achter ons ligt men denke in dit verband aan Afscheiding en Schoolstrijd terug verlangt Het is zich in een soort wanhoops- «temming blijkbaar niet bewust, wat het eigenlijk wiL .t we van de eenheidsstrevingen der N. S.B. geen kwaad zeggen, maar slechts de waarheid teekenen, wordt bewezen in het land, met de natioaal-socialistische bewe ging, waarvan de Nederlandsche een on aederlandsche oopie is, die ingaat tegen ons volkskarakter. De N.S.B. staat onder een op negativisme ingestelde leiding, die politiek onbekwaammag worden genoemd als zij sterk is iro het misleiden van ons volk, hetzij intelllectueelcn of anderen, dié zich daaronder niet rangschikken. Wie zegt vele tientallen millioenen aan nieuwe uitgaven, o.a. voor pensioenen, te willen doen, bestaande leeningen te zullen aflossen, belooft directe en indirecte belas tingen te zullen verlagen en geen nieuwe leeningen, te zullen aangaan, voor staats exploitatie op groote schaal niet terugschrikt cn ruime credieten aan openbare en parti culiere bedrijven wil verstrekken, geeft zich over aan het reinste volksbedrog en begaat een misdaad aan ons volk. Speciaal aan hen, die in hun eenvoudigheid deze botte demagogie, die nog ver beneden politieke kwakzalverij staat, niet naar waarde weten te onderscheiden. Mussert's eenvormigheid, die met een heid niets te maken heeft, kent men reeds bij ervaring over onze oostergrenzen. Het is de „eenheid" der gelijkschakeling, die de geestelijke vrijheid vertrapt en desnoods maar heel spoedig door onrecht en mis- da-ad, door gevangenis of 'concentratiekamp ctie gelijkschakeling forceert Nog pas wer den predikanten van positief christelijke be lijdenis, die het opnamen tegen het door kopstukken van bet Duitsohe nationaal- socialisme zij trokken slechts de conse- kwenties uit de beleden beginselen ge predikte en beschermde heidendom, op de gruwelijkste wijze gestraft Het werd hun als misdaad tegen den staat aangerekend, dat zij pal stonden voor de souverelniteit van God en Zijn Woord en voor het eigen recht der Kerk. Ziedaar de wolf zonder schaapskleeren. de N.S.B. zonder masker zooals zij naar haar aard wezenlijk is op grond van haar beginselen, al zijn die een slechte vertaling van de programpunten uit het Duitsch nat,- socialistisohe handboek irMein Kampf". Ontdaan van alle camouflage en van christelijk klinkende fraseologie beteekent de nat. soc. propaganda niets anders dan een najagen van de allosoverheerschende staat Niet God is absoluut, maar alleen de staat .Zoo eischt het de nat-sociaiistische levensbeschouwing. En daarom komt ook bij de N.S.B. het hoofd van, de staat min stens op het tweede plan. Boven allen en alles staat de „leider". Men moge hier te lande deze consekwentie willen verdoezelen door' te zeggen dat men de positie onzer Vorstin zal respecteeren, maar essentieele beteekonL kan zulk een verklaring niet hebben. Italië en Duitschland bewijzen dat met ijzeren logica. Te Rome ontbreekt den vorst des lands alle positieve macht en te Berlijn was de nobele president von Hindenburg de laatste jaren niet veel anders dan een ornament Het werd opgeruimd na zijn overlijden. Dat is het echte principieel nationaal socialisme. Daarom wekt het ook in breeden kring zoo gerechte afkeer, dat de N.S.B. zoo grof misbruik maakt van wat velen als de natio nale kleuren beschouwen: oranje, blanje, bleu, alsof het streven dezer beweging daar in als het ware gekristalliseerd wordt Hier openbaart zich een groote vergissing. Do „ware kleur van het nat.-socialisme is rood, als symbool van de sociale omwente- lnig, die wordt nagestreefd. Bovendien, zoo zegt Hitler in zijn boek op blz. 402, is rood de meest opzweepende kleur. In Duitsch land werd zij gekozen omdat zij de tegen standers zoo sterk mogelijk moest prikkelen en verlokken tot kennisneming van publica ties en aanplakbiljetten. Trouwens, de N.S.B. is niet de eerste, die de genoemde kleuren voor politieke doeleinden misbruikt De H.G.S. is haar daarin voorgegaan. Men wete echter, dat dit pogen om zekere suggestie op nationale sentimenten uit, to oefenen, allen grond mist Want onze fiere driekleur, waa H. M. de Koningin verleden jaar in het Amsterdamsche Stadion sprak, wordt niet gevormd door oranje, blanje, bleu ook ten onrechte wel eens aangediend als geuzen of prinsevlag maar door rood, wit en blauw. Dat staat vast sinds het midden dei- zeventiende eeuw en is door de studiën van den grooten historicus Fruin over dit onder werp buiten allen twijfel gesteld: De kleur oranje heeft met Prins Willem I van Nassau en met hot stamwapen van het huis van Oranje niets te maken. In dat wapen" kwam de kleur oranje niet voor. Oranje's kleuren waren: rood, wit en blauw en daarom zijn rood, wit en blauw ook de kleuren van onze vlag, welke, ais gebruike lijk, ontleend zijn aan het wapen van den vorst des lands. Voor onze vaderen waren rood en oranje identiek. In 1664 is op het gebruik dezer kleuren orde gesteld en sedert Zijn ze gebleven de kleuren van de vlag der republiek. Koning Willem I heeft deze vlag weer overgenomen. Zij is ook voorgeschre ven voor ^ie Marine. Ook de Regeering er kent dus zonder reserve het rood, Wit blauw als nationale driekleur. in het kader van het geheel is dit laatste punt niet zonder belang, zij het niet overheerschende beteekenis. Hoofdzaak is de valschheid van de een heidsleus van het nationaal socialisme, die voor ieder christen verwerpelijk behoort te zijn, omdat zij de vernietiging van ware vrijheid in zich sluit 1 Men zette daarvoor de oogen wijd open. ty-oaSinhoud, slwLketi Wie dat doet keert zich met afschuw af van een streven, dat in beginsel, in doel en middelen niet onderdoet voor hetgeen de groote Fransche revolutie aan de wereld heeft te zien gegeven. welke deel uitmaakt van de politiek-onaf- hankelijke Ned. Vakcentrale (N.V.C.). (Met eenig recht wijst het hoofdbestuur er ons op, dat de C.B.P.T.T. geen moderne alias roode bond is, zooals men zou kunnen lezen uit het bericht in ons blad van. 2 April 1.1. op pag. 5 Red.). Mobilisatie-invaliden i Jaarvergadering te Drachten Onder voorzitterschap van den heer P. de Boer hield de Bond van Mobilisatie- Invaliden en van hun nabestaanden zijn tiende algemeene jaarvergadering te Drach ten. Het tienjarig bestaan van den Bond vyerd in sobere trekken herdacht De jaar verslagen van secretaris en penningmeester werden onder dankzegging goedgekeurd. Ui* het financieel verslag bleek, dat de ont vangsten 10.141,18 hadden bedragen en de uitgaven 10.928,35. De heer R. van Sloep (aftredend) werd bij acclamatie tot bestuurslid herkozen. De Zuid-Bevelandsche Waterleiding Heden zilveren jubileum herdacht Vrijdagmiddag is in 'n zeer druk bezochte bijeenkomst te Goes het 25-jarig best.inn der N.V. Waterleiding Maatschappij Zuid-Beve land herdacht. De heer Joh. Pilaar, voorzitter van den Raad van Toezicht van de jubileerende N.V. verwelkomde den directeur-generaal van de Volksgezondheid als vertegenwoordiger van den Minister van Sociale Zaken, den Com missaris der Koningin in Zeeland, den di recteur van het Rijksbureau voor drinkwa tervoorziening, den hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat, Gedep. Staten van Zeeland, den hoofdingenieur van den Prov. Water staat, de inspecteurs der Volksgezondheid, gemeentebesturen enz. Spr. herinnerde eraan dat Dr. J. W. Jenny Weyerman de eerste stoot tot de oprichting heeft gegeveix. Den 26 October 1909 kon lVxt comité reeds zijn plannen aan de afgevaardigden der ge meenten overleggen. Op 5 April 1910 werd te Goes de oprich- tingsakte gepasseerd. 23 gemeenten traden als aandeelhouders toé. Twee waren wei gerachtig. Zoo was de eerste intercommu nale N.V. van groote beteekenis in Neder land opgericht die later aan vele andere ten voorbeeld heeft gediend. Op 1 April trad de heer Ir. J. van Poel geest in functie. In 1911 trad 's-Gravenpol- der toe. In 1911 en 1912 was Z. Beveland doorkruist door vele geuieu voor de water leiding. Op 21 Mei 1913 had de feestelijke opening plaats. De kwaliteit van het water bleek prima te zijn. Spr. schetste daarna de ontwikkeling der waterleiding, de moeilijkheden in de oor- logsjaren, de meerdere waterafname na den oorlog, zonder verplichte aansluiting, de toe- treding van Borssele in 1930 als laatste ge meente, het losmaken van den band met het Rijk in 1932 door het afbetalen van het restant voorschot, de ingebruikneming van het nieuwe gebouw in 1934, en wekte som mige gemeenten op tot meer aansluitingen. Spr. huldigde ten slotte den directeur voor zijn groote verdiensten voor het bedrijf-; waardoor dit thans kerngezond is. Paaschvergaderingen Geref. Jongelingen De afd. Gelderland van den Ned. Bond van J. V. op G. G. komt op 2en Paaschdag te Oosterbeek bijeen. In de middagvergadering zal als referent optre den oud-min. Mr. H. B ij 1 e v e 1 d van Amsterdam, na burgemeester J. T j a 1 s m a, van Renkum. de opwekkende rede zal houden. De afd. Noord-Brabant—Limburg vergadert te Eindhoven In de middagvergadering zal als refe- it optreden de heer H A1 g r a. leeraar M. O. Leeuwarden en lid vao het bondsbestuur, met het onderwerp: „Belangrijkheid en methode van de behandeling van de Vad. Geschiedenis". Ds. m. K n o o p. van Delfshaven, zal de opwek kende rede houden getiteld*. „Wat ons leven be- heersebt". De jaarvergadering van de Zeeuwsche afdee- ïg zal te Goes worden gehouden. In de middagvergadering zal het 2e Kamerlid de heer C. S m e e o k, van Arnhem, refereeren over. „De behandeling van Maatsch. onderwerpen op de J. V". De opwekkende rede zal worden gehouden door Ds. J C. Brussaard, van Bloemendaah die zal spreken over: „Ware en valsche vrijheid". C. B. P. T. T. In de verschenen verslagen over de jaren 1933/'34 van de Centrale Bond van Nëd. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (CB.P.T.T.) wordt medegedeeld, dat deze organisatie op 1 Januari j.l. 7284 leden telde. Het aantal vrouwelijke leden beliep 1466. De balans over 1934 wijst een eindbedrag aan van 110.431,28; de geheele inventaris is af geschreven op een bedrag van 1,—, terwijl het bezit der organisatie, ongeacht die der afdeelingen, 110.000,— bedraagt. De C.B.P.T.T., die 116 afdeelingen en 19 vakgroepen telt, is aangesloten bij de Cen trale van Ned. Overheidspersoneel (C.N.O.P.) „Bouwen en Bewaren" Het orgaan van de Bond van Meisjes- vereenigingen op G. G. De zestiende jaargang van dit orgaan, dat van week tot week 17000 meisjes van Gere formeerden huize en hopelijk ook anderen sticht en versterkt, is begonnen. Hoe ontzaglijk veel dit weekblad biedt, blijkt uit het laatste nummer van de vijf tiende jaargang, waarin men heelweb nig lectuur vindt. Eenige pagina's zijn nl. in beslag geno men door het Register en men behoeft dit slechts even oppervlakkig door te zien om overtuigd te worden van de rijkdom aan lectuur, welke wekelijks geboden wordt Voorop gaan uitstekend! want dat is de kem de Leidraden over Gewijde Ge schiedenis, Letterkunde, Maatschappelijke onderwerpen, Opvoedkunde en Zending. En dan volgen in alfabetische volgorde rubrieken over onderwerpen van het leven van alle dag: te veel om op te sommen. Doch dit mogen wij wel zeggen, dat alle eenvormigheid hier vreemd zijn; telkens ontwaart men hoe de redactie voelt „de polsslag van het rijke, volle levexi". Het eerste nummer van de zestiende jaar- gang is zoo iets als de proef op de som. Want daarin marcheeren de verschillende artikelen in de voor hen bestemde rubrie ken in gesloten gelid en met vaste stap op u aan: de redactie blijkt woord te houden. In dit eerste nummer zijn ook eenige artikelen „ter gedachtenis" opgenomen en men vindt er zelfs een verkleinde repro- ductie in van het eerste nummer, versche nen in April 1920. De redactie werd toen gevormd door de dames H. S S Kuype-r, A. Buitelaar, Mt. Kok eri J. Wille. En het Js .begrijpelijk, dat de tegenwoordige hoofd redactrice; mej. J. I-I. Kuyper, een- dank baar woord van herinnering wijdt aan haar overleden zuster en voorgangster; maar ook met vreugde wijst op het feit, dat mej. Tini Kok nog steeds blijft „Bouwen en Bewaren" en elke week met. trouwe toe-wijding hec orgaan verzorgt Een jubileum dus- Voorts wordt in een artikel dankbaar gememoreerd, wat de andere „heldinnen" deden. Doch het geheel wordt overspannen door de vreugde, welke er ligt in de dank bare uitroep: „De goede gunste onzes Gods over ons". Die gunst sterke hoofdredactrice en coni- missie van redactie thans gevormd doox- de dames J. H. Kuyper, A. C H Mulder, F- Jansen van Beek, Tini Kok en M. Parmen- tier om haar „opbouwend en bewarend" werk voort te zetten tot zegen van 17000 jonge dóchters en zoo tot zegen van gansch ons volk. De strijd tusscben twee symbolen door Mr P. BORST Ilf) III. DE STAD DER WOLKENKRABBERS Nederland is economisch wonderlijker dan U.S.A. New York en de wolkenkrabbers hebben mij iets geleerd van wat Amerikaansche afmetingen zijn, O zeker, ik wist het wel: Amerika is groot 125.000.000 inwoners, dat is 18 maal zooveel als in Nederland en heeft een oppervlakte van meer dan 200 maal ons va derland, Eigenlijk zijn deze cijfers beklemmender voor Nederland dan voor de U.S.A Ik hex-inner mij uit een rede van Prof. Jo- sephus Jitta, dat Nederland econo misch een grooter wonder is dan de Vereen. Staten. Bij ons op een vierkante mijl 600 inwoners, in de U.S.A. slechts 40. Waaruit wij deze interessante ge volgtrekking kunnen maken: had Amerika de zelfde bevolkings dichtheid als Ne- dei'land, dan zou het de bevolking van de gehee le aarde bin nen haar grenzen moeten voeden en huisvesten. Ne derland is eert grooter wonder dan de U.S.A.1 Vóór Chrysler sloey Woolworth het record n stond in ons iblad van 3 AprS, De slad der verticale straten Beter heb ik de afmetingen van Amerika dus gezien aan de wolkenkrabbers. En ik heb mij de vraag gesteld, waarom die reuzen-gevaarten hier zijn verschenen. Het antwoord is gemak kelijk te vinden. De city van New York is samengeperst op een smal schiereiland, Manhattan genaamd. De nog smallere Zuid punt van dit reeds smalle schiereiland is de naar Europa toe gekeerde poort van de Nieuwe Wereld. Juist op dat kleine puntje moet ieder zakenman zijn, en er is geen ruimte voor hem. Daar om is men in de hoogte gaan bouwen. Eigenlijk geen huizen meer, maar kleine steden. 20 of 40 liften, boemel of expres, vor men de verticale straten van deze steenen stad. Er zijn wolken krabbers, waar 30.000 menschen dagelijks hun verblijf houden, meer dan in menig bekend historisch stadje. De noi-male ver houdingen zijn omgekeex-d, men bouwt niet meer horizontaal maar verticaal. Paul Morand zegt het met een mooi beeld: De wolken krabbers zijn langs natuurlijken weg ontstaan. Zij zijn als een rivier: hoe nauwer de bedding wordt, des te meer stijgt het water Hoe zijn de wolkenkrabbers mogelijk? De technische omstandigheden zijn voor de behoeften van het zakenleven gunstig geweest Ik geloof niet, dat men in de veen- bodem van mijn woonstad een gebouw van 102 verdiepingen zou kunnen oprichten. In New York is dit anders. Men begint te graven in den grond, meestal vijf étages diep. Op zich zelf dus reeds een gebouw, gekeerd naar het middelpunt der aarde. Maar als men zoo diep is gekomen stoot men op rotsen en hier schuilt de mogelijkheid van torenbouw. Want de rotsgrond is een beter fundament dan zelfs de 13.659 palen onder het Paleis op den Dam. Wolkenkrabbers zijn, althans in technisch opzicht, „huizen, die op een rotsgrond zijn gebouwd". Een tweede gunstige omstandigheid is de ontwikkeling der moderne techniek. Een wolkenkrabber is niet van steen, maar van staaL Tot de bovenste verdieping toe wordt eerst een stalen geraamte opgericht Alles voi-mt een onbreekbaar geheel. Wel wox-den de stalen balken omgeven met steen of béton, maar dat is hoofdzakelijk schijn. Het huis wordt gedragen door het stalen geraamte. Soms woi-dt beneden in de kantoren al gewerkt als men nog aan 't bovenstuk bouwt. Want de Amerikaan houdt van snel afdoen. Voor de 42 verdiepingen hooge Tx-ansportation Building had men slechts 42 dagen noodig. Zijn de wolkenkrabbers mooi? En nu deze vraag: Zijn de wolkenkrabbers mooi? De oudere zeker niet Oorspronkelijk bouwde men alles récht naar omhoog. En men wilde alles mooi maken door een overdaad van smake- looze ornamenten. Er zijn wolkenkrabbers waarin motieven van een Gothische kathedraal zijn verwerkt Zooiets vloekt natuurlijk met den geest van het moderne zakenleven. Tweeërlei invloed heeft de stijl der wolkenkrabbers verbeterd. Het doet mij als jurist goed om te zeggen, dat de eerste invloed die is geweest van de wet. In 1916 was wettelijke voorziening dringend noodzakelijk. Al die recht opgaande torenhuizen, ge bouwd aan betrekkelijk smalle straten, maakten het leven, op de straat tot een sombere schemering. Ik. heb gewandeld tusschen die oude sky-scrapex-s, midden op een zonnigen Meidag, en ik liep in een benauwende spleet, waar de zon onmogelijk kon indringen. In 1916 nu is er een wet aan genomen, die dezen vox-m van bouwen verbood. Het was de zgn. „Zoning Law". Voortaan mocht een wolkenkrabber slechts tot betrekkelijk ge ringe hoogte recht naar boven gaan, dan moest zijn oppervlak worden verkleind. Een soort terrassenbouw dus, waardoor het bovenste gedeelte smal werd en in plaats van een logge kubus een min of meer sierlijke toren werd vex-kregen. Toen nu daarnaast de modex*ne architectuur invloed kreeg op de wolkenkrabbers, heeft men met behulp van dezen terras senbouw prachtige constructies gekregen. De overdadige versie ringen vielen weg. Een edele lijn en slanke vorm maakten nu tot iets heel moois wat vx-oeger tot een afzichtelijk blok werd vervormd. De hoogste en nieuwste wolkenkrabber is de Empire State Building, 102 verdiepingen hoog, met op den top een Zeppe- linmast. Zijn sta tige vorm, zijn soepele lijnen en reine stijl maken dit meesterwerk tot een der fraai ste bouwwerken ter wereld. Vooral uit de verte is het een der mooi ste dingen, die men van New Y'ork kan zien. De wolkenkrab bers zijn niet tot de Zuidpunt van het Manhattan- eiland beperkt ge bleven. Want New York is niet alleen voor mij geworden tot sym bool van Ameri kaansche afme tingen, maar het werd ook een openbaring van snelle ontwikke ling, van ongeloof lijken groei. Inzicht in dien fantastischen groei zal ons straks te stade komen, als we Amerika's economie gaan bekijken. Want ik wijs op deze dingen niet alleen, omdat ik geloof dat zij op zich zelf interessant zijn, maar vooral omdat men dit alles eerst moet zien en overwegen vóór men iets kan begrijpen van de nieuwe sociale en economische ordening, waarvoor President Roosevelt strijdt, de N.R.A. Wij mogen immers de N.R.A, nooit Jen met Hollandsche oogen, maar moeten ze plaatsen in het kader van het Amex-ikaansche leven. En om dat leven te kennen, moet men zich eenig beeld hebben 'verworven van afmetingen 'en ontwik keling van dit land. Deze ontwikkeling lijkt op een sprookje. Enkele tientallen jaren geleden was het reeds iets geweldigs, dat op (ie Zuidpunt van het Manhattan-eiland wolkenkrabbers verschenen. Ruim 100 jaar geleden eindigde New York bij do 22c straat. Thans is de stad uitgebreid tot ver over de 200e straat en telt zij 7.000.000 inwoners, ongerekend de 2.000.000, die nog vlak in de omgeving, in Hoboken, Jersey City, etc., leven. Een stad die 300 jaar geleden nog niet bestond, die voor een eeuw nog weinig beteekenis had, die zelfs 30 jaar geleden nog in geen enkel opzicht was te vergelijken met. de metropolis van het oogenblik, zoon stuk van het mensohelijk leven moet men anders bekijken dan ons langzaam gegroeide Europeesche continent. Wolkenkrabbers als woonhuis! De wolkenkrabbers verschijnen nu overall Niet alleen in de zakenwijken, die trouwens toch reeds meer naar het Noorden zijn verplaatst, maar ook in de woonk\vai*tieren als woonhuizen. Roudom het Central Park leven de welgestelde Amerikanen Huri huizen zijn wolkenkrabbers. Niet voor ieder een! Ze huren een étage, meestal een deel van een étage. Want ook daar is de ge woonte ontstaan, om een zoo groot mogelijk aantal gezinnen op comfortabele wijze in één torenhuis onder te brengen. Dc huur zou U met meevallen! Deze wolkenkrabbers-woonhuizen noemt men apartment-buildings. En zoo is reeds ongeveer bij de 60e straat een geheel nieuw slty-scrapers centrum ontstaan Het allernieuwste is de Radio-City in het Rockefeller centrum. In myn xeisgids van 1931 werd zij nog niet vermeld. Het is een geheel nieuw opgebouwde stadswijk, een wolkenkrabbersgroep waar om. de bekendste radio-maatsohappijen onderdak hebben gevonden. Ik was in *Afrika en Italië New York is nog in ander opzicht voor mij leerrijk geweest, ïk had altijd gedacht, dat er zooiets als „het Amerikaansche volk bestond. Een eigen type, met eigen taal, veelal ook ken merkende trekken in gelaat en figuur, waaraan men dadelijk kan zien: dat is een Amerikaan. Toen ik door New York zwierf heb ik die gedachte moeten opgeven. Op zeker oogenblik bevond ik my midden In Italië. Niets dan echt-Latijnsche zwartoogje kinderen Zelfs de opschriften der winkels Ilaliaansch. Op een anderen dag weer was ik in Afrika. Dat was in de 125e straat Niets dan zwarte gezichten, ook de verkeersagent een neer En zoo is het voortgegaan. Ik heb in New York meer van de landen m Europa gezien, dan mij ooit op mijn reizen in dit werelddeel vergund was. Dit alles tezamen vormde het Amerikaansche voik. En als vanzelf dwaalden mijn gedachten weer naar de N It A vragende: hoe kan de gezindheid van dit volk, van deze vele volkeren worden opgevoed tot één gemeenschappelijk werk of eén nieuwen socialen opbouw? Ik kom uitvoerig op deze kwestie terug. De lezer zal inzien, dat dit heel belangrijk is voor het bpgnjpen van elke poging tot ordening van het bedrijfsleven Ik schrijf dan meteen iets over het negervraagstuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5