De ramp van de „Leeuwerik' Dantzig stelt Hitler-Duitschland teleur MAANDAG 8 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2 (Vervólg van blz. 1) fcige gegevens, maar blikseminslag lijkt me hier niet het geval. Zooals U weet vliegen wij het traject Praag-Rotterdam v.v. reeds acht jaar en 'le laatste vier jaar was de lijn doorgetrokken naar Amsterdam. Zes jaar geleden, op 9 Mei 1929, heb ben we op hetzelfde traject, in de nabij heid van Kassei, een dergelijk ongeluk gehad. Een eenmotorig toestel, dat door atmospherische toestanden gedwongen werd laag in een dal te vliegen is toen met vol gas tegen een bergwand gevlo gen. De drie inzittenden, twee leden van de bemanning en een passagier, zijn daarbij om het leven gekomen. Ijsafzetting maakte toen het op groote hoogte vliegen onmogelijk en evenals thans was oriëntatie door sneeuwstorm bijzonder moeilijk. Maar vóór ue rapporten binnen zijn aldus de Tsjechische directeur is het zeer moeilijk conclusies te trekken. Bliksemslag lijkt me hier uitgesloten, ai komt dit in dat gedeelte van Europa ook nogal eens voor. Alleen in Europa zijn hier aan 32 gevallen bekend. Onlangs is m ijter oore gekomen, dat hoogstwaarschijnlijk de Uiverramp óók fljiri bliksemslag is toe te schrijven. In een deel van het wrakstuk zou een gat zijn ontdekt, dat alleeo door bliksem slag kan zijn ontstaan. Onderhoud met Aler Op het bureau van den vliegdienst heb ben we nog een kort onderhoud met den chef, den heer Aler, gehad. Hij had een telefonisch gesprek gehad met de K. L. M.-mannen, die naar Brilon waren vetrokken. De oorzaak van de ramp is op dit oogenbhk nog niet vast te stellen. Uit verschillende verklaringen van oogge tuigen staat wel vast dat Soer eenigen tijd in de omtrek heeft rondgecirkeld. Soms werd het motorgeronk veraf gehoord en dan weer dichterbij De koers werd dus niet normaal gevlogen. Soer had blijkbaar een reden om een geschikt landingsterrein te zoeken. Wat hiervoor de aanleiding was is natuurlijk nog volkomen onbekend. Er stond een hevige sneeuwstorm en er zal on getwijfeld op de vleugels ijsafzetting hebben plaats gehad, wat ook al een reden was om lager te gaan vliegen Wordt er rekening gehouden roet de mo gelijkheid van blikseminslag? „Neen", meende de heer Aler, „bij blik seminslag cirkelt men niet rond. Het toestel vloog in een vallei, het dal ,Van het riviertje do Diemei, een zljstroom van den Weser. Door het dal loopt een weg en een spoorweg. Zoover wij op de kaarten hebben kunnen nagaan, is Soer daar in 'n sneeuwstorm terechtgekomen en toen tegen de steile heilling opgevlogen. De Burgberg is tusschen 400 en 500 m. hoog. Maar. zoo oindigde de heer Aler. het blijft zoolang de rapporten tïiet binnen zijn een ques- tie van gissen. De diensten zullen gewoon voortgang hebben. Tenslotte deelde de heer Aler ons mede, 'dat de lijken van de slachtoffers hoogst waarschijnlijk Dinsdag as. in Nederland zullen aankomen. De verschillende formali teiten hiervoor worden verricht door den Iheer Laponder, vertegenwoordiger van de K. L. M. in Duitschland, die zich onmiddel lijk na het bekend worden van het tragisch bericht vanuit Berlijn naar Brilon heeft ge spoed. Voorts zijn reeds opnamen en teeke- ningen gemaakt van de wrakstukken van het toestel. Ook de technische commissie kan binnen korten tijd xn het vaderland worden terugverwacht Begrafenis der slachtoffers Naar wij vernemen staat het thans Vast dat het stoffelijk overschot van de slachtoffers van de ramp met de „Leeuwerik" naar ons land zal worden overgebracht en waarschijnlijk te Am sterdam ter aarde zal worden besteld. Het stoffelijk overschot van Mr. de Vlugt zal afzonderlijk worden begraven. Alleen dit lijk kon nog worden geïdentifi ceerd. De zes overige slachtoffers zullen in een gemeenschappelijk graf worden be graven. De eerste reis naar Praag Onze gedachten gaan terug naar den ïsten April, dien Maandag, toen de dienst HollandPraag door dezelfde Leeuwerik, die thans als een tragische ruïne in een eenzame streek ergens in Duitschland ligt, is geopend. Kalm en rustig .onverzettelijk en energiek, vertrok Soer met zijn F XII van Schiphol om de afgevaardigden van Amstel- en Maasstad veilig naar de Tsjechische hoofdstad te brengen. Ook toen was de reis niet gemakkelijk, maar bij Piet Soer, de Pe likaan-vlieger, wisten wij ons veilig. Zijn breede rug. die we in de cabine te zien kre- gen, wekte vertrouwen, zijn bekwaamheid kenden we allen. Ook dien dag was het weer niet ideaal; we klommen tot ruim 3500 M. en de passa giers genoten van hèt prachtig gezicht op de zon-beschenen wolken. Rustig vlogen we op groote hoogte over de plek, waar eenige dagen later het vreeseijk ongeluk een einde zou maken aan zeven levens Veilig bracht Soer ons in Praag, on van den kranigen vlieger werd hij de aangena me vlotte causeur, die zonder pose, een voudigweg vertelde van zijn reizen en van zijn prachtig vak. „Een vak, dat ik voor geen enkele andere betrekking zou willen rui len; wanneer ik nog eens kon beginnen, werd ik wéér vliegei." Zoo getuigde hij van zijn liefde voor zijn werk cn van zijn be wondering voor de maatschappij, in wier dienst hij was. Thans is Soer, de geboren vlieger, wegge rukt uit het corps van mannen, dat de K. L. M. groot heelt helpen maken. Ook de velen, die hem kenden en ebwon- derden zullen hem niet vergeten, bij zal blijven leven in hun herinnerr.g als 'n voor beeld van energie en plichtsbetrachting. Rouwbeklag Gouverneur Generaal SOERABAJA, 8 April. (Aneta). De Gouver neur-Generaal seinde het volgende aan de directie van de K.L.M.: Diep onder den indruk van de ramp, wel kt andermaal de K.L.M. trof, betuig ik haar directie en personeel mijn hartelijke sympathie. Wil aan de nabestaanden van de zoo smartelijk om het leven gekomen vliegeniers en technici de verzekering geven van mijn oprechte deelneming. Piloot Prillewitz' loopbaan Aneta meldt uit Batavia: Ds Gouvrneur- Generaal gaf reeds uitdrukking aan de groote verslagenheid, welke naar aanleiding van de Leeuwerik-ramp in Ned. Indiiö heerschL Hierbij is ook om het leven geko men, de piloot Prillewitz, die in 1898 te Soekaboemi werd teboren. Wijlen Prillewitz bezocht aanvankelijk de tandbouwhoogeschooi te Wageniogen, daar hij voor landbouwkundig» bestemd was, evenals zijn broer, de bekende expert van be< theeproefstation. Tijdens zijn studie werd hij benoemd tot reserve-vliegenier en bracht het tot eerste luitenant Hij liet zijn land bouwstudie varen ^m zich geheel aan de vliegerij te gaan wijden. Na aanvankelijk li. dienst van de K.L.M. te zijn geweest, trad hij 1 September 1928 in dienst van de K.N.I.L.M. Hij was de oudste vlieger van de Inische Luchtvaart-Mij. Op 28 Juni 1934 ging hij met verlof en wel via Amerika om aldaar studie te maken van de luchtvaart Vervolgens vertrok hij naar Europa, waar hij volgens afspraak langer zou verblijven voor bestudeering van het Douglas-vliegtuig, in verband met de uitzending van Douglas- vliegtuigen naar Ned. Indië. De vraag rijst thans, wie nu de studie van dit type vliegtuigen op zich zal namen. INDRUKKEN UIT DE RESIDENTIE Aanstonds na bekend worden van de jong ste ramp, die onze K.L.M. had getroffen en later héél het 'Nederiandsche volk .hui veren deed richtten onze schreden zich, als in de dagen van de Uiver-catastrophe, weer naar het Hoofdkantoor aan den Hof weg, dat als het centrale zenuwstelsel van onze burgerluchtvaart kan worden be schouwd Op het Buitenhof Voor de nog weinige ingewijden lag het Buitenhof met z'n kille natrium- verlichting er naargeestiger en akeli ger bij dan ooit te voren. Het „hupen" van de spaarzame auto's, die tegen zevenen over het doodsche asphalt gle den, klonk als gekrijsch van roof-* vogels in den nacht In deze oogen- blikken zat uitgaand Den Haag nog wat gezellig na te praten aan den disch, of maakte reeds aanstalten om 6traks te gaan genieten van het tra- ditioneele Zaterdagavond-vertier. Hier door was het in het hartje van de Hofstad nog drukkend stil. Ook voor het K.L.M.-gebouw viel nog niets waar te nemen, dat uiting gaf aan de jobstijding. De tientalion meters blauwe neonbuis, die iederen avond weer opnieuw den voorgevel scherp afteekenen, flikkerden niet anders dan anders. En tóch..., het kostte ons eenige moeite om los te blijven van den fantastischen indruk, als viel dit maal in die flikkering een graad van ner vositeit te onderkennen... Als we binnenstappen en de hooge klapdeuren daarisij een angstig knarsen doen hooren, .heerscht in de wacht kamer de sfeer van een kerkhof. Eén enkel zwak electrisch lampje stelt ons nauwelijks in staat, de ons overigens goed bekende ruimte veilig te betreden. We kloppen op eon deur. Een schakelaar klikt. En direct daarop verschijnt een der employé's, waarvan we vernemen, dat de heer Plesman juist gearriveerd is voor een conferentie met z'n kleine staf van ge trouwen. Nieuws valt er nog niet mee te deelen en dus wachten we maar geduldig op een der banken in de nu fel beschenen hall Buiten wordt het levendiger en drukker. Het geroezemoes neemt voortdurend toe. De radio heeft er namelijk al voor gezorgd, EEN HARDE SLAG Weer heeft een harde slag de K.L-M. getroffen, Weer is een schok van schrik door Nederland gegaan De sterke Leeuwerik gevallen in het stof en In enkle tellen tijds in laaie brand vergaan! Als in een oogenblik zijn zeven stoere mannen Vanuit de hooge vreugd geslingerd in de dood. Ik kan één naam, één man niet uit mijn denken bannen De wakkere Piet Soer, de Pelikaanpiloot. Ontzettend is de slag, ontzettend voor de vrouwen, Ontzettend voor de koene Luchtvaart-Maatschappij. Ons gansche vaderland zal met de droeven rouwen. God sta ze in hun smart met Zijn genade by. (Nadruk verboden.) LEO LENS Het heuvelland van Sauerland, waar de leeuwerik" verongelukte- aan stuurmanskunst worden verondersteld Dan neemt Plesman besluiten voor in structies: Pattist vertrekt vanavond nog Bljnen moet er ook zoo gauw mogelijk heen En van der Melllen eveneens. En terwijl aan deze beslissingen ultvoe ring wordt gegeven, valt er op straat geen sterveling meer te bekennen. We zijn den Zondag al Ingegaan. Doch op een eerste étage aan den Hofweg brandt nog steeds licht en flitsen allerlei gedachten rond: Bangkok... Ruthbah..., Brilon... Wanneer, en voor wie zullen nieuwe maat regelen als deze moeten worden getroffen... dat tallooze land- en stadgenooten van de droeve mare op de hoogte zijn gesteld. Al meer worden de trottoirs op den Hof weg bevolkt Dichter en dichter worden de drommen nieuwsgierigen. Steeds talrijker het aantal bedrukte gezichten. En binnen het kwartier wordt het verkeer bijna ver sperd door een duizendkoppige menigte, die spreekt van Piet Soer, als gold het een eigen broer. In dezen geest, die niet de minste twijfel aan ontroering en modeleven overlaat wor den voor de spiegelruiten, waarachter wij hebben plaats genomen, de gesprekken ge voerd. Gaat het er aanvankelijk nogal luid ruchtig naar toe. langzamerhand klinken de stemmen zachter en zachter. Nu wordt er innerlijk gedeeld in de deernis, die daar ergens bij Kassei veroorzaakt werd... Middelerwijl slaan auto-portieren open en dicht. K.L.M.-officials gaan aan ons voorbij met gebogen hoofden. Zij beklimmen ge jaagd de trappen om straks sprakeloos land kaarten open te vouwen en zich nauwkeurig te oriënteeren, waar 's middags één vogel uit hun trotsche volière neerstreek voot altijd... Na bet doorlezen der telegrammen, die uiteraard oog geen bijzonderheden melden, en wal passen en meten, wordt er geruimen tijd gedelibereerd. Maar eenige zekerheid omtrent de aanleiding van de ramp ont staat hiermee natuurlijk niet Het blijf» een gissen. vleugels... Maar in geen geval mag gebrek Waar de leeuwerik" verongelukte. BUITENLAND De twee derden, noodig voor Grondwetsherziening niet behaald In de vrije stad Dantzig was, zooals be kend reeds lang eon Nazi-meerderheid. Het was Ln Mei 1933, dun kort na de over winning van het Hitlerianisme in het groute Duitschland zelf, dat 't natiocaal-socialisme bij de verkiezingen een meerderheid van 56 pet behaalde. Deze meerderheid was niet voldoende iro de Dantziger Weimar-grondwet te wijzigen in nazi-geestt en het is dus te verstaan, dat de N.SB. te Dantzig naar het oogenblik heeft uitgezien waarop zij met kans van slagen een nieuwe verkiezing voor den Volksdag zou kunnen doen houden. Toen nu in November jj. de districts- en gemeenteraadsverkiezingen nogal gunstig voor de nazi's waren uitgevallen, hebben zij. in overleg met Berlijn, de krachtproef gewaagd. Dp bekende leuzen werden aangeheven De bekende terreur tegen de tegenstander* werd op alle manier in werking gestold en vrij algemeen leefde men in de verwachting, dat het nu wel zou lukken om de benoo digde twee derden meerderheid te bereiken Temeer omdat men, op het voorbeeld van de Saar-etemming 80.000 personen in extra-treinen gratis naar Dantzig zou ver voeren, terwijl de Duitschf kopstukken Gö- ring, Hess, Streicher en Göbbels naar ne vrije stad werden gedirigeerd om de mass.i te imponeeren. Ondanks al deze machtsmiddelen hebben de nationaal-socialisten niet de tweederden meerderheid kunnen behalen. Zij hadden 66,66 pet van de kiezers aan hun zijde moeten hebben, doch ze zijn niet verder gekomen dan 59.93 pet. Uitgebracht zijn 232,279 stemmen Hiervan verkregen de Nationaa 1-Social. 139.200 (109.029) st Socdaal-Deinocr. 37.530 (37.882) Communisten 6.880 (14566) Centrum 30.059 (31536) Nationaal Front 9.760 (13.5961 Lijst Pietsch 750 De Poolsche mind.h. 8.100 (6.743) 232.279 (210.152) st. De cijfers tusschen haakjes geplaatst ge en het aantal stemmen weer, dat de par tijen behaalden tij deus de verkiezingen vao den 28sten Mei 1933 De zetelverdeeling is in den nieu wen Volksdag thans vermoedelijk de volgende: N&tlon&al-Socialisten 42 (38) Sociaal-Democraten 12 (13) Centrum 9 10 (10) Communisten 2 (5) Nationaal-Front 3 (4) Pietsch Polen 3 (2) De verkiezingen hadden een rustig ver loop, al heeft de N.S.D_A.P. den geheelen dag nog een luidruchtige propaganda ge maakt, die de verkiezingsactie van de an dere partijen danig in de verdrukking bracht Middelen als het ronddragen van een pop aan de galg (voorstellende den so cialistenleider Brill), het inwerpen van rui ten en het besmeuren en beschilderen van de .villa van den aanvoerder der nat.-soc, eenheidslijst Steiner, kwamen voor. De nazie-opposant de gematigde Rausch- nigg, voormalig president van den Dantziger senaat, die onlangs door z'n tegenstander den feilen Hitleriaan Forster Is weggewerkt en alp senaatspresident vervangen door Grei- ser, is gisternacht naar Polen uitgeweken, nadat hij tevoren ln vele exemplaren een aansporing om op de nat-soc. eenheidslijst te stemmen in de straten van Dantzig had doen verspreiden Rauschnigg beschuldigt daarin Forster van het streven naar d1* dic tatuur. dat z. i. de internationale positie van Dantzig in gevaar zai brengen. De Duitsche pers toont zich zeer ver stoord op den verkiezingsuitslag, dien zij wijt aan de .^leugens" ten nadeele van het nationaal- socialisme door de tegenstanders verspreid. De „Montag" schrijft, dat het centrum zich tegen de naL-soc. verbonden had Marxisten en communisten Forster heeft in een radio-rede betoogd, dat de verkiezingen bewezen hebben, dat de overgroote meerderheid der bevolking voor Hitler is. Kenmerkend voor de middelen, welke van nat.-soc. zijde waren aangewend om met deze verkiezingen een geweldige overwin ning te behalen, was een Zaterdag j.l. nog door Göbbels te Dantziger Werder uitge sproken rede. waar'.n hij o.m. zeide, dat een partij, die het Christendom slechts in den mond voert, steeds zoo handelt alsof de lieve God haar fractiecollega was, terwijl het nationaal socialisme een Christendom van de daad toont en deze zoogenaamde Christelijke partij ook geen enkele zoodani ge actie daartegenover kan stellen. Het ge- heele Duitsche volk kijkt thans naar Dantzig gelijk Dantzig naar het Duitsche volk kijkt Het Duitsche volk heeft vele jaren bezorgd heid gevoeld om Dantzig. Voor eenige maan den heeft het volk van het Saargebied be wezen, Qlat het Duitsch is, thans moet Dant zig bewijzen, dat het Duitsch is. Dantzig heeft inderdaad bewezen, dat het Duitsch is, maar niet, dat Duitsch en natio- naal-socialistisch identiek zijn. Rome en Addis Abeba Abessynië dringt op spoedbebandellng De regeering van Abessynië heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond ver zocht het geschil tusschen Italië en Abes synië te plaatsen op de agenda der bijzon dere raadszitting, welke 15 April te Genève begint De secretaris-generaal. Avenol, heeft Abessynische regeering bericht, dat hij dit verzoek doorzendt aan de leden van den raad, welk college alleen bevoegd is de ageqda dier zitting te Wijzigen of uit U breiden. In Volkensbondskringen wordt het Abes gynische verzoek opgevat als een aandui ding, dat het geschil zich ernstiger laat aan zien. Staatsvijand no. x gevangen Na maandenlang achtervolgd te zijn is bij Forth Worth in Texas de „staatsvijand nr. 1" Ray Hamilton bij verrassing gear resteerd. De politiebeambten richtten hun revolvers op nem en konden hem zonder eenigen tegenstand grijpen. Deze beruchte gangster was in Juli j.l. uit de gevangenis te Huntsville, waar hij zijn terechtstelling afwachtte, ontsnapt In 1633 is hij wegens bankovervallen tot 263 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tweemaal wist hij uit de gevangenis te ontsnappen. Thans zal er wel voorgoed een einde zijn aan zijD avonturen. EDEN KAN NIET NAAR STRESA Heeft een hart-aandoening Uit Londen wordt gemeld, dat de Lord geheimzegelbewaarder Eden Zon dagmiddag door een specialist onder zocht is. die oen hartaandoening con stateerde, als gevolg van zijn lucht reis. die vooral tusschen Praag en Keulen zeer moeilijk is geweest Eden zal vier zes weken volkomen rust moeten houden. Men acht het nu zoo goed als zeker, dat Mac Donald als. hoofd der delega tie naar Stresa zal gaan LONDEN, 8 April. Officieel wordt mede gedeeld, dal de Lord Zegelbewaarder Eden tengevolge van zijn ziekte niet kan deel nemen aan de buitengewone zitting waarin het Kabinet heden bijeenkomt Evenmin hil in staat den minister van buitenlai sche zaken Simon te vergezellen paar conferentie te Stresa, die Donderdag a.s. zal beginnen. Zoqals reeds werd gemeld had Eden Za terdag een informeele bespreking met Si mon en met den permanenten onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken Sir Robert Vansittart, over het resultaat van zijn besprekingen te Moskou, War schau en Praag. Na de mededeeling van Edens ziekte bracht Simon gisterenmiddag aan Eden een bezoek, waarna namens minister pre sident Mac Donald de volgende mededee ling aan de pers werd verstrekt: De eerste minister is uit persoonlijke en politieke overwegingen met diep leedwezen vervuld over de ziekte van den Lord-Zegel- bewaarder Eden. Race-ongeluk in Frankrijk Dertig personen getroffen, waarvan drie dood en vijf hopeloos. Bij de Zondag te Chateau Thierry (dep. Aisne) gehouden autorennen is de Italiaan- sche coureur Cattanieo met zijn auto in do omstanders gevlogen, waarbij dertig perso nen werden getroffen. Drie hunner waren op slag dood. Zestien zijn zwaar, ten deele levensgevaarlijk gewond. De overigen heb ben lichte kwetsuren bekomen. Cattanieo zelf bleef ongedeerd. Volgens latere berichten is de toestand van vijf gewonden hopeloos. Het ongeluk moet toegeschreven worden aan het breken van een remveer, nabij do finish. De verdere wedstrijden werden onmiddel lijk afgelast. Vernielende stormen in de Vereen. Staten Tal van dooden en groote verwoestingen NEW-YORK, 8 ApriL De Vereen. Staten zijn door zware stormen geteisterd, die veel materieele schade heeft aangericht en veel slachtoffers heeft geë'uscht. In den Staat Mississippi werden veertien personen gedood en meer dan honderd gewond door een wervelstorm, die boven de stad Mac- comb woede. In totaal werden in de Zuidelijke Efcaten Louisiana Texas. Alabama en Florida 34 per sonen gedood en honderden gewond. In de stad Gloster In den staat Mississippi werden 150 gebouwen, waaronder drie kerken, vernield. In Louisiana sloeg een woonschuit om en vonden zien personen den dood in de golven. In het Westen en Midden-Westen werd in de staten Missouri en Illinois door meeuw en regenbuien groote schade aangericht. Duizen den in het getroffen gebied zyn dakloos. Hess spreekt te Dantzig In een in de vrijstad Dantzig gehouden verkiezingsrede sprak Hitlers plaatsvervan ger Rudolf Hess uitvoerig over Duitschlands buitenlandsche politiek. Hij zeide. dat Duitschland met de grootste reserve staat tegenover alle plannen waarbij Duitschland internationale verplichtingen op zich moet nemen, zonder waarborg, dat de deelgenoo- ten hun eigen verplichtingen beter zullon nakomen dan van 1918 tot heden bij de ontwapening. De politieke leiders van het derde rijk zijn er trotsch op, dat het program van het nat.-socialisme thans in de daad kan w den omgezet Dat is het verschil met Russische leiders, die hun program, de we reldrevolutie niet kunnen uitvoeren. Maar als zij dit toch willen, kunnen zij moeilijk deeigenooten zijn van verdragen, waarbij Duitschland zich kan aansluiten. De pogin gen der Engelsche staatslieden een duur zame vredesbasls te scheppen zullen naar Duitschland hoopt, tot succes leiden, ook al voelt het lichten twijfel over de begeleiden de omstandigheden van de reis naar Mos kou. waar vertegenwoordigers der wereld revolutie toastten op Koning George van Engeland, den neef van wijlen Tsaar Ni co laas. Al kunnen wij moeilijk besluiten tot ver dragen met een staat, die de wereldrevolu tie wil, dan maken wij er toch aansDraak op, dat dit berust op bezorgdheid voor de Europeesche cultuur. Want als wij een ver drag sluiten, kan de wereld er op vertrou wen. dat wij het onvoorwaardelijk zullen ln acht nemen. Het Duitschland. dat thans verdragen sluit, is een Duitschland. dat zijn eer boven alles stelt Drie maanden extra diensttijd in Frankrijk De Fransche ministerraad heeft Zaterdag besloten tot een extra diensttijd van drie maanden voor het vrijkomende contingent, hetgeen in verband staat met het moment dat de opleiding van de nieuwe lichting, van April voldoende gevorderd zal zijn en als compromis is te beschouwen tusschen de in het hooge militaire comité voorge stelde verlenging van den diensttijd met ten hoogste zes maanden en de opvatting der linksche kringen, die tegen elk langer in dienst houden van dit contingent gekant waren. Het contingent, dat volgens 't communiqué op 160.000 man is te stellen, zal gebruikt worden voor de grensbewaking. Keizer Kang Teh te Tokio Trouwe bondgenootschap. Uit Tokio: Ter eere van den Zaterdag morgen in Tokio aangekomen keizer van Mandsjoekwo, Kang Teh, is een feestmaal tijd gehouden, in den loop waarvan zoowel de keizer van Japan als ook de kAizer van Mandsjoekwo het woord hebben gevoerd. De keizer van Japan begroette den keizer van Mandsjoekwo met harte lijke woorden als bondgenoot, waarop keizer Kang Teh antwoordde, dat Mandsjoekwo trouw achter Japan staat, jegens welk land het steeds tot dankbaarheid verplicht is. Het bond genootschap tusschen Japan en Mand sjoekwo, dat onverbrekelijk is, draagt in hooge mate bij tot de in standhou ding van den vrede in Oost-Azië en in de wereld. Kunst cn Letteren. Japansche critiek op Engeland Door den woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken. Uit Tokio: De woordvoerder van het Ja pansche ministerie van buitenlandsche za ken, Amau, heeft scherpe aanvallen gericht tegen de Engelsche vlootpolitlek en tegen de Engelsche politiek in het Verre Oosten. Amau oefende deze critiek in verband met de commentaar, dien hij leverde op de verklaring van Engeland, dat het bereid was China financleele hulp te doen toeko men. Hieruit valt volgens den Japanner te concludeeren. dat Engeland voornemens is zich actief te mengen in de Aziatische ver houdingen. Het heeft volgens hein den schijn alsof Engeland zich weder de con trole over alle zeeën wil verschaffen. RADIOCONFLICT IN HET VERRE OOSTEN Tusschen Rusland en Japan. Uit Tokio: Het Russische radiostation Wladiwostok heeft zijn zend-energie vor- sterkt tot vijftig kilowatt, waardoor het Ja pansche station Hamamatzu gestoord wordt. Bovendien zendt Wladhvostok communisti sche redevoeringen in de Japansche taal uit en werkt het station op dezelfde golflengte als Hamamatzu. -Van Japansche zijde dreigt men, wanneer de Russen geen gevolg geven aan het inge diend protest, op dezelfde golflengte rede voeringen in het Russisch over de misluk kingen van het Russische communisme te zullen gaan uitzenden. DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA Uit Washington: De vakvereenigingsbond schat het aantal werkloozen op meer dan 11 millioen. Volgens den bond ziju er in hit geheel geen vooruitzichten, dat dit cijfer vóór den herfst verlaagd zal worden. De eenige mogelijkheid tot verbetering is gele gen in de werkerschaffingsmaa trege 1 e n der regeering. Het totaal aantal personen, dat onder steuning ontvangt, wordt op 22 millioen SPOORWEGONGELUK IN MANDSJOERUE Dertig dooden. Uit Hsingking wordt gemeld, dat In Mand- sjoerije een ernstig'- botsing heeft plaats gehad. Op een der baanvakken van den Zuid Mandsjoerijschein spoorweg zijn een Japansche militaire trein en een personen trein. waarin in hoofdzaak Mandsjoerijsche militairen hadden plaats genomen, met el kander in botsing gekomen. Een munitie wagen van cie Japanners is ln de lucht ge vlogen. Ongeveer dertig soldaten zijn ge dood, Er zijn veel gewonden. Kort Nieuws Koningin Astrid bracht te Kortrijk en eenige omliggende plaatsen een bezoek aan talrijke noodlijdende families, aan welke zij geld en kleedingstukken heeft doen Uitdee- len. Dézer dagen zal zij zich met hetzelfde doel naar een der meest onder de crisis lijdende streken van het Waalsche land be geven In den strijd met de roode troepen !rt China keerde de krijgskans ten gunste van Tsjang Kai Tsjek. VEREENIGING VAN GEREF. ORGANISTEN De Vereeniging van Organisten bij de Geref. Kerken hoopt Zaterdag 4 Mei a.8. te Utrecht de jaarvergadering te houden. Voor de behandeling van een onderwerp is aan gezocht Dr. R. Mulder, rector van het Geref. Gymnasium te Leeuwarden en leider van „de Kring Leeuwarden" der Vereeniging. GOSTA BERLING Het origineele manuscript van Selma La- gerlöfs Gösta Berling is dezer dagen door de Zweqdsche Koninklijke Bibliotheek gekocht van de weduwe van den journalist Hellberg. MENGELBERGFEESTEN Bij gelegenheid van prof. Willem Mengel- bergs 40-jarig jubileum worden te Amster dam van 2—9 Mei feesten georganiseerd. 2 Mei: Concertgebouw orkestconcert (Die- penbrocks Te Deum, Bodings 3e Sympho nic, Pijpers Fêtes galantes en Romance, v. Brucken Focks liederen en Voormolens Baron Hop). 3 Mei: Concertgebouw, kleine zaal, kamer muziekavond (muziek van Röntgen, Diepen- brock, Van Lier, Landré, Andriessen, den Hertog. Ketting en Apeldoorn) 4 Mei: feestvoorstelling van Elektra door de Wagnervereeniging. 6 Mei: kamermuziekavond (Voormolens 2e sonate, volksliederen van Schafer en v, Brucken enz.). 7 en 9 Mei, orkestconcert (werk van v. Otterloo. Sam Dresden, v. Gilse, Enthoven, Bosnians. Wagenaar. Zweers, Dopper, Rönt gen, Landré, Monnikendam, R. Mengelberg). RIJKEN IN SOVJET RUSLAND Naar de correspondent van de Daily Telegraph meldt, is de rijkste tooneel- scjirijver Ln Sovjet, Wassili Sjkwarkin. Hij ontvangt 6% van de recette der opvoeringen en geniet allerlei speciale voorrechten. Zijn vermogen beloopt in de millioenen roebels. JOHAN FABRICIUS die thans in Indië, zijn geboorteland vertoeft, werkt daar aan een boek over Indië HET DONKOZAKKENKOOR PLATOFF dat in Februari een tournée maakte hier te lande, zal eind April tot begin Juni een tweede tournée door ons land maken MARIE VON EBNER ESCHENBACH Zr. Machtildis Alkemade deed bij H. Stlasuys Söhne te Graz haar proefschrift aan de R.K. Universiteit te Nijmegen ver schijnen over Marie von Ebner Rschenbach. Deze monografie steunt op talrijke onderzoe kingen en geeft een indringende behande ling zoowel van het leven als de werken als de gedachten van deze Oo6tenrijksche schrijf ster, die ook in ons land lezers heeft ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2