DONDERDAG 4 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND HET DUITSCHE LUCHTLEGER GELIJK AAN HET ENGELSCHE Hitier erkende het tegenover Sir John Simon 'Achttienhonderd gevechtsen bombardements-vllegtuigcn Uit London: Afgevaardigde Sir Charles Cnyser heelt gistermiddag in hot Lagerhuis den minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, gevraagd, of rijkskanselier Hit- lor tijdens de besprekingen te Berlijn eeni- gerlei aanduiding had gegeven betroffende ae tegenwoordige sterkte van het Duitsche luchtwapen. Sir John Simon antwoordde daarop: Ja, in het verloop van doze besprekin gen deelde de Duitsche rijkskanselier in algemeeno uitdrukkingen mede, dat Duitschland pariteit met Engeland in do lucht bereikt had. Reuter meldt uit Berlijn: Het is onmoge lijk, officieelo cijfers te bekomen ter beves tiging van de mededeeling van Hitier aan sir John Simon inzake Duitechlands bewa pening in de lucht, maar in Duitsche lucht vaartkringen werd verleden week te ver staan gegeven, dat Duitschland thans reeds in het bezit is van 1800 gevechts- en bom bardementsvliegtuigen. Voorts zouden el- ken dag vier zulke vliegtuigen klaar komen. Over de debatten in het Lagerhuis wordt nog gemeld, dat zoowel Churchill als Lans- bury naar aanleiding van de verklaring van Simon hebben aangedrongen op een bespre king van de kwestie der luchtstrijdkrachten door het Huis. Polen blijft tegen het Oostpact DE FRANSCHE LANDS VERDEDIGING Afspraken met de generale staven yan Rusland, Tsjecho-SIowakije en Italië? 'Doortocht door België en directe Russische hulp in de lucht PARIJS, 4 April. In de Kamercommissie - Voor de lacdsvordodiging 'hebben, zooals be kend is, gi«teren de Minister van Oorlog on do Minister voor de Luchtvaart mededeeling gedaan omtrent den huidigon stand dor Fransche landsverdediging. Aan het slot van de zitting werd een kort communique gepubliceerd, waarin om trent het besprokene weinig bleek. Volgens het rechtsgenchto Kamerlid iTaittinger, die volgens de socialistische populaire" en de communistische „Huma nity" aan journalisten tamelijk uitvoerige mededeelingen zou hebben gedaan omtrent de verklaring van minister Maurin en ge neraal Denain, zouden beiden minLstors gich zocr pessimistisch hebben getoond. De minister voor de luchtvaart Denain achtte de tegenwoordige voorraad brand bommen volkomen onvoldoende. De minister had verklaard, dat tussdhen 'de generale staven van Frankrijk, Sovjet- Husland, Tsjecho-SIowakije en Italië over- eenkomsten bestonden. De minister van oorlog Maurin had hier aan toegevoegd, dat met België was over- cengekomen. dat ingeval van een Duitsch- Franschen oorlog de Fransche troepen vrije doortocht hadden. Bovendien zou in geval Van oorlog de Russische luchtvloot Frank rijk onmiddellijk te hulp kómen. Dénain zou voorts uitvoerige mededee lingen hebben gedaan over omvangrijke Fransche orders voor .vliegtuigen in het buitenland. De tweejarige diensttijd in Frankrijk Betoogingen verboden Uit Parijs: De prefect van politie he9ft, ter vermijding van verstoringen van de orde, eenige demonstraties tegen den tweejarigen diensttijd," die voor Zondag a.s. waren uit geschreven. verboden. Op desbetreffende vragen van vertegen woordigers van uiterst links verklaarde 'de minister van binnenlandsche zaken, dat de prefect van politie gehandeld had op grond van een besluit der regeering en dat hot verbod niet zou worden opgeheven. Oostenrijk wil den dienstplicht invoeren Toestemming gevraagd aan de groote mogendheden. Na een Dinsdag gehouden kabinets raad heeft de Oostenrijksche regeering een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat Oostenrijk aan de groote mogendheden het recht vraagt om een beperkten dienstplicht in te voeren. Volgens welingelichte kringen, aldus Reuter, zou men op het oogenblik voornemens zijn de effectieven van het leger van 30.000 op 60.000 man te brengen. Italië reglementeert de effecten speculatie Uit Rome: Ten einde de speculatie op de effectenbeurs te rogiementeeren heeft de minister van financiën besloten, dat van 1 April af de opdrachten, hetzij tot inkoop, hetzij tot verkoop van aandeelen, op termijn zullen moeten worden vóórafgegaan door het deponeeren van de transactie of door een dekking in. contanten yan 23 pet. De ariër-paragraaf in een Poolsche gemeenteraad. Een „behandeling" met de vuisten Uit Warschau: In den gemeenteraad van Uodz is door den regeeringscommissaris de onlangs aangenomen ariër-paragraaf in strijd met de grondwet en derhalve ontoe laatbaar verklaard. In dezelfde zitting kwam het na oen scherpe anti-semiotische redevoering van een natioaal democrati- schen afgevaardigde tot ernstige vechtpar- tijen tusschen nationaal democraten en Joden, Eden naar Praag vertrokken „Stresa zal niet het begin zijn van het duizendjarig rijk Eden is gisternamiddag even over vijf uur per trein van Warschau naar Praag ver- Een communiqué is gepubliceerd, waarin feitelijk alleen wordt gezegd, dat men elkander wederzijdsch heeft ingelicht, dat de gedachtemvisseling een informatorisch karakter had en dat men het eens was over de doel matigheid van het handhaven van een nauw contact met het oog op de ver dere ontwikkeling van den politieken toestand in Europa Beek zou Eden een uitvoerig memoran dum over do zienswijze van Polen hebhon meegegeven. Reuter meldt nog: Pilsoedski schijnt met militaire nauwgezetheid elk voor stel tot ©en compromis, waaraan Beek ten aanzien van het Oostelijk pact had kunnen denken, vernietigd te hebben. De speciale Havas-correspondent te War schau heeft in Poolsche kringen vernomen, dat Beek en Pilsoedski er met nadruk te genover hun Britschen gast op gewezen heb- dat de oppositie van Polen tegen de clausule van wederkeerigen bijstand in het Oost-pact niet hot gevolg is van een zooge naamde afhankelijkheid van Warschau van Berlijn, maar op uitsluitend Poolsche over wegingen is gebaseerd. In Britsche kringen te Warschau is men. volgens dien correspondent, van oordeel, dat het nog mogelijk blijft, een compromis te vinden voor de kwestie van 't Oost-pact Te Parijs deelt men het optimisme van dien ITavas-man te Warschau allerminst. Integendeel, de Fransche bladen zijn ven stoort! nu zij begrijpen, dat de politiek van Warschau geen enkele wijziging heeft on dergaan. Vandaar staan zij nu ook vrij sceptisch tegenover de motieven, welke de Poolsche regeering een uttuoodiging aun Laval deden richten. „Ieder blijk van toenadering, van welke zijde hot ook komt, moet met voldoening ■orden begroet", schrijft de Petit Parisien" „maar de Poolsche toenadering is weinig spontaan en de vriendelijkheid van War schau komt wat Iaat. De indrukken van Edens gesprekken in de Poolsche hoofdstad zijn weinig bemoedigend. Polen handhaaft zijn verzet tegen het Oostpact, het gaat voort zich af to scheiden van de vredelie vende naties". Thans komt lanzamerhand Eden moet nog slecht® even te Praag zijn licht opste ken de vraag aan de orde wat de Engel- sche regeering met den verkregen kijk op de gezindheden in de bezochte hoofdsteden zal verrichten wanneer hot straks aan de conferentie-lafol te Stresa zal hebben plaats Het Memelvraagstuk (Van onzen Dultschen correspondent) Minstens even sterk als de geestdrift over het bescheiden eindresultaat der besprekin gen tusschen de Engelsche ministers en de rijksregeering is de verontwaardiging over het vonnis, dat juist terzelfder tijd te Kowno door het militaire gerechtshof is uit sproken. Wegens veommoord werden drie ieklaagden ter dood veroordeeld, terwijl alle andere Duitsche beschuldigden tot zware tuchthuisstraf zijn veroordeeld. Inderdaad laat deze rechterlijke uitspraak aan onmee- doogendheid niets te wenschen over. In Koningsbergen, Berlijn en vele andere stedon hebben tienduizenden tegen dit Me mel-vonnis in het openbaar protest aange- teekend. Zoo waren ondanks het minder gunstige voorjaarsweer ruim honderd-dui zend inwoners van Berlijn naar den Lust- garten gekomen, om naar dr. Hans Stoi- nacher, voorzitter van den „Volksbund fiir das Deutschtum im Ausland" te luisteren. Hij herinnerde eraan, hoe de Duitsche inwo- :s van het Memelgebied in den harden •logstijd hun plicht hebben vervuld. Hun schuld is het stellig niet, dat ze oridór vreemd beheer zijn gekomen. De Franschen lieten zich 1923 uit het land jagen en in een Fransche proclamatie kon men een be schrijving lezen van „don bloedigen aanval op hot Memelgebied" niettemin werd deze roof later officieel erkend on thans is het al zoo ver gekomen, dat Littauen zich niet meer houdt aan de Memel-conventie. Volgens dr. Steinacher berust het harde vonnis op leugen en bedrog, heeft men anonyme politieberichten als bewijsmateri aal geaccepteerd on het recht met voeten getreden. Volgens een bericht uit Riga hebben twee Engelsche juristen verklaard, dat dit vonnis geheel onder den invloed staat van de politieke hetze. Beiden, John Lawrence en Godfrey Norris. hebben het proces gevolgd en vastgesteld, dat twee der ter dood veroordeelden hun alibi konden bewijzen. De vierde beklaagde is pas 17 Jaar en heeft verzekerd, dat hij persoonlijk weliswaar schuldig, dat echter de andere beklaagden onschuldig zijn. Zelfs de Manchester Guardian neemt par tij voor de ter dood veroordeelden en be twijfelt de duurzaamheid der Memel-statu ten. Weliswaar acht men den tijd voor revisie nog niet rijp, maar een wijziging der oost-europeesche situatie wordt onvermijde lijk geacht. Memel moet verlitauiseerd Een verzoek van Kowno te Genève? Engelsche bladen publiceeren het bericht, olgens hetwelk de Litausche regeering een ieuwe actie tegen het Memelgebied van plan is. In het vertrouwen op steun van Frankrijk en de SovjetrUnie zou het den Volkenbond willen verzoeken, het huidige Memelstatuut door een onvoorwaardelijke erkenning van de souvereiniteit van Litauen o\er het ge bied te vervangen. In Litauen beschouwt men de Memel affaire als een hinnenlandsch-politieko kwestie en gaat men krachtig door met het „verlitauiseeren" van het gebied en het weg vagen van allen Duitschen invloed. Do machtsbevoegdheden van den gouverneur zullen nog worden uitgebreid. De „News Chronicle" stelt in verband hiermee vast, dat een dergelijk besluit vat) de Litausche regoerlng op een van de ge vaarlijke plaatsen van Europa een uiterst kritieke verscherping van den toestand ten- gevolge zou hebben. Het Britsche kabinet komt morgen (Vrij dag) bijeen om het verslag van Eden in ont vangst te nemen en begin volgende week vertrekken Simon en Eden nis vertegen woordigers van Groot-Brittannië naar Stresa Reeds nu is men, volgens Reuter, in offi- cioele kringen te Londen zeker van zijn oor deel, dat de regeling der stabiliteit in Oost- Europa geen nieuwe verplichtingen van Engeland mag insluiten, maar dat Enge- lands bijdrage te deze zake van zuiver fii- plomaticken aard moet blijven. Volgens een D.N.B.-bericht uit Londen verwucht men daar in politieke kringen geen groote gebeurtenissen van Stresa, dat als een natuurlijke afsluiting van de infor matiereizen van Simon en Eden wordt oe- schouwt. Daarentegen wordt met de grootste inte resse de zitting van den Volkenbondsraad op 13 April a.s. tegemoet gezien. Het Britsche scepticisme aangaande Stre sa komt overeen met dat van Mussolini, die in een hoofdartikel in de Popoio u' Italia" heeft geschreven, dat men geen illusies over Stresa moet koesteren, want dat dit hcusch niet hot begin zal zijn van hot duizendjarig rijk. De Duce schrijft, dat do drie ministers van buitenlandsche zaken die te Stresa zul len samenkomen, niet meer eensgezind zijn in hun zienswijze wegens de gebeurtenis- in Duitschland van 16 Maart. Het zul er in do eerste plaast op aaukomen mogelijke ge beurtenissen te voorzien en voor alle ge vallen maatregelen te nemen. Stresa zal in do eerste plaats het bewijs leveren van het gevaar der ontwapenings- politiok, dat Italië gelukkig reeds in 1922 heeft ingezien, waarom het, bij alle vrede lievende gezindheid, niet heeft willen mee doen. Maar laat de wereld, die nu naar Strasa kijkt, om uitkomst, bedenken, dat het altijd dom is om het einde eener voor stelling aan te kondigen vóór het doek ge zakt is. Na deze waarschuwingen tegen al te groo te verwachtingen van Stresa is het goed om nog even melding te maken van don nuchtoren kijk, dien de „Daily Tel." op den toestand geeft: Het eindbeeld, dat de drieraogendheden- conferentie te Stresa zal toonen, nadert thans zijn voltooiing: Do omtrekken zijn duidelijker geworden dan veertien dagen geleden, doch een feite lijke verandering is niet waar to nemen. Men kan met zekerheid verwachten, dat de conferentie van Stresa tusschen da twee volgende mogelijkheden zal moeten kiezen: 1. Een gecoördineerd Europa, waar in iedere staat zich door bewapening of bondgenootschappen zoo goed mo gelijk beveiligt. 2. Een gereorganiseerd Europa, waar in beperking der bewapening door een imponeerend afschrikkingsmiddel te gen aanvallen van den eenen op don anderen staat wordt bereikt Voor de beslissing In Europa zal in de eerste plaats de houding der Britsche regee ring van belang zijn, is de eindconclusie van de Daily Tel. Bereidt Abessynië zich ten oorlog? Reuter meldt, uit Rome: De Italiaansche regeering ls van meening, dat het gouver nement van Abessynië zich voorbereidt op een oorlog. Aldus een officieele Italiaansche verklaring, welke gisteravond werd afge legd. Er zijn, volgens de Dally Tel., nota's ge zonden aan den Volkenbond en naar Addis Abeba. De nota aan don Volkenbond is waarschijnlijk vergezeld gegaan van een dossier met betrekking tot de aankoopen van oorlogsmateriaal door Abessynië en aangaande mobilisatiemaatregelen. Meteoor ontploft in Zwitserland Gisterochend tegen half tien werd in go- heel Oost-Zwitserland een sterke trilling waargenomen, die gepaard ging met een dof rommelend geluid. Op verschillende plaatsen in de kantons St. Gallen en Ap- penzell sprongen vensterruiten en ontston den scheuren in de muren. Het meteorologisch instituut te Zurich deelt mede. dat al deze verschijnselen zijn veroorzaakt door hot neerkomen (en ver moedelijke ontploffing) van een grooten meteoorsteen in de omgeving van ToggöD burg Zelfs to Zurich, dat op 60 K.M. afstand ligt, is de ontploffing gehoord. GRUWELIJKE MISDADEN IN DUITSCHLAND. Gistermorgen ontdekte men in Daberg in de nabijheid van Furth lm Wald in de hof stede van Frau Weber, welke eenzaam te midden van de weilanden is gelegen, een gruwelijke misdaad. Do ongeveer 80-jarige vrouw, haar 44-jarige dochter en het 10-ja- rig zoontje der dochter werden vermoord aangetroffen. Het huis zelf wa9 leeggeroofd en het vee weggedreven. Do mogelijkheid bestaat, dat do misdaad reeds Zondag is gepleegd. Maandagavond werd in een pension to Garmisch een 52-jarige vrouw dood opbaar kamer gevonden. Bij onderzoek is gebleken, dat zij in het bezit was van eonlge zeer kostbare Juweelen, die zijn verdwenen, zoo dat men met een roofmoord te doen blijkt te hebben. Verdacht van de daad wordt een 18-jari- ge Poolsche jongen, Jesko von Spinner, voor wiens opsporing een belooning van 300 mark is uitgeloofd. DE STORM OP DE ADRIATISCHE ZEE Dertig visschers verdronken Uit Ancona: De storm, welke in den nacht van 29 op 30 Maart op de Adriatisehe zee gewoed heeft, heeft, naar thans blijkt, in totaal aan 30 visschers het leven gekost, terwijl 150 van motoren voorziene visschers- booten min of meer ernstig beschadigd zijn. De regeering, bezorgd over het lot van '0 anderen, welke tot werkloosheid ge doemd zijn, heeft verplicht gesteld, dat het Adriatisch Consortium van motor-zeilsche pen de reparaties zoo snel mogelijk zal ver richten, opdat de vloot binnen een maand weer zee kan kiezen. MANDSJOERIJSCH SCHIP GEZONKEN 21 dooden Uit Moekden: Het. Mandsioerijsche s.s. .Hechrl", dat <>P 33 Maart uit Tspin Hoeang Kau in de Golf van Tsjijll was uitgeloopen en bij Sjanhaikwan in een storm geraakt is, is gezonken. Dc bemanning van «1 kop pen is .verdronken. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ZAMORA VERDAAGT DE CORTES Om Lerroux' minderheidskabinet tijd van leven te verschaffen Een tegenzet van den katholieken- leider Gil Robles Lerroux heeft een nieuw kabinet samen gesteld, een mlnderheidsregeering vanxnee- rendeeis alleen radicalen. Daar hot kabinet op krachtigen tegen stand van rechts zal stuiten, heeft presi dent Zamora, ton einde het leven ervan al thans voor den duur van een maand te ver zekeren, een decreet onderteekond, krach tens hetwelk de zittingen van de cortes ge durende een maand onderbroken worden. Gil Robles, de leider der Katholieke Volks- actio, welke door Zamora bij deze crisis, ondanks haar groot stommen-aantal in de cortes, is geboycot, heeft de verdaging van de cortes met een tegenzet beantwoord. Alle gemeenteraadsleden van zijn partij te Ma drid hebben ontslag genoraon en naar ven luidt, zullen alle gemeenteraadsleden en ledon van provinciale staten in heel Spanje desgelijks hebben gehandeld. Tegenover een Madrileensch dagblad had Gil Robles tevoren de volgende verklaring afgelegd: „Van iodore vijf stommen In de cortes zullen er drie voor ons zijn en het kabinet zal niet langer dan een half uur stand houden. Het land zal weten, wat or gedurende deze crisis is gebeurd en ik zal geen stem vrijgeven om het leven van de huidige regeering te rekken". Bovendien deelde hij mede. dat van he den af de afgevaardigden van zijn groep in alle provincies van Spanje de verkiezings campagne zullen inzetten. Do ontvoering van Jacob De Duitsche autoriteiten schijnen geens zins geneigd, om te voldoen aan het verzoek Van Zwitserland, om Jacob naar Zwitserland terug te zenden In verantwoordelijke krin gen schijnt men de veronderstelling te willen verdedigen, dat Jacob door een agent-provo cateur naar Duitschland gelokt is, maar dat hü er zich vrijwillig heen begeven heeft. To hooger plaatse verklaart men, dat dat ©en «•eoorloofde method© ia en geenerlei schen ding van de Zwitsersche neutraliteit zou be- teekenen. „De triomf van den wil" (Van onzen Duitschen correspondent) Op de vraag, waarom we deze film van den partijdag, die bijna een jaar geleden te Neurenberg is gehouden, nu pas te zien krijgen, gaf Leni Rlesenstahl, die hierbij de regie leidde, ten antwoord: „De film zou nog veel later gereed zijn gekomen, wan neer niet 6edert den partijdag tien men sehen als bozeten eiken dag zestien tot achttien uren hadden gewerkt. Het kwam erop aan, uit 130.000 meter materiaal 3000 meter te kiezen, die geschikt waren uit do film een harmonisch geheel te maken. De compositie moest dan later aan dit geheel worden aangepast". Wie de eerste communistische films heeft gezien, welke tien Jaar geleden uit Rus land kwamen binnenwaaien, die wordt door deze verheerlijking van menschelijke macht onwillekeurig tot een vergelijking gedwon gen. In December 1934 beleefden wij den „Sieg des Glaubens", het resultaat van den eersten partijdag te Neurenberg en deze tweede film is al net eender: een grootsch opgezette, technisch voortreffelijk verzorgde weergave van hetgeen men in Neurenberg beleefde. De hoofdfiguur blijft de „Führer gedecoreerd door zijn omgeving, toegejubeld door do massa, mot fanatieke geestdrift vereerd door het jonge geslacht. Als een historisch documeht van de natlonaal-eoci- alistischo beweging wordt deze film be schouwd en in de kritiek wordt hij verge leken met 't werk van Treitschke en Clause- witz. Pas de toekomst zal bewijzen, of deze vergelijking steek houdt! Berlijn, 31 Maart 1935. Schoolnieuws. Concentratie van Bijz. Scholen „Van Jutphaas begint dc victorie" Gisteravond heeft in bet Chr. Vereeol- gdngsgebouw te Jutphaas de offideele opening plaats gevonden van de vereen!g- de Christelijke school. Dese samenkomst werd o.m bijgewoond door minister Mar chant, Mr. J. M. M. Hamers, burgemeester van Jutphaas en andere burgerlijke en ker kelijke autoriteiten. Ds. F. G. H. N i c o 1 a I, Ned. Hcrva predikant te Jutphaas en eere voorzitter van het nieuwe vereenlgde school bestuur. memoreerde in zijn begroetings woord tal van bijzonderheden uit de periode, die vooraf ging aan de concentratie. Met de woordent „God stelle de nieuwe school tot zegen voor de jeugd tot in lengte van dagen" verklaarde spr. de school officieel voor geopend. Toespraak Minister Mar chant Minister Marchant verkreeg hierop het woord. Voor de regeering. reide spr., is het een dag van groote beteekenis ou bier voor dc eerste maal twee Christelijke scholen één worden Ik moge hier kort terug gaan tot den schoolstrijd. Wij hebben «•en tijd gekend, dat er voor bet bijzonder onder- wijs geen plaats was. De overheid gaf geen steun aan de rich tings cholen. Deze toestand ontketende een scherpen strijd; daar vele ouders zélf den aard van het onderwijs wilden bepalen en van het neu traal onderwijs niets wilden weten. Die school strijd werd gewonnen door de strijders voor de vrije school. Bij de wet van 1920 op het L.O kwam de gelijkstelling tot stand. Het standpunt vastgelegd in deze wet is zóó vastgeworteld in ons staatsbestel, dat we ons over de toekomst van het bijzonder onderwijs niet ongerust behoeven tc maken. Er zijn echter In den lande nog reactionairen, die voor hun ideecn een voorbeeld vinden in Duitsch land en Rusland. Maar wat daar geschiedt, het kan niet in Gods Raad besloten liggen, dat der gelijke toestanden in Nederland zullen komen Wij kunnen ons afvragen of de regeling van de gelijkstelling juist is. In den financieel moeilijken tijd moet liet antwoord ontkennend zijn. Omdat een vereeolgiag met wat kinderen ccn school kan, stichten met betaling uit overheidskas. Vergeten is: wil men ons volk van scholen voorzien, dejn moet rekening gehouden wordeu met de vraag of die scholen zóó doelmatig verdeeld worden, dat met de ministe kosten het doel dat men beoogt bereikt dient tc worden Wordt dit verwaarloosd, dan vraagt men tc veel. Terwijl ook ondanks die hoogere kosten ondoelmatiger ouderwijs ontstaat. Hier In Jutphaas ls thans één school met beter onderwas. Dit „beter" is een element, dat men nog tc vaak over het hoofd ziet. bij al de kritiek. Nooit hoort men van deze groote waarheid reppen grootere scholen, beter onderwijs. „Ongelijke monniken" Bij het onderwerp „concentratie" hoort vaak de opmerking: „gelijke monniken, gelijke kappen". Naar karakter en historie is cr echter verschil tusschen bijzonder en openbaar onderwijs. Ongelijke monniken moet men geen gelijke kappen geven (Gelach). Dwang is het laatste middel dat men kan ge bruiken. Wettelijke gelijkstelling is er niet. Ver heugend is het daarom deze vrijwillige concen tratie te zien Ik sprak net over een paar vreemde landen Wanneer we hooren, dat daar dienaren des woords door de overheid In bun huizen worden opgeslo ten en naar concentratiekampen gezonden worden, dan geraakt ons gemoed beklemd; van ons. die krachtens historie vrijheid en Godsdienst liefheb ben. Wij zetten ons dan schrap. Dan hebben wij behoefte om den strijdbijl van den onderllngi strijd te begraven om een dreigend gevaar af wenden en de tegenstellingen op den achtergrond te schuiven. Bezield door deze gedachte: wat boven alles gaat te bevorderen en voor oos volk te behouden. Goed onderwijs het motto Met veel moeite en veel strijd kwamen de bij zondere scholen. Het ls moeilijk eigen bezit thans gemeenschappelijk te doen worden. Volkomen ver klaarbaar, maar aan den anderen kant is het ook verklaarbaar, dat we voor goed onderwijs vi geschillen afstappen en met vertrouwen vervuld de regeering steunen. De minister besloot met de goede hoop uit te spreken, dat bet voorbeeld In Jutphaas gegeven navolging moge vinden. Van Jutphaas begint de victorie. Na de rede van den minister spraken oog enkele andere personen. De heer J. Los, voorzitter van het schoolbestuur sprak den wensch uit, dat minis ter Marchant. de man van de vereenvoudigde spelling, spoedig ook bekend zal worden aLs de man vaa de vereenvoudigde concentratie^ Gemengd Nieuws AUTO ONGEVAL Bij D o e 11 n c h e m ls op een onbe waakte overweg een vrachtauto van de wed. Welling, beladen met zakken mais door een trein, die uit de richting Zevenaar kwam, gegrepen. De chauffeur J. A. G. wilde op het laat ste oogenblik nog de voorbaan oversteken. De auto werd echter aan den voorkant gegre pen en vernield. De man werd uit den kantelenden wagen geslingerd en kwam onder de zakken maïs terecht Hij wist daar onder vandaan te kruinen en bleek slechts enkele lichte verwondingen te hebben VERDRONKEN Te Gerkesklooster (Fr.) is de 15"ja- rige dienstbode I. Hazenberg bij het spoe len te water geraakt en verdronken, DE DOODELIJKE DAMP Te Groningen trok het de aandacht van de huren, dat de deur van de woning van de weduwe J. W. v. d. L. in de Agri- col astraat gesloten bleef. Toen men bij onderzoek een gaslucht waarnam, waar schuwde men de politie Het bleek, dat zich in de woning gas ontwikkeld had, vermoe delijk ontstaan door een lek in de lamp. De bewoonster lag bewusteloos op het bed. Met behulp van den zuurstofkoffer mocht het gelukken de levensgeesten weer haar op te wekken. Zij werd naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht DOODELIJKE VAL De 57-jarige J. D., die vorige week in de Lukasstraat te Groningen van een gen meter hooge ladder stortte en zwaar gewond naar het academisch ziekenhuis werd gebracht, Is daar aan de gevolgen van dien val overleden. DEVIEZENSMOKKELAARSTERS Te Kerkrade zijn twee jonge m< aangehouden. Een van hen woont in de mijnstreek. Daar zij verdacht werden Duitsch geld over de grens te brengen, wer den zij nauwkeurig in het douanekantoor onderzocht Een van de meisjes was in het bezit van 200 mark. Blijkens de aantee- keningen in dc passon, hadden ze den laat st en tijd groote bedragen op reischèques in gewisseld. Beiden zijn naar Aken gebracht BESLAGLEGGING OP EEN TREILER Te Dover in Engeland ligt nog steeds de IJmuider treiler De Hoop II IJM 40, waar op de Engolscho douane-autoriteiten beslag hebben gelegd, toen aan boord een lading likeur en andere alcoholhoudende dranken werden gevonden, waarvan geen aangifte was gedaan. Den kapitein was een boete opgelegd van 25 pond sterling, die niet was betaald, waarop de beslaglegging volgde. De eigenaar van het schip, een reeder uit IJmuiden, weigerde eveneens do boeto te betalen, aangezion hij op het oogenblik, waarop do overtreding werd geconstateerd, niet de beschikking over den treiler had, daar deze door een ander gecharterd was. Dit charter is thans afgeloopen en de eige naar is met een anderen treiler naar Dover gekomen, om de boete te betalen en daar door de treiler weer vrij te krijgen. Denke lijk zal hij later terugbetaling van deze boe te, welke z.i. ten onrechte is, vorderen. PENNINGMEESTER VAN EEN SCHOOL- VEREENIGING GEARRESTEERD Naar wij vernemen is door de Centrale Recherche te Amsterdam overgegaan tot de arrestatie van een penningmeester van een Christelijke Schoolvereeniging aan de overzijde van het IJ. De gearresteerde heeft geruimen tijd door geknoei in do boeken de vereeniging voor verschillende bedragen be nadeeld. welke tot eonigc duizenden guldens zijn opgeloopen. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. TUSSCHEN TWEE TREINEN BEKNELD Aan de Rietlanden te Amsterdam ge raakte een rangeerder bekneld tusschen twee in tegenovergestelde richting rijdende treinen. Daar het ongeval direct door het treinpersoneel werd opgemerkt konden beide treinen onmiddellijk tot stilstand in bracht worden, zoodat erger werd voor komen. De rangeerder ward met een br-uk aan het becht eerlij heen en schrammen atn handen en hoofd naar het ónze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen, Weerbericht Bet dunne pUltj,. geeft den vorigen etana aad Hoogste stand to AWkureyrl 773.3. Laagste stand te Lorvvlck 746.9. Stand to Rotterdam halftwoalf 753.1. WEERBERICHT Matige tot krachtige later afnemende Z.W, tot N.W. wind. betrokken tot zwaar bewolkt, regen of natte sneeuwbuien, weinig veran dering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie voor de Noonscho kust trok, in diepte toenemend, naar Z. Noorwegen, en breidde zich vooral over do Britsche eilan den uit Dc uiterst hooge drukking op Groenland hield aan en ook in de Golf van Biscaye bleof de barometer vrij hoog. In Scandinavië nam de vorst af, maar op IJsland, in Schotland en Z. Frankrijk ver toont zich lichte vorst, terwijl sneeuw valt op IJsland, in Schotland, Engeland, ons land, Zwitserland, Duitschland en Scandi navië. Bijna overal is de lucht betrokken of zwaar bewolkt Over de Britsche eilanden, !n het Kanaal en aan de Noordzeekust waaien krachtige tot stormachtige N.W. tot Z.W. windon. In Midden-Frankrijk ia het windstil met plaatselijk mist De algomeene toestand duidt op aanhou den van het gure weer met regen en sneeuw buien. TEMPERATUURSTAND I Temperatuur halftwaalf 1.6 C. 5 APRIL. Zonsopgang 5.29 uur, zonsondergang 6.38 uttP Maan op v.m. 5.42 uur, onder nam. 10.02 Uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN 5 APRIL. Van 's avonds 7.08 uur tot 's morgens 4.57 una WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Varfgr Rhetnfelden 2.87 233 Rreliweh K-hl Maxiia Dlerteshelm Mennhelm Blneen 255 260 400 4 03 1 34 120 319 314 1.65 1.61 C*nb Fms Cohlens Realen Dneseldorf Fnhrort Wesel Emmerik Heden 515 319 125 193 9.2ft 980 08G 036 517 917 158 IJK 0.86 081 0-73 07$ 210 Loblth 11.03 11.09 Kampen -021 Eysden 46 71 Maastricht 41.5' Grevenblcht 88 6 - - - Venlo 00 Oc Westervoort 913 918 Grave (sluis- 608 598 Deventer 306 310 St Andrtss 178 192 Do waterstand te Venlo wordt alleen opge geven wanneer do stuw to Sambeok geopend is HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 6 April 013 1244 Hellsroetsl. 404 1653 Delfzijl Terschelling Herringen Den Helder iJmnlden Hoek v. Holt 311 1526 •Scheven lngen 3.21 1636 Kottcidam 6.11 17.46 1050 23 lö 840 2045 4.05 16.23 Willemstad 4 43 1705 Broawersh. 316 1635 Zieri k zee 349 16.16 Wemeldlnge 411 1636 Vltssi- gen 901 14-99 Terneazen 2,41 15.06 Hansweert 342 1611 BRANDSTICHTING? Men meldt ons uit Sprang: Men vermoedt dat door kwaadwilllghcil, eon achter do boerderij van don landboU" wer S. alhier, staande groote houtmijt in brand is gestoken. De brandweer was spoedig ter plaatsè en wist erger te voorkomen. HUISZOEKING OP GROOTE SCHAAL Eenige ambtenaren van den crisis-con trole-drenst hebben huiszoekingen verricht bij een groot aantal Winkeliers te Zeist en omstreken. Meer dan 30 processen-verbaal werden opgemaakt. Groote partijen vut en slaolie, waarvoor de vereischte belasting niet was betaald, zijn in beslag genomen. Een der winkeliers wond zich tijdens de bij hem verrichte huiszoeking zoodanig op, dat hij den betrokken ambtenaar met een leege flesch de deur uitwerkte. Hierop werd de plaatselijke politie gewaarschuwd, die tot arrestatie overging. Bij onderzoek bleek, dat de man, geen onbekende van <?e justitie, een belangrijke partij ongebande- rolleerd vet in huis had. GRIEP OP DE VELUWE Op de Veluwe maakt de griep thans hon derden slachtoffers. In Doornspijk was het zóó erg dat de scholen moesten worden ge- sloten. Het verloop is niet ongunstig. Tóch kwamen enkele sterfgevallen voor van jon ge mensr.hen. UIT HET SOCIALE LEVEN Te Hengelo (Odreigt een conflict in de bouwbedrijven. De arbeidersorganisaties heb ben den patroons, georganiseerd in den Ned. Aannomersbond en patroonsbond, on den on georganiseerden patroons don eisch gesteld, dezelfde contractloonen uit te betalen als de r.k. en chr. patroons doen. Daar genoemde patroons dit weigeren, hebben do arbeiders het werk neergelegd. HET CONFLICT IN HET BOUWVAK. BEDRIJF TE EMMEN De Rijksheir.lddelaar in het le district, de heer H. P. J. Bloomers, heeft uitspraak ge daan in het geschil tusschen werkgevers en werknemers In het bouwvakbedrijf te Emmen. Deze uitspraak brengt het loon dor <'©- schoolde arbeiders op 47 cent per uur, dit ls "en verlaging van 1 cent per uur. De werkgevers hadden een verlaging van 8 cent geëischt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2