JMmwr jTriilsrljr QLmrant Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden ïn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Noordersanatorium te Zuidlarer abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5441 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 2 APRIL 1935 15e Jaargana l3bbertentieprtj?en: Van I tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22'A Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 HANDJEPLAK SPELEN Het Verbond voor Nat. Herstel en de Nat. Soc. Beweging spelen heel aardig handje plak met elkaar. De N.S.B. 6telt wel candidaten voor de Prov. Staten, doch niet voor de Gemeente raden en adviseert, pardon de leider ge biedt de leden om hun stem voor de raads verkiezingen b.v. op de mannen van Nat. Herstel uit te brengen, desnoods op andere verwarringstichtende partijen en in 't uiter ste geval op de Chr. Hist, lijst. Nat Herstel stelt geen candidaten voor de Staten, wèl voor de Raden en adviseert zijn volgelingen om in 't eerste geval te stemmen, natuurlijk! op de N.S.B., die vóór alles... nationaal wil zijn. Heusch, het 6t.aat in t laatste nummer van het Herstel beoogende weekblad. Mochten er echter leden van Nat. Herstel zijn, die overwegend bezwaar hebben om op de N.S.B. te stem men, dan wijst de redactie dezulken op de mogelijkheid, „om door hun stem de her kiezing in do Eerste Kamer middellijk te bevorderen van die mannen uit de beslaan de partijen, die, hoewel zij zich nog niet van hun partijverhand losmaakten, toch steeds op de bres gestaan hébben, ja er smaad en verguizing voor over hadden, om dé reëele toepassing van nationale begin: len na te streven". De schrijvers in Nat Herstel houden nu eenmaal van ingewikkelde zinnen (hoe moeilijker taal en spelling hoe beter, heet het daar!), maar de redactie erkent, dat zij met d i t advies toch ook zelf niet gopd raad weet Want, zegt ze verder: Wij ontveinzen ons niet, dat bij deze keuze de groote technische moeilijkheid schuilt, dat elke Kiezer zelf zal moeten nagaan, welke Provinciale Staten mede werkten aan de verkiezing van zoodanige afgevaardigden naar den Senaat. Boven dien mag niet voorbijgezien worden, dat de uitgebrachte stemmen ook invloed uit oefenen op andere op de lijsten voorko mende personen en, door de partijgroe- peeringen in de Staten, op de verkiezing 1 van andere dan de bedoelde Eerste Ka merleden. Hieraan is echter niet te ont komen, als gevolg van het huidige par lementaire kiesstelseL Dat is werkelijk interessant De leiding giéeft een advies, maar ze erkent bij voor bbat, dat men er weinig aan heeft en daar om verklaart ze zich ten volle bereid om „afdeelingsbesturen en afzonderlijke deel nemers alle inlichtingen voor het doen van eèn goede keuze te verschaffen". Nu, daar kan de P.T.T. wèl bij varen, als alle leden van N. H. informeeren, wat ze straks moeten doen. Want wel zegt de re dactie bij wijze van voorbeeld en eervolle vermelding ('t is maar do vraag, wat men daaronder verstaat!), dat het aanbeveling verdient om aan de herkiezing van Prof. de Savornin Lohman mee te werken; doch wij zouden wel eens willen vragen hoeveel leden van N. H. weten, welke lijst voor de Staten zij hiervoor moeten steunen. De eenige klare conclusie, welke uit dit duistere advies volgt is deze, dat N.S.B. en N. H. vriendelijk handjeplak spelen en de vraag rijst of het geen afgesproken werk is met licht te vermoeden nevenbedoelingen. DUISTERE TAKTIEK Het stembusadvies van Nat Herstel is Zeldzaam duister. Maar opvallend is de zon derlinge combinatie van stemmenruil tus schen N.H. en N.S.B, Zonderling is de positie, omdat de N.S.B. zegt: wij bedanken voor practisch werk en doen alleen aan de Statenverkiezingen mee om politieke invloed te verkrijgen;, terwijl N. H. daartegenover beweert: wij -doen alleen aan de raadsverkiezingen mee, om tot ons doel, nationale saneering, te ko men" en de gemeenteraden ons „een o n middellijk, practisch arbeidsveld" bieden. En nu gaan die twee, welke een precies tegenovergestelde doelstelling najagen, broe derlijk samendoen. Het eenige duidelijke in deze zaak is dit, dat men op allerlei manier poogt... stemmen te werven; een zieltjesvangerij, welke men andere partijen zoo smadelijk verwijten kan. Nat Herstel volgt hierbij zijn oude tak- tiek. Bij de Kamerverkiezingen in 1933 kwam men ook als lijstaanvoerder met een man, die niet naar de Kamer wilde en een remplagant stuurde. Men volgt soortgelijke methode thans ook weer in Limburg. Zelf stelt N. H. geen can didaten voor de Staten, maar in Limburg is een lijst ingediend niet onder de eigen vlag en niet voor verantwoordelijkheid van N. H. enkel samengesteld „uit het hout, dat N. H. voor zijn arbeid noodig heeft'" En nu worden de leden aangemaand om trouw op deze lijst te stemmen. Het is weer stembustaktiek van verdacht allooi. Intusschen, Nat Herstel heeft ook een ge meente-program gepubliceerd. En in laatste nummer wordt hel vierde urgentie- punt toegelicht. Dit punt luidt: „Bij de begrooting worde het even wicht verkregen zonder financieelo kunstgrepen en zonder de lasten der hu gerij tot in het onredelijke op te schroi ven." Onze raadsleden zullen zeker benieuwd zijn gewaar te worden, hoe dit schoone doel bereikt kan worden. Wij moeten hun antwoorden, dat in het twee kolom breede artikel duidelijk wordt gemaakt, dat de nu zittende raden gedu rende zes crisisjaren met de financiën ge goocheld en dus geen herstel gebracht heb ben; maar op de vraag, wat er thans moet gebeuren, volgt slechts dit antwoord: „Er is maar één weg: de tot in het onge rijmde uitgegroeide boom der gemeentelijke bemoeienis zal danig gesnoeid moeten wor- Zonder onderscheid van persoon of partij. Met slechts één doel voor oogen: de gezond making der gemeentelijke financiën." Zoolang N. H. ons niet met een voorbeeld van een groote, een middelgroote en een kleine gemeente aantoont, hoe dit kan ge schieden, moeten we heel de toelichting voorgegoochel en apekool houden. De toestand van Dr. Colijn Naar wij vernemen is de toestand van Dr. Colijn zeer bevredigend, zoodat ver wacht wordt, dat hij binnen niet langen tijd „Bronovo" weer mag verlaten. Ook de patiënt zelf gevoelt zich goed. De Fransche handelsbesprekingen Even onderbroken Naar wij vernemen is de delegatie, welke in Parijs met de Fransche regeering onder handelingen voerde over de handelsbetrek kingen, Maandag in Den Haag teruggekeerd Er wordt verondersteld, dat de besprekin gen over eenige dagen te Parijs zullen wor den hervat. Nederlanders in Marokko Ons paviljoen te Marrakechl In verband met de uitwisseling van de industrie en handelsbelangen tusschen Ne derland en Marokko, is de jaarbeurs te Marakech er toe overgegaan om een pavil joen aan te bieden voor de expositie van Nederlandsche producten. Deze jaarbeurs wordt gehouden van 1321 April. In het Nederlandsche paviljoen zullen 22 Neder landsche firma's exposeeren. Dit is de eer ste maal, dat op deze jaarbeurs een eollee tieve Nederlandsche inzending wordt ge toond. Spanje en Italië komen eveneens met belangrijke inzendingen. De collectieve Nederlandsche expositie wordt technisch en commercieel verzorgd door de N.V. Industrie- en Handel Mij. „NederlandMarokko". Het komende bezuinigingsontwerp Twintig miilioen minder voor onderwijst Totale bezuiniging 70 miilioen! Naar de „Standaard" verneemt is te ver wachten, dat het bezuinigingsontwerp, dat thans nog bij den Raad van State in be handeling is, weldra ter nadere voorberei ding zal worden teruggezonden naar den Ministerraad. Daarna is een spoedige indiening te ver wachten, omdat het in de bedoeling van cte Regeering ligt in elk geval dit bezuini gingsontwerp voor het Zomerrécès door de beide Kamers te laten afhandelen. Het plan beoogt toepassing van een be zuiniging op den Staatsdienst van in totaa» plus minus f70.000.000, waarvan f20.000.000 gevonden moet worden op „Onderwijs" en plm. f 20.000.000 betrekking heeft op stor tingen in verschillende fondsen. Is het blad wel ingelicht, dan zal ten aanzien van het Bijzonder Lager- en Ulo- enderwijs de eisch van het leerlingental zoodanig worden doorgevoerd, dat dit prac tisch leidt tot verplichte concentratie van scholen. Ook moet het in het voornemen liggen de leerlingenschaal voor kleine scholen nog te verhoogen. Het spreekt van zelf, dat een aantal overgangsmaatregelen in het ontwerp zijn opgenomen. DE EXECUTIE VAN LANDERIJEN Bespreking op het departement van Justiie Naar wij vernemen hebben de Vereen, van directeuren van hypotheekbanken, de Broe derschap van Notarissen, de Coöperatieve Centrale Reiffeisenbank en de Coöperatieve Boerenleenbank, de Regeering verzocht om een bespreking met betrekking tot de maat regelen, welke door de Regeering zijn ge troffen inzake de executie van landerijen. Deze bespreking zal hedenmiddag om drie uur plaats hebben in het departement van Justitie. De Ministers van Financiën Justitie en Econ. Zaken zullen daarbij te genwoordig zijn. FORT DE POL WORDT VERKOCHT Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Zutphen van een gedeelte der gronden, behoorende tot het voormalige fort de Pol onder Zutphen. Het doel van de gemeente met den aan koop is voornamelijk het verkrijgen van een object voor werkverschaffing; het is de be doeling de gronden op te hoogen, te egah- seeren enz., in de hoop daarvoor in de toe komst een productieve bestemming te vin- PROV. STATEN VAN UTRECHT Tot leden der Prov. Staten van Utrecht zijn benoemd in twee optstane vacatures de heeren H. B. Berghuys en F. M. C. Brink man. Hr. Ms. „AREND" NAAR INDIfi Hr. Ms. „Arend" is Maandag te Willems oord in dienst gesteld en zal op 10 ApriJ 11 uur v.m. naar Ned.-Indië vertrekken. DE „PAPEGAAI" IN DIENST De nieuwe vier-motorige F 22 „Papegaai", welke Vrijdag j.L door de K.L.M. van de Fokker-fabriek is overgenomen, is Maandag morgen om half tien, bestuurd door den piloot Sillevis, in den geregelden dienst naar Malmö vertrokken. Er was een twin tigtal passagiers aan boord. EEN SPECIALE LUCHTVAARTZEGEL Tegen het einde van dit jaar zal een spe ciale luchtvaart-postzegel worden uitgege ven, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Nationaal Luchtvaart Fonds. NED. JEUGDLUCHTVAARTBEWEGING Subsidie van Nat Luchtvaartfonds Het Nationaal Luchtvaartfonds heeft voor één maal een bedrag van f 2000 be schikbaar gesteld voor lucht vaart-propa ganda onder de jeugd. Zooals men weet zal de actie daartoe worden ingezet met oen Nationalen Jeugd]uchtvaortdag, welke op 23 April op Schiphol zal worden ge houden. Het zestig-millioenplan Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft wederom twee werkverruimings- nbjecten aanbesteed welke een onder deel vormen van bet zestig miilioen- plan nl. het maken van een pomp station voor rioolwater aan het J. D Meyerplein met bijkomende werken en het vergrooten van het landingsterrein van de lucht\ aarthaven Schiphol. Voor het eerste werk waren dertig bil jetten ingekomen. Het laagst werd ingeschreven door de firma J. F.gas. te Amsterdam, voor f 59.4CH» L)e hoogste inschrijfster was de N.V. van Petten s Aannemingsmaatschappij te Hoorn voor f 83.500. Voor het andere werk waren 17 biljetten ontvangen. De laagste inschrijfsters waren de firma A. Bijl en Co. te Amsterdam voor f 175.605 (uitvoering met Hersbuizen) en de N.V. Maatschappij ,De Cycloop" te Amsterdam voor f 176.400 (uitvoering met sponnings buizen). Hoogste inschrijfster (voor beide uitvoeringen) was de firma Kleinendorst en Florissen te Wassenaar met resp. f 269.100 en f 259.500. HET INTERNEERINGSKAMP HO NS WIJK Do eerste kostgangers! Naar wij vernemen zullen, wanneer geen onvoorziene omstandigheden zich voordoen. Vrijdag a.s. de eerste geïnterneerden op hei fort Honswijk aankomen. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam had op de Weesperzyde bij de Mauritsstraat een aanrijding plants tusschen een autobus van de gemeente en een auto van een kalkfabriek. De schok was nog al hevig, zoodat de autobus aan den voorkant werd beschadigd en veel ruiten van den wagen braken. Daardoor werden de twee passagiers, die in de bus zaten, door glas scherven gewond. Zy werden naar het Unze Lieve Vrouwe Gasthuis gebracht. Na verbon den te zijn, konden zij op eiger gelegenheid naar huis gaan. De beide chauffeurs kwamen er goed af. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Bij Lent (Gld.) is de 14-jarige scholier G. uit Gent bij Nijmegen op den Waaldijk door de auto van v. M. uit Nijmegen aangereden. Hij kreeg een zware hoofdwonde en bleef bewusteloos op den weg liggen. Je jongen werd naar Gent overgebracht. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Te Doesburg is een 17-jarige jongen door een auto, die links van den weg reed, aangereden en o.m. met een gebroken voet opgenomen. De auto was doorgereden zon der zich om het ongeval te bekommeren. Men is er echter in geslaagd den woesten njder op te sporen. Het bleek een vischhan- delaar uit Arnhem te zijn die na een lang durig verhoor bekende. Het onderzoek wees uit dat de bestuurder dronken achter het 6tuur heeft gezeten. Procesverbaal is opge maakt HET LAATSTE COMMANDO De te Hollura (Ameland) gestationneerde reddingboot der Noord en Zuid Hollandsche Reddingmaatschappij heeft Zaterdag een oefentocht gemaakt, waarbij het commando voor de laatst maal berustte bij schipper H. D. Visser, aan wien met ingang van 1 April eervol ontslag als zoodanig is verleend. De functie werd daarna overgedragen aan den nieuwbenornden schipper B. Ney. Vele autoriteiten maakten den oefentocht bij onstuimige zee mee. Ten huize van Vis ser spraken burgemeester J. B. W. Bolomey en de heer Tegelberg woorden van dank, terwijl een leunstoel met inscriptie schipper Visser, die ruim 100 menschenlevens gered en 38 jaar in de reddingboot gezeten heeft, werd aangeboden DE SMOKKELKINDERWAGEN Te Roosendaal passeerde een vrouw met een wagen, waarin een kind, nog ai dikwijls, de douane. Do kinderwagen werd eens door de beambten onderzöoht en toen bleek deze een dubbele bodem te bevatten, waarin 35 flesschen medicijnen, bestemd voor een adres te Roosendaal, werden ge vonden, die aldus frauduleus over de grens werden gebracht Tegen de juffrouw is procesverbaal opgemaakt Kinderwagen en medicijnen zijn in beslag genomen. VERDRONKEN. Zondagmiddag is te Kantens (Gr.) het 3-jarig dochtertje van den heer Luteyn in een sloot geraakt en verdronken. TRAGISCHE BRAND TE UTRECHT Moeder en kind levend verbrand Men meldt ons uit Utrecht: Hedenochtend vroeg is brand uitgebroken in een woning gelegen aan de P. M. Lindo- straat. Hierbij zijn twee personen om het leven gekomen. De brand is ontstaan op de eerste verdieping, waar in de voorkamer de 39-jarige vrouw T. v. S. en haar 10-jarig zoontjp, dat ziek was, sliepen. De brand werd door de buren ontdekt, die echter niet spoedig genoeg in de voor kamer konden binnenkomen, daar voor één der deuren een kast stond, zoodat zij via een andere kamer de voorkamer konden be treden. De brandweer, die inmiddels gealarmeerd was versoheen spoedig ter plaatse. De man van de vrouw en een kind, die op de tweede verdieping sliepen, hadden aanvankelijk niets van de brand gemerkt Zij konden zich echter via het dak in veiligheid stellen. De brandweer wist het vuur te beperken tot de eersie verdieping. De vrouw en het kind zijn verbrand. Men kon slechts de verkoolde lijker. bergen. Omtrent het ontstaan van den brand is niets bekend. FRAUDE IN EEN WARENHUIS Te A ra s t e r d a m is in een groot waren huis een ernstig geval van fraude ontdekt. Een materialenchef. die reeds 15 jaar aan de zaak verbonden was en het volste ver trouwen genoot, heeft de firma voor een aanzienlijk bedrag benadeeld. Hij maakte afspraken met leveranciers, om meer goe deren op hun rekeningen te plaatsen, dan werkelijk werden geleverd. Daar de man de leverantiehons afteekende. had hij tamelijk vrij spel en zoo werd b.v. in werkelijkheid voor f 50 geleverd, terwijl de factuur f 300 luidde. Het verschil, waarvoor dus het be trokken warenhuis benadeeld werd, werd dan tussohen leverancier en materialenchef verdeeld Nadat de chef was gearresteerd en een bekentenis had afgelegd, volgde dè arres+atie van drie leveranciers, die inmid dels ook bekend hebben. Een der betrokken leveranciers deelde de polit'e mede, dat hij geen voordeel uij de transacties had getrokken daar de materia lenchef hem een niet onaanzienlijk bedrag schuldig was, hetgeen hij op deze wijze had „aangezuiverd". Daar de chef bekend heeft, dat zijn frau duleuze handelingen reeds over eenige jaren loopen, zal het onderzoek nog ©enigen tijd in beslag nemen. Of er nog meer leveran ciers bij b.-trokken zijn. is momenteel uit den aard der zaak nog niet vast te stellen. Een der mooiste die de Vereeniging heeft Een beschrijving van het gebouw De Vereen, tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen zal binnenkort haar gebou wencomplexen met één zien vermeerderd. Te Zuidlaren zal zij namelijk, hopelijk bin nen ruim twee maanden, een nieuw ge bouw openstellen, dat den naam van Noor- der-sanatorium zal dragen. Naar men weet heeft deze vereeniging reeds te Zuidlaren de grootsche inrichting Dennenoord, waar honderden patiënten zijn opgenomen, maar thans zal aan de andere zijde van den weg van Zuidlaren naar Vries een nieuwe in richting worden geopend, die meer speciaal voor de behandeling is van die patiënten, die geestes of zenuwziek zijn, maar die niet als krankzinnigen kunnen worden aange merkt Voor hp.n. die in het Noorder-sana torium verpleegd zullen worden is ook de rechterlijke machtiging niet noodig, welke voor opname in de krankzinnigeninrichtin gen is voorgeschreven. Onder geleide van den directerur-genees- heer, dr Wetter en den architect van het gebouw Egbert Reitsma te Groningen, werden we gister in de gelegenheid gesteld gebouw en terreinen te bezichtigen. Geheel gereed is alles nog niet De tuinen zijn nog bij lange niet in orde, de groote vijver, die voor het gebouw ligt, moet nog gegraven worden, en inwendig is het gebouw ook nog niet afgewerkt en ingericht, maar toch was alles voldoende gereed, om een indruk te krijgen van het geheel. Het gebouw bestaat uit een centraal mid den-gebouw en twee voor en twee achter vleugels, die zoo zijn geprojecteerd, dat in alle vertrekken meerdere uren per dag zon licht kan binnentreden. In het centraal gebouw zijn op den be- ganen grond o.a. het trappenhuis, waarin bijzonder opvalt het prachtige gebrandschil derde glas-in-lood raam, voorstellende o.a. het tafree] van den Barmhartigen Samari taan, een of>eratiekamer, een röntgen-kamer en een medische afdeeling. Van de beide achtervleugels is de eene voor mannen en de andere voor vrouwen en wel speciaal die, die bedverpleging noodig hebben. O.a. treft men hier aan de zalen voor dag-verblijf, isoleer- en separeerkamers, zaal voor bedverblijf, badkamers, enz. Op het breede ligterras wordt gelegenheid ge boden om de patiënten, die buiten mogen van de zonnelucht te doen genieten. De beide voorvleugels zijn ook voor resp. mannen- en vrouwen-patiënten. Hier vindt men o.a. ruime dagverblijven, werkzalen, een kamer voor den geestelijken verzorger, enzoovoort. Op de eerste verdieping in de voorvleugels zijn de slaapzalen van de patiënten, terwijl de tweede en derde verdiepingen ruimte bieden voor de slaapkamers van het verple gend personeel. (Opgemerkt kan hier wor den, dat deze kamers bijzonder keurig zijn ingericht, alle een apart interieurtje bieden en een uitzicht geven op de omliggende ter reinen zóó ver en zóó mooi, dat men waar lijk kan zeggen, dat hun, die des daags zoo veel moeilijkheden hebben te ovenvinnen, een eigen verblijf is geboden, dat hun veel van de moeiten zal kunnen doen vergeten). Op de vierde verdieping van hot centraal gebouw is de toegang tot het dakterras, ter wijl hier tevens de „schoorsteen" is voor de technische installatie, die tevens door haar vorm een keurig aanzicht geeft aan het in terieur van het gebouw. Doordat de begane grond van het gebouw 1.50 M. boven de as van den weg ligt, is een ruim souterrain verkregen, dat in hoofd zaak onder hel centraal gedeelte ligt en dat o.a. bestaat uit een keuken, waaraan gren zen bergplaatsen, overdekte spoelplaatsen enz. Van uit de keuken voeren aparte spijs- liften naar elk der vleugels, terwijl de sor- teer-ruimten voor de vuile en de sorteer en bergruimte voor de schoone wasch zoodanig is aangebracht, dat de goderen. welke op een der verdiepingen in de badkamer noo dig zijn of waarmee men heeft afgedaan via stortkokers onmiddellijk in de in het sous- terrain gelegen ruimten trecht komen. De waschauto kan ook vanaf het terrein in het sousterrain rijden en de stortkokers van hun inhoud ontlasten. We vermelden voorts, dat het bebouwd oppervlak van het gebouw 2400 M2 en de frontbreedte 175 M bedraagt, terwijl door den aanleg van vijver en bosschages waaraan thans al de werkloozen van Zuid laren en verschillende verpleegden der stioh tingen reeds dagen hebben gewerkt ge tracht zal worden dit gebouw voor de lij dende menschheid te doen oprijzen uit een bed van bloemen en planten. Op het terrein is ook een nieuwe woning voor den geneesheer-directeur verrezen, ter wijl bij elk der afdeelmgen ommuurde tui nen zijn aangelegd, waar voor de patiënten de gelegenheid zal beslaan om vrij te wan- Resumeerende, mag gezegd, dat het nieuwe gebouw van de bekende vereeni ging een sanatorium heeft verkregen, dat zeker een der mooiste is, welke in haar bezit is, een gebouw, dat sierlijk van bouw en practisch van inrichting den bouwer eert en een aanwinst is voor de vereeniging en aan de patiënten een verblijf zal geven, dat veel van hun leed zal kunnen verzachten. Mcge het onder Gods zegen tevens voor velen een ver blijf zijn, waarin zij herstel van geweken geesteskrankheid mogen vinden. van Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Binnenkort zal een nieuw gebouw van da Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankztn- nigen worden geopend. Te Amsterdam is het ter gelegenheid van de N.S.B.-landdag rumoerig geweest, waarbij twee personen zijn gewond. BU. 2 Eden is te Warschau aangekomen. Abessynië vraagt te Genève een arbitra- ge-commissie. Zwitserland verzocht te Berlijn terug* leiding van den ontvoerden journalist Jacob op Zwitsersch gebied. Lerroux faalt in zijn poging tot kabinets formatie, die thans aan Velasco is opge dragen. Het Grieksche parlement is ontbonden. Verschenen zijn de jaarverslagen over 1934 van de Kon. Ned. Stoomboot Mij, van de Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam" De devaluatie van de Belga heeft in België een paniek onder de bevolking ge wekt. Men vlucht in de goederen. Blz. 3 Het vervoer van aardappelen zal voor taan vrij zijn. R.A.I.-relletjes te Amsterdam Twee gewonden Tijdens de bijeenkomst van de N.S.B. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam was het Maandagavond in de omgeving daarvan zeer rumoerig. Het publiek groepte tezamen op de verschillende hoeken van de straten. Opgeschoten jongens tartten de politie zoo danig, dat zij genoodzaakt werd telkens van de wapens gebruik te maken om de op dringende menigte te verspreiden. In de le Jan v. d. Heydenstraat bij de Hobbemakade had een ernstig in cident plaats. De politie moest hier ge bruik maken van de vuurwapenen, waarbij een aantal schoten werd ge lost Een daarvan trof de 27-jarige juffrouw F. v. d. B. Zij zakte onmid dellijk ineen. Het bleek, dat de kogel haar aan den linkerkant van het voorhoofd had getroffen en doorge drongen was in de hersenen. In zorg- wekkenden toestand is zij overge bracht naar het Wilheimina Gasthuis. Het tweede slachtoffer viel bij een oharge op de Ceintuurbaan. Hier werd een 38-jarlge man bij een charge door een schot in den hals getroffen. De man werd naar het Tes- selschade Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Nader vernemen wij, dat de beide gewon den bij dezelfde charge zijn gewond. Een ruiter loste in de le Jan v. d. Heydenstraat bij de Ruysdaelkade eenige schoten. Een van de kogels ging over de gracht tusschen de Ruysdaelkade en Hobbemcakade en trof op laatstgenoemde kade de daar loopende juffrouw. Een tweede schot trof den 38- jarigen man, die in de le Jan v. d. Heyden straat fietste. Aanvankelijk reed hij door, doch op de Ceintuurbaan zeeg hij ineen. De vergadering van de N.S.B. liep te on geveer middernacht af. Een talrijke politie- macht was aanwezig, om de betoogers naar de verschillende deelen van de stad te be- plaat^en" hadden geen incidenten Zijaanzicht van het Sanatorium der Stichting „Dennenoord" te Zuidlaren. EEN KRASSE BAAS. Te Maasniel (L.) is de landbouwer Jochems 100 jaar geworden. De heer Jochems, Lim burgs oudste inwoner, is nog zeer kras. Zyn eetlust is nog buitengewoon en zyn pruimpje tabak zou hy niet graag missen. Hy leest de krant nog zonder bril; ook zyn gehoor is nog geheel in orde. Branden Te An In (Dr.) ontstond brand in de hoer dery van H. Bastiaans. Dp hewoners konden zich tijdig in veiligheid brengen. De boer- den] brandde tot den grond toe af. De oor zaak van den brand is vermoedelijk een lek in den schoorsteen. De schade wordt door verzekering gedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1