'rodlOJ Opruiming onder de vette varkens MANNBORG ORGELS W. A. HOUTMAN Co.'s PIANO- en ORGELHANDEL PRIJZEN LAGER DAN OOIT! MAANDAG t APRIL 1935 LAND- EN TUINBOUW •Ongeveer acht milioen kilogram onverkoopbaar Tot reuzel en., varkensvoer verwerkt De varkenscentrale thans overbodig Zooals we Zaterdag reeds mededeel- den wordt deze week een begin ge maakt met bet „opruimen" van de zware varkens, die in de koelhuizen de ruimte maar in beslag nemen en waarvoor geen andere en betere be stemming kan worden gevonden. Het is een heele lijdensgeschiedenis met Üe varkens sedert de Varkenscentrale de .varkenshouderij zou regelen, niet zoozeer voor de varkens, wier bestemming het toch is om vroeger of later geslacht te worden, maar voor de varkenshouders, de varkens handelaren en de slagers. Baconfabrikanten hadden er belang bij, dat zooveel mogelijk varkens werden gehou den omdat deze geslacht zouden worden en voor ieder dier, dat geslacht wordt moet be taald worden, weet ge. Dat de grootste ba- conslager directeur van de Varkenscentrale was, is nadrukkelijk door ons gewraakt. .Wij willen niet beweren, dat opzettelijk, met het doel de baconfabrieken aan meer dere baten te helpen is gehandeld, doch kunnen het toch niet indenken, dat men bij zijn adviezen en maatregelen die men neemt geheel onbevooroordeeld kan handelen. Hoe het ook zij, de varkensstapel breidde •zich onrustbarend uit vooral omdat de ex port hoe langer hoe meer ineenschrompelde. Do. biggenmerken en biggenopruiming, waar Dr. Colijn verleden jaar Mei met krachtige ihand ingreep liggen nog versch in het ge heugen. Maar de varkens die grooter waren dan biggen en de biggen, die aan de destructor ontsnapt en groeiden, groei den al maar door, bereikten enorme gewichten, meer dan normaal. De Cen trale moest ze koopen doch talmde omdat ze er geen weg mee wisten en ondertusschen groeiden de dieren maar door. Tot ze wel overgenomen moesten worden. Maar nog was geen weg go- vonden en daarom werden ze in koel huizen geborgen. Toen de Nederland sche koelhuizen geen plaats meer bo den werd onderdak gevraagd en ver kregen in Duitsche. Wat een geld dat gekost heeft moet men ïnaar niet vragen. Men raakte er geheel mee verlegen. Hoe veel er hangen weet men niet. Men noemt 30 a 40.000 men spreekt ook van 60.000 var kens. In elk geval een groote hoeveelheid. Daarom heeft de Veehouderij Cen trale een inschrijving gehouden om deze varkens op te ruimen. Gegadig den moeten de varkens van haar koopen en onder haar toezicht (waar voor 50 per week moet worden be taald) ten minste 10.000 kg. per week verwerken tot spierwit, reukeloos vet zonder bijsmaak, dat geexporteerd moet worden door een als zoodanig in geschreven exporteur. De rest moet worden verwerkt tot diermeel of ka nen. De betaling moet contant zijn, tevens is verschuldigd een bankgaran tie van 20 cents per kilo varken. In de week van 1 tot 6 April zullen worden gesmolten 100 varkens uit de ■Rotterdamsche koel- en vrieshuizen; 1000 uit het koelhuis „Frico" te Leeu warden; 500 uit het koelhuis „De beste boter" te Best; 1000 uit het koelhuis „de Landbonw" te Zutfen en 400 uit het koelhuis der N.V. Linthorst te De venter, in totaal in genoemde week dus 3000 stuks varkens. Van deze varkens mag niets op de binnenlandsche markt komen, behalve het diermeel, beendermeel en kanen. pjm. liet volgende! „De positie van de varkenshouderij Is nu 0oo, dat het aanbod van varkens de vraag niet overtreft, ondanks het mindere ge bruik van varkensvleesch en ondanks de sterk geslonken export van bacon en ander varkensvleesch. De wel laat ingevoerde EEN VREESELIJK MISVERSTAND Dat nog een gelukkige oplossing vond Naar het Engelsch „Neen", zei ze Dot zichzelve, terwijl ze ging opaitfen. „Neen, dat zal ik toch nooit kunnen! Ik zal nooit de beleediging kun- hen vengeten, die hij mij toebracht tegen over mijn vader, want hij moest toch wel gemerkt hebben, dat vader mijn geluk voor opstelde. Ik moét er over heen komen; dat hen ik verplacht aan mij zelve en aan mijn familie. Ik wil hem toornen, dat we niet de ellendige zwakkelingen zdjn, waar hij ons allen voor houdt; dat we tenminste kunnen Jijden in stilte". (Ze stond op en de vermoeide kamenier Jvas niet weinig verwonderd, toen zij een paar uur later 'haar jonge meesteres naast aiüh zag staan', nog wel heel bleek, maar toch gekleed in een lange, lichte ochtend japon. „U had't niet moeten opstaan!" riep Newton ontzet. „Wat zal men mij dit kwa lijk nemen!" „Volstrekt niet. Ik ben weer geheel mij- eelve. Ik kwam je alleen even waarschu wen, dat er aam de deur van het boudoir geklopt wordt". Eer nog de verwonderde kamenier ging kijken, was Violet al wee. Later, oadevt ae beelemaal gekleed was, teeltbeperking doet haar resultaat gevoelen, maar meer nog heeft het gezond verstane der boeren gesproken, die zich zelf beperk hebben in het aanhouden en mesten vap varkens, toen bleek dat de door de Var kenscentrale in uitzicht gestelde loonende productie een illusie bleek. Door zelf te be perken en een belangrijk aantal be bore oormerken ongebruikt te laten, ben de varkenshouders de positie va varkensmarkt zoodanig versterkt, dat de prijzen medio Maart 1935 het loonend niveau van rond 20 cent per pond levend bereiden. Sinds 18 Maart is de marktprijs weer een paar cent per pond gedaald als gevolg van de prijsverlaging mqt 7 cent per kg., die de Veehouaeru- centrale stelde op het door haar inge nomen gezouten spek. Deze prijsverlaging van spek heeft eendeels de prijzen van varkensvleesiu opgevoerd, anderzijds de marktprijs voor de varkens gedrukt, wijl al spoe dig bleek, dat de schok der prijsver laging van spek niet door een prijs- verhooging van varkensvleesch kon worden opgevangen. Het varkens vleesch zou dan te duur voor de con sumptie geworden zijn en boven de grens van de koopkracht van het pu bliek komen, alsook in verhouding tot andere vleeschsoorten te boog in prijs zijn gestegen. De Veehouderij centrale zit met 8 millioen kg. ingevroren varkens, spek en gezouten spek waarvoor de Centrale niet voldoende debiet heeft. Vandaar dat ze de inname van spek drukt, door lagere prijzen te besteden. Reeds begint de Centrale opruiming in de vooraden te houden, door varkens, die reeds een jaar en langer in de vrieshuizen zijn wen te doen uitsmelten, nl. het spek der varkens, terwijl het vleesch tot dier meel wordt verwerkt. Het is een „schoonmaak" die veel geld kost, maar langer de voorraden bewaren kost nog meer. In de week van 1 tot 6 April worden 3000 varkens aldus opgeruimd. Gaat de Veehouderijcentrale daarmede door en maakt ze geheel schoonschip, dao wordt het stadium bereikt, dat de Centraio haar bemoeiingen met den spekexport die groote verliezen hebben opgeleverd kan staken. Door de hooge prijzen, welke de Centrale voor het ingenomen spek heelt besteed, heeft ze wel de markt prijs van varkens gestennd, maar ook de prodnetie van veel zware varkens en veel spek bevorderd. Nu de spekexport voor de Centrale ver liesgevend is geweest en Duitschland een beperkt kwantum toelaat, is het zeker ge- wenscht de productie van spek te beperken door de prijzen zich te laten aanpassen bij de exportwaarde. Dit kan en zal de prijzen der varkens drukken en daarom is noodig een gunstige tegenwerking te stellen, dit door de op de varkensprijzen drukkende crisisheffing van 6 cent per kg. geslacht op te heffen. Dit is mogelijk als de afdeeling Varkens centrale van de Ned. Veehouderij-Centrale wordt opgeheven. Het is mogelijk, wijl het evenwicht in vraag en aanbod van varkens verkregen, het kan ook, om de minie me bacon export, welke onder de bepalin gen van het gewijzigde baconcontract toch nog een veel te groote vergoeding toekent aan de bacon zouters in loondienst der Re geering werkend. De baconzouters kunnen best weer op eigen beenen staan en de Baconcon- trolevereeniging kan maatregelen tref fen, dat de uitvoerconsenten billijk worden verdeeld en een goed product op de Engelsche markt komt. In ge val de export verliesgevend mocht worden is nog toeslag te verleenen uit het Landbouwcrisisfonds. Waar sommige baconzonters op hun vergadering vrijheid hebben gevraagd om de benoodigde varkens voor het binnenland op de vrije markt te mogen koopen (de Centrale kan ze niet vol doende leveren, daar de boeren hoo- gere prijs op de markt maken) en de grootste ainemer, de N.V. Wellings Engrosslachterij ook geen varkens meer van de Centrale betrekt, daar is O.I. het tijdstip aangebroken om de Centrale als monopolistisch bedrijf op te heffen en alleen een teeltregeling te laten bestaan. Het werk der Centrale heeft aan crisis- heffingen op het varkensvleesch, ten laste dus van den consument en slagersbedrijf, een 40 millioen gulden gekost, zonder dat de EXPORTMONOPOLIE NAAR DUITSCHLAND Uitvoer alleen met machtiging Geen zekerheid van betaling echter Met ingang van heden (1 April) zal voor alle groenten en fruit voor den uitvoer naar Duitschland een exportmonopolie worden ingesteld, wat noodzakelijk is geworden met het oog op de betalingsmoeilijkheden met Duitschland. Monopoliehoudster is de Ned. Groenten- en Fruit centrale. Uitvoer zal voortaan alleen mogelijk zijn met een machtiging die afgegeven is op de veilingen. Om toegelaten te kunnen worden tot de clearing zal de Nederlandsche exporteur een door het Crisis-Uitvoer-Sureau ingesteld vereffeningscertificaat met zijn B-formulier, waarop hij zijn vordering bij het Clearing- Instituut indient, aan dit laatste instituut moeten overleggen. Nederland heeft zich verplicht dat het de vjegestane betalingscontingenten niet zal overschrijden. Daarom zal het niet mogelijk zijn op de veiling vrijelijk producten voor Duitschland aan te bieden. De veilingen zullen regelmatig op de hoogte gehouden worden welk deel van de aanvoer voor Duitschland mag geveild worden. Teneinde het overzicht op de clearing te kunnen handhaven, moeten de exporteurs, zoodra hun goederen, die zij met uitvoer vergunning gekocht hebben, naar Duitscb land vervoerd zijn, de copie van de aan hun afnemer gezonden factuur indienen bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, afd. uit- voermonopolie, Javastraat 80, Den Haag. Deze copie-factuur moet aangeven het be drag der vordering „franco grens" (dus exclusief invoerrechten en verdere over de grens ontstane kosten). De exporteurs moeten er op attent zijn^ dat hun copie-facturen nauwkeurig moeten vermelden de nummers der uitvoermachfi- gingen, waarop de in de factuur vermelde producten zijn uitgevoerd. Bij con si gn ati e zen d i ngen het niet altijd mogelijk zijn de afrekening onmiddellijk te zenden aan de Groenten- en Fruitcentrale. Deze wordt dan later inge diend, mits binnen een termijn van 10 da gen. Vorderingen, ingediend na den termijn van 10 dagen, worden niet erkend, tenzij naar het oordeel van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale voldoende ter men aanwezig zijn, deze alsnog te erken- Verder wordt er op gewezen, dat expo; teurs, die bijzondere regelingen van het Clearing-Instituut hebben verkregen of door bijzondere omstandigheden geen betaling over de clearing verlangen, wel goederen zullen kunnen exporteeren, doch dan on middellijk mededeeling moeten doen aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, dat zij geen ng over de clearing van de betrokken posten verlangen. Deze regeling heeft ten doel het tótaal in Duitschland te vorderen bedrag te hou den binnen het door Duitschland met Ne derland overeengekomen betalingscontin gent. Dit geeft echter geen zeker heid van betaling door den Duitschen importeur die daarvoor toe stemming van de Uberwachungsstel- le moet bezitten. Voor deze betalings zekerheid moeten de exporteurs zelf zorg dragen. boeren er tastbare voordeelen van eenige beteekenis van hebben genoten. Het is nu welletjes. Er kan schoonschip gemaakt worden". landsche exporteurs bij de Verrechnungskas se gestorte bedragen van de Nederlandsche exporteurs over te nemen, zoodra de beta ling door het Nederlandsche Clearing-In stituut wordt geadviseerd. Wordt de betrok ken vordering aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale overgedragen, dan kan de Ne derlandsche exporteur crediet op zijn vor dering in guldens van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale bekomen. De nadere regelingen van deze overne ming der op de clearing gestorte bedragen zullen te zijner tijd worden bekend ge maakt Gemengd Nieuws. De gestolen brief Het „Handelsblad" schrijft: „Op 14 Maart j.l. schreef onze directeur ir A. Heldring, een particuliere brief aan den heer A. Asscher, het liberale Statenlid, tö Amsterdam, naar aanleiding van een verkiezingsrede, welke deze laatste kort te voren in een liberale bijeenkomst had uitge sproken. De brief bevatte enkele raadgevin gen over de wijze, waarop de Vrijheidsbond zijn campagne naar het oordeel van den schrijver zou moeten voeren. De brief werd geadresseerd aan den heet Asscher, in een gesloten enveloppe, waarop de naam van het Algemeen Handelsblad ge drukt stond, door een der bezorgers van ons, blad, weggebracht, maar bij vergissing af gegeven aan een verkeerd adres in dezelfde straat. Het toeval wil, dat aan dat adres o^a. een lid van de N.S.B. zijn wüj goed ingelicht dan is 't een blok leider woont. Zeker is echter, dat een facsimile van de brief in het jongste nummer van het orgaan der N.S.B. „Volk en .Vaderland" (no 13) is gepubliceerd. Zeker is dus ook, dat iemand zich wederrechtelijk van de inhoud van de brief heeft meester gemaakt Zeker is, dat hier opzettelijk diefstal van de inhoud van een particulier schrijven heeft plaats gehad, met het doel deze inhoud openbaar te ma ken. Zeker is ook, dat de brief, welke in een Handelsblad-enveloppe door een onzer eigen loopers bezorgd werd aan het verkeerde adres, tenslotte in een blanco-enveloppe over de post den heer Assdher bereikte. Zeker is eindelijk, dat door dit alle® hét orgaan der N S.B. in staat werd gesteld „toevallig", heet dat daar, alsof dit een excuus ware! tot een publicatie (het facsimilé van de brief) waarmede het poli tiek voordeel hoopt te behalen". Het Handelsblad drukt de inhoud van de gestolen brief af en voegt o.a. het volgende er aan toe: „Het geweten des volks wil de N.S.B. zijn. En ter toelichting schenden 'haar leiders hét briefgeheim en zijn er trotsch op. Onscrupu leus noemde de heer Heldring deze tegen standers. En de feiten geven hem gelijk. Hun daad is een symbool van wat ons volk ta wachten zou staan, wanneer het zijn vrij heid in zulke handen zou offeren. Wij zijn de N.R.B. erkentelijk voor het inzicht, dat zij velen hiermede in haar eigen wezen zal hebben geschonken." De officier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam adht, naar het ..Handels blad" verneemt, ambtshalve termen aanwezig om ernstig justitioneel onderzoek te gelasten inzake de schending van het briefgeheim welke in een hoofdartikel is behandeld, teneinde eventueel een strafvervolging te kunnen instellen tegen een N.S.B.-er, die hiervan verdacht wordt. EEN MENSCHENREDDER OVERLEDEN Zondagmorgen is op 66-jarige leeftijd over- DINSDAG 2 APRIL HUIZEN 1875 M. KRO-programma. 8.00— 9.15 en 10.00 Gram.pl. 113012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 1.00 Orkest. 1.50 Gram. pl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00—4.00 Kniples. 4.15 Gram.pl 4 25 Pianoduetten. 4.45 Gram.pl. 5.00 Schlagermuziek en gram.pl. 6.40—7.00 Gur sus. 7.15 Lijdensmeditatie. 8.15 Vaz Dlas. 8.20 Koorcoocert uit Rome. 8.50 Hoorspel. 9.25 Pianorecital. 9.45 Orkestconcert mmv. alt. 1030 Vaz Dias. 10.35 Zang. 10.50 Orkestconcert 1135—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM 301 M. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 630 RVU. 8.00 Gram pl. 9.05 Franc Keths Carillonbespeling uit Enschedé 10.00 Morgenwijding 10.20 Ensemble Francis Keth. 11.00 Causerie mevr. LotgeringHiilebrand. 1130 Het Lyra-trio. 1230 Gram.pl. 130 Boris Lensky (viool) en Egbert Veen (piano). 2.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr.. mmiv. A Her- mes (alt) en L. v. d. Lek (obl. hobo). 3.00— 4.00 Knipcursus 4.15 Gramofoonpl. 430 Ra- diokinderkoorzang olv. Ds. B. J. Aris. 6.00 Disco-nieuws. 6.30 RVU. Dr. J. Romein: Grond stoffen en politiek. Katoen. 7.00 Kinderkoor olv. W. Hespe. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 „Waar gekout en gedanst wordt" (reportage). 835 Voordradit door Ju lia de Gruyter en Rien van Noppen. 9.00 Se lectie uit ..Hansel und Gretel", van Humper- dinck. mmv. solisten, koor olv H. v. Wielink en het Omroeporkest olv. Dr. Fr. Weissmann. 10.00 Gram.pl. 10.15 Omroeporkest en gram.pl 11-00 Vaz Dias. 11.10-12.00 Majo Marco en zijn dansonkeat. DROITWICH 1500 M. 10 35-10 50 Morgen- wijding 11.20 Orgelspel S. Torch. 11.50 Gram. pl. 12.20 Het Broadhurst Septet mmv. J, Sut ton (alt). 1:20 J. Muscant en zijn orkest. 2.20 Het Schotsche Studio-orkest, mmv. A. Samuel (sopraan)335 Gram pl. 4.20 Lezing. 4.40 Strijkkwartet mmv. B. Thurstan (sopraan)5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Bach-koraJen. 7.10 Fransche les. 7.40 Gram.pl. 730 Causerie. 8.20 Dottie Dtties (gevar. programma). 8.50 ..Best Sellers", popu lair concert. S.55 „Four fouls in fanatsy", gevar pr. 9.20 Gram.pl. 9.50 Berichten. 10.10 en 10.20 Lezing. 10.40 Italiaansche balletmuziek olv Ro binson. 1135—12.20 Lew Stone ea zdjn band - ""t M. - 71(1 8.20 Gra 12.35^Het Kretbly oikest. 8.20 Ruy Bias, KALUNUBORG 1261 M. - 11 20-1 20 Concert uit rest. „Wivex". 2.20—4.20 Omroeporkest olv. Gröndahl en gram.pl. 7.20 ..Liden K'rsten", opera van Hartmann 9.45—10 2C Omrocpor. kest olv. Mahler. KEULEN 456 M. - 520 Gram pl. 6.35 Orlce* concert 11.20 Uit Berlijn: E Schneidewind en xijo orkest 1235 Kamennuz'ek 1.35 Omroep, kwintet. 3.20 Pianorecital. 4.2C Omroeporkest, koor en solisten; 6.50 Gram muziek 7.35 Rijks, zending: „Das Spiel vam Freier und vom Knecht", spel, muziek van Kaufmann. 8.20 Kwartetcoocert.Hierna berichten en lezingen, ROME 421 M. 8.05 Koorconcert olv. Casimirt, 9.05 Harp en zang. 9.50 Concert. AfcllS^RL 322 en 484 M. 322 Mj 12.20 Gram-muziek 12.50 Salonorkest. 1.50-4 2.20 en 5.20 Gram muziek. 630 en 735 Om roeporkest. 8.20 Gevar. programma. 10 30— 11-20 Gram.pL - 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest 1.50—2.20 en 530 Gram.pL 635 Badh-coccert. 7.35 Gram.pl. 8.20 „La Passion", met muziek van Alb Dupuis. DF.UTSflHT ANDSENUER 1571 m- - 7.35 Zie Keulen. 8.20 3de en 4de acte van Graeners opera „Der Prinz von Homburg". Ca. 9.35 en 10.05 Berichten. 1030—11.20 Oscar Joost en zijn orkest. CONCESSIE VOOR TELEVISIE? De N.CR.V.. K.R.O. en VA R A. hebben go. zamenlijk concessie aangevraagd voor televisie uitzendingen, daarbij uitgaande van de gedacht^ dat het stadium dat deze eisch van den dag zon worden wellicht zeer oablj zou kunnen zijn, en zij dit tijdstip moeten voorbereiden. En daar deze proefnemingen zeer veel geld zouden kunnen kos- ten, wellicht den bouw van een geheel nieuw» aendinstallatie voor ultra-kortegolf, willen de ora- roepvereenigingen door het verkrijgen van een con cessie voorkomen, dat anderen de vruchten zoudefl plukken van het pionierswerk waaraan zij hun kos ten eni moeite zouden hebben besteed_ De A.VR.O. heeft niet willen meedoen, daaf zij vond, dat het nog geen zin had zulke etappen te doen en zij later zelf wel een concessie kan aan vragen. De te bezigen golven van 5 8 meter lengte hebben zoodanige eigenschappen, dat er geen vrees voor congestie in dat golfgebied behoeft te bestaan. De heer Vogt acht de concessie-aan vraag reeds nu niets meer dan eet» slag In de lucht Vvor het afleggen van de regeerings verklaring begeeft de Beigüche ■premier, Van Zee land zich giaar de Kamer. Zuidhollandsche Redding Maatschappij op Terschelling. Klaas van Urk was een be kwaam en moedig schipper, die heeft meege holpen aan het redden van 289 schipbreuke- ile Brandaris mee en was een onzer zeer be lingen. Hy maakte 113 reddingstochten van roemde redders. EEN GRONINGSCHE GROOT MOORDENAAR GEëLECTRUCEERD Té Grand R a p i d s (Noord-Amerika) is zekere Fred. Hldie in 1911 met zijn ouders uit Usquert in de prov. Groningen naar Fulton (Illinois) Amerika toog, veroordeeld tot den electrischen stoel. BI. hield zich in de voorspoedige jaren goed, doch later en toen hij in aanraking kwam met een zekere Hamilton werden drank en vreemde vrouwen hem de baas. Hij kreeg ruzie met Hamilton, ging naar diens boerderij en sahoot daar vijf perso- o.w. Hamilton dood. Verder had hij een ander door een schot voor ievenslang ver blind en zichzelf getracht van het loven te berooven, ihetwelk hem niet is gelukt, even min als het dooden van de politie, op wie hij twee schoten had gelost. DE KOLENDAMPVERGIFTIGING TE BEEK Een der slachtoffers overleden Zaterdagmorgen is de 76-jarige mej- A. Keulen, die met haar zuster, de 86-Jarige mej. M. Keulen, .te Beek (L.). aan kolendampvergiftiging leed, overleden Haar toestand, welke zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, verergerde Vrijdag plotse» De vergiftiging moet te wijten zijn aan 't stoken met zgn. kolenslik De 86-jarige mej. M. Keulen, voor wier leven men aanvankelijk vreesde, maakt het thans 'beter. GASONTPLOFFING IN EEN KELDER Te Amsterdam heeft in perceel Prin* sengracht 241 een kleine explosie plaats ge had, welke is ontstaan bij het soldeeren van eenige gasbuizen in den kelder, waarin een lekkage was geconstateerd. Het ongeluk liep nogal goed af. De gasfitter werd licht aan het hoofd gewond, terwijl eenige ruiten zijn gesprongen. De brandweer, die dadelijk was gealarmeerd, behoefde niet in te grijpen ZEER GROOTE KEUZE bij: SINGEL 114—116 - SCHIEDAM Telefoon 68871 vroeg ze eiah af, of ze niet ibet beste zou Idoen, om zich ineens dn den familiekring te vertoonen, toen de hertog na dat onder houd met Madge in de bibliotheek zich met bezwaard gemoed naar het boudoir begaf. Toen VMet zelve „Binnen!" riep en hem pgewekt tegemoet trad met een: „Ik wilde juist ciaar u toegaan; vader", kon 'hij haast rijn ooren en oogen niet gelooven. ,0, kind! Dus ben je dan toch niet zoo ziek als wój vreesden", zei hij met een zucht verlichting, ofschoon haar bleek ge zichtje en haar oogen met de blauwe krin gen er om niet geruststellend werkten. „Ik was alleen ziek van afkeer van mij- zelve. vader! O, ik ikan mij begrijpen, dat een dergelijk gevoel je tot een wanhoops daad zou drijven, maar ik wil er mij aiet door laten terneer slaan; ik zal het over winnen en ik hoop, dat ik u nooit meer zulk een verdriet zal aandoenl" Nu hij Violet zoo ferm, zoo vastberaden zag, kon hij haar immers de vernedering van Trevanions laatste weigering hesparen. Ze hoefde nu ctiet meer te weten hoe rijn eigen voorstel en d'at van zijn afgezant Penitreath bot van da hand gewezen waren. „Als ik jou maai' weer gelukkig mag zien, lieveling, dat ia voor mij het voor- „0, ik geloof, dat ik best weer zoo geluk kig kan worden als do meeste menschen- ik heb immers u en moeder nog? U wilt mij toch mijn „avontui*-", zooals ik 't cerri noemde, en dat zoo wreedaardig is ge ëindigd ia een beleediging voor ons beiden, •wel vergeven? Dat is toch zoo, niet waar, Vader?" Ze legde hem liefikoozend beide handen op de 9ohoudcrs en keek hem diep in de oogen. „Wilt u mij nog één groote gunst bewijzen en deze dwaze geschiedenis vergeten en ze mij ook laten vergeten, door er nooit weer over te spreken? En wat Madge betreft De hertog beloofde, dat hij Miss Rossiter ook, en zeker zonder eenige moeite, het stil zwijgen zou opleggen. Violet zou mu weer wat gaan flusten en dan zou zij later op den middag met haar vader een rijtoer maken. De hertog zelf begaf zich onmiddellijk weer naar de bibliotheek. „Ik beloof u, dat ik er nooit meer op zal zinspelen", antwoordde Madge grif op zijn venzoek. „Het geheel is voor mij ook een zeer pijnlijke zaak geweest". Mass Rossiter bleef nog een paar dagen op het kasteel en was toen blij, dat rij haar eenvoudig, nuttig leven als domineesdochter op d'e pastorie kon hervatten. Violet deed intusschen haar best om weer geheel het hartelijke, opgewekte persoontje te woilden, d'at zij geweest was vóór die wreedaardige maskerade in Cormvallis. Zij slaagde daarin zoo wel, dat oooli de her togin, noch Lady Devereux iets vermoedden van de tragédie, die zich had afgespeeld in haar jeugdig leven. n week later vertrokken Lord en Lady Devereux met hun zoon, Reginald St. Maur. die nog altijd sterk onder den indruk was van zijn geweigerd aar.-cck om de hand van Violet. Er waren echter weer nieuwe gasten ge- noodigd, voornamelijk jongelui, zoodat het heel opgewekt, toeging op het kasteel Violet verlengde evenwel zoo naar rust, dat zij zich yoornam haar moeder te over reden, nu toch niemand meer te noodigen, tot de maand October. Tegen het edpde van den oogst was het kasteel dus zoo goed als verlaten. De hei- tog ging met dien jongen markies van Dan- try naar Noorwegen en gedurende dien tijd! had Violet het oppertoezicht over het familiebezit. Zij zelve góng druk op ziekenbezoek, want nog het Ibeste vergaf rij haar eigen leed als «ij dat van anderen trachtte te verzachten. Zoo dra de hertog terug was, volgde er een kerkelijke bevestiging, die dan zou plaats heibben in de kerk te Eglestone. Het was een heele plechtigheid. De bis schop, die hiervoor overgekomen was, lo geerde op het -kasteel. Violet voelde zich sterk onder den, in druk, terwijl rij den dienst bijwoonde. Ze knielde neer als in een droom. Een oogen- blik meende rij Trevamion ia levenden lijve te zien en ze moest tegen een pilaar leu nen om 'haar zelfbeheersohing te bewaren. Even later voelde ze een hand op haar schouder en daar zag .zij dominee Rossiter vóór zich. In hef eerst bevreemdde haar diens tegen woordigheid niet bijzonder, daar immers zoo vele geestelijken uit den omtrek die beves tiging bijwwoonden. Maar de ernstige, be zorgde uitdrukking op zijn gelaat riep haar als t ware tot de werkelijkheid terug. „Ram ik je even spreken, lieve kind?" fluisterde hij. „Het is over een zaak vam belang; anders zou ik niet hier zijn". Violet stond op en volgde hem ut- bet gebouw naar het kerkhof. „Uk geloof, dat ik je verschrikt héb^ Hiaar et geld hier een zaak van leven of doo<T'. „Wie is het?" vroeg zij, voor het uiterdijk kalm. Air's. Trevanion. Sinds haar zoon vertrok, is ze steeds minder geworden. Toen de dok ter haar meedeelde, dat het eind naderde, heeft ze mij laten roepen". „O ja?" vroeg Violet, die zich nu voorbe reid voelde op alles. „Hij dad haar geschreven, haar alles ver teld en de arme vrouw heeft daar' onuit sprekelijk verdriet van gehad. Ze zegt, dat het hart van haar zoon gebroken is, en dat dit haar schuld zou wezen". „Och, ik geloof, dat het hart man niet zoo licht breekt, Mr. Rossiter! En in ieder geval zou het dan niet haar schuld rijm, maar de mijme; uitsluitend de mijne". „Nader toelichten kan ik het niet, maar Mrs. Trevanion heeft je een bekentenis te doen, en aan jou alleen. Je begrijpt wel, wel, dat ik aiet zoo snel van Cornwallis hier heen gereisd zou rijm, als dót niet was ge weest in de hoop, om voor haar een on recht weer zooveel mogelijk goed te maken. Ik sme»;k je duns, om mee te gaan. Als je hier gevolg aan geeft, dan kunnen wij nog juist in Londen den nachttrein halen". „MaarVader dan!..." stamelde Violet. „De hertog had het kasteel <og niet ver laten, toen ik kwam, ofschoon je zelve reeds in de kerk was. Hij meende ook, dat ftet ste zou zijn, als je onmiddellijk met mij meeging". ,Goed, dan zal ik gaan, ofschoon ik het haast niet mijn plicht kan achten, na wat ar voorgevallen is. Maar ik zal mijn eigen ge voelens op zij zetten'en doen wat u ver langt". 4* „Dat is heel lief van je en ik ben zeker, dat je er voor beloond zult worden", ant woordde dominee Rossiter oveifTBgd. „Het rijtuig staat voor, dan kunnen wij eerst even op het kasteel aanrijden". HOOFDSTUK XXIII. Violet en de dominee maakten de reis naar Londen in een zwaar onweer, maar toen ze door de stad zelve gingen, scheen de avondzon weer. De kamenier reisde mee en er was om een slaapcoupé voor de da mes getelegrafeerd. Op Pentland werd Violet hartelijk ont vangen door Mrs. Rossiter en met eenig schuldbewustzijn door Madge, die haar zou vergezellen naar de hoeve. Eenigszins verwijtend begon Violet: -Madge, het spijt mij, dat ik het zeggen moet, maar ik geloof, dat je mij verraden hebt. Hoe zou anders Mrs. Trevanion of je vader weten van die ellendige maskeraae?" Nadrukkelijk betuigde Madge haar on schuld en tegelijk ook haar totale onbekend heid met het geheim, dat er zou bestaan tusschen haar vader en de stervende. „Mrs. Trevanion liet Vader roepen; hij ging en toen hij terugkwam leek het wel, of hij al de zorgen van heel de wereld op zich had. Hij liet mij bij zich komen op zijn studeerkamer en hij hoorde en hij vroeg mij uit, dat het een ware kwelling voor mij was. Als hij nu daardoor onwillekeurig enkele dingen is gaan vermoeden, dan kan ik dit waarlijk niet helpen. Maar wel ben ik ze ker, dat je vandaag iets van het hoogste ge wicht voor je zelve zult hooren. Vader heeft mij in zooverre gewaarschuwd, dat hij zei: „Bereid haar voor pp een schok". 'rv-ujf veri-oTgdl)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8