Een vierweeksche speurtocht door Amerika MAANDAG 1 APRIL 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het loopt met de competitie in de Chr. Voetbalbond, district Utrecht, dit jaar wel heel aantrekkelijk. De sterkte der clubs ontloopt elkaar niet veel en zoo zitten D.V.V. en Doto elkaar dicht op de hielen. Hoe het ook Zaterdag spandeblijkt uit boven staande opname. wijl Zuid-Holland stationair bleef, kwam de flinke afdeeling Utrecht er bij, terwijl men ook in Gelderland vasten grond onder de voeten kreeg en Amstel land langzaam uit- Het verslag herinnerde aan het langdurig aanhangig geweest zijnde vraagstuk van het competitieseizoen en van het officieel or gaan. Dank werd gebracht aan den heer Joh. de Vries, die op uitnemende wijze de hoofd redactie verzorgde en aan den drukker, die 10 jaar lang het blad verzorgde. Voorts werd in het verslag herinnerd aan allerlei propaganda-actie, die werd gevoerd en de verlaging der competitiegelden terwijl de goede samenwerkimg werd geroemd. De heer v. d. Water bracht eenigszins in mineur verslag uit van de actie der pers- en propagandacommissie, welke door laksheid van enkelen werd gehandicapt Namens de protestcommissie werd medegedeeld, dat geen enkel protest was behandeld, terwijl de strafcomimisscie 6lechts tweemaal bijeen kwam. De redacteur van het officieel orgaan bracht verslag uit over zijn werkzaamheden en riep op tot medewerking voor de nieuwe uitgave. Bij de bestuursverkiezing werden deheeren A. Bovenberg en H. Hoogeveen bij enkele candidaatstelling herbenoemd. De heer G. H. Hoek werd herbenoemd tot re dacteur van de korfbalrubriek en ook tot hoofdredacteur van „Lichaamsoefening". Enkele reglementswijzigingen werden vlot afgewerkt, waarna de bondsdagcommissie gelegenheid kreeg om enkele mededeelingen te doen omtrent den op tweeden Paaschdag op Woudesteyn te Rotterdam te houden lustrum-bondsdag Met enthousiasme werd de mededeeling ontvangen, dat weer 78 twaalftallen hebben ingeschreven, welke worden onderverdeeld in twee 1ste klas, drie 2de klas, vier 3de klas en drie 4de klas afdee lingen. Elk twaalftal zal ten minste 5 X 20 taii- nuten binnen de lijnen komen, terwijl de eindstrijd in de eerste klas een uur zal Mededeeling werd voorts gedaan van het feestelijk karakter, dat men aan dezen bondsdag denkt te geven. Er zullen twee extra-treinen loopen, uit Utrecht en uit Lei den, die beide voor den ingang van het ter rein zullen stoppen, waar de deelnemers waarschijnlijk door een muziekcorps zullen worden ontvangen, dat dan ook verder me dewerking zal verleenen. Nadat nog ver schillende besprekingen over dit punt wa ren gedaan, werd gepauzeerd. Na de pauze heeft de voorzitter, de heer De Greef, de af gevaardigden volledig ingelicht over de on derhandelingen betreffende het orgaan „Li chaamsoefening" en zijn dankbaarheid ge uit, dat dit in veel verbeterden vorm en met meerdere abonné's na 1 April zal kunnen verschijnen al werd nog eens de teleuretel- ling van den C. K. B. uitgesproken, dat het N. C. G. V. zich na 10 jaar onttrok in een tijd, waarin zeker aan meerdere verdeeld heid geen behoefte is. Uit do vergadering werd een motie voorgesteld, waarin werd aangedrongen pogingen aan te wenden de samenwerking alsnog te herstellen. Het bestuur ontraadde dit, omdat het N. C. G. V.- bestuur in zijn beslissingen reeds te ver i6 gegaan en de motie zou kunnen worden opgevat als een poging zich te mengen in de zaken der gymnasten. De motie werd daar- ROFFELRIJMEN. HET SPUL BEGONNEN Nu gaat het gebeuren! het spul is begonnen: De Belga danst vrooüjk de ondergangsdans, De dans naar beneden, (behoorlijk bezonnen!), Beperkt tot wieweethet, voorloopig althans. De spaardertjes zien hun gepotte „vermogen" Verminderd, voorloopig nog „maar" met een kwart, De waarde der loonen is mede vervlogen, Voorloopig nog „maar" met een klein derdepart. De run op de winkels begint te beginnen, Het geld vliegt de Belgische brandkasten uit. Geen nood! de regeering zal vast iets verzinnen Waarmede de zwendel beslist wordt gestuit! Er zitten nu roode ministers, meneeren, Een Spaak, een De Man, in het nieuw kabinet! Die kannen, die zidlen de onheilen keeren, En spreiden de welvaart een opgeschud bed. Die zullen de loonen behoorlijk verhoogen En drukken de hooge belasting omlaag Wij zullen het zien met verwonderde oogen, Wellicht reeds op morgen, wellichter vandaag Hel spid is begonnen! Het is nog niet helder Hoe lang en hoe diep men wel devalueert. Misschien danst de buurvrouw de dans naar de kelder. Ik hoop dat ze zich niet te hevig bezeert. (Nadruk verboden.) LEO LENS. op ingetrokken. De begrooting werd zonder discussie goedgekeurd, terwijl ook de ver dere punten van de agenda vlug werden afgehandeld. Bij de rondvraag kwamen eenige compe- titiezaken op de proppen. Een denkbeeld om de korbal-uitslagen per radio door' te geven vond niet voldoende steun; men vreesde de hiisteraans hiermede meer te ontrieven dan te gerieven. Met dankzegging werd de bijzonder vlotte vergadering gesloten. „Het gewest Zuid-Holland van 'het iNed. Werkl. Verbond Patrimonium, in feeste lijke vergadering in het gebouw „De Eendracht" te Rotterdam bijeen, ter her denking van zijn 25-jarig bestaan, betuigt Uwer Majesteit zijn oprechten tromw en bidt Haar en Haar Huis Gods zegem toe." De vergadering zong hierop twee couplet ten van het Wilhelmus. Aan den oudtvoorzit ter, den heer P. van Vliet, werd het» volgen de telegram verzonden: „Mannen en vrouwen van patrimo nium" in Zuid-Holland, bijeen tea- herden king van het 25-jprig bestaan van onze gewestelijke organisatie, brengeo U bun Patrimonium Zuid-Holland jubileert In een feestelijke vergadering herdacht Na vijf en twintig jaren Zaterdagmiddag werd in de groote zaal van het gebouw „De Eendracht" te Rotter dam een jubilèumvergadering gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Patrimoniums gewestelijke organisatie Zuid- Hol land. Velen woonden deze heugelijke herdenking hij en het Verbondsbestuur en de afdeelin- gen Delft en Dordrecht, betoonden door een schat van bloemen hun blijdschap over dit bëteekenisvolle jubileum. Op het podium, geflankeerd door vaandels van de aftitelingen Dordrecht, Schiedam en Delft, hadden o.a. plaats genomen de Ver- bondsvoorzitter, de heer C. Smeenk, de secretaris van het Verbondsbestuur, de heer W. J. Bossenbroek, de heer C. Goote, lid van het bestuur van de gewestelijke organisatie Gelderland en Ds. C. W. J. van Lummel,' fimerituis-predikant van Zuidland. De voorzitter van de gewestelijke organi satie Zuid-Holland, de heer J. Hollander, las ©enige verzen uit Psalm 103, nadat de vergadering Psalm 68 vs. 10 en 17 gezongen bad, om vervolgens in gebed voor te gaan. Na een welkomstwoord, inzonderheid tot de veteranen, hield de heer Hollander een openingsrede: „De kracht der zwakken" Op 28 Maart 1910 werd de stap geze provinciale saambinding der aideelingen van Patrimonium in Z.-HoU. Dat beteekende toen, dat elkander in deze groote provincie zochten en vonden die afdeelingen van P., die verstonden, dat ook in provinciale saam werking kracht lag. Dat is de beteekenis van wat voor 25 jaar geschiedde. Men ge- voelde behoefte om saam als afdeelingen uit één provincie een schakel te vormen in het Ijandelijk verband en als mannen, die voe len te leven uit één beginsel en elkander te bouwen in de kennis van dat beginsel. Spr. zette dan uiteen, wat de stuwkracht was, welke in deze 25 jaren ook tot pro vincialen arbeid droef, n.l. de kracht der zwakken, der kleine luyden. Roeiping en de vrede Gods, die twee woorden 'grijpen ons als mannen van P. aan en zoo komt er in het bedoelen en zoeken stuur en richting. Zwakheid is het kenmerk van actie, en arbeid van P. Bestrijding en minachting is onze eere. De beteekenis onzer geboorte en afkomst zij or.s steeds duidelijk, want juist Daarin lig-t P.'s adeldom. Spreker toont ver der aan, hoe P. in Zuid-Holland ook op al lerlei wijize verborgen en openbare tegen werking van vele christenen ondervond, welke een andere zijde onzer zwakheid is, welke ernstig gerealiseerd dient te worden. Niet zonder zegen is in Zuid-Holland ge werkt. doch bij het bestaande had meer ge daan moeten worden. Hier ligt een schuldig tekort, hier is werk van zwakken. Die zwak ken zijn echter ook krachtmenschen! En van die kracht zullen wij spreken en ook zingen: „Gij toch, Gij zijt bun roem, de kracht van hunne krachtGod van den hemel, Die zal het ons doen gelukken. Daar is de kracht der zwakken, want die kracht is uit God. De arbeid van P. is een stuk van den arbeid van ons geloof. In dat tee- ken staat ons danken, dat opstaatt ttaet tot nieuwen arbeid om de doorwerking der oltr, sociale beginselen, om de eere Gods en d^' komst van Zijn rijk, waarvoor hij ons ge-, bruiken wil als Zijn instrumenten. Laat dii gedenken, ons hiertoe opwekken en verwiak!- keren. Daarom, doet aan de geheele wapen rusting Gods. Dat is de weroldoverwinnem- de kracht der zwakken. Na dit warme openingswoord zong de vergadering Psalm 89 vs. 8. Aan H. M. de Koningin werd het volgetfide telegram verzonden: hartelijke groeten en bidden U aan den avond van Uw leven Gods vertroostingen „Grepen uit de historie" De heer H. Willigenburg secretaris van het gewest, deed eenige grepen uit de historie van P.'s gewestelijke organisatie, welke nu en dan met geestige opmerkingen gekruid werden. De bakermat der organisatie was Rotter dam. Ter oprichtingsvergadering, waartoe de heer W. C. Uittenbroek het initiatief had genomen, waren 22 afdeelingen vertegen woordigd. In December 1910 werd de eerste algemee ne vergadering gehouden, waarin eenige stellingen een eigenaardigen blik werpen op de verhouding tegenover de Kerk. wat Spr. nader illustreert In de eenste drie jaren werd er weinig verricht. In 1915 kwam er teekening in de organisatie en meer propaganda, Spr. schetst de verhou- dng tot hét Verbondsbestuur. In 1920 maak te de organisatie eer. mooie sprong, wat het afdeelingenaantal betreft Spr. releveert de reorganisatieplannen in die dagen. In 1921 werd de naam van de organ-sa tie gewijzigd en de financaeele verhouding een betere. De verhouding tot het Chr. Nat V:?k/erbond en de besturenbonden waren in die Jagen ook aan de orde. Eveneens werd de vraag be sproken of de mannv nvereenigingen schade deden aan P. In 1921 werd de hoer Hollan der als voorzitter gekozen. Spr. doet ver schillende besturswisselingen, de actie voor het jubileumfonds, de kringvorming en dé lectuurversprejding de revue passec-ren. Spr. merkte tenslotte op, dat de gewestelijke vergaderingen het werk van het Verbond weerspiegelen en dat er heel wat arbeid verridhit is. De heer Smeenk wenschte het Gewest Zuid-Holland geluk en wees op de zeer be langrijke plaats en baak van dit gewest in het Verbond. Spr. dankte voor de krachtige leiding van den voorzitter en voor het werk m den secretaris, Spr. wierp een terugblik op het jaar 1910 en op den socialen arbeid van Minister Talma. P. heeft de sociale scholing van arbeiders belangrijk bevorderd. Onze positie is sinds dien tijd gegroeid, dank zij mee den arbeid van P. Spr. schetst den socialen en economist-hen opgang en den thans zorgelijken tijd, welke zich kenmerkt door geestelijke verwarring. In dit verband wijst Spr. op de jeugd, welke ook in een vorige periode haar moeilijkheden heeft ge had, wat Spr. nader toelichte. Thans zijn er heel wat meer ontwikkelingsmogelijkheden op sociaal gebied. Altoos is het moeilijk ge wekt vast te houden aan de christelijke be ginselen. Spr. wees op de oorzaak, welke den in vloed van het liberalisme op velerlei gebied heeft verzwakt en doen ondergaan. Van het wetenschappelijk Marxisme is er eveneens weinig overgebleven. Ook hier lag de oor zaak in het ingiaan tegen het gezag van de openbaring Gods. Dit zegt iets voor de jonge mensehen, ook ten opzichte van een heden- daagische nieuwe beweging, welke van een antieke gedachte uitgaat en de mythe ver heerlijkt. Spr. trok een parallel ten opzichte van die beweging en de vroegere socialisti sche actie. Een blijvende kracht zal zij evenmin blijken te zijn als het socialisme waartegen mede Patrimonium pal heeft ge staan. Ep dat is een troost, ook voor onze jongeren Al zijn vele menscihlen pessimis tisch, laat ons met moed en vertrouwen voortgaan, want wij hebben het levende, blijvende Woord van God, het werk van Christus, waaruit de kracht ook voor dien socialen arbeid is té putten. Spr. besluit met te wijzen op P.'s taak, om in christelijk socialen geest aan ons volk leiding te geven. De heer J. van der Mast Wzn., van Schiedam, mede-oprichter en oud-secretaris van het gewest, vertelde iets van-de oprich ting der organisatie, welke eerst een kwij nend bestaan had. Spr. trok deze lessen er uit: Neem niet te veel hooi op de voik en wat gij doet, doe het met alle macht. Nadat gezongen is Psalm 75 vs. 1 en 4 en de voorzitter allen, die meewerkten tot het welslagen der samenkomst, heeft dank ge zegd, sluit Ds. B. Wentsel, van Ridderkerk, met dankzegging. De jubileumbijeenkomst werd afgewisseld door muziek van een trio (Bep Dalmeyer on viool, Jan Redienga op cello en Piet Snelle- man op piano) en zang van het dubbelkwar- tet „Vox Humana'. Beide verhoogden op verdienstelijke wijze de feeststemming. Ajan den heer W. C. Uittenlbroek, die on gesteld is, werd een sympathiek schrijven gezonden. Hij is het geweest, die het initia tief nam tot de oprichting van de organi- Christelijke Korfbal-Bond 15e Jaarvergadering Zaterdag heeft de Chr. Korfbal-Bond zijn 15e jaarvergadering gehouden 'te Den Haag. Na opening met het zingen van Gez. 3 1 en gebed heeft de voorzitter, de heer C. de Greef, van Rotterdam, een ope ningswoord gespro ken, waarin hij er zijn vreugde over uitte, dat voor het eerst de bond in vijf districten officieel vertegenwoordigd is, nu ook Utrecht offi cieel bondsdistrict is C. de Greej geworden. Er is niet alleen dankbaarheid, dat de C. K. B. ondanks de moeilijke tijds omstandigheden mocht uitbreiden tot ver buiten het vroegere bondscentrum, maar ook daarom ,dat de eenheid in de afgelegde 15 jaar ongerept bleef en de principieele inslag van het bondswerk ook in de vereenigingen is verdiept Is er, aldus spr., erkentelijkheid voor wat zoovelen in de afgeloopen periode hebben verricht, bovenal past ons dank te brengen aan God den Heere, dat hij de aan-, gesloten jeugd in deze voor velen zoo droeve dagen nog gelegenheid heeft gegeven tot lichamelijke ontwikkeling en ontspanning in het mooie spel van bal en mand. Spr. herinnerde aan den welgeslaagden Haag- schen bondsdag en uitte de verwachting, dat die te Rotterdam van dit jaar er niet voor zal onderdoen. Na een résumé te hebben gegeven over de gevoerde onderhandelingen uitte spr. er zijn groote teleurstelling over, dat niettegen staande dezerzijds alles was gedaan om de eenheid te bewaren, toch door het N. C. G. V. de 10-jariige samenwerking, die er bestond ten aanzien van het officieel orgaan, was verbroken. Dat juist in dit jubileumjaar deze scheuring was gekomen viel dubbel te betreuren en spr. uitte den wensch, dat bet .gyminaistieikverbond nog op dit besluit zou terugkomen. Ondanks deze breuk wenschte toch het N. C. G. V., dat principieel op denzelfden Wartel stoelt als de C. K. B., van harte ge luk met zijn zilveren jubileum en uitte goede wenschen voor verderen bloei. Onze korfbal-bond, aldus spr., is tien jaar jonger en het treft wel zeer gelukkig, dat wij ons derde lustrum juist op den stich tingsdag zullen kunnen herdenken. Maar ree,ds nu wilde spr. getuigen van de dankbaarheid die er is jegens den Gever van alle goed, dat Hij het bondsleven gedurende 15 jaar zoo bijzonder heeft willen zegenen; in en door den boud op de velden zooveel lvensvreugde en echte blijdschap heeft wil len schenken aan honderden jongeren. Voor de nieuwe toekomst, die nu weer wordt ingeslagen, is alle verwachting van Hem, die ons helpen zal om ook op het sportterrein het kwade te overwinnen door het goede en wij allen, aldus spr. maken ons op om in de komende periode er naar te blijven streven onze clubs echt Christelijke vereenigingen te doen zijn en om allen steeds betere C. K. B.'ers te worden. (Ap plaus.) De pennigmeester, de heer H. Hooge veen kon bdj het hierna uitgebrachte finan cieel verslag wijzen op een zeer gezonden toestand der geldmiddelen. Het Jaarverslag van den sceretaris, den heer A. Ro v e n- b e r g, vermeldde een netto groei van het aantal gewone leden van 37 tot 47, terwijl weer nieuwe buitengeowne leden toetreden, die mettertijd den bond weer zullen verster ken. Helaas konden een 10-tal clubs den strijd om het bestaan niet volhouden. Ter- De strijd tusschen twee symbolen door Mr P. BORST „Amerika slingert V tusschen aanvaarding en venjet van het eene uur op het andere". J. HUIZINGA. I. Eeh korte inleiding De mislukte vacantle. Eigenlijk had het een vacantie-reisje moeten zijn. Vacantie, weerzien van familie in Chicago. Echte rust Heerlijke ontspan ning. Geen zorgen, geen kwellende problemen. Even dat mooie: „Rust een weinig" als eeo verkwikkende weldaad in ons jaohtend bestaan. Maar we hebben ons lot niet in eigen hand. 't Is anders ge- loopen. En ook dat was niet geheel on verwacht. 't Kon moeilijk anders. De moeilijkheden van den dagelijkschen arbeid waren vele. En een periode van rust zou heilzaam zijn, maar die dage- lijksche zorgen en vragen zonken in 't niet bij de allereer- ste aanraking met .ggdf - ji .j.y-#- Jafc. Amerika. Daar val- len problemen ons aan van een om- vang. een scherpte, een dreiging. dat we Mr P. BORST beduusd en ontsleld terugsnellen naar Süê 2tëilige, kleine Holland. Zóó i§ 't bij ons niet. Het eene is er beter, het andere is er slechter, maar zóó brandend, zóó alles omvattend is bij ons de crisis, geestelijk en materieel, niet Amerika's strijd tusschen twee symbolen laat den meelevenden reiziger niet met rust. Het grijpt hem aan als z ij n probleem, hij gaat 't toepassen op eigen omgeving. Zijn rust is weg. Wat hij thuis als een onbesliste vraag aanvoelde, stormt bij zijn bezoek aan Amerika op hem aan als een kwellend-dringend probleem, waarvoor een oplossing moet komen „ready, while you wait". Dat is de strijd tusschen twee symbolen, een strijd waarvan dit onregelmatige reisverhaal van keer tot keer zal verhalen. De kokende geyser Het reizen was geen rusten. Het was ook geen rustig studee- ren. Het was een mee-beleven van de misère, mee-vechten om een oplossing. Ik sprak met groo te en kleine werkgevers, veel sprak ik ook met arbeiders. De leiders van de „nieuwe orde" vertelden gaarne en veel van hun arbeid. Ik trof de middenstander, de kleine boer, de advocaat van „Wallstreet". Zelfs de „flapper" en de overrijke „nietsdoener", ze voelden over zich vallen de schaduw van de twee strijdende symbolen: de „Old Deal", de oude vrijheid tegenover de nieu we gebondenheid; Staatsonthou ding tegenover N. R. A. Ga naar Amerika in 1934 en ge gaat naar een kokende gey ser. Zou het anders geweest zijn, als ik er vijf jaar geleden heen gegaan was? Natuurlijk, gradu eel is er verschil. Het huidige tijdstip is te critiek, te beslissend om niet aan de reis een bijzon der karakter te verleenen. Maar ook voor 5 jaar, en voor 10 jaar, zou mijn hart hebben gepopeld bij het binnenvaren van de haven van New York. Set Vrijheidsbeeld vóór den Want interessant 4jn de Ver- ingang vim de haver ,-nnNeweemgde Staten steeds voor ons Yorti Amerika's oude symbool Nederlanders geweest. De ban den tusschen Holland en U.S.A. zijn stevig en talrijk, banden van het bloed en banden van den geest Dat ervoer ik in eigen leven. Van kindsbeen af heeft Amerika in de wereld mijner gedaohten een belangrijke plaats inge nomen. Ik zie ze nog voor me, die rustige boerenkerels, die van mijn vader afscheid kwamen nemen. Ze gingen naar Kansas, naar Chicago, naar Michigan. In ons welvarende polderland was voor hen geen plaats. Holland was te klein. Zelfs de beste land bouwstreken konden niet aan al haar zonen een behoorlijke plaats bieden. Daarom zelfs in de gouden voorspoedsdagen van vóór 1914 emigratie. Amerika de uitlaat van de moede en overvulde cultuur. Het paradijs der emigranten Hebt ge dien gedachtengang gekend, lezer? Amerika, het land der toekomst, en der vrijheidl Daar kon een flinke jonge man vooruitkomen! Hard werken, maar met succes! Geen machteloos altijd-arbeider-blijven. Zelf baas, met een goed stuk brood voor iedereen, en weelde voor de grootste groep. Amerika het paradijs voor den arbeider en kleinen middenstander, die vooruit wilden. „Hallo, Jack", klonk de vroolijke roep van den baas tot zijn knecht, en het prompt antwoord van den arbeider was, „Hallo, Jim", niet minder opgewekt Geen klasseverschil. Geen dwaze vooroordeelen. Het land van expansie, van energie, van vrijheid en onbegrensdheid, het land, waar een goede toekomst openlag voor vrouw en kinderen. Hier moesten ze blij zijn met een schrapje margarine, ginds, in de „Staten" vormden vleesch en boter, eieren en room slechts een fractie van het laagst verdiende Amerika, bet paradijs der emigranten. Slechts weinigen keer den terug. De meesten slaagden. De brieven naar de oude „coun try" spraken dikwijls een' taal van blijde verrassing; werk en een ruime boterham. Voor hen, die hier gebrek hadden gekend, werd Amerika tot een paradijs. Het gesloten paradijs. Tot het paradijs werd gesloten. Kort na den oorlog. De Emi- gratiewetten. Slechts een kleine groep Hollanders per jaar v/erd toegelaten. Amerika wenschte den hoogen levensstandaard te handhaven door afsluiting van nieuwe menschen-aanvoer. Ons land zag zich de voornaamste emigratie-poort ontnomen. Maar dat nam niet weg, dat we Amerika als een paradijs ble ven beschouwen. Juist nog des te meer. Want ómdat het er zoo goed was. werd het gesloten! Wat hebben we toch in Europa, zoo dachten we. We hebben menschen te veel en werk te wei nig. Hoe zijn ze ie benb'den. die rijke Amerikanen, Maar hun Paradijs is voor ons gesloten. Amerika's val. En toen is hij gekomen: de zwarte beursdag in 1920. Uit was het met Amerika's glorie. Alles mislukt en ontwricht. Weg welvaart en voorspoed. Zwarte armoede. Honger, niet vau tien- of honderdtallen, maar van miljoenen. Een volk in nood, misschien erger dan in Europa? Onze gedachten omtrent Amerika, onze van de prilste jeugd bij ons vastgezette gedachten, begonnen zich te wijzigen. Hebben we ons dan altijd vergist? Deugen de grondslagen van de Ame- rikaansche maatschappij niet? Was het een „kolos op leemen voeten"? Hebben we jarenlang 'n kaartenhuis bewonderd» Maar we waren toch langzamerhand gewend, in alles Amerika na te volgen? Moeten we dat gaan wijzigen? Of is het daarvoor reeds te laat, en zullen we met hen in den val worden meege sleept? Is dat nu de .ondergang van het avondland?" Het herwonnen paradijs? Gelijk Milton de heilige geschiedenis kenschetste, na zijn „het Paradijs verloren" in „het Paradijs herwonnen", zoo ook zou men voor de aardsche gebeurlijkheden in de Nieuwe Wereld kunnen spreken van de „New Deal", d.i. de Herstelpolitiek van Roosevelt, als middel om te komen tot een herwinnen van de „prosperity' (welvaart), die sinds 1929 uit het land was verdwenen. Is de weg naar deze nieuwe welvaart juist gekozen? Zal Roo sevelt slagen, of zal hij Amerika ten verderve richten? Dat is de w »SSnhfn 1e .tW" s>'mbo1™- Roosevelt gaat den goeden kant uit Dal is het geluid van de Blauwe Adelaar (Blue Eagle), van de N.R.A. (Naüonal Recovery Administration Nationale Herstelbeweging). Neen, Roosevelt voert ons ten ve> derve. Maak het bedrijfsleven vrij van alle overheids-kluisters. Het is dwaasheid om heil van overheids ingrijpen te verwachten. Dat is de gedachte der oude vrijheid, zooals zij is gepersonificeerd in Miss Li berty, het Vrijheidsbeeld voor de haven van New York, de vrijheid van de pioniers, die de onbekende wildernis durfden intrekken. Wie heeft gelijk? Van het antwoord hangt het wel wezen van Amerika, misschien dat van de wereld af. Als die vraag U om de lippen speelt, en ge maakt een reisja naar Amerika, dan kan het e^en vacantie-trip zijn. P«n ie reizen een inspanning, maar ook oen i.ostelijke, leerrijke en on\ erge- telijke sensatie. N. R. A. De blauwe adelaar: Amerika's nieuwe symbool.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5