DE IND£PIJP. Eden uit Mos kou vertrokken D6LÉNre IN WET LAND. Wijs de N.S.B. als on=Nederlandsche Beweging af MAANDAG 1 APRIL 1935 EERSTE BLAD PA<3 2" BUITENLAND Het officieel communiqué meldt: overeenstemming In Engeland en Frankrijk wordt in ernst gesproken over een veilig heidssysteem zonder Duitschland De Britsche Lord Privy Seal Eden is Zondagavond, na te Moskou nog een schouwburgvoorstelling te hebben bij gewoond, per trein naar Warschau vertrokken. De bijzondere verslaggevers der En- gelsche en Fransche bladen zijn met denzelfden trein vertrokken. Officieel communiqué gepubliceerd. Geen tegenstelling tusschen de Sov jet-Unie en Engeland. Uit Moskou, d.d. 31 Maart: Na de lunch, die Litwinof gisteren aan Eden heeft aan geboden en waarbij ook Stalin en Molotoi aanzaten, heeft heden de Britsche ambassa deur te Moskou ter eere van Eden een re ceptie gehouden, die o.a. bezocht werd door Litwinof, den commissaris voor den buiten- landschen handel Rosengolz, den Volks commissaris van Oorlog Worosjilof, deu Volkscommissaris van Onderwijs Boebnof, den chef van den generalen staf Jegorof, le den van het diplomatieke corps en vertegen woordigers van kunst en wetenschap. Zon dagmiddag bezocht Eden verder in gezel schap van den Britschen militairen attaché den vliegtuigenfabriek Gorboenof en den Moskouschen Ondergrond, Het communiqué Hedenavond is het officieele com muniqué, na afloop der besprekingen, uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat de besprekingen zijn ge voerd over de voornaamste elementen van den huidigen internationalen toe stand, hierbij inbegrepen het voorge stelde Oostpact en andere kwesties, welke vermeld werden in het Britsch- Fransche communiqué van 3 Febr. j.l. Bovendien werd gesproken over de ontwikkeling en verbetering van de Britsch-Russische betrekkingen. Tijdens de besprekingen, welke van het begin tot het einde in een atmos feer van welwillendheid en openhar tigheid werden gevoerd, stelde Eden Litwinof op de hoogte van de bespre kingen, die de Britsche ministers heb ben gevoerd met den Duitschen Rijks kanselier. Men was het erover eens, dat deze besprekingen hebben bijge dragen tot het ophelderen van den Europeeschen toestand. Eden, Stalin, Molotof en Litwinof waren van oordeel, dat het in verband met den huidigen internationalen toe- stand meer dan ooit noodzakelijk is, alle krachten in te spannen om een systeem van collectieve veiligheid in Europa te scheppen overeenkomstig de principes yam den Volkenhond, Het communiqué deelt vervolgens mede, dat de Sovjet-Russische staatslieden onder streept hebben, dat een dergelijk voorge steld pact van wederkeerigen bijstand niet bedoeld is als een poging om eenigen staat uit te sluiten. Het toetreden van Polen en Duitschland zal met open armen worden ontvangen. Vervolgens verklaart het communiqué, dat er geen tegenstelling bestaat tusschen de belangen en Engeland en de Sovjet-Unie, op welk punt der internationale politiek ook, en derhalve zijn Eden en de Russische staatslieden van meening, dat de vriend schappelijke samenwerking tusschen Rus land en Groot-Brittannië van de grootste beteekenis is voor de ontwikkeling van de internationale pogingen tot het handhaven van vrede en veiligheid. Sinds Zaterdag zoo wordt uit Londen gemeld gaat de algemeene Britsche opi nie steeds meer uit naar het verzekeren van de Europeesche veiligheid door middel van pacten, waarvan Duitschland geen deel zou uitmaken. De voorloopige rapporten van Eden uit Moskou ontvangen betreffende zijn aldaar gehouden besprekingen hebben, naar men meent te weten, nog het hunne er toe hijgedragen de Engelsche houding te rich ten naar een op de conferentie te Stresa tusschen Frankrijk, Italië en Engeland a- der te bepalen directe actie, welke dan zou moeten neerkomen op een voorbereiden van veilighidspacten in Oost- en West-Europa zonder deelneming van Duïttschland. Omtrent de besprekingen van Eden te Moskou verluidt nog, dat men hier van meening is, dat een Britsche bemiddeling voor het tot stand brengen van een vriend schappelijke overeenstemming tusschen Rus land en Japan, een der mogelijke resulta ten zal zijn.. Voorts wordt bekend, dat de Engel sche regeering een protest heeft inge diend te Berlijn en in antwoord daar op een verontschuldiging heeft ont vangen met betrokking tot het feit, dat de Duitsche ambassade te Londen ontkend heeft, dat Hitler Sir John Si mon zou hebben medegedeeld, dat de Duitsche luchtmacht gelijk was aan de Engelsche, Simon had n.l. na zijn terugkeer uit Ber lijn het kabinet medegedeeld, dat Hittereen aldus luidende verklaring had afgelegd. Het Reuter-agentschap ïe Londen meldt: Het is thans mogelijk de algemeene ba lans op te maken van de eischen en voor stellen, welke Hitier tegenover de Britsche ministers, Simon en Eden, naar voren heef: gebracht. Het rijk eischt gelijkheid op het ge bied der luchtbewapening met Frank rijk en Engeland, onder voorbehoud dat deze landen een luchtmacht zul len onderhouden, die minstens gelijk is aan die der Sovjet-Unie. Hitier heeft verder te verstaan ge geven, dat hij riqh op. vlootgebied piet langer wil beperken tot 400.000 tort maar absolute gelijkheid met Frank- riik eisclit. Het Duitsche lcgereffectief zou vasttge- steM worden op 550.000 man. Iedere mindering hie nan 'zou gepaard moeten gaan met een gelijke vermindering van de effectieven der andere legers van het Euro peesche continent. Overigens zouden de Duitschers de superioriteit van hun lucht- vloot erkend hebben, die reeds grooter is dan een derde van de Engelsche vloot. Het rijk weigert de permanente geldig heid van zijn tegenwoordige Oostelijke gren zen te Men is van meening, dat een rege ling inzake de opheffing van den Poolschen Corridor en een wijziging van de DuitschTsjecho-Slowaaksche grens de eind-eischen van Duitschland zullen zijn. Het pact tot waarborging van de in tegriteit van Oostenrijk zou volgens Hitier den invloed van Rome moeten beperken en rekening moeten houden met den wensch der Oostenrijksche bevolking om zich bij het rijk aan te sluiten, indien deze wensch duidelijk tot uitdrukking wordt gebracht. Hitier weigert een systeem van weder zij dschen bijstand voor Öost-Europa. Tenslotte eischt het rijk zijn vroegere ko lonies terug. Wanneer aan die eischen zal zijn voldaan, zal 't rijk zijn terugkeer naar Genève in overweging kunnen nemen. Verder wordt het als zeker aange geven, dat Hitier het denkbeeld zou gesuggereerd hebben van een „En- gelsch-Duitsche entente", welk denk beeld echter door de Engelschen is verworpen. De Duitsche weermacht Daily Telegraph meldt uit Berlijn, dat heden, Maandag, 580.000 dienst plichtigen van de lichting 1915 opge roepen zullen worden. Hiervan zou den, volgens het blad, 300.000 onder de wapenen worden gehouden. De Duit sche weermacht zal waarschijnlijk uit 750.000 man bestaan. Uit Warschau: Naar aanleiding van het a.s. bezoek van den Britschen Lordzegel- bewaarder Eden aan Warschau schrijft de „Express Poranny": In het Westen heeft men dikwijls een verkeerden kijk op de staten in Oost-Euro pa. Wij moeten daarom nogmaals onder st reepen, dat Polen de grootste vijand van alle oorlogen en conflicten is. Polen heeft niets te winnen bij een oorlog en heeft geen enkel nieuw gebied noodig. Minister Éden zal zeker begrijpen hoezeer degenen zich vergissen, die twijfelen aan de vredelie vendheid van Polen. De Poolsche politiek heeft niet de aspiratie, geheel Europa te reorganiseeren en richt zich uitsluitend tot zijn naaste buren om hun den vrede te garandeeren. Polen verstrekt zijn handtee- kening door zijn eigen kracht, zijn argu menten en zijn bondgenootschappen met Frankrijk en Roemenië. Wat het Oostpact betreft zal Polen zijn houding niet wijzigen, doch Minister Eden zal na zijn verblijf te Warschau zeker den indruk meenemen, dat hij een land heeft bezocht, waar het werk voor de consolidatie van den vrede een reëel karakter dra -gt". En zich voegen bij Duitschland en Polen? WEF.NEN, 1 April. Algemeen is men in politieke kringen in de Donaulanden van meening dat, wanneer de onderhandelingen tusschen Italië en Joego-Slavië tot toenade ring en overeenstemming tusschen deze bei de landen leiden, de situatie in den Balkan en in de Donaulanden een ingrijpende wij ziging kan ondergaan. Hongarije en Bulga rije zouden met bezorgdheid de Italiaan- sche toenaderingspogingen volgen en zullen waarschijnlijk in het Duitsche kamp terecht komen wanneer de moeilijkheden tusschen Italië en Joego-Slavië zouden worden bij gelegd. Te Warschau verwacht men dan ook, dat Hongarije, zoodra de verkiezingen achter den rug zijn, zich van Rome zal afwenden en toenadering zal zoeken tot Berlijn en on der de huidige orastandiheden waarschijn- lijk ook tot Polen. De strijd in de Chaco Nederlaag der Bolivianen Uit Asuncion: Officieel wordt doeld, dat de Bolivianen zijn teruggetrok ken in den sector van Villa Montes. De troepen van Paraguay hébben belangrijke versterkingen bezet. Het front is anderhalve K.M. verschoven. Bruno Hauptmann moet 25.000 dolar betalen Aan zijn advocaat Reilly Uit Trenton, N. Jersey: Edward J. Reilly, de verdediger van Bruno Hauptmann in de zaak-Lindbergh, heeft zijn cliënt gister een declaratie" aangeboden van $25.000 „voor bewezen diensten". Reilly overhandigde hem persoonlijk zijn nota, waarop Hauptmann betoogde, dat hij zonder middelen was. Reilly nam hiermede geen genoegen en vertelaarde, dat er vol doende geld voor zijn verdediging was bij eengebracht. Hij zou zich dan ook direct tot de beheerders van het fonds en mevrouw Hauptmann wenden. Dr. LEY OVER EENHEID IN ECONOMIE EN SOCIALE POLITIEK. Uit Leipzig: Op de slotzitting van de ver gadering van het Duitsche Arbeidsfront heeft Dr. Ley een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Wij hebben eenige dagen geleden hier een demonstratie beleefd, waar in de wereld en or.volk hebben gehoord, dat er in Duitschland geen verschil meel is tusschen economie en sociale politiek. Dn mensch moet niet meer knecht der machi ne, der banken, der beurs en van het geld zijn. Wij willen ook niet in die dingen een tegenstelling tot de menschheid zien, maar wij willen de heerschappij yan den mensch daar oyer"» DE BELGISCHE SENAAT STEUNT VAN ZEELAND De Belga gedevalueerd met 28 3 De franc thans 4.98 cent Yan Zeeland houdt een radio-rede Na langdurige debatten heeft Zaterdag avond de Belgische Senaat de reeds door de Kamer goedgekeurde wetsontwerpen over de devaluatie van de Belga en over het toe staan van speciale volmachten aan de re geering aangenomen met 10 tegen 20 stem men en 19 onthoudingen. Daarmede heeft de Senaat in de regeering- Van Zeeland zijn vertrouwen uitgesproken. Het kabinet is gistermorgen onder voor zitterschap van minister-president Van Zee land bijeen gekomen, ter beraadslaging over de onmiddellijk noodzakelijke maatregelen. Besloten werd de Beiga te devalueeren met 28 pet. van de tegenwoordige goud- waarde. De nieuwe goudwaardc van de Belga zal dus 72 pet. bedragen van de tot dusverre geldende goudwaarde. Voorts is uitvoerig beraadslaagd over het voorkomen van nadeelige gevolgen van deze devaluatie en heeft de minister-presi dent op grond van deze beraadslagingen maatregelen genomen ter verhindering van het opdrijven der prijzen. Ten slotte werd besloten de beurzen heden te heropenen. Zondagmiddag is een speciale uitgave van het Belgisch staatsblad verschenen, waarin bij Koninklijk Besluit wordt be paald, dat krachtens de Zaterdag door de beide Kamens goedgekeurde wet op het nieuwe muntstatuut het wisselkoers-nivel- leeringsfonds den aankoop en verkoop van buitenlandsche deviezen tegen bankbiljetten zal verrichten op basis van 0.150632 gram fijn goud per Belga. Hierbij zal rekening worden gehouden met de commissiekosten, die normaal berekend worden bij het in- en uitvoeren van goud. Dit besluit treedt on middellijk in werking. De nieuwe koers is: 100 Nedérland- sche guldens 401.508 Belga of 2007.54 franc. De Belgische franc is dus thans 4.98 cent. De franc is dus opnieuw aan het goud gehecht, op basis van de Belga. De radio-rede van den premier Premier Van Zeeland heeft Zondagavond in het Fransch en het Vlaamsch door mid del van de radio een korte rede tot het Bel gische volk gericht. „Wij moeten", zoo zeide hij, „in deze moeilijke oogenblikken onze kalmte bewa ren. Wij moeten thans denzelfden moed too- nen, waarvan wij in andere moeilijke tijden het bewijs hebben geleverd". Hij deed verder een beroep op de vader landsliefde der oud-strijders, zijn wapen broeders, zooals hij het noemde. „Ook de vrouwen moeten haar steun geven. Denkt niet verder aan de mo- „Wij zijn er om de franc en uw spaar- ,Wij zijn er om de franc en uw spaar penningen te verdedigen. U zult met een franc nog evenveel kunnen koo- pen als een jaar geleden. De regee ring zal de monetaire kwestie met koelbloedigheid onder het oog zien en weten te voorkomen, dat zich onvoor ziene omstandigheden voordoen". De minister-president besloot zijn rede met er aan te herinneren, dat België in den loop der tijden steeds de moeilijkheden heeft weten te over- Naar gemeld wordt, hebben tal van groo- te handelsondernemingen adhaesie-betuigin- gen aan de regeering gezonden. Uit het bui tenland zijn verscheiden aanvragen bin nengekomen naar Belgische staatsfondsen. De socialisten en de nieuwe regeering Uit Brussel: Het buitengewone congres der Belgische arbeiderspartij heeft mei 519.672 tegen 41.902 stemmen en 18.928 ont houdingen een resolutie aangenomen, waar bij wordt goedgekeurd, dat de socialisten zit ting nemen in een regeering van nationale eenheid. Lerroux kabinetsformateur Uit Madrid: De president der Spaansche republiek heefi Lerroux, den leider der radi cale partij en premier in het demissionnai- re kabinet, belast met de vorming der nieu we regeering, waarbij hem een groote vrij heid van handelen is gegeven. Lerroux heeft het voornemen zijn kabinet Bameai te stellen op zoo breed mogelijken grondslag. Eventueel wil hij ook vertegen woordigers der linksche groepen tot actief deelnemen in de regeering trachten te be wegen. DOODVONNIS WEGENS ONTVOERING Mac Gee zal gehangen worden. Uit Kansas-City: Thans is het doodvonnis bevestigd legen Walther E. Mac Gee, die, om een losgeld te verkrijgen, in Mei 1933 de dochter van den burgemeester van Kan sas-City had ontvoerd en dertig uur gevan gen had gehouden. Dit is het eerste doodvonnis, dat in de Vereenigde Staten is uitgesproken wegens een ontvoering zonder doodelijken afloop. Mac Gee zal op 10 Mei in Kansas-City op gehangen worden. Uit Brussel: Op den grooten straatweg in de buurt van Mechelen zijn gistermid dag twee buurttrams met elkaar in botsing gekomen. De botsing was zeer hevig eri de tramwagens werden zoo goed als geheel ver nield. Van de inzittenden werden tusschen de twintig en dertig personen gewond, waar van zes zoo ernstig, dat zij naar het zie kenhuis te Mechelen moesten worden over gebracht. OUD-BURGEMEESTER TER DOOD VEROORDEELD. Uit Madrid: Te Saragossa is de vroegere burgemeester van Uncasrillo, leider van de opstandige beweging in October in die streek, ter dood veroordeeld. Twintig rebel len z:jn veroordeeld tot levenslange tucht- huiss; -af en vijf tot gevangenisstraffen, va- varieerend tusschen 6 en 12 jaar. HET HUWELIJK VAN GöRING Goerings huwelijk is op 10 April be paald. Hitler en Kerrl zullen bij de plech tigheid voor den burgerlijken stand als ge tuigen optreden. De kerkelijke inzegening geschiedt in den Dom te Berlijn door den Rijksbisschop. BINNENLAND DE LANDDAG DER N.S.B. TE AMSTERDAM Had een ordelijk verloop De N.S.B.-Landdag, die Zaterdag zestien duizend leden van de beweging in Amster dam tezamen bracht, heeft over het alge meen een rustig verloop gehad. Bij Centraal Station, Weesperpoortstation en Muider- poortstation werden die deelnemers opge steld, diie vervolgens onder politie-escorte near het R.A.I.-gebouw optrokken. Hier en daar bevonden zich langs dien weg ongure elementen, die door schreeuwen en schel den hun misnoegen te kennen gaven, en al en toe zoo hinderlijk optraden, dat de politie zich gedwongen zag te chargeeren. Bij den aanvang der bijeenkomst heette Ir. A. A. Mussert de Landdagbezcckers welkom, waaronder vertegenwoordigers wa ren der fascistische organisaties uit Duitsch land, Frankrijk, Ierland, Noorwegen, Italië, Denemarken en Zwitserland. Drie jaar geleden zeide hij, werden wij met spot en hoon ontvangen. Toen onze be weging ging groeien, kregen wij de terreur jegens ons. En de terreur gaat nog voort. Heden hebben onze duizenden door Amster dam gemarcheerd als krijgsgevangenen. Vlaggen mochten wij niet meevoeren. Maar ondanks dat alles, zijn de 6000 van drie jaar geleden er nu 16000 geworden, die ge komen zijn uit alle provincies van Neder land. De teekenen zijn er, vervolgde spre ker, dat de geest van hot volk steeds mieer eensgezind kan worden. Daarover kunnen wij ons nu reeds verheugen, al zullen er nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn. Spreker heette vervolgens nog bijzonder wolkom 250 Nederlanders uit Duitschland, die met autobussen tot zelfs van ver achter Dresden gekomen zijn. Nadat eenige liederen waren gezongen sprak allereerst de heer Van Offen- raay, student aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, die uiteenzette, dat de grondslag van de Nationaal-Socialistische Beweging is en blijft het Christendom. Maar juist omdat het nationaal-socialisme hiervan overtuigd is, weet het zich, krachtens zijn grondbe ginselen, verplicht, in de staatsgemeenschap dde ordening tot stand te brengen, waardoor voor de Christelijke levensbeschouwing zoo doeltreffend mogelijk de weg naar de leden van die staatsgemeenschap wordt bereid. Het fascisme H?eft zoo vervolgde sps*. door het gansche volk en voor het gansohe volk. Vervolgens sprak Ds G. Hofstede over „In den strijd voor de Christelijke volks gemeenschap." Spr. zegt, dat hij nationaal-socialist is, om dat hij daarin ziet het gloren van een nieu wen dag. Daarom wiekt spr. op, zich aan te sluiten, om Gods gereohtigbeid en Gods barmhartigheid weer te maken tot de grand zuilen van den staat. Voor de pauze sprak tenslotte de heer F. E. Farwerck over: „De propaganda als factor in den opbouw van den nationaal- socialistisc-hen staat"'. De N.S.B. zegt spr. wil ons volk zijn eenheid doen beseffen dan, aldus spr., zal ook een tijd komen, dat het volk naar zijn Mder vraagt en zal de N.S.B. in haar algemeen leider iemand heb ben. die, daartoe geroepen door het hoogste gezag, die plaats zal vervullen. Na de pauze heeft de algemeen Mder, Ir. A. A. Mussert zelf het woord gevoerd. Het einde van 1932 vond duizend N.S.B.- ers, het einde van 1933 meer dan vijftien duizend; het einde van 1934 meer dan dertig duizend en nu rees meer dan veertigdui zend. Iemand, tot wiens ambtsbezigheden behoort, minister Colijn voor te lichten over de N.S.B., heeft eens aan den minister-pre sident de meening verkondigd, dat het eind punt van de N.S.B. dichter bij de dertig duizend dan bij de vijftigduizend zou liggen Hij ken nu rapporteeren: het was een ver gissing. Zij zijn over de veertigduizend en zij gaan naar de vijftigduizend ter volledige uitvoering van de opdracht, gegeven, toen wij in September 1933 tienduizend man tel den en toen ik zei spr. het parool uit gaf: op naar de eerste vijftigduizend. Wij tellen een 60-tal kringen en de op lage van „Volk en Vaderland" hleeft de 80.000 gepasseerd. Zie hier r zegt spr, de N.S.B. in cijfers. Spr. oefende vooirts felle critiek op de Christelijke partijen en het beleid van het kahimri-Colijn, dat de schuld kreeg van alle ellende, welke wij thans meemo-ken. De landdag is tenslotte gesloten met het zingen van het Wilhelmus. Uit Oost-lndie KOSTBARE VLIEGTUIGLADING! BANDOENG, 30 Maart (Aneta). De „Pe likaan", welke 29 Maart te Bandoeng aan kwam, vervoerde eenige kistjes radium en goud voor Bagdad, een kistje goud voor Batavia en 250 kilogram radiolampen voor Brisbane, die per Qantas verder zullen wor den gezonden. DE INLANDSCHE SCHOLEN. SEMARANG, 30 Maart (Aneta). De „Lo comotief" verneemt, dat met ingang van 1 Augustus a.s de nog overgebleven volle dige inlandsche lagere scholen vrijwel alle zullen worden omgezet in volksscholen en vervolg-scholen. Hierdoor zullen wederom honderden inlandsche onderwijzers op wachtgeld worden gesteld, die echter groo- tendecls weer door hot vollts-onderwijs kun nen worden opgenomen. Ook het gesubsidieerde particuliere in landsche onderwijs zal met ingang van 1 Augustus a.s. worden gereorganiseerd, waarbij 360 volledige inlandsche lagere scholen eveneens in volks- en vervolg-scho len worden omgezet. Orkaan boven Noord- en Midden-Italië Groot, verwoestingen. Visscliers vermist Uit Milaan: Boven geheel Noord- en Mid den-Italië heeft in den nacht van Zater dag op Zondag een orkaan gewoed van on gekende hevigheid, die groote verwoestin gen heeft aangericht en ook eenige slacht offers heeft geëischt. Vooral Venetië en het gebied langs de Adriatische kust zijn ge teisterd. Alleen te Bassauo wordt de schade op een millioen lire geschat. Vele huizen werden vernield, daken woeien af, muren stortten in en telefoon- en telegraaf leidin gen werden vernield. Op de Adriatische Zee werden vele vis- sonerssohepen door den orkaan verrast en sloegen om. Het aantal looden is nog niet bekend, doch tal van visschers worden yermist. MAAR Douwe Egberts Edits Frietehe Heeten-Saai en Varirias Nederlands geurigste pijptabak. Gemengd Nieuws. Auto- en motorongelukken Te Ede geraakte bij den spoorwegover gang Stompekamp, een dochtertje van den heer H. onder een auto, met het gevolg, dat het kind met gebroken beenen en nog enkele andere verwondingen per ziekenauto naar ziekenhuis te Arnhem moest worden vervoerd Te Eindhoven bemerkte op den Boschdijk de bestuurder van een auto een vrachtauto te laat, waardoor hjj niet meer kon uitwijken, met het gevolg, dat hij tegen een aan den kant van den weg staanden boom reed. Van de inzittenden, drie Tsjechen, die een bezoek hadden gebracht aan de fabriek van Bat'a te Best, kwamen met den schrik vry, terwyl de vierde de linkerarm brak. Hy is naar het St Josephziekenhuis te Eindhoven vervoerd. Doodelijke auto-ongelukken Te Helmond is op den Deurenschedijk de 63-jarige J. v. Berlo door een personenauto, be stuurd door den heer E K. uit Deurne, overreden en op slag gedood. Van B. is eenigszins doof en heeft de auto niet bemerkt. Zijn stoffelijk overschot is naar het St. An thoni us ziekenhuis overgebracht Vermoedelijk treft den bestuurder geen schuld. Te Almelo is het vijftien-jarig dochter tje van den timmerman J. Gerdsen, aan de Wierdensciiestra^tweg, toen zij, terwijl zij met een vriendinnetje zonder op het verkeer acht te slaan, stoeiende den weg overstak, door een uit de riahting Wierden komende auto aangereden. Zij werd daarbij zoo ern stig gewond. Jat zij op weg naar het zie kenhuis overleed. Te Appelscha (Fr.) is» een personen auto, bestuurd door den heer Argelo uit Kortezwaag op onverklaarbare wijze in de Compagnievaart gereden. Behalve de bestuun der waren in de auto gezeten de heer Wap- stra, hoofd der sohool te Kartezwaag, en diens eohtgenoote. Door het kordaat optreden van den heer J. Dorppigter, chauffeur te Oosterwolde, die toevallig passeerde, mocht het gelukken de heer en mevrouw Wapstra beiden te redden. Hoewel een half uur lang kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht het niet gelukken de levensgeesten van den heer Argelo op te wekken. Waarschijnllijk is de heer Argelo onwel geworden, aangezien het anders onverklaar baar is, dat de auto op dien reoliten breeden weg zoo pardoes te water kon geraken. Te Lexmond is de 69-jarige landbou wer W. van Bezoyen, die op de weg liep, aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer A. W. uit Sleeuwijk, De man werd op slag gedood. Zoowel het stoffelijk Weerbericht Het dunne pöltje geeft den vorigen stana Hoogste stand te Janmayn 767.5. Laagste stand te Skagen 745-6. Stand vanmorgen halftwaalf 756.1'. WEERBERICHT Matige tot krachtige W. tot N. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regen- of hagelbuien, aanvankelijk iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De Zaterdag vermelde depressie bracht ifl het N.W. van ons land zware regen en werd door een tweede gevolgd, waarachter op IJs land de barometer sterk stijgt Op de Britsche eilanden waaien, vooral in het N. stormachtige N.W. tot N. winden met regenbuien, welke vermoedelijk in ha gelbuien zullen overgaan. In Scandinavië valt op vrij veel plaatsen sneeuw, aan de Noorsche kust met storm achtige N.O. winden. De vorst is daar wees toegenomen. In Duitschland is gisteren veel regen ge- vallen en duurt de regen nog voort. De vorst is er verdwenen. Z.-Frankrijk heeft windstilte en plaatse lijke mist bij lage ochtendteanperatuur, dia overdag belangrijk stijgt. Bij het verder Z.O. waarts trekken der depressie zullen N.O. winden hier te lande goiur en eenigszins buiig weer brengen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 31 Maart 8.20 nam. Attentie- sein 0, d.i. Weest op uw hoede. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.2. 2 APRIL. Zonsopgang 5.36 uur, zonsondergang 6.33 vat Maan op v.m. 4.47 uur, onder nam. 5.37 uur. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 APRIL. Van 's avonds 7.03 uur tot 's morgens 5.04 uuH WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vortcr Rheinfelden 0.00 0.00 Breisach K«bl Diedeshelm Mannheim Mainz Binsren 2.75 2.76 4.15 4.32 1.14 1.19 3.30 3.48 1.53 1.59 104 1.18 2.05 2,18 Caub Ems Coblens Trier Keulen Dnsseldorf Phbrort We6el Emmerik Heden Vorfg 2 26 2.40 0.00 1.20 0-88 0.97 2.31 2 56 1.74 1.98 1.08 1.31 0.95 1-27 2.28 2.52 Lobith 11.26 11-49 Nijmegen 8.87 9.05 St Andries 3,45 3.46 Arnhem 8.70 8.86 Vreeswijk Iw 0-89 0,gi Westervoort 9.32 9,18 Deventer 3.13 3.08 Kampen -0.17 -0.0S Eysden 00.00 00.00 Maastricht 41.50 4| 55 Grevenbicht 28.58 28.61 Venlo CO.OO 00.00 Grave fsluis; 6.00 5.97 St Andries 1.56 1,09 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 2 April Delfzijl 10.32 22.40 Hellevoetsl, 1,59 14.19 Terschelling 7.42 19.56 Willemstad 2.46 15.12 Hariingen 8.35 21.00 Brouwersh. j.n 13.31 Den Helder 6.35 18.35 Zierikzee 1.36 14.11 IJmniden 2.01 14.21 Wemeldinge 2.02 13.29 Hoek v. Holl. 1.15 13.27 Vltssi' gen 0.06 12.35 öcheveningen 1.25 13.37 Terneuzen o,41 13.08 Rotteidam 3.U4 15.46 Hansweert 1.23 14.01 „LIEFDADIGHEID" Te B 1 e r i c k (L.) is op last der justitie in het woonwagenkamp aangehouden, zekere vrouw K., die verdacht wordt met val schel ijk opgemaakte liefdadigheidsbons verscheidene winkeliers te hebben bewogen tot het ver strekken van winkelwaren. Zy is in de straf gevangenis te Roermond opgesloten. Voor de eerste maal doet de N. S. B. mee aan de verkiezingen. De nieuwe „bewegir^g" schijnt over schatten gelds te beschikken. Van crisis-ellende is daar nog geen sprake. Het blijkt, dat er hier en daar verwarring door gesticht wordt. Niet iedereen is in staat schijn van wezen te onderscheiden. En toch kan duidelijk aan getoond worden, dat Nederland Neder land is en moet blijven. Het vlugschrift van H. DIE^HER onder den titel van Geen buitenlandsche namaak aldus geen N.S.B. is reeds in duizenden bij duizenden exemplaren verspreid. Zelfs kwam er vraag naar buiten de eigen kringen. Nu, dat is goed. De A.-R. Partij is altijd dc merest echt-Nederlandsche partij geweest. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld. 6000 Ex. c f 40. 7000 Ex. 45.— 8000 Ex. 50.— 9000 Ex. a c 35.— Bij 250 Ex. 2.25 Bij h 500 Ex. 4.50 1000 Ex. 9.— 2000 Ex. 17.— m 3000 Ex24.— 10.000 Ex. 60. 4000 Ex.30.— 20.000 Ex.100.- 5000 Ex' •memmmtf 35.— Elke 1000 Ex. meer. 5.— Alles zonder Verzendingskosten worden bij elke omzetbelasting levering afzonderlijk berekend Bestel spoedig. Van alen kant wordt getrokken aan onze kiezers. Het Christelijk volk moez dicht naast elkaar staan. Opgave aan: Het Comité voor Christelijke Volkslectuur Bureau: Talmaslraal 13, Tel. 90115, Amsierdara-Zuid

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2