|licttiue ^rifisrijr (lumroiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. De nieuwe Moerdijkbrug abonnementsprijs: Per kwariaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per woelt0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche «ndling/450 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondfigsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5440 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 1 APRIL 1935 15e Jaargang gbbertentieprifttn: Van I tot 5 regels 1.17*/» Elke regel meer 022'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.177* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau v wordt berekend 0.10 DIEFSTAL, GEEN TOEVAL De directeur van het H a nd el s b 1 a d schre»ef een particuliere brief aan den lijst aanvoerder der liberalen in Amsterdam over diens rede voor de Liberale Partij. De heer Heldering vond, dat de heer Asscher niet zeer t a k t i s c h had gesproken. Deze brief, aldus schreef Volk en Va derland vorige week, „kwam door een toeval in onze handen"' en de redactie van Vova maakte er een dankbaar gebruik, gelegd misbruik van. De brief werd foto grafisch afgedrukt in het blad der N.S.B, Ei' kwam een artikel bij met opschriften als d«ze: „De wind uit onze zeilen"; „het boe- runbedrog als beproefde taktiek"; „goede reclame voor de N.S.B.", enz Wat was het geval? Het Handels blad deelt mee, dat deze brief aan oen locper van het blad ter bezorging word meegegeven; het adres gaf echter een koerd huisnmmer, de brief kwam terecht bij, een N.S.B.'er; deze zond hem naar het hoofdkwartier; hier misbruikte en publi ceerde men de brief; waarna hij in een blanco envelop aan den geadresseerde werd toogezondcn. Het blad der N.S.B. noemt dat tooval; liet U piets anders dan diefstal en wij ver moeden zoo, dat de directeur van het Handelsblad er niet zonder meer in berusten zal. (Nadat wij dit schreven verluidt reeds, dat de justitie zich in de zaak Wij bewonderen niet de methode, b.v. van do roode pers, om vertrouwelijke circulaires van een partij of organisaties te onderscheppen en te publiceeren, zooals vorige week nog met een rondschrijven van de N.S.B. over de vorming van een ge camoufleerde weermachtafdeeling geschied de; maar als Vova straks deze dingen naast elkaar zal zetten, dan wijzen we de ver gelijking reeds bij voorbaat at Het een lijkt, niets op het ander. Hier is grove, doodgewone diefstal ge pleegd en de leiding der N.S.B. is onbe schaamd als heler opgetreden. Een woord ter verdediging is eenvoudig niet te vinden. En men vraagt zich met groote bezorgd heid al, welke waarde men moet toekennen aan het programmapunt der N.S.B., op Oranjepapier gedrukt, waar men leest: „Voor het handhaven van een hooge stan daard van moraliteit, welke tegenwoordig, vooral in de politiek, ver te zoeken is": want nauwelijks doet de N.S.B. aan de po litiek mee, of van die hooge standaard van moraliteit merkt men letterlijk niets. Ja, men mag vragen, of deze diefstal niet Valt onder het begrip van „bedriegerijk« handelingen", welke datzelfde program „als misdrijven tegen de Staat ten strengste wil straffen". Van tweeën één: óf de N.S.B. dient tot strenge zelfveroordeeling over te gaan, óf zij heffe de leuze aan: het doel heiligt de mid delen. Maar hier deugt noch het doel, noch het middel. Officieele Berichten POSTERIJEN, ENZ. Bü Kon. besluit la met'indaag: van 1 Mei be noemd tot Inspecteur der P.T.T., A. v Borren- dam, thans referendaris der P.T.T. ZEEDIENST Bij beschikking van den Ministèr van Defen- eie zijn de officieren van gezondheid der 2e kl. B. I. Dommere en C. J. Doeta, den 3en April a_s. geplaatst aan boord van H.M. Wachtschip te Willemsoord. Pekelharing verkrijgbaar Binnenkort zal nu worden overgegaan tot de distributie van pekelharing aan steuntrekkenden en armlastigen. Deze distributie zal plaats hebben via de gemeenten. Het ligt in de bedoeling de haring be schikbaar te stellen tegen een prijs van 10 cent per 8 stuks, met dien verstande, dat aan één gezin maximaal 8 haringen per week worden verstrekt Naar wij vernemen is er tusschen de ge meentebesturen van Goes en Kloetinge zoo goed als overeenstemming bereikt over een voorgenomen grenswijziging tusschen boide gemeenten, welke wijziging, zqoals men zich zal herinneren gepaard zal gaan met ophef fing der gemeente Kattendijke, tegen welke opheffing door het bestuur dezer gemeente destijds is geprotesteerd. Het grootste deel van Kattendijke zou bij de gemeente Kloetinge" komen, terwijl Kloe tinge op zijn beurt aan Goes de noodige ter reinen voor uitbreiding in de toekomst zou afstaan. ONDERNEMERS-OVEREENKOMSTEN Het Verbond van Nedcrl. Werkgevers heeft een adres aan de Eerste Kamer ge zonden, waarin het deze op verschillende gronden verzoekt het wetsontwerp inzake algemeen verbindend en onverhindendver- klaren van ondernemersovereenkomsten sdat te aanvaarden. De eerste overspanning geplaatst Zaterdagmiddag twee uur was de nieuwe brug tusschen Noord en Zuid voor een tiende deel werkelijkheid Do eerste spanning van de nieuwe ver- keersbrug over het Hollandsch Diep ligt Tot op een millimeter nauwkeurig op de haar toegedachte plaats. Zonder veel tegen streven heeft ze zich daar op haar post laten brengen, om straks naar verwacht mag worden, tientallen jaren de menschheid te dienen in het steven naar contact tusschen de deeien van één volk, ja tusschen volken onderling. De eerste spanning ligt er. De hevige wind probeerde dit Vrijdag wel te voorko men, maar 't bleef slechts bij één dag uit stel. Zaterdag was het weer gunstiger, zoo dat het gewichtig karwei geheel volgens de plannen kon worden uitgevoerd. Zaterdag morgen kwart voor tien, toen de tijd van hoogwater naderde, (dit zou zijn om 12 uur) werden de laatste voorbereidselen getroffen voor het omtrekken van het dwars op de brugrichting liggende gevaarte. Tevoren had men reeds gezorgd de daartoe noodige ankers vast te leggen, vier stuks van 3000 kg gewicht elk. Hieraan waren stevige ka bels bevestigd, die nu werden vastgemaakt aan lieren op de elevatorbokken, waarop de spanning boven op een stellage, rustte Om kwart na twaalf viel er eenige bewe- gin in het gevaarte op te merken, het begon iets te zwenken, maar keerde ook weer in z'n eerste stand terug. Eerst moesten de ankers nog worden op gehaald waaraan vanaf tien uur de hakken hadden vastgelegen. Het groote moment gekomen Om kwart voor één kon met het draaien van het gevaarte een aanvang worden ge maakt, door de kabels in te halen die be vestigd waren aan de vier bovengenoemde zware ankers Van do pijlens liepen een paar staaldraden naar de brug om voor het sturen van dienst te zijn. Na tien minuten, om vijf voor een. zweefden de uiteinden van de spanning boven hun steunpunten. Onge veer 40 c.m. er boven. Nu moest nauwkeu rig worden efgesteld, want de eigenlijke rustpunten van de brug zijn slechts zeer kleine oppervlakken. Dit afstellen geschied de met kettingen en takels, die van de pij lers naar de brug waren gespannen. Toen men de gewenschte stand had bereikt kon om kwart voor twee met het volpompen van de elevatorbokken een aanvang worden ge maakt Hierbij deed zich nog een kleine moei lijkheid voor. Op de beide bakken waren voor dit pompen electrische motoren ge plaatst, want daar midden in 't Hollandsch Diep beschikt men over electrische stroom als ware men in een moderne constructie werkplaats van een groote industriestad. De stroom wordt geleverd door een eigen cen trale van de Amsterdamsche Ballast Mij aan de Moerdijksche wal. Deze centrale nu was defect zoodat er slechts één motor op kon draaien. Daarom moest de Merel, 'n sleepboot laten zien dat ze behalve trekken en sleepen ook verstand heeft van pompen. En dat had ze. Ze kon 't nog beter dan de electrische installatie. Daardoor liep de eene bok snel ler vol dan de andere, en moest dus afge- wisselend worden gepompt Onderwijl daalde de brug naar haar steun punten. Door de lichte deining van het wa ter bleef ze, al was het maar weinig, toch eenigszins heen en weer wiegelen (met de wind van Vrijdag had men dus zeker niet kunnen slagen), wat de uiterste zorg vor derde om ze nauwkeurig op haar rustpun ten terecht te doen komen, 't Werden span nende momenten. Vooral op de derde pijler, waar de brug geheel vast zou komen te lig gen. Daar hadden dan ook de heeren v. Aardenne van de fa. Penn en Bauduin zelf de leiding. De stoelen waarop de brug zou rusten, dragen bovenop een kleine verhe venheid, die precies past in een holte van de brug. Op het critieke moment mocht het dus eigenlijk geen millimeter schelen. Op de tweede pijler zijn beweeglijke stoe len aangebracht, die gelegenheid bieden aan de brug, om bij warm weer iets uit te zetten. Hoe meer de brug de pijlers naderde, hoe grooter de spanning werd. Volle aandacht was noodig. Telkens werden seinen gewisseld van 't eene uiteinde naar het andere en naar de pompinstallatie, men schreeuwde elkaar iets toe, onverstaanbaar it. maar 't werd toch begrepen, 'n werk man of een chef haastte zich de lange brug langs om het stuk gereedschap te brengen n te constateeren of alles goed ging, en onderwijl zakte het gevaarte steeds meer naar de pijlers. De pijlers verbonden Om 2 nur 22 rustten alle vier hoek punten op de daarvoor bestemde plaats Alles wat stoomfluit was op het Hol landsch Diep floct om luide uiting te geven de voldoening die allen die bij dit groo te werk betrokken waren geweest, op dit historische moment gevoelden. De verant woordelijke personen drukten elkaar da hand ter felicitatie. En de vroolijke dronk boord van de Merel was een gepaste vreugde-uiting op dit bijzonder oogenblik. Het onderdeel van een prachtig stuk Hol landsche bruggenbouw was tot een einde gebracht Nederlandsch fabrikaat, dat geldt van dit werk van a tot z. En daarom was het zeer terecht, dat al de vaartuigen, die bij dit werk aanwezig waren, de sleep- booten en de booten van de Waterstaat, voor deze gelegenheid rijkelijk waren ge tooid met de vroolijke Hol'andsche drie kleur. De Holandschle techniek is gelukkig tot groote dingen in staat Ze krijge bij voortduur, en gaarne meer dan thans helaas, het geval is, gelegenheid om het te toonen! GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING Provinciale Z.-Hollandsche Bond In de Zaterdag te Rotterdam gehouden veertiende jaarlijksche algemeene vergade ring van den Prov. Bond van Afd. van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding in Zuid- Holland, heeft de voorzitter, de heer W. C F. S c h e p s, van den Haag, met een enkel woord ter vergadering welkom geheeten de heer G. v. Herwijnen, van Dordrecht, af gevaardigde van het district Zuid-Holland van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen De heer v Herwijnen sprak een enkel woord van gelukwensoh en sympathie. Tot bestuurslid in de vacature van den heer G. D o n, te Vlaardingen, werd gekozen de heer A. v R o 0 n J r, te Rotterdam-C De vergadering besloot met algemeene stemmen in de vacature van secretaris van landelijke vereeniging, ontstaan door het optreden van Ds v. Herksen te Ermelo als voorzitter, door het overlijden van Ds W. H Gispen, candidaat te stellen de heer W. C. F S c h e p s te Den Haag. Hierna refereerde de heer M. G 001 e van Rijswijk, over „De financieele positie van de Bonden in het raam der vereeniging". Door de inkrimping en dreigende stopzet ting der subsidie van de Prov. Staten, tot dusver genoten, aldus spr., is het vraagstuk van de financieele positie der bonden ac tueel geworden. Waar de inkomsten ge halveerd worden dienen nieuwe bronnen aangeboord te worden. Spr. belicht uit de historie der organisatie hoe door de opkomst der provinciale bon den een zekere werkverdeeling tot stand kwam tussohen vereeniging, bond en afdee- ling, waarhij de kostbare propaganda groo tend eels voor rekening van de provinciale bonden kwam. Daarom bepleit spr. tenslotte een herzie ning der financieele regeling, uitgaande van gedachte, dat de contributie der ver spreide leden, na aftrek van de abonne mentskosten op 't Maandblad, voortaan aan 3 bonden zal -ten goede komen. Op de inleiding van den heer M. Goote volgde een geanimeerde discussie, wa,araan deelnamen dip. heeren T. Bouterse, van Delfshaverr; E. "v Nieuwenhuizen, van Scheveningen en Ds E de Valk, van Stel lendam. De vergadering nam, gehoord de in leiding, een voorstel aan, door te zenden naar de jaarvergadering van de landelijke vereeniging, waarin het hoofdbestuur wordt verzocht te komen tot een gedeeltelijke restitutie van de contributie der verspreide leden in de provinciale ressorten, wijl de positie der provinciale bonden, door het af- loopen van de provinciale subsidie, precair dreigt te worden. Zij stelde den heer Goote beschikbaar als e.v. inleidsr van deze zaak, op de jaarvergadering der vereeniging in Augustus a.s. te Rotterdam te houden. Besloten werd inzake de Prov. Blauwe Week-meetings samen te spreken, met het Na afhandeling van het agendum hield D s H. de Valk, van Stellendam, een op wekkende rede getiteld: „Uw hart in uw strijd". Na rondvraag, waaraan deelnamen de heeren Bouterse, Visser en v. Roon werd de uitnemend en goedbezochte verga dering door den heer G. D o n met dankzeg ging gesloten. Jong Holland snakt naar werk De arbeid der Centrale vordert Voorbereiding der collecte De arbeid van de Centrale voor Werkloo- zenzorg om te voorzi enin de behoefte aan arbeid voor onze jonge mannen vindt goede voortgang Thans is men op het terrein bij Ede bezig met den opbouw van de barak, die vanwege de inspectie der werkverschaffing voor dit kamp wordt opgebouwd. Er worden bij de inrichting plaatsen ge reserveerd voor een orgel en een piano, die den zang in de vrije tijd moeten ondersteu nen Wel z ij n die nuttige meubelen er nog niet, niaar de Centrale heeft hoop, dat ze op een goede dag uit een of andere plaats ln het land bericht krijgt: er staat hier een orgel (of piano), die U kunt laten halen Op dezelfde wijze hoopt ze ook de beschik king te krijgen over een oude maar nog goed te gebruiken auto, om spoedboodschappen naar Ede te doen. Ook aan de voorbereiding voor de groote collecte op 27 April a.s. wordt ijverig ge werkt Reeds zijn in 75 plaatsen comité's voor de collecte definitief gesticht Volgen de week wordt het materiaal, dat voor de collecte noodig is, aan de commissies ver zonden. Het is dus zaak, dat men in die plaatsen, waar het definitieve besluit nog niet werd genomen, zich toch zoo spoedig mogelijk met het bureau der Centrale, Stad houderslaan 4345, Utrecht (telef. 12443) in verbinding stelt en opgave doet van het noodige materiaal Gelijk bekend, zal op 25 April een radio avond gegeven worden, .waarin men het een en ander over het werk, waarvoor gecollec teerd wordt, kan hooren. De N.C.R.V., die deze avond verzorgt, heeft daar iets moois van gemaakt. De omroepleiding zette nl. een hoorspel in elkaar, dat in prettige afwisse ling de aandacht gespannen zal houden en waarin toch al het noodige wordt medege deeld. Men stemme op den avond van 25 April af op Huizen. En men bepale aan het eind van de uitzending, wat men moet offeren. CONSULAIRE DIENST De consul-generaal der Nederlanden te Hong kong. de heer M. J. Quist, ls met verlof van zl)n post vertrokken. Als waarnemend consul- treneraal treedt op de conaul der Nederlanden, fe hear M. Byvaaok. Provinciale Statenverkiezingen In Drente, De nummering van de candidatenlijsten voor de Statenverkiezing in Drente is als 1. Vrijz. Democraten. 2. A. R. Partij. 3. Chr. Dem. Unie. 4. Vrijhe'dsbond. 5. Lijst J- Albers. 6. Lijst J Oosterman. 7. Lijst G. N. Alingh. 8. N. S. B. 9. Neutrale Kiesvereeniging. 10. Chr. Historische Unie, 11. S. D. A. P 12. R. K. Staatspartij. 13. Lijst K. Koekoek J.zn. 14. O. S. P. In Overijsel zijn de lijstnummers als volgt vastgesteld: Staatk. Geref. Partij. Chr. Dem. Unie R. K. Staatspartij. S. D. A. P Vrijz. Dem. Bond. Herv. Ger. Staatspartij. Kath. Dein. Partij. Plattelanders. Communistische Partij Holland. N. S. B. Vrijheidsbond. A. R. Partij. C H. Unie. Rev. Soc. Arb. Partij. In Gelderland 7jjn de lijstnummers vastgesteld als volgt: 1. R. K. 2. Herv. Geref. Staatspartij. 3. N. S. B. 4. Vrijz. Dem. Partij. 5. Kath. Dem. Partij (in de kieskringen 3 en 4). 6. Communisten. 7. Plattelandersbond. 8. Anti-Rev. Partij. 9. Vrijheidsbond. 10. Rev. Social. Arb. Partij. 11. Staatk. Geref. Partij. 12. Kath. Dem. Partij (kieskringen 7 cn 8). 13. Christ Hist. Partij. 14. S. D. A. P. 15. Christ Dem. Unie. 16. Kath. Dem. Partij (kieskringen 1, 2, 5, 6, 9 en 10. In Groningen is de nummering: 1. Christ Historische Unie. 2. S. D. A. P. 3. Anti-Rev. Partij. 4. Communisten. 5. Rev. Socialisten. 6. Herv. Geref. Partij. 7. Christ. Dem. Partij. 8. N. S. B. 9. Vrijz. Dem. Partij. 10. Recht en Vrijheid. 11. R. K. 12. Vrijheidsbond. De pensioenen der Spoorweg ambtenaren Wetsontwerp heeft slechte oirtvangstl Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer inzake het wetsontwerp tot wij ziging der Pensioenwet voor spoorweg-amb tenaren, bestonden bij verscheiden leden overwegende bezwaren van principieelen aard tegen verlaging van pensioengrond slagen of korting op pensioenen. Deze leden achtten het recht op pensioen 'en onaantastbaar als bijvoorbeeld de uit- keering van een levensverzekeringmaat schappij. De bezwaren van deze leden tegen dit wetsontwerp werden nog versterkt door den vorm, welken de Regeering kiest om het bestreden doel te bereiken: een machti ging van de Kroon om de pensioenregeling, welke bij de wet is vastgesteld, bij Kon. be sluit te wijzigen. Vele andere leden, die het beginsel van onaantastbaarheid van pensioenen en pen sioensgrondslagen niet Konden deelen en van meening waren, dat korting op pen sioenen in bepaalde omstandigheden door overwegingen ontleend aan het algemeen belang, gerechtvaardigd kan rijn, deelden echter volkomen het bezwaar tegen het systeem van wetswijziging bij Kon. besluit krachtens wettelijke machtiging. Dit be zwaar was voor hen van het allergrootste gewicht. Deze door de Regeering voorgestel de figuur zet een deel van het Nederland- sche staatsrecht geheel op losse schroeven. Zij konden niet inzien, waarom de Kroon deze verstrekkende machtiging zou be hoeven. Enkele leden verklaarden, zich slechts met verlaging van de hoogste pensioenen te kunnen vereenigen. Eenige andere leden gaven in overweging om, indien het Spoorwegpensioenfonds niet aan zijn verplichtingen kan voldoen, voor- loopig uit de reserves van dit fonds te putten. Sommige leden wezen er op, dat het toe passen van aanzienlijke pensioenkortingen ineens de gepensionneerden bijzonder zwaar zal treffen. De scherpe kanten van de voor gestelde kortingen zouden kunnen worden verzacht door de verlagingen van de pen sioenen langzamerhand te doen geschieden zooals ook de loonsverlagingen niet in eens hebben plaats gehad. uOOTTREIN m,s. CHR. HUYGENS" De boottrein in aansluiting op het m.s. ,Chr. Huygens" zal Dinsdagmorgen 2 April om 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 3 April om 6.18 uur te Zevenaar, 7.14 uur te Vrnhem, 8 uur te Utrecht C.S., 8.56 uur te Den Haag S.S., 9 uur te Amsterdam W. P., 9.15 uur Amsterdam C S. en 9.31 uur te Rotterdam- Maas, GEMENGD NIEUWS EEN VREESELIJK DRAMA OP ZONDAGMORGEN Auto met vijf personen te water gereden De wagen slipte op de tramrails; alle inzittenden verdronken Men meldt uit Sint Michiels gestel: Zondagmorgen omstreeks kwart voor elf heeft op den weg Sint Michielsgestel-Eindhoven, ter hoogte van de Nieuwe kerk, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De weg daar ter plaatse loopt langs het stuk van de rivier de Dommel, dat wordt omgelegd en waar men thans bezig is het water te dempen. Langs den weg aldaar liggen tramrails, die al betrekkelijk geruimen tijd niet meer gebruikt worden en dientengevolge boven het wegoppervlak zijn komen uit te steken. Op genoemd tijdstip nu naderde een personenauto uit Den Bosch, terwijl uit Eindhoven een autobus kwam van de „Meiery". De personenauto moest uitwijken en bleef daarbij steken in de rails. Teneinde los te komen, gaf de be stuurder van de auto vol gas, het geen echter niet de gewenschte uit werking had. De auto slipte en sloeg over den kop de Dommel in, waar hij onmiddellijk in de diepte verdween. Onmiddellijk omgekomen. Het bleek onmogelijk onmiddellijk hulp te verleenen en er passeerden ruim drie kwartier voordat een kraanwagen uit Den Bosch ter plaatse aanwezig was. Met be hulp hiervan werd de auto eindelijk opge haald. De inzittenden bevonden zich nog in den wagen en waren uiteraard reeds leden. Desondanks werden rij in allerijl naar de woning van den in de nabijheid wonenden pastoor gebracht, waar eenige padvinders onder leiding van een dokter nog geruimen tijd bezig rijn geweest met pogingen om de levensgeesten op te wek ken. Dit mocht echter niet meer baten. De omgekomen bleken te zijn de heeren N. v. d. Griendt, oud 26 jaar, drs. in de na tuurlijke historie en leeraar t6 Rolduc, zijn broer J. v. d. Griendt, K. v. d. Wal, oud 19 jaar, korporaal in het garnizoen te Venlo, Van Wijk, oud 20 jaar, H. Versteek, 20 jaar, metselaar, allen woonachtig te Vucht. De reddingspogingen. Nader meldt men ons: Aanvankelijk meende men dat er vier personen in de auto zaten, hoewel reeds het vermoeden was uitgesproken, dat er nog een vijfde moest zijn aangezien men te Vught had gehoord, dat er vijf personen met de auto waren medegegaan. In den loop van den middag kwam de vader van Versteek, die ongerust was over het uitblij ven van zijn zoon en die van het ongeluk had gehoord, te St Michielsgesteld naar het gebeurde informeeren, waarop men ging dreggen, met het gemelde resultaat Om vijf uur heeft men het lijk van Versteek opge haald. Omtrent de reddingspogingen vernemen wij nog, dat het ongeluk door een persoon, die op den weg liep, werd opgemerkt Deze snelde onmiddellijk naar de woning van den pastoor en naar een café in de buurt, zoodat er spoedig een aantal menschen op de been was in dit stille uur, wanneer meerendeeld der buurtbewoners ter kerke is gegaan. Twee jongens hebben onmiddel lijk een bootje, dat nabij de plek des on- heils was gemeerd, losgemaakt en zijn naar de auto toe geroeid. Zij slaagden er in één der portieren te openen en 4 der drenkelingen te bevrijden. Dezen zijn toen in bewusteloozen toestand naar de garage van den pastoor gebracht, waar dr. Verzijl geruimen tijd kunstmatige ademhalinj heeft toegepast, echter zonder succes. In acht meter diep water gezonken. De auto was een oud model Citroën. wel ke vermoedelijk bestuurd werd door drs. N. v. d. Griendt, op wien een rijbewijs werd ge vonden. De heer v. d. Griendt was kort ge leden benoemd tot leeraar aan de kost school en het klein seminarie van het bis dom Limburg te Rolduc. Het slachtoffer v. Wijk was meubelmaker van beroep. De broer van Drs. van der Griendt was de 32-jarige L. v. d. Griendt, gehuwd vader van één kind, chef van de administra tie van de Gemeente Licht en Waterbedrij ven te Vught Voorts is nog gebleken, dat de auto inderdaad bestuurd werd door Drs. van der Griendt De Dommel is ter plaatse 8 M. diep. De wagen was tot op den bodem gezonken. Het stoffelijk overschot der verdronkenen is overgebracht naar het Patronaatsgebouw te Sint Michielsgestel. De zwaar gehavende auto is in beslag genomen. De marechaussee stelt een onderzoek in. EEN 102-JARIGE OVERLEDEN Te Oud e-T o n g e is de oudste inwoner in Goeree en Overflakkee de heer J. de Koning die op 24 Febr. j.L 102 jaar werd, in den afgeloopen nacht verleden. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen STRIJD TUSSCHEN TWEE SYMBOLEN Speurtocht door A merika Heden beginnen wij een serie inte ressante artikelen over Amerika van de hand van Mr. P. Borst. De auteur maakte vorig jaar een vierweeksche speurtocht door dit merkwaardige land en verhaalt wijze van zijn beoin- Wij twijfelen niet of velen zullen met belangstelling deze artikelen volgen. Biz. 1 Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der pensioenen voor spoorweg ambtenaren. De nummering van de candidatenlijsten voor de Prov. Statenverkiezingen in Drente, Overijsel en Gelderland. Op de weg St MichielsgestelEindhoven is Zondagmorgen een auto te water gereden, waarbij vijf jonge mannen zijn verdronken. BLz. 2 Eden is van Moskou naar Warschau ver» trokken. De Belgische Senaat heelt zich met groote meerderheid achter de regeering-Van Zee land en haar monetaire maatregelen g* schaard. Van Zeeland houdt een radio-toe spraak over de devaluatie van Belga en Overleden is Dr A. I. Reinders, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk te Veenhui- zen (Dr.). Te Jutfaas is tengevolge van vrijwillige concentratie een bizondere school opgeheven Te Amsterdam is de jaarvergadering ga- honden van de Chr. Psychologische Centrale voor School en Beroep. Te Den Haag is de jaarvergadering ge houden van de Chr. Korfbalbond. De gewestelijke aideeling Zuid-Holland van „Patrimonium" heeft Zaterdag het 25- jarig bestaan gevierd. Blz. 6 Te Alkmaar is een druk bezochte Antixev. Partijdag gehouden. Een exportmonopolie voor groenten en fruit voor Duitschland ingesteld met het oog op de betalingsmoeilijkheden. Nadere bizonderheden over de maatrege len tot omsmelting van vette varkens. Verlaging Hypotheekrente Gemeente Den Haag stnnrt aan op Men meldt ons uit Den Haag: Naar wij vernemen is door B. en W. een besluit genomen, dat het mogelijk maakt om voor gemeentelijke hypo thecaire leeningen en ook voor lee ningen van het Gera. Pensioenfonds te komen tot renteverlaging. Als per centage wordt daarbij 434 in het oog gehouden. In tusschen worden hierbij enkele richtlijnen in acht genomen. O.a. deze dat voor erfpachtsgronden de hypo theek niet hooger zal zijn dan 60 der tegenwoordige waarde. Voor vrije onderpanden wordt niet verder gegaan dan 2/3 der waarde van thans. Het zal dus in verschillende gevallen nood zakelijk kunnen zijn, dat van de loo- pende hoofdsom iets wordt afgelost om voor de verlaagde rente in aan merking te kunnen komen. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Apeldoorn is op de Deventerstraat een .uxo auto in botsing gekomen met een met een paard bespannen brandstoffenwa- gen, welke uit don Welgelegenweg kwam. Een pogmg om een botsing te voorkomen mislukte. Het paard werd ernstig gewond De auto reed tegen een boom. waardoor de bestuurder lichte verwondingen opliep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1