Geen Versplintering VRIJDAG 29 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Simon vertelt niets Zijn verklaring in het Lagerhuis Er was een aanmerkelijk meeningsverschir Dp Britsche minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon heeft gis'eren in liet Lagerhuis een korte verklaring afgelegd omtrent zijn Berlijnsche reis, nadat de lei der van de oppositie, Lansbury, hom ge vraagd had, of hij zich hierover uit kon Sir John Simon, die met levendige bij valsbetuigingen werd begroet, zeide: „Hot Lagerhuis weet, dat het bezoek in Berlijn één van de vastgestelde bezoeken is, die momenteel in opdracht der Engelsche re geering aan verscheidene buitenlandsche hoofdsteden worden gebracht. Zoodra deze bezoekenreeks is geëindigd, zal een bijeenkomst in Strcsa in Noord-I ta lie volgen, waar ik Mussolini cn Laval hoopt te (treffen. Onder deze omstandigheden is het niet wenschelijk, een uitvoerige verklaring over den huidigen toestand ai te leggen. Niet-geautoriseerde meeningen, die in som mige kringen zijn verkondigd, behoeft men niet au serieux te nemen. Ik zou intusschen willen zeggen, dat in den loop van de be sprekingen gedurende twee dagen met den heer Hitler het Europeesche probleem met betrekking lot Duitschland grondig is be sproken en dat alle kwesties behandeld zijn die in het Londensche communiqué van 2 Februari werden aangeroerd. Een aanmerkelijk meeningsverschil lusschen beide regeeringen is bij de besprekingen aan den dag gekomen. Echter was het resultaat der bijeen komst in zooverre ongetwijfeld van i' waarde, dat beide partijen in staat waren haar standpunt in deze kwes- ties duidelijk uiteen te zetten, een om- stamdigheid, die voor eiken verderen stap onontbeerlijk is". De radicale arbeidersafgevaardigde. Max- ton informeerde hierop naar de samenstel ling der conferentie van Stresa. waarop Sir Simon antwoordde, dat deze bijeenkomst tusschen de drie regeeringen is vastgesteld. Op verdere vragen antwoordde Simon: „De bijeenkomst van Stresa is een bijeen komst voor de drie regeeringsmachten. Ik geloof niet, dat bet wie dan ook mogelijk is, veronderstellingen daaromtrent te maken, welke gevolgen zich hierna eventueel zuilen Voordoen". Tenslotte antwoordde Simon nog: „Ik heb piets gehoord van eenig voorstel, om den algenieenen dienstplicht in Oostenrijk in te voeren. Ook is tot nu toe niets bekend van eenige mededeeling tusschen den Volken bond en Oostenrijk omtrent dit onderwerp". Toen de oude Labour-afgevaardigde Wili Thorne op vroolijken toon vroeg: ,-Als de Mn lijster niets anders kan mededeclen, wil hij dan misschien zeggen hoe Hitler hem be vallen is en wat hij van hem denkt?" barst te het heele Huis in lachen uit en Sir John Simon kon niet nalaten dankbaar te glim lachen voor dit geschikte middel om aan een min of meer pijnlijke situatie een eind te maken. x De voorzitter ging meteen tot de orde Van de agenda over. Sir John Simon op audiëntie Uit Londen: Sir John Simon is gisteren 'door den Koning in Buckingham Palace in audiëntie ontvangen. Hij bracht drie kwar tier door in de particuliere vertrekken van den Koning. Naar verluidt, heeft hij zich met den Koning onderhouden over zijn be sprekingen te Berlijn. -De „Times" zegt over het bezoek van Si mon en Eden: De besprekingen waren in elk opzicht vriendelijk van toon, doch zij hebben op alle punten aanzienlijke verschil len aan het licht gebracht. Naar het schijnt, gelooft Duitschland op het oogenblik niet, dat zijn belangen door een systeem vmn collectieve veiligheid kun nen worden gediend. Hitler heeft nadrukkelijk verklaard, dat het algemeene doel van zijn politiek is, den vrede in Europa door bevordering van de internationale samenwerking te garandee ren en te versterken. Hij beschouwt, ieder systeem, dat hem als partij aan de eene of aan de andere zijde zou kunnen brengen, als onmogelijk. Voorts gat hij als zijn meening te kennen, dat hij Duitschland niet kan verplichten partij te kiezen tegen Polen, waarmede Duitschland een tienjarig non-agressiepact heeft gesloten. Aan den anderen kant is hij bereid, nog meer non-agressiepacten te onderteekenen, voorzoover deze vruchtbaar geacht kunnen worden. Ten aanzien van Oostenrijk heeft Hitier, jiaar verluidt, eveneens bezwaren tegen het pact van niet-inmenging in den voorge stelden vorm. De „Times" besluit met te verklaren, dat er feitelijk slechts zeer weinig gemeenschap bases voor de Britsche en Duitsche ziens wijzen zijn gevonden, behalve dan dat Hit- Ier zichzelf voor beperking der bewapening heeft uitgesproken. Voorzoover het principe der pariteit in de praktijk wordt toegepast, wil Duitschland afstand doen van alle wapens, waarvan de andere landen de afschaffing willen- beloven. Echter is gebleken, dat het niet gemakkelijk zal zijn Duitschland naar den Volkenbond te doen terugkeer en. De voorgestelde West-Europeesche lucht- conventie schijnt feitelijk het eenige punt te zijn. waarop beide partijen het volmaakt eens zijn, afgezien van de mogelijkheid, die -men nóg steeds als aanwezig mag beschou wen, dat eenige besprekingen ten aanzien van het oorlogsmateriaal tot stand worden gebracht. ticve resultaten van een samentreffen te verwachten, dat louter vriendschappelijke informatie betrof. Eclfïer ben ik ervan overtuigd, dat het contact met Duitsche persoonlijkheden, da. mijn minister-collega Eden en ik in Duitsch land konden verwezenlijken, dienstig zal zijn voor 't hooge doel, waaraan de krachts inspanning van eiken rechtschapen man en elke rechtschapen vrouw in Europa moet gewijd zijn: het behoud van den wereldvre de en de bevordering van betrekkingen, ervuld van wederzijdsch begrijpen, tus schen de volken". DE DUITSHE WOL-AANKOOPEN Uit Londen: De Duitsche wolaankoopen zijn thans ook op de markt van Liverpool begonnen. Hier werden tusschen de 2- en 300 balen wol elk van 160 K.G. voor Duit sche rekening gekocht. Aangezien Duitschland ook op de Austra lische markt de wol heeft opgekocht, ver zacht mooi dat op de volgende veilingen de •olprijzcn aanmerkelijk lxooger zullen zijn. Uit Berlijn: De rijksminister van buiten landsche zaken heeft Woensdagmiddag voor het houden van een bespreking over het verloop van de Berlijnsche gedachtenwisse- lingen tusschen Simon cn Eden en de Duit sche regeering den Franschen. den Pool- schen en den Russischen ambassadeur ont vangen. De Italiaansche ambassadeur, die Woens dagavond laat eerst terugkeerde van zijn reis naar Italië in verband mot den dood zijner moeder, werd gisteren door von Nou- rath ontvangen. DE POLITIEKE REIS VAN TITOELESCOE Uit Weenon: Titoelescoe is hier, van Pres burg komend, gearriveerd. Hij stelde de vertegenwoordigers van de Kleine Entente te Ween en op de hoogte met zijn besprekingen met Jeftitsj en Benesj. Gisternamiddag zou hij naar Parijs gaan i vandaar naar Londen. Over een dag of eertien zal hij weer te Weenen komen en dan een onderhoud hebben met do Oosten- rij ksche staatslieden. Ook is hij voornemens aar Moskou te gaan. EDEN TE MOSKOU. Uit Moskou: Eden heeft aan Litwinoff het resultaat meegedeeld van de besprekingen te Berlijn. Hij zette zijn persoonlijke ziens wijze uiteen over de organisatie van de col- leotieve veiligheid in Oost-Europa. Litwinoff weidde uit over de Duitsch- ussische betrekkingen en zeide, dat de zekerheid groot-er werd, dat .Duitschland expansie nastreefde, ten koste van Oost- Europa. De besprekingen duurden twee uur en zouden hedenmorgen worden hervat. Hedenmiddag zou Eden een bespreking hebben met.Stalin. Dit zal de eerste gele genheid zijn, waarbij Stalin kwesties betref fende internationale betrekkingen zal be spreken met een vertegenwoordiger vaneen buitenlandsche regeering. aangezien derge lijke aangelegenheden tot dusverre uitslui tend door Litwinoff zijn behandeld. I)e Sovjetautoriteiten hebben uitvoerig bewijs gegeven van hun wensch Eden ëer ie bewijzen. Toen hij gistermorgen op het A lexandrowsky-station arriveerde, waren uitvoerige versieringen met Engelsche vlag gen aangebracht en stonden groote menigten belangstellenden te wachten langs den weg naar het station. Sir John Simon heeft voor zijn vertrek uit Berlijn op de Engelsche ambassade over zijn bezoek eenige woorden voor den micro foon gesproken voor do „Vox-toenende Wo-j chensc-hau". „Ik spreek hier in Berlijn zoo zeide hp nadat ik namens de Britsche regeering gedurende twee dagen besprekingen heb gevoerd met den Führer en rijkskanselier, Hitier. Het strekt mij tot groote vreugde, dat het mij vergund was, den leider van het groote Duitsche volk persoonlijk te leeren kennen. Het Britsche volk kent geen overwinnaars en overwonnenen. Het verwerpt alle onder scheiden van status. Het komt op vo gelijke behandeling van alle rassen. Het zal overal aan de geweldheerschappi) tegenstand bieden en het zal overal in dc wereld voor verzoening en vriendschap op gelijken voet werkzaam zijn. Een dwaling zou het zijn, terstond defini- Dr. Frick spreekt te Neurenberg Hulde aan Streicher. De strijd om de kerk Uit Neurenberg: De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Frick, heeft gisterenavond te Neurenberg een redevoe ring uitgesproken, waarin hij om. ver klaarde: Ik zou naar aanleiding van de successen op het. gebied der bevolkingspolitiek de de groote verdienste willen gedenken van onzen partijgenoot. Julius Streicher, die juist op <üt. gebied sedert meer dan tien jaren onvermoeid was sleecis opnieuw te wijzen op de verwerpelijke invloeden van de ras- eimenging en van het Jodendom en ik geloof, dat wij in onzen tweejarigen regce- ringstijd zijn einddoel dicht zijn genaderd. Dr. Frick gaf toe, dat er nog onpleizicrige dingen zijn. Hiertoe rekent hij den strijd in de Evan gelische kerk, welke is ontbrand tengevolge van de zuiver uiterlijken organisatorischen opbouw van de Duitsche Evangelische kerk. Om ook hier eens weer orde te scheppen, zal wel niets anders overblijven dan dat de Rijksregeering nog eens, zooals in Juli 1933. haar standpunt nopens deze dingen uiteen zet, om autoritief vast te stellen wat rech tens is en wat nieit rechtens is. Dr. Frick zeide zeer wel te weten, dat ook in het Belijdenisfront zeer te waardeeren volksgenooten zijn, ln het bijzonder ook oude partijgenooten. Doch ook noemde hij het waar, daft onder die kerkelijke vlag vele elemen ten zijn geschaard, die meenen van van daaruit rustig hun duistere poli tieke zaken te kunnen bedrijven. En hier zal het principe der neutra liteit, waarnaar" de staat tot nu toe steeds heeft gestreefd tegenover dezen strijd in de kerk, niet kunnen worden gehandhaafd. De buitenlandsche politiek Wij zijn, aldus vervolgde Dr. Frick, van een passie-ven deelnemer aan internationale conferenties weer geworden een actieve :n dewerker in den raad der volken Wij wi len allen den vrede; de Führer wil den vre- en het volk wil den vrede. Maar wij cischen dat men onze eer respecteert, dat men ons onze vrijheid laat Wij eischen rechtsgelijkheid, niet alleen op papier, doch ook in werkelijkheid. Wij zullen den strijd zegenrijk doorstaan en als volkomen rechtsgelijk in den raad der vol ken me.de beschikken, indien wij eensge zind en gesloten naar buiten optreden. DE HEIDENSCHE GELOOFS- BEWEGING Brief van Kardinaal Staats secretaris Pacelli Een nieuwe wending in de strijd (van onzen Duitschen correspondent) Het» 25-jarig bcssehoppelijk jubileum van den Keulschen kardinaal en aartsbisschop Dr. Schuite was voor de pauselijke curie aanleiding, tegen de nieuw-heidensche be weging in liet. Derde Rijk protest a^n te teekenen. Laatstleden Zondag is van den kansel in alle katholieke kerken tijdens de hoogmis in plaats van dc gebruikelijke pre- dicatie een kennisgeving van kardinaal- staatssecretaris Pacelli, die als pauselijk nun tius vele jaren achtereen in Duitschland werkzaam was en vijf jaar geleden van Ber lijn naar Rome is beroepen, voorgelezen „Apostolische waardigheid en apostolische plicht", waarvan de tekst tevens in verschil lende kerkelijke organen is gepubliceerd. Wij ontleencn aan dit manifest het volgende: „Wanneer mot demonische zelfoverschat ting valscjic profeten opstaan onder het voor wendsel, een nieuw geloof en een nieuw evangelie lo brengen, dat niet het evangelie van Christus is, „Wanneer hunne haaiden respectloos en gewelddadig naar dingen taston, welke een heilige en openbarende God ons in de reli gie van Jezus Christus als bovennatuurlij ke en eeuwige geloofs- en levensopenbaring he-eft geschonken, „Wanneer de zegelbewaarder van het ware geloof, de heilige kerk en haar opperhoofd, de paus tot mikpunt ijan ongehoorde aanval len worden gekozen, „Wanneer men dc leugenachtige poging onderneemt, tusschen de trouw aan de kerk an Christus en tot het aardsehc vaderland een tegenstelling te maken, tvelke niet be staat en niet bestaan kan, zoolang alle aarsche macht zichzelf haar eigen onderwor penheid aan den koningsscepter van Gods Zoon bewust blijft, „dan is het uur aangebroken, waarop de bisschop, die een herder en geen huurling is, krachtens zijn ambt en zijn eed, welke hem sedert den dag van zijn wijding met de hem toevertrouwde zielen verbindt, zijn stem moet verheffen, om zonder vrees en erhiddelijk het woord van den apostel r den Hoogen Raad te herhalen: Oordeelt zelve, of het rechtvaardig is, u meer te ge hoorzamen dan God! (Apostelgosch. 4 19) Deze woorden zijn van een duidelijkheid, zooals we die in de katholieke kerk tot dus- nog niet gehoord hebben, temeer, waar hier voor de eerste maal van het Vaticaan uit een tegenaanval op de heidensche t»e- eging wordt, ondernomen. Dat dit mani- fest zich ook tegen de hooge instanties richt welke den strijd tegen het christendom sys tematisch ondersteunen, blijkt uit de volgen de wending: „Of de bisschop met het vervullen van zijn apostolische waarheidsplicht en met het ken- teeken van hen, die in de verblindheid van hun nieuw heidendom het kruis van Christus de symbolen van huri volk willen uit roeien, de ware ontwikkeling en de ware grootheid van zijn volk en vaderland dient, zulks beslist gelukkig niet de geïnteres seerde en kortzichtige hartstochtelijkheid van onzen tijd, maar onze eeuwige God!" Wanneer de voorteekenen piet bedriegen, dan houdt men thans te Rome het oogen blik voor gekomen, zich openlijk voor de Duitsche bisschoppen te plaatsen, die- bij het vasthouden aan een ongeschonden Christen dom wij denken hierbij onder moer aan aartsbisschop Faulhaber te München vaak aan persoonlijk levensgevaar zijn bloot gesteld. Dc beslissende strijd tusschen beide christelijke kerken en het heidendom in het Derde Rijk heeft zoodoende een nieuwe wen ding verkregen. Het merkwaardigste hierbij is, dat de Duitsche pers over deze uiterst belangrijke strijd geen enkel woord publi ceert, waarschijnlijk onder den druk van het rijksministcrie voor volksvoorlichting en pro paganda, dat nog steeds probeert deze gees telijke strijd, waarbij millioenen Duitschers zijn betrokken, als een „ruzie van predi kanten onder elkaar" dood te zwijgen! Het wil ons steeds meer toeschijnen, dat de toe nemende omvang van de kerkelijke strijd Dr. Goebbels, Dr. Frick en minister Rust bin nen afzienbare tijd tot de erkentenis zal dwingen, dat het hierbij om een aangelegen heid gaat, waarbij de ziel van het gansdie Duitsche volk betrokkeü is. Generaal Debono opper commandant. Uit Rome: Do koning heeft generaal bono benoemd tot oppercommandant van a'.le troepen in Afrika en generaal Cabba tot chef van den generalen staf. Generaal PLrro Biroli werd benoemd tot commandant het inboorlingenlegercorps, DE BELGISCHE REGEERINGS- VERKLARING Waardevermindering van de Belga met 30 pet. Controle van credieten en valuta-handel Volmachten gevraagd voor een jaar BRUSSEL, 29 Maart. In het Belgische parlement 'heeft hedenochtend Minister-pre sident Van Zee-land, de rogooringsverklaring der nieuwe regeering voorgelezen. Deze hield o.a, in: de Regoeing ziot dc onmogelijk heid van het handhaven van den huidigen koers vau de Belga, De Na tonale Bank zal derhalve worden ontheven van do verplichting van de wet van 1926, haar biljetten aan toonder te bé talen. Evenwel zal trouw gebleven worden aan het principe van de gouden standaard. De waardevermindering zal niet meer 30 pCt, bedragen. Een speciaal instituut zal worden gescha pen tot controle van het credietwezem e: don handel van buiten!andsohe valuta, waardoor de stabiliteit van de Belga in het buitenland zal worden verzekerd. De koers, waartegen dit egalisatiefonds zal erken, zal door den Ministerraad worden astgesteld. Het nieuwe instituut treedt reeds overmorgen in werking. rder is de Regeering voorstandstor het herstel van de diplomatieke be trekkingen met Sovjet-Rusland. Zij vraagt dan ook speciale vol machten voor den tijd van een jaar. Het proces Hauptmann Hooger beroep vastgesteld op 20 Juni Uit Trenton (New-Jersey): Het hof van appèl heeft het hooger beroep van Richard Hauptmann, die ter dood veroordeeld was wegens ontvoering van de baby van Lind bergh, vastgesteld op 20 Juni. Poolsch kabinet gereorganiseerd Slawek premier van hetzelfde kabinet Teneinde den ®fcornaamsten ontwerper ,'an de nieuwe Poolsche grondwet tijdens de a.s. verkiezingen de leiding te geven, is de minister-president Koslowski vervangen door den president van het Plisoedski-blok Walery Slawek, die reeds tweemaal minis ter-president is geweest en een der meest intieme medewerkers van maarschalk Pil- soedski. NA DE GRIEKSCHE REBELLIE Dertien doodvonnissen geëischt. Uit Athene: In den krijgsraad tegen de deelnemers aan de jongste revolutie heeft de procureur-generaal dertien doodvonnis met degradatie en tegen zeven personen levenslange tuchthuisstraf geëischt. DOODVONNISSEN IN RUSLAND. Uit Moskou: De laatste twaalf dagen zijn te Leningrad, Moskou, Charkow en andere Russische steden 22 doodvonissen geveld, waarvan te Moskou alleen 16. Alle dood vonnissen zijn reeds voltrokken. De veroor deelden hebben meerendeels aanslagen ge pleegd op sovjet-Russische ambtenaren staatsondernemingen. COMBINATIE VAN AUTO EN VLIEGTUIG Uit Philadelphia: Directeuren van de Autogiro Company hebben gisteren mede gedeeld, dat een combinatie van een auto mobiel en een vliegtuig haar voltooiing nadert. Het eerste model zal worden verkocht aan de regeering der Vereenigde Staten. Arbeiders die te werk zijn gesteld bij de werkverschaffing in Minneapolis, hebben gisteren gestaakt. Zij eischen toestemmin gebruik te maken van hun auto's. KON 'S MORGENS HAAST NIET BEWEGEN Nu zijn stijfheid in de spieren en hard lijvigheid verdwenen Hardlijvigheid en stijfheid in de spieren eer een typisch Kruschen geval. De heer K. te R. schreef ons: „Steeds had ik veel last van hardlijvigheid en stijfheid in dc spieren soms was ik zoo ;tijf, dat ik 's morgens haast niet in bewe- kon komen. Daar ik dikwijls in de krant las over Kruschen Salts, wilde ik het ook eens probeeren. Nu zou ik het niet gaarne meer willen missen. Ik ben er ten volste tevreden over en kan het iedereen aanraden. De stijfheid in de spieren is ver dwenen en van hardlijvigheid heb ik geen last meer. Kruschen Salts voldoet aan alle eischen, waar het voor wordt uitgegeven. L. K. te R. Stijfheid en rheumatische aandoeningen ontstaan door onvoldoend werkende afvoer- organen, mede oorzaak der hardlijvigheid. Kruschen Salts sjx>ort lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger werking: dc afvalstoffen en overtollig urinezuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijf heid verdwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor hardlijvig heid. rlieumatiek en U frisch en „fit" houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.00 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flescli, zoowel als op de buiten verpak king de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amstcr dam, voorkomt. (Adv.) Om de toekomst van Europa Het bezoek der Engelsche ministers (van onzen Duitschen correspondent) Berlijn heeft niets ongedaan gelaten, om aan zijn Engelsche gasten een gunstige her innering aan hun officieel bezoek mee naar Londen te geven. Beiden, Sir John, Simon en Mr. Anthony Eden hebben ons bij een korte ontvangst aan den Pariser Platz nadrukke lijk verklaard, dat do gang van zaken de absolute juistheid van hun door velen aan gevallen bezoek heeft bevestigd. Ook al werd door beide partijou toegegeven, dat deze langdurige besprekingen slechts een ïnfonua- torisch karakter dragen, toch krijgt men don Indruk, dat het moreel effect van zulk een openhartige gedachtemvisseling niet onder schat mag worden. De eerste berichten dien aangaande, welke uit Londen binnenkomen, schijnen de juistheid dezer opvatting te be vestigen. Sir John Simon, verzekerde ons, dat het be- joek der Engelsche ministers weliswaar geen concreet resultaat heeft opgeleverd, maar niettemin veel heeft bijgedragen tot het op helderen van allerlei misverstand. Ongetwij feld werd hierbij ook gedacht aan de ont steltenis, welke het bencht van de algemee ne. dienstplicht heeft veroorzaakt. Wanneer men bedenkt, dat deze^ gedachten wisseling op de tweede dag van 's morgens kwart over tien tot half twee en dan weer van vier uur tot kwart over zeven heeft ge duurd, dan wordt ons duidelijk, dat Hitler, van Neurath en von Ribbentrop hun uiter ste best hebben gedaan, Duitschlands stand- Dunt inzake de bewapening te verklaren cn te verdedigen. In het door beide landen sa mengestelde communiqué lezen wij: Men heeft vastgesteld, dat beide regeeringen met haar politiek het doel nastreven, den vrede van Europa door het bevorderen van inter nationale samenwerking te garandeeren en te bevestigen. Deze uitlating wint aan beteekenis, nper we bedenken, welk een hevige opschud ding Duitschlands legoruitbreiding pas enke le dagen geleden over de gansche wereld heeft veroorzaakt. Het is nu maar de vraag, of Engeland zijn gewijzigde opvatting over Duitschlands herbewapening straks, den llen April op de bijeenkomst van Italië, Frank rijk en Engeland te Stresa zal handhaven. Natuurlijk heeft men bij al deze bespre kingen ook het thema van Duitschlands te rugkeer tot den Volkenbond aangesneden en uit het feit, dat juist dienaangaande geen woord wordt gezegd, kunnen wij afleiden, dat Hitler weliswaar principieel bereid is, hier toe over to gaan, maar even hardnekkig vasthoudt aan het herstel van Duitschlands absolute rechtsgelijkheid. Het verloop der besprekingen en de sfeer die beide dagen in de Wilhelmstrasse ook onder het geduldig wachtende publiek merk- baanv as, heeft uiteraard het zelfbewustzijn in Duitschland versterkt. Men beschouwt het gansche verloop als een overwinning van hot nationaal socialisme en deze nogal naief aandoende geestdrift komt telkens tot spon tane uiting, zoodra Hitier, Göring of Goeb bels zichtbaar worden. Dan neemt het ge jubel geen einde. Dezo geestdrift zal haar hoogtepunt berei ken bij de eerste opvoering van de Rijkspar- tijdagfilm der N.SJD.A.P. „Triumph des Wil lens", welke in tegenwoordigheid van den Leider in het Ufa-Palast am Zoo p" vindt. Dit kunstwerk van Leni Riesenthal zou reeds December 1934 wordon opgevoerd, wij moesten nog eenige maanden wach ten, voordat het eindresultaat Hitler's goed keuring kreeg. Zijn persoonlijk oordeel luid de: „Eine einzigartige und unvergleichliche Vcrherrlichung der Kraft und Schönheit serer Bewegung". Het zonderlinge hierbij blijft, dat we dc première van dezen film pas thans beleven, de derde partijdag te Neurenberg alweer dicht voor de deur staatl Gemengd Nieuws EEN VERZONNEN BEROOVING Te Voorburg zagen eenige burgers aan den Veurscheetraatweg in een sloot een man lig gen. Zij trokken hem onmiddellijk bij de wal op constateerden, dat hjj nog leefde. Toen ae n wat bijgekomen was, bleek hij geheel van streek'te zyn en uit een onsamenhangend ver haal kon worden opgemaakt, dat hij geld i man, een wissellooper bij de Incasso- bank te Den Haag, deelde de politie mede, dat hij op de Veurschestraatweg overvallen beroofd vaD ongeveer f 2000, waarna hij in de sloot zou zijn geworpen. Onmiddellijk heeft de poltie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Tijdens dit onderzoek achtte zij termen aanwezig om den man het politiebureau te Voorburg over te brencen. Van overval bleek geen sprake en de beroo- ring was eveneens verzonnen. De f 2000 is momenteel nog niet terecht, doch de man heeft de verzekering gegeven, dat dit door hem teruggestort zou worden. WISSELTRUC TOEGEPAST In een winkel van Vroom en Dreesman te Amsterdam hebben een man e: vrouw de wisseltruc toegepast. Zij kochten eenige kleedjes en betaalden aan de kassa met een bankbiljet van f 100. Zij wisten zich, be halve het wisselgeld ongeveer f 93 - het bankbiljet weer toe te eigenen. De recher che stelt een onderzoek in. BRANDEN. Te Loon op Zand is een £root w huis annex boerderij, gelegen in de Wete ringstraat., totaal afgebrand. De brandweer van Loon op Zand kon weinig uitrichten daar de brand direct groot.cn omvang aan nam. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt door verzekering gedekt. Het huis werd bewoond door den heer Remmeren. Bet dunne PöltJe *eeft «W00 Hoogste stand te Janmayn 773.9. Laagste stand te Helsingfors 74S.8. Stand vanmorgen halftwaaif 767.2. WEERBERICHT Aanvankelijk tijdelijk nog krachtige, later meest matige N. tot NjO. wind, half of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen of liagelbuitjes, aanvankelijk iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het daalgebicd van de. barometer, dat gisteren over Zuid-Scandinavië was gelegen, heeft zich via de Oostzee naar Middcn- Duits^hland verplaatst. Dc hooge druk ver plaatste zich met zijn kern W. waarts en heeft via een smalle rug nog verbinding met het maximum in het N. Nabij IJsland nam dc depressie in betee- kenis toe. De dalingen van de luchtdruk in Duitschland en stijgingen van de barometer over de Noordzee veroorzaken een toenemen v?in de luchtdrukgradiënt, waardoor de wind hier te lande toenam. Ook in Z. Noorwegen! en Denemarken waaien krachtige winden, evenals over Z. Frankrijk. In Duitschland is het weer thans slecht met regen en sneeuw. Over Frankrijk en Engeland is het vrij rustig met zware be wolking of betrokken lucht. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen 8.15 uur van do Bilt aan alle posten: Wccst op uw hoedel TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaaif 6.0 C. 30 MAART. Zonsopgang 5.43 uur, zonsondergang 6.28 uur Maan op v.m. 3.55 uur, onder nam. 1.10 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERPEN 30 MAART. Van 's avonds 6.58 uur tot 's morgens 5.11 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorlcr Rheinfelden 2.63 9.52 Rreisach 1.71 '.77 K"hl 2.81 2.86 Nfaxan 4.38 4.46 Oiedeshelm 1.22 159 Mannheim 3.58 3.73 Lohr 1.65 1-72 Blneeh Het beste middel om den kiezers van Chris- telijken huize duidelijk te maken, dat zij bij de aanstaande stembus één lijn dienen te trekken, is de verspreiding van het vlugschrift van Prof. Dr. J. SEVERUN, Hoogleeraar te Utrecht Voor dit doel is de prijs zoo laag mogelijk gesteld. Bij 250 Ex.2.23 Bij 250 Ex.2.23 500 Ex.4.50 1000 Ex9. 2000 Ex. 17.— 3000 Ex. 24. 4000 Ex. 30.— 6000 Ex. 40.— 7000 Ex. 45. 8000 Ex. 50,— 9000 Ex.55^— 10.000 Ex.60v— 20.000 Ex. 100.— 5000 Ex.35.— Elke 1000 Ex. meer5.— Alles zonder Verzendingskosten worden bij elke omzetbelasting levering afzonderlijk berekend Bestel spoedig. Van allen kant wordt getrokken aan onze kiezers. Het Christelijk volk moet dicht naast elkaar staan. Opgave aan: Het Comité voor Christelijke Volkslectuur Bureau: Talmastraat i3, Amsterdam-Zuid. Telefoon 90115. Weerbericht Coblen* Trier Keulen Pnsseldorf H uhrort Wesel ,26 è«"V2 Emmerik 2-71 2 62 2.08 1-92 1.36 1.14 1-21 0.91 2.38 2.08 Loblth 11.34 li 01 Nijmegen 8.88 8.60 St Andries 3,23 n.OO Arnhem 8.71 8.47 VreeBwijk lw 0.63 0,60 Wester voort 9.34 9,10 Deventer 2.94 2.81 Maastricht 41.50 41 fio Grevenblcht 28.54 28.74 Vonlo 00.00 0O.00 Grave (sluis; 0.99 6.25 St Andries L20 1.2 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 6-55 19.24 Terschelling 4.iw 1".40 Haningen 4.45 17.20 Dod Helder 2.40 15.05 IJmuiden 11.35 Uoekv. Holl. 10.38 22.51 Scbeveningen 10.'6 ü3.4L Kottci dam 1 J-.8 HellevoetsL 11,10 Willemstad 12.10 Brouwersh. 10.22 23.13 Zierikzee 10.46 23.31 Wemeldinge 11.09 2337 Vlissr gen 8.40 28*20 Terneuzen 10,12 22,53 Hansweert 10,42 23 23 Boeken en Geschriften. BELIJDEÏVISGESCHENKKN Va-a J. M. Bredeo's Uitg. Mij. te Rotterdam ontvloden wc cnM« uHc.v.n. welke ten een blijvende herinnering te geven aan do uro der openbare goloofsbelijdenifi ta het mid den der gemeente. r-en -v,..niu smaakvol uitge voerde 'is zeker wel de eenvoudige oorkonde wit o-orton met artUtieken goud< rand Bln- ,d lozen we: „God ach tenia n (Je'afgelede geloofsbelijdenis ~Ned. Herv. Kork". Voorts oorkonde ruimte gelaten geboorte, aau-nemtng e lede of 1 •endruk uitgc- Kerkgenootschappen kan gebruikt worden. De dorde gedenkplaat bevat een driotol in donker-bruin uitgevoerde platen. Onderaan vindt men een reproductie van de be-Ken«w schilderij van „Het laatste AvondmaaJ links van De goede Herder" en rechts van „Do ploeg «EESTELIJKE tXEDEREX VIT DEN SCHAT VAX DE KERK DER MINXBV. Uitgave van G. F. Callenbach. Nükcric ons blad van 1 October 1934 hebben wo i enkele waardeeronde woorden gewijd aan nrdeertng nog ge-stegen, s'iet minder dan G40 liedei lenkomsten. Ze j.ken. Bö elk lied vier-Btemmlgc koren loienschrift Do barmn .'orden geleidelijk ln afloverlngen verkrijgbaar 5Ien vindt in deze bundel vele goede en oude tekenden, doch niet minder vele liederen, welko •etnig of niet bekend waren, at is handig en practisch. 't bandje -end moot en de pr|Js ongeloofltJk laa«. i zóó gebonden, dat, waar men het at, het open op tafel blijft liggen. Wie zioh bewU: Rotterdaj .de studio van het :ai dit woordenboek groc gedeelte bevat 5200 Espei landsche woorden met de vertaling in Espe« Streng is gewaakt voor ballast. Vreemde woorden zijn daarom niet opgenomen, omdat doze in het Esperanto niet veranderen. woordenboek een korto enkele spreekwoorden. Handig za.k: "irir..,-n Hjkc letter en 'Jit.-rsi om dit woordenboek en titels, zal den b< celkom zijn. ovig bandje. duJde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2