Jlicuiue gürtós.ctje(ffounuit Va A10 Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken abomitmtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 135 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cl. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 5438 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 29 MAART 1935 15e Jaargang atitatEnticprijjtn: Van 1 tot 5 regels1.17'/* Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v wordt berekend 0.10 GEEN REPRISTINATIE De gedachte aan concentratie bij het bijzonder onderwijs laat de geesten ter lin kerzijde niet los. Nu de Regeering op het gebied van het openhaar onderwijs verschillende malen in greep en een einde maakte aan ettelijke paedagogische jammergestalten onder de overheidsscholen, wonscht meer dan een, dat deze lijn over de g e h e e I e linie wordt doorgetrokken en do concentratiegedachte ook aan het bijzonder onderwijs- wordt op gelegd. Men zal moeten erkennen, dat deze eisch het eigenaardige karakter der vrije school te eenenmale miskent en niet rekent met het principiecle onderscheid tusschen open baar cn bijzonder onderwijs. Of daarmee elke bereidheid tot be vordering der concentratiegedachte door de voorstanders der vrije school wordt afge wezen? Allerminst; maar de eisch mag wor den gesteld, dat men de andersoortige posi tie der bijzondere school in aanmerking neemt en niet oplegt, maar tot mede werking oproept. Terecht sprak Prof. Diepenhorst zich bij de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting aldus uit: „Ik wijs elke ingebrekestelling van het bijzonder onderwijs ten deze af. De voor standers van het bijzonder onderwijs heb ben zoodanige bejegening niet verdiend, om hun houding in het verleden, toen zij in harde strijd getoond hebben wat offers be duiden, niet minder om hun houding na de pacificatie, toen zij geenszins werden geleld door de gedachte, halen uit de schatkist wat er uit te halen is. Aan hun houding is het onder meer toe te schrijven, dat millioenen aan de schatkist zijn bespaard." HetJs goed, nu men aan de overzijde op niet altijd even correcte wijze de concèntra- tie-jeuzc aanheft en menigeen gaarne via de concentratie de doodsteek zou geven aan de pacificatie, er aan te herinne ren, dat de strijd voor het Christelijk on derwijs met groote offers gepaard ging en niet werd gestreden om het moeizaam ver worven rechtsherstel zoo maar weer prijs te geven. Wat onder Gods zegen werd verkregen helpen we thans niet ongedaan maken. Geen repristinatie! NOCH HOOG, NOCH GELEERD Teeder is de zorg, waarmede Prof. Kra nenburg bij de onderwijs-debatten in de Eerste Kamer den partijgenoot-minister om ringde, eiken aanval tegen dit departements hoofd trachtte te pareeren en zelfs pogin gen tot aanval zocht te onderbreken. Niet altijd met een even professoraal ge- haar, niet steeds met gepaste middelen. Van het laatste legt de wijze, waarop ge poogd werd het betoog van Prof. Diepen horst te ontzenuwen inzake de opofferingen voor het Christelijk onderwijs, een sprekend getuigenis af. Die opofferingen werden erkend, de recht matigheid der financieele gelijkstelling werd aanvaard. „Ik erken dat volledig", aldus de Vrijzin nig-Democratische hoogleeraar, „maar de heer Diepenhorst moet de zaak niet te mooi maken, als hij beweert, dat er na de paci ficatie geen misbruiken geweest zijn; dan .vergist hij zich, dan is hij kort van memo rie, want ik wijs er op, dat er zelfs straf zaken zijn geweest ten aanzien van men- schen, die in overmatigen ijver voor het verkrijgen van subsidie veel te ver waren gegaan cn zich zoodanig hadden gedragen, dat de strafrechter heeft moeten ingrijpen" Deze wijze van debateeren mogen wellicht hooggeleerd zijn, zij is in werkelijk heid nóch hoog, noch geleerd. Geleerd is zij niet, omdat zij in het geheel geen verband houdt met het betoog van Prof. Diepenhorst, die met.geen enkel woord had beweerd, dat geen enkel voor stander van het Christelijk onderwijs in zijn gedragingen van eenig verzuim of tekort zou zijn te betichten, maar „ten deze" ten aanzien van de concentratie, elke ingebrekestelling afwees en dit deed onder beroep op de historie van het Christelijk onderwijs in haar geheel, die deze beweging allerminst stempelt als een bedrijf van departementale strandjutters. Welke Christen zou willen ontkennen, dat ook hier, evenals op elk gebied waar de mensch optreedt, in enkele gevallen werd overtreden, dat ook hier de zonde aan de deur ligt? Maar is daarmee een beweging, een gees tesrichting geteekend? Deze vrijzinnig-democratische hoogleeraar meent blijkbaar, dat zulks wel het geval is, want in zijn boek, dat zich aandient als ,,Nedei7andscli Staatsrecht", wordt dezelfde scheeve voorstelling van feiten gegeven. Is dat staatsrecht? Wie zóó een machtige factor in het gees tesleven van ons volk beschrijft, tast niei het Christelijk onderwijs, maar zichzelf aan Hooggeleerd, maar noch geleerd, noch .lioog is zulk een bestrijding. De luchtlijn ArasterdamPraag Op 1 April zal de luchtlijn Amsterdam- RotterdamPraag worden geopend, welke geëxploiteerd wordt door de K.LM in sa menwerking met de Ceskoslovenska Letecka Spolecnost Het eerste vliegtuig, dat uit Ne derland naar Praag vertrekt, is de Fokker F 12 „Uil" met den heer P. Soer als ge zagvoerder. Later komen F 18 vliegtuigen op de lijn. Arbeid aan werklooze intellectueelen Het Comité ontbonden Het Nationaal Comité voor arbeid aan werklooze intellectueelen in Den Haag, maakt bekend, dat de tegen zijn werkzaam heid reeds geruimen tijd ingezette actie, niettegenstaande de herhaalde ernstige po gingen zijnerzijds om die actie te overwin nen en tot een bevredigende oplossing te komen, thans zoodanig is toegenomen, dat de voortzetting van zijn arbeid onmogelijk bleek en tot ontbinding moest worden be sloten. Het comité herdenkt met groote dankbaarheid de offervaardigheid, welke van particuliere zijde voor het beoogde dool is betoond. Het batig saldo zal zooveel mo gelijk in overeenstemming met dit doei worden aangewend. De loonsverlaging van het Overheidspersoneel Een dezer dagen werd een deputatie van het comité van samenwerking uit de Chr. moderne en R.K. bonden van ambtenaren en werklieden in Overheidsdienst door den Minister van Binnenl. Zaken in audiëntie ontvangen. De deputatie bestond uit de heeren Van der Have, Guit en Luberti. De Minister stelde de delegatie in do gelegen heid breedvoerig met hem van gedachte te wisselen over de gevolgen van de door do Regeering uitgeoefenden dwang naar loons verlaging. a. Ten aanzien van de gemeentelijke en prov. autonomie; b. de werking ter zake de positie van het personeel der lagere orga nen; c. wat betreft de uitschakeling In de belangrijke mate van liet georg. overleg tus schen de lagere bestuursorganen en den bond van overheidspersoneel; d. ten aan zien van de blijkbaar door de Regeerjng ge kozen grondslag voor de berekening van de salarissen en loonen van het personeel in dienst van de lagere bestuursorganen. Deze wenschen werden aan de hand van officieel e -stukken en van de ervaring der organisaties in het lokaal georg. overleg nader toegelicht. De Minister bleek volko men op de hoogte met de bijzonderheden betreffende de behandeling der salarisre gelingen van de lagere organen. Ten aan zien van de waarde van het G. O. ook na 'eiieg tusschen het Dep. van Binnenl. Zaken en de lagere organen was de Minis ter van oordeel, dat dit overleg zijn volle beteekenis moest behouden. Indien de orga nisaties kunnen aantoonen, dat door het Departement van onjuiste gegevens is uit gegaan, of verkeerde vergelijkingen zijn ge troffen zou de Minister niet vasthouden in een eenmaal ingenomen standpunt. De Minister bleek geen bezwaar te heb ben en achtte het zelfs gewcnscht dat in het lokaal G. O. de organisatie-vertegen woordigers in kennis worden gesteld met de briefwisseling tusschen het lager orgaan en Binn. Zaken en met een eventueel loonpeil als richtsnoer bij de regelingen der loonen van het peisoneel dfer lagere organen is ook naar de meening van den Minister een zeer ingewikkeld vraagstuk. Naar de meening van het comité kan 7 plaatselijke loon dus als factor bij de berekening van deze loo nen worden aangewend. De bespreking werd bijgewoond door den heer. P. G. Hoekman, hoofd van de afd. Ambtenaren zaken. De landdag van de N.S.B. Morgen zal in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam de derde landdag der N.S.B. plaats hebben. Vernacht wordt, dat zestien extra- treinen met negen aansluitende treinen aan het Centraal Station, het W.P.-station en het M.P.-station zullen aankomen. Men re kent op 16.000 bezoekers. Als sprekers zullen optreden de heeren J. F. R. van Oppenrauy uit Nijmegen, ds. G. Hofstede uit Blokzijl en F. E. Farwerck uit Amsterdam. Na de pauze volgt eon défilé van alle kringstandaards en W.A. Vaandels voor den algemeen leider, daarna houdt de heer Mussert een rede, die ongeveer een uur in beslag zal nemen.. Te 22 uur volgt de sluiting, waarna de eerste trein te elf uur van het Centraal Station vertrekt Buiten het gebóutv "zijh "binnen de hekken consumptietenten- en toiletten ingericht; op last van de brandweer zijn over een lengte van 22 meter tien nooddeuren aangebracht De kosten van don laiiddag zullen uit de opbrengst der plaatsen'worden bestreden Wering van buitenlandsche arbeidskrachten Bij Nederlandscho film-industrie Naar wij vernemen zijn er door een be slissing van den Rijksdienst voor Arbeids bemiddeling te Den Haag moeilijkheden ontstaan uver een aanvrage, om een aantal buitenlandsche medewerkers voor de ver vaardiging van een Nederlandscho film ir> ons land te engageeren. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gewend tot den Ne- derlandschen Bioscoophond, welke ons bo venstaande mededeeling bevestigde. Door het hoofdbestuur van dezen bond is telegra fisch een onderhou 1 aangevraagd met den minister van sociale zaken. DE BELGISCHE REGEERINGS- VERKLARING De Belga op een 30 pet lagere goudbasis BRUSSEL, 29 Maart. De Belgische Minister president heeft hedenochtend in de Kamer de aangekondigde Regeeringsverklaring af gelegd. Na betoogd te hebben, dat de gouden standaard in leite reeds is opgeheven, legde de Minister de volgende verkla ring af: „Wij zullen aan het parlement vra gen op grond van een overeenkomst waarbij de andere groote mogendhe den dor wereld betrokken zullen zijn, terug te keeren tot een goudbasis-en wel op een peil, dat niet meer dan 30 Dct. lager zal zijn dan het tegen woordige peU. Intnsschen zal de Belga in het bui tenland worden verzekerd door do Nationale Bank van België. DE NEDERLANDSCHE MONETAIRE POLITIEK Geen verandering zegt Mr. Trip In verband met de Regeeringsver klaring van den Belgischen minister president heelt de president van de Nederlandscho Bank verklaard, dat geen verandering zal worden ge bracht in de monetaire politiek, zoo als die door de Nederlandsche Bank tot dusver werd gevoerd. Nederlandsche Reedersvereen. Jaarl. Al gem. Vergadering BESTUURSVERKIEZING. In de Woensdag gehouden vergadering werd in de plaats van den afgetreden voor zitter, de heer De Monchy, tot voorzitter ge kozen de heer- P. A. Arriëns, Directeur van de N.V. Hollandsche Stoomboot Mij. te Am sterdam. Tot onder-voorzitter werd benoemd de heer W. Ruys Bzn., lid der Directie van de N.V. Rotterdamsche Lloyd. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het aftreden van de heeren Mr. D. A. Delprat en J. van Hasselt, werden tot be stuursleden gekozen de heeren A. F. Bron sing directeur van de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" te Amsterdam en D. Hudig, directeur van de N.V. Kon. Ned. Stoomboot Mij te Amsterdam. Het Jaarverslag. Vervolgens werd het jaarverslag over 1934 goedgekeurd. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: De ontwikkeling van het economisch we reldgebeuren gedurende 1934, waarvan het wel en wee der scheepvaart zoo zeer afhan kelijk is, laat zich bezwaarlijk in eenige al gemeene lijnen beschrijven. De wereldhandel verminderde vergeleken met 1929, naar hoeveelheid met circa 27 pet naar de waarde is de wereldhandel voortdu rend teruggeloopen en bedroeg over 1934 nog slechts 33.S pet. van de goud waarde in 1929. In 1934 onderging de omvang van bet goe derenverkeer ter zee dooreongenomen geen verdere daling, maar bleef min of meer sta biel. Blijvende verbetering van de scheepvaart zal slechts kunnen intreden, indien een op lossing gevonden wordt voor de vele moei lijkheden, die aan een algemeene herleving van den internationalen handel in den weg staan. Thans kwijnt de scheepvaart ODdcr invloed van den teruggang van het vervoer van personen en goederen ter zee. De lang durige ciris ondermijnt het weerstandsver mogen van de reederijen en de vele neven- bedrijven, zooals de scheepsbouw, welke van de scheepvaart afhankelijk zijn; de koop kracht van de duizenden, die in deze bedrijfs takken hun bestaan vinden, vermindert steeds verder, terwijl vele hun plaats verlie zen en tot werkloosheid worden gedoemd. Zoo vormt de hoogst ongunstige toestand, waarin de scheepvaart verkeert, op zich zelf weer een beletsel voor een spoedig econo misch herstel. Een der nadeelige gevolgen is de millioe nen verslindende steunverleening van staats wege aan de koopvaardij, waartoe bijna alle zeevarende landen zijn overgegaan. Voor de crisis beperkte deze zich tot enkele landen, die van ouds gewoon waren de nationale scheepvaart te beschermen. In de latere ja ren is aan het subsidie-systeem in deze lan den echter befangrijke uitbreiding gegeven, terwijl 'odk andere" zeevarende landen zich gedwongen hebben gezien tot steunmaatre gelen over te gaan.tep instandhouding hun ner koopvaardij.Voor deze noodzaak ston den in het Bijzonder die landen, welke den gouden standaard bleven handhaven, nadat die door Engeland, de.Scandinavische landen de Ver. Staten en Japan was losgelaten. Het verschil tusschen de op goudpeil gehand haafde exploitatiekosten en de tot 30 40 pet naar de goudwaarde gedaalde vrachten en passageprijzen, welke in ponden sterling of dollars genoteerd worden, maakte voort zetting van het bedrijf in de goudlanden zon der bijzondere maatregelen vrijwel onmoge lijk. BEDRIJFSSLAPTE Wegens gebrek aan orders zal de klink nagel- en schroefhoutenfabriek van de firma P. van Tiel Zn. te Beek en Donk (N.-Br a.s. Maandag worden stopgezet Hierdoor zullen meer dan 100 personen werkloos /orden. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W.Lourysen Zn Schoenfabriek Dongen Prov. Statenverkiezingen Nummering der lijsten in Zuid-Holland In de hedenmorgen in het Stadhuis te Den Haag gehouden vergadering van het Hoofdstembureau heeft de nummering der candidatenlijsten in Zuid-Holland plaats gehad. De uitslag van de loting was als volgt: L Chr. Hist. Unie. 2. Comm. Partij Holland. 3. Kath. Dem. Partij. 4. Lijst Gij sen. 5- Vrijheidsbond. S.D.A.P. 7. R.-K. Staatspartij. 8. S.G.P. 9. H.G.S. 10. A n t i-R e v. P a r t ij. 1L Lijst Rozenboom. 12. Rev. Soc. 'Arbeiders-Partij 13. Lijst Costerus. 14. N.S.B. 15. Chr. Dem. Unie. 16. Vrijz. Dem. Partij. Lijst 4 (Nat Vrijz. Arbeidsbelangen) is alleen ingediend voor den kieskring Rotter- Lijst 1L (Plattelanders) alleen voor de kieskringen Rotterdam, Gouda, Delft Dordrecht En lijst 13 (Costerus) alleen voor de 1 kringen Rotterdam, Leiden en Gouda. De lijsten in Tilburg De nummering van de lijsten voor den Statenkieskring Tilburg is als volgt: i. Kath. Dem. Partij; 2. C.-H. Unie; 3. groep Donders; 4. groep Van Nunen; 5l S.D.A.P.; 6. R.-K. Staatspartij; 7. Anti-Rev. Part ij; 8. Vrijheidsbond: 9. Comm. Partij; 10. N.S.B.; 11. Staatk. Geref. Partij; 12. V.-D. Bond. De heer A. Zijlstra treedt af Als Voorz. van den Geref. Jongelingsbond In de laatst gehouden Bondsbestuursver- gadering van den Ned. Bond van Jongelvereen. op Ger. grondslag, deel de de Bondsvoorzitter, de heer A. Z ij l s t r a die dit jaar als Bonds- bestuurslid periodiek ai treedt mede. zich niet meer herkiesbaar te stellen. Nu het Bondsleven aldus motiveerde de heer Zijlstra deze be slissing door geen enkele belangrijke kwes tie wordt beroerd, als gevolg waarvan een wisseling van Bonds voorzitter moeilijkheden zou kunnen ge ven, acht hij den tijd gekomen uit het Bondsbestuur te treden. De tweede Bondsvoorzitter D r. K. Dijk herinnerde aan de groote verdiensten van den heer Zijlstra. niet het minst toen na bet aftreden van Ds. J. E. Von.kenberg het voorzitterschap van den Bond in zijn han den werd gelegd. A. Zijlstra Patrimonium in Zeeland De gewestelijke organisatie Zeeland van Patrimonium heeft Dinsdag te Middelburg ergaderd. De secretaris, de heer A. de Lange, wees er in zijn verslag op, dat het aantal afdeelingen stationair bleef, doch dat het ledental iets terug liep. De penning meester. de heer J. W. Louwerse, meldde een batig saldo van 72,SI. De aftredende bestuursleden, de heeren J. de Bruyn te Viissingen, W. de Buck te Meliskerke en A. de Lange te Goes, werden herkozen, terwijl in een beslaande vacature werd gekozen de heer A. Schout te Seroos- Hierna hield de heer R. Hagoort te Utrecht, lid van het Verbondsbestuur, een rede over: „Hoe staan we tegenover het or den ingsvraagstub Spr. wees er op, dat mannen als Groen van Prinsterer, Kuyper e. a. steeds de ordening hebben voorgestaan. Het Christelijk beginsel wijst af de sta'atsslavernij, maar ook de rhaos. Het wil de harmonie tusschen indivi dualisme en collectivisme. Wat uit het maatschappelijk leven van onderen op is gegroeid, heeft recht op be scherming van den Staat. Wij willen geen ordening als in Italië en Duitschland, waar de levende organisaties zijn stuk geslagen en van hun wortel los gesneden. Wij moeien rekenen met wat uit het maatschappelijk 'oven is opgekomen. Aan den gezonden groei der ordeningsgedachte willen wij voort- werken Gemengd Nieuws. BOTSING TUSSCHEN' N.S.B.-ERS EN COMMUNISTEN TeiAmsterdam is het op het Van Beu- ningenplein rumoerig geweest. NSB-ers waren bezig met het verspreiden van strooibiljetten. Ze werden daarbij lastig gevallen door een aantal communisten. Door de politie werden ze uiteengejaagd. MORFINESMOKKELAARS ONTMASKERD Uitgebreid complot in Limburg ontdekt Vertakkingen in het geheele land Arrestaties verricht Reeds maanden was het den autoriteiten bekend, dat in Zuid-Limburg, speciaal in de mijnstreek, op groote schaal handel werd gedreven in verdoovende middelen, als mor fine, cocaine en heroine. Doordat de handel zich den laatsten tijd bleek te concentreeren in en om Beek, werd door de gemeentepoli tie een bepaald persoon in zijn gangen ge volgd. De rijksveldwachter te Hoensbroek, de heer Veraa, had eveneens een verdacht persoon uit Hoensbroek in het oog, die ver moedelijk in verbinding zou staan met den te Beek opereerenden man. Woensdagavond is de gemeentepolitie van Beek, geassisteerd door den rijksveldwachter te Hoensbroek en in samenwerking met den hoofdinspecteur van de centrale recherche der verificatie ter bestrijding van den handel in verdoovende middelen te Rotterdam er in geslaagd, den verdachte, den 38-jarigen E. C. te Beek aan te houden, die een hoeveelheid van zes fleschjes morfine vervoerde, elk inhouden de 20 gram, en waarvan de handelswaarde wordt geschat op ongeveer 700.—. In de val C., voorheen mijnwerker, thans se dert eenige jaren door invaliditeit tot werkloosheid gedoemd, die op zijn beurt de gangen der politie naspeurde, heeft Woensdagavond buiten den waard gerekend. Hij was blijkbaar weer op stap voor den verkoop van morfine, toen hij werd aangehouden. Hij heeft wellicht den geheel vreemd zijnden rijksveldwachter, die hier op trad, aangezien voor een medeplich tige en verklaarde, dat hij Jacobs heette vermoedelijk het pseudo niem, waaronder hij bekend staat in de kringen der smokkelaars. In het donkere Bruilofssteegje, waar zich de rijksveldwachter bij hem gevoegd had, werd C. ontmaskerd door de Beeker politie, die zich daar verdekt had op gesteld. Hij toonde zich zeer verslagen. De verdachte uit Hoensbroek, G. de V., die ook in deze buurt verbleef, wist bij de arrestatie van C. te ontr komen, doch is des nachts "te Hoens broek van zijn bed gelicht. C„ die op heeterdaad betrapt was -?■ hij had immers de morfine in zijn bezit bleef aanvankelijk hardnek kig ontkennen zich te hebben bezig gehouden met den handel in verdoo vende middelen. Ook in het langdurig verhoor door den hulpofficier van justitie te Beek heeft C. niets mede gedeeld. De politie verrichtte uitge breide huiszoekingen, ook in andere huizep dan in dat van C. Nadat deze Woensdagnacht opgesloten bleef in het arrestantenlokaal van het raad huis te Beek, is de politie er Donder dagmiddag in geslaagd hem tot een volledige bekentenis te brengen. Vertakkingen in het geheele land Men heeft de zekerheid, dat bij dezen smokkelhandel verscheidene personen betrokken zijn, een geheel complot, dat vertakkingen moet heb ben in het geheele land, in het bij zonder in Noord- en Zuid-Holland. Rotterdam móet een berucht centrum in dezen handel vormen. C. van wien bekend is, dat hij geregelde relaties onderhield met de leiders dezer af faire, heeft bij zijn tweede verhoor ver klaard, dat hij de morfine heeft ontvangen van een derde, wens naam hij niet wilde noemen. Bij een nieuw ingesteld onderzoek is de gemeentepolitie op het spoor gekomen van een zekeren E. H. te Beek, die op staanden voet gearresteerd is en een volledige beken tenis heeft afgelegd. C. is na zijn bekente nis op vrije voeten gesteld. H., die zich in voorloopig arrest bevindt, heeft naar zijn verklaring de morfine betrokken van een hem onbekend persoon. Door de gemeentepolitie van Beek en de rijksveldwacht te Hoensbroek wordt het on derzoek met kracht voortgezet en men ver wacht, dat meer arrestaties daarvan bin nen afzienbaren tijd het gevolg zullen zijn. Het alcoholverbruik in ons land Het Weekblad voor den handel in gedis tilleerd, bier, wijn, enz. gaf een statistisch overzicht over het gemiddeld verbruik van alcoholische dranken in liters per jaar en per hoofd der bevolking in ons land en dat van genabuurde landen over de jaren 1835 tot 1932. Uit dit overzicht blijkt, dat in ons land het gemiddeld alcoholgebruik (zuivere al cohol) lager is dan in de ons omringende landen. In de periode 1930—1932 bedroeg hef gemiddeld verbruik 2.15 liter per hoofd der bevolking. In Frankrijk is dit cijfer 21.11, in België 11.01 liter, dus resp. 10 en 5 maal zooveel. Het gebruik van gedistilleerd neemt in alle landen regelmatig af. Het meeste ge distilleerd wordt nog in Frankrijk gedron ken, over 1930-1932 5.77 liter per hoofd. In België was dit 2.97 liter; in ons land 2.36 liter. Het wijn verbruik is in ons land even eens zeer gering; in 1930—1932 -1.49 liter per hoofd; in 1933 0.90 liter per hoofd. Bier werd er in ons land in de period* 1930—1932 gemiddeld 24.80 liter per hoofd der bevolking geconsumeerd. In België werd per hoofd 21127 liter verbruikt, in Engeland 66.53, in Duitschland 60.69 en in Denemarken 57 liter per hoofd. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BU. 1 De nummering der candidatenlijsten voor de Prov. Statenverkiezingen in Zuid-Holland Mr. Trip verklaart dat er geen verande ring komt in de Nederlandsche monetaire politiek. Een deputatie uit de organisaties van het het Overheidspersoneel is bij den minister op audiëntie geweest. Ontmaskering van morfine-smokkelaars. De verklaring van Sir John Simon over zijn gesprekken te Berlijn is in heel vage termen gehouden. De eerste overspanning voor d- nieuwe Moerdijkbrug is heden naar de plaats van bestemming gebracht. Te Groningen is overleden Prof. Dr. B. Symons, oud-hoogleeraar In de Duitsche taal en letterkunde te Groningen. Een oude Osscher moordzaak Nog meer arrestaties te wachten Door de marechaussee te Oss zyn verschil lende personen gehoord in verband met de moordzaak-v. d. Pas. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat nog meer arrestaties zullen volgen van personen, die ook de hand in deze zaak hebben gehad. De verdachte, J. P. C., was een intieme huisvriend van de familie v. d. Pas. Volgens ingewijden zou hij een ongeoorloofde verhou ding hebben gehad met de echtgenoote van den vermoorde herbergier. De avond voor den moord is er ten huize van v. d. Pas een feestje gehouden ter viering van den 30-sten verjaardag van den heer des huizes. Aan dit feest hebben verscheidene vrienden van het echtpaar v. d. Pas deelgenomen, onder wie ook C. Van der Pas heeft na afloop van het feest zyn woning verlaten en ie daar niet terugge keerd. Den volgenden morgen vond men zijn lyk op het afgelegen weiland nabij de Gement te Berghem. Thans heeft de politie de beschikking ge kregen over verschillende getuigenverklarin gen, welke van groote waarde blijken te zijn en die de onmiddellijke airestatie van C. ten gevolge hebben gehad. De verdachte ,die in de marechausseekazer ne is opgesloten, zal niet eerder naar 's Her- togfc-.ibosch worden overgebracht, dan in het begin van de volgende week in verband met de verdere verhooren van getuigen. De naam van den verdachte is reeds in ver schillende misdrijven genoemd, o.a. den over val te Deurne. Korten tijd geleden heeft hy voor de rechtbank te Roermond voor dit feit terechtgestaan. Zyn medeverdachte was de beruchte Ossenaar P. d. B. Ofechoon de poli tie overtuigd was, dat hier de beide schuldi gen terechtstonden, moesten beiden op grond van tegenstrijdige getuigenverklaringen wor den vrij gesproken. De arrestatie van C. heeft te Oss groote beroering gewekt, te meer daar hij in zekere kringen een populariteit als wielrenner ge- C. wordt nog van meer misdrijven verdacht. Het onderzoek in deze zaak wordt krachtig voortgezet. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Woensdagavond plm. 5 uur stond het 5- jarig jongetje van den heer Ackooy aan den Kruisweg te Hoofddorp achter een aldaar op den weg staand petroleum-wagentje. Op een gegeven moment liep hij daarachter van daan den weg over, en liep tegen een aldaar passeerende auto aan, met het gevolg, dat hij kwam te vallen en de achterste wielen van de auto over het ventje heen gingen. Hy werd op slag gedood. Den chauffeur treft niet de minste schuld. Uit het Sociale Leven JUBILEUM PATRIMONIUM. De afdeeling Apeldoorn van Patrimonium heeft 27 en 28 Maart haar 50-jarig bestaan gevierd. Woensdag 27 Maart werd in de Westerkerk een wijdingsavond gehouden, waarin als sprekers optraden Ds. G. v. d. Zee, Herv. predikant te Vaassen en de heer C. Smeenk, voorzitter van het Verbond, terwijl muzikale medewerking werd verle.end door het Chr. Dubbelmannenkwnrtet. Donderdagmiddag was er in het gebouw Patrimonium receptie, terwijl des avonds eer» feestelijke bijeenkomst plaats vond. In deze bijenkomst, waarin verschillende sprekers het woord voerden, o.a. afgevaardigden van ge nabuurde afdeelingen, door den heer C. Goote, voorzitter van het gewest Gelderland e.a., iverd het bestuur aangeboden een bedrag in jnveloppe, benevens drie gedenkramen van gebrandschilderd glas, de uiterste dragende de jaartallen 18851935, terwijl het middel ste voorstelt een rijzende zon met schild, mèt Jaaronder het opschrift: „De Heer is een Zon en Schild". De concierge bood nog aan sen eigen vervaardigde lessenaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1