Na de Engelsch-Duitsche besprekingen Economie en Financien DONDERDAG 28 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG T buitenland g^LGIE'S NIEUWE KABINET Hitiers voorwaarden voor terug keer naar Genève Moskou en Parijs leggen den nadruk op Hitiers weigering van het Oostpact Sir John Simon is gisternamiddag or 16 uur 45 op het Londensche vliegveld aan gekomen. In een gisteravond gehouden Kahinets- zitfing heeft hij rapport over zijn reis naar Berlijn uitgebracht. De zitting duurde sleéhts 40 minuten. Men venvacht dat Simon heden een korte verklaring over zijn bezoek in het Lager huis zal afleggen, Intusschen handhaaft men in officieele kringen te Londen de uiterste terughoud endheid over de resulta ten van het bezoek. Naar vernomen wordt komt de indruk welke Simons rapport in de Kabinetszitting heeft gewekt hierop neer, dat het bezoei; volkomen de moeite heeft geloond en dat de door het Britsche Kabinet ingeslagen weg persoonlijk met Hitler in contact tc treden \olkomen gerechtvaardigd wordt gevonden. LONDEN, 28 Maart, De politieke mede werker van de „Daily Telegraph" schrijft over de gister gehouden Kabinet szitting, dat de korte duur ervan verklaard kan worden uit het feit, dat geen beslissing kan worden genomen. Voor dat Eden uit Moskou, Warschau en Praag terug ig zal het Kabinet niot in staal zijn zich een duidelijke voorstelling van de algemeene situatie te maken. De verklaring, die Simon vandaag in het Lagerhuis zal afleggen, zal daarom nood zakelijkerwijze slechts een formeel karakter kunnen dragen. Naar de meening der regeering zou een Lagerhuisdebat over den toestand voor hec beëindigen der diplomatieke gedachtenwis- seling niet op zijn plaats zijn. In officieuse kringen te Londen is men van opvatting dat de eischen, door Hitler kenbaar gemaakt voor een terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond, in hoofd zaak overeenstemmen met hetgeen de cor respondent van de .Daily Mail", Ward Price aan dit blad heeft gemeld. Volgens Ward Price zou Hitler als voor waarde hebben gesteld: 1. Volkomen pariteit op militair gebied, d.w.z. een leger van 400.000 man, pariteit op luchtvaartgebied en vrijheid om een vloot te bouwen tot de sterkte, te bepalen in overeenstemming met de sterkte, voor de l'ngelsche vloot, in het verdrag van Wash ington vastgesteld. 3. Weöervereeniging van Oost-Pruisen met Duitschland door opheffing van den corridor, waartegenover Duitschland echter geen verplichtingen aanvaardt voor het handhaven van de Oostelijke grenzen. 3. Een grensrectificatie aan de grens van Tsiecho-Slowakije, waardoor 500.000 Duit- schers weder tot heit rijk kunnen terugkee- ron eri tenslotte een economische unie met Oostenrijk. Men wacht echter het verslag af, dat Sir •lohn Simon uit Berlijn heeft meegebracht, alvorens zich een definitief oordeel tc kun nen vormen. Hitlers afwijzing van het Oostpact In een beschouwing over de besprekingen te Berlijn schrijft de „Temps": „Klaarblijkelijk is de Duitscho diploma tieke manoeuvre erop gericht, Rusland te isoleeren. Dit is het meest zorgwekkende aspect van den toestand, want het brengt voor de toe komst mede de dreiging van een eventueel conflict in het Oosten in de richting van de Baltische Staten en zelfs van den Pool- schen corridor. Een dreiging, waarvan de terugslag op den internationalen toestand groot zou zijn". Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjet- bladen beweren, dat Hitier op een bedrei ging van Sovjet-zijde heeft gewezen om zijn herbewapening te verontschuldigen. De publicist Radek bepleit, dat Engeland en de Sovjet-Unie zullen samenwerken op vreed zame wijze, teneinde een desastreuren oor log af te wenden. Het Zweedsche blad „Nya Dagligt Alla- lianda" schrijft te gelooven, dat Engeland niet zoo heel veel gelegen is aan de ge dachte van het OoetpacL Het hoeft or zich (indertijd) slechts toe beperkt het aan Duitschland aan te bevelen. Inderdaad, hot ia, zooals bekend, een denkbeeld van wijlen Barthou, dat door da regeering-Flandin bij haar optreden is over genomen doch wellicht niet door haarzelf naar voren zou zijn eebracht. In dit verband wijzen wij op het gisteren in ©en groot deel onzer editie vermelde be- rioht van Hitiers lijf-reporter Ward Price, waarin stond, dat Laval tegen zijn zin naar Moskou gaat en nu als tegenwicht ook Ber lijn zou willen bezoeken en dat hij persoon lijk ook tegen de aanklacht van Duitschland bij den Volkenbond wegens de invoering van den dienstplicht, zou zfjn en nu van plan zou zijn Duitschland bij do conferen tie van Stresa te laten noodigeu, waarna de buitengewone Volkenbondsvergadering mis schien wol overbodig zou worden. Engelands matigende rol De .Daily Tel." verneemt, dat Frankrijk het voorbeeld van Italië zou hebben gevolgd en de lichting 1911 onder de wapenen zou hebben geroepen, waro hot niet, dat Dow- ningstreet heeft geïntervenieerd. Uit Parijs: De wolaankoopen van Duitsch land op de wolmarkten van Roubaix en Tourcoing nemen steeds grooteren omvang aan. Men raamt, dat den laats ten tijd niet minder dan 5 milJioen K.G. voor Duitsche rekening zijn gekocht. De opkoopers vervoe gen zich zelfs aan de fabrieken om de daar aanwezige voorraden tegen hooge prijzen op te koopen. Ook te Rijssel doet zich het zelfde verschijnsel voor. Reuter meldt uit Roubaix, dat Duitsche agenten daar zelfs manufacturen opkoopen tegen prijzen ver boven het normale. Eri uit Londen: Katoenmakelaars signa- neereu de aanwezigheid in Groot-Brittannië van talrijke Duitsche koopers, die de hand pogen te leggen op belangrijke hoeveelhe den katoen. Deze activiteit heeft een zekere verras sing gewekt Men schrijft haar toe aan het mislukken der pogingen van Duitsche koo pers in de Ver. Staten om katoen te koo pen, in ruil voor Duitsche goederen. EDEN IN RUSLAND. Eden is aan de grens van Sovjet-Rusland te Negoreloe uit naam van Litwinof begroet door den vertegenwoordiger van het com missariaat voor buitenlandsche zaken, Wein berg. TITOELESCOE'S REIS. Titoelescoe heeft gisteren te Presburg met don Tsjecho-Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken Dr. Benesj geconfe reerd. In een persconferentie verklaarde Titoelescoe, dat hij en Benesj volledige over eenstemming hebben geconstateerd, zoodat met nadruk kan worden gezegd, dat het optreden en het standpunt der Kleine En tente tegenover alle kwesties, welke zich thans voordoen, volkomen duidelijk en una niem zijn vaslgelegd. Zij hebben een beslis sing getroffen voor alle gebeurlijkheden. Hoewel de internationale toestand ernstig is, zijn beide staatslieden er van overtuigd, dat de vrede kan worden bewaard. Dr. Benesj verklaarde zich geheel te kun nen aansluiten bij hetgeen door Titoelescoe was verklaard. De nieuwbenoemde Bulgaarsche gezant te Ankara heeft den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Roesjdi Aras, medegn- deeld, dat Bulgarije er nooit aan gedacht heeft de militaire clausules van het verdrag van Neuilly eenzijdig op te zeggen. Over het vonnis te Kowno Nadat in Koningsbergen, Insterburg en andere plaatsen in Oost-Pruisen spontane betoogingen hebben plaats gevonden, als protest tegen het vonnis van Kowno, was gisteravond in het heele rijk tot het hou den van dergelijke betoogingen opgewekt. In Berlijn hadden er drie plaats. Op de Wit- tohbergplatz te Berlijn voerde de voorzitter van de Verein der Deutsche im Auslande het woord. Hij vroeg oa welke beteekenis do verdragen konden hebben, welke Enge land, Frankrijk en Italië thans wenschen tc sluiten als het verdrag ten opzichte van Memel zoo gefnuikt wordt gelijk dat uit het het vonnis van Kowno blijkt Het publiek, dat vrij talrijk was, ofschoon men er zich tusschen nog wel kon bewegen, betuigde zijn instemming door afwisselend Pfui en Hoera te roepen. Na afloop hebben groote groepen mee- tinggangers zich naar de Rijkskanselarij be geven. Voor 't geibouw zongen zij nationale en partijliederen Hitier verscheen op hot bordes Hij werd door de menigte luide toe goj ui cht. Eden te Moskou Grootsche ontvangsten MOSKOU, 28 Maai t. Hedenmorgen i: Lord Privy Seal te Moskou aangekomen Aan het station waren ter begroeting aanwe zing vertegenwoordigers van de Sovjet Re geering, de loden der Britsche ambassade en vele vertegenwoordigers dei' Russische en buitenlandsche pers. De waarnemend chef van het protocol ver welkomde Eden namens de Sovjet-Regee- ng. Omtrent het program der besprekingen wordt medegedeeld, dat vanmiddag de eer ste bespreking zal plaats vinden tusschen Eden en de volkscommissaris van buiten landsche zaken Litwinof. Vanavond geeft Litwinof een receptie ter eere van Eden. Morgen worden de besprekingen voortge zet en morgenavond zal Eden een galavoor stelling van de Moskousche opera bijwonen. Op 30 Maart zal Eden door Stalin worden ontvangen en s avonds wordt in de Engel- sche ambassade een receptie gehouden, waarbij de goheele 60vjet-regeering wordt uitgenoodigd. 31 Maart ontvangt Eden de Russische en de buitenlandsche pers en 's avonds ver trekt hij naar Warschau. Tijdens zijn verblijf te Moskou zal Eden ook worden ontvangen door een volkscom missaris van oorlog, Worosjilof en door den president van de raad van volkscommissa rissen Kalinin. Aan de besprekingen zulen voorts deelne men Kressinskl, de sovjet-ambassadeur tc Londen Maisky en de Britsche ambassadeur te Moskou Lord Chilston. Uit Wecnen: De aardgasuitibarsting in Enzersdorf is thans opgehouden. De gas" is uitgeput. Dinsdagmorgen is het boorgat tot op een diepte ven 20 M. met beton didht gemetseld. Do stalen buis en de stangen moeten als verloren worden beschouwd. Of een nieuwe boring in die nabijheid ge schieden ®ai is nog niet beslist. De schade wordt geschat op 200.000 schellingen. DE ASSYRISCHE CHRISTENEN Het Engelecho blad The Churoh Times deelt mede, dat brigadier-generaal Browm, die namens dien Volkerenbond zou gaan onderzoeken of Britsch-Guyama een gesahik te woonplaats voor de Assyrische Christe nen aanbood, van dezen tocht is terugge keerd en te Genève rapport heeft uitge bracht. Medegedeeld wordt, dat dit rapport ongunstig ia Zoodoende is liet lot van dit alnme vollk, waarvan thans nog 35.000 zielen over eijn, opnieuw een vraagpunt geworden. Het Engelsche blad stelt thans vestiging op Cyprus voor en zet uiteen, dat dit eiland daar geschikt toe is. DE DUITSCHE RIJKSHERVORMING Op 1 April zal do rijkshervormóng in Duitschland op een belangrijk gebied van het openbare leven zijn uitgevoerd. Van dien dag af zullen alle Duitsche justitieel® autoriteiten aaneengesloten zijn in één uni forme Duitsche rijksjustitie-administratie, die onder leiding staat van den rijksminis ter van justitie Dr Guertner. Naar aanlei ding van dezen beslissendcn stap vindt op 2 April des middags te drie uur in het ge bouw van de statutsopeha te Berlijn 'n gnco- te „Staatsakt" plaats/ Uit Sydney: Bij paardenrennen te Sydney is een ontzettend ongeluk gebeurd.' Tien paarden, die to dicht bijeen waren, kwamen te vallen. Drie paarden waren op slag dood Acht jockeys werden ernstig gewond. In afwachting van de regeeringsverklaring Zal het zich in de Kamer kunnen handhaven?t De gedachte, dat de vorming van een drie-partijen-regeering in België, onder lei ding van Paul van Zoelnnd een einde zou maken aan de devaluatie-vrees ten aanzien van den Belgischen franc, is onjuist geble ken. Met reden was verw acht, dat Van Zeeland wel vrijwel onmiddellijk een verklaring zou hebben afgelegd, waarin hij de handhaving van den goudfranc als voornaamste punt van zijn te volgen regeoringsbeleid zou neb ben aangegeven. Evenwel werd de regeeringsverklaring uit* gesteld tot Vrijdag en dit heeft in het bui tenland een belangrijke koersdaling van den Belga uitgelokt Volgens overeenstemmende berichten uit Brussel duurt de strijd tusschen voor- en tegenstanders van devaluatie in België nog voort, maar staat zoowel in de liberale als de katholieke politieke kringen de meening van venveg de grootste meerderheid vast, dat de huidige goudwaardé van de belga gehandhaafd moet worden. In het bestuur der liberale, partij werd met 27 tegen 13 stemmen een motie aangenomen waarin slechts onder die voorwaarde vertrouwen aan het Kabinet-Van Zeeland wordt ge schonken en ook de federatie van Katho lieke vereenigingen heeft in hetzelfde ver band het grootste voorbehoud tegenover de nieuwe regeering gemaakt. De socialisten hebben nog niet drfinitief hun standpunt bepaald, maar beleggen pen groot partijcongres op Zaterdag en Zondag a.s. om den toestand tc bespreken. Wat de parlementsfracties betreft, de li berale en katholieke fracties moeten beide een niet onbelangrijke minderheid hebben, die niot aceoord gaat met de doeleinden van het nieuwe kabinet en deze richten zich vooral tegen de devaluatie van den franc en het opnemen van socialisten in het mi nisterie. Of men van het kabinel-Van Zeeland in derdaad devaluatie zal hebben te wachten staat echter nog niet vast De Bnisselsche „Soir" bevat niettemin een van officieuze zijde geïnspireerd artikel, waarin wordt verklaard, dat het probleem van de Belga door do feiten is opgelost en het er voor het kabinet nu om gaat de de valuatie in Ie dammen en dat. men vertrou wen moet hebben, dait de regeering hierbij rekening zal houden met de economische vereischten van het oogenblik. Dit schijnt dus wel vast te staan, dat de nieuwe regeering zich niet aan een starre goudpol itiek wil vastklemmen, maar dat het haar bedoeling is een z.g. actieve welvaarts pol itiek te volgen. Venvacht wordt dus ook, dat zij in haar regeeringsverklaring speciaal den economi sch en en socialen kant van de door haar beoogde maatregelen naar voren zal bren gen en in haar practisrh monetair beleid den Belga aan het pond sterling wil kop pelen. De vraag is nu hoe de Kamer en de Se naat op de regeeringsverklaring zal reageo- ren. Het schijnt nog geenszins vast te staan, dat de regeering-Van Zeeland zich bij het eerste contact pief de Kamer zal kunnen handhaven, hoewel sommigen geIooven.dat dit nog wel „zal meevallen. In doorgaans goed ingelichte kringen aldus de N. R. G-correspondent te Brussel acht men hert zeer waarschijnlijk, dat bij een mogelijker! val van hot kabinet-Van Zeeland het bewind onmiddellijk aan een directorium van maximum vijf personen zal worden toevertrouwd. Het directorium zou het parlement voor onbepaalden tiid naar huis zenden en dus zonder controle van de Kamer allo noodige maatregelen treffen voor de saneering van den finan- cieelen toestand en het herstel van de na tionale economie. Uit Parijs: De veiling van de bibliotheek van Barthou heeft in totaal 3.727.757 frs. opgebracht. Uit New-York: In Zuid-West-Virginia zijn uitgestrekt© gebieden tengevolge van reus achtige overstroomingen onder water komen te staan. Tal van plaatsen zijn overstroomd. Zij moesten worden ontruimd. Een groote reeks gebouwen is verwoest Voor .zoo 'ver tot dusverre kon worden vastgesteld zijn 6 personen om het leven gekomen. In het Midden-Westen zijn opnieuw zware zand stormen opgetreden, die ieder verkeer on mogelijk maakten. Negen personen hebben daarbij den dood gevonden. Kort Nieuws In het Jangtse-gebied (China) zijn 12 milioen rnenschen door dte droogte van ver leden jaar met hongersnood bezocht, in Hanau en Hoepei is de Gele Rivier door de dijken gebroken, tengevolge waarvan dui zenden menschen zijn omgekomen, en 100.000 moeten vluchten. Uit Oost-lndie VERBOD VAN VREEMDE KUSTVAART. Het A. I. D. de Preangerbode verneemt uit Batavia, dat binnenkort de laatste hand wordt gelegd aan een voorstel om de geheele kust vaart onder vreemde vlag te verbieden. Zóó was ook vele jaren geleden de toestand hier te lande, doch diverse bepalingen brach ten hierin verandering. Jdten wil di© thans weder ongedaan maken. De bedoeling is dus, dat in geheel den archipel de transport-vaart onder niet-Neder- landsche vlag onmogelijk wordt gemaakt ONGELUK BIJ DE GASFABRIEK. SOERABAJA, 27 Maart (Aneta). Het hoofd in den buitendienst der Gas Mij., de heer F. H. Kempkers, was met twee Inlandsche werk lieden bezig den afsluiter in een regulateurput te verwisselen, toen een groote hoeveelheid gas ontsnapte. De heer Kempkers en een der werklieden raakten bedwelmd, daar zij zich niet meer tijdig konden bergen. De andere werkman haalde hulp, waarna beiden bewus teloos uit den put werden getrokken. Dank zij dit tijdig ingrijpen kwamen beiden weer 6poedig tot bewustzijn. ALLE ALUMINIUM PROFIELEN voor de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM Gemengd Nieuws. Te Gassel (N.-Br.) heeft een felle brand de boerderij van den landbouwer P. Keizers, geheel in do asch gelegd. Behalve eenig huisraad, werd alles door het vuur vernield. Door den sterken wind was het niet mogelijk, het vuur te blusschen. Een groot gezin is door don brand dakloos geworden. EEN MENSCHENREDDER Op 1 April a.s. gaat de schipiper van de reddingboot op het eiland Ameland, de heer H. A. Visser, den dienst verlaten. Meer dan honderd menschen zijn door hem in gevaar volle tochten gered. Bijna veehtig jaar is de heer Visser op zijn post geweest. Branden Te Almelo is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de Electrische Wasch- en Strijkinriehting van den heer F. H. Farwick aan de Octmarsumschestraat. Een zoon van den eigenaar kwam in de fabriek voor zijn dagelijksche inspectie en ontdekte vlammen in het achtergedeelte van de fabriek, waar de droogkamer gevestigd was. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer die spoedig ter plaatso was en het vuur met drie stralen aantastte. Zij kon echter niet verhinderen, dat het geheele gebouw een prooi der vlammen werd. c/ok de machines zijn grootendeels ver loren. Een gedeelto van de wascli heeft men nog kunnen redden. De schade, die op onge veer f 10.000 geschat wordt, wordt door ver zekering gedekt. Te Haaksbergen (Ov.) is door onbe- kendo oorzaak brand uitgebroken in dc woning van den fabrieksarbeider B. Morssinkhof, ach ter de Kabelfabriek- De bewoners lagen nog te bed en konden nog net op tyd het bran dende perceel verlaten. Men kon zoo goed als niets van den inboedel redden. Pand en inboe del, waren tegen brandschade verzekerd. Een kalf kwam in de vlammen om. Het overige vee werd gered. Te Velp (N.-Br.) brak brand uit in de boerenschuur van G. C. in de Pastoriestraat. Het vuur sloeg over naar twee andere voor raadschuren. De Urie schuren zUn met den inhoud (wagens, partijen hout, landbouwpro ducten en bakkersbenoodigdheden) een prood der vlammen geworden. Door de gunstige windrichting kon men het woonhuis behouden. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Kleinere koersschommelingen v van de Belga Algeheel verbod tot aankoop van buiteulandsobe deviezen afgekondigd Vergeleken bij Dinsdag jl. was het ver loop van de wisselmarkt gister zeer kalm. De groote fluctuaties van den Beige-koers bleven thans tussohen nauwer grenzen be perkt en zoowel gedurende de ochtend- als de middaguren bewoog het devies zich met kleine schommelingen tusschen 31 cn 82. Ltpter zakto de koers in en slotd>eurs noteer de do Belga wetr ongeveer 30.50 a 31.50. De dollar lag vast in do markt en go den geheelon dag 1.47% 1.18%. Daardoor zijn goudversohepingen mogelijk geworden. Men raamt het bedrag aan goud, dat gister bij de Ned-exlandsche Bank is opgevraagd op ongeveer S mnllioen. Einde deze week zal het goud met het S.S. Statendam worden verscheept, Fransche frapc noteerde 9.75% a 9.76%. Vrije martken 59.35 a 59.45. Het pond was goed prijshoudend, opende op 7.08 a 7.09%, later tot 7.IO3,' terug tot 7.0 Het Handelsblad verneemt, dat met in gang van 27 Maart de vrije aankoop van buitenlandsche deviezen in België is ver boden. Het blad teekent hierbij aan, dat het deviezen-controle-bureau tot nu toe slechts vrijheid liet voor deviezen-transacties den normalen handel. Klaarblijkelijk heeft men het einder de- bestaande omstandigheden noodzakelijk geoordeeld die aanvankelijke controle-maat regelen nog te verscherpen door thans den vrijen aankoop van deviezen volledig tj verbieden. Detze verscherping komt sterk overeen met de Duitsche devdezenmaai- regelen. Met ©en nadere verklaring inzake de monetaire politiek wordt klaarblijkelijk gewacht tot het afkondigen van dc regee ringsverklaring. Tot zoolang zal men ver moedelijk nog te diion aanzien geduld moe ten oefenen. De koersen hedenmorgen Op de wisselmarkt te Amsterdam stelde zioh de koers van de Belga btj de opening op 32.75, wedke in den loop van den morgen terugliep tot 31.75. Het Engelsche pond was prijshoudend en trok aaii tot 7.11%. De dollar lag vast in de markt cn noteerde 1.481/16. Fraaische francs stelden zich op 9.75% en Berlijn op 59.39. Nadat de koers der belga heden beneden 30 was gedaald, was de koers om 12 uur tot 30.37% hersteld. Sluiting effectenbeurzen Het Belglsdhe ministerie van Financiën deelt mede, dat hedenmiddag een speciale uitgave van de Moniteur zal worden gepu bliceerd, waarin een K. B. is opgenomen, waar bij de sluiting van de effecten- en geldbeurs op Donderdag 28, Vrijdag 29 en Zaterdag Maart 1935 wordt gelast. Op die dagen zal geen koers van buitenlandsche wissels den opgemaakt. De Haagsche Boazbank Huiseigenaren kregen gevoelige klappen. Iets gedaalde winst. Dividend 5 (v. j. 6). Aan het jaarverslag over 1934 van de N.V. Haagsche Boazbank word' het volgende ontleend: Het jaar 1934 heeft. 1 helaas niet beant woord aan de verwachtingen. Moesten wij reeds in het vorig jaarverslag enop wijzen, dat onder de huiseigenaren gevoelige klap pen begonnen te vallen door de toen inge treden daling van de waarde van onroerend goed, dit jaar is het aantal slachtoffers van die daling nog veel grooter geworden. Dat onze Bank van een en ander nadeelige ge volgen moest ondiervindon, ligt voor de hand, daar velen onzer cliënten huiseigena ren zijn, aan wie voorschotten of cnedieten op hun onroerend goed zfjn verstrekt in een tijd, toen een waardevermindering els zich thans voordoet, niet te voorzien was. Het saldo der spaargelden steeg boven 1.500.000, zijnde bot hoogste saldo, dat ooit werd bereikt. De winst bedraagt ƒ82.504, d.L sleohts ƒ8000 lager dan die van verleden jaar. Ech ter zal een hooger bedrag dan andere jaTen moeten worden gereserveerd ton einde eventueel verlies te kunnen op vangen. De totale omzet op onze credioten bedroeg dit jaar ƒ3500.000. In totaal stond op 31 Dec. 1934 aan voorschotten uit voor f714.174. Voorgesteld wordt van de winst f 5.000 (6.000) te storten in het reservefonds, 1 32.000 (18.000) te reserveeren als bijzon dere reserve, op te nemen ondier „crediteu ren" en f 40.000 of 5 (6) pCt, uit te keeren aan aandeelhouders. 's Gravenhaagsohe Credietvereen. en Depositokas Aan bet jaarverslag over 1934 van öe N.V. '•-Ora-venbaiagrrhe Credlet- en Dep oei toko* wordt bet volgende ontleend: Er werden weinig nieuwe credieten verleend. waardoor de liquiditeit etoedfl zeer ruien hetgeen niet ronder Invloed bleef op dc- r rekenlnff, daar do vrljllggondo golden moeilijk of in het geheel niot rendabol v te maken- De eff«otenma.rkt kenmerkte zich door groote luetelooeh' tatla der eafe-lnrtchting het ondanks de sun.vtige omstandigheden een vrijwel gelijk batig saldo. Op de onkoetenrekening hebben wij wederom belangrijk kunnen bezuinigen. WU gaan de toekomet met vertrouwen t«g«- Vooj-geeteld word toS te schrijven op gebou wen 2000 de rei»erve voor uitkeerlngen aan beamtben aan te vullen met 1500 2800). te resem-eer en ala wtnstr es-erve 15.000 (-—te resorveeren voor dividendbelasting 1629 (onv.) en 3 ,(onv.) dividend uilt te keeren. NIEUWE NED.-AMEBIKAANSCHE HYPOTHEEKBANK Afstempeling op de pandbrieven Dc directie bericht, dat tegen afstempeling op de uandbrieven van 1 April a,e. af betaal baar is gesteld: 100 per pandbrief, groot 1000, f 10 per pandbrief, groot 100, ten kantore van: do Vennootschap, Hooge der A 19, Groningen: Jan KaJff Co te Amsterdam. Incasso Bank N.V. te Rotterdam, N.V. Bankierskantoor v< Mendes Gains Co tc Den Haag. Rotter Bankvereen. te Utrecht en to Leeuwarden. N.' Geldersche Credietvereen. te Sn eek en 1 Ovens en Zonen te Zutphen. De inlevering der pandbrieven moet geschie den op lijsten, die verkrijgbaar zijn bij boven genoemde kanboa-en. Verzoeke de couponbladen (met talons), wel- k« worden ingetrokken, van de stukken ge scheiden. in tc leveren. Van nabij cn ver Op de jaarlijksohe algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Nationale Waarborg-Mlj zal een dividend van 10 (onv.) worden voorgesteld. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gister voorstellen van B. en W. aangenomen om hij do Nationale Levensvorzekerings- bank t© Rotterdam een onderhandsche 4 leening aan te gaan ten bedrage van 5.000.000 met een looptijd van -10 jaar. De lccning zal strekken tot dekking van kapi taalsuitgaven, waarvoor het gebruikelijk is op een termijn van 40 jaar te leenen. De nettowinst van die N.V. Van Mierlo en Zoon to Breda over 1934 bedraagt 103.386 (v. j. ƒ82.309). Voorgesteld wordt 5 divi dend uit te keeren (onv.). In 1934 werd overgegaan tet plaatsing van ƒ100.000 aan- deelen tot den koers van 107% Het nette-agio werd in het credit van "de winst en .verliesrekening geboekt. Weerbericht Bat dun na PÜIU® geeft den vorlgen «una aa4 Hoogste stand te Akureyri 774.6. Laagste stnd te Ingö 751.3. Stand vanmorgen halftwaalf 771.1 1 WEERBERICHT Zwakko tot matigo W. tot N. wind, ge* deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Dc hooge drukking bleef in onze omgeving Frankrijk en de Britscho eilanden het weer boheersóhen. Vele stations melden hier wind stilte of zwakko wind, terwijl hier cn daar vrij dichte morgennevel wordt gemeld. Over het algemeen zijn de temperaturen lager; geworden. De hooge druk breidde zich in do afge- Joopen 24 uur ook N.-waarts uit en vond via een smalle rug verbinding met een maxi mum over Groenland. Over W. IJsland maakt zich echter weer een nieuwe depressie waarneembaar, welke in ïsafjord cn Vestmanör harde wind ver oorzaakt- Een daalgebicd van de barometer, dat gisteravond nog bij Janmayn was ge legen, verplaatst zich met groote snelheid Z.O.avaarts en bevindt zich thans over Duitschland. Tengevolge daarvan wordt de depressietoestand vooral over Z.-Zweden ver* Over de Noorsoho kiuöt waaien krachtige winden, terwijl daar plaatselijk sneeuw en hagel valt. Deze drukstoring moet ook aansprakelijk worden geteld voor de zware bewolking van het N. van ons land en Duitschland. Waarschijnlijk ruimt de wind ten onzent tijdelijk naar het N. en zal dc bewolking afnemen. 29 MAART. Zonsopgang 5.45 uur, zonsondergang 6.26 uur Maan op v.m. 3.30 uur, onder v.m. 11.41 uua VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 29 MAART. Van 's avonds 6.56 uur tot 's morgens 5.13 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Haden Vorig Heden Vorig Rheinfolden 2,52 9.66 Caub S 58 249 Breisach 1.77 1.82 Km? 1.23 1.95 Kshl 5.86 9.98 Coblena 2.78 2.63 Maxau 4.46 4.63 Trier 1.33 1.53 Diedeshelm 1.29 1.43 Keulen 2.62 2 29 Mannheim 3.73 3.86 Duseeldorf 1.92 1.58 Lobr 1.72 1.70 Htibrort 1.14 0.77 Malnz 133 1.40 We&el 0-91 0.62 Bissen 2.32 2,26 Emmerik 2.08 1.68 Lobltb 11,04 10 83 Kampen -0.00 -0.17 Nijmegen 8.60 8.i3 Eveden 46.8o 46.97 St Andries 3,t.O 2.90 Maastricht 41.66 41 75 Arnhem 8A7 8,81 Grevenbicht 28.74 28.80 Vreeswfjk Iw 0.60 0,87 Venlo 00.00 00.09 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 5.22 17.52 Hellevoet*!. 935 22.25 Terschelling 2.35 lö.'-RJ Willemstad 10.J6 23.25 Uari ingen 3.15 15.45 Brouwersh. 8.47 21.87 Don helder l.ou 13.30 Zierikzee 9.08 21.53 IJmuiUen 9.4 2248 Weuieldinge 9.34 22.21 Hoek v. iioll. 9.0121.55 Vliasi'gen 8.o8 2'..50 bcbevcningen 9.11 22.05 'iemoozen 0,38 91.23 Kottoidain 1^7 23.42 Hausweert K02 21.48 Volgens een Aueta-telegram uit Soe- rabaya heeft de Nivas weer eenige groote suikerverkoopen geboekt, nl. voor export n&ac Ghina 7300 tons en ölOO tons sup. De Nivas verhoogde de limit es voor sup. met 10 cent naar Shanghai tot 3.65 en naac Hongkong tot 3.75; met 5 cent naar Britsch In die, indien bestemd voor de Westkust tot ƒ305, indien voor de Oostkust tot ƒ3.60. De Nivas verhoogde de limites voor bruine suikers met 15 cent voor China tot 3.50. Naar men weet, is het s.s. Arendskerk van de V.N.S.M. naar Italié verkocht. Thans wordt bekend, dat de opbrengst ca. 12.500 is. Het schip was in 1914 gebouwd en mat 7259 ton bruto en 4574 ton netto. De BlaauwhocdcuveemVrlcsseveem. bericht, dat van do 4% obligatieleening Ao. 1914 (vroegere naam Blaauwhoeden- veem), de bij art. 2 van de Voorwaarden der Geldleening verplichte aflossing van ƒ24.000 voor het jaar 1935 met ƒ100.000 zal worden verhoogd tot ƒ124.000. De 4 hypothecaire obUgatieleen'ing Ao, 1892 ten laste der N.V. Vriesseveem in liq., waarvan per raste nog uitstaat ƒ21.000, zal In haar geheel worden afgelost, door de voor het jaar 1935 verplichte aflossing van ƒ3000 te verhoogon met ƒ21.000. Blijkens het verslag van dc Amster- damsohe Bock- en Steendrukkerij vh. El- lerman, Harms Co is de binnenlandsche afzet in 1934 een weinig verminderd, ter wijl de buitenlandsche omzetcijfers weder om een vermindering te zien gaven. Het dividend werd bepaald op 3 (v. j. 4). De balans over het afgeloopen boek jaar der Algemeene Mij voor Grondcrediet N.V. (Compagnie Centrale de Prèts Fon- ciors) te Amsterdam, welke aan do op 15 April a.s. te houden algemeene vergadering vam aandeelhouders ter goedkeuring zal worden vooi-gelegd, sluit af met een ver lies van 251.747, waardoor het totaio ver lies op ƒ749.448 wordt gebracht. De Stearine Kaarsenfabriek Apollo to Gouda bericht, dat zij alle niet reeds vroe ger aflosbaar gestelde obligaties der 5 hypothecaire obligatieleening pro resto 160.000 van 1 Mei a-s. af a pari aflos baar stelt. Van de 4% Amerikaansche Liberty Loan groot 8 1.850.000.000 werd reeds een bedrag van 81:332.000.000 voor conversie in 2% obligatie aangemeld. Men ver wacht binnenkort de uitgifte van een nieu we groote leening tot een bedrag van $3% milliard, deels voor aflossing deels voor financiering van uitgaven. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2