^lirumr Cciitërijr Courant AvanG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. SCHOENEN Gemengd Nieuws. P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare NO. 5437 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 28 MAART 1935 15e Jaargang gütertentitprijjtn: Van l tot 5 regel* t 1.17'/» Elke regel meer 032'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertenben per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v» wordt berekend 0.10 WEEST WAAKZAAM! Midden in de demonstratieve, roode actie voor beter werkloozensteun beklaagde een Christelijke Besturenbond zich bij ons over, de weinige activiteit, welke de rechtsche kiesvereenigingen in zijn omgeving aan de dag legden. Men wees er op, dat deze actio ©en zuiver politiek karakter droeg; eerst werd dit van roode zijde wel ontkend, doch later kwam men er rond voor uit en dat dus de politieke organisaties niet wer keloos hadden mogen blijven. De Besturen bond had zich zelfs afgevraagd of tegen actie niet eerder op de weg der kiesvereeni gingen had gelegen dan op die der vak organisaties. We hebben ons toen in die kwestie niet al te zeer verdiept Het ligt ons o. 1. niet om als rechter in deze dingen op te treden. Doch niemand zal ons euvel duiden, ne«r wij thans een ernstig woord van ver maan richten tot de kiesvereenigingen, welke ons geestverwant zijn en tot haar leden om thans het verzuim, dat mogelijk in November 1934 is gepleegd, dubbel en dwars in te halen. En bovendien, om dat te doen op een wijze, welke kans op succes biedt Eerlijk gezegd, slaan we huisbezoek en braktaatverspreiding, benevens het Van verkiezingsplaten veel en veel hooger aan dan het houden van openbare vergade ringen. Zulks te meer, omdat daarvoor ii 'deze dagen zoo uitnemend gezorgd wordt Wat „Nederland Waakzaam" presteert i3 bekend. Het geschreven, zoowel als het ge weekende woord mag er zijn. En ook wat .verkiezingsplaten betreft, kunnen we to kuat en te keur in eigen kring te recht We hebben de teekenaars en de uit gevers. En het is waarlijk niet noodig zich tot personen, die onze levensbeschou wing niet zijn toegedaan, te wenden; gelijk nog we! eens gebeurt Hoe het zij, laat de papieren propagandist geen stoep en geen deur overslaan; een goed woord vangt zoo licht een weifelend kiezer. Nochtans zouden we onze openbare ver gaderingen ook niet willen missen. Het ge sproken woord in de massabijeenkomst beeft groole propagandistische waarde. Maar het heeft in verkiezingsdagen o. L meer de bedoeling om bezieling te wekken dan te overtuigen. Vergissen we ons niet, dan wordt hier en daar over de opkomst geklaagd. Dit pleit niet voor de wegblijvers, die waarschijnlijk een politiek hanengevecht aantrekkelijker vinden dan een kloek getuigenis. Het kan echter ook gevolg zijn van de opzet der vergaderingen. We zouden zeggen: verwacht niet, dat enkele sprekers, die als zoodanig naam maakten of een bizondere positie bekleeden, in staat zijn om het land te verzorgen. Kom ook maar eens uit met sprekers uit eigen omgeving. Mis schien valt het wel mee. Doch vooral: maak de vergaderingen aan trekkelijk. Nu, in verkiezingstijd niet één zwaar onderwerp voor heel de avond, maar minstens twee of drie sprekers, ieder een korte rede en over verschillende onder werpen. De vergaderingen zullen straks niet be slissen; dat zal de overtuiging der kiezers doen; maar het is wel wat waard, wanneer éen groote schare na een welgeslaagde bij eenkomst met nieuwe moed bezield het pad der propaganda loopt. NOODZAKELIJKE CONCEN TRATIE In de regel laten we ons weinig gelegen Liggen aan hetgeen De Tribune schrijft Men kent de spreuk: „Om met elkander te kunnen debatteeren is overeenstemming van grondslag noodig." Welnu, deze is tus schen ons en het blad, dat de Sovjet-poli tiek dient, uitgesloten: de Tribune re kent met de voorschriften uit Moskou; wij wenschen het nationale belang te dienen. Dat nationale belang nu eischt streng toe- Écht op vreemdelingen, die hier een veilige Schuilplaats zoeken. Tegen het verleenen van asyl hebben wij fciet het minste bezwaar. Het asylrecht is Immer in ons land hoog gehouden en zoo ruim mogelijk toegepast. Maar zij, die er van gebruik maken, dienen te zorgen, dat zij door handel en wandel, zoowel letterlijk als figuurlijk ge nomen, niets doen, wat onze internationale verhoudingen beschadigen kan. En op grond van deze overweging wenscht onze regeering indien noodig de asyl- toekers te concentreeren in fort Honswijk, wel bekend bij vele landsverdedigers uit de jaren 19141918. 't Mag niet zegt De Tribune. Want, het opbergen van vreemdelingen, al heeten ce dan ook gevaarlijk, berust op geen enkele rechtsgrond. Het Is wel een verheugend verschijnsel, dat dit blad over een „rechtsgrond" spreekt doch onwillekeurig rijst de vraag: een Rus sische of een Nederlandsche? Waarschijnlijk bedoelt het blad in dit verband geen Russische rechtsgrond; want aan deze „gronden" is het uitgestrekte land nog zeer arm. De Siberische concen tratiekampen voor de e i g e n bevolking van Rusland zijn meer berucht, dan Honswijk ooit worden kan voor lastige en ongewensch- te vreemdelingen in Nederland. Op welke rechtsgrond zich een vreemde ling bij de Sovjet zou kunnen beroepen: De Tribune zoeke maar eens een ant woord. De auteur van het bekende feuille ton in ons blad heeft tevergeefs naar recht zelfs in zijn eenvoudigste vorm, gezocht De spreektrompet der Sovjets was dus blijkbaar ingesteld op Nederlandsch recht Maar dan paste niets anders dan een toon van groote dankbaarheid. Want waar ter wereld vinden ongewensohte, lastige en ge vaarlijke vreemdelingen, een zoo veilige schuilplaats als hier? En welke regeering zou het tegenover zich zelf en het volk kun nen verantwoorden indringers, onruststo kers intriganten, woelwaters en dergelijke de vrije hand en het vrije woord te laten? Het is goed, dat De Tribune de regee- ringsmaataegel bestrijdt; men weet nu, hoe noodzakelijk deze concentratie is. Een luchthaven bij Middelharnis Ten raadhuize van de gemeente Middel harnis is een vergadering gehouden ter be spreking van de mogelijkheid van den aan leg eener luchthaven op Goeree en Over- flakkee. Met de burgemeesters van het eiland waren enkele vooraanstaande perso nen op luchtvaartgebied aanwezig. Gemeld wordt, dat de plannen vasten vorm hebben aangenomen. Er zal_ een rein worden aangelegd nabij de gemeente Middelharnis. De heer P. Goedkoop Dzn. opnieuw naar Moskou Nieuwe scheepsbouw-onderhandelingen Naar wij vernemen behoorde tot de in hoofdzaak uit journalisten bestaande reizi gers, welke Maandag jX met de nieuwe F 36 van de K.L.M. een vlucht naar Berlijn hebben gemaakt, ook de heer P. Goedkoop Dzn., de zoon van den heer D. Goedkoop Dzn., directeur der Ned. Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam. De heer Goedkoop is echter niet, zooals de journalisten nog denzelfden dag naar Amsterdam teruggekeerd, integendeel is hij doorgereisd naar Moskou, teneinde bespre kingen te voeren over een eventueelen nieu wen order voor den bouw van een of meer schepen voor de Sovjet-Unie. Het handelsverdrag met Uruguay Clearing-regeling mogelijk? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het te Montevideo tusschen Nederland en Uruguay gesloten Verdrag van handel en scheepvaart. Tot haar leedwezen ziet de commissie voor overleg met de regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op vraagstukken van handels- politieken aard, in wier handen dit wets ontwerp is gesteld, zich genoodzaakt, een opmerking te maken over de late indiening. De ontstane vertraging heeft ten gevolge, dat de voordeelen, welke de regeering door dit verdrag voor ons land hoopt te verkrij gen, verscheiden maanden later hun wer king zullen doen gevoelen dan mogelijk ge weest ware. De kern der moeilijkheden, welke uitvoer naar Uruguay ondervindt, schijnt te schui len in de daar toegepaste deviezenrestric ties. In hoever zal krachtens dit verdrag ook op dat gebied meestbegunstiging ver kregen worden? Nederland exporteert de laatste jaren steeds voor een aanzienlijk kleiner bedrag naar Uruguay dan het uit dat land importeert Dit doet de vraag op komen of het niet mogelijk ware door mid del van een clearingregeling betaling van onzen export te verzekeren. Groningen krijgt een bezuinigings inspecteur Luitenant-kolonel Beudt B. en W. van Groningen Lebben met ingang van 8 April a.s. benoemd tot gemeentelijk bezui nigingsinspecteur deo luitenant-kolonel F. A. L. Beudt Overste Beudt. die eerstaanwezend in genieur der genie te Groningen is. zal dezer dagen ontslag uit den militairen dienst nemen. ARBEID IN WASSCHERITEN EN STRIJKIN RICH TINGEN De Minister van Soö.le Zaken heeft aan hoof den of bestuurders van wasscherijen en strijkln- richtingen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat gedurende de tijdvakken van 23 tot en met 27 April 1935, van 27 en tot en met 1 Juni 1935 en van 11 tot en met 15 Juni 1935 in hun onderneming door de aldaar werkzame arbeiders in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Ar beidswet 1919 arbeid wordt verricht als volgt op 23. 24. 25 en 26 April, op 27. 28. 29 en 31 Mei en op U. 12. 13 en 14 Juni 1935 gedurende ten hoogste 9V$ uur per dag. en op Zaterdag 27 April. 1 Juni en 15 Juir 1935 gedurende ten hoog see 6 uren per dag. een en ander onder voorwaarde o.m. dat: in de onderneming, waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Maandag 22 April, Donderdag 30 Mei en Maandag 10 I-ind 1935. DE NIEUWE NEDERL. IND. CONVERSIELEENING Inschrijving wordt op 9 April opengesteld Koers van uitgifte 99% pet. BATAVIA. 28 Maart. (Aneta). Op 9 April 1935 wordt de inschrijving openge steld op de Ned. Indische leening, nomi naal groot f 50 millioen, waarvan reeds een bedrag van f 20.705,500 tegen de koers van 983^ en hooger bij openbare instellingen is geplaatst. De opbrengst is bestemd ter conversie van de Ned. Indi sche leening 1923 E en voor de aflossing van vlottende schulden. De rente is be paald op 3Yi De looptijd is 35 jaar. De koers van uitgifte is bepaald op 99J4- Rente en aflossing worden door het Rijk gegarandeerd. Deze leening is vrij gesteld van couponbelasting. De werkloozen en de a.s. verkiezingen Bepalingen voor te work gesteld en Ten behoeve van de bij de werkverschaf fing tewerkgestelde arbeiders wordt voorde aanstaande verkiezingen van de leden der Provinciale Staten en van de Gemeente raden de volgende regeling getroffen: A. Voor zoover de werkverschaffing ligt in de gemeente, waar de tewerkgesteldeu hun stemplicht moeten vervullen, vangen de werkzaamheden op den dag der stem ming aan uiterlijk om 10 uur voormiddags. De arbeiders ontvangen als „stemveriet" vergoeding voor twee uren, berekend naar het voor de gemeente vastgestelde basis- uurloon. B. Voor zoover uit een gemeente groepen arbeiders buiten die gemeente zijn tewerk gesteld en dagelijks naar het werk heen en weer reizen (per rij wiel, autobus, trein, enz.) zullen deze arbeiders na te hebben gestemd uiterlijk half tien naar hun werk kunnen vertrekken. Het aanvangsuur op het werk wordt In verband met bovenstaande 11 uur voor ar-| beiders die een rijwielvergoeding van f 0.50 ontvangen en half twaalf voor arbeiders die een rijwielvergoeding /an f 1.— ontvangen. Arbeiders, die minder dan 10 K.M. afleg gen en dus geen rijwielvergoeding ontvan gen, worden beschouwd ais te behooren tot groep A. Arbeiders die per autobus of trein reizen, vertrekken té half tien, of zoo spoe dig als de treindienstregeling dit toelaat, naar het werk. De tot groep B behoorende arbeiders krij gen alle verzuimuren vergoed met het basisuurloon. V.D. en B.V.L. De N.S.B. dwingt tot positie kiezen. Met begrijpelijke instemming maakt het „Landstormblad" melding van de gewijzig de opvatting welke zich blijkbaar bij de Vrijzinnig-democraten voltrekt ten aanzien van de B.V.L. Immers, de „Vrijz. Democraat" wijst °P de tegenstand van de N.S.B. tegen de Bij*. Vrijw. Landstorm en op het juiste karak ter van deze laatste, in zooverre hij recht streeks onder de regeering staat. Verder schrijft het vrijz. dem. orgaan: Het is een sterk staaltje van gedurfde tegenstrijdigheid, dat de N.S.B., die zelf een weerbaarhei Jskorps in stand houdt, zich verzet tegen een organisatie als de B.VX, welke uitsluitend ten dienste staat van de Overheid. Het versterkt bij ons de geneigdheid om het bestaansrecht van den B.VX. te erkennen. Mocht toch te eeniger tijd de N.S.B zich geroepen achten met zijn eig^n weer korps te pogen de „ordehandhaving" in eigen hand te nemen en zich daarmee -e plaatsen op de stoel van de Overheid, dan zal deze met haar machtsmiddelen, met behulp eventueel van de B.VX., zooda nige poging met beslistheid moeten af wijzen. De heer Mussert kon de B.VX geen grooter dienst doen, dan tegen zijn bestaan te age eren. Deze redeneering is volkomen logisch en als wij ons niet vergissen hebben sommige vrijz. democraten hieruit reeds de juiste conclusie getrokken, dat zij zich als lia van de B.VX. behooren aan te melden. Terecht, want de VJ). eischt handhaven van het wettig gezag. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM SCHIETWEDSTRIJD De jaarlijksche schietwedstrijd om de zil veren wisselbeker tusschen de afdeelingen Overschie, Schiedam en Vlaardingen van den B.V.L. is gisteravond geëindigd. De uitslag is als volgt: Vlaardingen 2139 punten, Overschie 2111 punten en Schiedam 1979 punten. Vlaardingen is dus winnaar van den wis selbeker. welke thans definitief in zijn bezit gekomen is, aangezien deze afdeeling de beker voor de derde maal heeft gewonnen Op de rajetfabriek de Newo en Wolka te Vee- nendaal is tusschen de directie en werknemersorga- oisaties een conflict ontstaan door bet feit. dat de directie 28 Februari j.l. een loonsverlaging van 10 pet. heeft Ingevoerd De arbeiders gaan daarmede in overleg met hun organisaties, niet accoord. De organisaties ..De Eendracht". ..Unitas" en ..St Lambertus" hebben thans aan de directie medege deeld. dat deze de reeds ingevoerde loonsverlaging binnen 14 dagen moet intrekken, daar anders tot algeheele staking zal worden overgegaan. Bi) d:t conflict zouden dan 120 arbeiders betrokken zijn Naar wij vernamen, heeft cN Rljksbemiddelaai reed® om Inlichtingen gevraagd. Eens dragen STEEDS vragen! Verkrijgbaar in alle betere Schoenenzaken 1 DE PROVINCIALE STATEN VERKIEZINGEN Noord-Holland Te Haarlem heeft <$e nummering plaats gehad van de ingediende lijsten voor de Prov. Statenverkiezing in Noord-Holland. De uitslag was als volgt: 1. Anti rev. Partij. 2. Rev. Socialistische Arbeiderspartij. 3. R.K. Staatspartij. 4. Kath. Dem. Partij. 5. S.D.A.P. 6. Staatk. Geref. Partij. 7. N.S.B. 8. Chr.-Hist Unie. 9. Vrijz.-Dem. Partij. 10. Chr. Dem. Unie. 11. Comm. Partij Holland. 12. Onafh. Middenst en Zakenliedenpartij. 13. Vrijheidsbond. 14. Lijst-Triesscheijn. 15. Lijst-W. C. van Dijk. Noord-Brabant 1. Kath. Dem. Partij (lijst-Mr P. Arts). 2. Chr.-Hist. Unie. S. Onafh. R.K. lijst (Felix Donders). 4. Lijst-J. van der Pol (in de kieskringen Heusden en Zevenbergen). 4 Lijst-v. Nunen (in den kieskring Tilburg) 5. S.D.A.P. 6. R.K. Staatspartij. 7. Anti rev. Partij. 8. Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" 9. Comm. Partij Holland. 10. N.S.B. 11. Staatk. Geref. Partij. 12. Vryz.-Dem. Bond, Limburg De nummering der Liraburgsche lijsten is: 1. Antirev. Partij en Chr.-Hist. 2. Kath. Dean. Partij 3. N..S.B. 4 Nat. Soc. Ned. Art). Partij (Wehrens) buiten Maastricht. 5. Lijst-Hermans (alleen in den kieskring Gulpen). 6. Vrijz.-Dem. Bond (lijsten Alleana en Ackens). 7. Nat. Soc. Ned. Arb. Partij (kieskring Maastricht) 8. R.K. Staatsparij. 9. Nat. Herstel (Duynstee). IC. S.D.A.P. 11. Lijst-Augustus. 12. Rev. Soc. Partij. 13. Comm. Partij. Zeeland Ter vergadering van het Centraal Stem bureau voor de Prov. Statenverkiezingen in Zeeland is gebleken, dat de Antirevolu tionairen in den kieskring Zierikzee ver geten hadden de namen van de gemachtig den voor het verbinden van de lijsten aan te wijzen. Hierdoor zal Zierikzee afzonder lijk blijven staan, wat voor de betrokken party vermoedelyk minder aangename ge volgen zal bunnen hebben. De R.K. party heeft den kieskring Hulst niet verbonden met de overige kieskringen. De loting voor de voLgocde der üjsten had het volgende resultaat: 1. Staatk. Geref. Party. 2. Vrijz.-Dem. Bond. 3. Chr.-Hist Unie. 4 R.K. Staatsparty. 5. Antirev. Partij (toevallig ook in Zierikzee) 6. Vrijheidsbond. 7. S.D.A.P. 8. N.S.B. 9. Herv. Geref. Staatspartij (alleen gesteld in Middelburg en Tholen). 9. R.K. Staatspartij (in Hulst). 10. Vrije Kath. lijst-Kalle (alleen in Hulst en Sluis). De riviervisscherij Gesloten vischlijd De gesloten vischüjd voor het visschen op de rivieren en de Zuid-Hollandsche stroomen zal dit jaar ingaan op 15 April in plaats van op 1 April. Ook de gesloten tijd voor barbeel, blank voorn brasem, karper, kolblei, meun. ruischvoorn, serpeling, sneep, snoekbaars, winde en zeelt gaat eerst 15 April in. In den gesloten tijd voor snoek en baars, welke op 16 Maart is ingegaan, wordt geen verandering gebracht, en ook het vissrhen met den zetangel of fleur, den sleephengel. den hengel geaasd met visch en de sleep lijn blijft van 16 Maart af verboden. Het vissehen met den gewonen hengel in de binnenwateren blijft tot en met 31 Mei verboden. Botvisscherij. Van 1 April tot en met 31 Mei wordt toe gestaan op bot te vissrhen met fuiken, waarvan de maaswijdte ten minste 60 m M bedraagt. in de Rergsrhe Maas. beneden de brug van het Keizersveer den Amer. den Rieshosch of het Rergsche Veld. de Nieu we Merwede henedpn den kop van het land (Ottersluis) en de Oude Maai beneden de provinciale brug. RIJKSSUBSIDIE VOOR VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS? Vragen van Mej. Meyer Het Tweede Kamerlid Mej. Meyer heeft aan den Minister van Onderwijs gevraagd zulks in verband met de voorgenomen oprichting van een lyceum te Ede of niet eerst reeds bestaande inrichtingen van voor bereidend hooger onderwijs, die al jareu werken, zonder dat zij rijkssubsidie genie ten, voor subsidieering in aanmerking ko- De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club heeft doen verschijnen een ont werp voor een Algemeene Verkeerswet, hetwelk gebaseerd is op het thans bij de Staten Generaal aanhangige ontwerp van wet houdende regelen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, nopens het verkeer op de wegen en de rij- Doodelijke Auto-ongelukken By Nieuwolda (Gr.) was het elf-jarig zoontje van den arbeider T. Kiewiet op vrachtauto geklommen. In een bocht van den weg viel hy er af. De wielen gingen het ven tje over het lichaam. Zwaar gewond werd het opgenomen en op medisch advies naar het zie lmis te Winschoten vervoerd, waar het aan de bekomen verwondingen overleed. Te Steenwijkerwold (Ov.) werd de landbou wer H. van Rossum het slachtoffer van een botsing tusschen een auto en zyn paard wagen. Hy is in het ziekenhuis te Zwolle aan de bekomen verwondingen overleden. Te Roosendaal (NXr.) is het zes-jarige dochtertje van den slager C. van Loon, toen het plotseling de straat overstak, gegrepen door een pa33eerende vrachtauto, welke werd bestuurd door den autobusondernemer C. N. Het kind werd vrijwel op slag gedood. Te Groningen is de 35-jarige gehuwde be ambte by de Ned. Spoorwegen, X Engels, die Zondag j.L op de Rademarkt door een auto werd aangereden er. in zorgwekkenden toe stand werd opgenomen in het Academisch ziekenhuis, aan de bekomen verwondingen overleden. Auto- en motor-ongelukken Te S oester berg heeft san het Merwedeka- naal een ernetige botsing tusschen een en een motor plaats gehad. Een personen auto, bestuuro door den heer Smaal, verte genwoordiger der A.P.C., botste met een he vige slag tegen den motorrijder, die een dame op de duo had. Door de slag sloeg de dame over de motorkap door de voorruit van de auto en bleef bewusteloos liggen. De motor rijder sloeg tegen den grond, doch bleef zoo goed als ongedeerd. De Geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse. De dame is in hoogst ernstige toestand naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Te Zwolle werd mej. Tempelman na het passeeren van de Schoenkuipenbrug door een motorrijwiel van den heer A. C. Stork zoo danig aangereden, dat ze met ernstige wondingen naar het Sophia-ziekenhuis moest worden overgebracht. De gasvergiftiging te Zwolle Ook het tweede slachtoffer overleden Zooals reeds gemeld, Is het echtpaar Weerts. wonende in de Hoogstraat te Zwolle, het slacht offer geworden van een kolendampvergiftiging. De 68-j. vrouw werd dood te bed gevonden: haar 67- jarige echtgenoot gaf nog zwakke teekenen van leven. Nadat men in het Sofia-ziekenhuis meerden 12 uren met zuurstofapparaten kunstmatige adem haling had toegepast, is thans ook de man overle- BRANDSTICHTTNG De dienstbode A. de B. beeft aan de politie be kend den brand van j.l. Maandag in de boerenhof stede van den heer P. R. te Hooge Zwaluwt te hebben gesticht. Als motief gaf zi) op. dat zi) met 1 Apnl as in plaats van 1 Mei haar dienst wilde verlaten, hetgeen haar patroon niet heeft toegestaan DOOR DRIJFZAND BEDREIG^ Te Amsterdam Is de brandweer uitgerukt voor een niet alledaagsche redding. Een politie agent ontdekte te omstreeks half zes een jongetje dat op een vlotje op het water tusschen het drijf zand aan den Hemweg aan het varen was. De jon gen kan voor- noch achteruit en hij was geheel omgeven door drijfzand, waarop hij zich niet waagde. De politie, die den jongen ook niet helpen kon. riep de brandweer te hulp. Een brandweerman wist met een kano in zijn nabijheid te komen en hem door middel van een touw in het wankele vaartuig te trekken, dat voor een gedeelte vol liep. Doornat is de jongen tenslotte weer op den vasten bodem gebracht. Hij vertelde dat hij ongeveer al twee uui in deze gevaarlijke positie had doorgebracht Daai hij doornat en koud was. rolde de brandweer hem in een deken en is de jongen met de motorspm naar zijn woning aan de Polanenstraat gebracht EEN OUDE MOORDZAAK Te Oss is de marechaussee overgegaan tot de arrestatie van den 22-jarigen J. G uit Oss in ver band met een moord, gepleegd op den caféhoudei v. d Pas. Zooals men zich zal herinneren, werd in den ochtend van 9 November 1932 op een weiland op de grens van de gemeenten Oss en Berghem het zwaar verminkte lijk gevonden van den 30-jarigen caféhouder J. v d. Pas uit Oss. Het slachtoffer door revolverschoten gedood. Het lijk werd. achter over liggende, in een greppel onder prikkeldraad aangetroffen. De politie stelde onmiddellijk met be hulp van speurhonden een onderzoek id Den vol ge. en dag werd overgegaan tot arrestatie var twee jongelieden, waaronder de thans weer gearre steerde J. C. Er waren toen evenwel niet voldoen de bewijsgronden aanwezig, zoodat beiden In vrij beid werden gesteld. Thans heeft men voldoende aanwijzingen tegen J G 10 pCt. KORTING op de prijzen van Chemisch reinigen van alle Schoonmaak-goederen als: GORDIJNEN, TAPIJTEN, TAFEL- en DIVANKLEEDEN Motecht maken. Gegarandeerd gllJvrQ- maken van Tapijten ALMELO Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 De inschrijving op de nieuwe NederL-Indificha conversieLening wordt op 9 April opengesteld. De nummering der candi da tcnlijsten voor de Statenverkiezingen in Noord-Holland, Noord-Bra bant, Zeeland en Limburg. Blz. 2 Simon brengt verslag uit aan het Kabinet Te Berlijn en elders in Duitschland hebben pro* testbetoogingen plaats gehad tegen de te KowaO gevelde vonnissen. In afwachting van de Belgische regceringsver» klaring duurt de strijd vóór en tegen devaluatie De wisselmarkt had gister een kalmer verloop dan Dinsdag j-L Verscherping van de deviezen' controlemaatregelen in België. Blz. 3 Mededeelingen omtrent de beperking van de melkproductie die op 1 Juni zal ingaan. Damrubrieb, Blz. 5 De Tweede Kamer heeft gister het uitauclwufj tot wijziging der kieswet aanvaard met 69 tegen 10 stimmen. Daarna is de Zuiderzeesteonwet be» handeld. De Kamer is tot 9 April uiteengegaan. Blz. 9 De inwijding van de Comcniuskapel te Naarde* De Sociale Dag van het Studentencorps det Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 34 Rotterdam STUDIEBEURZEN AGENTES GEVRAAGD Doodelijk ongeluk door den mist Door den trein vermorzeld Te Etten en Leur (N.-Br.) is de 39-jarigO landbouwer J. T., uit Leur, terwyl hy op een kar was gezeten, beladen met melkbussen op den aan de Neerstraat gelegen onbewaakte» overweg, door een uit Breda komende goede* rentrein gegrepen en op slag gedood. Waanschijnlyk heeft de man, die in gesprek was met den naast hem ry denden wielryder door den zwaren mist den trein te laat be merkt. Het paard werd totaal verminkt. De kar werd geheel versplinterd. De machinist remde onmiddellyk, doch koa den trein eerst by het station te Etten tot stilstand brengen. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kin deren achter. De wielryder kon, door onmiddellyk stoppen aan een wissen dood ontsnappen. Autobotsing in de mist Een doods. Men meldt ons uit Rotterdam: In de zware mist, die vanmorgen boven de stad en omgeving hing, heeft een ern stige autobotsing plaats gehad. Op de Abra ham vaD Stolkweg nabij de Blijderdorpsche brug reed een vrachtauto, bestuurd door H. Nederveen. heier uit de Heerenstraat, waan» op onder de zeildoekoverkapping een acht. tal we.rklieden naar een bouwwerk wer den vervoerd. Van de tegenovergestelde zijde, uit de richting Overschie, kwam een zes- wiel ige tractor met oplegger, van de fa. Krijger uit Haarlem met groote snel heid de bocht doorzetten. De bestuurder, C. Treffer uit de Saenredamstraat al hier, zag den tegenligger te laat en reed op de vrachtauto met heiers In. Tengevolge van de botsing Is de 27- jarige M. Nederveen. een broer van den bestuurder, die achter in de auto zat op slag gedood. De beide auto's waren beschadigd: van de heiersauto werd het zeildoek afgerukt en de ach terzijde ingedeukt, van den tractor was de voorzijde geheel vernield. Na de botsing dreigde een hevige vecht partij te ontslaan tusschen de chauffeurs van de beide autos. waarin zich ook da andere inz.ttenden mengden. T. heeft daar bij een bloedneus opgeloopen. De politie was echter spoedig gewaar- schuwd en ter plaatse, nam de auto's In beslag en stelde een onderzoek in terwijl later ook het parket verscheen. Vast is ko men staan, dat de tractor met veel te groo te snelheid de bocht heeft willen nemen en bovendien niet voldoende reohts van de weg he<»ft gehouden. Proces-verbaal is opge maakt Het lijk van den gedooden man Is door de justitie in beslap genomen en evenals de beide auto's naar Overschie overge bracht de Beurs) August Ortsstraat Nos. 38—40. Kamers vanaf 20 fr-, str. water «u en koud. Ook gel v. familttn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1