kdöjj DINSDAG 26 MAART 1935 DERDE BITAD PAG. 9 Gemengd Nieuws. Felle boerderijbrand te Hooge Zwaluwe Veel vee in de vlammen omgekomen Men meldt ons uit Hooge Zwaluwe: Maandagmiddag te ongeveer vijf uur brak brand uit in de groote boerderij van den heer A. Renters, in den Heikant. In minder dan geen tijd stond het met riet gedokte woonhuis in lichterlaaie, waarna het vuur oversloeg naar de stallen en schuren. De brandweer, die, door de afgelegen ligging dor boerderij, eerst na geruimen tijd ter plaatse kon zijn, stond voor een hopelooze taak, want Sict vernielende vuur was niet te stuiten. Boerderij en woonhuis gingen geheel ver loren. Tevergeefs had men nog getracht een deel van bet vee, dat groot gevaar liep, te redden. Niet minder dan twintig stuks hoornvee, twee paarden en een varken kwa men in de vlammen om. Mede verbrandden hooi, stroo en landbouwwerktuigen. Do schade, die aanzienlijk is, wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. Het is niet bekend, hoe het vuur ontstaan is. Moordaanslag Te Bussum heeft de 30-jarige v. d. L\, 'den eveneens 30-jarigen H. bij een woorden- Wisseling een messteek toegebracht. Daar V. d. L. linkshandig is, kwam de steek in de rechterborst van II. terecht. Hij kon het politiebureau op den Huizerweg nog berei ken, waar bij ineen zeeg. Hij si naar de Ma- jella-etichting vervoerd. De dader werd kort na den aanslag ge arresteerd. Hij bekende de daad te hebben gepleegd, omdat de ongehuwde H. met zijn vrouw betrekkingen zou hebben onder houden. De roofmoord te Oyen De Bossche reohttbank deed uitspraak in 'de zaak van een roofmoord te Oyen, waar bij de 67-jarige P. Verhoeven 's nachts in tzijn slaapkamer werd doodgeslagen en zijn bi'oer zwaar werd gewond. De roovers ver dwenen met medeneming van 70. De offi cier van justitie had voor beide verdachten *iit Oss, de 24-jarige F. J. van O., en den 16-jarigen \V. M. de B., 15 jaar gevangenis straf geëisoht. De rechtbank veroordeelde Vam O tot 15 jaar gevangenisstraf. Wat verd. De B. betreft, beval de reohtbank, dat hij ter beschikking van de regeering zal wor den gesteld, en veroordeelde hem tevens tot een gevangenisstraf van 7 jaar en 6 maan den, beiden zondier aftrek, van voorarrest. VERDUISTERING VAN EFFECTEN De Haarlemsche politie heeft een 44-jarige Haarlemsche commissionair in effecten aan gehouden, verdacht van verduistering van effecten ter waarde van 9000 gulden, welke aan zes zijner cliënten toebehoorden. Alle 2cs personen zijn in Haarlem woonachtig. Hij is in 't Huis van Bewaring opgesloten. EEN RAADSLID GEBOYCOT. In Hen gemeenteraad van Maassluis had het raadslid Van Gendt, een caféhouder, den burgeqieester beleedigd. De geheele l aad, niemand uitgezonderd, adviseerde den heer Van Gendt zijn beleedigmde woorden in te trekken, waaraan hij echter niet wenschto te voldoen. Thans heeft de raad besloten niet meer met den heer Van Gendt samen te werken en niet meer met hem in discussie te treden. Een der raadsleden ad viseerde nog een eereraad samen te stellen, uit raadsleden, om een en ander te onder zoeken. Tiet verzoek hiertoe zal dan yan den heer Van Gendt moeten uitgaan, DOODELIJK AUTO-ONGELUK Onder Landsmeer reed op het Schouw fcen auto, komende uit de richting Pur- merend. Een 10-jarig meisje, dat plotseling Iden weg overstak, werd door de auto, welke met zee- groote snelheid reed, gegrepen, 't Kind werd bij omwonenden binnengebracht waar het spoedig overleed. VERDRONKEN Te 'Arnhem is een tot nu toe onbekend gebleven man in het water geraakt van de vijver van Klarenbeek aan de Thomas a Kempislaan en verdronken. Het 3-jarig zoontje van den vrachtrijder G. H. Borst te Lopik is in een sloot achter het huis te water geraakt en yerdronken. Het Hollandschc smokkelschip te Dover Te Dover in Engeland werd „De Hoop II" uit IJmuiden wegens smokkelarij aan den ketting gelegd. De „Daily Express" weet te melden, dat te Croydon met een vliegtuig aankwam een Nederlandse he vrouw, F. B. genaamd. Toen de immigratie-autoriteiten haar vroegen naar het doel van haar reis, zeide zij een bezoek te willen brengen aan E. Descamps, het eenige Belgische lid van de bemanning van „De Het bleek, dat zij een aanzienlijk bedrag m geld bij zich had. De Engelsche autori teiten stonden haar bezoek aan Dover niet toe, doch inplaats daarvan hebben zij haar per eerste vliegtuig teruggestuurd. Haar pa pieren waren ook niet in orde. Te Dover zelf n het twee heeren, die daar per schip arriveerden en aan de immigratie-autoriteiten mededeelden, dat zij vertegenwoordigers n van een vreemde mogendheid. Ze waren naar Engeland gekomen om een onder zoek in te stellen betreffende het aan den ketting gelegde schip. De heeren werden het land uitgestuurd en de bemanning van „De Hoop" mag niet van boord. De douane houdt dag en nacht de v.acht en men mag niet eer uitvaren dan na betaling van 25 pond sterling boete. Echter heeft de bemanning heelemaal geen geld en wacht tot het geld telegrafisch uit Nederland wordt overgemaakt. Auto- en motorongelukken Tc Apeldooirn werden op den Ara- hemschcnwcg twee militairen door een auto aangereden. Beiden zijn uit Haarlem afkomstig; J. C. van der Schalie, die een gebroken bovenarm heeft, is schrijver en A. Fissei', die een hersensohuddiing be kwam, meestcr-monteur bij dp School com pagnie van den Motord'ienst fe Haarlem. De beide slachtoffers zijn naar Haarlem overgebracht. Te Arnhem is in dt? Spijkerlaan de 60-jarige mej. Van dei* Kient, die te voet was, aangereden door een taxi. Met een zware hersenschudding werd zij opgeno men en overgebracht naar hot gemeente ziekenhuis. Haar toestand is uiterst zorg wekkend. Te Bakkum (N.H.) is mej. Van Wie- ringen, een verpleegster, die zich op haar motorrijwiel in dc richting van Castricum begaf, in een scherpe bocht aangereden door een auto. De verpleegster werd met een gecompliceerde beervfractuui' en een aran breuk opgenomen en vervoerd naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Te Groningen werd op de Radeonarkt de 35-jarige ongehuwde ti'einpoetser L. E., woonachtig im de Hortcnsdalaan, die per rijwiel naar huis terugkeeirde, door een personenwagen aangereden. De bestuurder van deze auto reed na de aanrijding door. Ernstig gewond werd liet slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was zeer zorgwekkends. De politie "kon den bestuurder van de auto, den 24-jarigen garagehouder ,W. J, A. R. te GronTngen, aanhouden. BRAND IN DE AMSTERAMSCHE HAVEN In den nacht van Zondag op Maandag ont stond brand aan boord van liet tankschip Adellen, een Amerik. schip, dat op 't oogeu- blik is opgenomen in het steenen dok der Ned. Droogdokmaatschappij aan den Cor- nelis Douwesweg te Amsterdam. Er werd aanstonds alarm „middelbrand" gegeven, zoodat een vijftal wagens van de brandweer benevens de Jason zich naar de plaats des onheils spoedden. Van ernstigen aard bleek het vuur echter niet te zijn. Het had zich genesteld in een olietank in het voorschip en was moeilijk bereikbaar. Toen de brand weer echter de vuurhaard had ontdekt, bleek het mogelijk den brand te blusschen met één straal. De schade aan het schip is Bij Louisenthal in hel S aar gebied had een bergstorting plaats, die een op hetzelfde oogenblik passeerende trein greep en gedeeltelijk vernielde* De spoorbaan op de plaats, waar dezebedolven werd en de vernielde trein Branden Te Gasteren (Dr.) ontstond brand in de boerderij van J. Nijborg, welke brand zulk een omvang aannam, dat het huis in 20 minuten tijd geheel was uitgebrand. Er kon niets gered worden. Verzekering dekt de schade, die ongeveer ƒ1000—ƒ5000 be draagt. De oorzaak is een schoorsteenbrand. Te Heerjansdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer half hoogstwaarschijnlijk door smeulende sigaren- overblijfsels, brand ontstaan in het cafe „Luctor et Emergo" van Hoogendoorn bij de haven. Zóó snel breidde de brand zich uit, dat de bewoners in nachtgewaad door de ramen zich redden moesten en bij burin ondergebracht worden. Zoowel café als woon huis zijn totaal uitgebrand. Te Weker om onder Ede ontstond door het vallen van een lantaarn brand in de boer derij van den landbouwer B. Met groote moeite gelukte het het vee in de stallen in veiligheid te brengen. De kinderen moesten in nacht gewaad gered worden. Het geheele huis werd een prooi der vlammen alsmede een groote schuur. Van het huisraad kan dan ook niets gered worden. Een en ander is laag verzekerd. Te Bel ling wo 1de (Gr.) is door onbe kende oorzaak de winkelbelhuizing van F. Means, mode bewoond door hot gezin Bis schop en de weduwe Wolburg, afgebrand. Van de inboedels is niets gered. Verzeke ring dökt de schade. Te Deventer werd brand ontdekt in een groote loods, tegenover liet gi'aanpak- huis van de firma G. Kapelle. Het vuur greep snel om zich heen en spoedig stond het houten gebouw, dat volgepakt was met veevoeder, in lichter laaie. De brandweer kon het vuur eerst bedwingen, toen dc loodswanden uit elkaar waren getrokken.' De infhoud, voornamelijk vischmoel, is ge heel bedorven. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in broeien van het. veevoeder. Te E p e (Gld.) ont-stond door onbekende oorzaak brand in de woning van L. Dc man had buiten eenige bezigheden verricht en toen hij terugkwam in de huiskamer, kwa men dichte rookwolken hem tegemoet. Met moeite heeft hij zijn vier nog jonge kinde ren gered. De vrouw was afwezig. De brand weer was spoedig ter plaatse, doch het vuur werd door don wind aangewakkerd en het huis brandde totaal uit. Huis en in boedel waren verzekerd. Te Groesbeek ontstond, waarschijnlijk door kortsluiting, brand in het achterhuis van de boerderij van de weduwe BLrnien- hei. Het geheele pand brandde af. Het vee kon worden gered. De uitzetten van de beide dochters, die na Paschen in het huwe lijk zullen treden, zijn, evenals de verdere inboedel, verloten gegean. De sdhade wordt door verzekering gedekt. Te Groningen brak brand uit in het schortenatelder van de firma T. A. A. v. d. Vat, gevestigd op de bovenste verdiep im in de Lutkenieuwstraat. Een loopjongen had het perceel verlaten, nadat hij de kachel had aangemaakt, omdat hij moest schrobben. Vermoedelijk heeft hij vergeten de kachel van onderen te sluiten, waardoor vonken zijn terecht gekomen in garen en schortcnibont, dat op de toonbank, dicht bij de kachel opgestapeld lag. De brand liet zich ernstig aanzien, zoodat de brandweer het vuur met drie stralen aanpakte. Het ate lier is totaal uitgebrand. Verzekering dekt de schade. De tusschenruimrte stond leeg, maar de ondienste verdieping, die door de firma Swart, handel in drijfwerken, als pak huis wordt gebruikt, kreeg groote water schade. Een felle brand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag gewoed in de sigaren fabriek van de firma Wagter te Bever- w ij k. Bij de ontdekking had de brand reeds een beduidende omvang aangenomen en bleek de bovenverdieping in lichter laaie te staan. De brandweer had over drie stralen op de motorspuit de beschikking en moest aller eerst haar aandacht schenken aan het be lendende huis op de hoek Jan Alsweg— Baanstraat. Gelukkig kon uitbreiding van den brand worden voorkomen. Dc bovenverdieping van de fabriek is ge heel uitgebrand. De groote voorraad sigaren, welke zich in de droogkamers bevond, werd een prooi van het vuur, terwijl een aanzienlijke hoeveel heid ruwe tabak door het blusohwatcr waardeloos werd. De aangerichte schade wordt door verze kering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. GROOTE ZANGERSDAG TE BRUNSSUM (L.) Te Sittard werd, namens den Ring Lim burg vau den Bond van Christelijke Zang en Oratoriumvereenigingen in Nederland een vergadering gehouden. Alle acht aan gesloten vereenigingen waren door één oi meer bestuursleden vertegenwoordigd. Er werd besloten om op 30 Mei e.k. (Hemel vaartsdag) een groote zangersdag te orgam seeren en deze te houden in Brunssum. Naar een geschikt terrein werd reeds uit gezien. Het is wel haast zeker dat dit feest in het dorp zolf plaats za! vinden, daar de terreinen buiten het dorp niet erg ge schikt zijn voor zulk een zangersfeest. Ze ven der aangesloten vereenigingen nemen deel aan dezen dag, terwijl één vereeni- ging elders op concours is. Het ligt in de bedoeling om enkele plaatselijke zangver- eenigingen uit te noodigon tot het bijwo nen van dezen Zangersdag, terwijl een muziekvereeniging zal worden aangezocht, om te zorgen voor afwisseling. Op het pro gramma zullen enkele nummers voorko men, welke door de gezamenlijke koren zul len worden uitgevoerd, dus in massazang. in totaal 250 a 300 stemmen, gedigcerd door den directeur der aangesloten vereeni- ging uit Venlo. Voorts zullen door elke vereeniging, onder leiding van ihaar eigen directeur, twee stukken worden uitgevoerd. Als het weer meewerkt hoopt de Ring Lim burg veel zangersvrienden in Brunssum te ontvangen. We wensehen dezen jongen Ring, die nog geen jaar bestaat veel succes en een recht gezegende dag toe. POGING TOT DOODSLAG Tegen den 25-jarigen chauffeur H. uit Haarlem is proces-verbaal opgemaakt we gens poging tot doodslag op een agent van politic. Hij reed Zondagnacht mét een auto, waarvan slechts een lantaarn brandde, op den Rijksstraatweg. Twee agenten gaven hem een stopteeken, doch H. reed met ge doofde lichten door. Toen hij later weer terugkwam, posteerde een der agenten zich midden op den weg om H. tot stoppen te dwingen, doch weer reed de auto door, en slechts door snel opzij te springen kon de agent voorkomen, dat hij aangere- WOENSDAG 27 MAART HUIZEN 301 M. NCRV-uitzcnding. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. Verkuyl. 11.00 Orgelspel R Parker. 12.15 Gram.pl. 1230 Kwicitetconcert olv. P. v. d. Hurk. 2 00 Gram. pl, 2.30 Voor postzegelverzamelaars. 3.00—3.45 Gram.pl. 4 00 Vioolrecital Nap de Klijn. A. d. vleugel: A. Heksch. 5.00 Kinderuur. 6.00 Land- bouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr- Persbureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Technische cau serie S. v. Otterloo. 8.00 Vaz Dias. 8X)5 Evan gelisatie-dienst in de Baptistenkerk te Leeuwar den. Sprekers: Ds. F. E. Huizioga en Ds. J. Louw. 9.35 Gram.pl. 1000 Vaz Dias. 10.05 Het Waleson-Trio en gram.pl. 11.0011.30 Gram.pl, HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzdiding. 8.00 Orgelspel C Steyn. S.30 Gram.pl. 9 30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. in de continubedr.: Strijkorkest olv. E. Walis, Dubbel X-Ensanble olv. C- Steyn, Schalmei olv. P. Renes en le zingen. 12.00 Grani.pl 1230 Orvitropia olv. v. d. Horst. 1.00 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 1.15—1.45 De Flierefluiters olv. E. Wa lis. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Kniplcs. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Uitz. v h. Onthouders- Radio-Comité. 5.45 .Paljas". Leoncavallo (op gram.pl.). 7.00 Sportuitz. 7.15 L. Wallace (com balo) en N de Klijn (viool). 7.45 Uitz. v. d. Centr. Bond v. Transportarb. 8.00 Herh. SOS- ber. 8.03 Vaz Dias en Vara-varia. 810 „Wat kan die vent liegen", interview met Frans Nien- huys. 9.00 Mr. D S. Jessurun Cardozo: De vrouw en het recht. 9.20 „Uit het leven van Joh. Seb. Bach", progr. van W. v. Cappellen en P. Tiggers. Mmv Vara-tooneel olv. W. v. Cappellen, Vaxa-orkest olv. P. Tiggers, en so listen. 11.00 Gram pl. 11.15 Orgelspel J. Jong. 11.45-12.00 Gram.pL DROITWICH 1500 M. 1035—10 50 Morgen wijding. 11.20 Gram pl. 11.50 Fransefte lei, 12.05 Orgelspel Q. Maclean. 12.50 Ch Man» ning en zijn orkest. 1.50 Orgelconcert M. Vin den. 2.25 Voor de scholen 3.10 Lezing. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth olv. R. Austin, mmv, A. Fachiri (viool). 5.05 Het MacArthur Kwin tet. 5.35 BBC-Oansorkest olv. H. HalL 6 20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezing. 7:20 Kwartetcao- cert. 7.50 Het Broadhurst Septet. 8.35 Concert inleiding. 8.50 BBC-Symphonie-concert rain^ F. Lamond (piano) en het BBC-Koor olv. F, Weingartner. 11.10—12.20 Roy Fox en zijd RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 en 8.20 Grain.pl, 12.35 Orkestconcert olv. Touche. 8.20 „L4 marchand de Vénise", opera van Hahn. KALUNDBORG 1261 M. 1130—130 Concert int rest. „Ritz". 2.00 Zang en piano. 2.20 Gr.pl, 2 50—4.50 M. Hansens orkest. 7.20 Operette muziek olv. Reesen. 8.35 Moderne Deenschl muziek 9.05 Oude Engelsch dansen voor hout blazers. 9.40 Fransche muziek olv. E. Reesen» 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gram.pl. 6.35 Orkesl concert 11.20 Accordeoncoocert. 12.36 Om- roepkwintet. 1 35 Zang. 3.20 Omroepkleinor- kest olv. Eysoldt, en solisten. 5.05 Zang. 6.20 Voordracht. 8.10 Omroeporkest olv. E. Busch- köetter. 10.20 V. d Deutschlandsender; IJs# landsche muziek. 10.50—11.20 Gram.pl. ROME 421 M. 8.20 Opera-uitzending, BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 ttj 12.20 Gram.pl. 1.30—2.20 L. Laoglois' orkest, 5.20 Zang en piano. 6.05 en 6.50 Gram.pL 7.20 Cellorecital. 8.20 Salonorkest. 9.20 dito. 1030 —11.20 J. Ruttens' orkest. 4S4 M.: 12.20 L, Laoglois' orkest. 1.30—2.20 Gram.pl. 5.20 Het Pro Arte Kwartet. 7.05 Zang. 7.35 Gram.pL 8.20 Hoorspel 8.50 „La victoire", tekst vaij Payen, muziek van A Dupus. 10.40 Gram.pL 10.50-11.20 Vervolg vao 8.50. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 735 „Stunde der jungen Nation: Soldaten". 8.05 Militair concert olv. W. Thiele. 9.20 Berichten^ 9.40 Reportage. 10.05 Weerbericht. 10.20 I]s- landsche muziek. 10.50—11.50 Dansmuziek olv. Hans Bund. den werd. De agent loste daarop drio revol verschoten op de achterwielen van de auto, zonder echter doel te treffen. De agenten hebben de auto per rijwiel tot in de gemeente Vclsen vervolgd. Zij vonden tenslotte de wagen in een garage te Sant- pooit. De chauffeur was verdwenen, doch werd denzelfden nacht in zijn woning te Haarlem aangehouden. Hij is in verzeker de bewaring gesteld. De man verklaarde de stopteekencn wel gezien te hebben, doch hij was doorgereden, omdat hij haast had. GESNAPT De Bussumsohe politie heeft in de rij wielbergplaats in het Sportpark te Bus- sum een 40-jarigen gemeontewerkmen uit Amsterdam op heeterdaad betrapt bij het stelen van rijwieLbelastingplaatjes. Men had sinds lang verdenking tegen hem; hij heeft békend, tot dusverre 38 plaatjes te hebben gestolen. Hij kwam daarvoor 's Woensdag en Zaterdags over, om bij fiet sen van scholieren zijn slag te slaan. KIND DOODGEREDEN Tc Venrav heeft de landbouweysknetht H. R., een driejarig meisje van zijn patroon met een geladen bietenkar doodgereden. Den knecht treft geen schuld. De moord te Schiedam Hoofdagent staat 4 April terecht Men zal zioh herinneren, dat op 1 Decern* ber van het vorige jaar de 51-jarige C.. C. v, d. K., gewezen titulair-hoofdagent van poli tie te Schiedam zijn chef den Commissaris van politie Ellenberger doodschoot, omdat hij wegens drankmisbruik was gedegradeerd Deze zaak zal op 4 April as. in een open bare zitting van de Arrondissementsrecht bank te Rotterdam worden behandeld. Als verdediger van verdachte zal optreden, Mr. K. W. Zielcman. Het onderzoek naar de geestvermogens van v. d. K. heeft uitgewezen dat hij volko men toerekenbaar is. MEISJE LEVEND VERBRAND Men meldt ons uit N i e u w e n d ij k Br.): Zaterdagavond had het 5-jarig doch- tet.ie van den heer G. van Bruggen in dcnl Buitendijk, het ongeluk een ketel kokend water over het lichaam to krijgen. Zij liep hierdoor ernstige brandwonden op. Di^ Schripsema, van Almlcerk, was spoedig ter plaatse. Zondagavond is de kleino aan de gevolgen overleden. EEN VREESELIJK MISVERSTAND Dat nog een oplossing vond Naar het Engelsch „Hoor eens, Hugh1, dit ééne moet je mij ïiog toestaan. Ik zelf moet nu heel gauw naar het kasteel terug, maar zorg jij, dat je weg bent, eer ik ga, want ik kan de ge dachte niet uitstaan, dat Sir Richard Pen- treath je naar mij ondervragen zou. Hij is mijn vijand. Ja, schud nu maar niet het hoofd ik weet het. Morgenochtend Uiten ■we dan nog eens een lang onderhoud heb ben. Vertrelk je morgen?" „Ja, en al bijtijds. Met den trein van elf uur. Er valt nog heel wat te regelen." „O, dat is juist goed!" riep zij, want nu zou ze wel verhoeden, dat Sir Richard nog eenig „kwaad" kon doen, ze zou Hugh tot pp de laatste minuut vasthouden. .Luister eens", ging zij voort. „De beste ftijd voor mij, om een uur geheel vrij te hebben, is negen uur. Is je dat te vroeg?" „O, neen." „Dan moet je al bijtijds op weg gaan, want je moet loopen. Het zou veel te ge waagd zijn, om van het een of andere voer tuig gebruik te maken, want Sir Richard 5s spijtig genoeg gestemd, om alles te beder ven en hij kan wel eenig .vermoeden heb ben, dat wij een afspraak zullen maken. Heb je een stukje papier en een potlood?" Hij haalde zijn zakboek te voorschijn en nam er een onbeschreven bladzijde uit, waarop zij een soort plattegrond teekende. „Kijk, deze lange lijn beduidt een rij vel den, die Moat Hall verbindt met het dorpje Eglestone. Begrijp je wel? Als je die volgt, is het veel korter, clan dat je langs de we gen en de laantjes gaat. Toch is het nog wel een wandeling van een goede anderhalf uur Dit", ze teekende een rechthoek, „is ons dorpje; je gaat langs de kerk, tot je aan een liek komt. Daar moet je overheen klimmen en dan zie je heel gauw een vlag- gestok. Vroeger was het bosch grooter en stond die stok precies in het midden. Als je daar bent, zal je mij zien." Nadat ze het souper niet eens all te veel eer hadden aangedaan, zei Violet: „Nu zal ik je door den rozentuin naar de stallen brengen; daar zal ik een van de rij tuigen van Lord Eaton laten inspannen en dan moet je onmiddellijk naar Moat Hall terugrijden. Als je Sir Richard vanavond nog zag, zou hij alles voor ons kunnen bedcr- Hoe kon hij haar weerstaan, vroeg hij zich- zelven af, terwijl zij hem uit het huis leid de naar den nu zoo stillen tuin, beschenen door het zilveren maanlicht, waarin de oude toren van het kasteel zich zoo eigenaardig afteekende tegen den blauwen zomernacht- hemel. Vanuit de verte klonk zacht, de mu ziek van een uitstekende kapel, die onver moeid de feestelijkheden had opgeluisterd. Een onbeschrijfelijke bekoring ging er van het landschap uit in dat mystieke licht. „Het lijkt mij op het oogenblik een toover land, liefste, waarheen ik ook kijk..,......I Een land, waarin feeën en elfen rondwaren. Morgenochtend hocvp ik je toch nog ééns in de armen te sluiten, mijn Violet!" „Nog maar enkele uren," prevelde zij, „en dén „Laat ons niet den tijd vooruitloopen," zei hij met droevigen klank in den toon van zijn stem. „Laten wij zooveel mogelijk ge nieten van de enkele minuten, die ons nog resten!" Even later reed hij weg in een van de rij tuigen, bestemd voor de gasten. En toen hij een half uur later op zijn slaapkamer was, en daar een uil onheilspellend hoorde kras sen .prentte hij zich in: „Ik zal en ik wil hoopvol de toekomst tegemoet zienl" HOOFDSTUK XVIII Een paar uren later waren alle gasten uit het Park verdwenen. Zoodra Violet Hugh den stal had zien binnengaan, was zij haar moeder gaan zoe ken en had de hertogin gevonden aan het souper in de groote eetzaal, waar zij bij haar gebleven was, tot het rijtuig van de familie was afgeroepen. Onder moeders vleugelen reed zij zoo kalm naar huis, of ze de on schuld in persoon was! De hertog, die tegenover haar zat, brak zich het hoofd over de houding van zijn dochter. Zij scheen alle jonge mannen het hoofd op hol te brengen, hetzij dan meer of minder met opzet. Was het zijn plicht, om haar hierover te onderhouden?Maar hoè?Moest hij haar onder het oog brengen, dat zij een manier had. om met heeren om te gaaii. die niet gepermitteerd mocht heeten? Als hij in dien geest tot haar praatte, zou hij daarmee te kennen geven, dat hij haar niet voor zoo onschuldig hield, als hij dit gedacht had, van de liefdevolle dochter, die hem zoo zorgvol had opgepast, toen hij in Egjipte gewond lag t De hertog had zijn lijfknecht orders ge geven, om hem om zeven uur te roepen, daar hij vooral op tijd wilde zijn voor het onderhoud met Sir Richard Pentreath. Toen de man dien volgenden dag op het bepaaldo uur binnentrad, meende de hertog nog half te droomen, als hij hem hoorde zeggen, dat er een dame was, die hem wenschte te spreken. „Hè?Wat zeg je?Maar hoe Iaat is het dan?" „Zeven uur. De dame is hier gisteren avond al geweest. Zij logeert in het hotel letje. Ik zelf kende haar niet, maar de andere bedienden zeiden, dat zij gouvernante bij Lary Violet was geweest. Zij vroeg mij, op welk uur U gewoonlijk opstond en dat zei ik haar. Toen ik nu vanochtend door de hall ging, zag ik juist James met iemand aan de deur praten. Ze wacht nu in de bibliotheek, waar zij U dit briefje geschreven heeft." De hertog las: „U zal het mij wel vergeven, dat lk mij zoo vroeg aanmeld, als" u vernomen heeft de reden, waarom ik hier ben. Weest u zoo goed, mij dadelijk te ont vangen. M. HEATH." Dc hertog haastte zich met zijn toilet, en, eer de klok een half uur verder wees, trad hij de bibliotheek binnen, waar hij het ge agiteerde gelaat gewaar werd yan Violets vroegere gouvernante. „Lk weet haast niet, hoe ik het u zeggen zal, maar „Waarde Miss Heath, het spijt mij, dat ik u zoo van streek zie. Neemt u toch plaats!" „Ik heb gehoord, dat Lady Violet op een feest is geweest met u en de hertogin. Heeft zij u niets verteld, van wat zij in Cornwallis gedaan heeft?' „Het spijt mij, dat ik het zeggen moet, maar ik heb daar eigenlijk geen oogenblik bij stil gestaan. Zij was immers bij de Ros- siters en daar acht ik haar even veilig, of zij bij haar ouders thuis was." „Ik begrijp nog niet, hoe het alles gebeurd is," begon Miss Heath weer zeer zenuw- aahtig. „Het lijkt mij het beste, dat ik u vertel, hoe een verschrikkelijke briïf dien ik hier bij mij heb mij in handen kwam. Onmiddellijk ben ik toen hierheen gereisd, en, zoosls da bedieiide u wel zal gezegd hebben, ben ik gisterenavond al geweest, maar kon u toen niet spreken. Ze haalde een enveloppe te voorschijn, die ze tien hertog overhandigde. .,Mij dunkt, hier moet een misverstand in het spel zijn, want wat kan deze brief met mijn dochter hebben uitstaan. Het adres luidt: „Miss V. Smith, pleegzuster, „Ja, dat. weet ik, dat weet ik. Miss V. Smith beduidt: „Lady Violet". Twee dagen nadat Violet mij gevraagd had, brieven voor haar tc ontvangen onder haar aangenomen naam, ging ik met va cant ie en daar ik mijn personeel niet op de hoogte wilde brengen van haar verzoek heb ik ook geen orders achtergelaten, dat die aan haar zouden .doorgezonden worden Zoo raakte deze brief in handen van een van onze zusters, Victorine Smybhe. Op die mogelijkheid was ik niet bedacht ge weest, maar teen ik teruggekeerd was, bracht Miss Smythe mij dien. Natuurlijk had zij de envelop open gemaakt." „Maar, waarde Miss Heath, waarvan beschuldigt u Violet?Het is ongeloof lijk!Ze zou u gevraagd hebben, om brieven te ontvangen onder een anderen naam?" „Ja, toch is bet waar. Zo kwam bij oiij op haar doorreis door Lq^den en deelde mij mee, dat zij en Madge op zekeren dag door een onweer overvallen waren en dat zij toe gescholen hadden in een boeren hoeve, waar dc vrouw des huizes ziek lag, terwijl de verpleegster en de dienstbode er weggeloopen waren. De meisjes bieren er om te helpen; Mr. Rossiter hechtte hier zijn goedkeuring aan tot mijn groote verbazing! Lady Violet verpleegde dc vrouw onder den naam van zuster Smith en, daar zij zich niet bekend wilde maken, verzocht ze mij, brieven voor haar te ont vangen onder dien naam." „Dat begrijpt ik." zei de hertog aanmer kelijk verlicht. ..Waarde Miss Heath, ik hen u ten zeerste verplicht voor uw be zorgdheid voor Violet, maar ik geloof, dat u zich alles veel te erg voorstelt!" „Neen, toch niet. U heeft waarschijnlijk nog niet opgemerkt, dal deze brief niet is van de zieke, die Violet verpleegde, maar van haar zoon, Hugh Trevanion, en hij noemt haar: „zijn aanstaande vrouw"

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9