Gemeenteraad van Leiden Stadsnieuws Meer eenheid in de propaganda DINSDAG 26 MAART 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 De presentiegelden aanmerkelijk verlaagd Veel hamerpunten De lustrumfeesten en drankver. gunningen De vernieuwing van de Kraaierbrug gaat voorloopig niet door Er komt een nieuwe Rijnbrug Crediet voor de lustrumfeesten Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met I kennisgeving de heeren Eikerbout, Schonc- veld en v. Stralen. Na de opening der zit-1 ling heeft plaats de beëediging en installa- lie van het nieuw benoemde raadslid, den heer G. Lekkerkerker. In verband met de afwezigheid van den heer Sehoncveld wordt op diens verzoek punt 31, het prae-advics op voorstellen van de heeren Schoneveld en Tabê inzake verlaging en wijziging van de lichttarievcn, van de agenda afgevoerd. Het presentiegeld. Ingekomen is een missive van Gcd. Sta ten, waarbij de presentiegelden van den Raad worden vastgesteld op f 4.per zit- tingv Een 's avonds voortgezette vergat le ring wordt niet meer voor een afzonderlijke zitting gerekend. (Tot nog toe waren dc presentiegelden f 5.per zitting en werden de avondzittingen als afzonderlijke zittin gen gerekend. B. en W. stelden bij de be grooting voor de presentiegelden op f 5.— per zittingsdag te bepalen. De Raad be sloot de gelden te bepalen op f 4.— per zit ting, waarbij een avondzitting als een af zonderlijke zitting werd aangemerkt, dus f 8.— voor middag- en avondzitting. Ged. Staten zijn dus van dit raadsbesluit afge weken). In behandeling komt daarna de gedrukte agenda. Benoemingen. 2. Benoeming van een lid van de Com missie voor het "Onderwijs (vacature: de heer J. B. Meijnen). Benoemd wordt de heer M. II. de Roede. 3. Benoeming van een lid van de Com missie van Schatting voor het Grondbedrijf. Benoemd wordt de heer B. Huurman. 4. Benoeming van een plaatsvervangend .voorzitter, leden en plaatsvervangende leden van het stembureau voor het eerste stem- 'district voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad en van Voorzitters, leden en plaatsvervangende le den van de overige stembureaus voor die verkiezingen. Alle voorgedragenen worden benoemd. 5. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden van het hoofdstembureau in kieskring I voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad en van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de hoofd- stembureaux in de kieskringen II eu III .voor de verkiezing. Alle .voorgedragenen worden benoemd. Hamerpunten. De Volgende punten gaan zonder meer trnder den hamer door: 6. Voorstel tot vaststelling van een veror dening, houdende aanwijzing van de stem lokalen voor de stemdistricten voor de ver kiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten cn van den Gemeenteraad en van de stem lokalen voor de voor het publiek toeganke lijke zittingen van de hoofdstembureaux. 7. Praeadvies op het verzoek van W. van der Laan, om ontslag uit zijn betrekking van leeraar in-het schrijven aan de Gemeente lijke Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen. 8. Rekening, dienst 1933, van het College Van Yrouwenkraaramoeders. 9. Rekening, over 1933, van het le plan van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. 10. Voorstel in zake de verhuring van het huis ..Groenoord", Haarlemmerweg No. 49, aan mr. W. C. Feitkamp 11. Voorstel in zake de verhuring van de benedenwoning Nieuwsteeg No. 10 aan P. A. Lefeber. 12. Voorstel in zake de verhuring van de bovenwoning Nieuwsteeg 4 a aan J. A. Jansen. 13. Voorstel in zake de verhuring van het (winkelhuis Nieuwe Rijn No. 20 en de bo venwoning van de Graanbeurs aan H. C. ,van Leeuwen. 14. Voorstel in zake de verhuring van [het perceel Nieuwe Rijn No. 21 aan M. L. Jlerreur. 15. Voorstel in zake de verpachting van de buffetten in de Stadsgehoorzaal aan W. F. van Ingen Schenau Jr. 16. Voorstel: a. tot het aangaan van een overeenkomst Van ruiling met het Kerkbestuur van de R.-K. Kerk der Oud-Bisschoppelijke Clerecy van dc II H. Fredericus en Odulphus te Lei den, betreffende stukjes grond aan den Zoc- iterwoudschesingel; b. tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling met H. van Slooten Jr., betref- lende strookjes grond aan den Zoeterwoud- schesingel; c. tot verkoop van een stukje grond, kad. bekend gemeente Leiden, sectie M No. 2772 !(ged.) gelegen aan den Zoeterwoudschesin- gel, aan het Kerkbestuur van de R.-K. Kerk der Oud-Bisschoppelijke Clerecy van de II. II. Fredericus en Odulphus te Leiden. IS. Voorstel: a. tot aankoop van gedeelten voortuin, behoorende bij de perceelen kad. bekend ge meente Leiden, Sectie A nis. 650, 1247, 1248, 1235, 1249 cn 1250, gelegen aan de Plantage en Sectie M No. 2407, gelegen aan den Hoo- gen Rijndijk; b. tot aankoop van een strook grond, be- ïioorende bij het perceel kad. bekend ge meente Leiden, Sectie M No. 4149 (oud), ge legen aan den Hoogen Rijndijk; c. tot overneming, om niet, in eigendom en onderhoud bij de gemeente van gedeelten iils stoep aangelegden grond, behoorende bij de perceelen kad. bekend gemeente Leiden, Sectie A nis. 1244, 1245 en 1246, gelegen aan de Plantage. 19. Voorstel tot aankoop van een stukje grond nabij de Kamerlingh Onneslaan, kad. hekend Gemeente Leiden, Sectie M no. 5425 ten behoeve van de Stedelijke Fabrieken van Gas en ElectriciteiL 20. Voorstel tot aankoop van het perceel Hooigracht no. 6, kad. bekend gemeente Lei den, Sectie I nummer 306, en tot vaststel ling van den desbetreffenden begrootings- staat. De heeren Lambert en van Es wenschen He worden geacht tegen te hebben gestemd. 21. Voorstel tot aankoop van een ge deelte van het terrein (met opstallen) van de afgebrande SL Petruskerk, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie A No. 1743 (ged.), en tot vaststelling van den desbetreffenden be- grootingsstaat. 22. Praeadvies op het verzoek van de Nationale Commissie tegen Alcoholisme in zake verlaging van het maximum aantal verloven A (verloven voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank). 2i. Voorstel tot het verleenen van een ver goeding krachtens art. 100 der L.O.-wet 1920, óver het jaar 1933, aan de besturen van ver schillende bijzondere scholen voor lager- en uitgebreid lager onderwijs. 25. Voorstel tot het aangaan van een rereenkomst met de gemeente Koudekerk betreffende de levering van gas in die ge meente door de Stedelijke Gasfabriek te Lei- 26. Voorstel: a. tot intrekking van de verordening van 25 Februari 1935 op de winkelsluiting; b. tot vaststelling van een nieuwe ver ordening op de winkelsluiting. 27. Voorstel tot wijziging van de verorde ning, regelende de heffing van loges- en expeditiegelden ter Secretarie, bij het Oud- Archief en aan liet Bureau van den Bur gerlijken Stand te Leiden. 2S. Praeadvies op de adressen van de Westelijke Afdeeling van den Nederland- schen Bond van Varkenshandelaren en van den Boerenvakkring Leiden van den L.T.B., de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond, inzake verlaging van de markt- en waagtarieven. 29. Voorstel tot. beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het verbrecden van rle Koppenhinkstceg, tusschcn de Kaasmarkt en de Hooigracht. Aanvullingsagenda: Voorstel tot verkoop fin een gedeelte bouwterrein, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie no. 1678, gelegen aan den Van Slin- gelandweg. van Prof. dr. J. Huizinga. liet terrein is 6000 M2 groot. De loonen in het bouwvak. 17. Voorstel tot verkoop van een drietal bouwterreinen aan de Da Costastraat, de Ten Katestraat en de Ter Haarkade, kad. bonkend gemeente Leiden, Sectie O nis. 732, 733, 739, 740, 1158 en 1159 (ged.) aan J. C. Brouwer te Amsterdam q.q. De heer Scheller dringt er op aan dat in het vervolg bij de verkoop van grond in de koopacte wordt opgenomen de voor waarde dat bij het bouwwerk Lcidsche ar beiders worden te werk gesteld. Wethouder Splinter houdt hiermede rekening. Zooveel mogelijk zal hij althans bevorderen, dat het Leidschc contract-loon wordt betaald. De Lustrumfeesten. 23. Voorstel in zake het verleenen van een tap vergunning boven het vastgestelde maxi mum aan de Lustrum-Commissie 1935 van het Leidsch Studentencorps voor den duur van de Lustrumfeesten in 1935. De heer Beekenkamp (a.r.) heeft ernstige bedenkingen tegen dit voorstel. De a.r. raadsfractie heeft bezwaar tegen het feit, dat een gedeelte der Lustrumfeesten op Zondag zal worden gehouden, o. a. het Nationaal Springconcours. Dit feest zou zelfs reeds te 10 uur aanvangen. Spr. kan zich vooralsnog niet voorstellen, dat B. en W. toestemming daartoe zullen geven. Spr. kan uit den aard der zaak ook aan geen enkele faciliteit voor deze feestelijkheid zijn medewerking verleenen cn is dan ook tegen het voorstel van B'. en W. De heer Coster vindt den heer Beeken kamp achterlijk. Het is hier geen feest laar sport. De heer van Et k vindt deze beide bui tengewone vergunningen overbodig. Deze geste van het L.S.C. is oen staaltje van de ingewortelde drinkgewoonten van ons volk. De heer Bosman (lib.) vindt dat hier overdrijving in het spel is. Het is benepen om deze feestviering op deze manier tegen •ken. Het gemeentebestuur moet alles doen om mede te werken. De heer Bergers (r.k.) zou het op prijs stellen wanneer de feestelijkheden niet oor 12 uur aanvangen op den Zondag. De Voorzitter heeft indertijd alleen toegpzegd dat geen kermisvermakelijkheden op Zondag zullen worden gehouden. Er is hier geen sprake van een harddraverij maar van een springconcours. Deze feeste lijkheid vangt aan te 1 uur, dus na afloop an de godsdienstoefeningen. Het verleenen an de vergunningen heeft geen enkel be waar. Als de vergunningen niet worden erleend gaat men naar een andere lokali teit die misschien minder geschikt gelegen is. Waarom dan deze tegenwerking? De heer Beekenkamp heeft er waar deering voor dat de feestelijkheden eerst 's middags beginnen. Spr. blijft het betreu ren dat bet feest op Zondag wordt gehou den en blijft bezwaar houden tegen het ver strekken der buitengewone drankvergun ningen. Ook de heer van Eek blijft zich tegen de vergunningen verzetten. Het L.S.C. dien de hier eon voorbeeld te geven. De heer Wilbrink (c.h.) zegt dat als de studenten medegeleefd hadden met de burgerij, zij bij dit feest de Zondag niet in geschakeld zouden hebben. Een andere re den waarom spr. geen bewondering kan hebben voor dit feest is dat 80 van de feestelijkheid zal bestaan in het Luna-park op bet Schuttersveld. In deze tijdsomstan digheden is dat niet verantwoord. Tegen de buitengewone vergunning voor het hippisch feest heeft spr. bezwaar. Hij zal er tegen stemmen. De heer Wilmer (r.k.) zegt dat dit voorstel met al of niet sympathie voor de lustrumfeesten niets te maken heeft Het weigeren van de drankvergunning is geen breede manier om de feesten te bemoei lijken. De heer Groeneveld (s.d.) vindt het goed dat menschen die niet zuinig behoeven te zijn het dan ook maar niet zijn. Hoe meer geld er binnen Leiden zal rollen, hoe aangenamer het spr. zul zijn. Het voorstel wordt aangenomen met 20 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de hee ren Wilbrink, Verwey, v. Eek, Vallentgoed, v. Es, v. Rosmalen, Kuipers, Goslinga, Bee kenkamp, Lekkerkerker, Mevr. Braggaar-dc Does en Mevr. de Cler-de Bruin. Kraaierbrug of Rijnbrug, 80. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbetering van de Kraaierbrug. De heer Groeneveld heeft bezwaar tegen dit voorstel. Uit dit voorstel blijkt hoe kostbaar de Lcidsche prutspolitiek is. De Kraaierbrug is pas 12 jaar oud en hij was reeds dadelijk te smal. B. en W. hebben daardoor nog niets geleerd maar willen het bovenste! van de Kraaierbrug nu weer plaatsen op de Gansoordbrug. Spr. heeft er overigens bezwaar tegen om de Rijnbrug ge heel te doen vervallen. Het verkeer zou daar ernstig door lijden. Spr. verdedigt zijn v oorstel om de verbrceding van de Kraaier brug uit te stellen en over te gaan tot den bouw van een nieuwe Rijnbrug en sluit zich aan bij het ingekomen adres van be langhebbenden. De heer Wilbrink steunt het voorstel fan den heer Groeneveld. Het voorstel van B. en W. is al zeer weinig logisch. Als we 'eel geld uitgeven voor de verbetering van de Kraaierbrug, dan krijgen we maar een zeer beperkte oplossing van het verkeers- vraagst.uk daar ter plaatse. Dc Kraai er- straat is smal en als het verkeer daarin ge heel moet worden samengedrongen dan krijgt men een onhoudbare toestand. Een nieuwe Rijnbrug geeft een behoorlijke en redelijke oplossing van het verkeer over de Rijn. De lieer Bosman sluit zich geheel aan hij den heer Wilbrink. De concentratie, dia B. en W. voorstellen is principieel reeds erkeerd. Het verkeer ter plaatse neemt nog toe. Spr. heeft er niets tegen dat dc Kraaier brug verbreed wordt, maar daarnaast moet dan toch ook de vernieuwing van de Rijn brug plaats vinden. De lieer S chijl Ier is in de commissie in Fabricage voor het voorstel van B. ea W. geweest, maar na deskundige inlich ting heeft hij zijn standpunt gewijzigd. Wethouder Splinter moet het voorstel erdedigen, maar heeft, altijd op het stand punt gestaan, dat de Rijnbrug eerst moet verbeterd worden. De verdediging valt hem dus moeilijk. Spr. behandelt de gang van zaken in het college van B. en W. Men wil zien of na verbreeding van de Kraaierbrug, deze brug het verkeer behoor lijk kan verwerken. Natuurlijk beteekent de verbreeding van de Kraaierbrug reeds een belangrijke ver betering. Spr. zal overigens geen traan la ten als het voorstel-Groeneveld zal worden aangenomen. De Voorzitter wijst er op, dat de fi- nancieele zijde van deze zaak voor B. en W. zeer veel gewicht in de schaal heeft ge legd. Overigens zegt spr.. dat er in Leiden een groote luxe aan bruggen bestaat. De buigerij is in dit opzicht verwend. Daarom illen B. en W. deze oplossing probeeren. en W. vragen den Raad: Help ons zui nig zijn! De burgerij zal zich ook aan en kele bezuinigingen moeten gewennen. Spr vestigt er nog de aandacht op, dat. nadat de Rijnbrug is afgesloten geen klachten zijn binnen gekomen. Deze kwamen par toen het voorstel was ingediend. De heeren Scheller en Groene veld bestrijden dit laatste argument Men wist, dat de zaak in onderzoek was. De heer Groeneveld wijst er ook op, dat er in Leiden •el overbodige bruggen zijn, maar de Rijn brug kan niet gemist worden. De heer Wilbrink waarschuwt er te gen, dat de zuinigheid de wijsheid niet be driegen mag. De heer Wilmer geeft in overweging het voorstel-Groeneveld in prae-advies te nemen. De heer Groeneveld verzet zich daar tegen. De Voorzitter stelt voor het voorstel in prae-advies te nemen. Over dit voorstel ontstaat een breedvoerige discussie, waar- ia ten slotte besloten wordt z. h. st. het voorste! van den heer Groeneveld in handen ran B. en W. te stellen om prae-advies. 1 De straathandel 32. Voorstel: a. om afwijzend te beschikken op de zoeken van den Alge.meenen Véhtersbond van Leiden en den Leidschcn Markt- en Straatkoopliedenbond „Samenwerking" in zake ordening met betrekking tot den straat handel b. tot wijziging van de verofderiing op de straatpolitie. Dc heer Van Eek (s.d.) verdedigt zijn standpunt, ingenomen als minderheid in de' Commissie voor de Strafverordeningen. De ordening van de straathandel, die hier voorgesteld wordt, kan velen, die in nood verkeeren het nog moeilijker maken om hun onderhoud te voorzien. Spr. stelt e andere regeling voor, waarin dit voorkomen wordt, terwijl toch het bedelen en venten door kinderen wordt tegengegaan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit voorstel niet kunnen aanvaarden. .B. ei willen een vrije straathandel, maar er moet toch een zekere zeggenschap over de ters zijn. De burgerij mag niet onnoodig1 overlast worden aangedaoin. Verkapte bede-, larij enz. moet worden tegengegaan. Wethouder Romijn wijst er op, dat het voorstel gaat tegen bedelarij. De heer v. Eek wil die bedelarij mogelijk blijven maken. Maar de raad kan daar toch niet op in gaan. De heer v. Eek wil een illegale toe stand trachten te legaliseeren. Het voorstel-v. Eek wordt verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Voor: de s.d.a.p. en dc heer v. Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen- 33. Wijze van behandeling van het adres van het Jonge-Werkloozen Strijdcomité in zake verstrekking van kleeding en schoeisel baden, rijwielplaatjes en behoorlijke onder steuning aan en het vrijstellen van stem pelen van jonge werkloozen en in zake de bepaling van het loon bij eventueelen aan leg door jonge arbeiders van sport- en speel velden nabij den Leidschcn Hout. B. en W. stellen voor dit adres ter visie te leggen in de leeskamer. De lieer v. W e 1 z e n wenscht dit adres aan B. en W. in prae-advies te geven. Dit voorstel wordt verworpen met 19 te gen 13 stemmen. Voor: s.d.a.p en de heeren Vos en v. Weizen. Het voorstel van B. eu W. wordt aangenomen. Crediet voor de lustrumfeesten Spoedelschend wordt aan de orde gesteld een voorstel van B. en W. aan dit college een crediet ter beschikking te stellen van 2500,voor de verlichting van enkele gebouwen tijdens de a.s. lustrumfeesten en voor steun aan de buurtcommissies. Z. h. goedgekeurd. Rondvraag Op een vraag van mevrouw De Cler—de Bruin antwoordt wethouder Splinter, dat het inderdaad in de bedoeling ligt de schoonmaakdienst te reorganiseeren. De heer Coster vraagt waarom d> diening van de stembureaus aan één firma is opgedragen en niet aan meerdere, ,zoo- als vroeger. Wethouder Goslinga antwoordt, dat de kosten van bediening vroeger 35,per bureau bedroegen. Na lang aandringen kon daar ten slotte 10 pet. af. Niemand wilde het thans minder doen. Er is toen een in schrijving gehouden, met het gevolg, dat de bezuiniging thans 10,per stembureau bedraagt. Bij de gemeenteraadsverkiezing zal worden overwogen of weer de vroegere regeling kan worden getroffen. De heer Lombert dringt er op aan, dat in lokaliteiten, die aan de gemeente toebehooren geen vergaderingien van da Nieuwe Malthusiaanschen bond meer den toegelaten. Daarna sliuting. Kring Leiden der Ned. Vereen, voor E.H.B.O. Jaarvergadering De eerste jaarvergadering van deze kring werd gisteravond gehouden in „De Har monie" te Loidcn. De Voorzitter, Dr M. v. d. Stool, heette aan het begin van de avond allen hartelijk wolkom. Vertegenwoordigd waren de afdeellngcn Leiden, Voorschoten, Stompwijk, Sassenheim Lisse en Hililegom. De verslagen van secretaris en penning meester konden de algeineene instemming der vergadering wegdragen. Hoofdschotel dor vergadering was: de te roeren propaganda. Over dit punt werd een aangename dis cussie gehouden. In alle plaatsen waar nog geen afdeelingen der Ned. Vereeniging zijn en die tot het gebied van de Kring Leiden béhooren zal getracht worden, afdeelingen op te richten. Nog maar al te veel blijken bij verkeers- en andere ongevallen, door onwetendheid, zij het ook met de beste be doelingen, door ondeskundigen grove fouten gemaakt te worden, welke voor de getrof fenen soms ernstige gevolgen kunnen hebben. Ter propagarudeering van de E.H.B.O.-ge- dachto zal er te Leiden op Zaterdag 18 Mei een groote propaganda-avond gehouden wor den in de Stadsgehoorzaal, waar al of niet bij do Ned. Vereeniging aangesloten E.H.B. O.-crs van hun kunnen blijk zullen geven. Gewenkt zal worden in ploegen van vijf, welk werk door een jury van doktoren be oordeeld zal worden. Het kringtbostuur rekent op een flinke deelname alsmede op de steun van velen door het beschikbaar stellen van een me daille, terwijl tegen een zeer miniem entree de verrichtingen door het puibliok kunnen worden gadegeslagen. Het secretariaat van de kring is gevestigd v. d. Waalsstraat 12, Leiden. Uitslaande brand op den Haarlemmerweg Gisteravond te omstreeks kwart voor acht is brand uitgebroken in het perceel Haar lemmerweg 2, een bovenhuis bewoond door de fam. v. Luiken en gelegen boven de stal lingen van de boerderij van de fa. Zwet sloot. De bewoners waren afwezig. Des mid dags was de man reeds van huis gegaan, later ook de vrouw en de kinderen waren boodschappen doen. Toen de vrouw tegen achten thuis kwam constateerde zij dat haar woning in brand stond. Dadelijk werd de brandweer gewaarschuwd. Zij arriveerde spoedig, maar ook het vuur ontwikkelde een groote snelheid en al spoedig bleek dat men te doen had men een felle uitslaande brand, die niet alleen het bovenhuis maar ook de geheele boerderij met den ondergang bedreigde. De brandweer tastte het vuur an alle kanten met een flink aantal slan gen op de motorspuit aan. De koeien, die in de stal stonden, werden naar buiten ge dreven en in de schuren van een naast ge legen pprceel ondergebracht. Al de levende have kon op deze wijze, zonder letsel, w den gered. Een groote massa water werd intusschen in de vlammen geworpen en hoewel de vlammen hardnekkig bleven en moeilijk te onderdrukken waren, was het gevaar voor uitbreiding toch spoedig gewe ken. Het bovenhuis brandde geheel uit en de rest van het gebouw kreeg ernstige wa terschade. Het verkeer ondervond door deze brand groote stagnatie. De brug naar de Mare was. afgezet, zoodat. men van dien kant de Sin gel niet kon bereiken en ook de Haarlem merweg was afgezet., zoodat ook het ver keer van die zijde stil lag. Heel wat men schen moesten een groot en omweg maken om op de plaats van hun bestemming te komen. Tegen negen uur had men het weer geheel onder de knie. maar de nnhlussching nam nog geruimen tijd in beslag. Op het terrein van den brand was o.m. aanwezig de commissaris van politie. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. VOETBAL-COMPETITIE C.G.W. Binnenkort zal een halve voetbal-competi tie worden gespeeld om de door de ontspan- ningsvereeniging C.GAV. (Chr. Georganiseer de Werkloozen) uitgeloofde beker. Aan deze wedstrijden nemen deel een elftal van bet L.S.C., het studenten-elftal „Unitas", het L.D., het 6e Reg. V, A., LPSV I cn CGW I. DE S.D.-LIJST VOOR DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN De candidatenlijst van de S.D.A.P. voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen is als volgt vastgesteld: 1 D. A. v. Eek, 2 J. J. v. Stralen, 3 T Groeneveld, 4 mevr. C. P Braggaarde Does, 5 M G. Verwey, 6 "j H. Schüllcr, 7 mevr. J. C. de Oerde Bruin, 8 A. J. Jonge- leen, 9 P. L. Hessing, 10 J. J Vallentgoed, 11 IJ Kuipers, 12 S. Snel, 13 P. M. v. d. Voort, 14 A Carton, 15 M Dubbeldeman, 16 mevr. M. MolVogelaar, 17 H. Oostveen, 18 II. Koe- kehakker, 19 P. Kruit, 20 C. Baart. Op deze lijst komen dus niet meer voor de namen van de zittende raadsleden F. Kooi- stra en C. Koole, die geen herbenoeming wensdhtea. LENTETIJD: WANDELTIJD Voor de 30 K.M. Bloembollen-wandclmarsch der L.W.S.C., welke gehouden zal worden op 22 April (2e Paaschdag) a.s., blijkt nu reeds, gezien de aanvragen welke gedurende de laatste weken binnenkwamen, veel animo te bestaan. Dit is dan ook niet te verwonderen, want is de lentetijd niet de schoonste tijd van het jaar voor het maken van wandeltochten, b.v. naar de in vollen bloei staande bollenstreek Tevens is deze marsch bijzonder geschikt voor hen die kennis wiflen maken met de wandelsport. Dc organisatie is prima en men ontvangt een fraaie herinnering. Inschrijving te richten aan de secretaris, den heer Joh. v. d. Berg, P. J. Blokstraat 20 ROTTERDAMSCHE LLOYD RAPIDE De Rotterdamsche Lloyd Rapide in aanslui" ting op het mailschip „Dempo" wordt Woens dag 27 Maart te 8.44 in den Ilaag wacht. PAPIER EN HAAR BEWERKING Naar men ons mededeelt zal de heer H. Heinsius. directeur der Kon. Papierfabriek van Gelder en Zonen te Apeldoorn, voor bet district Leiden van de Ned. Ver. van chefs in het Grafisch bedrijf op Vrijdag 29 Maart a.s. in café restaurant „Zomerzorg" een le zing houden over „Papier en haar bew king". Wij twijfelen niet of deze causerie zal door velen w-orden bijgewoond, aangezien bet, be stuur gemeend heeft ruime introducties te moeten verstrekken, De klacht is zoo vaak geuit, dat van anti-revolutionaire zijde, in tegenstelling met wat bij andere -partijen geschiedt, zoo weinig eenheid in de propaganda wordt opgemerkt. Bij de S.D.A.P., de Communisten, de R.K. Staatspartij, de N.S.B., overal dezelfde affiches aan zuilen en voor de ramen. Zulks geeft moed, smeedt aan elkaar en bevordert ook wat men heden ten dage efficiency noemt. Het Comité voor Christelijke Volkslectuur bedoelt hierin voor de anti-revolutionairen verandering te brengen. Het kan toch niet altijd zoo blijven. Dit Comité heeft nu Verkiezingsplaten doen vervaardigen door de bekende teekenaars Wilmink en Van den Berg. In talrijke plaatsen zult gij deze platen straks tegenkomen: in Amsterdam, Den Haag, Delft, Dordrecht, Haarlem, Schiedam, Vlaardingen, enz. Voor bestellingen wende men zich tot onderstaand adres. Het zal den moed versterken, wanneer gij straks, overal waar gij komt, de bekende platen ziet met het opschrift: VOOR GEZAGORDE EN VRIJHEID „Stemt no. i van de echt Nederlandsche A ntirevolutio naire Partij Hoe meer kiesvereenigingen en ook gewone anti-revolutionairen medewerken, hoe beter de proef zal slagen. Valt er na deze verkiezing nog wat te verbeteren in de organisatie, zoo wil ons Comité niets liever, dan alle wenken aanvaarden. Op dit terrein moet zeker méér ordening optreden. Het zal de A.R. Paiüj in elk opzicht ten goede komen. Het Comité voor Christelijke Volkslectuur H. DIEMER, Rotterdam. Mr. J. ENGELSMAN, Amsterdam. H. R. ZIJLSTRA, Amsterdam. Bureau: Talmastraat 13, Amsterdam-Zuid. GEEN SPREEKUUR De wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga, is verhinderd morgen spreek uur te houden. HET SCHILDERWERK DER GEMEENTE Schilderspatroons weigeren in te schrijven De Nederlandsche Schilderspatroonsver- eeniging „Lucas" en dc R.K. Schildersver. „St Lucas", deelen ons mede, dat zij beslo ten hebben, niet mede te schrijven naar 't gemeente-v erf werk, bestek no. 9 omdat ieder jaar de gelegenheid daarvoor openge steld is voor iedereen, nl. werkloozen, beun hazen e.d., terwijl de bona fide en erkende patroons steeds hun verplichtingen van so ciale lasten en collectief contract na moeten komen Door middel van dit soort bestedin gen wordt de toestand in het schildersbe drijf steeds slechter. Aan de Gezellen-organisaties zal worden verzocht om hun volle medewerking, ten einde een resultaat te verkrijgen, dat deze schilderwerken, voor zoodanigen prijs zul len worden gegund en aan erkende patroons dat in de eerste plaats de collectieve ar beidsvoorwaarden voor dit bedrijf ten volle kunnen worden gegarandeerd en ten tweede dat ook voor de patroons eenige winstmarge mogelijk is. Zooals de gunningen van boven bedoeld schilderwerk de laatste jaren plaats hadden, wordt de afbraak voor het geheele bedrijf, met alle gevolgen van dien, nl. af braak der loonen, en collectieve overeen komsten; op erge wijze in de hand gewerkt. AANBESTEDING Hedenmorgen is aanbesteed de levering van volle melk en karnemelk voor de ge stichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngcest voor het tijdvak 1 April 19:4531 Maart 1936 Ingeschreven was als volgt: J P v d Holst Leiden, volle melk 34 ct per 100 liter boven regeeringsprijs; karnemelk f2.50 per 100 L.; G. v d Poel. Oegstgeest, a. f 1 idem, b. f 3.50; fa Kingma, Leiden, a 75 ct., idem b f 2.75; Melkinr. „de Landbouw", Leiden, a. 65 ct, idem, b f2; T. v Haasteren, Oegstgeest a 85 ct., ideta, fb f3 50; Melkinr. „Nooit Ge dacht" fa J Pvd Stoel. Leiden, a 50 ct., id. b 99 ct. De gunning is aangehouden. RUITEN VAN M. H. VERNIELD. Drie maanden geëischt Voor den Haagschen Politierechter stond terecht L. J. Fr. van L. uit Leiden, zonder .beroep, die bij dagvaarding ten laste was gelegd, dat hij een 14-tal ruiten van het kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden heeft verbrijzeld. De reden hiervan was, zoo deelde verd. mede, dat hij zijn ver ontwaardiging wilde uiten over zijn vermin derde uitkeering. De officier van justitie eischte drie maan den gevangenisstraf. De politierechter zal eerst een psychia trisch onderzoek doen instellen. Verdachte wilde hiervan niets weten en zal daaraan niet medewerken. Burgerlijke Stand BEVALLEN: R Schouten—Libochant z 5 de JongBoonstoppe! d CC Straathofi Loon d M v d MiessonBoogert z I J ValstarLouw a AR CoelenHeünis d G Hennipman—Utlkema d E F A M M BrinkgreveDrcsch d. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN STAKING IN DE BOUWBEDRIJVEN Naar we vernemen dreigt er een staling in de bouwbedrijven in onze gemeente. Oorzaak is verlaging uurloon beneden contract-loon en intrekking vacantie-zegeis- De bedoeling was gister reeds het werk neer te leggen, daar de besprekingen dt vorige week geen resultaat hadden. Heden avond zal echter een conferentie van werkgevers en werknemers plaats vinden. Mocht er geen overeenstemming worden bereikt, dan hebben de werknemers 't voor nemen tegen Woensdag het werk neer te leggen. We hopen, dat het zoover niet zal komen. OPENING GEBOUW LEGER DES HEILS Het nieuwe en doelmatige gebouw van liet Leger doa Ilcils aan de Van Bootse- laerstraat zal 4 April in gebruik worden genomen. Dien avond wordt te acht uur een wij* dingssarnenkomst gehouden welke geleid cal worden door commandant Bouwe Vlas. Radiodistributie DINSDAG 26 MAART 3; 8 058.20 Deut'schl.sender; 0.20i Keulen; 11.20 Kalundborg; 12.20 Brussel V.; 14.20 Kalundborg; 15.20 Keulen- 16.50 Drolt- wlch; 17.20 Brussel VI.; 19.20 Keulen; 20.20. diversen; 20.40 Beromunster, 21-afloop Weenen. Programma 4: 8.05—8.50 ParUs R.; 10.10 Deutschl.sender; 10.35 Droitwich; 11.05 Londen R.; 12.35 Droitwich; 14.20 Londen R.; 17.35. Droitwich; 18.20 LeipzLg; 18.50Londen Reg. WOENSDAG 27 MAART Programma 3: 8.058.20 Deutschl.sender; 9.20 Keulen; 13.50 Parijs R.; 14.20 Kalundborg; 15.20 Keulen; 16 40 Londen R.; 17.40 Leipzig; 19.30 Beromunster: 21.50 Weenen; 22.10 Diversen; 22.20afl. Leipzig. Programma 4: S.05—8.50 Parijs R; 9.30 Gram, muz. G.R.D.10.35 Droitwich: 11.05 Londen R.; 12.05 Droitwich: 13.50 Londen R.: 15.35 Drolt- jel 18 50 Lo„den n 1().5() Agenda Dinsdag 26 Maart. Stadsgehoorzaal (foyer.)] S uur. Zuid-Afrikaansche-avond Nat Jong. V erbond. Donderdag 28 Maart. Leidschc Schouw burg. 8 uur. Mij. voor Toonkunst Derde ge woon concert door „Hollands Instrumentaal Kwintet" De avond-, naoht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 25 tot eu met Zondag 31 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: G. II. Blanken, Hoogewoerd 171, inL "J,02; D" v* Dries"m. Mare 110, telcf. 406; en C. van Zijp, Wilhelminapark S, Oegstgeest. telef. 274. AANRIJDING Dc 66 jarige heer De W- werd nabü de Heulbrug aangereden door een vrachtauto van Van R. Met een lichte hersenschud ding werd hij opgenomen, waarbij eerste hulp verleende Dr. v. W. GOUDEN ECHTPAAR Heden harde nikt het echtpaar Reinier de Jager en Jannetje Middelkoop bun gouö"n huwelijksfeest. Het echtpaar De Jager is in zonderheid in Den Hoorn bekend als de hulpvaardige concierge van het gebouw „Jonathan". Ongetwijfeld zal het heten voor hen en hun kinderen een dag van vol zon zijn- IN BESLAG GENOMEN I Door den hulpkeurmeester werd bij R. een hoeveelheid ongekeurd kalfsvleesch m beslaggenoom. Proces-verbaal werd opge maakt door de politie. ZENDELING H. POL Woensdagavond half 8 hoopt de hulp- vereen. Geref. Zendingsbond in het vereen.- gobouw Julianastraat liaa jaarvergadering te houden. In die vergadering zal zendeling H. Pol spreken over zijn arbeid onder de Toradja's op Midden-Celebes. BOSKOOP HAZERSWOUDE JAARVERGADERING „ZIEKENVERPLEGING" De Jaarvergadering van do vereeniging „Ziekenverpleging" werd gehouden in de zaal van mej. Verhaar. Tegenwoordig wa ren behalve het bestuur slechts een K-tal leden. De voorzitter, de heer T. Wezélcn- burg Kzn. opende met een woord van wel kom. waarop de secretaris, Ds. P. L. Kiehl, de notulen las. die onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van inge komen stukken, w.o. schrijven van den heer J. van der Meulen, vorige burgemeester der gemeente, dat hij wegens vertrek uit de ge meente naar Oegstgeest bedankt als lid van het bestuur en van de vereeniging. De voor-, zitter herdenkt iu zeer waardeerende woor den hetgeen door den heer J. v. d. Meulen oor do vereeniging werd gedaan, en stelt voor namens de vereeniging een schrijven mei dankbetuiging tot hem te richten, waar mede alle aanwezigen instemmen. Verder is ingekomen een dankbetuiging van ouders wier kind naar een vacantie-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6