Cumulatie en Werkloosheid BINNENLAND. wat een pijn.' DINSDAG 26 MAART 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 UIT TROPISCH NEDERLAND Er is meer dan één kant aan dit moeilijke probleem Wat er in Indië over gezegd en gedacht wordt In de Indische bladen is de laatste maan den een gedachtenwisseling gaande over cu mulatie van inkomsten, in het bijzonder door landsdienaren. Sprekende gevallen worden genoemd en verontwaardigd vraagt men, waarom er verschillenden zijn die twee- of drieërlei inkomsten hebben, terwijl anderen nauwelijks een bordje rijst hebben en sinds lang zoeken naar een behoorlijke betrekking. Men zou zoo den indruk krijgen, dat er nog heel wat werkloozen in Indië rondioopen, die wel behoorlijk kunnen wer ken en aan besoheiden eischen voldoen. Doch als wij de praktijk laten spreken, komt er wel wat anders aan het licht Velen, die een vacature in hun zaak of op hun kan toor hadden en zich tot de arbeidsbeurs hebben gewend of een werklooze waarmee zij toevallig in aanraking kwamen, in dienst hebben genomen, zullen U vertellen, dat het met de werkloosheid van de wer kelijk bekwame krachten nogal los loopt Het BatAviaasch Nieuwsblad heeft van avond die cumulatie-werkloosheidskwestie nu eens van een anderen kant belicht, die .velen maar al te gemakkelijk vergeten. Men pleit dan voor die arme werkloozen en lucht zijn verontwaardiging over cumulatie- hengsten, men stort zijn gal uit over een gepensionneerde, die het durft wagen een betalend baantje er bij te nemen, in plaats van dat over te laten aan een werklooze, maar men vergeet, dat die werklooze die dan in de gedachten rondzweeft, zeker niet al tijd tegen de moeilijkheden van dat baanje is opgewassen, er in den regel zelfs totaal ongeschikt voor is. Er zitten zooveel kanten aan dit vraagstuk, die de opervlakkige krantenlezer niet ziet: hem treft alleen het schrijnende, dat zit in het feit: do een dub bel, de ander niets. En inderdaad zijn er wel gevallen, dat een baantje gecumuleerd wordt, waarin een ander zijn brood kon verdienen. Er is zelfs op een departement, en nog wel Hat van Financiën, een getrouwde dame werkzaam, wier man aan hetzelfde depar tement behoorlijke inkomsten heeft en wier werk best door een ander kan worden ver richt. Ook bij de JapanschNederlandsche conferentie is er destijds een gehuwde Vrouw, wier man behoorlijk bezoldigd wordt, te werk gesteld, terwijl ook hier wellicht een andere oplossing te vinden zou zijn ge weest. Een opmerking hieromtrent van den hoofdredactaur der Javabode bezorgde hem prompt den anderen dag een gerechtelijk onderzoek: immers de naam van den vice- president van den Raad van Indië was hiermee gemoeid! Intusschen het betrof hier Vertrouwelijk werk, dus het is te begrijpen, dat men geen risico wilde loopen en iemand, die vroeger op het kantoor van den Raad Van Indië had gewerkt, en die men dus kende, in dienst nam Maar met een beetje goeden wil en een dieper besef van de nood van velen zou hier wel iemand, die het noo- dig had, te werk gesteld hebben kunnen jiv orden. Maar overigens zij de klachten over cu mulatie nogal overdreven, terwijl men ver geet, dat door sommige van de cumulatie- gevallen de schatkist eer wordt gediend dan geschaad. Men zou dus alleen uit sociale overwegingen bezwaar kunnen hebben. Maar hier komt dan de vraag van de bekwaam heid ter sprake en zooals ik zeide, de praktijk wijst, althans voor Indië, uit, dat er eerder gebrek aan werkelijk bekwamen is dan een teveel. „Lieden, die inderdaad vol doen aan dezen standaard", aldus schrijft het Bataviaasch Nieuwsblad, en het bedoelt een standaard waarvoor een salaris van 200,per maand een behoorlijke beloo- ning wordt geacht, „loopen namelijk ook thans in Indië! nog niet werk loos rond". De spatieering is van het Bat. Nwsbh Het gebeurt dus vanzelf, dat men voor werkkrachten van dit peil vaak terecht komt bij menschen die reeds een baantje of een inkomen hebben, b.v. gepen- sionneerden. En zou men het in dezen tijd dan den gepensionnecrden. die niet alleen hun pensioen sterk zien gekort, maar waar onder er vaak zijn, die voor hun tijd gepen- sionneerd werden tegen een lager pensioen, misgunnen, wanneer zij hun vrijen tijd wil len vullen en tevens hun inkomen verbete ren? Zij zitten door de studie hunner kin deren toch ook dikwijls op hooge lasten. Bovendien zijn de salarissen de laatste jaren zóó sterk gedaald, dat menige zaak of instelling niet meer een inkomen kan ga randeeren voor een bepaalden werkkring, waarvan men geheel kan leven. Het is dan ook sociaal in veel gevallen een uitkomst, dat men zich dan van de werkkracht van iemand kan verzekeren, die reeds een inko men heeft. In het particuliere leven treft men veel gevallen aan, dat een gepension neerde er een baantje als portier b.v., hij heeft, zonder dat iemand daartegen bezaai' maakt. En dan is' er ook deze kant aan dit vraag stuk: moet men iemand, die nog graag wil en kan werken en zulke gevallen treft men vooral onder Indische gepensionneerden aan, die immers veel jaren eerder pensioen ontvangen dan de werkers in de koudere streken beletten, te werken, omdat hij de opbrengst van zijn arbeid niet noodig heeft? Maar wat wil men dan? Moet hij het dan maar voor niets doen of zijn tijd in ledig heid doorbrengen? En moet men hun, die uit eigen vermogen er best van kunnen ko men, uit alle betrekkingen weren, opdat de genen, die van hun arbeid moeten bestaan, daarin kunnen worden geplaatst? Er zou den dan heel wat ministers, staatslieden, bankdirecteuren, l°iders -van groote zaken enz., uit hun ambt of werkkring moeten worden ontzet en waar zijn de bekwamen te vinden, die hen kunnen vervangen? De kwestie van de verdeeling der aardsche goe deren is zeker niet gemakkelijk en voors hands is het misschien nog maar het recht vaardigst, het aan den vrijen loop der din gen en de gewetens der menschen over te laten. En voor Indië is het dan op het oogenblik nog zoo, dat voor verschillende functies niet voldoende krachten beschik baar rijn tegen de lage salarissen die daar voor thans kunnen worden betaald. Al degenen, die uit Holland hier zijn ge komen en die werkelijk iets kunnen en ook niet te lui zijn om tegen laag salaris te be ginnen, vinden hier nog wel emplooi. Dus de werkloosheid is gering? Men moet hier goed onderscheiden. Behalve het groote con tingent „beroepswerkloozen", bestaande uit gewezen kolonialen, die in den goeden tijd wel ergens gebruikt konden worden tegen een niet te versmaden salaris, maar die bij het intreden der crisis het eerst op straat, bekwaamheid, doch die te uitsluitend één bepaald vak kennen, waarin de malaise de klad bracht en ook de oudere krachten, die niet zoo gemakkelijk meer aan den slag komen. En dan is er het groote contingent in- heemsche en Indo-Europeesche jongelui, die een behoorlijke schoolopleiding hebben ge had, maar van wie het meerendeel in praktijk toch niet voldoet, althans niet op de Europeesche kantoren en die in de eigen maatschappij of op de landskantoi'en thans maar heel schaars plaatsing vinden. Maar het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid is weer een probleem op zichzelf. De Regce- ring tracht in deze ook een oplossing te vinden door volontairs te plaatsen en het I.E.V. bepleit met. kracht ook het openstel len van de inteekening voor leger en vloot hier te lande. Het is een feit, dat de tegenwoordige „ko lonialen" vaak sterk velschillen van de vroegere. Het is niet zeldzaam meer, dat Hollandsche jongens met einddiploma vijf jarige H.B.S., die in Holland niets konden vinden, daar voor het Indische leger hebben geteekend. Ze hebben dan voor enkele jaren werk en voedsel, ze zien eens wat meer van de wereld en doen rijke ervaring op. Ja, er zijn ontegenzeggelijk groote bezwaren, doch h< leven van den Indische militair is, ver geleken bij vroeger, ook sterk verbeterd, niet het minst door de werkzaamheid van de Christelijk militaire tehuizen en de Tndische Maatschappij voor Militairen (stichting van ds. Van Duinen). Uitzicht is er voor deze jongens weliswaar weinig, maar geheel uit gesloten is het toch niet, dat zij bij de oplei ding kunnen komen. En zoo niet, op deze niet ongezonde wijze komen zij de jaren van de crisis door, waarin ze anders wellicht werkloos zouden moeten rondioopen. Om tenslotte nog even op de cumulatie te rug te komen met betrekking tot de schat kist: ook hier te lande zijn er gevallen, dat leden van openbare colleges hun inkomsten geheel volgens de bepalingen, kunnen opsta pelen. De Nieuwe Indische Beweging, het orgaan van de Indische fascisten om ze kortheidshalve zoo te noemen, maar ze zijn nogal gematigd heeft onlangs weer enke le staaltjes gepubliceerd, waarbij het wer kelijk de spuigaten uitloopt. Vooral leden van het College van Gedelegeerden van den Volksraad, die 800 per maand ontvangen plus 175 zittinggeld als „gewoon" lid' en bovendien nog een vergoeding voor het ge mis aan particuliere inkomsten of ook bo vendien nog pensioen, terwijl zij tevens ge deputeerd lid der provincie kunnen zijn (zooals de heer Blaauw b.v., I.E.V.-er), een baantje van pl.m. 600 per maand, of ook lid van een of andere commissie (bioscoop commissie b.v.) waarvoor zij gehonoreerd worden, zijn de zwarte schapen. Maar ook hier moeten verschillende dingen in be schouwing worden genomen, die den opper- vlakkigen beoordeelaar ontgaan. Afgunst is hier een kwade leidster. BUURTVERKEER HENGELO-WINTERSWIJK Door de directie der Ned. Spoorwegen is bepaald dat met ingang van 1 April a.s. het bestaande buurtverkeei'-baanvak Hengelo— Zoutindustrip, zal worden uitgebreid lot Winterswijk, zoodat er tusschen Hengelo Winterswijk en alle tusschengelegen sta tions onderling buurtverkeer zal worden uitgegeven. De biljetten zullen geldig zijn ui alle treinen, die op dat baanvak loopen. De Staten-verkiezing Enkele dissidente groepen in de provincie Zuid-Holland meenden de Ned. Herv. Kextk een dienst te bewijzen door naast de offi cieel gestelde A.-R. candidaten, van wie er velen tot de Ned. Herv Kerk behooi-en, een protest-candidaat te stellen in de kringcu Rotterdam, Gouda en Leiden. De begeerde Candida at heet C. Costerus en woont te Bodegraven. Gezien de samenstelling der candidaten- lijsten was het absoluut overbodig om de verdeeldheid te vergrooten en eenige of vele stemmen 1e verspillen. Maar daar komt bij, dat men ons van ab soluut betrouwbare zijden opmerkzaam maakt op het feit, dat in Bodegraven in de Ned. Herv. Kerk de Gereformeerde leer ver kondigd wordt, doch dat de „candidaat voor de Ned. Herv. Kerk" de godsdienstoefening nooit bijwoont; waarschijnlijk zooals men ons schrijft, een gevolg van het feit. dat hij gemimen tijd geledon met predikant on kerkeraad tor plaatse ruzie kreeg wegens zijn onbehoorlijk geschrijf in 't blaadje, dat zich siert met de voortreffelijke naam: „Der waarheid getuigenis geven". Noch op politiek, noch op kerkelijk ter rein oefent de candidaat eenige invloed uit en daarom zij ieder gewaarschuwd een stem aan dezen candidaat te verspillen. Colijn gekenschetst Door een Z.-Afrikaansch blad Het Zuid-Afrikaansche weekblad „Die I-Iuisgenoot" publiceerde onlangs een uitvoe rige levensschets van Di\ Hendrik C o 1 ij n. „Als daar een prysvraag uitgeskryf sou word om 'n lys op te stel van die grootste staatsmanrre van vandag, aldus dit blad dan sou 'n groot gedeelte van die mede dingers seker 'n ereplek toeken aan dr. II. Colijn, Eerste Minister van Nederland. Hi er- die staatsman het hom immers nie alleen in Nederland en Nederlands-Indië verdien- stelik gemaak nie, maar ook roem verwerf deur sy optrede op die vergaderings van die Volkebond en tydens die Ekonomiese Wêreldkonferensie in Londen." Over Colijn's optreden in Genève lezen wij: „Het is gekenmerk deur beslistheid, helderheid van insig en 'n gawe om nete lige vraagstukke op die mees taktvolle wyse aan te durf en op te los. Soms het sy op trede as voorzitter baie na aan die outokra- tiese gegrens; maar dan het hv met sy mooi glinilag en sy fyn sin vir humor die obstruksie teen sy leiding oorwin. Colijn is algemeen bekend daarvoor dat hy met die deftigste gesig ter wereld die geestigste dinge kan se. Sy Engels is sui- wer, hoewel hy die taal langsaam en ietwat styf spreek. Als hy staan, begin sy gesti- kulasies by sy enkels. Hy buig sy kniëe en swaai dan van die een kant na die ander om sy opmerkinge krag by te sit en be klemtoon sy .argupiente deur gedurig die lug met sy potlood te deurboor. 'n Mens moet hom hoor en sien om di«> krag te kan besef wat daar van sy dina- miese persoonlikheid uitstraal. Hy staan dan ook soos 'n rots teen die aanslae van die röwolusionero elemente in Europa, wat die ondergang van die ou wereldorde probeer bewerkstellig. Mag hy, zoo besluit dit zeer waardeeren- de artikel, nog lange jare onwrikbaar bij staan, „kalm te middo van die woedende bare". Neem daar nu eens een paar "AKKERTJES" voor en lot Uw verbazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen. AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheuma- tiscne zenuwpijn, Lendenpijn, Spit, Spier- Eijn, Gevatte Koude, enz, "AKKERTJES" osten slechts 52 cent per 12 stuks. Overall Vraagt ooks „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. Handleidingen voor Verkiezingen Twee belangrijke uitgaven Bij N. Samsam N.V., uitgever te Alphen a. d. Rijn, zijn twee brochures verschenen, die van belang zijn voor allen, die bij ver kiezingen een taak hebben te vervullen. Handleiding voor de leden van stem- bureaux, opnieuw bewerkt door D. Kooiman, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, oud-lid van Ged Staten der Prov. Noord-Holland. Sinds tal van jaren is deze handleiding de onmisbare vraagbaak van hen, die, voor al als leden van stembureaus, de bepalin gen der wet hebben toe te passen. De indeeling is zoodanig getroffen, dat men als het ware met een oogopslag kan zien, hoe een bepaalde handeling dient te worden verricht. Hierdoor is het boekje bij uitstek geschikt voor hen, die in de toepas sing der voorschriften niet zijn geroutineerd Deze 10e druk vertoont nog eenige uitbrei ding in vergelijking met vorige uitgaven, o.m. door opneming van een ingevuld pro- ces-verbaal der stemming. De tweede brochure is: Gemeenteraadsverkiezingen, Popu laire uiteenzetting van de techniek der wet, voornamelijk met betrek king tot de toewijzing van zetels, door Louis H. Janssen, secretaris der gemeente Rossum. Reeds bij het samenstellen der candidaten lijsten behoort rekening te worden gehou den met de bepalingen betreffende de toe wijzing der zetels. In deze brochure vindt men een eenvoudige en duidelijke uiteen zetting daarvan. Ook voor besturen van kiesvereenigingen en voor allen, die belang stellen in de ver kiezing van de leden van den gemeenteraad, is deze brochure van practisch nut. Offïcieele Berichten ONDERSCHEIDING BUK°n. besluit ls toegekend de bron ledallle der Oranje-fsassau Orde aan JV aan, te Amsterdam. ROFFELRIJMEN ZORGEN Als de Lente in de lucht zit En de liefde in de knop Komen in de jonge harten Heerlijke verlangens op. Of je arm bent, of je rijk bent, Het blijft allemaal gelijk, In de min ligt het verlangen Naar een eerlijk huwelijk. Op het klcinestadsstadhuisje Komen bleue paren aan Die klaarblijkelijk begeeren Echtgenootschap aan te gaan. 't Ecne paar doet ietwat vrijer Dan het andre jonge stel, Maar een weinigje nerveusjes Zijn ze allen merkbaar wel. 't Eene paar is wel wat sjieker Dan het andere, maar och Eén gelijk gevoel van liefde Drijft ze in principe toch In de raadhuievestibule Loopt een paartje op en neer: Hij en zij in sobre plunje Heel en helder, maar niet meer. 't Lijkt of hij een beetje twijfelt Of hij straks zal binnen gaan; En jaivel, daar komt een bode Van 't stadhuis, die klampt hij aan. Na een handstreek door z'n haren Troont hij onzen bode mee Naar een hoekje, en, verkleurend. Vraagt de bruidegom-in spé: nis 't nog altijd zeven stuivers Om in ondertrouw te gaan? Anders zou ik eerst nog even Om m'n steungeld moeten gaan" LEO LENS. Nadruk verboden.) DE RUYTERMEDAILLE 7UvLKt?«Jr.f,H,t fs a.%rD> n">-termedai11e in ui 'c'eSrtrend ann W Roodenburg, hoofd- machinist ba den Kon. Holl. Lloyd te A'dam, DEFENSIE B|J Kon besluit z|jn alsnog, te rekenen van 1 Jan. 193a af, de hoofdcommiezen bij het De- dartement van Defensie P A Ravelli. P Riemen* benoen,d tot referendaris in asten dienst b|J genoemd departement; 1 April bevorderd tot kapï nlers J. 11e reg. inf. de.'cadet serg."VA Kriekhaiis van ld is, dat deze DEPARTEMENT VAN KOLONIëN BU Kon. besluit Is de hoofdcommies b|j het o^Preferendaris"* Kolonl®n« Vos. bevorderd VOOGDIJRAAD 's GRAVENHAGE Bli Kon besluit is benoemd tol lid v. d. Voog- ur<~' en\D?? H^agr.A C Breehaart te Voor- Alaart 1935: op z|jn verzoek eervof"ontslag erleend uit z|1n functie van lid van den Voog dijraad te Den Hang, onder dankbetuiging vöor "e als zoodanig bewezen diensten. RIJKSVERZEKERINGSBANK. B|j Kon. besluit ls met Ingang van 1 Aug. ■s. aan J. l.eene op z|jn verzoek eervol ontslag e.-leend als hoofdcommies bp de Rijksverzeke- REGENT GEVANGENISSEN Bti Kon. besluit Is benoemd tot lid van het Oollegc van regenten over de gevangenissen to warden Th. W. Overmeer, Leeuwarden* Tijdens de tramstaking in Dublin wordt het passagiersvervoer gaande De aanleg van een groot complex gemeentelijke sportvelden te Zwolle; De daarvoor bestemde commissie examineert te Berlijn de schoor- gehouden met behulp van militaire vrachtauto's. er komen korfbal-, tennis- en voetbalvelden en 'n baan voor harddraverijen steenvegers-leerlingen, die een „heug examen" moeten ondergaan y-m Kroonprins Umberto en prinses Marie José bezoeken de Internationale Tentoonstelling van Schilder- en Beeldhouw kunst, die te Rome wordt gehouden. Een hoek van de Zondagnacht uitgebrande villa „Duindoorn" te Noordwijk aan Zee, waarvan niets gespaard, bleef. Koning George V van Engeland die 6 Mei zijn zilveren regeeringsfeest zal vieren tijdens een troepenparade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5