DINSDAG 26 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND DUITSCHLAND TEGEN HET OOSTPACT Overigens gunstige berichten over de besprekingen te Berlijn In beginsel geen bezwaar tegen internationale samenwerking mits gelijkgerechtigd Dc berichten uit Berlijn stemmen alle daarin overeen, dat de eerste dag der be sprekingen tusschen de Engelsche en Duit- sche staatslieden een heel goed verloop heeft gehad. Natuurlijk zijn er geen pers-getuigen bij de gesprekken tegenwoordig geweest, doch achteraf zijn de journalisten toch wel in groote lijnen te weten gekomen hoe de ge sprekken verloopen zijn. Inzonderheid is bekend geworden wat Hitier ongeveer als de richtlijnen der Duit- sche buitenlandsche politiek tegenover Si mon en Eden heeft uiteengezet. De gesprekken werden gevoerd, zoo wordt gemeld, mot behulp van een tolk. Al spoedig hadden de heeren direct con tact, want Hitiers antwoorden, die zonder aarzelen en op rustigen, belieerschten toon werden gegeven, maakten een buitengewoon gunstigen indruk op de Britsche ministers. Ruimte voor misverstanden bleef er alzoo niet over. Dat Hi t ier niet nagelaten heeft nog eens uiteen te zetten, dat Duitschlands uittreden uit den Volkenbond, in welken het zoo ern stig teleurgesteld was, op één lijn staat met de aanschaffing van een luchtmacht en het weder invoeren van den dienstplicht, spreekt vanzelf. Verder heeft hij betoogd, dat zoodra de Volkenbond anders gaat werken en Duitscli land als volkomen gelijkgerechtigde groote mogendheid aan de Raadstafel kan plaats nemen, er van Duitsche zijde geen bezwa ren meer zullen bestaan tegen internatio nale samenwerking. Wat de ontwapening aangaat heeft Hitier eveneens duidelijke verklaringen afgelegd, die 'echter geen nieuws bevatten. Daarop zou men evenwel bij de besprekingen van heden terugkomen. Het belaaigrijkste van den dag was wel, 'dat Hitier het door Frankrijk zoo ernstig gewilde Oost-Locamopact heeft afgewezen, op gronden waarvan de logica, van Duitsch slandpunt. gezien, niet gemakkelijk ontkend zal kunnen worden. Hij heeft erop gewezen, dat Duitschland al non-agressieverdragen heeft, zoowel met Rusland als met Polen en dat het niet alleen onnoodlg maar ook prac tised onmogelijk zou zijn om deze non- agressi e-verd ra gen uit te breiden tot een verdrag tot wederzijdsche hulpverleening. Zoo zouden b.v. Duitschland en Rusland elkander niet te hulp kunnen komen, om dat er tusschen beide in vreemd gebied ligt en zou Duitschland Rusland niet kunnen helpen in een conflict van dat land met Po len, omdat het met Polen een nonagressie- yerdrag heeft gesloten. Hitier moet in dit verband zijn veront waardiging hebben gelucht over het optre den der Lithausche regeering tegen de Duit sche bevolking van het Memelgebied, op welke autonomie door die regeering voort durend ernstige inbreuk wordt gemaakt Duitschland denkt er niet over geweld toe te passen, maar is van plan bij de garantie- staten op nakoming van het verdrag aan te dringen. Het andere moeilijke puntje in de bespre kingen van gisteren was de Oostenrijksche kwestie. Hitier moet uiteengezet hebben.dat het Donaupact niet verhinderen mag, dat zich tusschen Oostenrijk en Duitschland na tuurlijke betrekkingen ontwikkelen. Het mag derhalve ook niet de tegenwoordige betrekkingen onder garantie stellen. Het gevaar, dat andere staten zich mengen in de binnenlandsche Oostenrijksche aangele genheden moet voorkomen worden. Tenslotte heeft Hitier nogmaals van harte verklaard voor een z.g. „luchtlocarno dat in het Fransch-Britsche voorstel van" 3 Februari voorkomt als een uitnoodiging aan Italië, Duitschland en België om een speciaal verdrag voor luchtdefensie te slui ten, te zijn. WAT SIMON HEEFT GEZEGD LONDEN, 26 Maart Omtrent de Engelsch- Duitsche gedachtenwisseling van gisteren meent de correspondent van de Daily Mail to weten, dat Simon is begonnen met Hitier uiteen te zetten, hoe de stemming der pu blieke opinie in Engeland tegenover Duitsch land is. Het Britsohe volk is bezield van goeden wil tegenover Duitschland doch is verrast en wantrouwend geworden door de op elkaar volgende aankondigingen van de vorming van een luchtmacht en een groot landleger. Simon heeft ook gewezen op de nat.-soc. heweppng in Oostenrijk en de Putschpoging yan Juli jl. Simon verklaarde de mogelijkheid van de schepping van een collectief veiligheids systeem te willen onderzoeken. Slechts door wederzijdsche waarborgen kan men de bezorgdheid, die de mogendhe den jegens Duitschland voelen, uit den weg ruimen. De Duitsche pers meldt, dat de En gelsche staatslieden bezield blijken te zijn van den besten wil tegenover de Duitsche opvattingen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de bla den aldaar niet zonder eenige genist heid de opening der Berlijnsche be sprekingen beschouwen. Zij denken, dat Duitschland Frankrijk en Enge land van elkaar wil losmaken en dat het aan de Britsche bezorgdheid tot op zekere hoogte tegemoet zal komen met concessies van zuiver formeelen aard, waartegenover realiteiten zouden staan, die voor Frankrijk moeilijk aanvaardbaar zijn. RIJKSMINISTER VON NEURATH BIEDT MAALTIJD AAN. Uit Berlijn: De Rijksminister van Buiten landsche Zaken, baron von Neurath, heeft gisteravond ter eere van de vertegenwoor digers der Engelsche regeering een maaltijd aangeboden. Ongeveer 80 personen zaten aan. Aanwe zig waren o.m. Adolf Hitler en alle leden van het Rijkskabinet, voorts vooraanstaan de figuren uit de N$DAP, van t'e weer macht en do leden der Britsche v J~ DE REIS VAN LAVAL NAAR MOSKOU Uit Parijs: In welingelichte kringen ver luidt, dat de Fransche minister van Buiten landsche Zaken definitief heeft besloten zijn reis naar Moskou pas te doen na de bijeen komst van den Volkenbondsraad. Onder deze omstandigheden verwacht men, dat hij tegen 20 «April naar Moskou zal gaan. De gelijkheidseischen van Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije Uit Boedapest: De erkenning van de mi litaire rechtsgelijkheid van Oostenrijk, Hon garije en Bulgarije houdt hier in hooge ma te de gemoederen bezig. De bladen beoogen, dat Hongarije in zijn tegenwoordigen, ont wapenden toestand, omgeven door zwaar bewapende nabuurstaten, er op het oogen- blik nog niet aan kan denken, uit eigen be weging het Duitsche voorbeeld te volgen. Men venvacht, dat op de conferentie te Stresa dit vraagstuk van Italia&n- sche zijde ter sprake zal worden ge bracht. De bladen richten zich met ongewone scherpte tegen de verklaringen van den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, Titoelescoe, wien men openlijke oor logsaanhitsing verwijt, Dc „Pester Lloyd" vedklaart, dat Titoelescoe blijkbaar dreigend oorlogs gevaar in 't Zuid-Westen van Europa voorspiegelt, om van de groote mo gendheden volmacht te krijgen tot militaire maatregelen tegen Hongarije en Burgarije. De verklaring van Titoelescoe is vol gens 't blad plompe oorlogsbedreiging. TITOELESCOE IN BELGRADO. Uit Belgrado: Titoelescoe is gistermorgen _jn 11.30 uur hier aangekomen. Aan het station werd hij begroet door Jeltitsj en de gezanten van Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Turkije en Giekenland. Titoelescoe zou tot vanavond in Belgrado blijven. BELGIE'S NATIONALE KABINET Door Paul van Zeeland gevormd De heer Van Zeeland heeft gisteravond om elf uur de volgende nieuwe Belgische regeering samengesteld: Dr. Paul van Zeeland (Katholiek): minis ter-president en minister van buitenlandsche zaken; Dr. Emile Vandervelde (socialist),Dr. Pros per Poullct (Katholiek), onder voorbehoud van definitieve aanvaarding, Dr. Paul Hij mans (liberaal), alle drie ministers zonder portefeuille; Dr. Albert Devèze (liberaal): landsverde diging; Dr Max-Leo Gérard (liberaal): financiën; Dr. Edmond Rubbens (Katholiek): kolo- Dr!' Bovesse (liberaal): onderwijs en schoone kunsten: Dr. de Schrijver (Katholiek): landbouw; Dr. van Isacker (Katholiek): economische zaken; Dr. de Bus de Wamaffe (Katholiek): bin nenlandsche zaken; Dr. Soudan (socialist): justitie: Dr. Spaac (socialist): verkeerswezen en P. T. T.: Dr. de Man (socialist): werkloosheid en openbare werken: Delattro (socialist): arbeid en nijverheid. België's nieuwe minister-president werd zoo wordt aan de Msb. gemeld den tien November 1893 te Zinnik geboren en is dus 41 jaar oud. Hij doctoreerde in de rechten en was tot- dusver professor in de juridische faculteit in de universiteit te Leuven. Als minister zonder portefeuille maakte hij deel uit van het laatste kabinet-De Broqueville en in deze kwaliteit beheerde hij met van Ingenbleek en Sap het departe ment van financiën. Van Zeeland, die een groote bewondering heeft voor de economische politiek van pre sident Roosevelt, maakte in 1934 een studio- reis door Amerika en schreef daarover een boek, waaruit duidelijk zijn sympathie voor den president der Vereenigde Staten blijkt Volgens bovenstaande lijst zetelen er dus .a de nieuwe regeering zes Katholieken, vijf socialisten en vier liberalen en komen er drie extra-parlementaire leden in voor. Van de vijftien ministers zijn vijf Vla mingen. Heden zou de minister-president een ver klaring afleggen over de hoofdlijnen van zijn politiek. DE ONTVOERING VAN JACOB Zwitsersche stap te Berlijn De ontvoerde nog in leven. Uit Bern: In den federalen raad heeft bondsraad Motta gisteren medodeelingen gedaan over de- zaak van den verdwenen journalist Bertold Jacob. Hij deelde mede, dat de Zwitsersche ge zant fe Berlijn Zaterdagmiddag een bezoek aan het ministerie van buitenlandsche za ken in de Wilheltnstrasse hëeft gébracht, waarbij hij op den emstigen toestand wees, die zou ontstaan voor liet geval aangetoond kan worden, dat een ontvoering van Jacob heeft plaats gehad. In de Wilhelmstrasse werd hem medege deeld, dat Jacob werkelijk op Duitsch grond gebied is aangehouden. Men ontkende ech ter iets af te weten van de wijze waarop hij in Duitschland is gekomen. Jacob voor hot „Volksgericht"? De Parijsche advocaat De Moro Giafferi, die hot behartigen van de belangen van Jacobs vrouw op zich heeft genomen, heeft vernomen, dat de ontvoerde gevangen gezet is en voor het „Volksgericht" zal komen, dat onlangs nog twee vrouwelijke spionnen tot den dood door de bijl veroordeeld heeft. Zijn schuld staat al bij voorbaat vast, om dat hij militaire medodeelingen heeft gepu bliceerd, in dit geval zelfs dc clandestiene bewapening van het Rijk, Over zijn lot kan dus nauwelijke twijfel bestaan. Dr. Moro wil echter nog al het mogelijke doen om een collectief protest der kanselarijen en in terventie van den Volkenbond tegen de ont voering uit te lokken. Te Parijs is intusschen een zekere mejuf frouw Salomon, die saamgewoond heeft met de gescheiden vrouw van den in Zwit serland wegens het in hinderlaag lokken van Dr. Jacob gearresteerden Dr. Wesanann gearresteerd. De gescheiden vrouw van Dr. Wesemann had Vrijdag een poging tot zelf moord gedaan en wordt nu in levensgevaar lijken toestand ln het ziekenhuis Tenon verpleegd. Toen mevr. Wesemann in het ziekenhuis lag verdween ook mej. Salomon, wat verdenking tegen haar wekte, vooral omdat men met reden vermoedt, dat mevr. Wesemann in het ontvoeringscomplot is betrokken. Dc Parijsche politie is ervan overtuigd, dat er onder de Duitsche vluchtelingen te Parijs een aantal kwasi-uitgewekenen is gemengd. Het eveneens t; Parijs verblijvende vroe gere Duitsche Rijksdaglid Breitscheid is van meening, dat Wesemann zich heelt laten •erlokkm door een bende verraders onder de uitgewekenen. Wesemann zelf ontkent tegenover de Zwitsersche politie alle schuld. Hij had, zeide hij, met Dr. Jacob slechts besprekin gen gevoerd betreffende het verschijnen van diens persmededeelingen te Londen. Hij had Jacob 's avonds te 9 uur te Bazel ver laten en hem niet teruggezien. In W'esemann's zakboekje stonden even wel de namen van Manz en Krauss opge- teekend, die Jacob over de grenzen hebben ontvoerd. Ook vond men in zijn bagage brieven uit Duitschland, onderteekend met vrouwenvoornamen en in geheimschrift ge schreven, zoodat de inhoud niet te ontcijfe ren is. Ook heeft men hem drie telegram men voorgelegd, uit Zürich verzonden, die blijkbaar van zijn hand zijn. De Zwitsersche politie is er ook van op de hoogte Duitschland, daags na de ontvoert: tien aanhoudingen nlaats hebben gehad, van personen, wier namen in het zakboekje vaar Jacob staan. Jacob schijnt reeds maandert geloden tegen Dr. Wesemann gewaarschuwd* 'te zijn geweest, doch heeft niet aan zijn be trouwbaarheid willen twijfelen. Wederom een incident op de Abessynische grens Italic protesteert Uit Rome: In den nacht van 23 op 24 Maart j.l. is een grenspatrouille. bestaande uit een -brigadier der carabinieri en een Baluk Basci gestuit op een talrijke afdeekng gewa pende Ethiopiers op een plaats, die op onge veer 300 M. gelegen was binnen de grens van den Setit, nabij Omager in Erythrea. De vice-brigadier gelastte den Ethiopiers zich terug te trekken, doch dezen antwoordden hier op met een reeks geweerschoten, waardoor de Baluk Basci ernstig werd gewond. De vice-brigadier zocht dekking achter termietenhoop er. verschoot vandaar zijn pstronenvoorraad op de gewapende Ethiopiers die zich toen haastten zich terug te trekken, waarbij zij een doode, twee geweren en 60 patronen achterlieten. Het Robot-vliegtuig Geslaagde vlucht van 9V4 uur Het Amerikaansche vliegtuig, dat door radiogolven bestuurd wordt, heeft een ge slaagde vlucht van 9*4 uur boven den Stil len Oceaan gemaakt. Honoloeloe was met de 5000 liter brand stof die het vliegtuig in had, niet te berei ken. Hij vloog echter een afstand van 2200 mijl, terwijl dc afstand naar Honoloeloe 2408 mijl is. Bij den start was het automatisch radio- kompas, dat het mogelijk maakt steeds koers te houden, naar een willekeurig zend station, op den zender van Honoloeloe in gesteld, terwijl het op den terugweg omge schakeld werd op den zender van San Fran- Uit Toronto: Er gaan alhier geruchten over een plan tot ontvoering van de beken de vijflingen van de familie Dionne. Het ziekenhuis, waar de vijf baby's zijn onder gebracht, wordt dag cn nacht door de poli tie bewaakt. Het Engelsche bezoek (Van onzen Duitschen correspondent). Door de hoornen ziet men bet bosch niet. Wij, beklagcnswaardigcn, die temidden van het politieke .tumult leven, nog wel in een land, waar <le buitenlandsche journalist geen persona grata meer is zijn nauwe lijks meer bij machte, een objectief beeld te geven van de dingen, welke zich in onze onmiddellijke omgeving afspelen. Vrijwel aan ons lot overgelaten door de instanties, welke bevoegd zijn, ons van betrouwbare informaties te voorzien, nagenoeg aange- ezen op de zeer eenzijdige voorlichting an pers en radio is het geen wonder, at men in het buitenland niet ec-n gevoel an wantrouwen van de berichten kennis neemt, welke van Berlijn uit de wereld worden ingezonden! Het wantrouwen der gansche wereld ten opzichte von bet Derde Rijk is sterker dan ooit tevoren. Wij zullen niet meedoen aan de gefluis terde beweringen omtrent de voorgenomen ersterking van leger en vloot, maar willen er liever dc aandacht op vestigen, dat reeds den 4en November in de „Tenips" een be richt uit Genève verscheen, waaruit viel af te leiden, dat Duitschland na afloop van de volksstemming in het Saargebied voorne mens was, zijn militaire macht aanzienlijk uit te breiden. Un homme averti en vaut, deux, en Frankrijks ontzetting wil ons onder deze omstandigheden ecnigszins geforceerd toeschijnen. Duitschland wil niet langer als het enfant terrible van Europa behandeld worden en heeft dit laten weten door daden. Engeland schijnt het gevaar van vasthou den aan do eenzijdigheid der ontwapening ingezien te hebben, want tegen veler ver wachting in zijn de heeren der Engelsche delegatie thans in Berlijn aangekomen en op het Tempelhofer Plein officieel begroot. Wij laten ons door zulke diplomatieke be zoeken geenszins misleiden, want Duitsch land heeft aan den lijve ervaren, dat de per soonlijke toenadering tusschen Mussolini en Hitler nog weinig voordeel heeft gebracht. Niettemin verheugen wij ons over het diplo matiek beleid van Engelsche zijde, wat Pa rijs en Rome als een zwak moment trachten weer te geven en ook in sommige Engelsche kringen als een faux pas wordt beschouwd, kan straks, als de gemoederen weer tot be daren zijn gekomen, den stoot blijken te geven tot het einddoel van al zulke confe renties: het metterdaad erkennen van Duitschlands „Gleichbérechtigung" onder de grootmogendheden van Europa. Pas dan, maar ook geen dag eerder, zal er van toe nadering en vruchtdragende samenwerking in ons geschokt werelddeel sprake kunnen zijn. Mocht Hitier erin slagen, zijn Engelsche gasten van Duitschlands vredelievendheid te overtuigen, dan kunnen wij zulks werd mij door Engelsche vrienden verzekerd een tijd van toenadering binnen af zien- ba ren tijd beleven 1 Berlijn, 25 Maart 1935. De hervorming van het Duitsche Rijk (Van onzen Duitschen correspondent) In een redevoering, welke Dr Frjck, rijks minister van binnenlandsche zaken, den loden Maart in Lubeck hield bij welke gelegenheid ook hot kerkelijk vraagstuk ten ongunste van de kerkelijke oppositie werd aangeraakt ging deze uitvoerig in op het vraagstuk der zoogenaamde „Reichs- roform". Hij deelde mede, dat „dit uiterst belangrijk vraagstuk eener nieuwe indee ling met groote zorgvuldigheid wordt onder zocht en nagegaan, daar men iets vol maakts wil scheppen, dat duurzame waarde heeft." Deze uitlating van Dr Frick schijnt m werkelijkheid te beteekenen, dat de rijks- regeering heeft besloten, het vraagstuk der rijkshervorming voorloopig niet meer te behandelen. Wanneer men bedenkt, hoeveel waarde juist in nationaal-sooialistische krin gen hieraan werd gehecht, met hoeveel ijver in vooraanstaande kringeh hieraan is gewerkt en dan thans officieel wordt aangeduid, dat het vraagstuk voor onbe- perkten tijd niet in behandeling komt dan wordt het duidelijk, dat hier tegen standers aan het werk zijn, waarmee de regeering niet tot overeenkomst kan komen Een definitieve doorvoering dezer rijksher vorming schijnt inderdaad veel verzet ge vonden te hebben bij rijksstadhouder von Epp in Beieren en bij Pruisen's minister president Goering. Terwijl dit verzet in Beieren waarschijnlijk nauw samenhangt met de oude particularistische motieven en het typisch Beiersche stamhewustzijn schijnt het verzet in Pruisen gezocht te moe ten worden in Goerings bezorgdheid, dat met het formeele verdwijnen van Pruisen als staat ook zijn persoonlijke machtspositie in gevaar zou kunnen komen. Ook in de hoogste kringen der N.S.D.A.P schijnt verzet tegen de rijksher vorming ge rezen te zijn, waait ongetwijfeld zouden ve len hierdoor hun positie kwijt kunnen ra ken. Om niet nog meer moeilijkheden te krijgen dan nu reeds bestaan, schijnt de regeering er voorloopig van af te zien, de eenheidsstaat tot in alle consequenties door te zetten. Kort Nieuws Een Britsch soldaat, Bagnall geheeten, heeft een electrisch machinegeweer uitge vonden, waarmee 1500 patronen per minuut kunnen worden afgevuurd. Hirota deelde in het Japansche parle ment mee, dat Japan Noord Sachalin van Rusland zou willen koopen, daar het petro leum bevat, die van belang is voor de Ja pansche verdediging. Albanië heeft voor 10 Jaar een vlieg- monopolie toegestaan aan de Italiaansche luchtvaartmaatschappij Ala Littoria. In de Times eischte Lord Melchell, dat Engeland do Joden ook in Trans Jordanië zal toelaten, uit rechtvaardigheids- zoowel als economische overwegingen. De deelnemers aan het vér-zien behoeven naast de gebruikelijke radio-belasting geen bijzondere kosten te maken, zoodat dus var. een belastingverhooging geen sprake is. Nadat Amerika, Japan en Engeland hun plan hadden aangekondigd, om de televisie in gebruik te nemen, is Duitschland de eer ste staat, die ons met deze uitvinding, al L het dan ook nog in een tamelijk primitieven vorm, komt verrassen. Berlijn, 25 Maart 1935. DE AARDGAS EXPLOSIE BIJ WEENEN De gaszuil aanmerkelijk gedaald. Uit Weenen: In hot inwendige van de petroleum bron, welke Vrijdagmorgen is Eeëxplodeerd, schijnt een instorting tc heb- en plaats gehad. De gaszuil, welke uit ne bron opsteeg, is tot een kwart van de vroe gere hoogte gedaald. Een deel van de machines kon thans ge borgen worden, de boortoren is evenwel ver loren. Bij de uitbarsting is ook veel «as- houdend water omhoog gespoten. Om dit af te leiden heeft men een sloot naar de Tischa-rivier gegraven. Het gashoudendo ater heeft alle visschen in de rivier ge dood. BEELDEN IN BEVENDE VORM Maar: wij zijn vèr-ziende! (Van onzen Duitschen correspondent) In de groote conferentiezaal van het Radio huis waren een honderdtal genoodigden saamgekomen om een historisch moment te beleven: Duitschland maakte een begin met het uitzenden van radiorbeelden. Men kan -dus voortaan binnenshuis niet slechts per radio hooren, wat er in do wijde wereld gaande is, maar tevens een beeld hiervan met eigen oogen in zich opnemen. In een halfronden cirkel stonden zeven ontvangtoestellen gereed om dit nieuwste snufje van menschelijk vernuft te demon- streeren. De voorloopige stand op technisch gebied erlangt voor ieder beeld ISO cellen en 40 beeldpunten en hiermee kan reeds een kwa liteit der opnamen bereikt worden, welke het doorgeven van een eenvoudige filmop name en niet gecompliceerde gebeurtenissen in voldoen'de kwaliteit mogelijk maakt De opnamen zijn, naar bij deze eerste proefne ming kon worden vastgesteld, zoo duidelijk en scherp, dat ze in een helder verlichte zaal en dan zelfs van alle kanten kunnen gevolgd worden. ITadamovsky. de leider van alle Duitsche zenders, vertelde dan nog een en ander over het ontstaan van (het vèr-zien en zijn practisclie waarde voor de naaste toekomst. In de eerste plaats wees hij eenige geruch ten van de hand, welke den laatsten tijd de ronde doen: noch do filmindustrie, noch de eigenaars van bioscopen zullen door deze uitvinding in hun bedrijf schade ondervin den, integendeel, beiden zullen er baat bij vinden. De eigenaar van een bioscoop zal hoogstwaarschijnlijk binnen afzienbaren tijd zulk een projectie-apparaat koopen, om de meest actueele gebeurtenissen tc illus- treeren, waardoor zijn program ongetwijfeld aan attractie wint Berlijn zal binnenkort in den dienst van actueele reportage een auto met een toon- filmapparant en als bijwagen een lichtappa- raat in gebruik nemen. Bovendien beschikt de stad over een „Femsehzug", welke het mogelijk maakt, actueele gebeurtenissen met behulp van een zoogenaamde tus- schenfilm op te nemen en reeds een minuut later over den zender door te geven. Met behulp van dit toestel wil men bij voorbeeld het feest van den len Mei voor de eerste maal vèr-ziende doorgeven. Het eerste program, dat bij deze gelegen heid werd geboden, gaf reeds een duidelijk beeld van wat we in de allernaaste toe komst kunnen venvachten. Het begon met een toespraak van den chef-ingenieur dr. Hubmann over de ver-ziende toonfilm. Hierop volgden opnamen van de politieke gebeurtenissen der laatste jaren, 1933 en 1934, de herdenking der helden, een tricfilm „Voorzichtig, er is brand." en een reisje mei den „kruiser Koningsbergen in zee". Ook de aankondiging der afzonderlijke program nummers geschiedde reeds door middel van het vèr-zien. Gezien dc hiermee gepaard gaande kos ten wil het mij toeschijnen, dat vooralsnog weinig menschen van deze nieuwste uitvin ding gebruik kunnen maken, maar de paar honderd toestellen, welke in de eerstvolgen de maanden gereed komen, zullen ongetwij feld allerlei ervaring met zich meebrengen. Ontkend mag voorts niet worden, dat de beelden vaak in bevenden vorm worden ge boden. wat de oogen uiteraard vermoeit. Bij de gewone film is namelijk ieder beeld reeds gereed, terwijl bij het vèr-zien iedere seconde 25 opnamen worden doorge geven cn de afzonderlijke opnamen pas door den heen en weer suizenden „kathoden- straal" worden opgebouwd. Door technische ervaring zal echter ook dit euvel wel over wonnen worden. In verband met het feit, dat op 27 Maart het Japansche besluit tot uittredipg uit den Volkenbond, dat twee jaar geleden Is genomen, van kracht zal worden, komt het Japansche kabinet op 26 Maart bijeen, Weerbericht BINNENLAND. Koers van de Belga Om 12 uur vanmorgen was de koers van belga te Amsterdam, na op 33.15 te heb- I, verder gedaald tot 31.15. De Nederlandsche Bank Is daar bezuiniging mogelijk? Een medewerker van De Tij d (r.k.) her innert er aan, welk een geweldig verlies de Ned. Bank leed, toen in 1931 het En gelsche pond losraakte. Dr v. d. Waerden zei toen in de Tweede Kamer: „Er is met de Nederlandsche Bank, die feitelijk niet meer bestaat, elke overeenstem ming te verkrijgen. Daar is geen kapitaal, geen reserve, er is niets". En verder: „Wanneer de Regeering zou zeggen: Ik trek de handen van U (N. B.) af, den viel het heele kaartenhuis ineen". Mr Oud onderschreef dit en voegde er toe, dat „het belang van een land nooit is gediend, wanneer de feiten an diers gestel^ worden dan ze werkelijk zijn". De schrijver in De Tijd voegt hieraan toe: Ik dacht aan deze zaak, uit de tijd toen het pond nog 9.40 stond, toen een dezer dagen werd bericht: le, dat die pondenkoors ƒ6.91 bedroeg; 2e. dat de Regeering voornemens is de rijkssalarissen over 1936 andermaal met enkele procenten te verminderen. Uit de balans der N. B. per 31 Maart 193» blijkt, dat de Bank drijft op de Staat Nu eischen volgens art 18 der Statuten de vaste tract.ementen van de leden der directie ko ninklijke goedkeuring. Blijkens de Kamerstukken had ieder der directeuren een minimum salaris en tan tième van ƒ60.000.—. In 1925 en daarom trent hadden <Je heeren ieder ver over de ton! "Thans hebben ze met ingang van 1 Jan. 1932 10 laten vallen, zoodat nog altijd jaarlijks een slordige halve ton voor elk overblijft, zijncle 6 i 7 maal zooveel als de opvolger van den heer Trip op Financiën als thesaurier-generaal toucheert. Hierbij mag nog in hrinnering worden gebracht, dat volgens het voorloopig ver slag der Eerste Kamer op het bovenbedoelde wetsontwerp de directeuren der N. B. com missariaten bekleed(d)en van financieele instellingen die min of meer van die bank afhankelijk zijn. Terecht heeft destijds de heer De Bruijn reeds op deze misstanden gewezen. Hij vroeg of de Regeering deze gelegenheid niet had kunnen aangrijpen om op het punt der larieering iets te doen? „Ik moot bekennen (aldus het uiterst laconieke antwoord van Minister De Geer) daaraan is in het geheel niet gedacht!" De heer Oud zal thans moeten denken* Het octrooi zal in 1937 moeten worden hernieuwd. De voorwaarden komen dus nu op do helling. Onder de nieuwe voorwaarden zal zeker ook moeten vallen, dat de geheele salaris- en tantième-regie ling en de andere arbeidsvoorwaarden van het geheele appa raat (dus niet alleen van de directie, com missie van advies, commissarissen, maar ook van het geheele overige personeel) goedkeuring van de Regeering eischen en dat alle voorwaarden worden gepubliceerd. Tegenover de eigen dienaren van den Staat is dit van de zijde der Regeering de meest elementaire plioht. Zie om u heen Schimpen is nooit aantrekkelijk In een hoofdartikel in de roode pers neemt A.B.K een communist in bescher ming, die Hitier een beul noemde. Hij vindt schimpen heelemaa! niet aantrekkelijk. „Het is niet gracieus, iemand een beul te noemen. Maar, zoo vervolgt hij, wie de taal goed hanteert, kan erger dingen zeggen, zonder in strafbare uitlatingen te vervallen. Deze jongen was een kantoorbediende, voor wien het hantceren van de taal niet zijn speciale dagwerk is. Dezulke trachten altijd door krachttermen aan te vullen wat bun aan zeggingskracht ontbreekt". Wie regelmatig de roode pers leest, komt menigmaal tot dezelfde conclusie; ul. dat men „door krachttermen tracht aan te vullen wat aan zeggingskracht ontbreekt". En die roode pens wórdt toch niet door kantoorbedienden (de vergelijking is niet van ons!!) geschreven? HET GOBELIN VOOR DE KONINGIN Maandagmorgen hield H. M. de Koningin een conferentie met mevrouw Laman Trip- Nolen in de Nederlandsche Kunstweefschool aangaande het aldaar onder handen zijnde gobelin. Rechtzaken. NIET GEOORLOOFDE PREFERENTIE De Hooge Raad heeft a.rre.it pre wezen In ec procedure tuscohen den curator in het failllsew ment der Handelsvennootschap onder firma van 't Kaarten Bakker te Zaandam en Ir. J. A. Duiker te 's-Gravenhage. De curator bestreed alleen de gevraagde jref -rcntle. De rechtbank Bet dunne pUltJe g< Hoogste stand te La Havre en München 772.8 Laagste stand te Hemösand 742.6. Stand vanmorgen half twaalf 769.6. WEERVERWACHTING De gisteren by IJsland verschenen depres sie trok snel naar Finland en wordt door een flinke drukstijging met afkoeling op IJsland gevolgd. De hooge drukking verplaatst zich langzaam in N. richting, zoodat over Spanje de barometer reeds merkbaar is gedaald. In het hooge drukgebied wordt veel wind stilte en mist, in Duitschland motregen ge meld. Van de Shetlands tot in 't Shagisch waait het nog krachtig tot stormachtig uit het W. waarbij in Z. Noorwegen zeer zware regen is gevallen. Op het vasteland is de neer slag meestal gering. De vorst in N. Scandi navië werd minder streng. In Frankrijk en op de Britsche eilanden is de temperatuur gedaald. De koude N.W. luchtstroom, die van IJs land nadert, zal vermoedelijk ook hier eenige terperatuurdaling brengen aanvankelijk met kans op regenbuien. Zwakke tot matige wind uit W. richtingen» nevelig tot zwaar of half bewolkt, aanvanke lijk nog kans op regenbuien en iets kouder» STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind vam De Bilt vanmorgen om 9 uur van dc posten van Delfzijl tot Hoelc van Holland: Attentiesein neer! TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 8.2 C. 27 MAART. Zonsopgang 5.50 uur, zonsondergang 6.23 uur Maan op v.m. 2.07 uur, onder v.m. 9.02 uua Laatste Kwartier 9.11 uur. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 27 MAART. Van 's avonds 6.53 uur tot 's morgens 5.17 uaf WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorie Rhelnfelden 2.64 9.60 Rreisach 2.00 1.79 Kriil 3.14 2.88 Maxau 4.00 4.46 Diedeshelm 1.62 134 Mannheim 3.73 3.28 Lohr 1.53 1.52 Mainz 1 17 0.87 Bin een 2.08 1,89 Lobith 10.66 10.57 Nijmegen 8.28 8.22 St Andries 2,76 2.76 Arnhem 8.20 8.15 Vreeswijk Iw 0.00 0,59 Westervoort 8.81 8,75 Deventer 2.72 2.67 Coblem Trier Dusseldorf Riihrort Wese! Emmerik Heden Vorig 2 23 2105 1.27 1.23 2.30 2.15 1.26,1.01 2.0! 193 1.38 1.26 0.69 - 0.60 0.47 0.30 1.71 1.61 Kampen -0.10 -0.02 Eysden 46.97 47.03 Maastricht 41.85 41 65 Grevenbicht 28.89 28.77 Venio 00.00 00.00 Grave (sluis) 6.29 6.13 St Andries j.iD 1,23 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 3.22 15.41 Terschelling 0.36 12.56 Haningen 1.15 13.30 Den Helder 11.10 23.40 IJmoiden 7.27 19,58 Hoek v. Hol!. 6.35 19 07 Scheveningen e.45 19.17 Rotterdam 8.27 21.07 Hellevoetsl Willemstad Brouwersh. Zierikzee Wemeldinge Vlissl* gen Terueuzen liausweert 7,15 19.48 5.14 20.46 6.27 1-bS 6.50 19.20 7.17 19.48 5.36 18.08 6,05 18.42 6.41 19.13 Gemengd Nieuws. De brand onder Heerjansdam Onder Heerjansdam is het café van Hoo- gendoorn door onbekende oorzaak afgebrand. Het N. v. d. D. meent te weten, dat de brand ontstaan is achter het huis in een bij loodsje en binnen enkele oogenblikken, aangewak kerd door den feilen wind, oversloeg op het huis, waar Hoogendoom met vrouw en drie kinderen op de bovenverdieping lag te slapen. Het vuur woedde al spoedig herig iu het café zelf, zonder dat de bewoners er iets van merkten. Eerst toen door de groote hitte een aantal flesschen met een knal uit elkaar sprongen schrikten de slapenden wakker. Het vuur belette echter den doortocht naar beneden, zoodat de vyf menschen in een- gevaarlijken toestand verkeerden. Door hun luidkeels geschreeuw om hulp werden de om wonenden gewekt, die met schrik den hauhe- lijken toestand, waarin het gezin Hoogendoorn zich bevond, aanzagen. Ten einde raad besloten de door het vuur ingeslotenen him zoontje aan touwen naar beneden te laten zakken en toen er voldoende hulp aanwezig was waagden de anderen een voor een den sprong naar beneden om hun leven te redden. Beneden werden alle vier zoo goed en zoo kwaad als dat ging opgevangen. Allen kwamen er zonder blessuren af. Inmiddels was de brandweer uit Baren- drecht en Heerjansdam ter plaatse verschenen. Met vereende krachten werd het -vuur aange pakt met slangen op de waterleiding. De vlammen grepen met groote hevigheid om zich heen en de felle wind verspreidde het vuur zoodanig, dat de naby staande woonhuizen groot gevaar liepen. Vooral het huis van den heer Visser, dat vlak bij het café staat, werd ernstig bedreigd, doch men slaagde er in het vuur tot het café te beperken. Doch dat brandde dan ook tot den grond toe af. Alleen de gevel van het huis van den heer Visser werd eenigszins beschadigd. Alle woonhuizen werden ontruimd, waarbij de 82-jarige wed. Groenendijk, wier huis vlak tegenover het café ligt, en die ziek te bed lag, met bed en al naar buiten moest worden Verzekering dekt de schade. heeft de sovraagde lelln nietigde en het recht Op grond echter, dat de beallajrfng- van het Hor berust op een met geoorloofde uitbreiding der door de wet verleende preferentie heeft de Ilooge Raad het arrest vernietigd en bet vonnis der rechtbank, waarbij de gevra-igda preferentie werd afgewezen, gehandhaafd»

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2