Jüif uurt |Tr i&srl\t QTmtmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken W„ BINNENLAND. „Politieke bezinning" Gemengd Nieuws. SbonncmEntsprtjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad T[» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5434 Bureau: Breeshiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 25 MAART 1935 15e Jaargang Sfobcrttntitprijjtn: Van 1 tot 5 regels t 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regelsj2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/a t Bij contract belangrijke korting Voor het bewagen aan '1 bureau V wordt berekend 0.10 ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot i 'April a.s. nog te verschijnen nummers gratis Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuuren gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmer king komend blad te boven, en in prijs er beneden. Abonnê's op te geven aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT E- 1.1 V V-- - Iji".] VROUWEN, DIE ARBEIDS RECHT EISCHEN De reactie roert zich; dat was het thema, waarvan alle sprekers en het waren er niet minder dan zes op een demonstra tieve vergadering voor het recht der vrouw op arbeid uitgingen en waarbij ze weer terugkwamen. Er was dus wel groote eensgezindheid, zou men zoo denken. Maar dan heeft men het mis. Want terwijl de een beweerde, dat ook aan vrouwen uit reactionaire kringen de oogen opengaan; sprak de ander er zijn teleurstelling over uit, dat vroegere mede standers thans met de reactie optrekken. Ook politiek gesproken toonde deze bij eenkomst geen eenheid van tegendeelon, doch een verdeeldheid van eenheden; want de tweede spreekster (liberaal) riep uit: Stemt, o vrouwen, straks op de partij uwer keuze, maar, zoo het eenigszins mogelijk is, stemt op een vrouwelijke candidaat; riep een volgende spreekster (sociaal-democraat) uit: „Zeker, het is goed, dat vrouwen op |vrouwen stemmen; als men maar bedenkt., dat we meer hebben aan mannen, die onze rechten steunen dan aan vrouwen, die ons in de steek laten. Laat men daarom goed uitzien welke partij men stemt" Dat is tenminste een duidelijk politiek advies; maar de eenheid ter vergadering was zoek. Trouwens, ook wat de zaak zelf betreft, was alles niet even helder. Meer dan een 6preker (er waren ook mannen) verklaarde met de zekerheid aan tegenstanders der reactie eigen, dat het maar „smoesjes" zijn als men van werkverruiming spreekt; ja, dat niemand zich nog zal verbeelden, dat het ontslag der huwende .vrouw werkver ruiming bedoelt Natuurlijk niet, zouden we zeggen; er kpmt niet meer werk door; maar andere werkkrachten komen ook eens aan de beurt. En, zelfs ter vergadering vond dat instem ming. Want de presidente, vrijz.-dem. Ka merlid, zich bewust van haar verantwoor delijkheid, zei in haar openingswoord: „Natuurlijk hooren in tijden als deze de kostwinners voor te gaan. Maar ook vrou wen kunnen kostwinners zijn." Zeer juist, mevrouw. En ook. wij, reactio nairen, willen daar ernstig rekening moe houden. Wij maken voor kostwinsters al tijd een uitzondering. Doch waarom laat gij dan zeggen: „Intusschen laat men de gehuwde werksters rustig haar zware, slecht betaalde arbeid doen!" Waarom? Wilt ge dan deze kostwinsters "beletten de zorgen van het gezin te ver lichten? Gij antwoordt: maar het is een misstand, dat de gehuwde vrouw uit werken moet gaan. Wij zijn dat roerend met u eens; maar 'dat heeft met het „arbeidsrecht" der vrouw niets te maken. Wat wil men eigenlijk: de werkvrouwen, 'die de gezinsinkomsten niet missen kunnen, verbieden arbeid te verrichten en de kinderlooze mevrouwen voor de klas en achter de lessenaar laten? Een sociaal-democratisch Kamerlid legde liet er wel erg dik op, toen hij uitriep: „De kinderen hebben de moeder zoo noodig", zegt men dierbaar. Laat de moe der het zelf uitmaken, hoe zij die opvoe ding en haar eigen leven regelen wil. Dit alles heet voogdij der overheid, maar het is de voogdij van Jan en Alle man, van de bittertafelhelden over de vrouw, platte materialisten, die niet we ten wat man en vrouw tot „cumulatie" drijft. Weet deze spreker dan nog niet, dat vele van de vrouwen, wier recht op betaalde arbeid hij verdedigt, geen kinderen, maar wel cumulatie hebben en dat materialisti sche factoren hieraan vaak niet vreemd zijn? Merkwaardig bij alles was, dat alle spre kers het hadden over de rechten der vrouw, maar dat niemand denkt aan de rechten der overheid; terwijl de statistieken met groote duidelijkheid uitwijzen, dat b.v. de vrouwen en inzonderheid de gehuwde, veel meer verzuimen dan de mannen. Waarom mag dan de „geschiktheid" niet heslissen? DE VONDST VAN MUSSERT De N.S.B. aldus verordineerde de lei der stelt voor de gemeenteraadsverkie zingen geen candidaten. Maar vele N.S.B.-ers zijn kiezer. Wat zullen zij doen? Het zou voor de hand liggen, dat de leider gebood, niet stemmen; werp het biljet.blanco in de bus. De N.S.B. veracht immers de politiek. Dat is geweest, antwoordt de leider in zijn laatste legerorder. Wij doen mee aan de Statenverkiezingen en „zijn daardoor behalve Beweging tevens politieke partij". We zeggen dank voor die erkenninj vroeger werd telkens beweerd: wij zijn geen politieke partij. En tien regels hooger staat in dezelfde proclamatie nog: „Het natio- naal-socialisnie is de doodsvijand van spel der politieke partijen. Nimmer zullen wij aan dit spel mogen deelnemen, zondei ons wezen en onze roeping te verzaken". Dit lijkt ons abracadrabra. Als men door deelname „wezen en roe ping" verzaakt, dan mag men er nooit aan deelnemen. De zin is duister als... het doel der N.S.B. In.tuss.chen, .men neemt deel aan de ver kiezingen voor de Staten; en bij de raads verkiezingen wil men ook niet thuisblijven. Het spel schijnt te trekken. En Mussert speelt mee. Hij zegt: wij moeten stemmen; wat heeleinaal niet waar is. Hij kan zijn minachting voor het politieke spel toonen, door met laatdunkend gebaar het blanco biljet in de bus te werpen. Maar dat schrijft hij niet voor. Hij, man der ordening, ver staat zijn plicht om zooveel mogelijk wan orde te veroorzaken. Daarom verordent hij, dat zijn aanhangers hun stem moeten uitbrengen op de kleine, wanorde-stichtende en louter afbrekende partijen: Mussert kiest 'voor de dissidenten en extremisten; met uitzondering van de communisten. Doch hoe dit voorschrift te argumentee ren? Wel, daarbij deed hij een kostelijke vondst De ondervinding van het afgeloopen jaar de periode is kort, maar de N.S.B. leeft bij de dag heeft ons geleerd, aldus heet het, welke partijen het meest tot terrorisme geneigd zijn. De volgorde van boven af is deze: Vrijz.-democraten, S.D.A.P., Com munisten; A.R. en R.K.; liberaden; Chr.- Historischen. (De laaf sten hebben zich het minst onbehoorlijk gedragen.) De kleine partijen hebben de N.S.B; nog niet geterrosiseerd, althans niet in die mate. En dus zullen de N.S.b.-ers straks hun stem moeten uitbrengen (weer in volgorde) op Nat.-Herstel, C.D.U., Veraart c.s., S:G.P., H.G.S., Plattelandersbond enz. en desnoods, desnoods op de Chr. Hist lijst. De vondst is werkelijk goed. De N.S.B., die nu reeds schrijft, als we straks de baas zijn, „zal het niet gemakkelijk zijn de han delingen van een terrorist te vergeten en te vergeven"; die dus nu reeds op wraak aast strijdt tegen terrorisme! Het is kos telijk. De algemeene vergadering van „De Vrijheidsbond" „De Vrijheidsbond" heeft Zaterdag en Zondag te Amsterdam zijn algemeene verga dering gehouden, onder leiding van den waarnemend-voorzitter Mr. H. de Boer. Voor de vier vacatures in het hoofdbestuur werden gekozen Mej. Mr. E. C. van Dorp, Mr. A. N. Molenaar, Prof. Mr. C. W. de Vries A. A. Barendregt. In huishoudelijke vergadering is het be leid der Kamerfracties besproken, waarbij tevens werd gediscussieerd over eenige moties betreffende de economische politiek. Dé behandeling van het rapport der com missie-De Boer werd gedelegeerd aan een partijraad. Een motie-Heemstede, handelende over de cumulatie werd met algemeene stemmen aangenomen. Een door de afdeeling Amsterdam inge diende motie over de landsverdediging werd aangenomen, evenals een motie van de af deeling Den Haag (ot behoud van het par lementaire stelsel en een motie van de af deeling Wassenaar over de door de partij te voeren actie, waarover bij Kamerfracties, hoofdbestuur en partijvergadering absolute stemmigheid bleek te bestaan. DE DIRECTIE DER STAATSMIJNEN Vac.-Bunge wordt niet vervuld Van goed ingelichte zijde vernemen wij, dat in de vacature in de directie der Staats mijnen. ontstaan door de eervol ontslagaan vrage van den heer dr J. C. F. Bung e, iroorloop'g niet zal worden voorzien. DE ROTTERDAMSCHE GEMEENTERAAD De heer Diemer stelt zich niet meer beschikbaar Men schrijft ons uit Rotterdam: De heer H. Diemer, thans nog voorzit ter van de A.-R. Raadsfractie heeft aai bestuur van de Centrale A.-R. Kieevereeniging bericht, dat hij zich voor de komende gemeen teraadsverkiezing niet meer als candidaat be schikbaar kan stellen. Dit besluit werd met het volgende schrijven gemotiveerd: Waarde Partyvrienden, De vraag, of ik by de a.s. Raadsverkiezing voor onze party een nieuwe candidatuur zal ■aarden, moet ik ontkennend beantwoor den. Het nemen van dit besluit viel ray niet gemakkelyk. Toen ik in September 1931 vooi de derde maal myn intrede deed in den Rot- terdamschen Raad, leefde ik in de hoop, mede te mogen werken aan een sterk naar buiten tredenden vruchtbaren arbeid. Wel wj toen reeds sprake van een wereldcrisis, doch Nederland nam als het ware een afzonderlyke plaats in, zoodat hier nog niet de zware maat regelen behoefden genomen te worden als wel in andere landen. Toen kwam snel de onheilsdatum van 20 September 1931, op welken dag de Engelsche Regeering na overleg met de Bank van En geland besloot, om paragraaf I van de wet op den gouden standaard van 1925 met ingang ■an middernacht op te schorten. Dit was ein van een verscherping der wereldcrisis sedert heeft ons land ten volle medegedeeld in de zorgen van deze wonderlyke na-oorlog- sche periode. En van Nederland kreeg Rotterdam v het zwaarste deel te dragen. In de sedert v< loopen 3 V2 jaar is een sterke wyziging inge treden in het gemeentelijk beheer. Rotterdam "én der gemeenten geworden, welke door lange periode van aanpassing zullen ten worden gevoerd, vóór de betrekkelyke ge- meentelyke zelfstandigheid van het verleden zal zyn teruggekeerd. Ontegenzeggelijk heeft de Gemeenteraad ook nu een belangrijke taak te vervullen en in het raam van den Raad, de anti-revolutio- i fractie. Echter, een geheel gewijzigd fi guur ie opgetreden. Ik meen, nu ik heenga, te mogen zeggen, dat onze fractie zich niet afzijdig heeft gehouden van haar verantwoor- delyke taak, noch in de personen van haar twee wethouders, noch in de personen der 'erige fractie-leden. Wat my zelf aangaat, oordeel ik, dat ik onder deze omstandigheden my niet kan uit leven, gelyk anders wellicht het geval zou kunnen zyn. Men versta my goed, ik leg niemand een bepaalden waardeeringsmaatstaf 1. Ook thans is er zeer, zeer nuttige arbeid te verrichten. Op myn wat meer gevorderden leeftyd moet men extra zuinig zyn op elk jaar, hetwelk geschonken wordt. En ik ge loof, dat ik thans voor my nuttiger arbeid zie op het nog lang niet ten volle ontgonnen terrein van de antirevolutionaire Pers. Een maal zal onder Gods gunst de zon achter de wolken vandaan komen, en het groote cultuur goed van de eigen Pers zal ongeschonden door deze moeilyke periode naar die toekomst moeten medegedra°en. Dit eischt thans, gezien de maatechappelyke moeilykheden voo persbedrijven, gezien de noodzakèlykheid voortdurende studie met het oog op allerlei principieéle en economische vraagstukken, welke onder een geheel ander licht naar 7 treden, den vollen persoon. De keuze tusschen de ééne taak e nd ere bracht mij na langdurige ovf ging tot het U in dit schrijven meegedeeld be- Gemakkelyk viel my deze keuze niet. Gedu rende drie perioden mocht ik onze Antirev lutionaire Party in den Raad van Rotterdam vertegenwoordigen. Ik acht dit een eere te waarover door mij niet licht valt te den ken. Wanneer ik hierover nadenk, treft my ook de ruimheid van hart en van grenzen onzer Party,-waardoor men my nooit verhin derd heeft, naar den aard myner persoonlyk- heid, welke nu eenmaal uitgaat naar zelfstan dig denken, in het openbare leven op te tre den. Wie onze Partij engheid en benepenheid yt, ziet niet in, hoe binnen den cirkel van onze beginselen ruimte bestaat voor onder scheiden opvatting en optreden, mits de drang des harten slechts uit°aat naar de erkenning der goddelyke souvereiniteit ook op het open bare terrein. Hierover vervult groote dank baarheid myn hart. Zoo mocht ik 17 jaar in den Raad de anti revolutionaire burgerij in haar onderlinge schakeeringen vertegenwoordigen. En ik hoop, dat het mij gegeven worde tot den laateten van deze zittingsperiode mijn plicht te En daarna, hij leven en welzyn, zal Pers nog iets meer van myn tijd mogen opeischen, want het raadslidmaatschap van Rotterdam is niet iets, om in verloren oogen- blikken even waar te nemen. Het werk van vertegenwoordigers in de openbare lichamen en het werk van onze Pers, het heeft elkaar aan te vullen. Zoo zal niemand in myn terugtreden van dit. eene terrein meenen te bespeuren een ietsje minder liefde tot beginselen en onze Party. In dezen by uitstek aren tijd voer ons antirevolutionaire volk, van zijn voormannen meerderen inplaats n één, twee mylen wenschen te gaan b het belang van ons land, zal de dubbele trouw ran eiker oprechten antirevolutionair vergoe ding moeten bieden voor de teleurstelling, welke ons aangrypt, wanneer wij letten op de verwarring, waarvan ook sommigen uit onzen kring het slachtoffer worden. Met de beste wenschen voor Uw arbeid en met party groeten, gaarne Uw dw, H. DIEMER, BIOGRAFIE-A. W. F. IDENBURG Naar wij.vernemen zal over eenige maan den in de reeks „fakkeldragers'', die uit gegeven wordt door de firma J. N. Voor hoeve te Dén Haag. een levensbeschrijving verschijnen van wijlen Z.Exc.'A. W. F. 1 den- burg, als Christen geteekend door diens dochter, mevrouw C. J. Middelberg—Iden- burg. Rede van Minister Slotemaker de Bruine Zaterdag heeft Minister Slotemaker de Bruine te Aalsmeer voor de Kamer- kringen Haarlem en Velsen der C. H. U. een rede gehouden over: „Politieke bezin ning"'. De Minister zeide 0. a. dat in de ver warring, op allerlei terrein veroorzaakt door de huidige crisis, bezinning dringend gebo den is. Gezocht dient te worden naar orga nische geleding, waardoor het gansche be drijfsleven minder moeilijk dan op dit oogenblik zich zal kunnen handhaven en zich hier en daar ontplooien. Helaas kan daarbij niet vergeten worden dat distributie van werkgele genheid en inkomen voorshands be- teökent distributie van het veel te weinige. Een andere taak van de Overheid is de inperking van de Overheidsuitgaven. Wan neer het bezuinigingsontwerp verschenen zal zijn, zullen velen achten dat er te wei nig wordt voorgesteld; vele anderen, dat er te veel wordt voorgesteld; vele anderen, dat het anders had moeten gebeuren. Maar dat de tering naar de nering moet worden ge zet, zal nauwelijks iemand ontkennen. En indien de regeering toont te weten wat zij wil, en dit ook met vaste hand te kunnen doorzetten, zal bet vertrouwen in breed e kringen van ons volk daardoor ongetwijfeld verstevigd worden. Zoolang het niet geluk de normale werk gelegenheid te herstellen, wordt uit moreele overwegingen ernstig beproefd niettemin het aantal werkloozen te verminderen. Hier komt in de eerste plaats in aanmerking de werkverruiming via het 60 millioen-plan. Men beoogt vooral werken aan te vatten, die de oecpnomische weerkracht van het volk verhoogen, maar ook bij dit fonds staat de gedachte op den voorgrond, dat de vloek van de werkloosheid van de arbei ders worde afgenomen. Tot heden werd voor dit doel ruim 20 millioen toegestaan. Het beteekent ongeveer 14 millioen ,loon dat kan worden verdiend, en het beteekent ze ker reeds 575.000 man-werk dagen. Op het gebied der werkverschaffing heb ben vooral ontginnningsmaatschappijen en gemeentebesturen voortreffelijk werk ver richt. Om de beteekenis te schatten is het belangwekkend op te merken, dat bij de werkverschaffingen, die van rijks wege worden gesubsidieerd, begin Januari 1Ö33 te werk gesteld waren 47.700, een jaar later 48.000 en bij het begin van dit jaar 58.000, een toene ming dus van 20 pet in één jaar. In het gansche land is dan ook een krachtig streven merkbaar om in deze lijn voort te gaan en wanneer men op dit oogenblik spreekt 'over de z.g. stop zetting vim den N.O.-polÖér, dan wil ik daar dit van zeggen, aldus de Mi nister, aan dat vraagstuk zijn tech nische, oeconomische en financieele kanten, die binnenkort wel openbaar behandeld zullen worden. Wat de moreele zijde betreft klaagt" men, dat de werkgelegenheid, die voor een paar duizend arbeiders ontstaan zou, niet wordt aangegrepen. Deze klacht wordt echter On dervangen, gelijk de zooeven gegeven cijfers reeds bewijzen, en ik ben op dit punt nog voortdurend werkzaam. Als een bijzonder heid noem ik een rijkscommissie in de pro vincie Gelderland, die nu ongeveer 1 y2 jaar werkt onder leiding van Gedeputeerden en die b.v. heeft bereikt, dat in de helft der Geldersche gemeenten niemand zonder werk is. Over de geheele provincie gezien, Minister Slotemaker de Bruine met inbegrip van Arnhem en Nyraegen, is 60 pet van alle in aanmerking komende ar beiders geplaatst Over de laatste periode van 15 maanden werd subsidie toegezegd voor werkverschaffingen, die 10.5 millio«n vergden, waarin 7.4 millioen arbeidsloon, hetgeen gelijk men ziet, een zeer gunstige verhouding is. Ik ben dankbaar, dat dezer dagen met medewerking van Gedeputeerden in Noord- Holland ook in die provincie een rijkscom missie zal tot stand komen. De jeugdige werkloozen. Over het lot der jeugdige werkloozen sprekende, verklaarde de Minister, dat er dit jaar in 80 a 100 gemeenten werkverschaf fingen voor de jeugd zullen zijn. Bovendien wordt er naar gestreefd, ook bij werkverrui mingsobjecten in verband met werkfonds of werkverschaffing, een deel. werk voor de jeugd te reserveeren. Plaatsing van intel- lectueelcn, zij het niet in grooten getale, wordt regelmatig met succes beproefd. Een nieuwe methode om kampen voor de jeugd in te richten zal dit jaar worden aangevat. Men bedoelt, dat met regelmatigen arbeid in het gewone arbeidstempo omtrent 40 uur per week oeconomisch waardevol werk wordt gedaan. „De Centrale", die op initia tief van den Raad van Nederlandsche Ker ken is opgericht, heeft haar plannen reeds ingediend; van Roomsch-Katholieke en mo derne zijde is dit eveneens geschied; van ueutrala zijde wordt hetzelfde voorbereid. Teneinde nog meer dan tot heden de systematische ontplooiing van al dit werk te bevorderen, heb ik het initiar tief genomen, aldus de Minister, tot omzetting van de Landelijke commis sie inzake de Jeugdwerkloosheid ur een breedere organisatie, waarvan ik zelf het voorzitterschap op mij zal nemen. In verband met dit een en ander is inzake de personeel-bezetting aan mijn departement het noodige verricht om zoowel voor -de voorberei ding als voor de uitvoering van dit jeugdwerk waarborgen te hebben, dat het deskundig geschiedt. En terwijl tot heden ruim 4 ton overheidsgeld werd besteed voor dit doel, laat het zich aanzien, dat in 1935 zeker het dubbele noodig zal zijn en ook wel ter beschikking gesteld zal kunnen worden. De spreker eindigt met als zijn overtui ging uit te spreken, dat wie de feiten, de taak en de daden met open oog aan schouwt, zal moeten erkennen, dat de da gen zwaar zijn, doch dat het licht niet ontbreekt, doordat immers inspanning, toe wijding en vastheid ons leiden mogen. Een volk, dat de dingen zóó ziet, zal ook in veelszins donkeren tijd den moed kunnen bewaren. En God moge ons sterken. Sir John Simon en Eden op Schiphol Op weg naar Berlijn Dé Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon is Zondagmorgen met een speciaal vliegtuig op doorreis naar Berlijn, waar hij tezamen met den Brit- schen lord-zegelbewaarder Eden, besprekin gen met de Duitsche Rijksregeering zal voe ren over den internationalen toestand in verband met het door Frankrijk en Enge land voorgestelde luchtpact en met bet be sluit der Duitsche regeering tot wederinvoer ring van den militairen dienstplicht, op Schiphol geland. Bijna tegelijkertijd arri veerde een tweede toestel van de Imperial Airways uit Parijs, met aan boord den Lord Privy Seal Eden, die daar Zaterdag bespre kingen met de Fransche regeering heeft ge- De Nederlandsche regeeriiig heeft de beide Engelsche ministers bij hun aankomst op Schiphol telegrafisch een goede reis Daar Berlijn gewenscht. Bij hun aankomst was aanwezig de heer Van Ede van der Pais, waarnemend direc teur van den Rijksluchtvaartdienst. BRAND IN EEN DROGISTERIJ Te Den Haag brak In den nacht van Zaterdag op Zoodag te ongeveer 5 uur brand uit in de drogisterij van J. v. d. B. in de Witte de With- straat Hier bleek brand te zijn ontstaan, doordat in een aan den winkel grenzende kamer, een rekje met waschgoed in aanraking was gekomen met de brandende kachel Vermoedelijk is het rekje om gevallen. Nadat eerst de motorspuit van de Prlnsenstraa' was uitgerukt, vólgde al spoedig de spuit van der Gevers Deynootweg, zulks in verband met het feit. dat de beide spuiten vao den ïyceumbrand. welke het dichtst bij stallen, nog niet teruggekeerd waren De brand viel. ondanks het groote alarm, oogal' mee. zoodat de blussching kon geschieden met 1 straal op een der beide motorspuiten en de kleine straal op de waterleiding. De achterkamer brandde geheel, de winkel voor een groot gedeelte. De eigenaar van den winkel, die met zijn vrouw en drie kinderen boven woont, heeft het huls tijdig kunnen verlaten, door met behulp van een ladder uit een der ramen aan de achterzijde te klii en op deze wijze ook vrouw eh kinderen in veilig heid te stellen. JEUGDIG GEBOEFTE Te Amsterdam werden 2 jongens va., jaar in een perceel aan de Haarlemmer Houtiuinen betrapt, welke woning zij door middel van een schen sleutel waren binnengedrongen. Toen de eigenaar, die onraad bespeurde, de trap afkwam, vluchtte het tweetal naar een tuin. ^ij trachtten via een ander huis de straat te bereiken, doch de bewoner hiervan wist ze vast te houden en aan de politie over te leveren. De jeugdige boef jes waren met een schroevendraaier bezig geweest de sleutelplaat van de brandkast te forceeren. „BEMINNELIJKE" HUISGENOOT De politie te Apeldoorn heeft gearres teerd een zekeren J. B., die zijn huisge noot H. in een woning aan het Spoorlaan- tje aldaar tengevolge van een twist met een bijl te lijf was gegaan en hem ver schillende verwondingen had toegebracht. H. is in het algemeene zi'kenhuis te Apel doorn verbonden. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bil. 1 Gister zijn, op hun doortocht naar Berlijn, da Engelsche ministers Sir John Simon en Eden, op Schiphol geland, waar zij eenige tijd vertoefden. BLz. 2 Hoover is een felle campagne begonnen tegen de „on-Amexikaansche" politiek van Roosevelt, De vice-gouverneur van de Belgische Nationale Bank, Van Zeeland, is tot kabinetsformateur be- Volgens het communiqué na de conferentie te Parijs uitgegeven, waren Laval, Eden en Suvlch het volkomen eens over de te voeren politiek. Besloten is op 11 April een nieuwe driemogend- hedenconferende te Stresa te houden. Blz. 3 Verschenen is het jaarverslag over 1934 van dc N.V. Nationale Levensverzekering Bank te Rotter dam en van de Eerste Rotter dam sche Mij. val) Verzekering tegen ongevallen. Schaakrubriek. Blz. 5 Binnenkort bestaat de Zending der Evang. Broe dergemeente in Suriname 200 jaar. Blz. 8 Ds. F. C. Meyster te Rotterdam herdenkt op 3 April zijn zilveren ambtsjubileum. Moord te Den Haag Dader gearresteerd Zondagavond to omstreeks elf uur is in het perceel Naaldwijkschestraat nummer 103 te Den Haag, een moord gepleegd op 't 23-jarige meisje W. v. O. Het meisje, dat omgang had met den ongeveer 24-jarigen monteur J. de G. werd, toen zij Zondagavond de deur van het huis opendeed, om den man binnen te laten, door dezen direct met ©eni scherp voorwerp aangevallen en zoo danig in de borst gewond, dat zy vrijwel onmiddellijk overleed. Toen de Eerste Hulpdienst ter plaatse arriveerde, kon men sleohts den dood constateeren. De dader vluchtte, doch werd spoedig door de politie aangehouden. Hij weigert inlichtingen to geven. Hij heeft ook zijn naam niet willen opgeven. De politie heeft evenwel aanwijzing den vermoedelijken dader te pakken te hebben. De commissaris van politie heeft de zaak in onderzoek. Als toevallige bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat enkele jaren geleden in hetzelfde perceel een vrouw, eveneens door een bezoeker, van het leven werd beroofd. In de buurt ontstond eenige beroering. Groepjes personen stonden het geval te be praten, waarbij ook het vorige misdrijf in herinnering werd teruggebracht. Brand in een Lyceum In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks drie uur is een felle uitslaande brand uitgebroken op de zolderverdieping (derde etage) van het gebouw van 't „Nieu we Ilaagsche Lyceum" aan de Grootherto- ginnelaan bij de Laan van Meerdervooit te Den Haag. De brand, waarvan de oorzaak tot heden onbekend is, werd met vele stralen van twee motorspuiten en met behulp van een slang, geleid over een ladderwagen, ge- bluscht. De zolderverdieping brandde ge heel uit: bovendien werd een op de tweede "erdieping gelegen vertrek door het vuur ernield. Behalve de brandschade is ook do waterschade groot, daar de brandweer tot vijf uur in den morgen een groote water massa op het perceel heeft moeten werpen. De nablussching duurde nog tot acht uur. Het perceel wordt bewoond dcor een con cierge, die echter toevallig dezen nacht af wezig was. Aanvaring op de Schelde De Noorsche stoomboot „Arfïnnjarl" die op weg was van Antwerpen naar Barcelona, is op de Westerschelde in aanvaring geweest met de zeelichter „Rupelnethe I", die gesleept werd door de Zweedsche sleepboot „Halger" en op weg was van Ostende naar Antwerpen. De „Rupelnethe" kreeg een gat van twee meter aan bakboordzijde en is te Vlissingen binnengebracht Twee leden der bemanning zyn lichtgewond. De „Arfinnjarl" ligt met lichte schade op de reede van Vlissingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1