Jlimurr ÖTourattt w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Kerknieuws. „EBERTO" Schoen abonntmentsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5433 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 23 MAART 1935 15e Jaargana atfoertentieprtpen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regelsf 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'h Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot i April a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lèctuuren gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmer king komend blad te boven, en in prijs er beneden. Abonné's op te geven aan de Administratie van NIEUWE LEI DSC HE COURANT Onjuiste veronderstelling Klein en principieel is niet hetzelfde Men kan volkomen overtuigd zijn van de schadelijke invloed welke de kleine politieke partijen op het behoor lijk functionneeren van het parlemen taire stelsel uitoefenen, zonder het middel dat minister de Wilde wilde aanwenden, acceptabel te vinden. Wij althans hebben er volle vrede mee, dat de Tweede Kamer het afwees; en de woordvoerder der S.G.P. had wel groo- telijks ongelijk, toen hij in de Kamer sprak van de hooggestemde lof, wel ke de anti-rev. pers aan dit wetsont werp toezwaaide. Hij deed goed zich wat beter op de hoogte te stellen. Maar het was van dezen afgevaar digde louter fantasie en kwaadspreke rij om zwart op wit in de Handelingen te laten drukken, dat de anti-rev. mi nister met dit voorstel kwam en juist het getal drie koos om zoodoende de S.G.P. uit de Kamer te weren, terwijl de communisten wél toegelaten wor den. „Het heeft er alles van weg, aldus deze spreker, dat wij om ons principi eel optreden de Kamer uit moeten. Dan zal men straks weer, zonder dat daartegen stemmen opgaan in de Ka mer. het monsterverbond der coalitie kunnen herstellen, waarbij ~3ê Roorr- scjien, aldoor verreweg de sterkste groep, de lakens zal kunnen uitdeelen" Hierover willen we een paar korte opmerkingen maken. De eerste is de herhaling, dat wij in tegenstelling met dezen spreker alleen van zijn zijde deze veronderstel ling hebben hooren maken. Trouwens, indien minister de Wilde dit vooze doel op 't oog had gehad, zou hij het getal vier hebben moeten kiezen. Immers, de S.G.P. zit nu met drie leden in de Ka mer ze beweert elke dag, dat ze groeit als kool, en zij mag en kan dus niet anders denken, dan dat zij straks met gemak drie keer de kiesdeeler haalt en dus behoort tot de partijen op wier aanwezigheid naar haar gevoelen de minister prijs stelt. Zij zal toch niet de vrees koesteren, dat zij heele maal geen crisis winst opstrijkt? Dan moet er op gewezen worden en dat is een goede noot speciaal voor de twee grootste partijen dat noc'. van Roomsch-Katholieke noen van so ciaal-democratische zijde het voorstel der regeering is toegejuicht. Integen deel, juist sprekers uit deze groepen kwamen er tegen op, dat de wijziging onbedoeld maar ongetwijfeld aan de grootste partijen een onver diende zetelwinst zou bezorgen. Zij wezen die af, en de heer Drees zei b.v, „Ik zou het bedenkelijk achten als de S.D.A.P. een talrijker vertegenwoorcii ging dan zij nu heeft, in de Tweede Kamer verkreeg, welke uitbreiding niet gegrond was op een reëele aan hang onder de bevolking". Neen, dit wetsontwerp werd niet in gediend om daarmee de principieele invloed van kleine partijen te breken. Het is integendeel gegrond op de prak tische en juiste overweging, dat er bij de meeste kleine partijen geen sprake is van principieele beteekenis. Zij leven eenvoudig van de negatie. Toen indertijd Groen van Prinsterer het anti-rev. vaandel ophief tegenover het liberalisme, verdedigde hij een po sitief programma, waarvoor plaais zou zijn, ook al ware er geen liberale partij geweest. Thans echter staat de zaak anders. Van nagenoeg niet één der oppositie- .partijtjes kan gezegd worden, dat zij een positief doel op zich zelf en in zich zelf heeft. Waren de anti-rev. en chr.-hist. partijen er niet, dan zou er geej S.G.P., H.G.S. en C.D.U. zijn. Zonder de R.-K. Staatspartij is een R.-K. de mocratische volkspartij ondenkbaar. Zij har ge ei aan als de horzel aan het paard; zij parasiteeren op de groote partijen, welke zij het bloed afzuigen; het is al negativisme, wat de klok van deze dissidenten slaat. Toen de evenredige vertegenwoordi ging werd ingevoerd, geschiedde dit mede op grond van de overweging, dat er in het land eenige mannen van hooge statuur en groote staatkundige allure zouden zijn, die tengevolge van het districtenstelsel en vanwege hun „politieke ligging" niet in het parle ment zouden komen, hoewel ze daar een voorname taak konden vervullen; maar niemand zal in ernst beweren, dat de praktijk dit resultaat heeft ge bracht. Doch daarom ook hopen en vertrou wen wij, dat ten aanzien van l)et euvel der kleine partijen de wal het schip wel zal keeren, al kon het nu voorgesla gen middel ons niet bekoren. In crisistijd, met vele losgeslagen be ginselen en vele stuurloos daarheen drijvende kiezers is veel mogelijk. Is zelfs denkbaar, dat politieke speculan ten en marktschreeuwers met waarde- looze spullen de oogen van duizenden verblinden en zoo tijdelijk aan het parlementaire stelsel ernstige scha de toebrengen. Dat is te betreuren. Doch juist de overtuiging, dat ten slotte het positieve beginsel zal triumfeeren over de hoi ie frase en louter afbrekende negativisme, geeft ons hoop, dat een mechanisch strijdmiddel overbodig zal blijken. Wie geestelijke vrijheid wil moet trouwens het risico op de koop toenemen. Dat de Kamer deed, wat mogelijk was: de volle kiesdeeler, benevens een waarborgsom eischen, verheugt ons. Het gedrang bij de stembus van kijkers, die toch geen koopers worden, zal nu zeker iets afnemen. N.S.B. en raadsverkiezingen Welke partijen op stemmen mogen hopen De N.S.B. stelt geen caudidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen. Tooh moeten ze ter stembus en hun stem uitbrengen, schrijft Volk en Vader land. (Waarom, zouden we vragen). Doch op wie zullen ze stemmen? Musse.it praat wat in en uit over terrorisme (I!) en advi seert, pardon, gebiedt aan zijn volgelingen of te wel onderhoorigen, om hun stem ui? te brengen op: Nat. Herstel, C.D.U., Veraart c.s., Kersten, Lingbeek, Plattelandersbond enz.; desnoods, als het niet anders kan op de Chr. Hist. Unie! .Deze partijen zijn tot heden het minst terroristisch tegén de N.S.B. opgetreden. 't Wordt interessant! Nieuwe handelsbesprekingen met Frankrijk Naai- ons ter oore komt, zal zeer binnen kort een Nederlandsche delegatie naar Pa rijs vertrekken om met de Fransche regee ring te onderhandelen over de regeling van de handelsbetrekkingen .tusschen beide landen. De werkloosheid in Amsterdam Is weer gestegen! Aan het eind der maand Januari stonden bij de Gemeente-Arbeidsbeurs te Amsterdam 59.162 werkzoekenden ingeschreven, waar van er 55.213 geheel en 756 gedeeltelijk werk loos waren. Bij vergelijking met het einde der vorige maand, toen het aantal werkloozen 53811 bedroeg, blijkt, dat dit aantal aan het einde der verslagmaand 1402 hooger was, terwijl vergeleken met het einde van dezelfde maand van het vorige jaar, toen 48787 werk loozen werden genoteerd, hun aantal 6-426 hooger is. De toeneming geldt bijna alle be drijfstakken. De exploitatie van de spoorlijn Devenler- Ommen zal met ingang van 15 Mei geheel dus zoowel voor reizigers- als voor het goe derenvervoer worden gestaakt. DE REIS DER K 18 Sedert 20 Maart is 'de K IS bij Tristan da Cunha aangekomen. Verbinding was oor spronkelijk niet mogelijk, ook niet aan de Oostzijde. Op 12 Maan werd verbinding ver kregen en mail afgegeven. De predikant is aan boord geweest. De bevolking was zeer opgetogen. DE BOUW VAN DE PRINSENDAM Werk voor Nederlandsche werven Acht millioen leening uit het Werkfonds; een millioen van Rotterdam Naar wij vernemen is thans in principe overeenstemming bereikt over de voorwaarden, welke het mogelijk zouden maken de Prinsen dam, het zusterschip van de Staten dam, in Nederland te bouwen. De totale kosten van het nieuwe schip zullen ongeveer elf millioen bedragen. Hiervan zal 8 millioen uit rijkswerkfonds worden geleend. Met het gemeentebestuur van Rotterdam zijn nog onderhandelingen gaande over een vorm van steunve.ieening aan do bouw. Het staat nog niet vast of die steun zal worden verleend in de vorm van een credietverleeriing tot een bedrag van één millioen, dan wel door een bijzondere overeenkomst tusschen de gemeente en de Holland Amerika-lijn. Een voorstel daartoe moet de Rotterdamsche gemeente raad nog heieiken. In Raadskringen zou men hoewel uiteraard niet onsympathiek staande tegen over de poging om den passagiersdienst van de H.A.L. te behouden en de werkge legenheid te verruimen toch de steun de: gemeente afhankelijk willen stellen van de zekerheid, dat ook Rotterdam zelf een behoorlijk aandeel krijgt van het werk. De werkverdeeling Het ligt n.l. in het voornemen den bouw van het schip over verschil lende werven te verdeelen. Wilton—Feijenoord zou als de werf, die daartoe het m>est geëigend is-, de romp van het schip bouwen, de R.IÏ.M. de neus en de Mij. De Schelde te Vliésingen de machines, terwijl de motoren elders in den lande zouden worderl vervaardigd. Vast staat omtrent de werkverdeeling echter nog niets. Ook andere scheepsbouw maatschappijen, zootils de fa P. Smit Jr en <en Amsterdamsche werf treden nog op als gegadigden voor het werk en uiteraard zal de regeering, die uit het werkfonds het grootste deel van het benoodigde crediet be schikbaar stelt, hierin ook nog *en woordje meespreken. In elk geval schijnt nu vast te staan, dat de „Prinsendam" een 100 Hollandseh schip zal worden. De Koningin naar de „Flora" De Kon.ng.o zal Maandag a s. niet het voorge nomen bezoek aan de bloemententoonstelling ..Flora" te Heemstede brengen. Dit bezoek zal op een nader te bepalen datum plaats hebben. Is ons onderwijs voldoende nationaal? Het Alg. Ned. Verbond wil het onderzoeken Het hoofdbestuur van het Algemeen Ne derland V&rbond heeft een commissie in het leven geroepen, aan welke is opgedragen te onderzoeken of het onderwijs in Neder land voldoende van een gezonden nationalen zin doortrokken is. Deze commissie, waarvan voorzitter is P;x>f. Dr Knapper t, is als volgt samen gesteld: G. P. J. van Alkemade,, Rotterdam, voor de Ver. van Leeraren bij het Chr. M. O.; Dr J. W. Berkelbach van den Sprenkel, Haarlem, voor het Gen. van Leeraren aan Ned. Gymn.; H. G. de Boer, Noordwijk-Bin- nen; M. de Bruin, Amsterdam; Dr M. de Haas, Tilburg; P. J. de Tanter, Alg. Voorz. van het Alg. Ned. Verbond: J. Lens, hcofd eener Chr. School, Den Haag; Dr C. J. A. Meerdink, Den Haag; Dr W. W. van der Meulen. oud-Weth. van Onderwijs, Den Haag; Prof. Dr J. VV. Muller, Leiden; J. N. Pattist, Den Haag; D Roessingh van Iter- son. Den Haag; Dr VV. J. Smit, gem. insp. van het onderw., Schiedam; J. van der Spek, directeur van de Chr. Kweekschool, Utrecht-; J. J. C. Starkenbrug, Voorburg; Pi'of. Dr A. E. H. Swaen, Amsterdam; P. Tazelaar. Schia dam; Dr A. de Vletter, Rector Kennemer Lyceum, Bloemendaal. Uit deze commissie zijn thans twee sub commissies gevormd, één voor het lager en één voor het middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Patrimonium in Zuid-Holland Viering 25jarig bestaan Patrimoniums Gewestelijke Organisatie „Zuid-Holland" hoopt Zaterdag 30 Maart a.s. in „De Eendracht" te Rotterdam haar 25- jarig beslaan te herdenken. De heer J. Hollander zal een openings woord spreken over „De kracht der zwakken", de feestrede wordt gehouden door den heer C. Stneenk. De bijeenkomst zal worden opgeluisterd door zang en muziek NED. JEUGDHERBERG-CENTRALE Conferentie voor onderwijzers De Nederlandsche Jeugdherberg Centrale organiseert op 30 Maart a.s. in de Jeugd herberg te Petten een conferentie voor on derwijzers en onderwijzeressen uit de in specties Alkmaar en Den Helder otn in on derwijskringen meer bekendheid te geven aan de jeugdherbergen, welke het maken van meerdaagsehe schoolreizen de laatste jaren zeer vergemakkelijkt hebben. Dr. A. F. PHILIPS ONTVANGT EERE-PLAQUF.TTE De afd. Electro te.- het Kon. In stituut voor Ingenieurs "in Dr. A. F. Philips de Dr. Ir. de Uïou. r.uijueUe uitge reikt STAAK NU DE STRIJD Open brief aan Prof. Taverne Er zijn nog belangrijker dingen te doen De voorzitter van de Vereen. „Spelling- vrede Mr. Dr. E. W. Catz, heeft aan P:ol. Taverne, voorzitter van de „Vereen, voor Orde en Eenheid in de Schrijftaal" een open brief gericht, nu de motie-De Savornin Lob man in de Eerste Kamer geen meerderheid heelt kunnen vinden. De vraag wordt ge steld ot de strijd tegen de nieuwe schrijf wijze niet moet worden gestaakt. „De Eer ste Kamer heelt", aldus de open brief, „ten aanzien van het spellingvraagstuk, als een soort „cassatierechter", veel gevoeld voor de „middelen", waarmede tegenstanders van de moderne spelling tegen een, voor hen ongunstige, beslissing zijn opgekomen. Die middelen evenwel bij nade- inzien staats rechtelijk niet gegrond geacht en uiteinde lijk, met 23 tegen 17 stemmen, het beroep in cassatie verworpen". „Daarmede is de zaak geloof mij niet alleen staatsrechtelijk volkomen uit. Van bijzondere rechtsmiddelen ik noem bijvoorbeeld: „revisie' (van de spelling) of een gratie-verzoek, tot het Kabinet te richten zult gij u wel niets voorstellen. Is der halve het oogenblik niet aangebroken om in ander opzicht aandacht te schenken aan de Nederlandsche taal, dat zoo machtig sym bool van onze v.olkseonheid? Verbindt ons niet, wellicht op schier alle punten, een bijzondere liefde voor die taal? Daar vait, zoowel ten aanzien- van spreek- als schrijf taal, nog buitengewoon veel nuttige arbeid te verrichten ik mocht persoonlijk dezei dagen in het parlement overeenkomstige klanken beluisteren en daé.r betreft het aangelegenheden van een uitzonderlijk ge wicht. Waarbij de kwestie, hoe men letters op Vereenvoudigde wijze in woorden groe peert dus: moderner spelt uit een oog punt van algemeen belang ver op de ach tergrond blijft. „Nog een ulere materie gaat mij in dit verband ter üa"te. .luist in dit tijdsgewricht vervullen ons dagelijks, om een oplossing vragende, ongewone problemen. Van stoffe lijke en onstoffelijke aard, met een natio nale en internationale inslag. Doen wij allen niet veel beter door, naast onze liefde voor de Nederlandsche taal, over de geheele linie, onzé aandacht, te bepalen op die éroote vraagstukken en in hei belang van het Nederlandsche volk elkander de hand te reiken? Nu elke strijd tegen de nieuwe spelling vergeefsch zal blijken: „eenheid en orde" elders te verwezenlijken? Waar zij brood-noodig is Telegram aan de Minister Door het hoofd eener school te B 1 e s- kensgraaf is aan de Minister het vol gende teleg"am gezonden: „Onderwijs door invoering nieuwe spel ling veel aangenamer geworden. Meer tijd voor stijloefening, veel minder straf voor foute woorden. Eerbiedig dank van perso neel en leerlingen". Prov. Statenverkiezingen De lijstnummers in Friesland Ten stadhuize te Leeuwarden is de nummering der lijsten voor de verkie zing voor de Prov. Staten van Fries land vastgesteld. Deze is als volgt: 1, Vrijz. Dem. Partij; 2. Staatk. Geref. Partij; 3. Kath. Dem. Partij; 4. S.D.A.P; 5. Chr. Dem. Unie; 6. Herv. Geref. Staatspartij; 7. R.K. Staatspartij; 8. Comm. Partij; 9. Rev. Soc. Arb. Partij; 10. Vrijheidsbond; 11. A. R. PARTIJ; 12. Nat, Soc. Bew.; 13. Chr. Hist. Unie. Het conflict in de meubelindustrie Te 's-Gravenhage had onder leiding van den Rijksbemiddelaar, mr. de Vries, op nieuw een bespreking plaats tusschen par tijen, betrokken bij het dreigend conflict in de meubelindustrie in Nederland. Teneinde te komen tot een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst waren stakin gen aangekondigd bij de firma's Pander en Mutters te Den Haag en bij de Stoomhout- draaierij en meubelfabriek te Wageningen ofschoon aan deze fabrieken nog geen loonsverlaging was ingevoerd. Na langdurig beraadslagen heeft de rijks bemiddelaar het voorstel gedaan tot 'een loonsverlaging van 6 pet. over de geheeie lijn, waarvan beide partijen verklaard heb ben, dat zij hot in haar organisaties zou den verdedigen. Aangezien de besprekingen in deze orga nisaties niet meer in deze week zouden kunnen plaats vinden, heeft de Rijksbemui delaar partijen verzocht, om alle werksta kingen en alle loonsverlaging nog een week uit te stellen, hetgeen partijen heb ben toegezegd. Er schijnt dus een redelijk* kans te bestaan dat dreigende werkstakin gen zullen worden voorkomen en dat ie oude collectieve arbeidsovereenkomst weer voor een jaar zal worden aangegaan, doch met 6 pet. lagere loonen. DIRECTIE DER STAATSMIJNEN Bij Kon. Besluit is aan dr. J. C .F. B u n g e •e Heerlen met ingang van 1 April 1935 op zijii verzoek eervol ontslag verleend als di recteur van de staatsmijnen in Limburg. Fa. B. v. d. BOSCH - Veenendaal Avondmaalserviezen in zilver en tin. Vraagt prospectus GEREF. KERKEN Tweetal: Te Kollumerpomp, cand. H. R. Groeneveld te Groningen en cand. H. Hazenberg cc Zuidhorn. Beroepen: T. Kollumerpomp, cand H. Ha zenberg te Zuidhorn. Aangenomen: Naar Rijswijk (Z.H.)H. Pestman te Grijpskerke (Z.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Drachten, D. Biesina te Dro- geham. NED. HERV. KERK Drietal: Te Wemeldinge, A de Bruyn te Hooge Zwaluwe, M. Bons te Colijnsplaat en J yan Kuiken te Uuhuizermeeden. Beroepen: Te Oostcapelle (toez), Ph. Peter te Rijnsburg. NAAR DA VOS Ds. L. Oranje. Geref. predikant te Gronin gen hoopt van 10 tot en met 20 April op uitnoo diging van het Davos-Comité werkzaam te zijn voor de geestelijke verzorging van de verpleegden Nederl. Lausannecomité opgericht Donderdagmiddag j.l. is in het gebouw der Synode van de Nederl. Hervormde kerk te Den Haag het Nederlandsch Lausa comité opgericht Aanwezig waren var Raad van Ned kerken voor practische Christen dom en van de afdeeling Nederland van den We reldbond der kerken de voorzitter, minisier prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine en prof. dr. F M Th. Böhl en de secretarissen ds. J. A. Kwint en dr C. Wissing De eerstgenoemde presideerde de vergadering Het comité, waarin door verschil lende kerken vertegenwoordigers waren benoemd werd door prof. dr. R. Sloieraaker de Bruine geïnstalleerd met een toespraak, waarin hij zijn groote blijdschap over uitsprak, dat nu ook derde tak van de Oecumenische beweging naast ..Stockholm" en de Wereldbond der kerken in Ne derland aanwezig is en oieis'meer de organisatie van deze drie in een Oecumenische Raad v; Kerken in Nederland in den weg staat. Tot voc zitter van het Lausannecomité werd gekozen prol dr. W. Aalders en tot secretaris prol. A. Rinkel De tweede afc»evaardigde der Ned. Her vormde kerk in het com-té prof. dr. Th. L. Hait- iema te Groningen was verhinderd aanwezig zijn: de benoeming van den vertegenwoordiger v de Hersield Evang. Luthersche kerk is in Mei te verwachten. Naar men ons mededeelt zal de oprichting v den Oecumenisch en Raad van Kerken in Neder land op Vrijdag 10 Mei as. te Utrecht plaats hebben Hiermee zal dan ook de concentratie dei oecumenische beweging in Nederiand haar beslag „De Reformatie" Wijziging van de redactie In verband met de publicatie van een bericht (bedoeld is het bericht van het persbureau Vaz Dias dat wij gisteren hbben gegeven Red over bovengenoemde aangelegenheid, verzoekt prof. dr K. Schilder te Kampen ons het volgende te publiceeren: Het gepubliceerde bericht omtrent ..De Refor matie" is af te wijzen, (en eerste wegens tenden tieuze opstelling, ten tweede wegens onjuiste mede deelingen en (en derde wegens onbescheidenheid doordat het een publicatie doet, die alleen mocht worden gedaan na gemeenschappelijke vaststelling van de drie redacteuren van „De Reformatie" den uitgever. KERKORGELS Op Vrijdagavond j.l werd in het Gebouw Thabor der Ned. Herv. Gem. te Oosterbeek het nieuwe orgel in gebruik genomen. Na de overdracht vao het orgel door de orgel commissie aan den Kerkeraad, werd het orgel be speeld door den heer De Graaf, organist der Groote Kerk te Oosterbeek. waarbij de prima kwa liteit van het orgel duidelijk lol uiting kwam. Het orgel werd gebouwd door de fa. Valckx v. Kouteren Co te Rotterdam. Het heeft 8 spre kende stemmen, voorts alle moderne hulpregisters van koppelingen en combinatieknopjes. Het orgelfront, uitgevoerd in moderne stijl, werd entworpen door den heer J. C. M e u w s architect te Oosterbeek. NIEUWE KERK TE NIEUWE ND AM Onder groote belangstelling is Donderdagavond de nieuwe Geref kerk van Nieuwendam ingebruik genomen. Voorganger daarbij was de pastor-1 Ds M. B o u w m a n. die na koorzang sprak over Joh. 17 17. Namens de classis Zaandam sprak Ds. A. Schweitzer, als oud-pred. van Nieuwendam Ds. S. J. Popma. namens de jeugdvereenigingen de heer G. van Vliet en namens de Geref. kerk v Holysloot Ds. S. J Dokter. Architect van het fraaie kerkgebouw, dat di avond door schijnwerpers belicht was, is de heer DE GEREFORMEERDE WERELDBOND De continentale groep van den Gerefor meerden Wereldbond, welke eens in dc vier jaar samenkomt de vorige keer te Belfast zal dit jaar in de nabijheid van Praag in Tsjecho-Slowakije van 3 tot 8 Sept. samenkomen. CE MOET VERTROUWEN kunnen stellen in een zaak voor TOGA'S en AMBTSKLEEDING Onze naam en langjarige ervaring garandeeren prima stoffen en af werking. Vraagt eens inlichtingen G. J. RHEBERGEN v.h. JULIUS HUF Keizersgracht 433. Amsterdam(C) de ideale steunschoen met Sponsrubber -voorvoetkussen Octrooi 20075. Fabrikante Fa.Wed.J.P. VAN BOMMEL Moergestel Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Bh. t Thans is in principe overeenstemming bereikt over de bouw van de „Prinsendam", het zuster* achip van de „Statendam". Dc voorzitter van de Vereen. „Spellingvrede" heeft aan Prof. Taverne een open brief gericht, waarin hij uitnoodigt thans de strijd over de spel* ling te staken. Biz. 2 De Belgische kabinetscrisis Theunis informeert, in opdracht van den K< ning, naar de mogelijkheid van een nationaal kabinet. Von Neurath over het aanstaand bezoek van de Engelsche ministers. Verklaring van Laval in dc Kamer over de buitenlandsche politiek. Italië verklaart zich thans bereid het geschil met Abessynië aan arbitrage te onderwerpen. Overleden is Dr. Otto Lanz, hoogleeraar in do heelkunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Biz. 3 N.V. Wilton-FiLnoord in 1934. Het afgeloopen boekjaar zonder verlies afgesloten. De ontvangsten van de Nederlandsche Spoor* wegen zijn in de beide eerste maanden van 1935 opnieuw met f 2y2 millioen gedaald. Biz. 5 Dc jaarvergadering te Utrecht van de Veiling* vereeni gingen. Biz. 9 De Tv.-eede Kamer heeft gisteren de wijziging van dc Kieswet afgehandeld. Daarna is de begroo* ting van het Zui der zeefonds aan de orde gekomen, waarbij vooral de stopzetting van de Noordooste lijke inpoldering is ter sprake gebracht. Kerk en Staat in Duitschland Over de houding der Geheime Staatspolitie op de Zondagen 10 en 17 Maart t.o.v. talrijke predi kanten is men blijkens een mededeeling van den Berlijnschen corresp, der Daily Telegraph lang niet algemeen gesticht. De arrestaties zijn. aldus de correspondent en blijven geheel voor de verantwoor dehjkheid van haar bevelhebber Himmler. die met dc ..heidensche" Duitsche geloofsbeweging sym pathiseert en aan den ke.kstrijd met geweld een einde wil maken. Zijn optreden van j.l. Zondag zal hem echter veel last bezorgen, want hij heeft er heel wat invloedrijke menschen mee tegen zich in het harnas gejaagd. Van Blomberg, de rijksweerminister bijv. is erg boos omdat op den dag van de helde h- vereering geen predikant beschik baar bleek voor de godsdienstige plechtigheden in tal van Pruisische garnizoenen. Dr Müllér, de rijksbisschap, was volstrekt onkundig van de arrestaties. Toen hij er van hoorde, heeft hij zich tot de geheime politie ge wend, die hem vrij onhoffelijk moet hebben geant woord. dat zij hem geen opheldering had te geven. Ingrijpen van den Staat Intusschen heeft Minister Frick bisschop Ma- rahrens. dr. Niemöller en dr. Jacobi. de drie hoofd leiders van de belijcenisbeweging ontvangen. Hij deelde hun mede dat de staat eerlang zal ingrijpen in hei kerkelijk conflict. Naar verluidt zal. ter be slechting daarvan, dr. Stuckart, staatssecretaris bij het rijksministerie van binnerilandsche zaken, wor den benoemd tot rijkscommissaris van de evange lische kerk. GEREF. BOND Gelijk reeds kort gemeld is, houdt de Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk zijn jaarvergadering op 4 April te Utrecht in het gebouw voor K. en W. De morgenvergadering vangt te 11 uur aan. is ook toegankelijk voor niet-leden en heeft als spreker Prof. Dr. J. Severijn, met tiet onderwerp „Geestelijke Vrijheid". In de mid dagvergadering (alleen voor leden) komt o.ni aan de orde een voorstel van de Evang. Commissie om te komen tot de oprichting van een Bond voor Evang. werk op Herv. (Geref.) grondslag. Als bestuurslid treden periodiek af de heeren L. F. Duymaer van Twist, J. L. Verbeek Wolthuys en J. J. Tim mer. KERKBOUW TE LISSE De bouwcommissie der Geref. Gemeente te Lisse. heeft architect A. F. Fr e sen te Wagenin gen opdracht gegeven de aanhangige piannen vooi den bouw van een kerk met duizend ziipiaatsen, vergaderzaal en kosterswoning uit te werken. ACCOUNTANTSKANTOOR 'WIELENGA ;j ALLE BELASTINGZAKEN Tel.; R'dtuu 15600, Den Haag 71647-1 eu 391Z3S

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1