aëü ASPIRIN DINSDAG 19 MAART 1935 Schadelijke overdrijving In de crisiscritiek der S.G.P. Wat minister Steenberghe vertelde Wanneer de leider der Staatk. Gercf. Partij in de kring der zijnen ©en openings rede begint met te zeggen, dat de beschul diging van Gods Woord in Hosea 4 12a „ons allen raakt en ons persoonlijk geldt"; doch vlak daarna enkel boosheid en plichts verzaking bij mede-Christenen „ontdekt" en in onbeheerschte taal hekelt; dan doen wij er het zwijgen toe en moet hijzelf dat voor zijn God verantwoorden. Wanneer Ds. Kei-sten cntiseert de A.K. en Chr. Ilist, burgemeesters, die „zich gaar ne leenden tot de droeve taak de stern- hureaux in het Saargebied te leiden dan is dat zijn recht, al mag men ernstig vra- «en of het een zondig mensch toekomt daarop te laten volgen: „Dat zijn nu de menschen, die ons volk no6 f*urv'®n ken van eeuwige beginselen! Zij zelf achten 'die beginselen voor een rotte kool. Wanneer echter de lieer Kersten in t al gemeen vooral van de A.R.P. zegt: „Begin selen tellen niet meer. Die zijn verkwan seld. Met Roomschen, Liberalen en Vrijz. Democraten is een regeermg samengesteld. Van beginselen mag niet meer gerept. Van krachtig bestuur van noodzakelijke reorganisatie bhjkt niets ook niet het allerminste. Partijpolitiek wordt gevoerd. Eigen belang gediend;dan vraagt iedereen naar bewijzen voor deze zware be schuldigingen. De heer Kersten meende deze te geven, eerst in zijn brochure „Zijn hout en zijn stok" (openingsrede op 7 Febr.), daarna met letterlijke aanhalingen uit deze bro chure, dus met volledige handhaving, rui in een maand later op 11 Maart in de Tweede Kamer. En het was waarlijk geen wonder, dat geïnformeerd werd bij de Regeering, wat er van de vele beschuldigingen waar 1SVoorzoover ze op zijn terrein lagen, heeft minister Steenberghe daarop duidelijk ge antwoord. Mishandeling van vee. Eerat was door den heer Amelink ge vraagd, of het juist is, wat in de brochure Kersten op bid. 7 beweerd is: „Hoe is met varkens en biggen gehandeld? Gruwelijk is omgegaan met het vee. Hoogdragende koeien zijn afgemaakt. In de wei geboren kalveren zijn doodgetrapt-" Hierop antwoordde de minister: „Er zijn geen runderen in de wei geweest". Bij de opstal ling is geen sprake van mishande ling, laat staan van dergelijke doodtrap ping geweest. Voorts waren er strenge voor waarden. „Of die voorschriften zijn nageleefd, is zeer nauwkeurig door de controleurs der Ned. Veehouderijcentrale, wier aantal, ra verband met die overname van het vee, Indertijd sterk is uitgebreid, nagegaan cn er zijn tot nu toe geen overtredingen geconstateerd. Voor zoover de Ned." Veehouderij cen trale bekend, hebben bedoelde runderen ook in dezen tijd niet gekalfd, aangezien het verboden was om hoogdrachtige run deren in te leveren. Ten slotte heeft over deze kwestie een bespreking plaats gehad met de Ned. Vereeniging voor bescherming van ren, welke vereeniging juist over de re geling, zooals die nu gemaakt is, gezegd heeft, dat zij geen bezwaren meer had In de tweede plaats was gevraagd of het waar is, wat in de brochure-Kersten (bid. beweerd werd: „Millioenen blikken vleesch s bedorven". Minister Steenberghe antwoordde hierop: Van 4 December 1933 tot 24 September 1934 zijn in totaal aan de gemeentebestu ren geleverd 9.861.219 bussen en hiervan zijn 12.318 door de Centrale niet geschikt geacht voor de consumptie, hoewel niet al deze bussen door de keuringsdiensten zijn afgekeurd. De Centrale is n.l. bui tengewoon voorzichtig met de kwaliteit van de bussen, zoodat er eerder te veel dan te weinig worden afgekeurd. Dit be- teekent dus niet, dat er millioenen bu&- sen vernietigd zouden zijn. Het aantal vernietigde bussen bedroeg dus niet meer dan l1/:» per 1000. Dit percentage is in de latere maanden nog belangrijk minder geworden. Bij duizenden tegelijk verbrand? ïn de derde plaats werd gevraagd of het waar is, wat de heer Kei-sten schreef en zei: „Bij duizenden tegelijk werden de bus sen vleesch verbrand". Daarop luidde het antwoord: Het spijt mij, dat de heer Kersten niet bij heeft gezegd onder welke om standigheden de brand heeft plaats ee- had. Er zijn n.l. 1600 bussen beschadigd bij den brand in een pakhuis in Rotter dam. Deze zijn op de normale wijze door de assurantiemaatschappij vergoed. Nog steeds op dezelfde bladzijde leest m> n de brochure-Kersten: „Het volk toont zijn afkeer van het handelen der Regeering. Niettegenstaande bij velen geen vleesch of vet meer op tafel komt, weigeren zij het regeeringsvleesch". Daarop luidde het antwoord: Ook in dit geval heeft de Regeering geen onwaarheid gesproken. Ik heb vóór mij de cijfers van de laatste weken, waarop de Memorie van Antwoord be trekking heeft Ik zie, dat in de vier we ken van December, toen de nieuwe blik ken, de gehaktblikken, er nog niet wa ren. verzonden ziin naar de velschillen de gemeentebesturen ik rond de g tallen af tot duizenden 338.000, 314.000, 390.000, 2.-V6.000 stuks, en vervolgens van 1 Januari af de volgende tien weken resp. 339.000, 339.000. 412.000 plus nu komt het gehakt er bij 106.000 blikken gehakt, verder 400.000 plus 139.000, 397.000 plus 1X1.000, 354.000 plus 194.000, 410.000 plus 109.000, 372.000 plus 86.000, 414.000 plus 106.060 en 357.000 pips 91.000 stuks. Ik geloof, dat, zooals gewoonlijk, de Regeering weer aan den bescheiden kant is gebleven, toen zij zei, dat meer dan 300.000 blikken vleesch per week zijn verkocht. „Op schandelijke wijze geknoeid" Vlak op de vorige beschuldiging volgt in d© brochure>-Kersten: „Op schandelijke wijze is geknoed. Enkele personen zijn rijk ge- orden van de afslachting van vee en var kens. ten nadeelo der boeren en der ge- hecle bevolking." Het antwoord luidt: Er is destijds een publicatie geweest door een organisatie, die meedeelde, dat er vóórwetenschap zou zijn geweest, en dat van die vóórwetenschap misbruik zou ziju gemaakt. Ik heb dit geval on middellijk onderzocht en het gunstige resultaat van dat onderzoek heb ik uit voerig in de geheelc Nederlandsche pers meegedeeld; bij dergelijke aantijgingen helpt dat blijkbaar ook niet, maar ik stel er prijs op, nogmaals te verklaren, dat de eonige aanwijzing, die ik gekre gen heb, 11a grondig onderzoek gebleken is niet juist geweest te zijn en dat het resultaat van het onderzoek volledig is gepubliceerd. Gewetensbezwaren. Vervolgens werd hoog op gegev gewetensbezwaren: „Vele varkenshouders; zijn van hun varkens beroofd; het vee boeren is van de stallen weggehaald; beurd verklaard; onschuldige boeren zijn oroordeeldbeboet; in de gevange worpen. „Gedagvaard en veroor deeld en in de gevangenis geworpen zijn zij, rlie om der consciëntie wil, zich niet mochten onderwerpen aan menschelijke prordeningen, die tegen Gods ordinantiën ingaan." Uit het breedvoerige antwoord van den minister citeeren we: Voordat de heer Korsten hiervoor bij mij is geweest, heb ik een algemeene re geling ontworpen, waarbij aan degenen, die werkelijk gewetensbezwaren hebben, wordt tc gemoet gekomen. Deze perso nen worden allen gehoord en van geval tot geval wordt nagegaan, of wij inder daad met echte gewetensbezwaren te doen hebben. Nu dit agitatiemiddel is verdwenen, nu duidelijk is, dat de Re geering den werkelijk gewetensbezwaar den niet hun, die ten slotte niet an ders dan opruiers zijn wil te gemoet komen, moet het natuurlijk gevonden worden in de wijze, waarop het onder- zoek plaats heeft. Maar zelfs het bezwaar hiertegen is niet waar. Persoonlijk heb ben we de gewetensbezwaarden bezocht, met uitzondering van hen, die in Barno- veld en omgeving wonen, aangezien men ten aanzien van deze categorie van een groote agitatie kon spreken; deze laatste personen zijn dus verzocht naar den Haag te komen. Wij hebben echter o. in Almelo 14 gevallen onderzocht, in Rhenen 15, in Putten deze week 32. De menschen behoeven dus in het algemeen niet naar den Haag te reizen; zij wor den in eigen omgeving gehoord. Het oude vrouwtje. De brochure vertelt ook, „dat een land bouwer is vervolgd, omdat hij een armë vrouw, die in weken geen aardappels had gegeten, toestond de achtergebleven aard appelen van zijn akker te rooien". Daarop antwoordde de minister: Zoodra dat bericht in de pers is ver schenen,, heb ik onmiddellijk bij de pers geïnformeerd, waar dat geval zich hebben voorgedaan. Mij is de streek toen aangegeven. Ik heb al mijn ambtenaren in die streek tè werk gesteld en informa ties laten inwinnen bij de gewone poli tie, bij de gemeentepolitie, bij de burge meesters zelf en bij de betreffende ambtenaren, en mij is gebleken, dat dit geheele verhaal eenvoudig pure fantasie- is. Dat vrouwtje heeft nooit bestaan. Hét resultaat van mijn onderzoek is - uitvoe rig in alle bladen gepubliceerd. Dat neemt niet weg. dat in de brochure den heer Kersten dit verhaal weer naar voren wordt gebracht. Het zou mij niet verwonderen, wanneer na eenigen tijd via een of ander buitenlandse!» pers orgaan deze geschiedenis nog eens in onze couranten terecht zou komen. Na al deze rectificaties deelde de minis ter nog mee, dat de heer Kersten eenmaal op zijn departement was geweest o gewetensbezwaren te spreken. Toen was ér echter reeds een regeling getroffen. Ten aanzien van alle andere punten, al dus de minister, heeft de heer Kersten zich' noch met mij, noch met iemand van mijn departement in verbinding gesteld. Gen. Kamenos, aanvoerder der revolutionaire troepen en overste Bakarschis rechtsmelden zieh bij de Bul- gaarsche grens wacht. UIT MOSKOU Botwinnik heeft van het commissariaat der zware industrie een auto ten geschenke ont vangen als erkenning zoowel van zyn goede resultaten ate student aan de technische hoo- geschool als van zijn prestaties als schaakspe- ler. Flohr heeft een byzonderen prys gekregen <ms buitenlander, die het beste resultaat be haalde tegen de Sowjet-meesters, terwijl Ra- gosin den prijs verwierf, beschikbaar gesteld voor den Rus, die het beste resultaat tegen de buitenlanders behaalde. Beide pry zen waren uitgeloofd door het dagblad Iswestia. Lasker heeft simultaan gespeeld tegen ploeg van 25 schooljongens. De seance duurde 4 uur. Lasker won 14 partijen, speelde gelijk en verloor er 6. De scholieren spelen m Rusland blijkbaar beter schaak dan de vol wassenen in andere landen. Onze nabeschouwing opgenomen m ore blad m gisteravond werd geschreven, vóórdat het resultaat van de afgebroken party Kan Stahlberg bekend was. Zoowel in de slot- tabel als in het in die nabeschouwing opge- 1 staatje, dient derhalve bedoelde uit slag nog te worden by geboekt. AANBESTEDINGEN Het Prov. Bestuur van Zuid-Holland heeft aanbesteed het maken van de onder bouwen van twee hefbruggen met een ge deelte van de opritten, benevens het verrui men van de Gouwe met bijkomende ken, een en ander onder de gemeenten Wad* dinxveen en Boskoop. Laagste inschiijfster volgens bestek letter C was de N.V. De Kon- dor te Amsterdam voor f272.000 en volgens bestek letter A II de N.V. Bato te Den Haag voor f259.200. Verder is aanbesteed het onderhoud de werken, behoorende tot. het Jaagpad langs den Rijn, gedurende de jaren 1935 en 1936. Laagste inschrijver was J. Pijl te Zuid- land voor f 46.780. WOENSDAG 20 MAART HUIZEN 301 M. - NCRV-uitzending. Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl 10 30 Morgendienst olv Ds J Snoey. 11.00 Ensemble Van der Horst. 1.00 Gram.pl. 11.15 Zang door C. Bijster (sopraan). A. d. vleugel. E. v Eden I. d. pauze: Gram.pl. 2X)0 Gram.- platen. 3.00 Chr. Lectuur. 3.30—3.45 Gram.pl 4.00 Orgelspel S. P. Visser. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 A J- da Costa: Kinderbescherming. 730 S. v. Ottcrioo: Warm te en techniek. 8.00 Vaz Dias. 8 05 Gram pl. 8.20 Grcoinger Orkestvereenigiog olv. K. Kui ler mmv. Marcel Dupré (orgel). Om 8.55 Ar cheologische cursus door Dr. J Hoek. 10.05 Vaz Dias. 10.10—1130 Gram.muziek, HILVERSUM 1875 M. VARA-ui(zending. 10.00 v.m. VPRO. S.00 Orgelsjpel J. Jong. 8 30 Gram.pl. 9 30 P. J. Kers: Ouze Keuken 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb i. d. continu bedrijven. De Notenkrakers o.l.v. D W;ns. F Walis en z' orkest, VARA-tooneel en C Steyn (orgel), -.00 De Flierefluiters od.v. E. Walis. 12.45 'izzprogramma (gram.pl.). 1 VARA-orkest oiv H. de Groot 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Kniples, 3.00 Voor de kinderen. 530 J. Huy (saxefocu) en R. Schoute (piano) 5 45 Jazzconcert. 6.00 Sportuitzending. Strijkorkest olv P. Tiggers. Mjd.v. solisten. 6.50 C. Poustochkine: Het karakter der Jazz muziek 7.20 Voor het Platteland 8.00 Herfi; SOS-Bcr. 8.03 Mellc Weersma and his Red, White and Blue Aces mmv. Ann Roycc (zang). 8.30 Zang LHze de Haas (sopraan). 8.50 Uit Londen: Concert (Zie Droitwich). 1 10 00 Vaz Dias en Vara-Varia 10.15 Repor tage der Bokswedstr. Adam—Luxemburg. 1030 „Kunst als Massa-artikel", spel van B. v, Dcilen mmv. het Vara-tooneel. 11.10 Orvi- tropia olv J. v. d. Horst mmv. E. Philips® (zang). 1135-12.00 Gram.pl. r~'TWICH 1500 M. 10.35-10 50 Morgen wijding. 11.20 Gram pl. 1..50 Fransche lea 12.05 OrgckDel Q. MacLean. 12.50 Ch. Man ning's orkest. 1.50 Orgelconcert G. Thalbep- Ball. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Cïuser'e. 335 Sted. orkest Bournemouth olv. R. Austin mmv, H Samuel (piano). 5.05 Het MacArthur kwin tet. 535 Het BBC-Dansorkest olv. H. Hall, 6.20 Bei icnten 6.50 cn /.05 Lezing. 7.25 G n» eert (sopraan-2 violen en sembalo). 7 5C Re ginald King's orkest. 835 Concert-Inleiding. 8.50 BBC-Symphonte-orkest olv. Adr. BoulÉ mmv. M, Blyth (sopraan) en J. Heifets (viool) 9.55 Bericntcn 10.10 Vervolg concert. 11.00 Declamatie. 11.20—12.20 Roy Fox e;t zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8 20 Gram.pl. 12.35 Symphomecoccert olv Touche. 8.20 Zang door M. Simon. 8 50 Zie Droitwich» 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Strijk orkest olv. Andersen. 1.301.50 Zaag cn piano. 2.20 Concert uit Rest. „Wivex". 4 20— 4.50 Gram.pl. 7.20 Mozartconcert olv. Mahlv. 8.40 Fall-Lehar-:oncert. 9 35 Zang en ;r.ir,o. 950 Italiaansche muziek olv. Mahler. 10-20 11.50 Muziek KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 635 Blaas- concert. 11.20 Willi Wende en zijn orkest 12.35 OmroeDkoor en -orkest mmv. solisten olv Kühn. 3.20 Omroepkleinorkest olv Eyiöidt. 5.10 Zang en Piano. 6.20 Conoert uit Ham burg. 8 05 Literair-muzikaal programma. 8.50 Concert uit Moote CenerL 10.05 Bach-Pro- gramma (Gram.muz. en hoorspel) BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.t 12.20 Gram pl. 1.30—2.20 muziek. 5.20 Kwar tetconcert. 6.50 Zang en Piano. 7.35 Gram.pl. 8.20 Piano-duetten. 8.20 Pitscb-concert. K'er na Berichten ®n tot 11 20 gram.pl. 484 M-: 12.20 muziek. 1.30-2.20 Gram.pl 5.20 Mu ziek. 6.20 Gram.ol. 6 50 Orgelconcert. 735 en 8.20 Gram.pl. 8.50 Hoorspel. 9.10 Gram.pl, 9.20 Omroeporkest. 103011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 735 Stunde der jungen Nation: Sport en spel bij ce Hitler-Jeugd 8.05 Blaasconcert olv Kram e. 9 20 Berichten. 9.40 Lezing. 10.05 Weerbe richt. 10.2011.20 Gramofoomnuziek. RUILVERKAVELING TE BODEGRAVEN De acte gepasseerd onder groote belangstelling Maandagmorgen werd op het gemeente huis te Bodegraven de acte van ruilverka veling gepasseerd ten behoeve van den nieuwen rijksweg Den HaagUtrecht, waarbij, zooals we gisteren mededeelden, 21 landbouwers .betrokken zijn. Vele genoodigrien waren opgekomen om van deze'gebeurtenis, getuige te zijn, die, omdat het de eerste vrijwillige ruilverkave ling betrof, een eenigszius plechtig karak ter droeg. Zoo was o.m. aan wezig Mr Dr D. A- P. N. Kooien, lid van de Raari van Sta te en Ir. H. J- I. Bergansius, hoofdingenieur an den Rijkswaterstaat. De burgemeester van Bodegraven, H. S. an Kobben de Bruin, heette de aan wezigen welkom pn wees op dc groote be- teekenis van deze vrijwillige ruilverkave ling. Hierna verkreeg Mr H. L. La G r 0, advocaat cn procureur te Bodegraven de leiding van de bijeenkomst, die in een uit voerige inleiding ecnigc bijzonderheden meedeelde over deze ruilverkaveling, wel ke o.m. heeft voorkomen, dat de betrokken veehouders per jaar een omweg van pl.m. 1100 K..M. zouden moeten maken om op hun land tc komen. Dit toch zou het geval zijn geweest, wanneer het aanvankelijk vastgestelde plan tot don bouw yan drie viaducten in den nieuwen verkeersweg in derdaad was verwezenlijkt. Dank zij echter de medewerking ▼an het Rijk. en niet het minst ook van de betrokken veehouders zelf, is men er in geslaagd tot een andere oplossing te komen, welke veel meer bevrediging heeft geschonken, zij het dan, dat daarbij diverse groote moei lijkheden moesten worden overwon nen. Spr. wees in dit verband op het omvangrijke werk der schattingscom missie, bestaande uit de heeren W. F. Brunt, C. S. P. van Griethuizen en A. de Vos, welke tot taak had de meer dan 1000 perceelen te taxceren. Binnen 'Verwonderlijk korten tijd is men er echter in geslaagd tot overeenstemming té komen. Door de verkaveling van de ver schillende perceelen zullen in de toekomst de bedrijven blijken veel economischer te zijn. De afstand naar het verstgelegen land wordt nu tot pl.m. 20 minuten terugge bracht. En wat het Rijk betreft, weliswaar moet nu een grooter bedrog aan schadevergoe ding worden uitgekeerd, dan aanvankelijk was vastgesteld, maan* daartegenover staal dat bij deze oplossing een belangrijke be sparing is verkregen, doordat verschillen de werken voor de instandhouding der landerijen, als de tunnels, het hoogcr lég gen van de aarden baan, het maken van vaterwerken enz. achterwege konden blij- Spr. bracht dank aan allen, die er toe hadden meegewerkt, dit. grootsche plan te doen slagen, in het bijzonder aan den hoofdingenieur, den heer A, P. Zuuren- Hierna werd het woord gevoerd door Ir ergansiue die er in de eerste plaats wees, dat het spreekwoord, waar twee ruilen, moet er één huilen, hier geenszins opgegaan. Integendeel, alle direct be langhebbenden zijn met deze oplossing te vreden, en daarvoor achtte spr. een woord van gelukwensch dan ook alleszins op zijn plaats. Spr. besloot met de wensch, dat dit voor beeld der Bodengravensche boeren elders in den lande, waar zulks noodig mocht blij ken, navolging zal vinden. De derde spreker was het lid van de Raad van Stake, Mr. Dr. V. A. P. N. Koo ien, die namens de landeigenaaren blijk gaf van zijn bewondering voor hetgeen hier tot stand is gebracht en het ge heel geschouwde als een ordening, voortgekomen uit de belanghebben den met steun van de overheid. Wat zich, toen het plan tot den aanleg van den nieuwen verkeersweg bekend werd, aandiende, als een dreigende ramp, is tenslotte verkeerd iu een zegen, waarvoor nien hen, die daar toe hebben bijgedragen, niet aantc baar genoeg kaji zijn. Wat hier to. stand is gekomen, is van groot be lang voor de geheele streek en het mooiste daarbij is zeker wel, dat het 't rijk niets meer heeft gekost dan anders het geval zou zijn geweest. Hierna werd de acte door notaris Kruse- man uit Bodegraven voorgelezen, en ge passeerd, waarna de plechtigheid besloten werd met een door Mr. H. E. L La Gro aangeboden lunch in Hotel van Haaften. waarbij van verschillende zijden nog me nig erkentelijk woord werd gewisseld opnieuw tot uiting werd gebracht, dat door deze welgeslaagde vrijwillige ruilverkave ling niet alleen de belanghebbenden, maar ook de gemeenschap in liooge mate zijn gediend. Gemengd Nieuws. ONGEVAL OP EEN ONBEWAAKTE OVERWEG Zaterdagmorgen is een vrachtauto van de finna v. d. M. uit Wagenberg tegen de'.' sneltrein gereden, die om 11.29 uit Lago Zwaluwe vertrekt. Het ongeval geschiedde op de Zegigemveg onder de gemeente Made en Drimmelen., Daar ter plaatse is men bezig telefoonpalen te sloopea. Een der arbeiders een zeker is N. J. uit Wagenberg zou daartoe een vracht auto, die voor dit werk wordt gebruikt, kee- •en en koos daarvoor den anderen kant1 an dein spoorbaan. Op de komst van den rein was mpn gewaarschuwd. De bestuur der van den auto had die waarschtjv.ïn.g niet gelioord en zag dén trein niet aanko men. Hij reed tot grooten schrik van del overige arbeiders tegen den trein aan. Do auto reed tegen één der treeplanken, waar door hij op zijde werd geschoven. De chauf feur, hoewel hevig geschrokkeu, bekwanit geen letsel. De auto werd zwaai- beschadigd. De trein ondervond geen vertraging. De ge- meente-politie maakte proces-verbaal op. DE ZEVENBERGSCHE ZONDAGSRUST Men meldt ons uit Zevenbergen: De vrede bij de Zevenbergsche Zondags- voetbalsport schijnt eenigermate verstoord te zijn. Liep de vorige weck de scheidsrech ter uan een voetbalwedstrijd een pak slaat? op. Zondag jl. had men weer last met eenig© personen, aan wie de toegang tot de voet- balterreinen was ontzegd. Zij moesten dori* de politie worden verwijderd. Zondagavond ging het er allesbehalve rustig naar toe. Tot laai in den nacht maakten de voetbal lers flink rumoer, zoodat de menschen daar door in hun nachtrust gestoord werden. komen bij ons klimaat ge regeld voor; -Utaaji etUcU &£jtpt het product van vertrouwen. FEUILLETON EEN VREESELIJK MISVERSTAND Dat nog een gelukkige oplossing vond Naai het Engelsch (15 „Maar dat u met een pachter zoudt zoudt trouwen, kan hij niet als een geluk voor u beschouwen! U zoudt alleen de vrouw van mijn vriend kunnen worden, als hij er met u vandopr ging, en dat zou Tre- vanion nooit doen. BovendienZelfs al zouden uw ouders er toe te bewegen zijn. om hun toestemming te geven, weet dan wel, dat Trevanion zelve veel te trotsch zou zijn, om zoo per gratie aangenomen te wor denAls u hem vertelt, wie u is, dan kan hem het hart breken, maar lk verzeker u, dat u van dit oogenblik af aan vreemden voor elkaar zult zijn!" „We zullen zien!" riep zij uittartend. „Waarom is u mij toch zoo vijandig gezind. Sir Richard? Wat heb ik u misdaan?, Maar <1 heeft mij wel leed berokkend door uw aanval in het publiek op mij aan liet diner, wat kapitein SL Maur zoozeer ver stoorde, dat ik hem moest toestaan, met hem tc praten en zich te gedragen op die afkeurenswaardige wijze! Als ik precies had geweten, hoe u tegenover mij stond, dan zou ik u nooit dit onderhoud onder vier oogen hebben toegestaan!" „Ik wil een vriend voor u zijn, al was het dan alleen, omdat Trevanion u lief heeft en omdat u een vriendin is van een van de edelste en lieflijkste vrouwen ter wereld. Miss Ross it er. O, u weet nog niet, dat ik er achter ben gekomen, wie zij was. Ze heeft het mij niet gezegd. Ik ging iederen dag op de hoeve aan, steeds in de hoop, dat ik hel geheim van uw beider herkomst zou door gronden. Maar zij liet geen woord los, al werden wij ook nog zulke goede vrienden. Op een ochtend, dat ik weer, als gewoonlijk, aankwamwas de vogel gevlogen! Hoe zou ik er nu achterkomen, waarheen zij was gegaan7 Nu, zooals ik in u had her kend het jonge meisje, dat ik in de hofloge had gezien, zoo had ik in Miss Rossiter herkend een jonge dame, die ik verleden najaar blijkbaar met een dominee op Ply mouth Station had ontmoet. Het was waar schijnlijk, dat de dominee behoorde tot de geestelijken uit den omtrek; dus bezocht ik alle pastorieën, twintig mijlen in het rond, cn werd overal even voorkomend ontvan gen. Zoo kwam ik ook op de pastorie te PentlanA Mr., Mis. en Miss Rossiter waren niet thuis, maar toch heb ik daar alles ge vonden, wat ik verlangde. Want niet alleen stond er een fotografie van Miss Rossiter op de tafel in de eetkamer, maar de uwe met; „van Violet" er op, stond er ook. Miss Rossiter was bij haar thuiskomst in het eerst ontsteld mij te zien, maar ze was er niet toe te bewegen, mij te vertellen, wie 11 was. al beloofde ik haar ook het strikste stilzwijgen. De naam van den fotograaf, dio achter op het portret stond, was het eenige, dat mij een aanwijzing kon geven. Toen viel het mij in, dat ik dikwijls hier tc logee- ren was gevraagd door den jongen Eaton, maar dat ik steeds voor die uitnoodigingen bedankt had. Toen we nu onlangs elkaar weer ontmoetten in de club, herhaalde hij zijn invitatie; vandaar dat ik hier ben." „Dus u kont Madge en u waardeert haar?"O, als Madge toch maar hier was; zij zou Sir Richard wel weten te be wegen, om te zwijgen, waardoor zijzeive dan althans tijd zou winnen. „Het verwondert mij, dat zij er mij nooit iets van geschreven heeft." „Ze wilde u zeker geen schrik aanjagen, ofschoon ik duidelijk merkte, dat ze geen vermoeden had van den staat van zaken tusschen u en Trevanion. Ze heeft zoo 'n eenvoudige, edele natuur, dat het niet bij haar opgekomen zal zijn, dat u dubbel spel speelde en haar misleid hebt!" „Ik ben blij, dat u zoo openhartig is, wat mij betreft, en ik ben u zeer dankbaar, dal u niet gezegd heeft, wat u wist." „Ik wilde dien armen Trevanion niet ver raden; aan u, heb ik, eerlijk gezegd, niet gedacht." „In ieder geval hoop ik maar, dat. Madge komt", ging zij voort. „Ik vraag, of zij hier logeeren wil, om de feestelijkheden bij te wonen, ter cere van de meerderjarigheid van Harold Damian." „Dit feest der verbroedering tusschen allo rangen en standen, zooals Sir Gervase dit noemt?Me dunkt, ik zie uw vader al heel kameraadschappelijk omgaan met d« arbeiders, die zijn land beploegen!" Nadat de jongelui nog eenigen tijd ge praat hadden, geleidde Sir Richard Violet terug naar den salon en intussóhen viel hem een eigenaardig idéé in, iets, dat Madge Rossiter genoegen zou doen en dat Trevaniion zeer ten goede zou komen. Violet zorgde wel, dat haar vader en zij en Lord Devereux en zijn zoon tot de eersten behoorden, die vertrokken, en op het kasteel aangekomen, begaf zij zich onmid dellijk naar haar kamer. Nog was haar kamenier bozig, de juweelen op te bergen, toen Violet zich aan baai- schrijftafel zette cn het volgend briefje schreef aan haar vriendin: Lieve Madge, lk verkeer in een groote moeilijkheid en alleen jij kunt mij daaruit helpen. Sir Richard Pentreath logeert bij de Eatóns op Moat Hall en toen wij nu vanavond bij de Damians dineerden, viel hij mij haast in het publiek aan over het onderwerp van ons bezoek aan de hoeve. Later vertelde hij, dat hij jou ontmoet had en dat hij jc verbazend hoog stelt. Maar wee over mij!Ik geloof, dat hij er geen oogenblik tegen op zou zien, om mij te verraden tegen over mijn vader. Ik voel mij geheel in zijn macht en dat is afschuwelijk! Toe, kom jij nu hier logeeren, Madge, tot na den vier- en twintigsten, dien bewusten feestdag op Kilworth Towers. Harold zei, dat ze je een uitnoodiging hadden gezonden. Waarom heb je mij dat niet verteld? Je weet toch, of, neen, dat weet je niet. daar ben je te bescheiden voor hoe graag wij je daarbij wilden zien. Moeder h_ -ft je vreeselijk gemist, al dien tijd, dat je nu al weg bent. Dat heeft ze gisteren nog gezegd Nu, liefste, besluit maar eens gauw, op welken dag en op welk uur je hier aankomt, dan zal ik je halen met den dogcart. Ik zal nu dubbel blij zijn, als ik je lief, vriendelijk gezichtje weer zie! In gedachten hartelijk omhelsd door Je vriendin, VIOLET." HOOFDSTUK XII Het Park op Kilworth Towers was altijd beroemd om zijn prachtige, oude olmen. Ilier, zoowel als in de keurig-onderhouden bloemtuinen, die het huis omringden, waren voorbereidingen gemaakt op groote schaal voor de meerderjarigheidsplechtigheid van den populairen Harold Damian, die eens heer en meester zou zijn van het goed. Tenten en zonneschermen waren opge steld in het deel van het Park, dat gewoon lijk voor het cricketspel werd gebruikt. On der de hooge olmen waren lange tafels gezet, waarop de aanzittenden hun feestmaal zou den kunnen gebruiken. Er waren kolossale stukken vleesch gebraden cn puddingen be reid in een schuur, die tijdelijk dienst deed als keuken. Dien vorigen dag was er een staf van koks banketbakkers en bedienden aangekomen, want het personeel van de Towers zou het nog druk genoeg hebben met het bedienen binnenshuis. Toen Lady Damian op den ochtend vroeg in haar ponystoel een ritje maakte door het Park, moest zij toegeven, dat het er aller- fecstelijkst uitzag. Overal waren bogen aan gebracht, die dan 's avonds electrisch ver licht zouden zijn, en bij den ingang van het hek was e:n erepoort gemaakt, waar de naam van haar zoon prijkte in rozen. Daar was een versierd podium opgericht, van waar Harold den genoodigden enkele woor den zou toespreken. De lange tafels waren keurig gedekt met sneeuwwit damast en versierd met prach tige bloemen. Haar Ladyschap betuigde haar groote te vredenheid met al wat zij gezien had en ging zich nu kleeden in haar kostbaar, maar voor het oog zeer eenvoudig toilet van grijs brocaat, met echte kant, waarin zij, per soonlijk in den hall gezeten, haar particu liere vrienden zou ontvangen, die bin nenshuis den lunch zouden gebruiken, ter wijl Sir Gervase en zijn zoon zouden plaats nemen aan het hoofd van de tafels, die onder de olmen waren opgesteld. In de eetkamer op de Towers werden door haar Ladyschap dus ontvangen: den hertog en de hertogin. Lord en Lady Devereux, de families van Moat. Hall, Fencourt en andeie groote buitengoederen uit den omtrek. Hal Eaton, de vriend van Sir Riéhard, had zich ook aan de groote tafel gezet, even als Sir Richard zelve; deze laatste natuur lijk in de hoop, dat hij Miss Rossiter hier zou aantreffen. De butler kondigde aan: „de hertog en de hertogin met gezelschap", en binnentraden de hertogin met Lady Devereux, Violet, Madgp Rossiter en Frdulein Eniser, gevolgd door deu hertog, Lord Devereux en kapitein St. Mfliir (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8