0.' De Calvijn-herdenking te Parijs DINSDAG 19 MAART 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oud-Alblas, L. Blok te Brandwijk. Te Vollenhove, J. Loos te Oude. (W.). Aangenomen: Naar Otterloo (Geld.), A. Dekker te Ernst (Geld Bedankt: Voor Graft-de Rijp, P. H. Kapteyn Jr. te BHja (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen: Te Ureterp, H. Hazenberg, cand. CHR. GEiREF. KERK e n: Te Rijnsburg. W. Heerma te In de gisteravond plaats gehad hebbende verga dering van den alg. kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Arasterdam was het vercischte aantal leden niet aanwezig, zoodat de verkiezing vao een drietal voor de vervulliog van de vacature-dr. P. J. Kromsigt niet kon plaats hebben In de vergadering van 1 April zal nu de verkie zing plaats hebben. BEROEPBAAR VERKLAARD De heer H. de Boer te Grijpskerk (Gron.) cand. van de Rijksuniversiteit te Groningen, door hot Prov Kerkbestuur van Groningen geëxa mineerd en beroepbaar verklaard. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. R. Bakker, predikant bij de Geref •Kerk van St. Pan eras nam Zondag 17 Maart afscheid van zijn Gemeente wegens 'vertrek naar de Kerk van Rotterdam-Cen trum als miss. Dien. d. W. voor den arbeid onder de Joden. De afscheidstekst was Filipp. 1 27 en 28. Het kerkgebouw was overvol. Vertegenwoordigers waren aanwe zig van de classis Alkmaar en van de ge- nabunrde Kerken. Voorts onderscheidon collegia's uit de omgeving en B. en W. der gemeente St. Pancras. De scheidende leeraar werd toegesproken namens Kerkeraad en Gemeente door ouderling II. G. Muurling; namens de clas sis Alkmaar en de collega's uit dc omge ving door Ds. C. von Meyenfeldt van Alk- nïaar. Toegezongen werd Psalm 20 1. Zondagmorgen j.l. is Ds. G. Smccok, ge komen van B 1 o k z ij 1, tot zijn dienstwerk bij de Geref Kerk van VI is sin gen ingeleid door Ds. H. A. Wiersinga van Leiden met de woorden uit Mare. 6 vs. 34. Na de bevestiging werd Ds. Smeenk staande toegezongen Gez. 8 vs. 3 en 4 gewijzigd. Des avonds verbood Ds. Smeenk zich aan zijn gemeente met 2 Cor. 4 vs. 5. waarin hi vond een program dat God heeft opgesteld nl De inhoud van het Evangelie en de brenger van het Evangelie. Aan het slot van zijn predikatie sprak hij in het bijzonder zijn gemeente toe. de ambtsdragers en de jeugd. Daama de plaatselijke overheid, vertegenwoord;gd door wethouder Laer- noes. vervolgens de collega's uit de Classis, ge dacht nog aan zijn vorige gemeente en sprak woor den van dank aan zijn bevestiger Ds. Wiersinga. Een woord van welkom werd den nieuwen leeraar toegesproken door ouderl Baarschers. waarna staande gezongen werd Ps. 20 vs. 1. Daarna sprak Ds. Heij een welkomstwoord namens de Classis. Zondag 17 Maart 11. werd te Nieuw- poort bij de Ned. Herv. Gemeente in hrt pred ambt bevestigd cand. A. v. d Kooij. Bevestiger was zijn vader Ds. A. v. d. Kooil van Maars'en die tot tekst Tïaef "Joh. 7 17—19 Aan de handop legging namen deel de be vest: oer cn de consulent Ds. H. H. van Ameide van Groot-Ammers De.' namiddags-deed Ds, A. v. d-JCoolj Az. zJjn.mtred met als tekstwoorden Ex. 33 14, 15. Na de ge bruikelijke toespraken sprak de consulent hem zeer hartelijk toe namens kerkeraad. kerkvoogdij en ge meente; op ziin verzoek zeng de gemeente haar nieuwen predikant toe Ps 119:9 (gewijzigd) Groot was de belangstelling Io be'de diensten was mede aanwezig de burgemeester der gemeente, ho vend en 'vrienden en kennissen uit Maarssen er Vleu'en. waaronder de bijna voltallige kerkvoogdij van Maarssen. FEDERATIE VAN DIACONIEËN Het zilveren jubileum Hef programma voor de op 1 April te Utrecht te houden herdenking van het 25-jarig bestaan der Federatie van Diaco nieën in de Ned. Herv. Kerk vermeldt een morgënsaménkomst in het Gebouw voor K. en W., waar zullen optreden Minister Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voorzitter van de Federatie, Ds. N. van der Snoek van Veenendaal, Dr. J. H. Adriani van Utrecht en Prof. Dr. J. Lindeboom van Groningen. Des middags te 2 uur heeft een plechtige samenkomst, in de Domkerk plaats, waar, na een openingswoord van Ds. E. van Meer, voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Utrecht, Minister Slotemaker de Bruine de herdenkingsrede zal uitspre ken. Na afloop ontvangt het bestuur dei- Federatie. in het Dienstgebouw, Domplein 3. Ds. H. VISSER A s. Zondag viert de nestor van de Ned. Herv. predikanten te Zwolle, Ds. H. Visser, zijn 40- jarige ambtsjubileum. Ds. Visser werd 10 Jan. 1870 te Ylst geboren Hij studeerde aan de Uni versiteit tc Leiden. Daar werd wijlen Prof Dr. J. H. Gunning, zijn latere schoonvader, dc hoog leeraar wiens leerling in engeren zin, de jubilaris werd. In 1894 candidaat geworden io Noord-Bra bant, aanvaardde hij 24 Maart 1895 zijn ambt te Edsegabuizen-Piaam. In 1901 vertrok de jubilaris naar Workum. 7 Mei 1905 verbond hij zich aan de gemeente van Zwolle. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND Dc wrijvingen i i Zondag Aan de telefonische tegenspraak, door het N.C.P. uit Berlijn óntvaDgen op de mededecling omtrent het huisarrest van 5000 en de arrestatie van enkele predikanten, hebben wij nog toe te voegen, dat het huisarrest aldus is geschied: voor de deur van een groot aantal Pruisische belijde-iis- predikaoten stond Zondagmorgen een politiepost, welke den predikant bij het ter kerk gaan vroeg, of hij bet bekende manifest van den kansel zou voorlezen en hem bij bevestiging verzocht in zijn woning terug te kecren met verbod die Zondag te verlaten Het getal predikanten, dat op deze wijze in den dienst verhinderd werd. wordt officieel op eenige honderden geschat, zeker geen duizenden, gelijk een eerste bericht in de TeL onderstelt. Ooi: van gevangennemingen is te Berlijn niets bekend. Ds. Martin Niemollcr bijv. die gevangen zou zitten, zit in het geheel niet gevangen, ge'tjk b telefonische navraag aan zijn huis bleek De ge- nomen politiemaatregelen beperken zich tot boven staand. De meeste Godsdienstoefeningen blijken Zondag toch doorgegeaan te zijn. Tusschen deze tegenspraak en de eerste berich ten uit Berlijn zal de waarheid wel ergens te vinden zijn. Want gelijk na den Zondag van 10 Maart gebleken is, stelt de Berlijnsche overheid er tóch prijs op, dat haar optreden een niet al te ongunstigen indruk maakt. Dc vierde in den bond Gelijk men weet hebben ruim een maand geledén de drie laodskerken van Hannover, Beieren en Wurtemberg een unie aangegaan, welke nauwere eenheid tusschen deze kerken in verschillend op zicht zal tot stand brengen en dr. Mahrarens tot oppersten leider heeft De laodskerk van Baden heeft zich thans bij deze unie aangesloten. De firvmrkele verhoudingen De Rijksminister van Binnenl. Zaken beeft aan de Rijkskerkregeertog doen weten, dat hij haar in de gegeven omstandigheden niet het recht kan toe kennen. de volle financieele leiding in de kerk uit oefenen, reden waarom hij haar verzoekt zich beperken tot die financieele gestie, die tot nale ving van loopende verplichtingen en in het bijzon der voor de verzorging van de Duitsdie kerken in het buitenland absoluut noodzakelijk ,is. Tot dit moet dc kerkleiding zich strikt aan de aan wijzingen van den minister houden en de uitvoe- ing dezer financieele bepalingen aan een speciale :n geheel verantwoordelijke financieele commissie .an 4 juristen overgeven. De kerkleiding-Müller ging hiermee accoord. Vervolgens is een accoord stand gekomen met de Pruisische belijden:-' synode (dr. Koch) en met de voorloopige kerkre- geering-Mahrarens waarbij belden zich bereid ver klaarden in het bijzonder met het oog op emeriti- predikanten, weduwen en weezen en mede met het oog op de Duitsche kerken in het buitenland, aar het opbrengen der tot deze doeleinden noodige gelden aao de kerkregeering-Müller mede te wer ken. Een tusschenbureau (Treuhandstelle) werd daartoe opgericht. Geen discussie buiten de kerk. D»1 geheime staatspolitie in Beieren heeft erboden om huiten de kerk te diseusseeren over het bekende boek van Rosenberg („Mythös des 20en Jahrhunderts"). Dit is ge schied, op grond van de overweging, dat dergelijke discussies geschikt zijn om de openbare orde te verstoren. DE ARBEID ONDER DE ARMENIËRS Voor den ook in otfs land bekenden Zen- dingsarbeid onder erj hulpverleening aan do Armeniërs is onlangs te Straatsburg het nieuwe Zendingshuis geopend. Het was een eenvoudige, maar Indrukwekkende plechtig heid, waaraan door,tal _yan gasten uit de verschillende streken in den Elzas, door den Artaeeiischen predikant, ds. II. N. Chazaros- sian, van Marseille, en dc secretaresse van het hoofdbestuur in Nederland werd deelge nomen. Dr. P. Berron, Zendingsdirector, opende de rij der .sprekers en vertelde een en ander uit de voorgeschiedenis van het huis, waarna hij in een ontroerend gebed het huis overgaf in dc handen van Hem. Wien het huis was gewijd en Wiens Rijk het wil dienen. 's Avonds had het twaalfde jaarfeest der Actona Chrétiennc en Oriënt te Straatsburg plaats. Ook hier spraken, behalve dr. P. Ber ron, die een uitvoerig overzicht gaf over de uitbreiding van den arbeid gedurende het afgcloopen jaar, ds. Chazarossian uit Mar seille en mej. Cato de Witte van Utrecljt Ds. Chazarossian deelde mede, dat van do 30.000 Armeiniërs in Marseille, ongeveer de helft werkloos zijn, terwijl de tot dusver door de Regeering verstrekte steun is ingetrok- Uit een overzicht der financiën bleek, dat in totaal in 1934 69.710,54V2 werd ontvan- geil, Zoodat de ontvangsten in vergelijking met het vorige jaar waren gestegen. De uit gaven waren eohter nog hooger en bedroe gen in totaal ,72.1i7;10%. zoodat het loo pende boekjaar met een deficit moest wor den afgesloten. In Nederland werden in het jaar 1934 ont vangen 29.15S.63; ook hier viel een stij gende lijn waar te nemen. Niettemin is veel, heel veel noodig en mej. Catp de Witte te Utrecht (postrekening 18757) zal er gaarne giften voor ontvangen. GIFTEN EN LEGATEN Het bestuur vao „Effatha". Chr. instituut voor Doofstomme kinderen te Voorburg ontving de na volgende legaten: Door tusschen komst van notaris D. Veenenbos te Enkhuizen f 2.000 van wijlen Mevr. de Wed. Jn. Sluis Nz.-Scholten. en door tusschenkomst van de notarissen H. G C. Denis en J. C J. Waldorp te 'sj-Gravenhage f 2500 van wijlen mevr. de wed. A. B. W. v. d. Lee-v Ooyen. beiden vrij van rech ten en kosten. De Diaconie der Ned. Herv Gem. te Doorn ontving van wijlen den heer'G, W. J. Kooy te 's-Gravenhage een legaat groot f 5000. Schoolnieuws. ZENDING EN PHILANTHROPIE CONFERENTIE VOOR INW. ZENDING Van 2326 Juli te Hemnés Het programma van bovengenoemde Con ferentie luidt aldus: Opening door den voorzitter: Dr. J. Lam me rts van Bueren, Zetten. „Het Koninkrijk Gods en onze Christe lijke arbeid": Prof. Dr. W. J. Aalders, Groningen. .Inwendige zending en geestelijke volks gezondheid": Dr. A. Hutter, Loosduinen. .Gebedsgenezing": Ds. P. Visser, Amster- „Christelijk Jeugdwerk": Mr. N. Stufkens, Bilthoven. „Onze taak tegenover den nood der Euro- peesche jeugd in Indie": Mr. H. Schokking, Amsterdam. „Christus onder de Bataksche jeugd": Dr. E. Verwiebe, Taroetoeng, Sumatra, Slotwoord: Ds. P. A. E. Sillevis Smitt, Haarlem. J. H. SPILLENAAR f In den ouderdom vao 89 jaar is te A p doorn overleden de heer J. H. Spilleoaar, rus tend zendeling der Egypte Zenduig. De heer Spillenaar heeft vele jaren in Egypte gearbeid op den zendingspost te Calioub. JONGENSHUIS NIEUW-VOORDORP Van de Ver. „Kinderzorg" te 's-Gravenhage is Zaterdagmiddag te Voorschoten de nieuwe vleugel van het gesticht Nieuw-Voordorp waarin het Jon genshuis zal worden ondergebracht, geopend door den voorzitter, den heer J. R. Scioeck Henkemans i het Lange Voorhout te Den Haag staan de crocusjes weer in bloei, HOLLANDSCHE EN HONGAAR SCHE CALVINISTEN In de 17e en 18e eeuw Dr. B. E.' Via os. lector aan de R.K. Unlve^ sitcit te Nijmegen, die is toegelaten als pnvaatr docent in de Hongaarsche taal en letterkunde aah de Universiteit van Amsterdam heeft heden middag zijn colleges aangevangen met een opeis bare les over: ..De betrekkingen tusschen Holland- sche en Hongaarsche Calvinisten in de 17e en 18c ONDER WIJSBENOEMINGEN i Benoemd tot tijde!, onderwijzeres._aar» de Chr. Nat. School te Bergum (hoofd N. A. Witferholt) de heer H. vao Rossum te Gieterveen. DIËS DELFTSCH STUDENTEN CORPS Voor de viering van den 87sten diës pa-1 talis van het" D.&C; Ts pro-! gramma samengesteld: Donderdag 21. Maart des n.m. van 45 uur receptie van den se naat, Middernacht diesrede, uit te spreken door den president van den senaat, gevolgd door kroegjool enz: Vrijdag 22 Maart 11 uur vaar jool naar het West land. Des avonds 7 uur collation op de Sociëteit Phoenix. Met een diësspel wordt de viering besloten. WAGENINGSCH STUDENTENCORPS De senaat van het Wageningsch Studen tencorps is voor het jaar 19351936 als volgt, samengesteld: W. R. Domingo, presi dent; S. G. van Geuns, secretaris: W. Ka- kebeeke, thesaurier; P. J. W. van der Wijk, vice-president; C. S. Knoltncrus, vice-secre- DE MIDDELBARE MEISJESSCHOLEN In het orgaan van Chr. M. O. schrijft J. F. R. met voldoening over het feit, dat Mi nister Mar chant, niet willende wachteu op de algemeénë herziening van de onderwijs wetten, de regeling voor het diploma dor Middelbare Meisjesscholen nu maar partieel regelt: „De wagen heeft lang genoeg in het moeras gezeten. Jammer vind ik liet. dat hij (de'Minister) 'geen koninklijkcr weg gevolgd heeft en deze zaak bij miriisteriéele beschik king'afdoet Er blijkt weer een stiefmoeder lijke behandeling uit en het chaotisch ka rakter der voorschriften op hei gebied van het middelbaar onderwijs wordt weer ster ker geaccentueerd. De eind-examens der If.B.S. B liggen in de wet verankerd, die van de H.B.S. A zijn in een Koninklijk besluit vastgelegd, die van de Middelbare Meisjes scholen hangen aan een beschikking van den Minister. Zou dit de juiste weg zijn?" Voorts betreurt de schrijver, dat er nog geen subsidie aan deze meisjesscholen wordt toegekend. „Daardoor blijft de stichting van bijzondere middelbare scholen voor meisjes zoo goed als onmogelijk". Blijkens de rapporten van' het najaars examen 1934 voor Geloofsleer, waaraan 99 hoofdpijn ie lijden heeft en zich heelemaal zoo onprettig voelt. Neem tegen dien tijd eens één of twee "AKKERTJES". Ge zult verbaasd staan over de goe de werking en in 't vervolg ?een klachten meer hebben, er 12 stuks slechts 52 cent. AKKERTJES Volgens recept van Apotheker Dumopt Vraagt ooki „Laxeer-Akkert jes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. candidates heblien deelgenomen, was, houdens gunstige uitzonderingen, de ken nis van de Belijdenisschriften, 't geven van definities, bedroevend, t aanvoeren van be wijsplaatsen uit de Heilige Schrift zeer so ber. De meeste candidates schrijft één rap port, wisten niet vlot te antwoorden, alles kwam er hortend en stootend uit. Een dor schrijft: Het lijkt wel, of er een te nig inleven is in de gedachtenwereld van Schrift en Belijdenis. Een enkelp maal moest er gedolihreptd worden, of de Schrirt- opiattlng wel Gereformeerd was. .De on juiste manier van uitdrukken berustte ech ter waarschijnlijk op gebrekkige kennis. De eere-promotie der Nederlandsche hoogleeraren Hoe belangwekkend verscheidene verga deringen ook waren (op enkele ervan korr ik nog terug) voor de kleine Holland sche „kolonie' die de Calvijn-herdenking heeft, bijgewoond, vormde de middagzitiing van Donderdag jl. het hoogtepunt. Zij was natuurlijk „au grand complet" aanwezig, en voor deze ge legenheid nog vermeerdérd met té Parijs woonachtige Nederlanders onder wie zich ook onze Fransche gezant, Jhr. Loudon be vond; terwijl Prof. Vollenhoven, als waar nemend pro-rector, do Vrije Universiteit ver tegenwoordigde. Maar ook voor de andere bezoekers van de studiedagen, voor het overgroote deel tuurlijk Franschen, droeg deze zitting een bijzonder karakter. Ditmaal toch waren alle professoren van de theologische Faculteiten aanwezig. In hun fraaie, met paarse stroo- ken en hermelijnen schouderband versierde toga's namen zij plaats op 't podium, ter weerszijden van hun twee, eveneens in toga gehulde, Hollandsche collega' Rede van Prof. Kuyper Nadat Prof. L e c e rf met gebed geopend had, nam Prof. Dr. H. H. Kuyper, die deze vergade.ring presideerde, het woord, om in de Fransche taal een rede uit tc spreken over de beteekenis van Calvijn en het Cal vinisme voor ons land. In een over zicht, welks duide lijkheid getuigde van een volkomen stofbeheersching, liet.de kenner bij uitnemendheid van het Holland sche Calvinisme zijn hoorders ge voelen, hoe enorm veel ons volk aan Calvijn en zijn erk te danken heeft. Al vorm den de Calvinisten steeds een kleine min derheid der bevolking, hun geestkracht en geloofsmoed bezorgden hun een zoodanigen invloed, dat nergens ter wereld het Calvi nisme zóó diep wortel heeft geschoten als ln ons land. Op allerlei gebied is zijn in vloed openbaar maar met name danken wij het, op staatkundig gebied, ons onafhanke- volksbestaan, en op kerkelijk terrein,- het welslagen van de Nederlandsche Reformatie Terwijl zijn herleving in de 19de eeuw den den Hollandschen Calvinisten de energie gaf, om den strijd aan te binden tegen ratio nalisme cn ongeloof in kerk, staat en schóól. De grijze geleerde, die zijn-rede uitsprak Prof. Kuyper met jeugdig élan, besloot met de treffend geformuleerde bede, dat nog tot in lengte van jaren de invloed van Calvijn en zijn ge schriften in Nederland onverzwakt moge blijven bestaan. Hoe zeer deze toespraak indruk had maakt, bleek mij den volgenden dag uit een gesprek met een Franschen deelnemer aan het Congres. Dat ook nu nog in ons land het Calvinisme een dusdanigeti invloed uit oefent, en dat de Minister-preSidcnt en vele vooraanstaande figuren „integrale" Calvi nisten zijn, was hem een openbaring! Zij die aan Fransche politieke verhoudingen ge wend' zijn, kunnen zich van zoo'n toestand slechts moeilijk een voorstelling maken. Voor hen is de verhouding tusschen Calvi nisme eu staatkunde hoogstens een werp van historische studie, en theoretische bespiegeling, niet van politieke practijk. Referaat van Prof. Rutgers Met deze gesteldheid van zijn publiek hield Prof. Dr. V. H. Rutgers rekening zijn referaat, over „Het Calvinisme en Christelijke Staat". Uit gaande van 't leerstuk der algemecne ge nade, heeft Calvijn een eigen opvat ting ontwik keld omtrent het karakter en het doel van den Staat Juist in onze dagen, nu de humanistische staatsleer ln een crisis ver keert, en men overal naar nieuwe vor men zoekt, is het van be lang, zich re kenschap te geven van Cal- vijns gedach ten. Hier vindt men een antwoord op de actueele vraag, hoe zoowel het recht der overheid als de rechten der onderdanen ver zekerd kunnen worden, namelijk doordat beiden in laatster instantie berusten op den il van God. Uitvoerig karakteriseerde en bestreed Prof. Rutgers de nieuwe en nieuwste opvattingen van de verhouding tusschen staat cn recht, en de meening van hen die gelijk Brunner. de mogelijkheid van een Christelijke staat kunde en een Christelijke staat ontkennen. Deze rede van Prof. Rutgers werd mot groote aandacht gevolgd. Men gevoelde dat hier iémand aan het woord was, die met kennis van zaken over deze moeilijke kwes ties sprak. Trouwens meer dan eens is er tijdens de discussies, die op de verschillende referaten volgden, een beroep gedaan op Prof. Rutgers, om zijn meening on die van de Hollandsche Calvinisten te vernemen 'er de betreffende onderwerpen. En toen volgde het moment, waarop met name de aanwezige Hollandei's met span ning hadden gewacht; Prof. Rutgers De uitreiking der eere-doctoraten aan de hoogleeraren Kuyper en Rutgers. Zij werd, ambtshalve, verricht door Prof. Monnier, den deken der Faculteit .In zeer vleiende bewoordingen richtte hij zich tot de beide eere-doctoren, om verantwoording te geven van dc keuze der Faculteit. Wij willen, zoo zeide Prof. Monnier, dooi deze promotie vooral uitdrukking geven aan onze eerbied voor do Vrije. Universi teit, die een centrum van Calvinistisch den ken en van besludcering van' het Calvinis me is. Vanzelf viel daarbij onze keus den nestor van de hoogleeraren der Vrije Universiteit, Prof. Kuyper en op Prof. Rut gers. die vorig jaar het Calvinisten-congres te Amsterdam presideerde. .Bovendien zijn de namen dezer beide mannen onlosmak< lijk verbonden aan de geschiedenis der V. U. Prof. Kuyper, voortzetter Aan het werk van zijn vader, Dr Kuyper, wiens voetstap pen hij drukt, vervult door zijn geschriften en functies een leidende rol in het kerke lijk leven van zijn vaderland, terwijl Prof Rutgers, op politiek- en wetenschappelijk gebied, een hoogst eervolle loopbaan ach ter zich heeft. Vervolgens reikte Prof. Monnier aan de nieuwe doctoren de kokers met de eerehnl- len uit en legde hij het eera-hermelijn over hun schouders. Daarmede was de plechtige zitting ten einde. De beteekenis van deze eere-promotles wordt duidelijk, wanneer men bedenkt, welk karakter de Faculteit draagt, waan van zij uitgangen. Haar naam: Faculté li- bre du théologie de Paris (d.L Vrije theo logische Faculteit van Parijs), duidt aan. dat zij geheel onafhankelijk is van de groote Parijsche Universiteit, de Sorbonne Wel bestaat tusschen deze beiden een suurt „personeele unie": professoren van de Sor bonne doceeren tevens aan de Vrije Fa culteit. Maar reeds daaruit blijkt, dat zij niet een Calvinistische instelling is, gelijk b.v. onze Vrije Universiteit Maar evenmin kan men haar zonder meer als een ,gno derne" Inrichting beschouwen. Dc naam van Prof. Lecerf, die er doceert, is waar borg genoeg, dat de studenten hier ook in aanraking komen met het onverzwakte Calvinisme. Welnu, door bij deze Calvijn-herdenking aan de Nederlandsche hoogleeratren haar eere-doctoraten te verleenen, heeft de Vrije Faculteit willen erkennen, dat zij de Ne derlandsche Calvinisten, die in de Vrije Universiteit hun wetenschappelijk centrum vinden, als de meest zuivere volgelingen can Calvijn in dezen tijd beschouwt. Zoo is deze promotie een eerbewijs, niet alleen voor de professoren Kuyper en Rutgers, maar voor heel ons Cavinistische volks En, al moet men de waarde hiervan niet erschatten, dc plechtigheid tc Parijs heeft ook direct practisch nut.. Het aantal Protestanten in Frankrijk, waar eens Cal vijn zoo grooton invloed oefende, is verhou dingsgewijze verdwijnend klein, en onder hen vormen de Calvinisten slechts een minderheid. Maar juist daarom is het voor Prof. Lecerf en zijn medestanders van bo lang, om aan dit gemengde gezelschap van bezoekers der studiedagen te doen zien, dat zij in hun strijd niet alleen staan, en dat bij hun geest verwaai ten in andere landen het oude Calvinisme nog steeds een leven de kracht is, ook in hot p- lieke leven. Drs H. SMITSKAMP ROFFELRIJMEN RIJKDOM VERGAAT 't Is geen kunst om rijk te wórden, 't Valt de domsten in de schoot, Maar de kunst om rijk te blijven Werkelijk is wonder groot. 'k Denk aan het gezegend echtpaar Dat zoo plotsklaps werd verrijkt Met een vijfling, waar de wereld Smoorlijk op verlekkerd blijkt. Film- en kermisexploitanten Roden gouden bergen aan Voor het recht om met de baby's In hun kijkspul rond te gaan, En de ouders, mènsch in alles, Uit hun evenwicht geraakt, Hebben van hun vijftal wichten Een grof winstobject gemaakt: Ze genoten van de weelde, Trokken met hun kroost te kijk, En ze werden door hun schatten, Door hun vij fling, slapend rijk. Of het nu wat al te gek werd, Zelfs voor den Amerikaan, Het gerecht deed zijn bemoeiing Over deze ouders gaan, En op grond van een artikel Van de vastgestelde wet Zijn ze uit hun misgebruikte Ouderlijke macht ontzet Wat ik in de aanvang zeide Heeft de rechter onderlijnd: Zoo vergaat- der wereld rijkdom Die soms onvervreemdbaar schijnt. (Nadruk verboden) LEO LENS Verbetering: In „Klundert in op stand" (16-3 '35) stond een fout. De tweede regel moest zijn: „Er ratelt ge klepper van klompen". L. L, PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Bevor derd tot doctor in de Wie- en Natuurkunde dd heer W. van Husselt, geb. te Amsterdam, op proefschrift: „Onderzoekingen over het bio«- ACADEMISCELE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geel.3 5e- en Natuurkunde (hoofdvak Scheikunde): doet. ex., mej. J. W. E. Gerhardt: idem (K); de heer APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Geal.: de dames A. Medik- Amsterdam; M. G. de Neef, Hillegensberg en AL Verzijden, Waddinxveen. UTRECHT. Opgeroepen 6 camdidaten. Gesl.: de dames C. F. van Hoof, A. M. Koopman en A. C. A. T. v. d. Boogaard. a,llcn te Tilburg; en de heer G. H. I* van Hout, te Veghel. TECHNICUM BINGEN. Geslaagd voor het ingenieursex.: A. Heybroek, Baarn; B. Kampschuur, Loemad- lang (N.O.I.): C. Kruythof. Delft (met lof); H J. Plantinga, Utrecht. A. W. Rueb, Velp; C, C. van der Valk. Breda; J. SL L. Zwager Batavia D. Dijkstra. Delfzijl; Adr. J J. Fzsoher. De venter; J. de Vin, Buasum. MACHINISTEN DEN HAAG. Geslaagd voor dipl. B. J. Bink. Lolden: L. Hagcdoom. Arnhem; Theor. gedeelte dipl. B.M E. Blondeed Tim merman. Amsterdam; E. J. NJIo. id; \V. Th. d» Koning, Schiedam; W. Anker, Utreoht. Kunst en Letteren. De Senaat der Universiteit van Amsterdam heeft besloten, het eere-doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte te verlec-nen aan de heeren K. J. L. A 1 b e r d i n g k T h m (Lodewijk van Deyssel) en W. K 1 o o s. Teneinde aan deze plechtigheid in het jaar 'an het halve eeuwfeest der nieuwe Gids beweging meer luister bij te zetten, is besloten ze te doen plaats hebben in een bijzondere zitting van den Senaat, op Maandag 27 Mei 1935, waarin behalve door den rector-magni- ficus, Prof. Dr. Th. J. Stomps, het woord gevoerd zal worden door Prof. Dr. J. Prinsen J.Lzn. en Prof. Dr. A. A. Verdenius, eventueel ook door de beide promovendi, en waarin de voorzitter van de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, Prof. Dr. A. W. de Groot, als promotor zal optreden. NED. JOURNALISTENKRING In de te Rotterdam gehouden jaarver gadering van den Ned. Journalistenkring woi'd als voorzitter herkozen dc heer D Hans. BRIEVEN VAN MADAME DE MAINTENON De geestelijke Marcel Lnnglois geeft in 12 deelen uit de briefwisseling van Madame ae Maintenon dc vreindin van Lode-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5