Britsch bezoek aan Berlijn gehandhaafd DINSDAG 19 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND SIMON NAAR BERLIJN - LAVAL NAAR MOSKOU Vóór ongunstige invloeden den tijd heb ben om door te werken, hebben de Engel sche ministère reeds het koelbloedige be sluit genomen om do Duitsche regeering to polsen over de vraag of zij ook na haar eenzijdige opheffing van hot vijfde deel van het Verdrag van Versailles nog bereid is om de Fransch-Britsche veiligheidsvoorstcl- len van 3 Februari te bespreken. Het antwoord, dat door de Duitsche re geering op die vraag is gegeven is in over eenstemming met de verwachtingen, die wij gisteren hebben neergeschreven. Duitsch- land is ten volle bereid om over die zaken te beraadslagen. Voorloopig wordt het pro gramma der internationale beraadslagingen dus gehandhaafd, ondanks do verhindering, die de invoering van den algemecnen dienstplicht in Duitschland daan-oor in den Sveg scheen to hebben gelegd. Vooral na de verklaring die Hitier tegen over den Engelschen journalist Ward Price, had afgelegd, dat de veronderstel ling, dat het thans souvereine Duitschland minder dan het niet-souvereine tot onder handelingen bereid zu zijn eenvoudig onge rijmd is, was een ander antwoord van de Duitsche aan de Engelsche regeering niet te {verwachten. Wanneer er geen nieuwe verrassin gen op het programma staan, zal nu dus het onderhoud tusschen de Engelsche en do Duitsche staatslieden kunnen doorgaan, als eersten stap op den weg naar laten we het althans hopen overeenstemming over zaken als do gemeenschappelijke verdedi ging tegen eeli kwaadwilligen luchtaanval en de wederzijdsóhe garandeering van vei ligheid over een zoo groot mogelijk ge bied. Het schijnt, dat het idealisme in dezen het sterkst is bij de Engelschen en de Duitschers. Wat wij naar aanleiding van het besluit Ivan Hitler van Fransche zijde lezen is minder moedgevend. Weliswaar bekijkt men de zaak ook te Parijs nuchter, maar wc hebben hier meer te doen met de nuch terheid van den zakenman, die wel weet of althans denkt te weten wat de beweeg redenen zijn van zijn tegenpartij en daar naar zijn kansen koelbloedig weegt en schat. Achter deze Fransche nuchterheid brandt het vuur van den hartstocht en wij zien 'dat onmiskenbaar gloeien in militante uit latingen van enkele extra-chauvinistische politici en ook in het besluit dat aan Leval ■wordt toegeschreven om juist nu te Moskou te gaan praten. Vooral dat laatste teekent de situatie vrij Bcherp. Temeer omdat van geen enkele zijde in Europa zóó fel-vijandig op het Duitsche militaire besluit is gereageerd dan door de bolsjewstischo pers.. Elk goed en begrij pend woord zoekt men daar tevergeefs. Het is alles verdenking van oorlogszuchtigheid. Het bekende streven van Sovjet-Rusland Dm het „kapitalistische" Westen tegen zich zelf verdeeld te houden en zulks onder het mom van vredelievendheid, komt in de hou ding van de Russische pers weer aan den 'dag. En het Is daarom niet bepaald geruststel lend, dat terwijl Engeland en Duitschland thans ernst met de veiligheid van heel Europa gaan maken, de Fransche regeering op eigen gelegenheid te Moskou wil gaan be raadslagen. In de „Excelsior" verkondigt Henri de Jou ftrenel de metening, dat de Fransche, Engel eche en Italiaansche generale staven nu maar spoedig een volledige entente met Sovjet-Rusland tot stand moeten brengen. Het is niet te hopen dat men naar zulke gevaarlijke raadgevers gaat luisteren. Maar dat de oude Fransche angst voor een her steld Duitschland hier wel eens weer tot zeer onverkwikkelijke afspraken zou kun nen leiden, is een niet denkbeeldig gevaar. Italië en Abessynië Een onderhoud met den keizer LONDEN, 9 Maart De „Times" publiceert een interview van de correspondent van 'dit blad te Addis Abeba met den keizer van 'Abessynië, keizer Haile Selassie. Deze be klaagde zich er over. dat Italië bleef wei- gèren toe te stemmen in de benoeming van een verzoenings- en arbitrage-commissie. Abessynië was bereid aan de Italiaansche cischen tc voldoen, indien een onpartijdige commissie zou constateeren, dat Abcssynio voor de grens-incidenten verantwoordelijk Was. Het zou zich echter door de militaire Voorbereiding van Italië niet laten intimi- deeren. Tot nog toe had men noch aan de grens, noch in een ander deel van het land mobi lisatie-maatregelen genomen. Trein op een groep arbeiders gereden Zeven op slag gedood BRUSSEL, 19 Maart. Op het traject Brussel—Antwerpen is hedenmorgen nabij Mechelen tengevolge van den dichten mist een trein op een groep wegwerkers ingereden. Zeven arbei ders werden op slag gedood, terwijl verscheidene werden gewond, waarvan een aantal ernstig. LONDEN, 19 Maart. De correspondent van de Daily Telegraph te Belgrado meent te weten, dat de regeering vao Joego Slavië aan de Italiaansche regeering de volgende vier voorstellen heeft ge- 1 Het sluiten van een handelsverdrag en het sluiten van een vriendschapsverdrag tusschen joego Slavië en Albanië, waarbij Joego-Slavië de bijzondere Italiaansche belangen in Albanië erkent 2. Als begioprestat'e zou Joego-Slavië de vrije band krijgen bij zijn Balkanpolitiek. 3. Erkenivng en parandeering van de rechts positie van Oostenrijk. -1 Italië stelt tenslotte voor de enderteekening van een nieuw Italiaansch-Joego-Slavisch vriend- Bc':sps- en veiligheidsverdrag Gunstig antwoord van Berlijn op een Engelsche vraag Iu de gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis heeft de minister vau buitenlandsche zaken, sir John Simon, me degedeeld, dat dc Britsche regeering een nota aan de Duitsche regeering heeft gezon den, naar aanleiding van invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland. De Britsche ambassadeur te Berlijn, sir Eric Phipps, heeft zich derhalve gisterna middag naar den rijksminister van buiten landsche zaken, von Neurath, begeven eu hem de nota overhandigd. De Inbond der nota De Britsche nota aan de rijksregeering heeft den volgenden inhoud: 1. De regeering van Zijne Majesteit voelt zich verplicht de Duitsche regeering haar protest te doen toekomen tegen de mede- deeling, welke laatstgenoemde op 16 Maart gedaan heeft over het besluit, de weer macht weer in te stellen en het Duitsche leger in vredestijd op te voeren tot een macht van 36 divisies. Na de aankondiging van een Duitsche militaire luchtmacht is zulk een verklaring nieuw bewijs van de eenzijdige actie der Duitsche regeering, welke, afgezien van do hierdoor opgeworpen principieele kwes tie geëigend is, de onrust ernstig te ver meerderen. Het voorstel tot een Engelsch-Duitsche bijeenkomst vloeido voort uit de bepalingen an het Engelsch-Fransche communique an 3 Februari j 1. en van het Duitsche ant woord van li Februari, welke door verdere mededeelingeu tusschen de regeering van Zijne Majesteit en de Duitsche regeering aangevuld werden. Het Londensche communiqué van 3 Fe.br., hetwelk er op wees, dat de bij verdrag vast gestelde bewapeningen niet door eenzijdige acties konden opgeheven worden, verklaar de, dat de Britsche en Fransche regeerin- een algemeene tusschen Duitschland en andere mogendheden gesloten overeenkomst begunstigen zouden, welke overeenkomst maatregelen voor de organisatie der veilig heid in Europa volgens de daarin aangege ven richtlijnen treffen en gelijktijdig bewa peningsovereenkomsten scheppen zou, die in het geval van Duitschland de dienover eenkomstige bepalingen van hoofdstuk V van het verdrag van Versailles dan zouden vervangen. 2. Het communiqué stelde verder vast, dat de voorgenomen algemeene regeling ook dit zou inhouden, dat Duitschland weder actief lid van den Volkenbond zou worden en tenslotte stelde het voor bepalingen van het luchtpact tusschen de Locarno-mogendhe- den uit te stippelen, welke als een afschrik wekkend middel tegen aanvallen zouden dienen en immuniteit tegen plotselinge aan- ■allen uit de lucht zou garandeeren. 3. Het antwoord der Duitsche regeering tien dagen later juichte den geest van vriendschappelijk vertrouwen, welke uit het Fransch-Engelsch communiqué spraL, toe en wees er op, dat de Duitsche regeering de in het eerste deel van het Londensche communiqué opgeworpen kwesties- aan een diepgaand on dei-zoek onderwerpen zou. Het antwoord was het er mee eens, dat de in het communiqué tot uitdrukking ko mende geest van vrije onderhandelingen tusschen souvernne staten alleen tot duur. zame internationale regel ineen inzake de bewapeningen zou kunnen leiden. In het bijzonder juichte het Duitsche ant woord het voorstel inzake het luchtpac-, toe en het besloot met de opmerking, dat de Duitsche regeering, vóór zij aan Te voorge stelde onderhandelingen zou deelnemen, hei gewenscht achtte in afzonderlijke bespre kingen met de in aanmerking komende re geeringen een reeks van voorafgaande prin cipiële kwesties op tc helderen. Tot dit doel noodigde zij de regeering van Zijne Ma jesteit uit in een directe gedachtenwisse- ling met de Duitsche regeering te treden. 4. Daar de Engelsche regeering er zeker van wenschte te zijn, dat over den omvang en het doel van de voorgestelde Engelsch- Duitsche bijeenkomst geen misverstand be stond, heeft zij op 21 Februari een tweede verzoek tot de Duitsche regeering gericht, waarop de Duitsche regeering den volgen den dag antwoordde. Het resultaat was een definitieve overeenstemming tusschen de beide regeeringen, dat het consult betrek king zou hebben op alle aangelegenheden, in het Engelsch-Fransche communiqué ver vat. On deze basis heeft dus de Engelsche regeering het door haar aan de Duitsche regeering voorgestelde bezoek aan Berlijn voorbereid. 5. Het doel der besprekingen was derhal ve „een algemeene. op vrije wijze tusschen Duitschland en de andere mogendheden be sproken regeling" en overeenkomsten over de bewapeningen, welke voor Duitschland de bepalingen van hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles zouden vervangen Dit is steeds het doel van de regeerine Zij ner Majesteit geweest en op de bereiking daarvan heeft zij al haar bemoeiingen in Genève en elders gericht. Het tot stand komen van een algemeene overeenkomst, u-elke door gemeenschappe lijke overeenstemming de plaats der ver dragsbepalingen zou innemen, kan evenwel niet vergemakkelijkt worden door bet feit, dat als een reeds getroffen besluit cijfers voor militaire effectieven worden bekend ge maakt, die uitgaan boven welke vroeger voorgestelde getallen ook; cijfers bovendien die, als ze ongewijzigd gehandhaafd blijven, een overeenkomst met de andere betrokken mogendheden moeilijker, zoo niet gansch onmogelijk moeten maken. 6. De regeering van Zijne Majesteit wenscht niet, de gelegenheid prijs te geven, welke het reeds voorbereide bezoek tot be vordering van de algemeene verstandhou ding bieden kan, doch in de nieuwe omstan digheden voelt zij zich toch. voordat zij dat bezoek onderneemt, verplicht, de opmerk zaamheid der Duitsche regeering op boven staande overwegingen te vestigen e.n zij wenscht ervan verzekerd te zijn, dat de Duitsche regeering nog steeds wenscht, dat het bezoek plaats vindt in den omvang, welke onder paragraaf 4 is omschreven". Nader wordt uit Londen gemeld: De Duitsche rijksminister van buitenland sche zaken, Fhr. von Neurath, heeft den Britschen ambassadeur in Berlijn, namens de Duitsche regeering meegedeeld, dat de Duitsche riiksregeering hoopt., dat sir John Simon en Eden van hun bezoek aan Berlijn niet zullen afzien Von Neurath heeft verder, in opdracht der Duitsche regeering, er in toegestemd, dat de besnrekingen alle kwesties zullen omvatten, welke overeenkomstig "t Fransch- F.ngelsche communiqué op de agenda ston den. Simon en Eden zullen, volgens be richt uit Londen, reeds a.s. Zondag naai- Berlijn vertrekken. De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz schrijft: Duitschland weigert niet te onderhande len over de regeling der internationale be wapening; het wenscht deze onderhande lingen evenals te voren. Wat het evenwel weigert is nog te onder handelen over een speciaal regime voor Duitschland of zelfs ook maar over dat minimum aan veiligheid, dat iedere souve reine staat en zeker iedere groote mogend heid voor zichzelf opeischt. Eenige critiek over de wijze van en het tijdstip waarop Duitschland den stap deed tot den herop bouw van de Duitsche weermacht is der halve misplaatst. De basis, waarop in den geest van Engelsch-Fransch communiqué van 3 Februari zal moeten worden onder handeld, wordt door de Duitsche maatregelen niet aangetast, doch ver duidelijkt. De voor de deur staande onderhan delingen die de Britsche minister van buitenlandsche zaken te Berlijn met de Duitsche regeering zal voeren, zul len gelegenheid geven te spreken over de kwestie van een internationale re geling der bewapeningen, alsook over de andere vraagstukken, welke in het Londensche communiqué zijn vervat. Rijksminister Goebbels publiceert een ar tikel waarin hij uiteenzet, dat de wereld over de gepubliceerde wet tot wederopbouw van do weermacht inplaats van ontdaan opgelucht behoorde te zijn, omdat de ge heimzinnigheid die het Duitsche defensie probleem omgaf in het buitenland vaak le vendig betreurd werd. Alleen door duide lijkheid op dit gebied kan men de situajie ontwarren en als gevolg daarvan tot politie ke vastheid komen. Voortgaande bespreekt Goebbels eenige uitlatingen, van maarschalk Pétain en van Flandin, die erop gewezen hebben, dat Duitschland in 1936 minstens over 600.000 man zou beschikken. Moet het dan m Duitschland geen verwondering wekken, dat de openbare wereldmeening thans met voorbijzien van deze in documenten vaa'ge- legde feiten verbazing en verontwaardiging speelt ten opzichte van de invoering van de algemeene dienstplicht in Duitschland waardoor slechts een deel- van datgene wordt uitgevoerd, wat door deze officieele instanties reeds als vaststaande in de bin- nenlandsche politieke discussie der betref fende landen naar voren gebracht is' Vaak genoeg heeft Hitier verklaard, dat hij be reid is het laatste machinegeweer onbruik- baar te maken, wanneer de wereld hetzelfde' wil doen. Zijn verklaringen zijn steeds on beantwoord gebleven. Uit deze situatie moest Duitschland de gevolgtrekkingen ma ken, vooral daar de andere landen hun be wapeningen verhoogden op grond van een oncontroleerbaar Duitsch materiaal, dat grootendeels gebaseerd was op fantastische vermoedens. Een ongewapend land is te midden van een bewapende wereld 'n voort, durende uitdaging tot een oorlog. Niet het bewapende, maar het onbewapende Duitsch land heeft Europa verontrust. Thans is dat evenwicht hersteld, dat noodig is om te ko men tot vruchtbare besprekingen over de groote onopgeloste problemen der wereld politiek. Duitschland wil mede werken aan den vrede. Het heeft hem evenzoo noodig als alle andere volkeren. Niemand in Euro pa, die ook slechts een spoor verantwoorde lijkheidsgevoel in zich draagt, gelooft er aan, dat de schade van een oorlog, die door 17 jaren vredeswerk niet kon worden opge heven, zou kunnen worden opgeheven door een nieuwe oorlog. Mogen de verantwoor delijke personen begrip cn gezond men- schonverstand de overhand krijgen, des te doortastender zal de gelukkige wending zijn, waarin Europa zich opnieuw zal vor- FRANKRIJK EN DE ONTSTANE SITUATIE Uit Parijs: Minister-president Flandin heeft Maandagmiddag een onderhoud gehad met den minister van Oorlog, generaal Mau- rin. Vervolgens begaf hij zich naar den president der Republiek. Minister Laval heeft Maandagmiddag den Engelschen zaakgelastigde Campbell ont vangen die hem den tekst overhandigde van de Engelsche nota aan de Rijksregee ring. Senator Benaze en het Kamerlid Franklin Bouillon kondigen aan, dat zij de regeering zullen interpelieeren over de door de Duit sche opzegging der militaire bepalingen van het verdrag van Versailles ontstane situatie. Afgevaardigde Doanmange wil in die Kamer een on/twerp-resolutie indienen, waarin wordt geëischt de October a.s, met groot verlof gaande lichting onder de wapenen te houden overeenkomstig artikel 40 van de wet op de recrutee- ring. Het verluidt, dat de Opperste Raad voor de Landsverdediging dezer dagen zal bijeenkomen. De JLiberté" publiceert een aantal korte verklaringen van Fransche persoonlijkhe den. De voorzitter van de Legercommissie van den senaat, generaal Bourgeois, die evenals senator Lemory de Fransche regee ring Woensdag in den senaat zal interpel ieeren, verklaarde: Engeland Frankrijk en Italië moeten gemeenschappelijk de midde len bestudeeren ter handhaving van den vrode en ter bescherming tegen de'door maarschalk Pétain voorspelde 100 Duitsche divisies. Generaal Niessel verklaarde, dat de in voering van de algemeene dienstplicht de logische consequentie is van de in Duitsch land heerschende geestestoestand. Hot mon ster Duitschland heeft thans tanden ge kregen. Er bestaat nog slechts één afweer middel: het te toonen, dat onze slagtanden evenzeer gescherpt en even krachtig zijn als de zijnen om het op dpze wijze de lust te benemen zich van zijn tanden te bedie- zelfde blad, dat de duivelsche Bewapenings wedloop weer aanvangt De vrije en vreed zame volkeren zijn gedwongen te volgen, wanneer zij zich niet zelf willen voroordee- len tot do slavernij of ter dood. Noodig is de definitieve invoering van den twee-jari gen diensttijd bij de wet en de kwalitatieve opvoering van het Fransche leger, want op dit gebied kan Frankrijk Duitschland over troffen. In do „Intransigeant" schrijft de voorzit ter van de leger-commissic van do. Kamer, overste Fabry, dat de politiek van het vol dongen feit hl militaire taai overgebracht, luidt: plotselinge aanya.l zonder waarschu wing en zonder pardon. Overigens herin nert het aan hot samengaan van Frankrijk. Engeland en Italië in 1915 en vraagt hij of deze eensgezindheid in geval van eon con flict nog aanwezig is. Kalm Iialiaansch oordeel De wederinvoering van de algemeene dienstplicht in Duitschland wordt in de Italiaansche bladen zakelijk besproken. Alarmeerende interpretaties worden verme den. De duidelijke toestand acht men ge schikt tot het uit don weg ruimen van mis verstanden. De noodzakelijkheid bestaat thans, van overleg plegen tusschen de WesbEuropeesche mogendheden. Het semi- officieele ..Geornale d'Italia" schrijft, dat het oogenblik belangrijk is maar meer aanleiding geeft tot grondig onderzoek dan tot dramatische uitbarstingen. Men za! thans, terwijl do kaarten open op tafel liggen, kunnen onderhandelen. Gelijk ech ter Italië is tegen het dogma van de eeuwigheid der verdragen, zoo is het ook gekampt, tegen een eenzijdige revisie. De „Tevere" schrijft: Tegenover het voldongen feit moet men zich thans afvragen wat do internationale consequenties daarvan zullen zijn. De mo gendheden staan voor een principieele en definitieve wijziging der betrekkingen tus schen zichzelve en Duitschland... Het nieu we evenwicht van Europa als laatsto ge volg van de onweerstaanbare dynamiek in het bestaan der afzonderlijke naties teekent zich duidelijk af. Taak der verantwoorde lijke mannen is het thans het optreden van de behoefte naar veiligheid, die overal cn gelijkmatig een militair karakter aanneemt, een critische bctcekenis te geven. Misschien zal hot gelukken door een evenwicht vi krachten tot een beter resultaat te komen dan door het evenwicht van goedbedoelde maar wezcnlooze pacifistische formules. Thans moet blijken of Europa er rijp voor is het probleem van de samenleving der volkeren met het oog op een beter lot voor allen rustic en moedig en zonder hysteri sche uitvallen aan te passen-. De bolsjewistische pers stookt De „Izwestija" noemt de Duitsche daad oen openlijke uitdaging aan de groote mo gendheden en acht dit een politieke oor logsvoorbereiding. Zich afvragend, wat de Duitsche diplo matie heeft kunnen aanmoedigen, om eon dergelijke politiek te voeren, schrijft de Izwestija, dat dit slechts mogelijk gewor den is door de politiek van de drie groote mogendheden, in de cerate. plaats van En geland, die berust hebben in alles wat Duitschland zcide en deri leiders zijn politiek de overtuiging hebben geschonken, dat het voldoende was stoutmoedig te zijn, opdat alles geoorloofd zou zijn- De Izwestija meent nog, dat het rhythme van de Duitsche bewapening en de beslist heid, waarmede Berlijn alle diplomatieke overeenkomsten verwerpt, een symptoom zijn van het feit, dat Duitschland zich o> acties voorberidt. Of het om Oostenrijk Dantzig of Memel zal gaan, kan niemand zeggen, maar 't is niet twijfelachtig, dat de laatste stap van Duitschland handelingen van politieke agressie voorbeschikt De laat ste woorden van dc Izwestija zijn: „Hef oogenblik vereischt prompt beraad van de mogendheden, welke belang hebben by «Ie handhaving van den vrede. Het huidige moment eischt prompte beslissingen. Nadat Duitschland do doeleinden, welke het na streeft, volkomen duidelijk gemaakt heeft, moeten de andere mogendheden hun -ver dedigingsmiddelen en hun capaciteit om den vrede voor Europa en de heele mensch- heid te verdedigen, volkomen duidelijk maken. Ook de JPrawda" zegt, dat het Duitsche imperialisme reeds in den loop van vele jaren de liquidatie voorbereidde van de bepalin gen van Versailles en in zijn strijd tegen de imperialistische tegenstanders in ruime mate gebruik maakte van hun wederzijd- sche tegenstellingen. Bovendien hebben ze kere imperialistische groepeeringen, in het bijzonder in Engeland, het Duitsche fascis me geen geringe politieke diensten bewe zen, hopende op deze wijze een terrein te scheppen voor de organisatie van een anti Sovjet-front in Europa. Hoewel Hitier wist zijn doel langs cliplo matieken weg te kunnen bereiken, doch het Duitsche fascisme wilde op demonstratieve wijze aantooncn, dat het niet streeft naar het verlof zich te wapenen, maar dat het er de voorkeur aan hecht na de denonciat! van de bepalingen van Versailles de laat ste resten er van officieel te begraven cn met de toestemming der mogendheden Duitschland de grenzen van voor den oor log terug te bezorgen. ITet Duitsche fascisme heeft aldus do Prawda openlijk de revanche van den in 1918 verloren importalistischen oorlog aan de orde gesteld. Hitier leidt Duitschland naar een nieuwen oorlog, .besluit het blad, welke onbetwistbaar zal eindigen met een ineenstorting van het fascisme. Hitler over de proclamatie van 16 Maart Geen verhooging van oorlogs gevaargeen eenzijdige opzegging van de ter ritoriale clausules Naar de bijzondere correspondent van de .Daily Mail", Ward Price, uit München meldt, heeft de Führer hem een interview toegestaan De rijkskanselier heeft daarbij o.a. het volgende gezegd: „Het Duiitscjie volk wenscht geen oorlog. Het wenscht vreedzaam en gelukkig te le ven. ITet kon echter niet langer onder den vernederenden druk der beperkingen van het verdrag van Versailles leven Heden zijn de harten der Duitschers van vreugde vervuld, daar zij van de vernede ringen bevrijd zijn. Maar, zoo ging de Führer voort, gelooft u mij. deze vreugde beteekenit geen verhooging van het oorlogs- Op i'm vraag van den correspondent, of Duitschland evenals voorheen bereid was, met Groot-Brittaniö en Frankrijk te onder handelen, antwoordde de rijkskanselier; „Het herstel van het Duiltsche natio nale gezag in het probleem der bewa pening is een herstel van de geschon den souvereiniteit cener groote nio geilheid. Het zou absurd zijn te geloovcn, dat een staat, dio zijn sou- vereiniteit weer verkregen heeft, min der bereid is, onderhandelingen to beginnen, dan oen staat, die slechts een beperkte souvereiniteit bezit. In tegendeel, het feit, dat wij eon souve reine staat zijn, maakt ons des te bereidwilliger, met andere souvereine 6taten to onderhandelen". Op de vraag, of Duitschland zichzelf aan do territoriale clausules van hot verdrag Versailles gebonden acht, luidde he* antwoord: ,,1-Iet herstel der Duitsche souvereiniteit op het gebied der militaire kwestie raakt het verdrag van Versailles sledhts in dit opzicht, dat de weigering der andere mo gendheden om haar verplichtingen tot onti wapening uit te voeren, inderdaad reeds de geldigheid van het verdrag had vernietigd. Het is de Duitsche regeering echter volkomen duidelijk, dat een revisie der territoriale bepalingen van inter nationale verdragen nooit door eenzij dige maatregelen kon worden verkre gen. Hitler zeido tenslotte nog, dat het Duit sche volk de proclamatie van Zaterdag avond „meer beschouwt als een handeling n moreel dan van militair karakter". TITULESCU OP CONSULT Titulescu zal zich naar Parijs, Brussel cn Londen begeven, om, in verband met Duitschlands militaire maatregelen, de re geeringen te consultceren. DUITSCHLAND BEREID IN DEN VOLKEN BOND TERUG TE KEEREN? Berichten, welke te Parijs uit Berlijn zijn ontvangen, melden, dat Duitschland, nu he' de militaire gelijkheid verkregen heeft, wel ke het eischte, geen enkel bezwaar meer ziet om zijn plaats in den Volkenbond weer in te nemen. Dit bericht is intusschen nog niet van officieele zijde Weerbericht ALGEMEENE DIENSTPLICHT „Si Vis Pacera, Para Bellum" (Van onzen Duitschen correspondent) Majoor H. Foertsch, leide.r der afdeeling binnenland in het rijksweerministerie liet kortelings een brochure het licht zien: „De weennacht in den nationaal-socialistischen staat" (Verlag Broschek Co. Hamburg), welke haar tendentie kort en duidelijk al dus weergeeft: „Een leger kan niet geïm proviseerd worden, wanneer het bruikbaar wil zijn". Dat men het met deze zienswijze in hoogere militaire kringen volmaakt eens was, bleek uit een korte inleiding van rijks- weerminister.Von Blomberg, die de taak dei- armee aldus samenvatte: zij dient- den Leider door onbeperkt vertrouwen en absor lute gehoorzaamheid, zij dient den staat door offervaardigheid, zij dient 't volk door haar geestdriftige overgave aan de gemeen schappelijke nationaal-socialistische idee. Aan haar heeft Duitschland zijn wederge boorte te danken! Sedertdien hoorde men voortdurend thu* steren over een voorgenomen uitbreiding der weermacht- Men beweerde, dat er on- eenigheid te dien opzichte ontstaan was tusschen Dr. Goebbels en generaal-majoor Von Blomberg. Diens oponthoud buiten Berlijn hij volgde een kuur op den „Weissen Hirsch" bij Dresden were be schouwd als een eerste bevestiging van deze geruchten maar weldra werd officieel verklaard, dat men inzake de verdediging van volk en vaderland verschil van mee ning kent. Uit den gang van zaken kan worden afgeleid, dat. dit communiqué in derdaad op juistheid berustte. Als eerste stap in deze richting volgden we een week geleden het gesprek, dat tus schen generaal Göring in zijn. kwaliteit als rijksminister der luchtvaart is gevoerd met Ward Price, een specialcn correspondent der .Daily Mail". Göring gaf onomwonden te kennen, dat 's lands veiligheid een militaire luchtvaart eischt, sterk genoeg, om vijan dige aanvallen af te slaan. Een duidelijke scheidingslijn werd door hem getrokken tusschen de civiele en de militaire lucht vaart. In zijn nieuwe kwaliteit stelde Goe- ring zich voor als „gonoraal der vliegeniers" en natuurlijk zal hier een uniform toe be- hooren, welke zijn nieuwe waardigheid dui- delijk weergeeft. Aan het eind deze gedach- tenwisseling legde Goering er den nadruk op, dat leger en vloot zonder verdedigingsmo gelijkheid in de lucht nutteloos zijn, zoodat de militaire luchtvloot als een integreerend bestanddeel der defensie moet worden be schouwd. In denzelfden geest sprak rijksminister dr. Goebbels Zaterdag voor vertegenwoordi gers der Duitsche en buitenlandsche pers in zijn ministerie, ditmaal inzake de uitbrei ding der armee. Mot bewogen stem las hij ons het even tevoren door Hitier voorge slagen plan tot herstel der algemeene dienstplicht voor en men voelde In den ernst zijner formuleering als het ware een indirecte opzegging van het smadelijk vre desverdrag van Versailles. Van de WiLhelmstrasse begaven wij ons naar de Potsdamer strasse, waar dr. Goeb bels in het Sportpaleis voor den Gouw Berlijn het woord wilde voeren. Onderweg kon men reeds merken, dat er iets bijzon ders gaand[«j was, want de voorgenomen uit breiding van leger en vloot kon niet lang meer geheim blijven eu weldra verschenen reeds de eerste extra-edities van Scherl en Ullstein, die het groote nieuws wereldkun dig maakten. Geen wonder, dat een half uur later Goebbels in de propvolle zail staande door het publiek werd toegejubeld. Naar het decreet der rijksregeering luister de men opmerkzaam, want duidelijk blijkt hieruit, dat Duitschland zich de eenzijdige politiek zijner vroegere vijanden niet lan ger laat welgevallen. Wat Flandin eischt voor Frankrijk, dat verlangt Hitler voor Duitschland, een verdediging te land, ter zee en in de lucht, welke bij machte is, het Dorde Kijk in geval van nood te verdedigen. De eenzijdige politiek der Entente heeft tot deze -doortastendheid stellig veel hijgedragen eu gaat het zoo verder, dan zal het Verdrag van Versailles voor Duitschland weldra heb- be.n opgehoudeu, te bestaan! Dat in dezen de stem der rijksregeering den gedachtengang van het volk weergeeft, bleek 's avonds uit do drukte in de Wilhelm- strasse. Duizenden zongen en jubelden zoo lang, totdat de Führer voor een der vensters van z:jn paleis verscheen, om een ovatie in ontvast te nemen. Berlijn, IS Maart 1935. Het dunne pöltJe geeft den vorigen stand aan Stand vanmorgen halflwaalf 766.4 Hoogste stand te Janmayn 770.0. Laagste stand te Reykjavik 741.4 WEERVERWACHTÏNG Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind, neve lig tot half bewolkt, weinig of geen neer slag, iets zachter overdag. BUITENLANDSCH WEERVERWACHTÏNG Vanuit het N.W. heeft zich de hooge druk king over Scandinavië tot in Duitschland uitgebreid en deze neemt om de Oostzee nog sterk toe. De oceaandepressie vertoont een vrij diepe kern ten Z. van IJsland, maar breidde zich over do Golf van Biscaye uit, zoodat de toe voer van W. winden weer afsloot. In Scandinavië js de vorst ook in het N. zeer streng geworden en op het vasteland is byna overal do temporatuur gedaald, ter wijl zij alleen in Schotland steeg. In N.-Frankrijk, België, ons land cn W.- Duitsohland was overal mist; op IJsland en aan do Noorsche kust valt sneeuw bij storm achtige wind. Om de Bothnische Golf is de lucht overal opgeklaard. Op de Brtische eilanden is de lucht opgetrokken bij krachtige Z. winden in het W. In verhand met de ontwikkeling van de hoogo druk over de Oostzee eu daling van de baromter in het Z.W. is toenemende Z.O. wind te verwachten zonder regen van be- t eek e nis en met stijgende temperatuur over dag. TEKPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 8.4 C. 20 MAART. Zonsopgang 6.07 uur, zonsondergang 6.11 uur Maan op nam. 6.59 uur, onder v.m. 5.40 uur Volle Maan 5.51 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 20 MAART. Van 's avonds 6.41 uur tot 's morgens 5.34 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Uhelntelden Rl-eisAch K-Hl -MatftU Oieileshetm Mannheim Lohr Bincen Lobith Heden Vorlff 1.2Ö >«0 2.15 '119 0.94 195 193 10.75 10 83 Nijmegen 8.40 8.19 St Andrles 3,02 Ml Arnhem 829 8.36 Vreeswijk Iw 0.60 0,6S VVestervoort 8.90 8.97 Deve: 2.7 A 2.86 Coblens Trier Kealen Dnsaeldorf Fhhrort 0X1 0X6 Wesel 0.44 0X0 Emmerik 1.79 L83 Kampen -0.03 -0.03 Evsden 46.09 47.C3 Maastricht 41.78 41 SO Grevenbicht 28.54 28.87 Venlo 00.00 00X0 Grave (sluis) 6.38 6.51 St Andries L57 1,69 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfziji 11.51 23.5-1 Terschelling 9XH 21.11 Hariingen 9.4"> 22.00 Den Helder 7.10 19.30 IJmniden 3.27 15.38 Hoek v. Holl. 2.4114.46 Schevenlngen 2.53 14.56 Kuttcidam 4.27 16X9 HellevoetsL Willemstad Brouwersh. Zierikzee Wemeldingo Vllssingen Terneuzen liausweert 8.23 15,33 4.13 16.29 2,35 14.45 3.03 15.28 3.27 15.46 1X2 13.57 2,07 14.24 2.46 10 14 Speciale wet voor een vijlling De kinderen onder staatsvoogdij geplaatst De wetgevende vergadering in Canada heeft een wet aangenomen waarbij dc ouders van de vijfling Dionno. uit de ouderlijke macht worden ontzet en de kinderen onder staatsvoogdij worden geplaatst. De maat regel is genomen omdat de ouders niet an ders deden dan de kinderen op kermissen in circussen enz. te kijk te stellen. Toen de> ouders het besluit vernamen waren ze juist in een speciaal voct de vijf- ling gebouwde afdeeling van het ziekenhuis Callander. Zij weigelden het gebouw te verlaten en werden ten slotte door een polilie-agent verwijderd. AFGEGLEDEN BIJ EEN LOOPING WELLINGTON, 19 Maart. Tc Oigbc in Lin colnshire is een militair vlieger, luitenant Nbcoo Klrkley, tijdens het maken van een „looping" zijn vliegtuig afgegleden. Het vliegtuig kwam op den grond terecht en werd geheel vernield. De vlieger was op slag dcod. OE HEIDE NSCHE BOERENKALENDER In „Evangelium im dritten Reich", kerk blad voor Christendom en Nationaal-Socia- lisrne, vinden we een mededeeJing van den Rijks voedingsminister Danré waaruit blijkt, dat zijn ministerie niet verantwoordelijk is voor de Boerenkalender, die zoo In opspraak is gekomen doordat de Christelijke feestda.- gen er in waren vervangen door oud-bei- densche gedenkdagen. Darré deelt mede, dat de kalender een particuliere uitgave is hoe wel den uitgever uit propagandistisch oog punt was toegestaan het Rijksvoedings- ministerie er op als uitgever te vermelden. In do haast omdat de kalender vóór Kerstmis moest verzonden werden had men aan heit ministerie veiteuimid het kalen- darium zelf na te zien, terneer daar niemand op dc gedachte was geikoeneri, dat dit ver anderd zou zijn. Het Ryksvoediingsnriiniste- rie wijst daarom de verantwoordelijkheid voor het onchristelijk karakter van den Boerenkalender af. TENTOONSTELLING TE ROME Te Rome wordt een vierjaarlijksche ten toonstelling gehouden, speciaal van de he- dendaagsche Italiaansche schilder- en beeld houwkunst er zijn 1S00 werken, ingezonden door 700 exposanten,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2