|liruii"r £riïtsrtjr (tftrurant Algemeene dienstplicht in Duitschland w. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending. ƒ.530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7 V» ci Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5428 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 18 MAART 1935 15e Jaargang abbertmtieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17.7* Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0-45 HandelsadvertentiÈn per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bewagen aan 'I bureau v. wordt berekend 0.10 DE KETENEN AFGESCHUD Zoo sterk ons hart zich verzet tegen hét. optreden van Hitiers geheime staatspolitie tegen de voor de grondslagen van het Chris tendom opkomende Kerk, zoo overtuigd kun nen we instemmen met het besluit van het Duitsche staatshoofd om den algemeenen dienstplicht weder in te voeren.- Wij scharen ons niet bij degenen, die in dit forsché en velen onthutsende besluit een snel nader komen van den nieuwen oorlog meenen te onderkennen. Een open en bloot liggend Duitschland, te midden van tot de tanden gewapende star ten, is een veel ernstiger gevaar voor den vrede te achten dan een Duitschland, dat zich ook desnoods militair kan doen gelden. Men denke hierbij alleen maar aan ^t nog altijd in het Oosten van Europa dreigende bolsjewisme, dat zijn massa's voor den oor log drilt als in het Tsaristisch Rusland wel licht nooit gezien is en over de meest mo derne oorlogsmiddelen in ongekende hoe veelheden bt^schikt. Maar ook afgezien van het gevaar, dat 't roode leger vormt, was het zelfbewuste, doch door het dictaat van Versailles tot machte loosheid gedoemde mill ioenenvolk in het hart van Europa politiek gezien een on ding. Het summum van onverstand, dat de staatslieden te Versailles in 1919 hebben ge toond door zulk een vernedering aan een roemrijk en militair volk voor onbepaalden tijd op ie leggen, moest te eenigertijd wel op deze wijze gewroken worden. In de herbewaping van Duitschland triomfeert eenvoudig de natuur over de theoretisch in eikander gezette dwangmid delen een verschijnsel waarover we ons in het geheel niet behoeven te verwonderen. Die herbewapening was reeds geruimen tijd in gang. Men wist dat overal en de gezindheid van Frankrijk en Engeland om nu eindelijk eene óp voet van gelijkheid met de Duit- schers te willen onderhandelen vond daarin haar oorsprong. Het verrassende van thans ligt dan ook niet zoozeer in het feit der herbewapening zelf als in de openlijke bekendmaking daarvan in bijzonderheden. De uitnoodiging aan de militaire attachés om de tuchtoefeningen boven Berlijn mee te maken was al een voorbode van deze plotselinge openbaarheid. De bekendmaking van de wederinvoering van den algemeenen dienstplicht is echter het openlijk afschud den van de ketenen van Versailles. Dat Hitier en de zijnen daartoe juist dit oögenblik gekozen hebben, valt achteraf bezien eigenlijk niet te verwonderen. Dit ii immers eenvoudig een direct uitvloeisel van twee opvallende daden die te Londen en te Parijs verricht zijn en dus te vergelijken met een zet van de eerste orde op het politieke schaakbord. Men moet onder den indruk van het ver rassend besluit van Hitier niet vergeten, dat de voorgenomen „onderhandelingen-op-ge- lijken-voet" over de veiligheid van Europa allereerst op een zeer abrupte manier ge kruist zijn door het Engelsche witboek, dat de vergrooting van de Britsche defensie kwam verdedigen speciaal met het „Duit- sche gevaar". Men moet evenmin uit het oog verliezen, dat de Fransche regeering op het eind van de vorige week, ook nadrukkelijk met het oog op het „Duitsche gevaar", den dienst tijd verdubbeld heeft en den leeftijd voor indiensttreding vervroegd, teneinde liet leger wat het aantal roeraten betreft op 1 peil te houden. Hitiers besluit is slechts antwoord op deze beide nu niet bepaald vriendschappe lijke en van vertrouwen in Duitscklands Vredelievendheid getuigende daden. Thans staan de drie groote partijen met open vizier tegenover elkander en eerst nu ook is het mogelijk, dat ztj op werkelijke voet van gelijkheid met elkander zullen kunnen gaan onderhandelen over de veilig heid van Europa. Zij zullen dat nu kunnen. Of zij het ook kullen doen, moet worden afgewacht. Maar wij hebben toch wel eenige hoop, dat 'dc staatslieden te Londen en te Parijs het hoofd koel zullen houden. Feitelijk heelt Hitier het hun gemakkelijk gemaakt om nu een werkelijk vredelievende politiek ten opzichte van Duitschland ten overstaan van hun volken,te gaan voeren. Het voldongen feit, dat in Hitiers politiek steeds een voorname rol speelt, ontlast hen tenminste van de moeilijke verantwoorde lijkheid om zelf de voornaamste bepalin gen van het domme Verdrag van Versail les ter zijde te zetten. Wij koesteren dan ook de verwachting, dat men straks, aLs men wat van zijn heil zame schrik is bekomen, wel aan de ronds tafel zal gaan zitten om nu eens voor 't eesrt, als werkelijk gelijkgerechtigden to praten over de middelen, die kunnen dienen om Europa den vrede voor een zoo langdurig mogelijke periode te verzekeren. Zaterdagmiddag J.l. heeft de Duitsche minister Goebbels de buitenlandsche journalisten dringend op zijn departe ment genoodigd en hun meegedeeld, dat Hitier zijn verblijf in Beieren had afgebroken voor een gewichtige kabi netsraad. In dien kabinetsraad was besloten tot afkondiging van de volgende wet, die slechts uit drie artikelen bestaat: PARAGRAAF 1 De dienst in de weermacht geschiedt op den grondslag van den algemeenen dienstplicht PARAGRAAF 2 Het Duitsche vredeslegert met inbegrip van de daarin opge nomen politieis verdeeld in 12 legercorpsen en 36 divisies, PARAGRAAF 3 De aanvullende wetsontwer pen ter regeling van den alge meenen dienstplicht zullen zoo spoedig mogelijk worden inge diend door den minister van rijksweer. De wet is onderteekend door rijkskanse lier Hitier en door alle leden van het rijks- kabinet. een oproep aan het Duitsche volk. Daarin wordt uiteengezet, dat het Duit sche volk bij het einde van den oorlog, ver trouwende op de veertien punten van Wil son, de wapens had neergelegd, verwachten de, dat een nieuwe regeling der betrekkin- gén, met afschaffing van de geheime diplomatie en dc stichting van den Volken bond, de verschrikkingen des oorlogs zou uitbanen en dat het in dien geest ook de in het verdrag van Versailles voorgeschreven ontwapening, als begin van een internatio nale ontwapening, eerlijk en trouw had uitgevoerd. JVolgens de vaststelling der iniergeallieer- 3 commissie van controle is de volgende vernietiging van Düitschla-nds weermacht en haar middelen geschied: a. leger: 3,897 kanonnen en loepen; 13.55S machine geweren; 31,470 mijn werpers en loopen; 6,007,000 geweren en karabijnen; 243,937 machinegeweerloopen; 2S.001 affuiten; 4390 mijnwerpersaffuiten; 38,750,000 patronen; 16350.000 hand- en geweergranaten; 60,400,000 slaghoedjes, 491,000.000 revolver- patronen, 335,000 ton patroonoogen, 23,515 ton kardoesoogen, 37,600 ton kruit, 79300 munitiehouders, 250,000 telefoon, 1072 vlam- menspuiten, 31 pantsertreinen, 59 tanks, 1762 verkenningswagens, 8,982 radiostations, 1,240 vëldbakkerijen, 2,199 pandongs 981.7 ton soldatenuitrustingen, 8230350 zak ken soldatenuitrusting, 7300 pistolen en revolvers, 180 machinegeweersledeu, 21 rij dende werkplaatsen, 12 wagons vo ir geschut 1 tractors, 64,000 stalen helmen, 174,000 gas maskers, 2300 machines van de oorlogs industrie, 8,000 geweerloopen; b. luchtwapens: 15,714 jacht- en bombar deervliegtuigen, 27,757 vliegtuigmotoren; c. marine: 26 linieschepen, 4 kleine pant serschepen, 4 gepantserde kruisers, 19 kleine kruisers, 21 schepen voor opleiding en speciale diensten, S3 torpedobooten, 315 duikbooten. Voorts bestond de plicht tot vernieling van allerlei vaartuigen, middelen voor den gas- oorlog en ten deele ook voor de verdediging tegen gasaanvallen, voortstuwings- en ont ploffende middelen, zoeklichten, vizierin- richtingen; meetwerktuigen van allerlei aard, optische werktuigen, paardetuig smalspoormateriaal, velddrukkerijen, veld keukens, werkplaatsen, houw- en steek wapens, stalen helmen, transportmateriaal voor munitie, normale en speciale machines voor de oorlogsindustrie, tractiematerieel, teekeningen dienaangaande, vliegtuig- en luchtschiploodsen enz. Na deze nakoming van een verdrag, dat in de geschiedenis zonder voor beeld is, had bet Duitsche volk een recht de vervulling van de aangegane verplichtingen ook van den anderen kant te verwachten. Deze bleef echter uit. Do souvereine contractanten van de gewezen overwinnende staten heb ben zichzelf eenzijdig va.n de verplich tingen van hot verdrag van Versailles ontslagenl Het was nog niet voldoende, dat elke ontwapening, die ook maar eenigszlns met de vernietiging van de Duitsche wapening ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot t 'April a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuur, en gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmer king komend blad te boven, en in prijs er beneden. ÏAbonné's op te geven aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT Door groot Hitiers regeering onder enthousiasme afgekondigd. Spoedbijeenkomst van het Engelsche kabinet. Een gemeenschappelijk protest van Parijs, Londen en Rome verwacht. overeenkwam uitbleef, neen, er trad zelfs geen stilstand in de wapeningen in, ja, in- gcndecl het werd ten slotte de wapening in een heele rij van staten. Wat in den oorlog aan nieuwe vernielingswerktuigen uitgevonden was, kreeg nu in den vrede in een stelselmatigen, wetenschappelijken ar beid zijn voltooiing. Op 't gebied van de ver vaardiging van machtige pantseringen te land, als van nieuwe gevechts- en bombar deertoestellen geschiedden onophoudelijk af schuwelijke verbeteringen. Er werden nieu ve, reusachtige kanonnen gemaakt, nieuwe ontploffings-, brand- en gasbommen ont wikkeld De wereld weerklonk sindsdien weer van oorlogsgeroep, alsof er nooit een wereldoorlog was geweest en een ver drag van Versailles was gesloten. Temidden van deze sterk gewapende en zich steeds meer van de modernste gemotoriseerde krachten bedienende oorlogsstaten was Duitschland in machtsopzicht een luchtledig, aan elk dreigement en elke bedreiging van elk op zichzelf weerloos overgeleverd. Geen wonder dat Duitschland luide op ver ulling van de belofte der ontwapening van de andere staten begon aan te dringen. Alle pogingen der ontwapeningsconferen ties leden echter schipbreuk en tenslotte zag de nieuwe Duitsche rijksregeering als be hoedster van de eer en de bestaansrechten van het Duitsche volk zich niet langer in maat aan zulke conferenties deel te nemen of tot den Volkenbond te blijven behooreo. Intussohen bleef de Duitsche regee rt ag ook na het verlaten van Genève bereid voorstallen aan andere staten te doen. Zij nam daarbij het standpunt ia dooi de" andere staten zelf geijkt, dat het scheppen van legers van korten diensttijd, ongeschikt or aanvalsdoeleinden en daarom voorde dzame verdediging is aan te bevelen. Zij was daarom bereid de rijksweer niet lan gen diensttijd volgens den wenseh der an dere staten te veranderen in een leger met korten diensttijd. Haar voorstellen uit den winter 1933'34 waren practisch en uitvoer baar. Hun verwerping, zoowel als de defini tieve verwerping van de op dezelfde grond slagen berustende Italiaansche en Engel sche ontwerpen leidden echter tot de gevolg trekking, dat de neiging tot 'n redelijke na koming van de ontwapeningsvoorwaarden aan den anderen kant niet meer bestond. Onder die omstandigheden zag de Duitsche regeering zich verplicht uit zichzelf de noodige maatregelen te treffen, welke een einde zouden waarborgen van den even onwaardigen als ten slotte dreigenden toe stand van onmachtige weerloosheid van een groot volk en rijk. Zij ging daarbij uit van dezelfde over wegingen, waaraan Baldwin in zijn laatste rede zoo 'n groote uitdrukking gaf: „Een land, dat niet bereid is, de noodige voorzorgsmaatregelen te treffen tot zijn eigen verdediging zal nooit op deze wereld over macht beschikken, zoomin moreele als materieele macht." De regeering van het huidige Duitsche Rijk wenscht echter slechts een moreele en materieele macht, dc macht om voor het Rijk en daarmee voor heel Europa den vrede te kunnen waarborgen. Zij heeft daarom ook verder gedaan wat In haar macht stond en tot bevordering van den vrede dienen kan; le. heeft zij al haar buurstaten reeds lang geleden het sluiten van niet-aan- valsverdragen voorgesteld; 2e. heeft zij met haar Oostelijken buurstaat een regeling gezocht en ge vonden, die dauk zij het groote, tegemoetkomende begrip, naar zij hoopt, voor altijd de dreigende atmos feer, die zij aangetroffen had toen zij aan de macht kwam, heeft gezuiverd cn zal leiden tot een blijvende verzoe ning en vriendschap van beide volken; 3e. heeft zij ten slotte Frankrijk dc plechtige verzekering gegeven, dat Duitse' land na de geslaagde oplossing van de Saarkwestie geen territoriale cischen meer aan Frankrijk zou stellen oï opwerpen. Zij meent daarmee in een geschiedkundig zeldzamen vorm de voorwaarden geschapen te hebben voor het eindigen van een eeuwen- langen strijd tusschen twee groote naties door een groot politiek en zakelijk offer. De Duitsche regeering moet echter tot haar leedwezen zien, dat sinds maanden steeds groot er wordende wapening in de wereld gaande is. Zij ziet in de schepping van een sowjetleger van 101 divisies, d.' 960.000 man vredessterkte een element, waar aan bij de opstelling van het verdrag van Versailles niet gedacht kon worden. Zij ziet in de forceering van derge lijke maatregelen in de andere staten verdere bewijzen van de afwijzing van het ontwapeningsdenkbeeld, dat inder tijd geproclameerd is. Het is verre van de Duitsche regee ring tegen welken staat ook een ver wijt te willen richten. Maar zij moet thans constateeren, dat door de nu besloten invoering van den twee jarigen diensttijd in Frankrijk de ideëele grondslagen voor het scheppen van legers van een korten diensttijd opgegeven zijn ten bate van organisa ties met langen diensttijd. Dit was echter mede een argument voor het indertijd van Duitschland geëischte prijsgeven van zijn rijksweer. De Duitsche regeering beschouwt het onder deze omstandigheden als een onmogelijkheid noodzakelijke maatregelen voor de vei ligheid des rijks nog langer uit te stellen of zelfs maar voor de kennis van de overige wereld te verbergen. Als zij daarom thans gevolg geeft aan den wensch, 28 Nov. 1934 in een rede van den Engelsche minister Bald win uitgesproken, naar opheldering nopens de Duitsche bedoelingen, dan geschiedt zulks: le. om het Duitsche volk de overtui ging en de andere staten de kennis bij te brengen, dat het behoeden van de eer en de veiligheid van het Duit sche volk van nu af weer aan de eigen kracht van de Duitsche natie wordt toevertrouwd; 2e. echter tevens om door het vast stellen van den omvang van de Duitsche maatregelen de kracht te ont nemen aan elke bewering, die het Duitsche volk het streven naar een 'positie van militaire hegemonie ia Europa in de schoenen zou willen schuiven. Wat de Duitsche regecring als behoedster van de eer en de belangen van de Duitsche natie wenscht is de mate van die »naoVa middelen te waarborgen, die niet alleen voor het behoud van de integriteit van het Duiische Rijk. maar ook voor de internatio nale eerbiediging en waardeering van Duitschland als een van de medeborgen van den algemeene vrede vereischt is. Want op dit oogenblik hernieuwt de Duitsche regeering tegenover het Duitsche volk eu de heele wereld de verzekering van haar besluit nooit verder te gaan dan het behoeden van de Duitsche eer en de vrij heid des rijks en met name in de nationale Duitsche wapening geen werktuig van oorlogszuchtigen aanval, doch veeleer uit sluitend van verdediging en behoud van den vrede te willen vormen. De Duitsche rijksregeering drukt daarbij de stellige hoop uit, dat het aan het Duit- actie volk, dat daarmee zijn eer herwonnen heeft in onafhankelijke geiijkgerechtigheid zal vergund mogen zijn, zijn bijdrage te leveren tot het scheppen van vrede in de wereld in een vrije en openlijke samenwer king met de andere naties en haar ringen. In dezen geest heeft de regeering L tot de wet op den dienstplicht, die hiermee wordt afgekondigd. (Wij hebben de artikelen hierboven reeds vermeld. Red.) De wet is geteekend door den leider alle ministers van het rijkskabinet. De indruk in het kabinet D.N.B. meldt: De indruk dien de proclomatie „Aan het Duitsche Volk" op de gemoederen der mi nisters maakte, nadat Hi tier haar voorge lezen had was overweldigend. De leden van het kabinet verhieven zich •spontaan van hun zetels en generaal Blomberg bracht een driewerf „Heil!" op den Leider uit, verbonden met een belofte van verdere onverbreekbare trouw. Eenzelfde geestdrift heeft ook het Duitsche volk over meesterd, met een gevoel van vreugde over «le nieuwe waarborgen voor de Duitsche veiligheid. Het Duitsche volk is nu met zijn leider in een duidelijke bekentenis tot het vredesideaal. De proclamatie en de daarbij behoorende wet zijn een mijlpaal in de Duitsche geschie denis want deeersteliquidati regel van het verdrag van Ver sa i 11 e s is nu genomen waardoor tenminste de ergste schande in dit verdrag is uitgc- wischt. Mededeeling aan de gezanten De leider en rijkskanselier heeft Zater- middag in bijzijn van den rijksminister van buitenlandsche zaken de gezanten van Frankrijk, Engeland, Italië en Polen ont vangen om hen op de hoogte te stellen van het besluit van de rijksregeering tot invoe ring van den algemeenen dienstplicht. Vreugde te Berlijn Do bekendmaking van de rijksregeering nopens het herstel van den algemeenen dienstplicfït in Duitschland werd te Berlijn omstreeks half zeven door bulletins van de groote dagbladen verspreid. Toen de eerste extra-edities van de bladen op straat ver schenen ontstonden er dadelijk groote op- loopen om de dagblad venters, die hun het bericht als het ware uit de, handen reien. Onder het licht van de lantarens of van de étalages en zelfs in het haastige doorloopen zag men jong en oud, man en vrouw het bericht lezen. Als men, zoo zegt het Duitsche nieuws bureau, boorde naar de gesprekken, wist men moteen hoe 'n geestdriftigen weerklank dc bekendmaking onder de bevolking had gevonden. Er zal wel ternauwernood een Duitscher te vinden zijn geweest, zegt het bureau, die het besluit van de rijksregeering niet met inwendige blijdschap hoeft goed" gekeurd. Alle bladen uiten in hun extra-edities hun geestdrift en voldoening over het herstel van het Duitsche. Leger. In het Sportpaleis werd des avonds een betooging gehouden in verband met heldenherdcnking van Zondag. Toen minister Goebbels binnentrad, werd hem een groote ovatie gebracht Men hoorde allerwegen kreten als: „Wij hebben weer een leger." „Wij zijn weer vrij en groot" De geestdrift bereikte haar hoogtepunt toen Goebbels met duidelijke stem, die in de ademlooze stilte luisterende zaal tot in uiterste hoeken te hooren was de procla- alie van de rijksregeering voorlas. Wat toen volgde noemt het D.N.B. „een voudig onbeschrijfelijk." Men joelde en juich te, men weende en viel elkaar om den hals r al deze gemoedsuitingen dienden slechts om den algemeenen jubel tot uit drukking te brengen dat Duitschlands eer hersteld was en dat het weer een leger bezit om zijn landskinderen te verdedigen. De indruk buiten Duitschland In Londen, Parijs en Rome Uit Londen: Het bericht van de invoering van den al gemeenen dienstplicht in Duitschland heeft hier groot opzien gebaard. De bladen gaven extra edities uit, terwijl het bericht ook werd gebulletineerd. Uit Parijs: Het bericht van het Duitsche besluit is te Parijs zoo vroeg ontvangen, dat de post- edities nog commentaar konden bevatten. De „Matin" schrijft, dat het Derde Rijk het Verdrag van Versailles den beslissenden slag heeft toegebracht, doordat het Duitsch land heeft bevrijd ven het „dictaat", waar tegen zich alle regeeringen van Duitschland sedert den oorlog verzet hebben. Men kan nauwelijks hopen, dat de diplomatieke on derhandelingen, die waren afgekondigd, thans lot iets kunnen leiden. Men moet thans handelen met een open oog voor den toestand in overleg met alle volken, die den vrede in Europa willen handhaven. Uit Rome: Ook in de Italiaansche hoofdstad heeft het Duitsche besluit groot opzien gewekt Bij geruchte verluidt, dat de Ita liaansche regeering zich in verbin ding zal stellen met de regeeringen van Engeland en Frankrijk, om tege- legener tijd het standpuut in deze kwestie te bepalen. Verklaring van Hymans Bij zijn terugkomst uit Parijs heeft de Belgische Minister van Buitenlandsche Za ken, Hymans, op verzoek der aan het sta tion aanwezige journalisten de volgende ver klaring afgelegd over het besluit der Duit sche rijksregeering tot invoering van den algemeenen dienstplicht: „Deze gebeurenis is van zeer ern- stigen aard en vraagt groote aandacht van de regeering. Door het optreden der Duitsche regeering kan het stre ven der leden van den Volkenbond, teneinde den vrede en de veiligheid te versterken, waartoe te Rome en te Londen het initiatief is genomen, in gevaar worden gebracht, alhoewel misschien door dit optreden een toe stand, die men wel vermoedde, niet wordt gewijzigd. Het is thans noodig, dat de mogendheden elkaar raad plegen. De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft het initia tief daartoe genomen. De waarborging van deiT vrede eischt ge meenschappelijke actie der mogendheden. Tijdens ons verblijf te Parijs hebben wij ook besprekingen gehad met de Fansche minis ters over deze kwestie. De Fransche regee ring beschouwt den toestand koelbloedig. De gedachtenwisseling erover is reeds gaande. Men zal begrijpen, dat ik me op het oogenblik moet nthouden van verder com mentaar. België zal in nauw contact blij ven met de andere belanghebbende heden". Hongarije enthousiast Dit Boedapest: Het besluit der Rijksregee ring heeft in de Honeaarsche openbare ning een storm van enthousiasme, vreugde en bewondering ontketend. Du stap der Rijksregeering wordt gevoeld als een histo rische gebeurtenis van het grootste belang. Pester Lloyd schrijft: de overleefde, moreel en practisch onhoudbare militaire bepalin gen van het vredesverdrag zijn gevallen door het Duitsche besluit. Met een penne- streek is een onduidelijke toestand door dubbelzinnige feiten vervangen. De nationale Uj Marjasag schrijft: Wij Hongaren begrijpen deze vastberadenheid van Hitier en hopen in het belang van den Europeeschen vrede, dat de vredesverdra gen thans in het reine zullen worden ge bracht en dat de elementaire rechten der tot nu toe geknechte volken zullen worden hersteld. Bolgaarsche instemming Uit Sofia: De Bulgaarsche pers en de openbare mining is het geheel eens met het besluit der Rijksregeering. Polen niet verrast De invoering van den algemeenen dienst plicht in Duitschland wordt in toonaange vende kri"gen, voor zcover tot nu toe kan worden nagegaan, noch met nervositeit, noch met al te groote verrassing ontvangen. Het half-officieele Gazetta Polska schrijft, dat de historische beslissing der Rijksregee ring in verschillende etappen is gerijpt De oproep aan het Duitsche volk is van over tuigende kracht Kurjer Poranniy zegt, dat, indien de Wes- tersche mogendheden den Duitschen stap zouden afkeuren, zij tóudén komen te staan voor een noodzakelijkheid, welke zij zelf niét wenschen. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE biaden s. 1 Hitiers regeering heeft Zaterdag den algemeenen dienstplicht opnieuw inge voerd. Het bericht is in geheel Duitsch land mei vreugde begroet Verwacht wordt dat Londen, Parijs en Rome te Berlijn zullen protesteeren. Blz. 2 In Duitschland is gisteren onder grooter enthou- siasnv dan ooit de heidengedenkdag gevierd. Hitier is ook te München geestdriftig begroet HJC.H. Prinses Juliana heeft heden het nieuwe paviljoen geopend van dc Ver. tot behartiging van de belangen van Nederlandsche lijders aan been- en gewrichtstoberculose. De Belgische Franc in gevaar? Blz. 3 Zaterdag heeft H.M. dc Koningin de eerste steen gelegd voor de nieuwe Oranjekerk in Den De Duitsche Kerkstrijd. 5000 predikanten ia huisarrest of in het huis van bewaring, en daar door belemmerd in hun Zondagsarbeid. Blz. 9 De Volksraad bijeen. Brief uit Tropisch Neder land. Te Veenendaal heeft een felle brand gewoed in een stoomspinnerij Blz. 10 De eerste vrijwillige ruilverkaveling tc Bode graven. Minister Stecnberghe heeft dc hypotheek-com missie geïnstalleerd. Een Engelsch-socialistische op merking. LONDEN, 18 Maart De bekende socialis tenleider sir Stephan Clipps, heeft gisteren een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat het veelbeteekend is, dat na de publi catie van het Engelsche Witboek in Frankrijk een verhooging van den dienst plicht en in Duitschland de wederinvoering van den algemeenen dienstplicht is gevolgd. De inhoud van het door Dr. Goebbels voorgelezen document komt nauwkeurig overeen met de voorspellingen. De verklaring van Baldwin, dat het land, dat nalaat de elementairste voorbereidin gen voor zijn eigen veiligheid to treffen, in deze wereld noch moreele, noch mate rieele macht zal hebben, heeft in de gemoe deren van de Europeesche volken snel een antwoord gevonden. Wanneer Engeland 10 mrllioen pond uitgeeft om moreele en materieele macht te krijgen, zal het nauwe lijks meer kunnen verklaren dat Duitsch land, Frankrijk, Italië en andere staten zich deze macht niet mogen verwerven. Komt de Volkenbond bijeen? Te Parijs wordt het vrij waarschijn lijk geacht, dat de Volkenbondsraad in buitengewone zitting bijeen zal worden geroepen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, zoo wordt verder ge zegd, dan zullen buitengewoon belang rijke beslissingen genomen worden, niet alleen aan de Raadstafel, maar ook tijdens particuliere besprekingen te Genève. Verwacht wordt dat het sluiten van het Donau-pact eu van het Oostelijk Locarno-pact zal worden verhaast. Minister-conferenties te Londen Uit Londen: De ministère hebben Zondag ochtend in Downingstreet een bijeenkomst gehouden. Zij hebben besloten een tegen den namid dag vastgestelde zitting uit tc stellen tot Het is mogelijk, dat de regeering heden middag in het Lagerhuis een verklaring zal laten afleggen. Minister-president Mac Donald is van zijn landgoed Chequers naar Downingstreet teruggekeerd. De Noorsche regeering Nygaardsvold kabinetsformateur. Minister-president Mowincke! heeft Zater dag in den kabinetsraad bekend gemaakt dat hij den koning het ontslag der regee ring heeft aangeboden. De koning heeft het ontslag aanvaard en den voorzitter van het Storting, den leider der Arbeiderspartij, Nygaardsvold, belast met de vorming van een nieuw kabinet Nygaardsvold heeft de opdracht aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1