iKeuiuc |pdïtórijf (tTuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken W, abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waaj een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5426 VRIJDAG 15 MAART 1935 15e Jaargang Sttrtjertentitprijjtn: Van 1 tot 5 regels 1.171/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer045 Handelsadvertenliên per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot i 1'April Ö.S. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuuren gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aan mer king komend blad te bovenen in prijs er beneden. 'Abonné's op te geven aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT CONTROLE, NIET REGELING De omstandigheden, waarin we leven, ïnaken het herhaaldelijk noodzakelijk, dat het toezicht van hooger hand op de ge meentebesturen wordt verscherpt Men kan het feit dezer gewijzigde ver houdingen voetstoots erkennen en toch van oordeel, zijn, dat dit ingrijpen door Gedepu teerde Staten of door den Minister van Binnenlandsche Zaken zelfs in deze t ij d zijn grenzen heeft grenzen, die be- hooren te worden geëerbiedigd, wil men aan het gemeentewezen geen onherstelbare schade toebrengen. Wanneer men omtrent de vraag, waar hier do grens dient te worden getrokken, op gepaste wijze van inzicht verschilt met den Minister van Binnenlandsche Zaken, behoort men daarmee nog niet tot de cate gorie van gemeentebesturen, van wie de Minister dezer dagen zei, dat men met hen steefis last heeft en zij het de Regeering moeilijk maken, terwijl de overige eenvou dig doen wat de Minister verlangt Deze twee-deeling is ietwat simplistisch en niet reëel. En evenals de Minister handhaaft, dat hij de autonomie beschermt, wanneer in verschillende gevallen het hoogere toezicht wordt verscherpt, evenzeer zijn wij over tuigd de Regeering te steunen als wij op gepaste wijze aantoonen, dat haar toeziclii somwijlen de grenzen overschrijdt Als voorbeeld kiezen, wij de houding, door den Minister van Binnenlandsche Za ken in tal van gevallen 'aangenomen ten op zichte van de bezoldiging der politie. Artikel 223 der Gemeentewet bepaalt, dat de Raad deze materie bij verordening regelt onder goedkeuring der Kroon. Natuurlijk kan men goen bezwaar maken hiertegen, dat de Kroon en Gedeputeerde Staten in deze tijd waar noodig op satans verlaging aandringen en desnoods een glo baal bedrag aangeven, dat in totaal dient te worden bezuinigd. Maar bepaald onjuist is, dat de Kroon zelf de salarisnormen aangeeft en de Raad zijn regeling terugzendt, wanneer diens normen met die des Ministers slechts enkele tientallen guldens verschillen. Onjuist is ook, dat de Kroon een Raad verzoekt de salarissen nog een ietsje te ver lagen tot des Ministers nonnen en daarbij toezegt, dat bij voldoening hieraan de toe lagen voor diploma's mogen worden ver hoogd, door welke operaties het aanvanke lijk verschil dan vrijwel wordt gecompen seerd. Dis is geen controle meer door dc Kroon, maar regelen door de Kroon wat des Raads is. Oordeelt de Minister, dat deze tijd een practijk vordert als door hem voorgestaan, dan worde een wetsontwerp van dien in houd ingediend tot wijziging der Gemeente wet BINNENLAND. NEDERLAND WAAKZAAM Thans is no. 8 verschenen van het Chris- telijk-Nationaal Volksblad Nederland Waakzaam. Het blad, hetwelk zich ten dool stelt op een eigen wijze op te komen tegen alle gezagsondermijnende lectuur, en de regeering te steunen, daarbij uitgaand van het anti-revolutionair beginsel, gaat erin, dit kan gelukkig gezegd worden. In het heden verschenen nummer komen ten eerste zoogenaamde thetische artikelen voor. waarin vierkant partij gekozen wordt voor het huidige regeerbeleid. Daarnaast af- weer-artikelen tegen de scheurpartijtjes; de marxistische groepen en de N.S.B. Lens en Dorentje geven hun verzen en de caricaturist goed geslaagde teekeningen. Op v terlei wijze wordt herinnerd aan de Staten-ver- kiezing. Steeds meer kiesvereenigingen verspreiden getallen exemplaren. Nuttiger werk is voor deze organisaties nauwelijks denkbaar. Ook klimt het abonnementencijfer zeer sterk. Wie zou niet voor slechts één gulden per jaar 24 nummers willen ontvangen met dagelijks te gebruiken materiaal. Er wordt over lauw heid geklaagd. Verdrijf dan die lauwheid bij de lauwen. en misschien ook wel een wei nig bij U zelf. door dit soort lectuur, waarnaar zoo lang werd uitgezien, uit te zet te n, en het ook zelf te leze t voor het abonnement geve men zich op aan het adres van het Comité voor Chr. Volkslectuur „Pro Patria et Regina", Talina- straat 13, Amsterdam-Zuid. De Koningin naar het Loo H. M. de Koningin is voornemens zich Maandag a.s. van Den Haag naar het paleis 't Loo te begeven voor een kort verblijf aldaar. HET BEZUINIGINGS- ONTWERP Is naar den Raad van State Het aanpassings-ontwerp, het groote plan der regeering dat een bezuiniging van vijftig millioen beoogt, is, naar wij vernemen, thans naar den Raad van State verzonden. Vischexport naar Duitschland Inzake de vischuitvoer naar Duitschland voor wat de export van versche vlsch en haring aangaat, eenige verbetering inge treden. Geologisch bureau voor Mijnwezen Wordt niet opgeheven Van bevoegde zijde wordt ons dat bet gerucht, als zou het Geologisch Bu reau voor het Nederlandsche Mijnwezen tengevolge van den noodlijdende toestand, Worden opgeheven, onjuist is. Wel werd ons medegedeeld, dat door het intrekken van de rijkssubsidie bet bureau In groote moeilijkheden komt te verkeeren. wat betreft dén technischen dienst, daar onthouding van do rijkssubsidie inkrimping van het personeel ten gevolge zal hebben. De regeling der uitverkoopen Gaat het ontwerp ver genoeg? Er zijn vele euvelen te bestrijden Volgens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer ,-inz. het wetsontwerp tot regeling der winkel-uitverkoopen hadden vele leden met instemming van dit ontwerp kennis ge nomen. Een aantal leden betoogden, dat het onge twijfeld een algemeen belang is dat oneer lijke praclijken bij uitverkoopen en oprui mingen zoo goed mogelijk tegengegaan wor den. Voor zoover het inderdaad niet moge lijk mocht zijn met de bestaande wettelijke bepalingen dit euvel afdoende te bestrijden, zouden deze leden kunnen medewerken aan de totstandbrenging van nieuwe wettelijke maal regelen. Het wetsontwerp gaat echter verder. Het bevat ook een regeling van het uitverkoopen en opruimen- in het algemeen, welke er op gericht is een einde te maken aan een geheel andere concurrentie, een con currentie zonder bedriegelijk karakter, wel ke slechts berust op andere inzichten om trent de bedrijfsvoering dan bij de meerder heid der winkeliers bestaan. Tegen deze poging tot onioning" hadden deze leden bezwaar. Overheidsbemoeiing met hetgeen de meerderheid der belanghebbenden wel licht ongewenschte concurrentie gelieft te noemen, wijzen zij af. Eenige andere leden meenden, dat voors hands kan worden volstaan met maatrege len tegen het euvel der vliegende winkels. Tal van misbruiken zouden reeds daardoor worden afgesneden. Verscheidene leden vroegen zich af, of de inhoud van het wetsontwerp niet te beperkt is. Er zijn nog tal van an dere vormen van zeer schadelijke en onmaatschappelijke concurrentie. Als voorbeelden daarvan werden aange voerd: het geven van geschenken in allerlei vorui; het verkoopen van merk artikelen beneden den daarvoor tus- schen den fabrikant of importeur en- de bona fide winkeliers overeengeko men prijs; het aankondigen van vei lingen, die in wezen geen veilingen zijn; het opgeven van andere dan de ware redenen, welke tot inboedelver- koopingen hebben geleid; het houden van vliegende winkels (waartegen wellicht met behulp van dit ontwerp kan worden'opgetreden) enz. Werkloosheid onder de verpiegenden Vergadering van de vakgroep van de Algemeen Ned. Chr. A mbtenaarsbond Gedeeltelijke stopzetting der opleiding gewenscht Het congres van de vakgroep „Verpleg:n- den' van den Aig. Ned. Chr. Anibtenaars- uond, dat gisteren te Utrecht werd gehou den, was druk bezocht De Ministers van tWnr.eniandscne Zaken en van Sociale Zaken werdén vertegenwoordigd resp. door de hee- Dr. Hemkes en A. W essei s. Te heer W. de Jong vertegenwoordigde Let Chr. Nat. Vakverbond. Na de opening-dóór den voorzitter sp. !t de heer L. Vermeulen uit Don Haag over: „De maatregelen ter bozuiuigmg op ue ver pleging en de gevolgen daarvan voor de ver pleegden". Hieraan ontleenen wij het volgende: Aanvankelijk waren de particuliere adres- oureaus het intermediair tusschen de ver piegenden, die arbeid zochten en particulie re personen. Toen evenwel de ziekenhuizen overgingen tot het formatiestelsel, moesten deze in meerdere mate een beroep doen op de adresbureau's vooral in den tijd der vacanties. Wij overdrijven niet wanneer wij deze adresbureau's noemen dó personeel- reserve der ziekenhuizen. Naarmate er meerdere gediplomeerden ontslagen werden, steeg de toevloed bij deze bureau's. De voor zitter der Ned. bond voor ziekenhuiaver- pieging, geneesheer-directeur van een der grootste ziekenhuizen in Nederland achi het '•oodzakelijk, dat bfj de adresbureau's steeds een aantal verpiegenden beschikbaar zijn. Hij meent zelfs dat er een werkloosheid van 10 pet. moet zijn om onmiddellijk in de aan vragen van een ziekenhuis te kunnen voor zien. De ziekenhuizen nem^n geen enkel risico op zich. Eeji dergelijke toestand acht spr. onhoudbaar. De arbeidsbemiddeling moet daarom in handen van de openbare organen komen. Want zooals de toesiand thans gegroeid is zijn de particuliere adres bureau's practisch afhankelijk van de zieken huizen. Wanneer de openbare arbeidsbeur zen de bemiddeling wordt opgedragen, zal daardoor een overzichtelijke statistiek wor den verkregen. Dan kan de Overheid voort durend controleeren en nagaan of er aan leiding is om het in dienst nemen van teer lingen te beperken. Maar, ook, en hier roeren wij een tecre snaar aan, dan zal de Overheid tot de erkenning komen, dat er maatregelen dienen te worden getroffen voor steun bij werkloosheid. Over den arbeidstijd zijn geen verblijden de niededeelingen te doen. In Amsterdam. Rotterdam en Den Haag besloot de gemeen teraad de 48-urige arbeidsweek voor de ver piegenden in de gemeenteziekenhuizen te vervangen door een 54 urige. Wij sluiten onze oogen niet voor de financicele nooden van dezen tijd. Maar, is het te verantwoor den, dat de arbeidstijd van een groep arbei ders met ruim 12 pet. wordt verlengd er als gevolg daarvan een groot aantal verpiegen den werkloos wordt. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in zijn sociaal-politiek program opge nomen den weusch, dat de arbeid in alle verplegiugsinriclitingeu tot 48 uur per wiek zal worden beperkt. In a U e, dus ook iii de diaconessenhuizen en andere religieüse zie kenhuizen. Deze laatste zijn in den loop der jaren gewone ziekenhuizen geworden met kiasseverpleging. Het zijn bovendien cou- curreerende verplegingsinrichtingen welke concu' reeren kunnen op grond van de onge bonden vrijheid betreffende den arbeidstijd der diaconessen en religieüse verplegen len. Bovendien was spr. van oordeel, dat de hui dige diaconessenhuizen niet meer vol toeti aan het oogmerk en doel waarvoor zij vroe ger werden gesticht Hel zijn meer. oplei dingsinrichtingen voor verpleegsters gewor den dan een opleiding voor diacones. Naast verlenging van den arbeidstijd ziet men nog een bezuiniging in een wijziging van net verplegingsbesluit waardoor hei dienstverband van 14 uur op 15 uur wordt gebracht. AU j bezuinigingen komen neer op afb-aak der positie van de verpiegenden. Waarom geen samenvoeging van laboratoria, mit- n experimenteeren, samenvoeging van kleine afdeelingen, minder luxjeuse inrichting enz.? Als laatste onsympathieke bezuinig ngs- maatregel besprak spr. het intrekken van het recht van uitwonen voor alfe gediplo meerde verpiegenden, dus ook voor de on/e- huwden in de provincie Noord-Holland. Ja renlang heeft de organisatie voor dit recht gestreden. Middagvergadering In de middagvergadering heeft da heer W. de Jong, penningmeester van het Chr. Nat.Vakverbond allereerst een kon woord gesproken. Spr. kon uit eigen erva ring bevestigen, dat het overleg tusschen e sturen en verpiegenden geheel ontbreekt. De inleider hee#i deze zaak niet te scherp ge steld. Het is jammer, zei de spr., dat in den kring der verpiegenden nog zoo weinig orga nisatie besef gevonden wordt Thans lijdt men liever armoede, dan via den organisa tie voor zijn rechten op té komen. Hierna werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Een 16-tal sp-ekers (sters) maakten daarvan gebruik. Naar aan leiding van deze vragen zeide de heer L. Vermeulen in zijn beantwoording dat het ernstig te betreuren is dat bij de ingrij pende loonsverlagingen en andere verslech tering voor het personeel nooit overleg ge pleegd wordt; vooral als zooiets gebeurt door het bestuur eener Christelijke instelling. Het verlengen van den arbeidstijd heeft o.m. het bezwaar dat kerkgang bijna niet meer mogelijk is. Het C.N.V. betreurt uitei- aard de verlenging van den irbeidstijd. Het is dan onaangenaam te vernemon, dat men schen uit onzen kring ook uit de Christ*lijk- sociale beweging, deze maatregel beblwn verdedigd. Men moet de bezuinigingen ook eens aan den anderen kant probeeren te vin den, bijv. door verlaging van den rentevoet der leening. Aan het einde van het congres sprak de bondsvoorzitter de vergadering ernstig toe De organisatie maakt een moeilijke tijd mee. Toch moeten we trachten zoo sterk mogelijk te blijven en dc eenheid te bewaren. Na dankzegging werd vervolgens het druk bezochte congres gesloten. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W.Lourysen Zn Schoenfabriek Dongen Verscheiden leden waren niet geheel ge rust, dat de samenstelling van de Kamers van Koophandel steeds waarborgen zal ge ven, dat de beslissingen uitsluitend naar ob Jectieve normen zullen worden genomen. In het algemeen is het zeke«" niet juist, aan beslissingen te laten meewerken, door per sonen die daarbij belang hebben. In ieder geval scheen dezen leden de mogelijkheid van boekenonderzoek door wellicht belang hébbende leden van de Kamers - in Koop- li) adel bedenkelijk. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, zouden eenige leden imperatief wil len voorschrijven, dat het nemen van be slissingen krachtens deze wel moet worden •ngedragen aan (vaste) commissies uit de Kamers van Koophandel doch dan samenge steld, uit leden, die hij de te nemen beslis sing geen belang hebben. Een beroepsinstantie Vrij algemeen zou men verder een beroeps instantie willen zien ingesteld. Enkele leden kwam het wenschelijk voor, de taa.k, welke in het ontwerp aan de ka mers van Koophandel wordt toebedeeld, op te dragen aan mede met het oo™ hierop nieuw in te stellen organen, waarin naast vertegenwoordigers van den handeldrijven- den middenstand ook vertegenwoordigers van de verbruikers en van de overheid zit ting zouden hebben. Is het noodig. zoo vroe gen sommige leden, de regeling voor het ge- heele land te laten gelden? Het kwam hun voor, dat in kleine plaatsen daaraan geen behoefte bestaat „DE BOOZE KRANT" Zei de Leidsche professor te Brussel Het is mij niet recht duidelijk, waarom een Leidsch professor naar Brussel moest gaan om dédr te vertellen hoe gevaarlijk de krant is. Gevaarlijk? Ja, uitermate zeer. Immers, aldus de professor, „onder de voornaamste verschijnselen der cultuur crisis van onze tijd moet vooral genoemd worden de verzwakking van het eigen deu ken en van het eigen oordeel. En, hiervoor moeten vooral de kranten verantwoordelijk worden gesteld, omdat zij de lezers kant en klaar een oordeel voorzet ten, dat zij maar te slikken en na te praten hebben". Deze kwalificatie is weinig streelend en vleiend voor krantenlezers; ik verzoek drukkelijk te bedenken, dat overname van dit oordeel geen instemming met de mee ning beteekent. Want, mogen er al zulke krantenlezers zijn, ons blad heeft ze niet; heeft althans ook een ander soort Ik zeg dat niét op de manier van de do- miné in een gemeente, waar voor velen het onderscheid tusschen het mijn en dijn niet bizonder helder was en die, sprekende over het achtste gebod, begon met de opmer king: „gelukkig is dit kwaad onder ons zóó goed als niet hekend, maar Neen, ik zeg het precies, zooals het is: dat onze lezers slechts zouden slikken en na praten moet ik krachtdadig tegenspreken.' integendeel: elke dag heeft genoeg aan zijn eigen ingezonden stukken en particuliere brieven, waarin ons de critiek niet gespaard, maar rijkelijk toegemeten wordt Kan de professor ook wel gelijk hebben? Er zijn twee soorten menschcn: zij, die een krant lezen en zij, die geen krant lezen, die heelemaal niet lezen. Grosso modo mag men. wel zeggen, dat alleen de eerste catego rie denkt. De laatste vegeteert; want wie tegenwoordig zonder krant leeft, leest ook geen professoraal betoog. Een eigen oordeel vormt hij niet De krant nü zet aan het denken. Ten eer ste staat er heel veel in, waarover de redac tie geen meening zegt, eenvoudig al onulat zulks wegens hét legio aantal onderwerpen niet mogelijk is. Ten tweede is het deductieve artikel nim mer zóó af, zóó gepolijst en gepolitoerd, dat er geen haak of speld tusschen te krijgen is. Het spoort integendeel meestal juist tot nadenken aan. En de resultaten daarvoor ontvangen we dadelijk. Echter, om te voorkomen, dat men ons V8n vleierij zou kunnen beschuldigen, voe- sen we er aan toe, dat er een hoogst enkele keer een fel-critische en streng veroordce- lende brief komt, welke haast zou doen ver onderstellen, dat de schrijver zonder even na te denken zijn pen de losse teugel liet Maar patiënten, die alleen slikken en na praten, die voor echo spelen, neen, dat ras is ons onbekend! De N.S.B. mag niet met vlaggen marcheeren! Ook niet met de driekleur De burgemeester van Amsterdam heeft, naar de „Tel." meldt, zijn aanvankelijke toestemming om in den optocht van de N.S.B. op haar landdag van 30 Maart vier honderd Nederlandsche vlaggen mee te voeren, ingetrokken. Ook het meevoeren van de roode-kruisvlag is niet toegestaan. DE CALVIJNTENTOONSTELLING TE PARIJS (Van onzen eigen verslaggever.) II. Do tegenstelling is wèl groot: op enkele minuten afstand van de Parijsche boule vards met hun verbijsterende drukte, een rustige zaal in de Nationale Bibliotheek Maar de statige vestibule van dit weidsche gebouw vergemakkelijkt den overgang van de twintigste naar de zestiende eeuw. En wanneer ge eenmaal de tentoonstellings ruimte bereikt hebt, komt ge, temidden van de vele portretten en oude documenten, dit hiér aan de wanden en onder de vitrines te zien zijn. weldra in de vereischte stem ming om dit brok verleden op u te laten inwerken. De tentoonstelling, die georganiseerd door een comité onder voorzitterschap tan prof. AlxM I.efranc. kenner van den Her vormingstijd als weinigen, is In de eerste plaats gewijd aan het leven en de werken van Calvijn zelf. Dank zij een zeer overzichtelijke In deeling kunt ge hem als het ware stap voor stap op zijn levensweg volgen. Al thans tot op 't oogenhlik, dat hij zich voor goed te Genève vestigde, want terwille van de groote tentoonstelling die daar volgend taar, ter herdenking van dit feit, gehou den zal worden, heeft men te Parijs dezp laatste periode van zijn leven gedeeltelijk huiten beschouwing gelaten. Maar ook z«V bleef er nog een rijke voorraad over. Tal van afbeeldingen, eigenhandige brieven en geschriften geven een aanschouwelijk beeld van Calvijns feugd, van zij meesters en studiejaren in Frankrijk, van zijn zwerftocht door Duitschland en Italië. Maar wat vooral treft bij de besrhou wing van deze documenten, is het getuige nis. dat zij afleggen van Calvijns geweldige activiteit. Wanneer ge ziet, dat deuitga- \e van zijn brieven en geschriften 59 zwa re deelen omvat, terwijl hij bovendien jaar lijks honderden preeken hield en er te Genève niets van belang gebeurde of hij werd geraadpleegd, klinkt liet bijna looflijk, dat hij niet ouder is geworden dan 55 jaar. Welk een geloofskracht moet er gehuisd hebben in dit /wakke, telkens door ziekte ondermijn Ie lichaam! Eén tafel op de tentoonstelling is bijna geheel gewijd aan de. Institutie Hier ziet ge een der zeldzame exemplaren van de eerste uitgave, die van 1536. Blij kens een aanteekening op het titelblad is het afkomstig u!t eete MMiotfwek, dis zich 't werk reeds in 1538 aanschafte. Maar ook latere edities zijn aanwezig. Is de eer ste een hoekje in klein formaat, die van 1559 is een groote foliant van 534 bladzij den, en vormt de grondslag «an de verdere herdrukken en vertalingen. Van de laatsten \indt ge er hier verscheidene, die om een of andere reden merkwaardig zijn. Zij wijzen o.a. op den invloed, die dit boek in geheel Europa heeft uitgeoefend. Ook Hol land is hier vertegenwoordigd; al mist ge de eerste uitgave in onze taal, die In 1560 te Emden, de wijkplaats der Nederlandsche Gereformeerden, het licht zag, er mooi exemplaar uit 1010. te Dor Irecht ge drukt. En ook de Spaansche verlaling heeft min of meer op ons land betrekking: daar uit toch heeft Spinoza zijn kennis gepuf van Calvijn's leer. Een groote aantrekkelijkheid van de ten toonstelling vormen de veie portretten. De fraai gekleurde krijtteekeningen van vrijwel alle vooraanstaande Franschen. die door steun of bestrijding met Calvijn in aan raking kwamen, zijn een lust voor het oog. Ge wandelt hier als het ware in een galeri' van deelnemers aan den feilen strijd der geesten in de 1fie eeuw. Van den Reformator zelf zijn er natuur lijk de bekende afbeeldingen' het ascetische gezicht met de lange puntbaard Maar merk waardiger zijn de schilderijen, die hen) voorstellen als jongen man. Zij loochen- straffen de oude bewering waartoe de gewone gravures wel eenige aanleiding ga ven, dat dit strenge gelaat nooit een vrien delijker uitdrukking vertoonde. Eén ervan zal men tevergeefs zoeken in de uitvoerige catalogus. Het is pas sinds enkele dagen hier aanwezig en vormt een Hollandsche bijdrage tot deze afdeeling. Prof. Rutgers kwam na melijk op 't gelukkige idee, om uit het mu seum Boymans, de zich daar bevindende afbeelding van Calvijn naar Parijs me nemen. Toestemming werd gevraagd en kregen en zoo ziet men sinds deze week ook dit Rotterdamsche portret te Parijs. Maar er is hier nog méér uit Nederland afkomstig. Ge vind' het in de vitrines, die gewijd zijn aan de geschiedenis van het Fransche Calvinisme. Fen van de sterkste schakels tusschen de Hollandsche en de Fran«che Calvinisten der 16de eeuw was de gemeenschappelijke strijd voor de vrijheid van godsdienst. Over een weer steunde men elkaar in dezen slrifd, en de aanvoerders in heide landen hielden voortdurend onder ling contact. Dit geldt met name van twee der edelste fieuren van die dagen: Willem van Oranje en Gaspard de Coiigny Men weef, dat later de Prin9 gehuwd is met 1-ouise, de dochter van den Admiraal en- dat door dit huweliik onze Koningin een afstammelinge is van De Coiigny. Ook voor deze tentoonstelling heeft dit beteeke ais gehad: Koningin Wilhelmlna heeft namelijk uit haar particulier bezit een voorwerp in bruikleen afgestaan, dat één der_lref!end=te oogenblikken uit de geschie denis van 't Calvinisme in herinnerng roept, 't Is een prachtig uitgevoerd getijden boek. gedrukt in 1500. dat door Louise de Coiigny in 't bezit gekomen is van het Oranjehuis Onder aan de bladzijden van dit hoek teekende De Coiigny de belang rijke gebeurtenissen op. die in zijn familie voorvielen. Ge ziet het hier opengeslagen bij de bladzijde, waarop in 1572 zijn vrouw in simp?le woorden vermeldt., dat den 24 sten Augustus van dat taar hoar eohtge- noote met velen van zijn geloofsgenooten, Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BU. 2 Bewogen debatten in de Fransche Kamer 1 wacht over dc verlenging van den diensttijd. Dr. Rintelen tot levenslang veroordeeld. Eden gaat 26 Maart van Berlijn naar Moskou- De marinebegrooting in het Engelsche Lagerhuis, Blx. 3 T.r gelegenheid van de Calvijnherdenldng te Parijs, heeft de eerepromo tie plaats gehad van Prof. Dr. H. H. Kuyper en Prof. Dr. V# H. Rutgers. BIz. 5 De Tweede Kamer Is gereed gekomen met dé behandeling van het landbouwcrisisfonds en be gonnen Ji.t het wetsontwerp inzake contingcntee- ring van steenkool. De stichdngen „Pon NataT en „Licht en Kracht" te Assen, uitgaande van de Vereen, voot Ned. H.rv. St'chtingen voor Zenuw- en Geestes zieken zijn gister geopend, BIz, 9 De Eerste Kamer is begonnen aan de behande ling der begrooting van Ónderwijs. i de Alg. Vereen, voofi Is vermoordt „le 24 Daoust 1572 a esté mi* mort feu monseigr. et mari Gaspard do Chastillon. admiral de Fransse, aveo beau- coup de la noblesse fransoize et du peuples aient lessé sa désolée famme grosse de 5 mois". Heel de verschrikking van den. bloedbruiloft spreekt uit deze eenvoudige woorden Het is dan ook geen wonder dat deze In zending van H. M. de Koningin veel aan dacht trekt, en dat de Franschen, die bij den Hollandschen bezoeker nar zijn indruk van de tentoonstelling informeeren, terstond beginnen te spreken over dit kostbare boek werk van „Ia reine de Hollande"! Drs. H. SMITSKAMP, Officieele Berichten H DEPARTEMENT VAN FINANCIëN B(j Kon. besluit ztjn. gerekend met Ingang m 1 Jan. j.l., btt het Departement van Ftnan- ën bevorderd- tot hoofdcommies mr H Albar- U thans ccmmles; tot commies M. P. A. Ver» ïrk, G. J. JUrgens, H. M. Meelker on B. K. P in der Meer. allen thans adj.-commles; en la m den commies C. Q. Kool dc persoonlijk* cel van hoofdcommies verleend. LANDBOUW-HOOGESCHOOL Haan tc Gro- Btf Kon. besluit Is benoemd tot notaris t& Rotterdam, mr L. J. Hloolen, cand.-notaris al taar; Is benoemd tot notarla te Moerkerk G E ■^iBeesd; la benoemd tot cand.-nota- Dlrksland A Co: Schoolnieuws. Examens PROMOTIES LEIDEN. Bevorderd tot doctor in dc wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: verdring.ng van de Methoxy-Benzoyi-groep bij nitratie van Di-Methoyo-Benzophenomen. de heer C. W. Pohlmano, geboren te Leiden. Idem, op proefschrift getiteld: Ontmenging van neoo en waterstofisotopen door destillatie en rec tificatie, de heer H. van D ij k. geboren te Gaast. ACADEM. EXAMENS GRONINGEN. Doet. examen rechten: W, Hoekstra en T. Leopold Arts-examen, eerste gedeelte: H. Hospexs. Bevorderd tot arts dc heer J. J. Alberts en mcl. L. Werkhoven. EXAMENS-APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Geslaagd de heer C Gorter, Haarlem en mej. A. Lit Hilversum EXAMENS-STUURLIEDEN s-GRAVENHAGE. Geslaagd voor stuurman kleine stoomvaart de beer D .Veenraa. EXAMENS-MACHINISTEN s-GRAVENHAGE Geslaagd voo:r diploma B de hoeren Oei Hoo Liat en J. van der. Brink, belden te Amsterdam en A. de Groot te Rotterdam, en voor het theore.isch gedeelte van dip, nta B de heeren M J. Brand te Haarlem. 3. L. Herkomey tc Amsterdam, G. G. Groenewout 'e Utrecht en S. de Vos te Nieuw- en St. Joósland. EXAMENS-KOORLEIDER Voor het examen K-^orleider. uitgeschreven door den Bond van Chr J'^ng- en Oratoriumvereeni- giogen in Nederland en te 's-G^ve.-hage gehou den op 13 en 14 Maart, slaagden de dames M. Vreeswijk te Utrecht. H. M. de Mul te Wemel- dinge en de heeren B Verboom Jr. te 's-Graven- hage. K. J. Stasser tc Varssevcld. J. Rijn te Goes. N. Brouwer te WJnls. G. Nieuwland te Gouda eo H. S.iogs Jr. te Velsen Als examinatoren traden op de heeren dr Joh. Wagenaar te s-Hage: S. Dresden. Amsterdam; J. H. B. Spaanderman Sr., 'sGravenhage; L. J. Mens, Lelden; R. Bcinlema, Leeuwarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1