Emanyll Tandpasta ÉfTlAnYLL Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken W„ Koninklijke Nederl. Jaarbeurs Gebruikt steeds Vrouw /en handenl PUROLl abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5423 DINSDAG 12 MAART 1935 15e Jaargang jabbtrtrntieprihm: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 ie slch heden op ons blad abonneertontvangt de tot i April as. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuuren gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmer king komend blad te bovenen in prijs er beneden 'Abónné's op te geven aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT DE VREESACHTIGEN Er Is een oud spreekwoord, dat ons leert, hoe de waarheid vaak aan de dag komt, als oude vrienden kijven. Leerzaam is daar om ook zoo nu en dan aandacht te schen ken aan de oneenigheid, welke er sedert jaren in de Algemeene Politiebond heerscht en die in 1933 weer accuut is geworden. Telkens kwamen er met name conflicten voor tusschen Amsterdam en het hoofd bestuur. Dit leidde in 1934 zelfs tot het royement van zes bestuurders der afdeeling. Amsterdam en een buitengewoon congres keurde thans de houding van het hoofd bestuur in deze goed. Voorzoover wij ons herinneren is nooit met duidelijke woorden gezegd, waarin de misdaad der Amsterdamsche bestuurders bestond. Wel was duidelijk, dat bet ver- band hield met politieke factoren. Het laatste nummer echter van de Poli tiebode is voor een groot deel gewijd aan deze kwestie en daarbij komen eigen aardige dingen aan het licht. De redactie vertelt, dat Amsterdam steeds een lastige afdeeling is geweest. Telkens rezen er moeilijkheden. In 1926 beleefde men zelfs een scheuring, welke honderde leden van de b nd verwijderde. In 1033 ontstond er weer een heftig conflict; vol gen® de redactie door de crisis ten zeerste .verscherpt Wat de Politiebode daarover ver telt werpt een zeer twijfelachtig licht op de moed der roode politiemannen. Met nadruk toch wordt vermeld, dat de afdeeling Am sterdam een bestuur had, dat bijna zonder uitzondering uit leden der S.D.A.P. bestond; ja. er waren er bijt die deze partij voor hun doen nog veel te tam vonden. Totdat in 1933 het nationaal-socialisrae in Duitsch- land aan het bewind kwam. „Deze storm velde heel wat boompjes, ja boomen van overtuiging". „Plotseling ontdekte men, zoo vertelt de redactie, dat de organisatie radicaal van tactiek moest veranderen. Wie niet zoo gauw mee wilde doen, werd aangevallen en zoo noodig ter zijde geschoven. Had men nog in 1932 tegen de uitdrukkelijke wil van liet hoofdbestuur meegedaan aan een demon stratie van N.V.V. en S.D.A.P., thans werd de leiding aangevallen, omdat zij met het A.C.O.P. samenwerkte, hoewel de bond in dertijd tot die samenwerking, niet het minst door het initiatief der Amsterdam sche afdeeling, was gebracht Dit alles on der de leuze: „Als het getij verloopt verzet men de bakens"." De helden waren vreesachtig geworden. Juist deze afdeeling nam het aan het hoofd bestuur hoogst kwalijk, dat men niet mee gedaan had aan het dófilé voor de Ko ningin. En toen in December 1933 een openhaar congres van het A.C.O.P. in Am sterdam werd gehouden inzake salarisver laging, „was slechts één der zeven bestuur ders van de Amsterdamsche afdeeling, de jongste en dan nog op eigen initiatief, aan wezig. De overigen waren, nadat zij s mor gens reeds hadden gedéfileerd, en orchi deeën hadden aangeboden, ter receptie bij den burgemeester, die een ambtsjubileum Vierde". Sindsdien is de scheuring in Amsterdam doorgegaan; de roode leiders hebben een eigen vereeniging met eigen orgaan opge richt, omdat de organisatie te „rood" is en niet tijdig de bakens wist te verzetten. Het is werkelijk frappant. Het hoofdbestuur troost zich nu maar met de gedachte, dat het crisisgevolgen zijn. 't Komt later wel weer in orde. Als het gevaar geweken is, keert de moed wel weer terug bij de vrienden vanHermandad! .Leerzame historie. Maar er groeit geen epos van, want de helden ontbreken. BINNENLAND. Koningin Wilhelmina naar Luxemburg? Naar de Limburger Koerier verneemt zal Koningin Wilhelmina, vergezeld van de Koning en den Koningin van België, in den a.s. zomer een bezoek brengen aan Groothertogdom Luxemburg. DE KON. FAMILIE TERUG IN DE RESIDENTIE Hartelijke ontvangst van de zijde van het publiek Hedenochtend zijn de Koningin en Prinses Juliana van hun verblijf in Zwitserland weer in Den Haag terug- De ontvangst op het perron en ook buiten op het Stationsplein droeg een buitengewoon hartelijk karakter. Reeds geruimen tijd-voor het tijdstip waarop de trein in de residentie zou aankomen stond een groote menigte op het plein te wachten om de vor stelijke personen te verwelkomen. Tot aan het Rijswijkscheplein stond het publiek in dichte rijen geschaard terwijl de politie uitgebreide maatrege len had getroffen om de orde te hand haven en het verkeer, zooveel mogelijk voortgang te doen vinden. De vorstelijke personen, hadden de reis gemaakt met den Bazelertrein tot Rotterdam. Daar stond een extra trein gereed, welke de Koningin en de Prinses met de dames en heeren van haar gevolg naar Den Haag ver voerde. Om 10.41 uur reed de trein het sta tion binnen en stopte voor het eerste perron, waar de Koninklijke wachtka mer zich bevindt. Hier waren ter begroeting aanwezig de gouverneur van de residentie luitenant generaal Jhr. Röell, en de waarnèmend burgemeester van Den Haag wethouder Mr. Dr. de Vries. Ook hier stond het'zwart van de menschen. De Koningin en Prinses verlieten, terwijl een luid „hoera" uit de menigte opsteeg den trein en begaven zich in de wachtkamer. Beiden zagen er zeer goed uit. De Koningin droeg een witten man tel met bontkraag en dito hoed. De Prinses was ln het bruin. Eenige oogenblikken later verlieten zij 't station en namen plaats in de ge reedstaande hofauto's. Buiten werden zij eveneens hartelijk toegejuicht en zong het publiek het „Wilhelmus". De Koningin en de Prinses begaven zich naar het Paleis Huis ten Bosch. VIT OOST-INDIE DE SLORDIGE LANDS- ADMINISTRATIE Waar blijven de belasting gelden BATAVIA, 11 Maart (Aneta). In het verslag van de Rekenkamer over het jaar 1934 wordt vermeld, dat dit col lege kennis kreeg van 835 gevallen waarbij onregelmatigheden in de Landsadminlstratie waren voorge komen. In totaal was met deze ge vallen een bedrag van 642.473,13 ge moeid. Hieronder is begrepen een be drag van ruim 231.000.als gevolg van een fraude op het Vendukantoor te Ambon. Een som van 569.000 van genoemd totaal-bedrag komt ten laste van het Departement van Financiën. In het verslagjaar is aan landsvorde- ringen afgeschreven een bedrag -van 8.229.413,44 tegen 2.509.900,87 in het jaar 19:13. Hiervan was een bedrag van 6.S26.541.80 verschuldigd wegens in komstenbelasting; aan landrente werd ontheffing verleend tot een totaal bedrag van 11.812.084,11 tegenover in 1933 9.209.083.75. BATAVIA, 11 Maart (Aneta.) Het Staatsbl. bevat een verordening tol contingenteering van. electrische gloeiperen, welke regeling 12 Maart ingaat en 10 maanden zal duren. De import van rrloeiperen voor rijwiel- en zaklantaarns is bepaald op 5.000 000 stuks en die van peren voor automobieliampen op 117 000 stuks. De contingenteering bepaalt den invoer van peren voor huisverlichling op 2.667.000 stuks. De invoer van de eerste categorie is vrij, doch van de beide laatste soorten is 55 pel. gereserveerd voor den import uit Neder land. Zeer groole deelname Door de wereld gaat een kreet om export De secretaris-generaal van de Ned. Jaar beurs, de heer W. Graadl van Roggen, was gistenniddag bij zijn rode. gehouden ter persconferentie voor de Voorjaarsbeurs niet 7.00 zeke- als anders. Hij was minder opti mistisch. meer aarzelend en ziju uitspraken waren slechts positief voor zoover het be treft de handelsbarrières, en aangaande de vooruitzichten voor de Voorjaarsbeurs. En deze twee begrippen dan niet met elkaar in verband gebracht, maar onafhan kei ijk van elkaar. Allereerst waren het de handelsbelemme ringen, die de aandacht vroegen. De chaos welken we constateeren op economisch ge bied, en welke chaos door de fatale wissel werking tussehen economische en politieke verwarring In gestadige onrust gehouden wordt, is even moeilijk te beleven als te overzien. Het eonige, wal wij ervaren is. dat de chaos steedg grooter, de kans om er snel uit bevrijd te worden, steeds Icine»1 wordt. De weg van Crisis naar Croesus Alles in de wereld ligt kris en kras door elkaar. De weg van Crisis naar Croesus ligt .jok zwaar in den nevel. Ouder de steeds ijoklemmender beïnvloeding van tussrhen Scylla en Charibdis geslingerde overheden «peelt de internationale handel blindeman netje en stuivertje verwisselen tegelijk. Dal uaarvan botsingen liet onveimjjdenjk gevo'g zijn ligt voor de hand. Zuilen de nieuwe tijden de oude normen kunnen ontberen, die nu klakkeloos ove" boord worden geworpen, of wacht het aan breken van een nieuwen dageraad juist op het verkleinen van de door den we- relrloorlog ingeleide, door de crisis ver groote afwijkingen dier oude normen? Het is deze vraag die de mensohlteid thans vooral bezighoudt, maar de toenemende stil stand en ontwrichting van het wereluve" keer geven nog geenerlei aanwijzing voor de beantwoording. Het Nederlandsche bedrijfsleven h'ijkt in sterke mate immuun te zijn geworden voor excessieve fluctuaties. Men heeft nog lezer dagen kunnen constateeren, dat de jongste val van het Pond_en de met eco-ionvsrlio deotrieiteit geladen rede van Dr- Srbarjy door het bedrijfsleven gelaten zijn vernomen Maar als uit een of ander experiment me« kunstmatige werkverruiming of kunstmatige prijsvorming een opleving in bepaalde bp •irijtstakken naar hoven komt, wordt <iaa- van weliswaar dankbaar, maar altijd vril nuchter geprofiteerd en niemand beschouwt die vlindervluchtige vleugjes van opleving meer als hoopgevende symptomen van ner manent herstel. Sterker is men geworden •n de overtuiging, dat alle krachten voo- loopig geconcentreerdmoeten blijven op het keeren van het onmiddellijke ge Alom in de wereld openbaart zich een groei en versterking van de krachten, die naar het slechten der handelsbarrières «.tre ven. Er gaat een kreet om export ove» de wereld. Men gaat inzien, dat export zonde' import niet kan bestaan. Naar de gegevens, welke den heer Graad! van Roggen ten dienste stonden en die elkaar vaak tegenspreken, kon hij niet con stateeren of sinds het laatste halfjaar dp toestand in ons land beter, noch dat hij slech ter is geworden. Zeker is hij verwarder ge worden. Na deze meer algemeene beschouwingen heeft de secretaris-generaal mededeelingen gedaan ovèr de Voorjaarsheurs. Met 1691 deelnemers (vorig jaar 1725). t5082 M2. verhuurdere oppervlakte (vorig jaar 14642 M2.) en een uitverkocht „huis met tuin" opent morgen de XXXIIe Nederlandsche faarbeurs. Dat wij met een sterk vermin derde huitenlandsche deelnpming en het ge mis van een Fransche sectie van 17S. een Algicrsche sectie met 33 en een PooUrhe inzending van 24 deelnemers dit keer op 21 deelnemers na het aantal deelnemers van het vorig jaar hebben kunnen halen en hei aantal vierkante meters-verhuurde exploita tiémimte hebben kunnen overtreffen noc ri spr. voor deze tijden eon krachtprestatie in wonderheid van onze Nederlandsche indus trie. Spr. bracht voor deze prestatie in dezen tijd het Nederlandsche hedijfs'pven en hen, die uit den vreemde gekomen de handelspolitieke prikkeldraadversperringen hebben durven trotseeren, hulde. Dit is een mting van gezonde kracht en sterken wil die niet nalaten zal op ons volk indruk te 'naken Deze volle bezetting is ook voor het 'aarbeürsbestuur een verassing geweest Met vree7e de voorbereiding van de-ze Voor- iaarbeursbegonnen. beeft de vreugde over het ten slotte herpikte resultaat voor on« onk d'pnere hoteokoriis. Bij de voorbereid iris van deze Voo- iaarsheurs ziin twee dingen wel heel duide lijk aan het licht getreden: de ontzag.ijke krachtsinspanning van het Nederlandsche bedrijfsleven 'om zich in den onbarmhartig zwaren econom's^hen striid te willen hand haven en het s4e."ke vertrouwen, dat een eroot deel van dit bedrijfsleven steit in het "conom'srh nut van het Jaarheursinlemie d<air.' Het succes van de deelneming nap deze- Vonrjaarsbpurs is in de eerste plaats «-•pn uiting van de nog a'tiid gezonde kracht het trots veel versnilde reserve nog al- ':;d krarhtip-e weerstandsvermogen van on« Mederlondsiohp hnririiffiipven. rhanr het is te vens pen henrnefd hewiU van de erkenning •ip.- zoo lang gesmade .Tearhpnrs-i d e e. De heer Graadt van Rogo-en dood vervol- 'ens eenige mededeelingen omtrent de buitenlandsche deelneming. zijn voor de huitenlandsche belang stelling niet direct bevorderlijk geweest De onaangename verrassingen, welke het con ti ngem eer i ngs-sy st eem b u i ten l.aiidsch e "dee l- nemers aan vroegere Jaarbeurzen reOds heeft bereid, zijn bovendien weinig geschikt de deelneming aan de Nederlandsche Jaar beurs en de sympathie voor ons land te be vorderen. Spr. wees in dit verband op tiet Igit. dat eenige buitenlandsche firma's, die op vorige Jaarbeurzen orders hadtien ge boekt voor goederen, die ten tijde, dat - de Jaarbeurs werd gehouden, nog u i et gecon t'ugenteerd waren, deze niet in oas 'and hebben kunnen invoeren, omdat kort na af loop dier Beurs een plotselinge contingenten ring van die goederensoort uit de lucht kwam vallen en de uitvoer geweigerd werd en geweigerd b I e e f, niet tegenstaande be wezen kon worden, dat de orders ter Jaar beurs waren opgenomen en de goede trouw volkomen kon worden aangetoond. Het is aan verschil lende Jaarbeursinsti- Luten reeds gelukt ten opzichte van 1 epaal- de belemmeringen van den internationalen handel speciale Jaarbeursprivileges te er langen. Zoo is het aan het bestuur van de l'anjsche Jaarbeurs geluk voor in het buiten mnd geplaatste Jaarbeurs-orders een zeke* prioriteit bij de toewijzing van consenten te verkrijgen. Zoo heeft de Tsjecho-Siowaaksehe regeering zich in gevallen van reciproci teit bereid verklaard den vrijen invoer van buitenlandsche niet-gecontingenteerde goederen gedurende een bepaalden tijd na af loop der Prager Mustermesse te waarborgen voor geval die goederen binnen den leve- ringstijd mochten worden gecontingenteerd. Het Duitsche Rijksministerie van Economi sche Zaken heeft ziqh bereid verk'aard er voor zorg te dragen, dat de Duitsche export firma's, die op de Voorjaarsbeurs te l.eip- ?jg buitenlandsche orders heb'ien on'van- gen, de grondstoffen, voor" deze orders noo dig, zoo snel mogelijk toegewezen zullen krijgen.; buitenlandsche inkoopers werden levens in de gelegenheid gesteld hun laar beursorders met geblokkeerde marken van hun banksaldo te betalen. Ook in andere landen doen zich teekenen voor, die wijzen op een zekere bereidwilligheid der regeerin gen om aan of ten be.hoeve van buitenland sche Jaarbeursdeelnemers speciale facilitei ten toe te staan. Ook onzerzijds is bereids met de Regeering te dezer zake overleg ge- Intussohen öndervond fiet Jaarbeursbe- ètuur bij de voorbereiding van deze Voor- laarsbeurs reeds den terugslag. De vorming van een officieele Poolsche inzending en vanéén OOstenrijksche sectie bleek ditmaal niet mogelijk. De enkele Oostenrijksche deel nemers, die individueel tóch gekomen zijn staai thans op verschillende plaatsen ver spreid. De Fransohe sectie, die tot nog top aan de Voorjaarsbeurzen placht deel te ne men. heeft dit jaar haar deelneming naar «te komènde Najaarsbeurs verlegd. Ook de deelneming van andere landen, vertoont verband met de internationale moeilijkheden terugloopende cijfers. Met des te grooter vvaardeering moge vermeld worden de aan wezigheid eener Belgische, Zwitsersche en Duitsche officieele groep. De Belgische groep omvat een groote verscheidenheid van in dustrieën, Zwitserland heeft wederom een eigen machine-paviljoen op het Vredenhu' betrokken en heeft thans ook de horloge- industrie mede ter Jaarbeurs gebracht, ter wijl de Duitsche groep met een nog groo- terp ruimte- en uitgebreider collectie inzen dingen voor den dag komt. Voor de prestatie van het Neder landsche bedrijfsleven verwees Spr. naar de Jaarbeurs zelve. In het kort komt het hierop neer, dat nagenoeg alle belangrijke afdeelïngen en groe pen van bedrijfstakken op deze Beurs een vergrooting hebben ondergaan en in compactheid hebben gewonnen. De deelnemers hebben ook veel „weric1 van hun inzendingen gemaakt. Deze Voor jaarsbeurs levert het bewijs voor het tech nisch aanpassingsvermogen van een groot dpp| van onze industrie. llit alles, óók uit de prijzen der goederen, blijkt, dat <le Nederlandsche industrie open oog en oor he.eft voor wat de tijds omstandigheden eischcn. Het aantal nieii we deelnemers is ditmaal verheugend g-oo nn daaronder bevinden zich firma's, op wii het gezegde „lang verwacht en stil gezwe- zen, niet gedacht en toch gekregen" van toe passing kan worden verklaard. De groep Bouwmaterialen en Wegenbouw met haar zeer sterke en belangrijke natio nale kern, heeft haar groei in de richting van centrum voor de Nederlandsche bouw wereld voortgezet. Bij het Handwerk, dat ditmaal wederom onder de vleugelen var bet Rijksnijverheidslaboratorium dnor collec tieve inzendingen- van de smeden-patroons en de mandenmakers vertegenwoordigd is. sluit zich ditmaal voor de eerste maal aan een collectieve inzending van de Nederland sche modelmakerijen, eveneens onder lei ding van den Rijksnijverheidsdienst De in korten tijd zeer populair geworden groep „Uitvindingen" heeft zich tot het dubbele aantal deelnemers uitgebreid, terwijl zich daarbij thans ook hebben aangeslotten de Octrooiraad en het Merkenbureau uit Den Haag. Voorts is aanwezig een „Zuiderzee-groep", een gemeenschappelijke inzending van dt in dustrieën. die gevpstigd zijn rondom hel ITselmpe'": een collectie van producten oj liet gebied van scheepsbouw, textiel -indus trie netten, garens, gesponnen kunst lmar. ze'len knooncninriustric, meuhelei "n voedings- en genotmiddelen waarbij zich aansluit een inzending van de zoetwat -rvis scherij van de Nederlandsche Heide Maat schappij en een afdeeling op het, gebied van j weemdelingerverkeer De groep IJsselmeer, recht gevende op GRATIS uitgegeven in DEN HAAG en Omgeving en voorzien van de letter H kunnen vóór 17 MAART 1935 opgezonden worden aan de fabriek. De-toezending geschiedt in volgorde van ontvangst tandpa/ta is dus niet alleen pen nieuwe nationale groep, maar ook een stuk nieuwe nationali teit Een Nederlandsche Jaarbeurs zou niet „af" zijn, indien daar niet onze Overzeesche Gewesten aanwezig zouden zijn. Het Koto riiaal Instituut te Amsterdam heeft wederom de afdeeling verzorgd op de bekende, nauw gezette en aantfekkelijke wijze, waarbij ditmaal in het bijzonder „de cocospalm en de daardoor geleverde producten" en de op Java geraffineerde suiker op den vroorgiond zijn gesteld. Voor de eerste maal is aan deze Voorjaarsbeurs verbonden een geza menlijke demonstratie van Nedertand sche textiel-industrieën, voor zoover zij kunstzijden en met kunstzijde ver werkte stoffen vervaardigen. De be doeling van deze demonstratie, welke een oppervlakte van 900 M2. vult, is; een overzicht te geven van hetgeen unzo bij uitstek nationale textiei-in- dustrie op dit gebied presteert. Deze demonstratie, uiting van een gemeen schappelijk optreden van concurreeren de firma's ter bereiking van éénzelfde, algemeen doel, draagt den suggestie ven naam van „Onze Kunstzijde Tex tiel". Op grootsche wijze is deze uit stalling van Nederlandsche stoffen artistiek ingericht, ten einde het No- .derJandsche volk te kunnen toonen de hernieuwing, welke onze kunst zijde verwerkende textielindustrie in de laatste jaren heeft ondergaan, met welke verrassende resultaten zij zich heeft weten aan te passen aan de mo derne techniek en aan de - moderne smaak. Dê vooruitzichten voor het bezoek zijn gunstig. Ook van buitenlandsche zijde bestaat er voor deze Beurs grootere belang stelling dan voor vorige Voorjaarsbeurzen. Ook van officieele zijde ontving het bestuur reeds verscheidene medede.eii.igen omtrent voorgenomen bezoeken. Wederom zullen eenige Nederlandsche diplomatieke en consulaire ambtenaren de Beurs bezoe ken, tegelijk met de Vereeniging van Secre tarissen van Kamers van Koophandel in Nederland; op het program staat voorts het bezoek van eenige Duitsche autoriteiten en vooraanstaande zakemnensehen. Op Wóensddg 20 Maart zal een Belgische Dag aan de Jaarbeurs verbonden zijn, ter gelègeiiheid waarvan in een buitengewone zitting van de Kamer .van Koophandel en ba brieken te Utrecht een vooraanstaande Bel gische staatsman een voordracht zal houden over de Belgisch-Nederlandsche handeislre- trekl^ingen; de Vereeniging voor den Neder land— Zwitserschen Handel' houdt haar algemeene vergadering tijdens de Beurs en de deden zuilen 15,Maart een bezoek brengen aan de Jaarbeurs en natuurlijk in het bij zonder aan 't Zwitsersche Paviljoen; een be zoek is aangekondigd van de heeren Dunant en Isaac, president, en secretaris-generaal van het Bureau International des Expositi ons te Parijs. Voor de eerste maal zullen de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal een collectief bezoek aan de Jaarbeurs brengen: de ied'm der Eerste Kamer op Zaterdag 16 Maart, de leden der Tweede Kamer op Maandag 18 Maart. Zoo staat met den voet in de kolken en het hoofd „in de wolken" de XXXlie Neder landsche Jaarbeurs voor haar taak gereed. Om de blinde klippen der economisrJie ver warring te ontwijken en de rukwinden de- economische fluctuaties te ontloopen, dient op het gebied der koopmanschap op het scherpste te worden gezeild. Bij deze even moeilijke als gevaarlijke navigatie is 't mo derne Jaa-beurswozen voor den „koopvaar der" een richting-bepalende baken in zee. Van onze Nederlandsche Voorjaarsheurs, die gebouwd is op het rotsvaste vertrouwen in de onwankelbaarheid van het Nederian-isehe bedrijfsleven, straalt een licht uit in den grooten'nevel. Het licht van de moedige be zonnen daad, vast van wil als *en rots in zee, .vertrouwen wekkend als een veilig vuur m den nacht. Enkele cijfers Hieronder geven we enkele cijfers betref- tende deze Behrs en haar voorgangers. liet aantal deelnemers aan de XXXlie Ne derlandsche Jaarbeurs is als volgt: Nederland 1301, Amerika 8, België 79, De nemarken 2, Duitschiand 156, Engeland 23, Frankrijk 27, Italië 2, Noorwegen 2 Oosten rijk 37, Tsjecho-Slowakije 7, Zweden 12. Zwitserland 35. Totaal aantal deelnemers 1691. Overzicht van de twee en dertig Neder landsche Jaarbeurzen. Ie Beurs 690, 2e Beurs 1062, 3e Beurs 1276, ie Beurs 1046, 5e Beurs 1508, 6e Beurs 909, 7e Beurs 539,. 8e Beurs 706, 9e Beurs 755, 10e Beurs 827, 11e. Beurs 768, 12e Beurs 891. I3e Beurs 764, 14e Beurs 933, 15e Beurs 781. 16e Beurs 978, 17e Beurs 807, 18e Beurs 1089, 19e Beurs 881, 20e Beurs 1151, 21e Beurs 890. 22e Beurs 12.98, 2:1e Beurs 1012. 24e Beurs 1349, 25e Beurs 1004, 2Ge Beurs 1558 Beurs 10o3, 28e Beurs 1415, 29e Beurs 1109, 30e Beurs 1725, 31e Beurs 1138. 32e Beure 1691 de-Ine—°rs. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BU. I Heden wordt te Utrecht de 32ste Nederlandsche jaarbeurs geopend. Blz. 2 Het rebellenfront in Macedonië en Thradë ineengestort. De staf der opstandelingen is naar Bulgarije uitgeweken. Baldwin licht in een rede in het Lagerhuis het Witboek inzake de verdedigingsbegrooting toe. De Chaco-commissie is weer te Genève bijeen om ov^r de houding van den Volkenbond jegens Paraguay te spreken. Ch na protesteert tegen den verkoop van den Oosterspoorweg. De hernieuwde kerkstrijd in Duitschiand. Blz. 3 De Calvijn-her den king te Parijs. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch eischic een gevangenisstraf van vijftien jaren tegen de beide verdachten ter zake van diefstal, in ver eeniging met geweldpleging de dood ten gevolge hebbende, gepleegd te Oyen, Blz. 5 In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffend, bet Zuiderzeefonds. deelt de Regeering mede, dat zij de uitgetrokken f 2 000 000 voor indijking van den N.O.-polder voorloopig niet op de begrooting handhaaft. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de contingenteering vau steenkool en stikstofhoudende meststoffen. Blz. 8 Ir. Th. J. Mansholt is afgetreden als hoofd vaal de buitenlandsche voorlichtingsdienst bij 'tDeparte ment van Landbouw. Opvolger is Ir. R. P. Bont- ACCOUNTANTSKANTOOR J. C. PAUPTIT Hondiusstraat 25 Rotterdam, Telefoon 31830 BALANSEN CONTROLE INRICHTEN BELASTINGZAKEN Visschersvaartuig in het drijfijs bekneld en gezonken De bemanning nauwelijks gered Men meldt ons uit Harderwijk: Maandagmorgen te ongeveer half zever» was de visscher Jacob Hannessen en. zijn 19-jarige zoon ter vischvangst gegaan méti de HK 90, eigenaar B. v. Meer, ondanks het ruwe weer. Eenige kilometers uit de kust ging het kuil net overboord en gingen de visschers sleepende weer óp de haven aan. Plotsèling kwamen groote schollen drijfijs opzetten, zoo scherp, dat in het bouten vaartuig een diepe snede werd gemaakt. Het begon on- mi'ddeüjk te zinken. Ze waren toen onge* veer 300 meter van den havenmond. De vis schers heschen in allerijl de fouragetnand, waaraan ze roode zakdoeken hadden gebon den. in den mast, hPtgeen gelukkig in de haven werd opgemerkt. Voor echter hulp kwam opdagen maakten de visschers ang stige oogenblikken door. Het schip zonk steeds dieper en ten slotte was er nog maar een klein stukje van den steven boven wa ter, waarop beide mannen zaten. Het ge lukte de H.K. 17 van de gebroeders Peter sen, die in de buurt vischten, de schipbreu kelingen te redden. Nauwelijks waren de menschen van het vaartuig af, of het verdween geheel in da diepte, waarna nog slechts de mast bovqn waler uitstak. De visschers vloot is met behulp van tjalkschepen bezig de HK 90 te lichten. BRAND IN EEN ZANDZUIGER Te Zwollerkerspel brak, korten tyd nadab de schipper G. van Asperen de zandzuiger van de firma van der Kamp te Zwolle, liggen de in de Vecht nabij de Berkummerbrug had verlaten, in het woongedeelte brand uit Door personen die in de nabijheid waren werd nog getracht de brand te blusschen, doch de hulp van de automobielbrandspuit moest worden ingeroepen, waarmede het is gelukt de brand tot het woongedeelte, dat geheel uitbrandde, te beperken. De machines, oliereservoir en olievoorraad konden pespaard blijven. Intus- schen is de brand voor de betrokkenen finan cieel een schadepost, daar het verbrande niet verzekerd was. blijven ondanks allebuishoudeliike arbeid S gaaf, zacht en blank door 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1