Jlipuiirp dmtmnt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden 5n Omstreken DE KOMENDE MANNEN? „EBERTO" Schoen abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post f 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO; 5421 ZATERDAG 9 MAART 1935 15e Jaargana ffiibtrttntiepripen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22' Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Voor het front der kiezers Volgens de regelen van reclame- en acquisitie kunst is het wel in orde. In een en dezelfde week verschijnt her blad der N.S.B. welgeteld en zonder overdrijving, natuurlijk! in acht keer honderdduizend exemplaren tegelijkertijd wordt waarschijnlijk in ongeveer gelijke oplage een overdruk, verspreid van de circulaire der negen tien dominé's (van wie het nog steeds heet, dat niet één lid is der N.S.B. 1. nu vermeerderd met de eerste en tot heden laatste honderd adhaesie-betui- gers en welk strooibiljet bizonder hel pleit voert voor opheffing der regee- ringsmaatregelep tegen de N.SB.; en ten slotte worden in het daarvoor meest-geëigende dagblad de namen ge publiceerd van de 170 candidaten der N.S.B., die in de colleges van de Pro vinciale Staten moeten doordringen. De leider zelf waagt zich niet in het strijdgewoel, doch blijft in het hoofd kwartier achter; waarschijnlijk ge dachtig aan het woord, dat Davids mannen spraken toen zü hun koning vermaanden niet mee op te trekken in de strijd tegen Absolom: „Gü zult niet uittrekken; want of wij ten eenenmale vloden, zü zullen het hart op ons niet stellen; maar gü zy't nu als tien dui zend onzer". W'ü beweren niet, dat men den „lei der" door deze methode voor een sma- delü'ke nederlaag wil bewarenal klopt de hoovaardige taal „Straks vormen we de meerderheid van het volk en als wii de macht hebben, gaan wü staat ets ma'atschappü opnieuw opbouwen" niet op de bescheiden uitspraak elders in het blad: „De Leider der N. S. B. acht de kracht van onze beweging en deinvloed van onze beginselen in den lande thans sterk genoeg om voor het eerst aan verkiezingen deel te nemen. Volgens zqn besluit zullen wü voortaan aan alle verkiezingen voor de Tweede Kamer mededoen". En al is deze bui ging voor den tot dictator verheven leider weer in flagrante tegenspraak met het motto: „Kenmerk van het demo-liberale stelsel is de dictatuur van de partü -leiders"want men be hoeft de laatste letter maar weg te laten om de woorden „demo-liberale" naar recht en rede te kunnen vervan gen door „nationaal-socialistisch". De N. S. B. waagt het er dus ditmaal eens op. Zü wil in de Prov. Staten doordringen om straks de Eerste Ka mer te kunnen omzettenzü gaat in de toekomst ook meedoen aan de verkie zingen van de Tweede Kamer om heel de „wet te verzetten" en een nieuw regiem in te luiden. Wü waardeeren deze poging. En we erkennen eerlük, dat we even benieuwd naar het resultaat der verkiezingen zijn als de leiding van de N.S.B.want wü willen ook wel eens weten, wat deze „beweging", die partü werd, nu eigenlyk in ons land beteekent. We doen niet mee aan het kinder achtige spel van „onze partü is strüd bereid en zal haar positie schitterend handhaven", of: „dat groot e ge schreeuw van de N.S.B. beduidt niets: ge zult eens zien, hoe ze op de koffie komen". Dit is altemaal en niets anders dan reclame, bedoeld als zelf suggestie en opwekkende middelen voor de politieke vrienden. Dat met name de oude pro- testantsch-rechtsche partüen het zwaar te verduren zullen hebben, is o; i. niet voor tegenspraak vatbaar; al wat er onaangenaams in ons land gebeurt, wordt op haar debetrekening geschre ven, en een verliessaldo is dus niet on waarschijnlijk. Nochtans herhalen we. wat we eer der schreven: er moet heel wat gebeu ren, voor de anti-revolutionair, die in de Christelijke politieke beginselen ge worteld en gegrond is, en wetend, dat Gods oog hem overal ziet, het vaste fundament zal verlaten, omdat er mis schien op die grondslag wel eenige bouwsels zy'n opgetrokken, welke hem te recht of met schün van recht on sympathiek zyn. Dat de weinig stabiele en laatstelük wat uitgedü'de legertros ietwat uitge dund zal worden, omdat er te veel „gemengd volk" de ry'en binnensloop we voorzien en verwachten het; maar oprechte, principieele belijders vormen nu eenmaal geen massa-artikel. Erger zou het zijn en het zou tot dubbel-ernstig zelfonderzoek moeten leiden, indien de schare der werkelijk getrouwen slonk door afval op groote schaal. Bin tot heden hebben we de indrukdat gevaar bestaat niet. We nebben de candidatenly'sten d' N.S.B. nagegaan. Een reeks van 17(' namen samen te stellen van menschen, die ook wel eens een gpoi naar eer groen kussen willen doen, is waarlyk geen kunst. Doch welke namen staan er op die lst We meenen wel eenigszins de poli tieke kaart van het land te kennen ar zy'n we Kuypers gely'ke niet, die elk politiek vischwater gepeild had; maar de lijsten stellen ons nog al gerust. Hier en daar treffen we de naam aan van één, die uit onze heldere bely- deniskring naar de schemer der N.S.B. overging; maar zorgwekkend is de desertie niet. Dat kan ook niet; de positieve bely'der. die alty'd en overal om de eere Gods en de eerbiediging van Zy'n wet vraagt, kan geen vrede hebbén met de vage toespelingen op Christely'ke volksaard en geestelüke herleving, gelijk we nader zullen zien. BINNENLAND. Mooie opdracht voor Stork Een rubberpoeder-installatie Aan Gebrs. Stork Co. te Hengelo Is door een onderneming op Sumatra opdracht ge geven voor 'n complete installatie voor t ver vaardigen van rubber in korrelvorm. Deze bestelling is het gevolg, zoowel van de goedgeslaagde proefnemingen hier te lande, als ook van de resultaten die men bereikt hoeft met de een jaar geleden door Stork geleverde proefmachine op Ceylou. De Belgische contingenten Drie toewijzingstermijnen Ten behoeve van importeurs van gecon- tingenteerde artikelen uit België zal de ver dragspcriode ten aanzien van België van 1 Februari 1935 lot 1 Februari 19315 worden onderverdeeld in toewijzingstermijnen De eerste toewijzingstermijn is vastgesteld voor het tijdvak 1 Februari tot 1 Juli 1935. de tweede voor het tijdvak van 1 Juli tot 1 November 1935 en de derde van 1 November 1935 tot 1 Februari 1936. Voor cement is momenteel slechts de eer ste toewijzingstermijn bekend (1 Februari tot 1 Juli 1935). De Belgische contingenten zullen in het algemeen worden verdeeld in de volgende verhouding: Gedurende den eersten termijn de helft, gedurende den.2en en 3en termijn ieder een kwart. Deze zullen door het Crisis- Invoerlmrcau worden verdeeld onder df importeurs, aan de hand van hun basis jaren, onder afIrek van een percentage voor benoodigde bijzondere toéwijzingen, waarde-, gewichlscorrecties enz. De toewijzingen voor den eersten termijn zullen met bekwamen spoed geleidelijk wor den verzonden. Teneinde de importeurs in staat te stellen hun toewijzingen te heoordeelen kan mon zich wenden tot de Kamers van Koophan del, welke hierover inlichtingen zullen kun nen verstrekken. Voor de contingenten van linoleum, kunst zijden garens, papier en steenkolen, worden toewijzingen verstrekt tot het einde der be trokken contingenteeringsperiode. Over de contingenteering van sierplanten zal een nadere regeling worden bekend gemaakt Prov. Staten van Overijssel De vac. Bloemen Bij Kon. besluit is aan den Commissaris der Koningin in Overijssel machtiging ver leend tot het bijeenroepen van de Staten der Provincie in buitengewone zitting in den loop dezer maand. Deze zitting is noodig om te voorzien in de vacature van Gedeputeerde ontstaan door de benoeming van den heer G. P. H. Bloe men tot burgemeester van OldenzaaL Gedenkteeken Koningin-Moeder Haagsche actie is een groot succes Naar men weet is er eenigen tijd geleden in de Residentie een comité opgericht, dat zich ten doel stelde fondsen bijeen te brengen, noodig om te kunnen komen tot de oprichting van een Gedenkteeken voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder. De actie van dit comité, dat ge vormd werd uit de samenwerkende organisaties is een groot succes ge worden, zoodat, naar de voorzitter van het comité, de heer K. I. B. A. de Coster ons dezer dagen mededeel de. thans vast staat, dat het geld bij een is en het gedenkteeken voor de zoo zeer beminde Koninklijke Vrouwe binnen afzienbaren tijd in Den Haag zal verrijzen. Het aanvankelijk voornemen be stond om het Gedenkteeken op 2 Aug. 1935. de verjaardag van H. M. de Ko ningin-Moeder, te onthullen. Hier tegen bestonden bezwaren en daarom heeft men besloten de plechtigheid te doen plaats hebben in Juli 1935. Het Gedenkteeken zal komen in het Rosarium en wel op het grasveld In het verlengde van de Jozef Israëls- laan. Deze plaats heeft algemeene in stemming gevonden en ook het Ge meentebestuur heeft zich er mede vereenlgd. EEN 1L L. M.-PILOOT NAAR DE WEST De K. L. M.-piloot Verhoeven is naar NVest-Indië vertrokken, om met piloot V a Balkom aldaar den vliegdienst te ver zorgen. De Moerdijkbrug De eerste spanning voor de in aanbouw zijnde Moerdijkverkeersbrug zal bij goed weer op 28 Maart a.s. door de N.V. De Wit's Bergings Mij. te Rotterdam van de werf der firma Penn en Bauduin to Dordrecht wor- jvergebracht naar het Hollandsch Diep. VERKIEZINGSLECTUUR Een serie van ongewone beteekenis Gaarne vestigen we met bijzondere na druk de aandacht op een serie verkiezing^- lectuur, welke uitgegeven wordt door het m i t voor Chr. Volkslectuur, Pro Patria et Regina, bureau Talmastraat 13, Amsterdam-Zuid- In deze serie zijn vijf vlugschriften ver- schenen. n.L: a. „De Algemeene Rcgeeringspolitiek", door den heer J. Schouten, van Rotterdam, voorzitter van bet Centraal Comité van A. R. Kies vereen igi ngen „Geen versplintering", door prof. dr. Severijn, van Utrecht; „De beteekenis der Statenverkiez.in i", door mr. G. A. Diepenhorst, van Zeist; „Een woord aan bet Platteland", dooi den heer Chr. van den Heuvel, van 's-Gra venhage; „Geen buitenlandsche namaak, alzoo geen N.S.B.", door den heer H- Dienier, van Rotterdam. Waarom we met deze serie zoo ingenomen zijn? Daarvoor zijn hoofdzakelijk drie :n: ze vormen een eenheid; ze ositief, ze zijn waar. Dat eerste is niet zonder belang. Als er vijf auteurs zijn, schrijft men zoo licht lang: elkaar heen. Dat is hier niet het geval ei zoo krijgt men een afgerond geheel: eei politiek overzicht om zoo te zeggen. De kie zer bij wien alle vijf strooibiljetten gebracht worden, kan het geheele veld overzien. In de tweede plaats zijn ze positief en achten wij van bijzondere groote waarde. Maar al te veel verloopt de verkiezing: propaganda in ncgalief verweer. Dat is begrijpelijk: er zijn oppósitie-par- ijen, welke er niet zouden zijn, als er geou positieve groepen, zooals de anti-rev. partij, waren. Dan konden ze eenvoudig niet be staan, omdat ze zelf niets positiefs meevoe ren, doch slechts leven uit den Geest, der stets verneinL Zoo heel gemakkelijk komen wij er dan toe (we zeggen WIJ, want we ervaren het dagelijks) om. ook in 't negatieve onze kracht te zoeken. En natuurlijk, de bestrij ding der dwalingen mag niet ontbreken. Ze komt dan ook in alle vijf verkiezings- bladen voor, in die tegen de N.S.B. uiter aard het meest Maar systeem mag dat nooit zijn. De regel behoort te wezen de uitstalling van eigen levend beginsel in zijn praktische toepassing. Dit nu wordt in deze serie niet gemist, maar zorgvuldig nagestreefd. En daarom hebben deze vlugschriften veel meer waarde dan schreeuwende biljetten, waarin de toon der ophitsing en haatzaaiing niet vermeden Daarom ook zijn ze zoo echt waar. De nooden worden gepeild, de geneesmiddelen getaxeerd, de fouten erkend, de critiek, ook op de regeering en op regeerings-maatrege- len, gewaardeerd. Maar afgewezen wordt de smalende toon, de onbillijke critiek, de el lendige demagogie, het neerhalen van het gezag, het bekladden van personen; in woord, heel dat verachtelijke partijgedoe, dat de oogen sluit voor het goede en het kwade, of wat fout schijnt, bij de el uit meet en als een marktschreeuwer uitsialt. Zóó schrijft Schouten over de algemeene regeeringspolitiek, welke gezonde critiek kan verdragen, maar ook dankbare steun verdient; zoo wijst prof. Severijn op de roeping der partij, die de plicht heeft de beginselen zuiver en hoog te houden en een stuwende en mitsdien ook critiseerende kracht op de praktische politiek moet doen uitgaan; zoo houdt mr. Diepenhorst ons voor, hoe 'het staatkundig beginsel beslis send is voor de wijze, waarop de Prov. Sta ten behooren te regeeren en te besturen; - zoo geeft Van den Heuvel toe, dat er bij de crisis-wetgeving fouten gemaakt worden, vooral door al te ambtelijke uitvoering, maar dat het geheel een zegen is voor land en volk; en zoo maakt Diemer ons duidelijk tve geen import-artikel noodig hebben bij onze actie, maar dat de anti-rev. partij onverzwakt voert de geestelijke strijd, welke noodig is tegen liberalisme, sociaal-democa- n communisme, op een wijze, verheven boven de methoden van de uit alle politieke windstreken, vooral uit vrijzinnige kringen, samengeraakte beweging, welke N.S.B. heet. COMMISSARISSEN VAN POLITIE Men meldt ons uit Amsterdam: De hoofd inspecteurs van politie, de hee ren E. C. J. Staal en A. van Zoe en. zijn met ingang van 10 Maart benoemd tot commissaris van politic. Beide nieuwe com missarissen voerden reeds bevel over een af- deeling; de heer Staal was chef van het nureau Linnaeusstraat, de heer v. Zoeten .an hel bureau Leidscheplein. DE E 18 De K 18 is van Mar del Plata vertrokken ;aar Turtan Da Cunha. Gemengd Nieuws. Uit Oost-lndie De landsmiddelen in 1934 Zeilde opbrengst als in 1933 BATAVIA, 8 Maart (Aneta.) In het voor- loopig overzicht over de Landsmiddelen wordt vermeld, dat de opbrengst over De cember 1934 34.200.000 bedroeg, tegenover 33.900.000 over December 19:53. De totale ontvangsten over 1934 bedragen hierdoor 385.200.000 tegenover in 1933 386.70U.UUU. Hierbij 'ient in aanmerking te worden ge nomen dat in 1934 de belastingopbrengst door de tariefverhooging en nieuwe heffin gen in vergelijking niet 1933 ruim 22,000,000 is verhoogd. Bij splitsing, naar de hoofdgroepen blijki dat de opbrengst der belastingen over 1934 bedroeg f 210.200.000 tegenover in 1933 f 199.300.000. De opbrengst van monopolies was over 1934 en 1933 resp. 38.500.000 40.700.000, di. van producten 36.500.000 39.200 000, die der bedrijven 69.800.000 75.800.000, en van diverse middelen 30.200.000 en 31.700.000. Belangwekkend is in dit verband het overzicht /er dezelfde hoofdgroepen in 1929 waarvan toen de opbrengst was: belastin gen 344.200.000; monopolies 82.300.000; producten 91.800 000; bedrijven 136.800.000 en diverse middelen 52.200.000, met een totaal dus van 707 "90.000. De boogere opbrengst der belastingen in 1934 is te splitsen in 4.400.000 voor crisjs- heffing 1.600.000 voor vennootschapsbelas ting ,f 700.900 voor couponbelasting 8.900 000 "Voor verhonging invoerrecht én 6.500.000 voor suikeraccijns. BENOEMING ASSISTENT-RESIDENT BUITENZORG, 8 Maart (Ane'a). Tot as sistent-resident zijn benoemd de heeren G. Th. B. Vernet, J. F. Dee, H. E. Haak, S. L. J. van Waardenburg en R. W. Kofman. Felle brand te Bloemendaal Blussching door vorst belemmerd Tc B1 o e m e n d a a I is in den afge- ldopen nacht te omstreeks, een uur een brand uitgebroken in pand 155, gelegen aan den Bloemendaalscheweg waarin het kantoor van do firma Dunlop en Co. is gevestigd. De boven het kantoorgebouw wonende commis saris, die alleen thuis was, ontdekte onraad en toen hij ging kijken bleek hem, dat de geheele benedenverdie ping in lichterlaaie stond. De man wist met moeite daarbij geassisteerd door omwonenden langs een balkon het brandend perceel te verlaten. De Bloeinemiaalsche brandweer was spoedig gealarmeerd en verscheen wel dra met twee motorspuiten. Door den feilen wind aangewakkerd was het vuur naar de bovenverdie ping overgeslagen vanwaar het zich een weg baaiule naar de zolderverdie ping van de belendende perceelen, de no's: 157, 153 en 151. De blussching werd zeer bemoei lijkt door de hevige koude, terwijl er tevens slechts zeer weinig druk op de waterleiding stond. Te ongeveer half drie werd ook de hulp van de Haarlemsche brandweer ingeroep die met een motorspuit en een slangenwng op het terrein van den brand verscheen. Te ongeveer drie uur was men den brand zoo goed als meester. Het pand van de firma Dunlop is vrijwel geheel uitgebrand, terwijl de zolderverdie ping van de perceelen bewoond door Mevr. de Wed. van Zwijndrecht, den heer Verbiest en het kantoor van de Kcnemer Mij. tol ex ploitatie van onroerende goederen eveneen: uitbrandden. De oorzaak van den brand moet vermoedt lijk worden gezocht in kortsluiting of een defect aan de olietankinrichting welke zich bevond in het souslerrain van het geuou van de firma Dunlop en Co. Wij vernemen nog nader, dat zoowel de huizen als de inboedel van de perceelen, die door den brand schade hebben bekomen, door verzekering zijn gedekt. Volgens ruwe schal ting bedraagt de scha de ongeveer 30 a 40.000. Land- en Tuinbouw. Twee platen Van „Nederland Waakzaam" Behalve voor een collectie verkiezingslec- tuur zorgt „Nederland Waakzaam" (Talma straat 13 Amsterdam) ook voor propaganda- platen. Thans zijn er twee verschenen. De eerste is een bekend motief: een krachtige vuist, welke het roer (van Staat) omklemt; terwijl de tweede een fier uitwapperende vlag met heldere kleuren rood, wit, blauw toont, en als onderschrift: „steunt no. 1 van de echt Nederlandsche anti-i lutionaire partij". De secrelaris van het comité bericht ons. dat de Centrale A.R. Kiesvereeniging te Amsterdam reeds een belangrijke bestelling deed en dat lectuur en platen in Den Haag, Rotterdam, Leiden en andere plaatsen gun stig ontvangen zijn. Wie de lectuur las en de platen zag, be grijpt dat De toekomst voor de Westlandsche tuinbouw Geen hooge verwachtingen Door den voorzitter van den Bond West- land en tevens voorzitter van de Coöpera tieve Fruit- en Groenteveiling Poeldijk, den heer Jan Barendse, isop een deze week gehouden vergadering gesproken over de verwachting, die hij bad omtrent het komen de seizoen. Hoog gespannen waren deze niet. Het gaat in den tuinbouw nog steeds berg afwaarts wat de prijs, die gemaakt wordt, betreft- Dit wordt vooral veroorzaakt door de groote werkloosheid zoowel in binnen- als buitenland. Hierdoor neemt de koop kracht steeds af en wordt het immer moei lijker een ioonende prijs voor de producten te krijgen. Het buitenland heeft in doorgaande ver dwazing de vrije goederenmarkt onmogelijk gemaakt en daardoor den handel op het buitenland zoogoed als stil gelegd, tenge volge waarvan groote hoeveelheden in het binnenland een afzetgebied moeten vinden. Men spreekt vaak van overproductie in don tuinbouw, doch eerder zou men kunnen ipreken over een onderproductie. Zonder de maatregelen van het buitenland zou de ge heele productie van onze tuinbouw zonder bezwaar een afzetgebied kunnen vinden. Maar het wordt onmogelijk gemaakt, de pro ducten op de markt te brengen waar be hoefte aan groenten en fruit is, omdat de re geeringen aldoor niet de minste kans bicden aan ons om in die behoefte te voorzien. Zoo lang deze verdwazing door duurt is er geen verbetering te wachten. Hopeloos is de toe stand van de Duitsche export; de ongunstige handelsbalans van de laatste maanden geeft weinig uitzicht voor export van tuinbouwpro ducten aan dat land. Afgewacht dient in elk geval te.worden, wat de Duitsch-Nederiand- sche commissie nog bereikL Ook Engeland biedt weinig perspectieven. Men kan dit land voor een goed deel als r ons gesloten beschouwen. Alleen België de Scandinavische landen geven nog eenige hoop. Handelende over de teeltregeling zegt spr., dat van de ordening in het tuindersbe- drijf de bedrijven thans meer dan ooit de moeilijkheden ondervinden. De wettelijke uitvoering brengt groote ambtenarij. Hoe lang dit zal duren is niet bekend, 't lijkt er echter op dat het hoogtepunt is bereikt en de gedachten baan breken dat het bedrijfs leven niet te regelen is. Met alle maatregelen loopt men achter de feiten aan. Alles bij elkaar genomen zou men kunnen zeggen, dat de tuinbouwer, gezien de slechte bedrijfsuit komsten, maar moet ophouden nog langer te verbouwen,.maar dal gaat niet, want er zijn steeds onberekenbare factoren voor den afzet, waarvan men later nog eens zou kunnen profiteeren. Het feit dat in het buitenland nog steeds behoefte aan onze producten is moet ons doen tracht*, i op de een of andere wijze aan deze behoelHn te voldoen, Spansier vrij Uil Duilschland altgewezen ,-Het Volk'' meldt, dat Je Duitsche regee ring den Nederlander Spansier in vrijheid heeft gesteld, en hem uil Duitschland ujett uitgewezen. Ter herinnering diene, dot Spansier np 12 Aug. 1933, toen hij zich te Kleef bevend, is gearresteerd. Na een langdurige voor-'o- pige hechtenis, heeft hij op 1 Aug. van h- vorig jaar te 'Berlijn ter»cht gestaan -/o het „Volksgerichtshof Kort vior de be'ia deling van zijn zaak bleek, wat hem t» la^'e was gelegu: landverraad tegen L Duitsche rijk, hierin bestaande, dat alj te Nijmegen exemf'aren van de „Freie p es- se" zou hebben verspreid, wetende en vil lende dat die exemplaren ook in het Duit sche rijk verspreid zouoen worden. Sj ansi is op 1 Aug. veroordeeld tot 2 jaar gevat genisstraf met aftrek van preventieve heci ten is. Zijn verdediger had, aangezien de »i spraak van het „Volksgerichtshof" geen !r> ger bercep toelaat, een uitvoerig gemo«. veerd gratieverzoek b.| den Rijkspresident ingediend, welk requesi door de Nederland sche i egeering werd ondersteund. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Te Bloemendaal heeft een felle brand gewoed. Blz. 2 Van verschillende zijden komen berichten, die een voor de Grieksche regeering ongunstige ïtwikkeling van den toestand wijzen. Men vreest >k voor verwikkelingen op den Balkan, in ver band nut de Bulgaarsche en Turksche troepen concentraties aan de Grickscbe grens. In Denemarken hebben tar aanleiding van de ontdekking van c zwering <egen het leven van H tier. stel van het Engelscbe -pond. Blz. 3 Dc vijftiende en zestiende ronde Schaaktoernooi te Moskou, Blz. 9 De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot vaststell ng van bepalingen tot het tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder bch er van het Rijk of op het Rijkswegenplan voorkomende met 26 tegen 9 stemmen verworpen. De Tweede Kamer heeft nut 48—41 stemmen :n amendemenFSuring aangenomen op de wet t wiHp'ng van de ambtenarenwet: de behande» l:ng is op verzoek ven den minister geschorst. Daarna Is de behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voortgezet. MAZELEN-EPIDEMIE IN EEN LIMBURGSCH DORP Omtrent de mazelen-epidemie te Helden (L. verneemt „De Maasbode" nog het volgende: Bij talrijke gezinnen vooral in Helden-oorp Helden-Grashoek komen onder de kindei mazelen voor van een kwaadaardigen aard. De ziekte gaat in de meeste gevallen over tot long ontsteking. Ook zijn er een tiental kinderen door diohtheritis aangetast. Deze laatslen zijn onmiddel- Hik ter verplecrnp war de afdeeling besmettelijke ziekten in het R Y Ziekenhuis te Venlo overge bracht In overleg met den Inspecteur van L. O en met de doktoren foosten en Smeets Helden zijn alle cholen in de gemeente Helden MomprtW komen er echter geen n'euwe ziekte gevallen hu en Is de epidemie reeds zoodanig aar het verm'rvderen. dat de betrokken instanties be sloten hebben reeds a s. Maandag de scholen weer te openen. Twee kinderen stierven aan diphtherle en 5 aan mazelen gevolgd door long ontsteking. Van de^e laaf* -"erven er 4 k;nderen uit bef gezin van den landbouwer Mesfr Helden-dorp, resp 8. 4, 2 en 1 jaar oud. Het rijfde kind uit dit huisgezin, een meisje van 6 laar. -erkeert nog in lev osgevaar. DE AANSLAG OP DFN HOOFD REDACTEUR VAN „HET VOLK' Naar wij vernemen zal de reeds ge ruimen tijd n ons land verblijf houdende Poolsche cummunist. die te Amsterdam een geladen revolver gerich! heeft op den hoofdredacteur van het Dag ..Het Volk", tot wiens werkvertrek hij voor bespreking was toegelaten, wegens bedreig'ng moord, ter beschikking van de Justitie worden ge steld. Op den gearresteerde is een brief gevon den. welke tot titel droeg: „Waarom ik Ankersmi doodde". Het schrijven is in beslag genomen. de ideale steunschoen mei Sponsrubber -vo:rvoetkussen Octrooi 20075. Pabrikanle Fa.WedJ.P.VAN BOMMEL Moergestel Voornaamste Nieuws. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.! Meditatie. „Verwachtende de Bruidegom" vers van Bert Bakker. Van Boeken en Schrijvers: P. J. Rlsseeuw bespreekt „Strooschippers" van j. K. van Eerbeek. Kort verhaal van G. Mulder: Buren". Van bonte dingen „Iets over Rotang", door G. K. A. Nonhebel. Brief u't Zuid-Afrika „Sodety-tea" door Roelien Mulder-Stagger. Vervolgverhaal van K. Jonkheid: „Gelijk ook wij vergeven Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. Bij het baden verdronken De 52-jarige cantinehouder lochems te IJmu'den ging den laa'.sten tijd geregeld in zee baden en had het ook Donderdagmiddag gedaan Hij was de pier opgeklauterd en had met visschers zitten praten. Daarna is Lij weer in zee gegaan, vermoe delijk door de koude bevaogen en gezonken. Visschers riepen hem toe in hun boot te komen, doch Jochems w de niet en zonk kort daarna in de no'ven weg. Het lijk is nog niet aangespoeld. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. EEN GOEDE VANGST Een van de rier personen, die Dinsdagmiddag te Amsterdam gearresteerd zijn toen de commissa ris vaa het Bureau Warmoesstraat met den substituut-officier van Justitie en eenige recher cheurs een inval hebben gedaan in een perceel aan de Kromme Waai. heeft thans niet alleen toegegeven dat hij, met zijn andere kornuiten, schuldig is aan -de inbraak bij de L keurstokerij der NV. Levert en Co. aan de N Z. Kolk. maar met het zelfde clubje ook een drietal andere inbra ken heeft gepleegd, waarbij belangrijke bedragen zijn buitgemaakt. In verband met deze bekentenis kan verwacht worden, dat "ook de andere arrestan ten weldra door den mand zullen vallen. De polit e van het Bureau Warmoesstraat heeft nog op verschillende plaatsen huiszoekingen verricht. De goede vangst, die zij heefl gedaan' - het staat wel vast dat verschi'lende gepleegde inbraken .o het perceel aan de Krömme Waal zijn voorbereid zal vermoedelijk tot gevolg hebben, dat ook eenige helers zullen worden ingerekend. De ge arresteerden zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. DE INBRAAK TE WIERDEN Door Je Rlfksuoktle is als verdacht van den inbraak in het kantoor der Coop. Landbouwbank te Wierden (Ov.) gearresteerd een zekere G. W. uit Ten Haag W is gevankelijk naar Almelo over gebracht. Doodelijk auto-ongeluk De 78-jarige A. J. Krijger, die Dinsdag op den Monsterschenweg te Poeldijk door een auto werd aangereden en ernstig verwond, is aan de gevolgen overleden. DESERTIE De politie te 's-Gravenzande heeft een deserteur der landmacht, die in het Algemeen Politieblad ;*°-d oee'Tia'eerd. aangehouden De jenoeman i- naar Den Haag overgebracht en ter-beschikking gesteld van den Commandant der Politietroepen ridaar. AMSTERDAM VEREENIGING STMAVI Alhier is dezer degen een afdeeling opge richt van de Vcreeniging SI MA V I (steun in medische aangelegenheid vooi inheem- sclie), welke vereenigmg zich ten duel stelt het medische werk, niet name i>ok 'tul \an de prei estaiitsi'hfe zending, nndoi de int eetn- sclio bevolking van Nederlaiidscli Imliö lo steunen en te bevorderen. bestuursl-den der aftW-ling zijn aangewezen Dr 11 l'ee- ters. voorzitter; Mr. Alh. Blom secr.-penn., de dames L. F Lindeman Davies en I M. Wolcker -Van Wessem en de lieer J. Bos, med.-stud. Het secretariaat is gevestigd Nassauhad» 119111.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1