Jlkttwt geïiisdfe Cfvuraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemeenteraad van Rotterdam Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekeiijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» d. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5420 VRIJDAG 8 MAART 1935 15e Jaargang 2Jbbertentieprij?en: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer032 7» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bemagen aan 't bureau wordt berekend 0.10 EEN SCHRALE VONDST De uitdrukking van minister Kappeyne van de Coppello over de minderheid, welke desnoods maar onderdrukt moest worden, is bekend en onder ons berucht Plotseling meende echter de Kamerover iichtschrijver van de N. R. C. een vondst gedaan te hebben. Hij schreef 28 Febr.' 1.1.: Hoeveel is overigens in „christelijken*" kring te doen geweest over Kappeynes woord: „dan moet de minderheid maar onderdrukt worden". Dat woord sloeg niet, al heeft men daaraan meermalen arglistig dezen draai trachten te geven, op de voorstanders van bijzonder nmlei- wijs: het sloeg op de plicht vergeten oudeTs, die hun kinderen elk onderwijs onthouden, het was 'een pleidooi voor den leerplicht. Schande is in rechtsehen ■kring over deze woorden van Kappeyne gesproken. Blijkbaar veronderstelt de schrijver van deze regels, dat hij hiermee een belangrijke ontdekking heeft gedaan en een „arglistige draai" heeft ontmaskerd; de voorstanders van bizonder onderwijs vielen heelemaal niet onder dit scherpe en schampere oor- deeL Het loont de moeite deze historische tirade even te zetten in het juiste licht Dat dit woord gesproken is toen het in de Kamer ging over leerplicht is waarlijk voor ons geen nieuws. Men kan het in elk boek, dat in onze kring over de schoolstrijd ver scheen, lezen. Om twee voorbeelden te geven. Op bid S06 van „De worstelstrijd om het kind" door P. de Zeeuw J.Gzn. (Amsterdam, W. Kirchner 1925) leest men: „Sprekende over de invoering van de leerplicht, had Mr. Kappeyne in 1876 in de Tweede Kamer ge zegd: „Dan zou ik bijna zeggen: Welnu' dan moet de minderheid maar onderdrukt worden Ook Dr. J. C. Rullmann in zijn Ge denkboek bij het vijftigjarig bestaan van de Unie „Een School met den Bijbet" (J. H. Kok, Kampen, 1928) verzuimt niet on bid. 25 een hoofdstuk over den man van de „Scherpe Resolutie" aan te vangen met de mededeeling, dat Mr. Kappeyne sprak over leerplicht; doch ook hij laat onmid dellijk het verband zien, waarin de woor den heteekenis kregen: „Kan eenig vader beweren, aldus d e spreker, dat het zijn plicht is aan zijn kind het eerste onderwijs te onthouden, wanneer de school, waarin het onderwijs genoten wordt, voor hef kind door da Staat kosteloos opengesteld is? Zegt men: „Indien gij dat wilt, onderdrukt gij de minderheid", dan zou ik bijna zeg gen: „Welnu, danmoet die minderheid maar onderdrukt worden,, want dan is z:j de vlieg, die de gansche zalf bederft, en heeft zij in onze maatschappij geen recht van bestaan". Het ging dus ongetwijfeld over de leer plicht en tegen „plichtvergeten ouders", maar de onderdrukking der minderheid staat eenig en alleen op de ouders, die om des gewetens wil geen gebruik kunnen maken van de „kostelooze openbare school aan godsdienstig onverschillige ouders, die ook onverschillig stonden tegenover het on derwijs hunner kinderen, dacht Mr. Kap peyne niet. Het is zeer duidelijk, dat hi] alleen aan de gewetensbezwaarden dacht. En hij verweet Dr. Kuyper ook niet, dat deze hem onrecht aandeed door hevig ver ontwaardigd dit aanmatigende liberale despotisme terug te wijzen in deze woordei.. „Zegt nu de geachte spreker, dat oe Staatsmacht dermate wordt uitgebreid, dat ten leste zelfs de consciëntie zou moeten onderliggen; dan zou ik de regeering willen toeroepen: „Neem dan ook uit het wapenschild der Nederlanden weg den Leeuw, het beeld der juiste vrij Wie maakt nu een „arglistige draal"; dc liberale scribent of wij, die volhouden, d-it het woord van Kappeyne zeer wezenlijk gericht was tegen de voorstanders van de bizondere school, die gedwongen zou den worden door de leerplicht om hun kin deren naar de „secteschool der modernen te zenden? En wanneer hij zijn dwaling nu nog niet inziet, dan bedenke hij, dat vele van zijn liberale en roode vrienden tegen financiecle gelijkstelling van middelbaar en voorberei dend lager onderwijs zijn omdat daar geen leerplichtwet de consciëntie geweld kan aandoen. De vondst, welke zoo triumfantelijk ge toond werd, blijkt wel zeer schraal te zijn: geen parel, maar een glasscherf, de vinder zich zelf wondt. De N.S.B. en de Statenverkiezingen Ir MUSSERT NIET BESCHIKBAAR De Nationaal Socialistische Beweging heeft thans haar candidatenlijsten voor de Prov. Staten-verkiezing vastgesteld. De leider, Ir "il u s s e r t, heeft geen candidatuur aanvaard In de provincie Zuid-Holland heeft men de 'olgende lijst ingediend: 1 H. Ch. Nye, Voorburg. 2 M. Baak Jr, Schevenin' en; 3 James van Hoey Smith, Rot terdam; 4 R. Brüring, Rotterdam; 5 J. J. M. Meyers, Leiden; 6 J. W. baron van Haersolte Haerst, Den Haag; 7 J Rylaarsdam Jr, Bodegraven; 8 Dr F. Bruyning, Dordrecht; 9 N. Oosterbaan, Den Haag; 10 P. Kempeneers, Rotterdam; 11 Dr L. P. Krantz, Oegstgeest; 12 B. B. H. L. Heinrich, Overschie; 13 J. H. Scholte; 's Gravenhage; 14 A. Tims, Zwyn- drecht; 15 E. II. Bakker, Gorinchem; 16 lr W. J. Reichert, Delft; 17 E. H- van den Akker Wassenaar; 18 W. Moritz, Schiedam; 19 N. Haasnoot, Katwyk aan Zee en 20 C. A. van Beveren Czn, Loosduinen. Voor Utrecht luidt de lijst als volgt: 1 C. van Geelkerken, Utrecht; 2 Dr J. F. B. inHasselt, Amersfoort; 3 J. S. Altenburg, Soest; 4 R. Bijeman, Kreukelen; 5 G. Korver, Vinkeveen; 6 Jhr D. de Blocq van Scheltin- i, Amersfoort; 7 U. Houweling, Bunschoten; 8 N. Kortland, Zeist; 9 W. J. W. G. Eissens, Utrecht; 10 H. J. Doude van Troostwijk, Nie- wersluis; 11 C. H. Schouten, Groenekan; 12 A. den Boesterd, Maartensdijk; 18 W. M. Oskam, Lopikkerkapel; 14 G. van Keuningen, Abcou de; 15 Jan Boll, Amerongen. Verder vermelden w'ij de volgende lijstaan voerders: Friesland, H. J. Popping; Gronin gen, Hommo ten Have; Drente, G. Dieters; Overysel, J. B. van der Sluis; Noortj-Holland, G. F. Vlekke; Gelderland, J. M. Honig; Lim burg, Graaf de Marchant d' Ansembourg; N. Brabant, Gi J. Sengers; Zeeland, J. A. Dekker De aflevering der Douglas- machines BEGINT IN APRIL A.S. De aflevering der door de K.L.M. bestelde 14 Douglas-machines zal, naar de Tel. ver neemt, eerst begin April aanvangen. Doch zoodra een begin met de aflevering is ge maakt, worden alle machines achter elkaar ge leverd. Er zullen dan twee machines per week te Cherbourg arriveeren, net zoolang, tot de geheèle bestelling .compleet is. Het onderzoek van piloot Duimelaar over Le Havre als lan- dingshaven heeft er niet toe geleid ook deze plaats te gebruiken om de machines van bet schip te laden en daar te monteeren. Alle ruimte op vaartuigen, die van April af Cherbourg aandoen op hun reis van Amerika naar Europa en geschikt zijn voor het vervoer van Donglas-machines is gereserveerd voor de K.L.M.-machines. Fusie van bouwersbonden DE „OPZETCONTRACTEN" De Ned. Aannemersbond, die gisteren te Amsterdam vergaderde, heeft beeloten te fu- sioneëren met den Ned. Bond van Bouwpa- troons. Ook stelde het hoofdbestuur een motie voor, dat de leden zich hebben te onthouden van deelneming aan z.g.n. „opzetcontracten" bij het aanbesteden vap werken van werkver schaffing en geëischt, dat de leden daaraan ryet zullen deelnemen, en met alle kracht zich daartegen zullen verzetten. motie werd met algemeene stemmen Contingenteering van papier Een .voorloopige maatregel. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot contingenteering van den papier invoer, welke contingenteering werd vastge steld bij K. B.. van 19 Januari j.L In de memorie van toelichting wijst minis ter Steen berghe op de buitengewoon scherpe prijsdaling op de binnenlandsche markt naast groote belemmeringen van den export der papier-industrie. Naar de hoeveelheid gemeten, kon de Nederlandsche papier-industrie haar afzet zij het tegen verliesgevendeprijzen tot ongeveei den aanvang van dit jaar handhaven Thans ziin de prijzen op de inheemsche markt tot een dusdanig peil gedaald, dat de toestand voor de Nederlandsche industrie vrijwel on houdbaar wordt. Voorloopig is by wyze van conservatieven maatregel een contingenteering van den invoer van papier afgekondigd op basis van 100 van den invoer in 1933,, naar het ge wicht berekend. Bij wijze van sluitstuk was ook contingenteering van papierwaren nood zakelijk, welke op gelijke wijze is geschied. De minister is voornemens, bij het overleg nader te overwegen ofen in hoeverre meer definitieve maatregelen voor de papier industrie overeenkomstige maatregelen voorde papierwarenindustrie dienen mede te brengen. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Vos in verband met de contingenteering van papier, heeft de minis ter voorts nog medegedeeld, aat artikelén, waarvan het zonder nader onderzoek vast stond, dat zij fiiet door de Nederlandsche industrie worden vervaardigd, van deze con tingenteering zyn uitgesloten, terwijl later voor verschillende andere vrijstellingen werden verleend. Terstond na de afkondiging ran de contingenteering is een onderzoek aangevan gen bij den handel en industrie om vast ie stellen, welke artikelen hier te lande niet worden vervaardigd. De minister is evenwel niet bereid, evenmfn als dit voor andere contingenteeringen geldt, de invoerbeperking voor alle papier artikelen, die hier te lande niet worden ver vaardigd, zonder meer op tt heffen. Wel is hij bereid, in verband met het voorloopig karakter dezer contingenteering, de voor de uitvoering gestelde regelen zoo soepel moge lijk toe te passen. Aanlegplaats te Galathea Begin Mei hoopt men te varen Aan de haven van de Galathea is men be gonnen met de voorbereidende werkzaam heden voor het maken van een aanlegplaats. Naar men ons meedeelde zijn de voor waarden door het Ministerie van Waterstaai aan toegezegde suhsidies verhonden nog niet zonder meer aanvaardbaar en voorzag het Stichtingsbestuur, dat de onderhande lingen zeer langen tijd zullen vorderen. Er is daarom besloten om buiten verband van rijks- en provinciale subsidie om niet spoed zelfstandig de noodige maatregelen te tref fen om op korten termijn tot varen te ko- Er bestaat dan ook gegronde verwachting, dat ongeveer begin Mei met varen zal wor den begonnen. De exploitatie van de stoombootdienst is opgedragen aan de firma v. d. Scliuyt en Co. te Rotterdam. De Koninklijke Familie terug OP DINSDAG 12 MAAKT. Na een aangenaam verblijf in Zwitserland hopen H. M. de Koningin en Prinses Juliana Dinsdagmorgen 12 Maart weder in de resi dentie terug te keeren. Kweekschoolopleiding Wetsontwerp ingetrokken? Het Nbld. v. h N. weet „met aan zekerheid grenzende waarschijnli'kheid te vertellen, dat 't be kende wetsontwerp van Minister Marchant tol regeling der onderwijzersopleiding zou worden io- getrokken. De bezuinigingen zouden worden op genomen In het algemeen bezuinigingsplan. Hiermee zou dan de 5-jarige opleiding met A- diploma voor on, erwljzeressw-n van de baan zijn. W'J hebben get-acht. dit bericht grootere zeker heid te bezorgen* .och zijn daar nog niet in ge- De gehuwde onderwijzeres niet-kostwinster beschermd (Van onzen Rotterdamschen redacteur) Als een effen stroompje over een gladde liodem glped de raadsagenda onder de ha mer des humoristischen voorzitters dour. Alleen kwam er eenige deining in de zoet vloeiende discussies toen een mof ie Van Burink in behandeling kwam, waarin ge vraagd werd om gehuwde onderwijzeressen op wachtgeld, indien ze geen kostwinster zijn, bij herbenoemingen achter te stéllen hij andere wachtgelders. De heer Donnet had tegen deze motie aanvankelijk eenig bezwaar zoolang door dit besluit alleen getroffen zuilen worden die gehuwde onderwijzeressen, -welke aan een bepaalde school \oor wachtgeld in aan merking komen. Met een algemeene'rege ling zou hij naluurlijk gaarne accoonl gaan. Wethouder N i vard antwoordde, dat deze onbillijkheid voorshands niet te ver mijden is, doch dat, sedert de laatste be noeming, er wel eenige wijziging is geko men. De aandrang der regeering gapt in de richting van de motierVan Burink. Deze treft voorloopig slechts 6 onderwijzeressen (van de 107 onderwijzeressen, die wacht geld hebben, zijn er 33 gehuwd en 28 rijn geen kostwinster!) maar in de toekomst krijgt, de aangeprezen regeling meer waar de. Daarom adviseerden B. en W. tot aan neming van de motie. Het spreekt bijna vanzelf, dat de politiek- ietwat-excentrische heer v. d. Lug t tegen deze motie was en ais gevolg daarvan tegen de motie stemde; welke helaas ver worpen werd met 21 tegen 17 stemmen. De raadsmeerderheid -acht het derhalve bil lijk, dat in het meestal kinderlooze gezin een dubbel salaris komt: terwijl vaders, van gezinnen en kostwinsters aan de poort blij ven staan. Men noemt dat een overwinning op de reactie! Van de rest der agenda stippen we slechts aan. dat de heer D o n n e r een goed woord en een motie ten beste gaf voor de visch- winkefiers, die naar zijn meoning door ecu formeele wijziging der winkelsluitingswet in 't gedrang komen; dat de heer J. t e r Laan groote omnibus- en tramritten en veertochten maakte door de stad en nieuwe wijken en op „coördinatie" van tram. hps en veer aandrong, al welke wenschen door wethouder H a n e m a a y e r netjes verpaki zijn meegenomen naar B. en W. en de he drijfsleiding ter Observatie;' en dat de raad besloot tot het aanpakken van twee groote werkohjecten: 't begin van de houw van een nieuw politiebureau (de. zaak is zóó urgent dat'Rotterdam het zelf moet be kostigen ondanks zijn armoede) en het vol tooien van de Schie-Rotte-verhinding, waar voor het Werkfonds een bedrag van f 650.000 als voorschot zal verleenen. Wagruit men alweer ziet, dat men nooit te gauw de moeit mag opgeven: met' het Werkfonds 1934 zal er in 1935 toch iefs ge beuren. Maar wat is f 650000 voor zoovelen? Zeven kinderen gestorven Epidemie In een Limburgsch dorp Te Helden (L.) doen zich sinds eenigen tijd in talrijke gezinnen gevallen voor van kinderziekten, als diphtheritus en mazelen Tengevolge van deze ziekten zijn reeds zeven kinderen overleden, waarvan vier uit één gezin. De scholen zijn gesloten. Smokkeldrama in België Nederlander gedood In den nacht is het over de Nederland sche,grens nabij St Nicolaas tot een treffen gekomen tusschen smokkelaars en Belgi sche douane-beambten. De 32-jarige Neder lander J. Herwigh, uit Stoppeldijk, die als chauffeur van een vrachtauto, welke toebe hoorde aan den koopman L. te Boschkapélle frauduleus vee over de Nederlandsche grens had gebracht, is bij deze botsing ernstig ge wond en is later overleden. Een persoon, die eveneens in de vrachtauto zat. Werd gewond. De heer Herwigh was gehuwd en vader van een kind. JEUGDIGE DIEVENBENDE GESNAPT Te ErniP'o werden voortdurend allerlei kleine diefstallen geconstateerd. Allerlei voorwerjien uit winkeletalages werden weg genomen. Het is de politie gelukt de hand te leggen op een jeugdige dievenbende. Ook de heler, die het gesfolene van de jongens opkocht is bij de politie bekend. HOOFDREDACTEUR VAN „HET VOLK" BEDREIGD Een aanslagpoging van een Poolschen communist k kom protesteeren" Donderdagmorgen belde een man, die later voorgaf communist te zijn en zijn woonplaats in Den Haag hoeft, waar hij naar zijn zeggen de vertegenwoordiging uit oefent van een Nederlandsche en een Belgi sche firma de redactie van het dagblad „Het Volk" te Amsterdam, op, met het ver zoek om een onderhoud met den hoofdredac teur. den heer J. F. Ankersmit. Onder voorwendsel een zeer helangrijk bericht te hebben, dat hij alleen aan de hoofdredactië kon afgeven, wist hij om twee uur inderdaad- tot de kamer van den hoofd redacteur door te dringen. Bij zijn binnenkomst voegde hij den heer Ankersmit toe: „Ik kom protesteeren over den cprnmunistischen laster, dien U ver spreidt" De heer Ankersmit heeft toen opgemerkt, dat de man zich dus met valsche voorwend selcn tot hern had doorgedrongen en hij ver zocht den man onmiddellijk do kamer en het gebouw te verlaten. Toen de man dit weigerde gaf de heer Ankersmit zijn secretaresse een wenk om den portier te waarschuwen, om den man te verwijderen. Op datzelfde oogenhlik trok de man een pistool, die naar later bleek, met drie scherpe patronen was Het pistool van den Pool De hoofdredacteur dook onmiddellijk onder zijn lessenaar weg en de secre taresse begon te gillen, waarna dadelijk hulp kwam opdagen en de aanvaller overweldigd kon worden vóór hij een schot gelost had. Het bleek, dat de indringer van zijn voornomen had afgezien en zijn wapen op den lessenaar van de secretaresse had neergeworpen. De man was volkomen rustig. De man weigerde het gebouw te verlaten, voordat de politie verschenen was. Uiter aard liet deze niet lang op zich wachten beneden in de hall van het gebouw werd de man, die door een paar redacteuren en den portier daar heen was geleid, door de poli- tïé gearresteerd. Zij nam hem mede naar het bureau Warmoesstraat, waar hij ver- klaarde.'töt zijn daad te zijn gekomen, daar hij wilde protesteeren tegen de wijze, waar op de S.D A.P. de Communistische Partij in woord en daad bestrijdt. Bij fouilleering werd een brief op hem gevonden, waarin geschreven stond (diior hem of door ceii ander), dat Ankersmit ge dood moest worden wegens zijn "houding tegenover het communisme. Uit- het onderzoek der politie is komen vast te staan, dat de man. die in Krakau geboren is. werkelijk in Den Haag verblijf houdt en daar bij de Vreemdelingenpolitie staat ingeschreven. Hij zal voorloopig in arrest worden ge houden en Zaterdag voor den Off'cier van Justitie worden geleid. In verhand met den aard van het gepleegde feit en voorts, om dat hij vreemdeling is. denkt de politie er niet aan den man los te laten. Oude vrouw in vlammen Met ernstige wonden opgenomen In een perceel aan de Groote Wittenbur- gerstraat te Amster d a m is een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij de 80 jarige vrouw J. S. levensgevaarlijke brandwonden heeft opgeloopon. Genoemde vrouw woont met een vriendin samen. Deze laatste was een oogenhlik uitgegaan om boodschappen te doen. De 80-jarige vrouw is in dien tijd te dicht bij den. kachel gekomen, waardoo- haar kleeren vlam vatten. Door de buren werd het ongeluk gemerkt en ile vlammen gedoofd. Onmiddellijk werd de politie en de G G. en G. D. gewaar schuwd. De vrouw, die hoogst ernstige brandwonden hoeft is naar het Onze Lieve Vróuwe-gasthuis ve rvoe rd. Haar buurman, die boven haar woont en die het vuur heeft gedoofd, toen de vrouw om hulp roepend het portaal opliep, heeft ernstige brandwonden aan de handen ge kregen. BALDADIGE SCHOOLJEUGD In Februari werden op de rails tusschen Ermelo en Putten groote steenen gevonden. Een goederentrein reed er over: de machi nist voelde den schok. Eer de sneltrein pas seerde werd een signaal op onveilig gezet. De trein had een kwartier vertraging. Het is de politie thans gelukt licht in deze zaak te brengen. Het is niet het werk van kwaad willigen geweest, gelijk eerst vermoed werd, maar gevaarlijk spel van eenige ondeugen de schoolkinderen. AANVARING OP HET NOORDZEEKANAAL Woensdagavond omstreeks tien uur is de „Costa Rica" van de K.N.S M., op weg naar Hamburg, op het Noordzeekanaal ter hoog te /an het zijkanaal B. te IJmuiden, in aan varing gekomen met het in hallast uit Ham burg terugkeerende s.s. „Klipfontein" van de Hoiland-Afrikalijn. De aanvaring was niet van ernstigen aard en heide schepen konden na een kort oponthoud de reis voort zetten. Zoowel de .Costa Rica" als de „Klip fontein" hebben schade aan de boeg opge- loopen. Ernstige autobotsing te Wassenaar Drie personen gewond In de gemeente Wassenaar heeft Don derdagmiddag een gecompliceerde auto botsing plaats gehad, waarbij twee per sonen zwaar gewond werden, terwijl een derde iets minder ernstige kwets uren opliep. Omstreeks half drie reed op den Leid- sclicn Straatweg een vrachtauto, die uit de richting Leiden kwam cn bestuurd werd door B., uit Oegstgeest. Naast den bestuur der had v. d. B-, eveneens uit Oegstgeest, plaats genomen. B. wilde een voor hem in dezelfde, richting rijdende personenauto, be stuurd door den heer T., uit Utrecht, pas- seeren en kwam deze dan ook op zij juist toen uit de tegenovergestelde richting een auto, bestuurd door K.. uit 's-Gravenzande, was genaderd. Vermoedelijk reed nog een vierde wagen naast de auto uit 's-Graven zande. Op een gegeven oogenhlik lagen hier dus drie en misschien zelfs vier auto's naast elkaar op den weg, die daarop natuurlijk geenszins berekend is. Een ongeluk was dan ook vrijwel niet te ver mijden. De wagen uit Oegstgeest kwam in hotsing met die uit Utrecht, met het gevolg, dat beide tegen een boom vlogen. Vervolgens was het de auto uit 's-Gra venzande, die tegen de Ulrechtsche reed. Toen medischp hulp arriveerde onder lei ding van dr Huhhcling, gemeente arts van Wassenaar, bleek, dat de dubliele botsing niet zonder ernstige gevolgen was gebleven. Buit Oegstgeest had een zware hersen schudding en diverse kwetsuren bekomen, ter .vijl v. d. B.. die naast hem had gezeten, een beenbreuk en verschil lende verwondin gen bad opgelopoen. De beide zwaargewon den zijn met een Haagsche ziekenauto gebracht naar het Acad Ziekenhuis te Lei den De heer T., uit Utrecht, was ernstig aan hei hoofd gewond en had bovendien verschillende sniiwonden. Zijn toestand echter niet zoo ernstig als die der heide in zittenden van de vrachtauto. Ook de heer T. is naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De heer K. was geheel ongedeerd gehlevi evenals de andere inzittenden van dezen wagen. De drie auto's, die zoo goed als geheel ver nield waren. zijn opgesleept naar de jiolltie- garage van Wassenaar, waar zij in beslag zijn genomen in verband met bet onderzoek dat is ingesteld, nadat procesverbaal was opgemaakt De ravage onmiddellijk na de botsingen was groot Daar de gehavende wagens schuin over den weg stonden, ondervond 't verkeer op dezen veolbereden weg geruimen tijd staenntie, waardoor een groote drukte ontstond. Er was echter genoeg politie aan wezig om regelend op te treden. EEN MISLUKTE ROOFOVERVAL Aan de Kaakstraat te Woensel (N Br.) heeft een roofoverval plaats gehad in dé wening v: den bejaarden L. v. d. Weijdén. vj d. Weijden woont daar in een alleenstaande woning twee zoons. van wie er een, die werkloo doorgaans 'huis is. Terwijl de werklooze zqon de kerk was gegaan, hadden twee indringers de gelegenheid gebruik gemaakt om den alleen thuis zijnden grijsaard te overvallen. Een der bandieten greep den ouden man bij de keel eischte dat hij zou zeggen, waar het geld lag. Dc andere indringer zou zich daarvan meester maken De oude man verzeite zich echter zoo kordaat, dat hij zich wist los te rukken en de indringers met een_ stok te lijf ging. Hij deelde hierbij harde klappen, uit. Het tweetal nam daarop de vlucht Een der indringers had getracht zich van het geld meester te maken, doch dit lukie oieL Toen de zoon thuis kwam, vond hij zijn vader In over spannen toestand. De 'ndringers zijn vermoedelijk geen onbekenden Uit Oost-lndie Ernstige vergiftiging bij Keboemen REEDS TACHTIG DOODEN SEMAIIANg 8 MAART (Aneta) Naar Aneta vernoemt, heersrht in de buurt van Ke boemen een ernstige bongkrekvergiftiging, wi-.Ke sedert de tweeue hebt van de vorige week nu in totaal 80 dooden heeft geëischt. De bij ee» bongkrekmaker aanwezige voor raad is in beslag genomen. GEEN CONTINGENTEERING VAN UIEN BATAVIA, 7 Maart. (Aneta). In antwoord op een schriftelijke vraag antwoordde de regeering dat de contingenteering van den import van buitonlandsche uien niet in het belang zou zijn van de grootste product ie- cenira, zoodat derhalve geen aanleiding be staat om daartoe over te gaan. UIT HET SOCIALE LEVEN Dreigend conflict in de textielindustrie Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Door een Poolsche communist Is een aanslag gepleegd op den heer J. F, Ankersmit, hoofd redacteur van „Het Volk". Bk. 2 De Grieksche rebellen hebben Samos cn Chios bezet. Canea op Kreta door de rege«.ringsvloof gebombardeerd. Berichten over trommelvuur in Macedonië. BIz. 3 Tc Haarlem Is overleden Ds. J. D. J. Idenborg, emeritus prerLkant der Ned. Herv. Kerk te Am sterdam. BIz. 5 De voornaamste bepalingen van het handels verdrag met België. Bk. 9 De Tweede Kamer beeft gister de begrooting van het Verkeersfonds aangenomen en is vervol gens op het Landbouwcrisisfonds overgegaan. Bk. 10 De koersdaling van het pond sterHnig. Een verklaring van Chamberlain in het' Engelsche Parlement! Engeland zal niet stabiliseer en. De Nederlandsche handelsbalans over Februari sluit met een invoiLrsaldo van f 19 millioen (v. m. f 21 millioen). Onze uitvoer in Februari. De groothandelsprijxen dalen. Door de nu aangekondigde maatregel zou de verlaging van 35 pCt. tot op 50 pCt. worden, opgevoerd De verontwaardiging hierover was zóó groot dat spontaan het werk werd neergelegd. Op advies yan de afdeelingshesturen wer den mede na een dreigement van de firma, dat binnen 10 minuten het werk moest wor den hervat, of anders zouden allen naar huis worden gezonden, de machines weder aangezet. Dot was slechts een opschorting van de kwestie. Door de hoofdbesturen van b. g. organisaties is 'savond9 met het per soneel vergaderd en hesloten dat men zou trachten deze loonsverlaging ongedaan te maken. Door de hoofdbesturen is een be spreking met de firma aangevraagd en te vens hesloten Vrijdag 8 Maart weer met het personeel te vergaderen. Mocht de firma een onderhoud afwijzen of niej bereid zijn aan de verlangens der arheidskers te vol doen dan zal hoogstwaarschijnlijk deze aan gelegenheid tot een conflict leiden, waarbij o.a. 70 arbeidsters betrokken zijn. Nadere bizonderhedea Tn verhand met dit dreigend conflict is Donderdagmiddag door de Directie een zeer uitvoerige publicatie aangeplakt waarin o.m. wordt gezegd dat de directie aan de confe rentie op heden (Vrijdag) niet zal deel nemen. In overweging wordt gegeven omde staking tot de a.s. zomer uit te stellen dan kunnen de menseheh met het mooie weer op het land werken. De Directie verlangt vóór ^aferdag 12 uur bericht of de spoelsters al dan niet zullen doorwerken omdat hij staking van deze groep de fabriek gesloten zal worden, daar de wevers dan ook niet kunnen werken. De Burgemeester van Vriezeveen heeft den Rijkshomiddt-lnar voor dit district, Prof. Mr. A. f. Josephus Jitta, telegrafisch met den toestand on de hoogte gesteld. LOONSVERLAGING BIJ GEBR. STORK De fabriek van Jansen en Tilanns te Vriezeveen gesloten? Van de zijde der organisaties „Unitas", „De Eendracht" en „St Lambertus" deelt men ons het volgende mede: Maandag 4 Maart brak plotseling een sta king uit van de spelster* werkzaam bij Jansen en Trianus te Vriezeveen. Dej^1 aanleiding was een bekendmaking in de fabriek dat' de loonen dezer arbeidsters be langrijk zouden worden verminderd. De ta rieven waarvoor deze arbeidsters moeten werken zijn reeds dikwijls verlaagd. Oor spronkelijk met 10 pCt. later nog eens weer met 5 pCt.. 10 pCt. en nog eens 10 pCt. tot een gezamenlijke Vermindering van .35 pC.t. Tengevolge hiervan bedragen de loonen in een volle werkweek c.a. f 10. Aangezien slechts 36 uur in do week wordt gewerkt, is het eindloon thans helangrijk minder. TE HENGELO De verschillende opdrachten, ilnefabrlek Oebr. Stork en Co •rband heeft de d!r<

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1