DONDERDAG 7 MAART 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws Van het Stadhuis OPENBARE KENNISGEVING B. en W van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 April a.s. voor bij don Dienst van Sociale Zaken en den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon ingeschreven ondersteunden een regeling met de hier ter stede werkende liakcnfondsen in het .'even is geroepen, vol gens welke regeling die ondersteunden met betaling van oen derde gedeelte van «lp. ziekenfondspremie kunnen volstaan. De ondersteunden die voor deze gedeelte lijke premie-betaling in aanmerkine wen schen te komen moeten zich daartoe"hij den dienst welke de ondersteuning uitkeert, aanmelden onder overlegging van de af gestempelde fondscontributiekaart. De tijdstippen waarop die aanmelding zal kunnen plants hebben, zullen nader in de wachtruimten van genoemde diensten wor den kenbaar gemaakt A. VAN HE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRJJEN, Secretaris. Verordening op het verkeer te land Wanneer bij een brug of overweg een stoplijn aanwezig is, zal bij geopende brug of gesloten overweg, het rij verkeer, dat eenige breedte heeft handwagens, rijtui gen, motorrijtuigen en rijwielen op meer dan twee wielen zich in de file opstellen achter de stoplijn. Is er geen stoplijn, dan zal dit rijverkeer stoppen op een afstand van tenminste 10 meter van de brug of overweg, eveneens in file in volgorde van aankomst. Voetgangers, bestuurders van motorfietsen en 2-v/ielige rijwielen, kunnen nabij de brug of overweg-boomen wachten. Allen vanzelfsprekend rechts van den weg. Na sluiting van de brug of opening van een gesloten spoorweg-overgang zullen eerst de voetgangers zich op de brug of overweg mogen begeven en zij, die een mo torfiets of rijwiel aan de hand voeren. Eerst als hun veiligheid op de brug of overweg het toelaat, mag het breede ver keer oprijden, zulks bij een brug na een teeken van den dienstdoenden brugwach ter. In verband met dit verkeersregelend optreden der brugwachters wordt er op ge wezen, dat zij wettelijk ten volle bevoegd zijn bevelen en aanwijzingen in het belang van het verkeer te geven en dat de bestuur ders ten aanzien van deze bevelen en aan wijzingen dezelfde verplichtingen hebben tot het nakomen daarvan als werd het be vel of de aanwijzing door een agent van politie gegeven. De Leidsche Winkelstand N.V. „HET NIEUWE MODEHUIS Hedenmiddag is in het perceel Haarlem merstraat 122 geopend „Het Nieuwe Mode huis". een zaak in damesmodeartikelen, speciaal hoeden en bordwerken. De ver bouwing van het pand heeft plaats gehad ondeir leiding van architect Buurman, die een zeer smaakvol en praetisch geheel heeft weten te verkrijgen. Hét exterieur dat met bronzen platen is afgewerkt en dat geheel is benut voor keu rig ingerichte etalages met een fraaie indi recte verlichting, maakt een zeer aantrek keliiken indruk. De zaak zelf is ruim en licht, keurig afgewerkt en zeer overzichte lijk. De ruimte is aanmerkelijk grooter ge worden en dit is ten goede gekomen aan de collecties die belangrijk zijn uitgebreid. Ongetwijfeld zal deze nieuwe zaak op dit drukste punt van de Haarlemmerstraat, de aandacht trekken. Wij wenschen de nieuwe N. V. gaarne goede zaken. Haagsche Schaakbond L.S.G. kampioen der eerste klasse In „In den Vergulden Turk" alhier werd Dinsdagavond een belangrijke competitie wedstrijd gespeeld. Het eerste tiental der Haagsche Chr. Schaakclub was de gast van het Leidsch Schaakgenootschap. Beide tien tallen waren nog ongeslagen; de I-Iaagsche club had vier wedstrijden gewonnen en een gelijk gespeeld, de Leidenaars hadden vier wedstrijden gespeeld en gewonnen. De winnaar van dezen avond was dus eigen lijk tevens kampioen. Er bestond voor dezen wedstrijd dan ook vrij wat belangstelling De Hagenaars kwamen volledig op, de Leidsche club miste De Blécourt, waarvoor Bloem als invaller fungeerde. Zooals gewoonlijk, won van de Lei de naars Rutten het eerst, reeds bij den 22en zet gaf zijn tegenstander de partij op. Dem- mendal volgde spoedig. De partijen van het eerste en derde bord werden remise. Ook Van der Nat won zijn partij vóór den af loop, zoodat toen de stand reeds 4—1 voor Leiden was. bij het afbreken moesten nog enkele partijen beslist worden. De partijen van VVestra en Bloem werden daarbij ge wonnen voor Leiden verklaard. Alleen de partij van Van Hoek, die langen tijd veel beter had gedaan, moest in den eindstand verloren worden verklaard. De overige par tijen 'werden remise, zoodat L.S.G. I met. 7—3 de overwinning en tevens het kam pioenschap der eerste klasse behaalde. Wel moet nog één wedstrijd gespeeld worden, n.I. tegen Disc. Disc. Ill, maar al zou deze wedstrijd verloren gaan, dan zou dit daar aan niets meer kunnen veranderen. De volledige uitslag laten wij hier nog volgen: Mr. J. G. van Eybergen IL.)— J. C Geusebroek H.) V2—V2 W. Demmendal—H. Smitskamp Jr. 1—0 G. Bosscha—J. B. N. Ruben V2—V2 Ir. J. J. G. v. Hoek—D. de Vries 0—1 Ir. J. Westra—W. v. Drunick 1—0 W. H. v. d. Nat—J. Bakker 1—0 L. J. Rut ten—Jac. Riedé 10 M. NL Segaar—A. Teiler V2—V2 S. P. OuwerkerkJobs. Kreuzen V2—Mt M. BloemH. v. d. Hoff 1—0 Totaal 7—3 Burgerlijke Stand wend 11 k en M Koop- OVERLEDEN. G 0"sllv., GEHUWD- A J v Re- C P v OUen i HET ONTSTAAN VAN DE ZEEVAART En haar invloed op de wereldgeschiedenis Lezing van Dr. Oswald Spengler Voor de Leidsche vereeniging voor Weten schappelijke voordrachten hield de bekende schrijver van het vermaarde boek: Untergang des Abendlsndes, Dr. O s w a I d Spengler een lezing over het ontstaan der zeevaart en haar invloed op de wereldgeschiedenis. Spreker werd ingeleid door prof. dr. A. W. Bijvanck die herinnerde aan de groote be- teekenis die het boek van dr. Oswald Speng ler heeft voor de wetenschap der geschiede nis een nieuw werk van den spreker, dat bin nenkort zal verschijnen, handelt over het tijdperk van 2000 tot 1U00 v Chr. Het on derwerp, dat nu behandeld zal worden, staat hiermede vermoedelijk wel in ver band. Dr. Spengler begon met do geschiede nis van omstreeks 5000 v. Chr. Er moet toen, volgens hem, iets gebeurd zijn met den mensch, .vaardoor hij van het dier I onderscheiden, door het verkrijgen de spraak, wat iot gevolg had, dat er gioepen oiiisionueu, wat e weer 10e ,eid- de. dat er scheepvaart en dus scheepsbouw on'stond. Dat er toen scheepvaart bestand, blijkt uit vondsten aardewerk van dien tijd. Deze scheepvaart was heel primitief en be stond alleen uit kustvaart. Spr. behandelde vervolgens de ee-ste drie culturen. De eerste daarvan was megalith-cultuur in het Wes ten van Engeland, langs de kusten van de Middellandsche Zee tot Palestina. De g.co te betcekenis van deze cultuur was gelegen in de leer dat het leven met den dood niet geëindigd was. In de graven bracht men dan ook offers van eetwaren e.d., opdat de dooden de middelen hadden, om voort te leven. De tweede vroege cultuur was de zooge naamde tempelcultuur uit Zuid- Azië. Als derde cultuur behandelde spr. d 0 N 0 o r s c lie cultuur, welke zich uit strekt over geheel Noord-,Europa en Nooi d- Azië. Deze cultuur kenmerkte zich door als hoogste goed te beschouwen den roem den overledene in den strijd. Deze volken hadden een veel moeilijker strijd om het bestaan. Hun wapen was er een op korten afstand, n.I. de strijdbijl. Naast deze drie vroege culturen van zich gevestigd hebbende volken had men d e N 0 m a d e n, die leefden ten koste van de anderen. Het is zeker, dat de zeevaarders onder deze nomaden steeds in groepen hun tochten ondernamen. Deze zeevarende groe pen vormden zich tot stammen, die vaak een groote macht ontwikkelden. Omstreeks 4000 v. Chr. heeft zich de woestijngordel van de Sahara over Arabié tot in Midden-Azia gevormd. De volken, iie hier woonden, werden verdreven; tot aan de Noordzee toe drongen zij voort. Hierniee heeft ook verband gehouden net optreden van zeeroovers in de Middellandsche zee tot omstreeks 2000 v. Chr. Troje was ook zoo'n zeerooversnest. Na de uitvinding van het zeeschip, was de tweede groote vooruitgang de tem ming van het paard, dat men vcor een strijdwagen spande. Een nieuwe vordering was het berij den van het paard omstreeks 1000 v. Chr. Van de rijdende horden is een cul tuurvestiging uitgegaan boven de bestaan de nederzettingen van andere onderworpen volken als onderlaag. Wij krijgen nu de opkomst van de hooge culturen in Egypte, Babylonië en het Middellandsche Zee gebied. De Grieksche en Romeinsche kunst zijn uitloopers hiervan geweest, evenals die der Kelten. De Perzische cultuur werd ook gebracht door rui'erstammen, maar was tevens een zeevaartcultuwr. Door de zeevaart hebben de Alaleiers zich in het Westen uitgebreid tot Madaeaskar, China kende geen zeevaart, kende zelfs het beslaan van Japan niet De Japanners be oefenden wel de zeevaart. in Europa hebben wij de Vikingers als zeevaa'rders gehad. Van Europa uit heeft men door de kruistochten vergeefscho poging gedaan, om zich naar het Oosten vrij te maken. Dit is eerst ge schied door de zeetochten van Vascn da Garna om Afrika heen. Met' Columbus bnande Europa zich ook een weg naar het Westen. De zeevaart ontwikkelde zich vooral in het Westen van Europa, in Portugal, En- celand en Holland. Vooral tijdens de zeil vaart bleef de macht van het Engelsche rijk overheerschend. Maar door de auto's tanks en watervliegtuigen is de positie van de zeemogelijkheid tegenover de landmoge- lijkheid vezwakL Verschillende mogelijkheden kunnen zich hieruit ontwikkelen. Zoo werd door spr. gewezen op de mogelijkheid, dat zich in Centraal-Azië een nieuwe groote landmacht zou kunnen vormen. Door Prof. Dr. J. Huizinga werd spreker dank gebracht voor de keuze van het on derwerp, dat zoozeer paste bij het Neder- landsch gehoor. In de bestaande regeling van het rijver- keer in de omgeving van de Kaasmarkt, is wijziging gebracht, doordat de beide Kop- penhinkstegen zijn gesloten verklaard voor het verkeer met alle motorrijtuigen en voer tuigen in de richting naar de Hoogland- sche Kerkgracht; de Middelweg tusscben de Moriaansteeg en de Kaasmarkt in beide richtingen mag worden bereden en voor wat betreft het gedeelte tusschen de Nieuw it raat en de Moriaansteeg is gesloten ver klaard voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en rijtuigen in de richting naar de Moriaansteeg. Derhalve zullen de kaasboeren des Vrij dags allen m .eten oprijden vanaf de zijde Hooglandsche Kerk pracht en wegrijden het zij via de Koppenhinkstecg naar de Hooi gracht. hetzij via den Middelweg. Nieuw-model borden geven de gewijzigde verkeersregeling aan. AANBESTEDING De commandant van het 6c R.V.A. heeft gister- liddag aanbesteed de levering van hooi, stroo en turfstroolsel benoodlgd voor de paarden van ge noemd regiment gedurende het tijdvak van 1 Mei :.m. 31 Juli d.a.v was aJs volgt ingeschreven: v. d. Griend's Zandexp!o;tatie, Griendsveen, turfstroolsel 11 ct.i Verkoopbureau vcor Turfs.rooisel te Rotterdam, 10.3 ct.: Fa Arkema, Rotterdam, turfstrooisel 9}/$ ct.: Hu'sman en Lankhirzen. Raarasdonksveer, hoo 41.4 ct.; A P. Taselaar, Rot.erdam, hooi 38 ct.; fa. Gebrs. Blcnk, Leiden, hooi 36.8 ct.. stroo 1 ctM. Rcmeijn, Voorschoten, hooi 36,4 ct.; xo 25 ct. De levcrino werd voorloopig gegund aan de laagste inschrijvers. Ned. Chr. Reisvereen. Filmavond in- Oud-Hortuszlcht Gisteravond heeft dc afd. Leiden, der Ned. Chr. Reisvereeniging, een film-avond gehouden in Oud-Hortuszicht. Op deze vijf de bijeenkomst werd het eigen projectie film-apparaat voor t eerst officieel in ge bruik genomen, zoodat het niet te verwon deren was. dat lang voor het vastgestelde uur geen plaats in de zaal onbezet was. Om kwart over acht werd de bijeenkomst geopend met het zingen van Ps. 138 1 en gebed, waarna de voorzitter der afdeeling, de heer Joh. Voovs, eenige hartelijke woor den van welkom tot de aanwezigen richtte. Snr. deelde o.a mede, dat het niet moge lijk was eenige Leidsche films te doen ver tonnen, daar dit normaalfilms zijn en het toestel alleen op onbrandbare z.g. smal films is ingesteld. Hierna werden de verschillende films ge draaid. Allereerst vloog men per K.L.M. van Amsterdam naar Batavia. Nadat bedrijvigheid op Schiphol was gadege. gen, was men in een minimum van tijd in Boedapest en ging het al maar verder. Schitterende landstreken trokken aan het oog voorbij en menitr Oostersch straaltoo- neeltje wekte de lachlust op. In Jeruza lem wandelde men door het oude stadsge deelte en vertoefde langen tijd bij den Klaagmuur. Ongetwijfeld kwam bij menig een het verlangen op dit in werkelijkheid te gaan aanschouwen, door deel te nemen aan de reis, welke deze zomer naar Pales tina gemaakt zal worden. Weldra kwam men nu, na nog vele be zienswaardigheden bezocht te hebben, be nouden in Batavia aan. Vervolgens werd de film „Nederland" vertoond. Men zag onze bollenstreek vanuit de lucht, het schoon van wuivende koren volden en menigmaal werd het oog getrof fen door de bekoring, die er uitgaat van oude stadsgedeelten en gebouwen. Voorwaar een tocht door ons eigen land op 't witte doek, spoort velen aan deel te nemen aan uitstapjes op vaderlandsche bodem Nu volgden nog eenige Zwitsersche films, die zeer veel natuurschoon te genieten ga ven en eveneens de reislust opwekten. De eerste kenn'smaking met het nieuwe toestel is zonder twijfel voor alle leden van zeer aaingenamen aard geweest, gezien de schitterende resultaten die met dit appa raat bereikt worden. Aan het slot dankte de voorzitter den heer Sloos, die belangeloos het muzikale aedeclie verzorgd had en zich op onnavolg bare wijze van zijn taak heeft gekweten. Met het zingen van Gez. 96 werd deze zeer geslaagde avond, die veel propagandis tische waarde had, gesloten. De reorganisatie van cL Leidsche Brandweer Naar wij vernemen is binnenkort te ver wachten de benoeming tot inspecteur van politie, speciaal belast met de leiding van de brandweer, de hoer W. A. Couzy, thans brandmeester bij de Amstcrdamsclie brand- De thans benoemde volgde, na zijn eind examen H. B. S. met vijfjarige cursus te hebben ge-daan, Tiet onderwijs aan de Mid delbaar Technische School te Haarlem, waar hij het diploma Bouwkunde verwierf. Daar na was hij een korten tijd werkzaam als bouwkundig teekenaar bij den dienst van publieke werken te Amsterdam. Op 1 April deed hij zijn intrede bij de Amsterdamscho brandweer. Hij is thans 28 jaar oud. HAZARDSPEL OP 3 OCTOBER Opnieuw één maand gevraagd De Rotterdamsche marktkoopman I. N. B., thans gedetineerd uit anderen hoofde, heeft giste ren voor het Haagsche Gerechtshof in hooger be roep terecht gestaan van een vonnis van den Haagschen politierechter, waarbij hij wegens het opzettelijk gelegenheid tot hazardspel aanbieden en geven, is veroordeeld tot één maand gevangenis straf. B. was op 3 October j.l. te Leiden op de Beestenmarkt aarioetroffen met een handwagen, waarop een genummerd zeildoek was gespannen. Daarnaast stond een draaischijf, waarmede B. draaide, waarbij het publiek gelegenheid kreeg om met een z g. vogelpiek naar het zeildoek te werpen. Kwam deze nu terecht op een nummer correspondeerend met dat. hetwelk door B. was gedraald, dan werd negenmaal de inzet uitbe taald. In alle andere gevallen verviel de inzet aan De adv.-generaal vroeg bevestiging van het Mr. G. C. Oskam, betoogde, dat B. van mee- a'ng was. dat dit geen hazard doch een kansspel betrof en dat bovendien op 3 October te Leiden veel wordt toegestaan, wat anders verboden is. Pleiter verzocht een voorwaardelijke straf Arrest 20 Maart a-s. BEDRIEGELIÏKE BANKBREUK Gistermiddag stond terecht de 29-jarige M. L. S_ uit Leiden, die bij vonnis van de Politierechter was veroordeeld tot 3 maanden gev. straf wegens bedriegelljke bankbreuk en verduistering. Verdachte had gelden toebehoorende aan zdjn faillissement achtergehouden en bovendien een mo torrijwiel hetwelk bij in huurkoop had. verduisterd. Verdachte vroeg een voorwaardelijke straf, daar hij niet de bedoeling heeft gehad om zljo crediteuren te benadeelen. De adv.-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Vonnis 20 Maart. OPLICHTING Bij dé politie heeft zich aangemeld de -jarige W. de M. die bekende zijn patroon J. H. L., alhier voor een bedrag van fot te hebben benadeeld. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een rijwiel dat onbekend op straat is aangetroffen. UNIVEPSn EIT VAN IEIDEN Kamer van Koophandel voor Rijnland HANDELSREGISTER Wijziging. K Wie!inga Kzn. voorheen J G v d Mark Azn., LeicLen, Haarlemmerstraat 256. Détail- en Engroshandel in huishoude lijke artikelen, speelgoederen enz. Tevens wordt handel gedreven onder den naam Kawee. B. Penseel Jr., Leiden. Haarlemmer straat 175177. Kledingmagazijn. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. FANCY-FAIR LEEUWKENGROEP De fancy-fair van de Leidsche padvinders „Leeuwkengroep" is gisteravond geopend en had veel belangstelling. De tweede dag, waaroD de fancy-fair geopend is, is Zater dag a.s. van 310 uur (dus niet vanavond, zooals abusievelijk is vermeld). BESTUUR V. V. S. L. Het bestuur van de V. V. S. L. is voor het jaar 1935193G als \olgt samengesteld: J M v Tricht, p-aeses; 1 T Meyers, abactis; Jkvr. C de Vos van Steenwijk, quaestrix; E A Jolles, assessor I; H H van Lommei. as- Uit den Omtrek AIPHCN AAN DEN RIJN BURGERLIJKE STAND. d: 11 v Bosch BruinRam d; M der LouwL.uüendQk z: J van der Velden Brutinei d; A Verschuur—de Bruin z. GEHUWD: W van Llth 21 J on J L Lekx 18 A Hoogendoorn 23 JenHM ven Gemeron 24 J H J Roosendaal 26 en C Loros 22 J. OVERLEDEN: G van EwiJck 85 J man van E Bussbach; T J Kelder 46 J vrouw van B G de H J Geertsoa 14 j; W Mostert 21 mnd. L00U; 30SKOOP TROUWE BEZOEKER. De meest trouwe bezoeker tevens kooper op de veilingen van de Boskoopsche Veiling, de bekende heer C. Blesgraaf, is in den ouderdom van by na 89 jaren overleden. NED. CHR. JEUGD GEHEEL-ONTH. VER. „DE SCHAKEL". Vanwege deze vereeniging zal Zatei*dag- avond in de Chr. bewaarschool een feestavond worden gegeven met declamatie »>n zang. POLITIENIEUWS. De manufacturier v. d. B. deed aangifte, dat een persoon bij hem sokken had gekocht op eens anders naam. Oplichting dus. De winkelier S. geraakte op gelijke wijze een kistje sigaren kwyt. De politie doet onderzoek Voorts deed een ingezetene aangifte, dat jn fiets, staande voor zyn woning, was ontvreemd. Een paar dagen later werd het rijwiel teruggevonden, waaraan echter het belastingplaatje ontbrak. Valt nog te vermelden een aanrijding door een bestuurder van een auto tegen een voor gevel van een huis in de Nieuwstraat. De schade zal worden vergoed. Een onbekende chauffeur reed een brug op Zuidwyk stuk. De zaak is in onderzoek. HAZERSWOUDE BURGERLIJKE STA\~D. BEVALLEN: H van Aalatdon Hertog d; uien d; P ZuidamPUper OVERLEDENC D Sprutjt 4 wk. KATWIJK GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergaderde gis terenavond in het openbaar. Voorzitter was burgemeester Woldringh van der Hoop. Aan wezig alle leden, uitgezonderd de heer T. Lodder Het eerst is aan de orde mededeeling van ingekomen stukken, voornamelijk van Ged. Staten, houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten, o.a. goedkeuring gemeenie- begroofing 1935. Voorts mededeeling van B. en W. dat er verbetering van den boulevard zal plaats hebben. De kosten zullen bestre den worden uit den post onderhoud van wegen. Mevr. Eerdbeek-Claassen is aftredend als lid van de Commissie van Toezicht op de Openbare Bewaarschool. In overleg mot ge noemde commissie bieden B. en W. den raad een voorlracht aan ter benoeming van een lid. Herbenoemd wordt mevr. Eerdbeek- Claassen als no. 1 van de voordracht. Volgt benoeming van leden der stem- bureaux en van het hoofdsicmburcau voor de aanstaande verkiezing van den gemeen teraad. De Raad gaat niet de voordracht zooals deze door B. en \V. reeds is opge maakt accoord. Voorstel tot wijziging van de verordening de heffing en invordering van havengeld. De Schippêrsvereenigig „Schuttevaer" afd. Katwijk en de wed. C. d. Wit hebben een verzoek ingezonden om verlaging van ha- veneeld. B. en W. meenen, gezien dat het havengeld niet hooger is dan b.v. Leiden. Maassluis. Vlaardingen, Haarlem, en de eemeente-financiën geen mindere inkomsten toelaten, aan het verzoek geen gevolg kan worden gegeven en adviseeren afwijzend te beschikken. Echter stellen B. en W. voor In de havengeldverordening de bepaling op te riemen dat jaarabonnementen in vier ter mijnen mogen worden betaald. Hal f jaarlij k- «rhe abonnementen in twee termijnen. Na een korte bespreking nemen B. en W. het voorstel terug, om het nader te bezien. Voorstel tot vaststelling van nieuwe ver ordeningen op de heffing en invordering van precariorechten. De rechten welke ge heven worden voor het in gebruik nemen van het openbare zeestrand en het kampeer- teirein mogen uit hoofde van de omstan digheid dat deze niet als gemeentegronden kunnen worden aangeduid, doch slechts van het rijk zijn gehuurd, niet in de algemeens heffingsverordening worden opgenomen, doch in een afzonderlijke verordening wor den geregeld. Na een enkele wijziging en een ampele bespreking wordt de verordening z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van een voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 der L. O.-wet 1920 aan de Bijzondere scholen wordt goedgekeurd. Voorstel tot het verleenen van een crediet aan B en W. ten behoeve van het verstrek ken van voorschotten aan „kleine zelfstan digen". Na een enkele opmerking wordt comform "t voorstel van B. en W. besloten. Het voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting, dienstjaar 1935, en een voorstel tot oninbaarverklaring van enkele ontvang- posteri dienst 1934. Aangenomen. Het voorstel tot wijziging van de rek.-crt.- overeenkomst met de Rotterdamsche Bank- vereeniging is voornamelijk van formeelcn aard. Het in de overeenkomst genoemde maximum van 5000,— zal mede verhoogd worden tot 10.000.—. Goedgekeurd. Voorstel tot wijziging van de borgtocht van den ex-gemcente-ontvanger G. B. Wer- ther. De heer Werf her verzopkt een wijl. uiliroocl. bedr. lhajis: Wiikulin h«<- gedeelte van het vast eocd ter waarde tan ren-en JongmskleediDg dames-en melsie»- pl.m. 2f0-, waarop indertijd rijn hare confectie, en hoeren mode-artikelen tocht werd gevestigd, vrij te geven ten ein- Ophoffing. Louis Kanbier. Leiden, Haar- de dit te kunnen verkoopen. Er is meer emmersti'aat 79, winkel in alle soorten j dan voldoende voorwaarde, doch de heer meubelen. |w. heeft zich bovendien bereid .verklaard om in onderpand af te geven een 4 pet obligatie Nederland 1934 ad. 1000,—. B. en W. adviseeren dan ook aan het verzoek te voldoen waartegen do raad geen be- zwaar blijkt te hebben. J. SchaaD heeft om vermindering van landhuur over 1034 gevraagd. B. en W. wijzen er thans in een prae-advies op, dat de landhuur in vergelijking met vóór 1932 reeds met 26 pet. is verlaagd. Bovendien heeft Sch. aan de IJsclub een gedeelte in gebruik afgestaan waarvoor hij 35.— ont vangt Met andere huurders zou de gemeen te in conflict komen, weshalve B. en W. adviseeren het \erzoek niet in te willigen. Na bespreking wordt ook dit voorstel aan genomen. Jac. Haasnoot en de Vereeniging „Kat- wijks Stille Strand" wenschen dispensatie van art. 22 der bouwverordening, de eerste wegens uitbreiding van dc bestaande kis- tenloods van de Veilingvereeniging Katwijk en O. en de tweede voor de oprichting van een centrale tent voor de Katwijksche Red dingsbrigade op het Noorderstrand. Volgens B. en W. bestoan er geen bezwaren, red«n waarom ook de raad deze verzoeken goed keurt, na toelichting van Dr. Eikelen'ooorc. voorzitter der Katwijksche Reddingsbrigade Voorstel tot vermeerdering van het aan tal stemdistrictpn en in verband hiermede aanwijzing van twee nieuwe stemlokalen. Het aantal stemdistricten wordt hierdoor gebracht op 12. Twee nieuwe stemiokalen wenschen B. en W. aan te vestigen in de Herv. School 7 en in oe Gemeentozaal aan de Voorstraat Efr. Eikelenboom vraagt of deze uitbreiding, met het oog op de kosten, wel noodig is. Do voorzitter zegt, dat deze uitbreiding noodzak'lijk Is door de stijging van het aantal kiezers. Conform besloten. Gebr. Verloop en M. v. d. Plas hebb°n Juli 1934 van de gemeente bouwgrond ge kocht waarop woningen zouden worden ge bouwd die aan een zekere welstandseisch moesten voldoen. Het wordt echter steeds moeilijker om hiervoor huurders- te vinden. Reden waarom verzocht wordt >p dezelfde oppervlakte 1 woning meer te moeen bou wen, waardoor de bouw cn de verhuur ge makkelijker wordt gemaakt. R. en W. mee- ucn dat, gezien de econonrschs crisis groo ter wordt en voor de bouwnpv?rheid .«tends moeilijker, aan dit verzoek te moeten vol doen. Volgens de nieuwe teekening zal wei nig aan de welstandseischen behoeven te worden ingeboet Conform besloten. Hierna is aan de orde pra3 advies op het verzoek van C. van Tongeren om wijziging der verordening op de winkelsluiting. De heer C. v. Tongeren had gevraagd den dag voorafgaande aan d?n len Kerstdag er. den Oudejaarsdag met een Za'er-iag gelijk te stellen. B. en W. zeggen daartegen geen bezwaar te hebben omdat het praetisch reeds zoo geschiedt en stellen mitsdien voor aan art. 2 een nieuw lid toe te voegen, lui dende: „In afwijking van hoi bepaalde bij art. 2 der winkelsluitingswet wordt de dag voorafgaande aan den len Kerstdag en den Oudejaarsdag met den Zaterdag gelijk ge steld." Aldus wordt besloten. Voorstel tot het vaststellen eener veror dening op het beschilderen van wegen en muren. B. en W. wijzen er op dat er steeds een toenemend gebruik wordt gemaakt van reclamebiljetten op muren, deuren en schut tingen, in vele gevallen in heelden en kleu ren, die met het begrip schoonheid volko men in strijd zijn. Soms zonder dat de eige naar daartoe vergunning hee't gegeven en voor dien een bron van ergernis is. Vooral in verkiezingsdagen wordt met kwistige hand geschilderd en geplakt. Ten einde hieraan paal en perk te stellen komt het B. en W. voor deze materie bij ordening te regelen. De voornaamste bepalingen in deze (concept) verordening zijn wel dat men nim mer mag schilderen of (en) plakken dan met toestemming van B. en W. en tusschen 10 uur njn. en 6 uur v.m. mag men geener lei materiaal, stijfsel, biljetten, krijt, enz. vervoeren, tenzij kan worden aangetoond, dat deze voorwerpen niet zijn gebezigd, noch bestemd zijn voor handelingen als be doeld in dit artikel. De heer M. v. d. Ber.t vraagt of het niet beter is als er een bord beschikbaar wordt gesteld, waarop alle par tijen hun biljetten kunnen aanplakken. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Voorstel' tot vaststellen eener verkeers- verordening is ook een formaliteit. Er be staan thans meerdere verordeningen het verkeer betreffende. Het is de bedoeling van B. en W. deze verschillende bepalingen in een algemeene verkeersverordemng te codi- ticeeren. De heer P. Guijt vraagt uitstel van be handeling tot de volgende vergadering. De raad gaat hiermee accoord. Hierna is aan de orde, bespreking over de werkverschaffing. Dit op verzoek van het lid G van Tongeren. Bij spr. staat voorop: werkverschaffing boven steun. Het is moei lijk werkobjecten te vinden. Daarom is aller medewerking noodig. Spr. betreurt het dat er hier geen plan is, en stelt daarom voor dat er een kleine commissie benoemd wordt, die met B. en W. de zaken overziet en met plannen komt bij den raad. De voorzitter antwoordt, dat het heel moeilijk is, om zoo onvoorbereid over deze voorstellen aanstonds een antwoord te ge ven. maar merkt toch op. dat het niet zoo eenvoudig is als de heer Van Tongeren voor stelt. Als echter goede voorstellen worden gedaan is een commissie totaal overbodig en zullen B. en W. deze bezien. Bebossching van de Zuid-riuinen is in voorbereiding. Reeds is advies gevraagd bij Staatsboschbe- heer. De regeering vraagt echter een tot in de finesses uitgewerkt plan, zoodat er dit jaar waarschijnlijk niets meer van zal ko- Ook de heer C. v. Tongeren noemt dit plan, maar betreurt het dat de voorberei ding zoo lang durt, Voorts noemt spr. ver dere verlenging van don Zuid-Boulevard; de aanleg van een begraafplaats; verbetering van de uitwatering; afgraven van de duin- reep voor de kom van de gemeente; nazien van de rioleering; een grondige verbetering van de wegen in de duinen. Voorts om in overleg met Defensie te trachten om een noodvliogveld aan te leggen in de duinen. Het grieft spr. dat er dezen winter prae tisch niets aan werkverschaffing is gedaan. De heer P. Guijt hoopt, dat bat vliegveld in de toekomst maar van Katwijk verwijderd mag blijven. Voorts wijst hij op het adres van den Ventersbond inzake het afwaterings kanaal. Ook de heer B. v. d. Bent spreekt zich uit voor werkverschaffing en gaat de genoemde werkobjecten na. Spr. vraagt of het ge lucht juist is, dat defensie een weg wil aan leggen aan den binnenkant der duinen van Kaawijk naar Scheven ingen. Wethouder Dubbeldam wijst er op, dat ook het college de menschen heel graag wil laten werken. Voorts wijst spr. er op, dat er aan de uitvoering van genoemde werken groote bezwaren en moeilijkheden verbon den zijn. Ook wethouder Veltkamp spreekt ln ge lijken geest. Spr. wijst er op, dat er in 1934 f 34.000 aan werkverschaffing is uitgegeven. Bovendien e'schen de uitvoering van werken financieele uitgaven. En dit inoet kunnen geschieden binnen het raam der begrooting Ook moet er voor worden gewaakt, dat door de overheid het werk, dat er voor particulie- 1 ren nog is, niet wordt weggenomen. Radio Distributie DONDERDAG 7 MAART Programma 3: 8.058.20 Doutschl-eender: 0.20 Keulen; 11.20 Kalundborg; 12.05 Paröa R; 12.35 Bruese) VI; 14.25 Kalundbors: 15.00 Lon don eRg; 17.40 Lelpzlv; 18.50 Keulen; 19.20 Op veraoek: Radio Silsse Rom; 19.45 Beromunster 20.50—afl.: Parüs Radio Progiamma 4: 8.05—8.50 Parüs Radio; 9.35— 10.35 Deutschl-sender; 10 35 Droltwlch; 11.05 Londen Reg: 12.10 Droltwlch; 14.20 Londen R: 15.20 Droltwlch: 18.20 Parüs Radio; 19.20 Wee- nen- 19.30 Sportpraatjo door den heer J. G- A. Janssen (Journalist): 20 Weenen; 20.20 Drollw; 21.50 Diversen; 22.20 Droltwlch; 22.35afloop: Londen Reg VRIJDAG 8 MAART Programma 3: 8.06—8.20 Deut3chlandsender: 9.2011.20 Keulen: 11.20 Kalundborg; 12.05 Pa rüs Radio; 12.35 Brussel VI; 14.20 Kalunaoorg: 15.20 Keulen; 17.10 Londen Reg: 17.20 Biussel Fr: 18.30 Keulen; 18.50 Woenen; 19.85 Keulen: 20 20 Brussel Fr; 21.35 Londen Reg; 32.20—all; Programma 4: 8.058.50 Parüs Radio: 9.35— 10.35 DeutJchlandsender; 10.35 Droltwlch: 11-05 Londen Rog. 11.20 Droltwlch; 13.35 Londen Reg 16.36 Droltwlch; 18.50 Londen Reg: 20.30pl.m 22.30 Locale uitzending, pl.m 20.45 u MeJ. May Hammes, plano, de heer rl L v Gelderon, viool 21.30 u. de heer Chansonnier (plano en zang) In de pauzen gramofoonmuziek GRD; pl.m 22.30 afl.: Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischraarkt 8. telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgseet telef. 274. Londen Reg De voorzitter merkt nog op, dat de ko6ten van werkverschaffing hooger zijn dan steun. Daarom moet hier de noodige voorzichtig heid worden betracht Van de genoemde werkobjecten kan alleen de aanleg van een nieuwe begraafplaats mis schien nuttig effect sorteeren. Nadat nog enkele leden over dit punt het woord hebben gevoerd wordt de bespreking er over gesloten. Na rondvraag gaat de raad over in ge heime zitting. KOUDEKERK COMMANDANT BURGERWACHT In de vacature T. Molema is tot comman dant van de Burgerwacht alhier benoemd de heer A. W. Timmermans, thans werk zaam ter secretarie alhier. DE WERKLOOSHEID. Bij het agentschap der Arbeidsbemidde ling alhier staan thans ingeschreven 106 werkloozen, waarvan 52 steuntrekkenden. BURGEIü-TKE STAND. BEVALLEN: G Reüneveldde Jong d. GEHUWD: C de Wit en J de Waal 23 J. LEIDSCHFNDAM KONINKLIJKE GIFT. Naar wij vernemen heeft H.K.H. Prinses Juliana ook een gift geschonken ter tegemoet- koming aan de stormschade van den tuinder A. Woning. LISSE PROT. ZIEKENVERPLEGINGSFONDS De Jaarvergadering Het Protestantsch Ziekenhuisverplegings- londs hield Woensdagavond de jaarverga dering. De heer A. Tibboel opende op gebruike lijke wijze en sprak een openingswoord. Spreker wees daarin op de vele zegeningen die door middel van het fonds door de leden bij verpleging in het ziekenhuis kunnen worden genoten. In vergelijking met zuster- vereenigingen genieten onze leden vele voor rechten, hetgeen het best kan worden ge tuigd door hen, die door omstandigheden van de middelen van het fonds hebben ge bruik gemaakt. De Voorzitter deelde mede, dat het Bestuur nauwlettend toeziet dat er geen willekeur plaats vindt en men niet voor ieder geval zich in het ziekenhuis laat opnemen.- Medegedeeld werd, dat de commissarissen om verschillende redenen niet aanwezig konden zijn. Een bijzonder woord van dank richtte de Voorzitter tot den bode, den heer S. van Voorst, die op getrouwe wijze in deze moeilijke tijden de penningen heeft binnen gehaald. Vervolgens las de heer Noorlandt het Jaarverslag De secretaris memoreerde in zijn jaarver slag de ernstige ziekte van secretaris en alg. adjunct, den heer B. Kulk. De samenwer king in den bestuurskring was weer uitste kend. Ook die tusschen bestuur en commis sarissen en accountant was van den meest aangenamen aard. De vraagstukken en moeilijkheden waren dit jaar weer vele en velerlei. De opleiding vond echter steeds plaats tot genoegen der leden. In verband met de vele zieken moest een ongekend hoog bedrag worden uitgekeerd, waardoor de contributie met ingang van 1 Jan. 1935 met 1 cent moest worden verhoogd. Alle tot dusverre genoten emolumenten kon den hierdoor gehandhaafd worden, nl. be halve een uitkeering van 2.50 per dag als verpleeggeld, de extra toeslag van 1 per verpleegdag; vrij vervoer naar het zieken huis, zoo noodig ook .veer thuisbrengen; bij eventueele sterfgevallen gratis halen der overledenen uit het ziekenhuis; veigoiding kosten Röntgen-foto's Acad. Ziekenhuis: bij eventueele afwijzing van patiënten in het Acad. Ziekenhuis gratis geneeskundige be handeling in een andere ziekeninrichting. Het aantal leden ging in 1934 weer iets vooruit en bedroeg op 1 Jan. 1935 2100. Het aantal niet betalende leden beneden 16 jaar is iets teruggeloopen. Pogingen werden in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een operatie fonds. Tot heden hebben 239 personen zich opgegeven. Indien de belangstelling niet grooter wordt, zal de oprichting helaas geen feit kunnen worden. Onder de inwachting van 's Heeren zegen zetten wij in 1935 ons mooie werk voort. De heer Tibboe] sprak een woord van hartelijken dank tot den heer Noorlandt voor zijn door allen .gewaardeerde arbeid als secretaris en sprak den wensch uit, dat God hem nog vele jaren sparen moge en hem in staat moge stellen in het belang der Vereeniging werkzaam te zijn. Finantieel verslag De heer A. v. d. Zaal bracht het financieel verslag uit, waaruit we enkele voornaamste posten willen noemen: Uitkeeringcn aan verpleeggeldeii e.d. 7124.36; vervoer van patiënten naar het ziekenhuis 501.35; sala ris bode 1017.28. Aan contributies werd ontvangen een be drag van 6493.36; interesten 296.94. In totaal werden de ontvangsten door de uit gaven overschreden met een bedrag van

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6