CALVIJNS INSTITUTIE BINNENLAND. DONDERDAG 7 MAART 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De revolutie in Griekenland Lawineramp bij Aosta Een merkwaardige foto <van de revolutie in Griekenland. Een groot deel van de vloot, dat de zijde van de opstandelin gen koos, verlaat in volle vaart het Arsenaal te Athene om Kreta, de basis van de muiters te bereiken. Het opruimingsw_erk op de hellingen vm de Grandes Muraüleswaar een lawine den dood van vijf personen veroorzaakte. De stand van een pompenfabriek op de Frühjahrsmesse te Leipzigvoor een brandweerman om van te watertandenv» Na de training te Henley waagt de Oxfordploeg zich voor het eerst op de Theems bij Goring, om onder het deskundig oog van den coach, mr. Thomas, tot topprestaties te komen. 1535—1935 In een der laatste weken van het jaar 1534 kwam te Bazel een 26-jarig jong- mensch uit Parijs een bescheiden kamertje huren bij de weduwe Ratharina Klein in de voorsta u SL Al ban. Hij noemde zich Lucianus en zei, binnen eenigen tijd naar Straatsburg te willen gaan. Zijn hospita vond hem een stil, .eenvoudig jongmensch en al spoedig had hij haar achting gewon nen. Nog niet lang was hij in Bazel, of hij knoopte kennis aan met de drukkers Lattner en Blasius, hem gewezen door de ook in Bazel toevende Viret en Bullinger. De zaken gingen niet best met die nog jonge drukkerij, maar men hoopte ei zich door te slaan. Als ze maar eens een boek konden drukken, dat insloeg! Wel, aan zoo'n boek was Lucianus bezig hij was er te Angoulème in Frankrijk al mee begonnen. Maar het was een lijvig boek. Geen nood, de moedige drukkers durfden het wel aan en in 1536 verscheen bij Lattner en Blasius te Bazel de Xnstitutio Religionis Christïanae Ziedaar de, als we 't zoo mogen noemen huislijke kant van het groote, eeuwen lang invloedrijke gebeuren der verschijning van Calvijn's Institutie, waarvan binnen enkele dagen het vierde eeuwgetij der voltooiing door den schrijver dus niet der uitgave door den drukker herdacht wordt Op de vraag, waarom dit feit, en niet de geboorte- of sterfdag van Calvijn aan leiding tot de plechtigheden aan de Theolo gische Faculteit te Parijs geworden is, zou het antwoord gegeven kunnen worden met een variatie op het bekende (maar onjuiste) gezegde, dat bij de Calvinisten „de leer boven het leven" gaat. Niet Calvijn's leven, maar zijn leer, gekernd in zijn Institutie, ife geweest, is nog, en zal zijn de bron van invloed op het Godsdienstig en Kerkelijk leven in Europa en ver daarbuiten. F.n voor ons land is dit feit (waarvan de her denking valt tusschen die van de Afschei ding en de Doleantie) van wel zeer bijzon dere beteekenis, gelijk de geschiedenis van Kerk en volk en Staat voldoende uitwijzen en dan ook door de eere-promotie van de hoogleeraren Kuyper en Rutgers geaccen tueerd wordt. Voorzoover men de doelstelling der In stitutie beperkt heeft of nóg beperkt tot hei schrijven van een antwoord aan Frans I op diens edict van 1 Februari 1535 ter ver dediging van zijn vervolging der Hervor- mingsgezinden, heeft men een, maar niet de volle beteekenis van dit boek gepeild. Immers, de voorrede der Institutie, zijnde een woord tot genoemden Koning van Frankrijk, is gedateerd 23 Augustus 1535, dus na de voltooiing van de Institutie zelf geschreven. Het is dan ook dichter bij de waarheid, wanneer we de beteekenis van Calvijn's (ook in taalkundigen zin) meet. terwerk verbreeden tot een fundamenteele samenvatting van de Christelijke geloofS' leer in haar verhouding tot alle levens gebieden. Calvijn "zelf heeft er trouwens meermalen op gewezen, dat zijn Institutie voor zijn gp' genoten dezelfde beteeke nis heeft als .nnas Aquino's Summa voor de ftoomsche Kevk. Indien het mogelijk geweest is, voor de van 131 Maart te Parijs aangerichte ten toonstelling alle edities van de Institute samen te brengen, zal den bezoeker pas duidelijk voor oogen staan, van welk een wereldwijde beteekenis 't werk van den 27-jarige geworden is. Reeds drie jaren na de oorspronkelijke uitgave (in 't Latijn ge schreven, waarin de groote Hervormer even vlot zich kon uitdrukken als in 't Fransch) werd begonnen met een Fransche vertaling de „Institution Chrétienne"; tusschen deze en de jongste Nederlandsche van Dr. B. Wielenga, onlangs bij Kok te Kampen ver schenen, ligt een lange reeks uitgaven in vele talen. Wij behoeven in dit verband slechts te wijzen op de grootere of kleinere centra van Calvinistisch leven in Frankrijk, Zwitserland, Duitschland, Nederland, Enge land, Schotland, Hongarije, de Vereen. Sta ten, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika, Hoezeer ook een boek van thetische waar de en kracht, heeft de Institutie hoe kon het anders zijn antithetische werking gehad. Reeds spoedig na de eerste ver schijning in 1536 (die in 1541 gevolgd is door een vertaling van Calvijn's hand, in 1543, 1550 en 1559 weer door Latijnsche edities) brak het verzet los. Een verzet, dat een wetenschappelijk vonnis had gereed gemaakt in de veroordeeling door de toen oppermachtige Universiteit de Sorbonne te Parijs van de Institutie als een schandelijk kettersch boek. En voorts behoeven we slechts te herinneren aan de leer der abso lute souvereiniteit Gods, het kenmerkend centraal beginsel van het Calvinisme, om te doen begrijpen, hoe de Institutie in de verdere eeuwen, hetzij als boek, hetzij als belichaming van levensbeschouwing, steeds weer is geweest een rots der ergernis. Maar een rots! Want al is de eerste opzet van Calvijn beperkt geweest hem heeit eerst den gedachtengang van Luther's kleine Catechismus voor den geest gestaan op den grondslag van de vier hoekstee- nen: de wet, het geloof, het gebed en de sacramenten, is allengs een bouwwerk van veel breed ere conceptie verrezen. In dit bouwwerk bleven wel de fundamenteele g e I o o f s waarheden: souvereiniteit Gods. predestinatie, de heilstojten, de Kerk, ear. de uitgangspunten, doch een denker als Calvijn, gegrepen door de idee van den al- machtigen en vrijmachtigen wil Gods als de souvereine, stuwende, leidende en tot de voleinding voerende, w e r e 1 beheerschem de levenswet, kon niet blijven staan bij de louter religieuze zijde van een levens beschouwing. Zoo kwam de pretentie van het opeischen van alle levensgebieden tot leven en het is niet in de laatste plaats deze zijde van zijn leer, die in de Institu tie haar „kort begrip" heeft gevonden. Wie dan ook de beteekenis en den invloed van Calvijn's Institutie zou beperken tot: doorwerking der Reformatie, project eener belijnde religie en van haar openbarings voim de Kerk, zou de cultureels waarde ervan onderschatten. Het Calvinis me heeft, evenals de moderne techniek der laatste halve eeuw het gelaat der sa menleving veranderd, heeft het hart der sa menleving veranderd. En dat niet alleen, zelfs niet voornamelijk, door een millioe- nencijfer van belijders te kweeken, die op hun beurt kernen van invloed zijn geweest en nog zijn, maar ook, door den geest „der stets verneint" te dwingen tot het bepalen van zijn positie. Natuurlijk werd deze positie o p positie, maar in landen, waar het Calvinisme in zoodanige mate veld won, dat het zijn be lijders in staatkundigen of maatschappe lijken zin tot zekere macht voerde, heeft zij moeten ervaren, wat op de plaquette in dit artikel verzinnebeeld is voor de verhou dingen in Calvijns tijd. Het is nie.i mogelijk, den omvang en den diepgang van Calvijn's invloed in dit opzicht te schatten. Laten we 't slechts bij enkele woorden: overheid, wet, gezag, zede, beroep, gezin, recht, kapitaal, wetenschap, kunst een onoverzienbaar gebied, waar naar tijds gestalte en 's lands wijs de doorwer king van de beginselen der Institutie zich gemanifesteerd heeft en tot op dezen dag manifesteert. De keerzijde van de door Wienecke ontwor pen plaquette ter gelegenheid van het 400- jariq bestaan der Institutie. De afbeelding symboliseert de Reformatie door een groeienden wijnstokdie de belemmering van den gewetensdwang verbreekt, teneinde zich ec.i eigen voedingsbodem tv zoeken. De pla qeutte is in den handel ge> cht door Gen ritsen en Vm Kempen te Zeist* Om de eere Gods ja, het soms tot een versleten cliché verworden levensdevies is nóg de a en de z der wereldbeschouwing, van welker handvest men te Parijs- het 400e geboortejaar gaat. herdenken. Te Parijs, la ville lumière! Te Parijs, vanwaar Calvijn vluchten moest om des geloofs wille. Te Parijs, waar de officieele wetenschap zijn Institutie in den ban sloeg. Gedoofde hemel lichten heeft dit Parijs zich gedacht Maar die in den hemel woont, zal lachen. Want zoomin de hemel ooit uit zijnen stand zal wijken, zoo zeker zal het vast gebouw van Gods gunstbewijzen, naar Zijn gemaakt bestek in eeuwigheid verrijzen. En in dit gebouw was het den grooten Hervormer Calvijn gegeven een steen in te voege,n, waarvan de wording straks dankbaar her dacht wordt door weinigen te Parijs, maar ook door velen in vele landen. En Nederland, let op u saeckl Werkplan voor binnen- scheepsbouw Onderhandelingen met de regeering Naar wij vernemen worden reeds eenigen tijd besprekingen met de regeering gevoerd over plan nen die bedoelen werk te bezorgen aan de zoo buitengewoon zwaar door de crisis getroffen scheepsbouw voor. de binnenvaart. Men zou en klassebureau willen instellen dat een certificaat zou moeten afgeven voor schepen die aan bepaalde technische eischen van betrouwbaar heid beantwoorden. Dit certificaat zou dan door de regeering verplicht moeten worden gesteld. Voor de buitenvaart is reeds jaren een soortgelijke rege ling getroffen, Maar de binnenvaart mist nog deze controle, met bet gevolg dat er veel schepen varen die zooals de volksmond zegt ..drijvende doodkis ten" kunnen worden genoemd. Door het beant woorden aan bepaalde eischen verplicht te stellen.. zou er dus veel reparatiewerk komen, en zou ook bij eenige opleving de kans op nieuwbouw eerder aanwezig zijn, daar verschillende binnenschepen, die thans nog mogen varen, dan de reparatiekosten nauwelijks waard zouden zijn. Om al dit reparatiewerk mogelijk te maken, zou men willen dat de regeering 50 pet. van de kosten betaalt, bijv uit het Werkfonds. Het mooie van dit plan is om. dat het blijvend werk zou leveren, dat bovendien zeer productief moet worden genoemd. De besprekingen met de regeering zijn reeds zeer langen tijd gaande maar hebben tot nu toe niet het beoogde resultaat opge leverd. Indien dit mocht worden bereikt, zou In de bedrijven langs Noord. Lek en Merwede onge twijfeld welkome werkvermeerdering het gevolg V erkiezingslectuur Voor de Provinciale Statenverkiezing De speciale verkiezingslectuur komt los. Zoo heeft met het oog op de aanstaande Provinciale Statenverkiezing de heer J. W. van Frankenhuyzen, verbonden aan het Centraal Comité van Anti-P.evolutionaire Kiesvereenigingen en hoofdredacteur van 't Anti-Revol. orgaan „De Westlander" op daartoe tot hem gericht verzoek een vijftal propagandablaadjes samengesteld, welke uit nemend geschikt zijn voor verspreiding op ruime schaal. Zij handelen over algemeene en financieele politiek, ovei S.D.A.P., N.S.f» en C.D.U. en zijn verkrijgbaar bij de firma J, yan Deventer te 'e^Gravenzanda, HOUDT UW HUID SOEPEL.., en Uw teint frisch en jong, door het gebruik van Palmolive. Want dit is de zeep, die schoonheids experts eenparig aanbevelen om haar verjongenden invloed. 13 cent - 2 voor 25 cent De „Pelikaan" op Schiphol Versnelde reis wegens Grieksche onlusten De .Peda kaan" is gistermiddag op Schiphol de Indië-reis teruggekeerd, een dag vroeger dan volgens de dienstregeling vastgesteld. Dit vroegere tijdstip van aankomst hield verband met de situatie in Griekenland, waardoor te Athene niet kon den overnacht. „In Cairo werden wij van den stand van zaken op de hoogte gebracht", aldus piloot Sillevis, met wien wij een kort onderhoud hadden. „We zijn daarom zck. vroeg mogelijk uit de Egyptische hoofdstad vertrokken, teneinde nog denzelfden dag te kunnen doorvliegen naar Rome. Om 4.10 uur. twee uur vóór zonsopgang, vertrok ken. arriveerden we zes uur later te Athene. We hadden opdracht om het eiland Kreta, dat in nor male omstandigheden wordt gepasseerd, links te lten liggen. Van den opstand hebben we eigenlijk In het geheel niets bemerkt, vertelde Sillevis verder Alleen zagen we nabij Santorin een torpedojager varen. Dat is alles. Op het vliegveld van Athene was ook weinig van bijzondere maatregelen te be speuren De benzinetanks werden door militairen bewaakt en op het veld stond een aantal militaire vliegtuigen gereedDe Pelikaan is maar twin tig minuten te Athene gebleven. Niemand mocht het terrein verlaten. Aangezien men geen passa giers voor Athene aan boord had en er ook geen reizigers moesten worden medegenomen, leverde dit geen moeilijkheden op. De K L.M.-agent ter plaatse deelde mede. dat het aantal opstandelingen slechts drie duizend zou bedragen Met de Pelikaan is nu het laatste buiteniandsche toestel uit Athene vertrokken Ook de Engelschen hebben den dienst via Athene gestaakt, evenals de Franschen. die de route over Tunis hebben verlegd De gezagvoerder vertelde ons ten slotte nog bij wijze van anecdote, dat de soldaat, die met ge schouderd geweer op wacht stond bij het toeste. van den schrik omviel toe- de motoren werden aangeslagen. „Als er nu eens geschoten werd!" lachte Sillevis Na het vertrek van de Pelikaan is het landings verbod uitgevaardigd. Het toestel heeft het dus juist op tijd gehaald De nieuwe route, welke iets korter Is dan via Athene, zal worden gevolgd, tot de toestand in Griekenland weer nórmaal is. ROFFELRIJMEN. LANGS EEN OMWEG 'e, klein wit mager popje, Was bij tante gelogeerd. Aan de middagtafel zat ze Door twee nichten geflankeerd. Beiden zouden ze graag voeren, En dat wilden ze om strijd, Maar dat ivas heel ver beneden Loesje's kleine waardigheid. Met een mesje èn een vorkje, 1 Keurigjes, zooals het hoort, Zette hoes de wiekbeweging Over haar consumptie voort, Doch bij al de kunstbewerking Die haar portie onderging Toonde dat na tien minuten Nagenoeg geen mindering. Tante had al eens geopperd: Hou je niet van spruitjeshoes?" „Zeker, tante!" zei ze deftig, En ze lachten om de snoes. Even later vroeg Marietje: „Wil je niet wat sju erbij?" En dan zong het fijn sopraantje: „Dank u, héérlijk smaakt het mij". Ondertusschen liep de maaltijd Op z'n end, en Loesje zat Met de helft nog van het bordje Dat ze in de aanvang had. Met de ivanhoop in haar oogjes Ging het vorkje naar haar mond En dan zwierven snel haar blikken Door de kamer langs de grond. Toen, toen allen even zivegen, Kwam de hooge stem van Loes, Deftig, dun en heel voorzichtig: „Tante, heeft u soms een poes (Nadruk verboden.) LEO LENS. «Wij gaan binden" Natuurlijk is de liberale pers heelemaal niet te spreken over hel Kamervotum in zake de „Ordening". Maar daarom behoelde het Handelsblad toch deze dwaas heid niet te schrijven: Ue overheid, en een veelzijdig en heie-. rogeen gezelschap van adviseurs, die geen van allen onmiddellijke veraiitwpor 1 delijkheid of zakelijke risico dragen voor de uitkomsten der indivichieele bedrij ven, krijgen een recht van bemoeienis, dat, wanneer de politiek een woordje mee gaat spreken, tot bedenkelijke be moeizucht kan paan leiden. De voor- uitstrevende. vernuftigp ondernemer, die door eigen energie of capaciteiten een betere en voordeelieer bedrijfsvoering" weet te hereiken dan tracer of minder vaardige concurrenten zal kunnen wor den geremd en belemmerd. Primo vormden de 17 tegenstemmers al een zeer zonderling heterogeen gezelschap- liberalen, communisten, Rev.-soc. en S.G.P., benevens nog een afwijkende reehtsche stem en sccundo, haddon liberale werk gevers, die onmiddellijk en zakelijk risico dragen, zicb yóór ontwerp verklaard f

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5