DONDERDAG 7 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND HET FATALE WITBOEK Vragen in het Lagerhuis Moties van afkeuring gereed Gisternamiddag heëft in 't Engelsehe La gerhuis de leider der oppositie, Lansbury, den minister van buitenlandsche zaken ge vraagd of hij een verklaring had te geven over het uitstellen van zijn reis naar Berlijn. Simon antwoordde: „Hot Duilsche de pat tern ent. vajv buitenlandsche zaken heeft den Britechen ambassadeur te Berlijn medege deeld, dos. de Duitsdie kanselier, daar hii tijdens zijn bezoek aan het Saargebiod een verkoudheid had opgeloopen, lijdende aan groote heeschheid en aat derhalve r aanbaden van zijn geneesheeren de bespre kingen, die deze week met do Britsche mi nisters ln Berlijn zouden plaats hebben, tot groeten spijt der Duitsdie regeering moes ten worden uitgesteld tot een Tater tijdstip". Lansbury vroeg daarop: „Is. op de een of andere wijze bekend wanneer de bijeen komst zal plaats vinden?" Simon antwoordde: ,.ïk sta met. de Duit- qgfre regeering ovei- deze kwestie in tact". Lansbury vroeg daarop: „Mag ik vragen, of Simon ziin collega's zal voorstellen het Witboek tot na het houden der besprekin gen !n te trekken?" SJmon antwoordde: „Neen, beslist niet. Ik kan mij nauwelijks voorstellen, dat iemand het voorstal ernstig zou opvatten een klaring, die men afgelegd heeft, in-te trek ken tot de voorgenomen besprekingen heb ben plaats gehad". Lansbury vroeg voorts: „Gelooft Sfmon werkelijk, dat het voor vriendschappelijke onderhandelingen bevorderlijk is, een zoo onvriendelijk document te publiceeren als dat, dat de eerste minister heeft uitgege ven?" Simon antwoordde: „Dat is een vraag, die, naar Ik meen, Maandag ter bespreking zal komen". Een lid van de opposltioneele Labourparlij roeg daarop nog of Simon van de gele beid gebruik zou maken om naar Mot te gaan Op deze vraag gaf Simon geen antwoord. Sir Herbert Samuel en de door hem ge leide Lagerhuisfractie hebben voor de a.s. Maandag te houden defensie-debatten de volgende motie aangekondigd: .Het Lagerhuis betreurt ten zeerste, dat de wijze, waarop de Britsche regeering de onderhandelingen met andere ^nden heeft gevoerd, niet heeft geleid tot grootere zeker heid inzake de instandhouding van den vrede, doch tot den eiscli van aanzienlijk groötera uitgaven voor de bewapening'. Ook de parlementaire Labour-partü hield gisteren zitting, om van gedachten te wisse len over de publicatie van het Witboek. Henderson, de voorzitter dor Ontwapenings conferentie, woonde de zitting bij. Eenstem mig werd een motie aangenomen, waarin betreurd wordt, dat het Witboek ernstig de kansen vermindert op een succes der Ont wapen i ngsconf eren tie. Besloten werd, dat een motie, waarin het Witboek wordt veroordeeld, op de dagorde van Maandag zal figureeren. In de resolutie wobdt Henderson gedankt voor zijn arbeid voor de ontwapening. Een deel der fractie is van meening, dat" Hen derson nu dien arbeid moet neerleggen, docli hij schijnt daar nog niet aan te denken. Te Londen wordt er op gewezen, dat het mogelijk zal zijn vast te houden aan het oorspronkelijk program Berlijn eerst te oe- zoeken en dat men eenigen tijd zal afwach ten of de gezondheid van Hitier zal verbeto ren, voor de reis naar Noord Oost Europa zal worden ondernomen. Ten aanzien van het Witboek heerscht te Londen algemeen de opvatting, dat het voor de règeering beter zou zijn haar houding tu <le kwestie der herbewapening en van de verdediging volkomen duidelijk te maken en de onderhandelingen nieit te laten plaats vinden in een atmosfeer van mogelijk ver keerd wederzijdsch begrip. In welingelichte kringen te Berlijn ver luidt echter, dat. Duitschland voorloopig het bezoek van Simon of van andere Britsche staatslieden niet meer verwacht. Men is veeleer van oordeel, dat von Neu- rat.h te gelegener tijd zich naar Londen zal begeven, om dédr de onderhandelingen te voeren. Een Duitsch protest tegen het. Engelsehe Witboek, wordt niet verwacht, óók geen offi- rieele verklaring ten aanzien van het docu ment, tenminste niet voor het. einde der Engelsehe Lagerhuisdebatten, welke a.s. Maandag, zooals men weet, een aanvang Vérboden Vlaamsche betooging De interpellatie in de Kamer De Vlemdng Borgignon heeft in de Belgi sche Kamer een interpolatie gehouden ov»r het verbod van de Vlaamsohe betooging te Brussel op 31 Maart, die zxai aandringen op naleving der taalwetten, het doen er kennen van het Vlaamsohe karakter dor stad Brussel en het volgen van een politiek, die niet steunt op andere mogendheden. Burgemeester Max mag de grondwettelijke rechten niet schenden. De spreker werd door andere Vlaamsohe afgevaardigden toegejuicht. Toen die minis ter van binnenlandtschc zaken zou antwoor den, deed zich een incident voor, daar de Vlamingen verlangden, diat een in net VJaamsch ingediende inteirpellatie ook in <hêt Vleamsoh beantwoord zou worden. De minister betoogde, dat de regeering •niet kon ingrijpen, naar de burgermees'er gèhandeld had op grond van de gemeente lijke autonomie. Burgemeester Max wees wr r,p, dat aan de betooging ook Waalsohe socialisten hadden willen deelnemen en dat het Willamsfonds zijn rm.Hdewerking nod geweigerd. Ook zljD er opruiende geschrif ten verspreid. De heer Huysmans, socialist, achtte het vgn de regeering niet zeer moedig, dat z\j zich achter burgertvestiar Max verschuilt. De afgevaardigde Borgignon noemde het antwoord van den minister onbenullig. Ten slotte werden vier moties ingediend, eèn welke het betreurt, dat de regel?ring niet ingegrepen heeft, een socialistische mo tie, wellce de houding van de regeering af keurt, een cterde motie, door een katholieke afgevaardigde ingediend, waarin het verbad betreurd wordt en een vierde motie, welke voorstelt over to gaan tot de orde van rlen dag. Over de motie zal heden werden gc- fittimd. SPIONNAGE IN DENEMARKEN. Te Kopenhagen zijn tien Amerikanen ge arresteerd, dié op valsche passen reisden. De namen der arrestanten worden streng geheim gehouden. Ook moet een Deensche communist ia hechtenis zijn genomen. HET PROCES-RINTELEN Opwindende tooneeelen bij het verhoor van Dr. Frunder Opwindende scènes hebben zich gisteren bij het voortgezette proces tegen Dr .Rin- telen te Weencn voorgedaan, toen de chef redacteur van de „Reichspost", Dr Funder, die met Rintelcn bevriend is geweest, tegen hem een bezwarend getuigenis aflegde. Rintelen zou reeds lang hoogdravende plan nen hebben gehad en zou zich gepasseerd hebben gevoeld toe.i Dr. Dollfuss bondskan selier werd. Dollfuss zou zich herhaaldelijk over Rintelen verontrust hebben uitgeladen, vooral toen deze naar Rome was gegaan. Rinfelen ontkende dit alles, doch Funder handhaafde zijn verklaringen, onder verwij zing naar zijn eed. Zeer scherp keerde Rintelen zich ook te gen de getuige verklaringen volgens wélke hij gezegd zou hebber, dat hij, wanneer Doll fuss vei-sagen zou hij in de bres zou sprin gen. Dat heeft hij beslist nooit gezegd, ook niet naar den inhoud, aangezien hij prin cipieel nooit gestreefd heeft naar het kan sel ieis>ehap of het bondspresidentsehap. Bij het verdere verhoor vertelde Funder hoe hU door Schuschnigg do opdracht had gekregen Rintelen te brengen naar het mi nisterie van oorlog. Toen spr. bij Rintelen in het hotel gekomen was, was deze zeer opgewonden geweest. Hij was toen reeds gereed om uil te gaan en zeide dat hij naar Schuschnigg wilde. Voorts zeide getuige nog dat hij argeloos bij Rintelen naar boven was gegaan ondanks de door Schuschnigg tegen over hem gedane uitlating. Eerst door de houding van Rintelen in de hotelkamer is hij tot bet vermoeden gekomen dat Rintelen bij de zaak betrokken was. Daaraan was ook schuld geweest een telefonische oproep van generaal Wagner. Rintelen had op de een of andere vraag van dezen een ontwij kend antwoord gegeven. De getuige had den indruk, dat de beklaagde de auto, dié hij meegebracht had, niet had willen gebrui ken, teneinde zijn begeleiding te ontgaan. Eerst daarop heeft hij op een iets besllsfe- ren toon den beklaagde verzocht met hen mee te rijden. De beklaagde werd door de uitlatingen buitengewoon opgewonden. Hi] keerde zich herhaaldelijk scherp tegen Fun der, zoodat de voorzitter telkens moest in grijpen. Tenslotte verweet Rintéleu den pre sident, dat hij bepêrkt werd in zijn vrijheid van spreken. Dit verhoor had Rintelen klaarblijkelijk sterk aangegrepen. Zijn gelaat was hoog rood De verdediger had verscheidene malen ge tracht hem te kaimeeron. Na beëindiging van dit getuigenverhoor werd gepauzeerd. Aan het verhoor van Funder was vooraf gegaan het verhoor van enkele politie-amn- tenaren die ten tijde van Rintelens poging tot zelfmoord in een nevenvertrek waren. Hun verklaringen luidden eensgezind dat zij onmiddellijk na he» weerklinken van her schot naar de kamer van Rintelen ware: gegaan, waar zij hem rechtop zittend in een stoel hadden gevonden. Op de vraag waarom hij dit gedaan had, had Rintelen geantwoord: „Omdat men mij zoo behandelt". Verdere verklaringen had hij toen niet gedaan. Alleen heeft hij ver scheidene malen om een priester gevraagd. Verder werd de directeur-generaal van de avag (de Oosfenrijksche radio-onderne ming), Oskar Czeja., gehoord. Beklaagde had dezen getuige even over 13 uur telefonisch opgeroepen en. hem gezegd, dat van zijn (Rintelens) naam, misbruik gemaakt was. Czeja antwoordde, dat hij in het radiohuis was opgesloten en dat er als krankzinnig geschoten werd. Dr. Rintelen moest hem helpen. Deze zeide daarop, dat hij heeioK, maal niets kon doen. maar da.t Czeja zich' tot de betrokken instantie moest wenden. Als laatste gqtuige werd de vroegere lei- ?r van het radiostation te Graz, Franz Huber. gehoord. De getuige, die kórt gele- den zijn functie in verband met zijn natlo- naal-socialistische gezindheid verloren had, bevond zich in het gezelschap van beklaag de in hotel „Imperial", toen om 13.15 uur het bericht kwam inzake de bekende radio- inededeeling over Rintelen. Dr. Rintelen was aldus verklaarde de getuige daar over buitengewoon opgewonden geweest en had verklaard, dat van zijn naam misbruik gemaakt was. Hij had hem naar den bonds kanselier gezonden om uit te zoeken wat aan de hand was. De getuige was inderdaad daarheen gegaan, doch vond daar reeds alle deuren gesloten en ook op zijn kloppen antwoordde niemand. Op dat oogenblik re den ook reeds de pantserauto's voor de bondskanselarij. Hij snelde terug naar Dr. Rintelen, deelde hem zijn ervaringen med nam toen afscheid van hem. Daar men aanneemt., dat het verhoor van de thans nog op de lijst staande getuigen nu vrij snel van stapel zal loopen, bestaat de mogelijkheid, dat de getuigenverklarin gen reeds vandaag beëindigd kunnen wor- Nationale politieke raad in Japan Uit Tokio: Het kabinet heeft beslo ten tot de organisatie van een Raad voor nationale politiek, welke het hoogste adviseerende lichaam voor het kabinet zal zijn betreffende de formu leering van de nationale politiek. De raad zal onder voorzitterschap staan van den premier en samengesteld worden uit 15 leden. De troebelen in Mexico Botsingen tusschen retjeeringstroepen 6D opstandi g en Uit Maxi co-S tad: Naar het dagblad „Pren- sa" bericht is het in Mexico op verschei den plaatsen wederom tot botsingen tus- schen regeeringstroepen en opstandelingen gekomen. CU Leon, in den staat Guanajuato, wordt do ontdekking van een wijdvertakte samen zwering gemeld. De samenzweerders stonden in verbinding met den revolutionairen raad van Villareale, in San Antonio in Texas. De samenzweerders, die op de vlucht gin gen, werden door troepen achtervolgd. Zij verloren negen dooden. Bij de farm Coladero, in de staat Jalisco, errasten de troepen opstandelingen bij een .•elddienst. Van de regeeringstroeen werden twee man verwond. De opstandelingen lie ten vier dooden achter. Verder kwam het nog tot een samentref fen bij het plaatsjo Lomas de Antojes, in de stoat Nuevo Leon. Hier versloegen bonds- troepen een bende onder aanvoering van Cesareo Guajardo. Twee opstandelingen ■verden gedood. DE CORSICAANSCHE BANDIET SPADA TER DOOD VEROORDEELD De Corsicaansche frand'et Spada, is door de jury van Bastia wegens talrijke moorden ter dood veroordeeld Ondanks veie vei-zachtende omstand'ghe- den, die Spada's verdediger voor hem deed met d<> eenc gelden, hebben de leden van de jury \et huls geraakt Tegenrevolutie op Kreta Groote verliezen aan beide zyden Het offensief in Macedonië door de weersomstandig heden belemmerd Uit Athene: In Macedonië en op Kreta zijn in den loop van gisteren hevige gevechten geleverd. Aan beide zijden moeten de ver liezen zeer groot zijn. In Oost-Macedonië doen de regeerings- -vliegtulgen systematisch aanvallen op de voornaamste steunpunten van de rebellen. Zij maken hierbij gebruik van zware ma chinegeweren en bommen. Omtrent den uitslag van den strijd bij het afzenden van dit bericht nog niets bekend. Uit Can dia op Kreta wordt gemeld, dat er op hét eiland een tegenrevolutie is uitge broken. Hierdoor worden de bloedige gevech ten, welke gisteren op Kreta werden gele verd en op het oogenblik nog voortduren, verklaard. Aan weerszijden zijn tal van dooden en gewonden gevallen. De havenstad Kawala, welke zich nog steeds In handen van de rebellen bevindt, is in den loop van den dag door dertig bom- menvliegtuigen onder vuur genomen. Verscheidene bommen kwamen in de stad neer en verwekten daar een paniek onder de bevolking. Het aantal dooden en gewon den tengevolge van de verschillende explo sies moet zeer groot zijn. Het bombardement *an Kawala dient als een voorbereiding te worden beschouwd op het algemeen offensief der regeeringsrroepou Ondanks het slechte weer, waardoor het dal van de Stroema in een meer herschapon la, worden ten Oosten van de Stroema om vangrijke voorbereidingen getroffen voor een aanval op de rebellen. De regeerings- Lroepen zouden er in geslaagd zijn, artillerie te laten aanrukkon. Men vernacht ieder uur hot inzetten van het groote offensief. Do re bellen kruiser „AverofP is op weg naar Kawala. De leiding van hei schip heeft het hoofdkwartier der opstandelingen op Kreta radiografisch medegedeeld, dat het schip slechts een snelheid van elf kilo meter per uur heeft. Uit Athene: De rebellenkruiser „Averoff" werd gisteren in de nabijheid van het oiland Ikaria door regeer!ngsvliegtuigen gesigna leerd. De kruiser heeft, zooals "reeds tevoren uit onderschepte radioberichten was ge bleken. veel van zijn snelheid ingeboet door de schade welke door de bombardementen der regeeringsvüegtuigen aan het schip is toegebracht. Terwijl de torpedojagers der opstandelin gen zich in de open zee bevinden, kruisen de onderzeeërs in de Soudha-baai. Gebrek bij de opstandelingen Uit Belgrado wordt gemeld, dat de rebel- leuschepen gebrek aan kolen beginnen te krijgen, zoodat zij het gedeelto van de Ma cedonische kust,, dat in handen der opstan delingen is, niet meer kunnen bereiken. Rebellen, die naar de regeeringstroepen zijn overgeloopen, melden, dat er een paniek stemming heerscht onder de opstandige troepen tengevolge van de door do vliegtui gen en regeeringstroepen tegen hen gerichte aanvallen. De leiders der opstandelingen houden hun menschen nog slechts bijeen door de bewering, dat In de meeste deelen van het land de rebellen de macht in han den hebben. Ook Athene is volgens hen in handen van do opstandelingen en do regee ring is naar Salamis gevlucht. Volgens berichten uit Salonild bevinden de opstandelingen, die onder leiding van generaal Kamenos in Macedonië strijden, zich in een zeer ongunstige positie, daar zij gebrek hebben aan een voldoende voorraad levensmiddelen en munitie. Bovendien is de geheele bevolking van het door de oproer lingen bezette gebied hun vijandig gezind en zal zich ongetwijfeld bij het eerste oprukken van de regeeringstroepen tegen hen keeren. Uit alle deelen van Griekenland komen te legrammen binnen, waarin de strengste straffen voor de oproerlingen geëlseht wor den. Door de wet inzake het, beslaglegge.. de vermogens van de leiders der revolutie, is niert alleen het huis van Venizelos in Athe ne maar zijn ook de hulzen en vermogens van velen zijner aanhangers geconfisceerd. Piastiras verlaat Brindisi Uit Brindisi: Generaal Piastiras heeft gis teren Brindisi weder verlaten, nadat zijn poging om naar Griekenland door te reizen is mislukt De indruk wordt, volgens een der berich ten uit Boedapest, sterker, dat de door Veni zelos geleide opstandelingen steun van de zijde eener vreemde mogendheid zullen krij gen. Ook den toestand in Griekenland zelf acht men nog zeer onduidelijk. Terwijl de regeering op het vasteland de macht In han den schijnt te hebben, is het haar tot noa toe niet gelukt, de positie der opstandelin gen op do eilanden en in het bijzonder od Kreta te verzwakken. Goudzending verdwenen Uit Londen: De, ditmaal niet politieke, sensatie van den dag is het spocirlooze .-c,- dwijnen van een lading goud, in baren en gemunt, uit een go»td afgesloten ruimte van het vliegveld Croydon bU Londen. De goud- zendiing was Dinsdagavond in drie kistc-n op Croydon aangekomen en zou gistermor gen door de gewone verkeersvliegtuigen naar Parijs en Brussel worden doorgezon den. Toen de ambtenaren van de lucht vaartmaatschappij gistermorgen de stalen deuren van db zwaar beveiligde ruimte openden, moesten zij ocmstatceren, dat de deuren geopend waren en dat het. goud spoorloos was verdwenen. De onmiddellijk in kennis gestelde cnmineele politie zoekt thans koortsachtig naar de waardevolle goudvoorraad. Daar het transport met het rog op het groote gewicht van het goud moeilijkheden moet hebben geboden, gelooft men. dat de dieven gebruik gemaakt heb ben van een vrachtauto. Do waarde van hi.t goud bedraagt ongeveer ƒ150.000. VLIEGTUIG OP SCHOOLGEBOUW GEVALLEN Uit Madrid: In een drukke straat van Madrid is gisteren laat in den middug een zeer laag vliegend sport vliegtuig mot twee inzittenden neergestort. Het vliegtuig had leugel r transformatoren- stortte >oven waarbij een der vliegers onmiddellijk ge dood werd. De tweede inzittende werd zwaar gewond. Van de in de school aanwe zige kinderen werd er een zoo zwaar ge wond, dat de dood olk oogenblik verwacht moet worden, de onderwijzeres en twaalf andere kinderen zijn zwaar gewond. Spoorwegongeluk in Frankrijk PARIJS, 7 Maart. Gisteravond omstreeks tien uur is op de lijn BordeauxLibourne tusschen de stations Ambes en Saint-Loubes de D-trein van Augoulème naar Bordeaux ontspoord. Een derde klas wagon viel om en de vol gende wagon schoof in elkaar. Vijf personen zijn om het leven gekomen en twaalf wer den gewond, waarvan twee ernstig. De trein was gelukkig niet druk bezet. In totaal reisden slechts 62 passagiers met dezen trein. Het stoffelijk overschot van d. vijf doo den kon eerst na eenige uren werken wor den geborgen. De lijn Parijs—Bordeaux is In belde rich tingen versperd. Het verkeer is omgelegd. Het onderzoek naar de oorzaak heelt uitgewezen, dat een wiel van de eerste wa gen was gesprongen, waardoor eenige hon derden meters verder een as brak, hetgeen leidde tot de ontsporing. Een woord van waardeering verdient de machinist, die, niettegenstaande hij eveneens was gewond, zorgde dat het ongeluk werd gemeld en dat de signalen op onveilig wer den gezet Gemengd Nieuws. De ongeveer 20-jarige juffrouw E. uit IJs- selstein, die met haar broertje achter op de fiets van Utrecht naar haar huis en ouders te IJsselstein reed, is door een uit de rich ting Utrecht komende auto op de Utrccht- sche straatweg te Jutphaas aangereden. Beiden geraakten door de aanrijding te water. Den chauffeur, die onmiddellijk stopte, mocht het gelukken met behulp van een voorbijganger de jongen, die een been heeft gebroken, te redden. Mej. E. weid echter levenloos opgehaald en hoewel kunstmatige ademhaling werd toegepast, moest de middels aanwezige dokter de dood consta- teeren. Het lijk is naar het gemeentehuis te Jutphaas gebracht, terwijl de jongen op last van Dr. L uit lJssel9iein in het St- Josephziekenhuis te IJsselstein is opgeno men. De bestuurder van de auto, die voor een tegenkomende vrachtauto moest uitwij ken, zag plotseling het rijwiel voor zijn wa gen en trachtte door het omwerpen van zijn stuur de aanrijding te voorkomen. Vermoe delijk was door den achteropzittendcn jon gen de reflector van het rijwiel niet zicht baar. De overledene is de oudste dochter van een groot gezin. FRAUDE DOOR EEN PENNINGMEESTER Te T e g e 1 e n is gearresteerd de 30- jarige F. G., die verdacht wordt van het plegen van fraude in zijn functie van pen ningmeester der plaatselijke af deeling van den Ned. R.K. Transportarbeidersbond. 'Door hot plaatsen van vaische handtee- keningen van leden der organisatie heeft hij weten te bereiken, dat hij wekelijks van den bond een bedrag toegezonden kreeg, zoogenaamd voor „werklooze leden", die zich echter niet als werkloos hadden opge geven. Deze bedragen eigende hij zich dan toe. Het bedrag, dat de man door deze valschheid in geschrifte hij plaatste in totaal duizend valsche handteekeningen heeft verduisterd, is ongeveer f 800 groot. Verd. is ter beschikking van de justitie gesteld. EEN JEUGDIGE BRANDSTICHTER Te Asten (N.-Br.) heeft verleden week op den Wolfsberg een brand gewoed, waar hij de beide woningen van de wed. Stevens en haar zoon geheet in de aseh werden gp- De bewoners, die zich reeds tor ruste hadden begeven, konden slechts ternauwer nood aan het vuur ontkomen Verschillende omstandigheden bij dezen brand waren ver dacht. Tenslotte is overgegaan tot de arres tatie van den 14-jarigen zoon van den buur man R. De jongen heeft bekend, den brand te hebben gesticht omdat hij eens graag de brandspuit zag werken. Om echter alle ver denking van zioh te houden was hij bij liet uitslaan van de vlammen diiect op de fiets gesprongen en de brandklok gaan luiden Ook eenige dagen to voren was een begin an brand in dit woningencomplex ontdekt, doch dat kon toen tijdig go'oluscht worden. Ook biervan bekende de knaap, dat hij dp aanstichter was, evenals van den brand die daags te voren in een hoop mutserds bij de woning had plaats gehad. De jongen is ter beschikking van de ju stitie gesteld. VERDRONKEN Te Lichtenvoorde is de landbou wer Knippers, nadat hij eon bezoek ge bracht had aan familie, dicht bij zijn huis in een sloot geraakt en verdronken. Zijn lijk is door de gemeente- en Rijkspolitie opgehaald. ONTSLAG ADJUNCT-REFERENDARIS P.T.T. GEHANDHAAFD Te Amsterdam deed het ambtenaren gerecht uitspraak in de ztwk van den we gens ongeschiktheid ontslagen adjunct- referendaris dei- P.T.T. te Haarlem, den heer E. NL P., die van dit ontslag in beroep was gekomen. Het ambtenarengerecht ver klaarde het beroep ongegrond, zoodat het ontslag gehandhaafd blijft, BRANDEN Te Leimuiden is het woonhuis van J. van S. afgebrand- Te Oisterwyk (N.Br.) is door onbekende oorzaak een groote landbouwschuur van den landbouwer G. van E. tot den grond, afge brand. De inhoud ging verloren. Men wist de boerderij te behouden. Verzekering dekt de schade. Te Geleen (L.) is brand uitgebroken in een ■erfwarenmagazijn van Gij sen aan de Graaf Huynlaan. De aanwezige voorraden verf en olie deden de vlammen hoog uitslaan boven de omrin gende woningen, die daardoor ernstig werden bedreigd. Het magazijn brandde totaal uit. De omringende huizen bleven alle gespaard. BRANDSTICHTING, de Almelosche Rechtbank ^ÈELU/ /N NOOD.. Weerbericht Douwc Egberts Echte Triesche tteereu - Baai e» Variruis Nederlands geurigste pijptabak. T ramontsporing Een kwajongensstreek? Van de stoomtram, die Woensdagmiddag om half drie van Schoonhoven naar Gouda vertrok, is te Bergambacht door een wei gering van den zelfworkendon wissel, een personen-rijtuig uit de rails geloopen. De wagon kwam dwars over de lijn te staan, waardoor het verkeer gestremd werd. Na dat uit Schoonhoven een extra-tram uitge vonden was kón door overstappen te Berg ambacht met eenige vertraging het verkeei worden hersteld. De materieele schade ia niet onbelang rijk. De Tel. meent te weten, dat de ontspo ring is veroorzaakt, doordat jongens hoop jes zand tusschen de wisaeis hebben ge maakt, waardoor deze niet goed werkten Botsing tusschen auto en tram Twee gewonden Hedenmorgen om kwart voor tien Is met do tram van half tien uit Middelburg een ernstig ongeluk gebeurd. Voorbij Souburg, ter hoogte van het vlieg veld, werd de tram aangereden door een vrachtauto van de firma Minderhoud ui: VliKslngon. D 'ze wagen was bij het passeanen vai andere auto ten gevolge van de gladheid van hot wegdek geslipt. De gevolgun waron zeer ernstig. De trom vloog uit de rails, terwijl de vrachtauto over den kop ging. Beide inzittenden wer den uit den wagen geslingerd. De bestuurder werd zwaar gewond onder de auto vandaan geheald. Zijn knecht, die eveneens was gewond, was er minder ern stig aan toe. -Beiden werden. mulMrieken- hip's te Vijssingen vervoerd. De trambestuurder <n de passagiers van de tram bleven ongedeerd. Een gecompliceerde botsing Rotterdammer ernstig gewond In de Van Hoogendorpstraat op den hoek van den Haarlemmerweg to Amsterdam had een zeer gecompliceerd verkeersongeluk olants, waarbij een man, afkomstig uit Rot terdam, tamelijk ernstig werd gewond. Een personenauto, kennende van het Haar lemmerplein en rijdende in de richting den Haarlemmerweg, wilde links de Van Hoogendorpstraat inrijden. Op 'jat moment kwam uit de richting Slotevdijk een perso nenauto met groote snelheid aanrijden. De eerste wagen had bijna den dfaai genomen, ♦oen hij aan de.achterzijde door.den tw den werd gegrepen De eerste auto w< zwaar beschadigd en schoof naar de over-, zijde van den weg. De inzittende chauffeur werd echter niet gewond. Minder goed liep hei af met den snel rij riemden wapen, die uit de richting Slolerdijk was gekomen. Door den schok van den aanrijding schoof hij schuin-links den Haarlemmerweg terwijl een motorwagen van lijn 18 naderde uit de richting van het Haarlemmerplein. Een botsing was onvermijdelijk. De auto werd zwaar beschadigd en de uit Rotter dam afkomstige bestuurder werd erasfio gewond. De man is door den G. G. en G. D. met een schouderfractuur en een hersen schudding naar het Binnen-Gasthuis ge bracht. Uit getuigenverklaringen is gebleken, dat hij met een zeer groote snelheid, boven 80 K.M., heef', gereden. TWEE HOLLANDERS TE BERLIJN GEWOND. Te Berlijn botsten 's nachts in de Kei: Wilhelmstraat twee taxi's tegen elkander met het gevolg, dat een ervan omgeworpen werd. De passagiers, de Nederlanders Kurt Kirch- lieim en de 25-jarige Tony Zeldenrust, werden ernstig gewond in het Horst-Wessel-zieken- huis opgenomen. AAN GROOT GEVAAR ONTKOMEN. De landbouwer R. te Ede is aan een groot gevaar ontkomen. Toen hij per auto den on- bewaakten spoorwegovergang in de Maander- buurt passeeren wilde, naderde plotseling de sneltrein. Deze greep- het achterste gedeelte van den auto en wierp hem tegen het hek. BIJ onderzoek bleek dat R. geen letsel beko men had, doch de auto totaal vernield was geworden. Na een kwartier vertraging ver trok de trein. Woensdagavond laat is het in Amsterdam- Oost bij een verspreid-tocht van de N.S.B. wederom tot ongeregeldheden gekomen, zij het ook ditmaad van beperkten om vang. Tegen twaalf uur verspreidden N.S.B.-ers een propaganda-nummer van Volk en Vaderland, in de omgeving van Pretoriusplein, Retiefstraat cn Laings Nek- Btraat, Een bewoner, die met zijn vrouw thuis kwam, verwijderde de krant uit zijn trapportaal en schijnt daarbij een jegens de N.S.B.-ers onaangename opmerking te heb ban gemaakt. In een oogwenk was hij door verspreiders omringd, die hem te lijf gin gen. Op het gegil van de vrouw schoot een alfet^ieene stemmen het vonnis geveld. j neer. Het dak van de school werd vernield. terecht de grondwerker J. T. te Enschede, buurtbewoner toe. waarop d« verspreidere verdacht van brandstichting in zijn woning zjch jn stormpas bijeengroepten en dreig- asn den Usselerweg aldaar. Na uitvoerig den de verontwaardigde bewoners aan te getuig- --erhoor eischte de officier van i vallen. Inmiddels was een uitrukauto van justitie 2 jaar gèvangensstraf. I hét bureau. Linnaeusstraat gearriveerd en Het dunne ptjltj® geeft den vorigen «tand aail Hoogste stand te Helsingfors 77S.4. Laagste stand te Isafjord 742.5. Stand vanmorgen halftwaaJf 777.L 1 WEERVER WACHTING 1 Meest zwakke wind uit O. richtingen, ne velig tot licht bewolkt, waarschijnlijk drop..' weer. in het O. lichte tot matige vorsf, 's nachts, overdag om het vriespunt, in het W. lichte vorst 's nachts, overdag iets koude».1 BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING De gisteren over Duitschland gelegen 6r- cundaire trok vrij sDel Z.O.-waarts af. Z'( werd gevolgd door flinke stijgingen van do barometer en waar ook in de hooge druk- kernen nabij het Knaal en over Z. Frankrijk de luchtdruk toenam, kwam een verbinding tusschen beide maxima tot stand. Een machtig hooge drukgebied strekt zich tbans van do Golf van Biscaye tot de Both- nische Golf uit Het opklarende weer deed in Duitschland tot dicht aan onze Oostgrens de vorst tot streng toenemen. Ook in ooa land, Frankrijk en over de Britsche eilan den werd het kouder, terwijl over Scandi navië, waar nog zeer zware vorst voorkomt., de temperatuur gemiddeld weinig veranderd Over IJsland, waar de depressietoestand aanhield, werd het warmer; eveneons over de Shetlands en de Faroêr. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 4.4 C S MAART. Zonsopgang 6.34 uur, zonsondergang 5.49 nue Maan op vjn. 7.19 uur, onder nam. 11.08 uuc VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 8 MAART. Van 's avonds 6.19 uur tot 's morgens 6.02 am.' WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorlir Heden ^ort* Caub 2-7» Fm? l.?e 137 Cohlens B.2S Trier ï-78 1.90 Renlen Dnoseldorf Rbetnfelden RretMch K-hl Dledeshelra Mannheim Mfltnz btneen ?.B8 P.44 t.BR 1.M 2.73 9.77 4.31 4.'5ó 1.59 157 3^8 JM 1.89 2.10 187 1.46 2.38 2,46 Kvhrort Wenel Emmerik 2.?2 2.98 2.18 2.48 -2-97 2-fi» 385 Lobtth 12.53 12.81 Kampen -0.60 -0.40 Nijmegen ï'\i« i0.4ö Evgden 48.05 48.20 St tAndrlea 4,87 60Ó Maastricht 43.94 4813 Aróhem 987 IO.07 Grevenbtcht 30.11 30.38 Vreeswijk Iw 1.64 1,82 Veöto tail 14.44 Wester voort 10.48 10,68 Grave 'elulaj a 9 Deventer 4.i2 4. 4 Sr Andriea 3.59 3,78 Stuw Borgharen geopend Stuw snmbeeic geopend HOOGWATER NED ZEEHAVENS* De'fztjl 1.19 13.52 Terscriflllng 10jy> 23.12 Hanlngen 11.55 - Den Helder 9.45 21.51 Umulden 5.1 17.24 Hoek v. Holl. 4.15 16.30 Scheviningen 4. 5 16.1O Kotteidnrn 6.14 18.52 HellevoeteL 5P8 17.2S Willemstad 5.49 18 13 Brouwf-reh. 4.6u ie,39 Zierlkzee 45 1iH Wemeldlnge 5.15 17 33 Vlissingen 3.0» 16.33 Teraeuzen 3,44 18.lt 4.42 17.13 de bezetting verspreidde intusschen uit hun woning gekomen buurtbewones, terwijl de veaispreid-ploeg onder politie-geleide af trok naar het N.SJB.-kringhuis in de Fraun- hoferstraat. De gemolesteerde buurtbewoner had eenige flinke tikken met de gummi-knup pel opgeloopen en vervoegde zich hevig bloedend op het politiebureau. Op zijn aan wijzing kon ook het lid van den verspreid- ploeg, dat de slagen zou hebben toege bracht, aangehouden worden. Naderhand vervoegde zich een tweede persoon aan hot bureau, die eveneens eenige kwetsuren ten gevolge van slagen met de gummi-knuppel had opgeloopen. Land- cn Tuinbouw. INVOER MALTA-AARDAPPELEN Naar men ons mededeelt zal ais monopolie- houdster voor den ia voer van aardappelen in het tijdvak vaa 1 April tot 31 Juli a.s. worden aange wezen de Nederlandsche Groenten- en Fruit- Centrale, te 's-Gravenhage. Het prijsverschil, dat aan de monopoliehoudster vergoed za] moeten woeden door importeurs be draagt voor de geheele periode f 3 per 100 kg. De publicatie van het hierop betrekldng hebben de Koninklijk besluit en de Mtnisterieole beschik king kan binnen korten tijd tegemoet gezien Uit Oost-lndie POSTHUISCOMMANDANT VERMOORD SQERABAJA, 7 Maart (Aneta). Een post- huiscommandaut van het Cultuurpost- bureau van de onderneming Kalibenuo Noord-Banjoewangi is door koffiedieven, die hij op heeterdaad betrapte, vermoord. Do daders zijn gearresteerd en legden een be kentenis af. EEN THEEFABRIEK AFGEBRAND De administrateur redt het archief MeDAN, 7 Maart f Aneta). De theefubrietë an de onderneming „Permanangah van het Ned. Indische Landbouwsyndicaat, is gisteravond afgebrand. De administrateur van de ondernoming, Mr. P. Co lijn, een zoon van den Minister van Koloniën, heeft met eigen levensgevaar het kanitoorarchief gored. De oorzaak van den brand Is onbekend. Porsoonlijko ongevallen kwamen niet voor. De schade wordt door verzekering ge dekt. De fabriek Permanangan was in 1020 ge- bouwd De bouwkosten bedroegen D/o ml!- lipen gulden. Het wai in den lijd de groet- stfe theefabriek ter wereld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2